Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

21

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Za svaki zavicaj
isto vazi
cim negdje odes
on te trazi.
I ma gdje da si
on ce znati
na koji nacin
da te vrati.

Muhidin SARIC :D

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

22

Bilo bi lijepo imati kucu

Bilo bi lijepo imati kucu,
Gnijezdo svoje, prepuno snova,
tamo gdje mjesec, kao zut macak,
nocu se iskrada preko krova.

i na prag hrastov ponosno stati,
tamo gdje sunce, ranom zorom,
prozorska okna sva pozlati.

na cetiri vode, sa mnogo streha,
tamo gdje prsti svakog dana,
vodoskok svjezeg djecijeg smijeha.

Tamo gdje covjek ponosno hoda,
pjevaju ptice, grlice gucu,
tamo gdje svak je kod svoje kuce,
bilo bi lijepo imati kucu.

Muhidin Saric
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

23

kako bese ona pesma od Bijelog dugmeta
"nikad se necu vratit u svoj rodni kraj"
malo za promenu

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

24

Bluz za moju bivšu dragu

Nikad se neću vratit u svoj rodni grad
Tamo me ne čeka niko
Već odavno su izblijedila sva lica
I već odavno imena im ne znam

Samo ponekad zimi
Dok vjetrovi oplakuju dane
Sjetim se tebe, moja bivša draga
I neke nježnosti davne
A nešto mi šapne u srcu i znam
Da sam na svijetu sam

I da te ponovno vidim
Šta bih ti o sebi mogao reći
Osim da sam sreo mnogo ljudi
A da mi prijatelj nije bio ni jedan

Da sam bio i gladan i slavan
Veseo i plačan, bijedan i sjajan
Da me ljubilo mnogo žena
A da ni jednu volio nisam

I nesto mi šapne u srcu i znam
Da sam na svijetu sam

Moja draga, moja draga
Bivša draga
Moja draga
i evo umoran starac sam sad
Mada izgledam mlad
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

25

Neka mi halali Dino što mu malo izmijenih pjesmu kako bih mogao izraziti svoja osjećanja.

mogu li Boze da zivim jos samo jedan dan
jos jednom sunce nad Sandzakom da ugledam
mogu li rijeku na izvor da vratim
posteno svaki grijeh da platim

sta mi to nocas moze biti utjeha
jos jedna zora svice bez majcinog osmijeha
moze li gnijezdo naci ptica
moze li dom svoj naci izbjeglica

pa da se kuci vratim, tamo nece da boli
tamo me neko ceka, tamo me jos neko voli
da se u Sandzak vratim, da me tuga mine
lakse je bez sudbine nego bez domovine

sta mi to nocas moze biti utjeha
jos jedna zora svice bez dragog osmijeha
moze li gnijezdo naci ptica
moze li dom svoj naci izbjeglica

pa da se kuci vratim, tamo nece da boli
tamo me mati ceka, tamo me jos neko voli
da se u Sandzak vratim, da me tuga mine
lakse je bez sudbine nego bez domovine
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »|Cypress_Hill|« je muško

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

26

Ja licno planiram da se vratim kada zavrsim ovu moju skolu za mozda godinu ipo. Vidim da ste svi vi uglavnom otisli u inostranstvo zbog ekonomskih razloga ili rata ali kod mene to nije slucaj, sto mozda ojasnjava moju volju.
U Pazaru su svi moji: porodica, prijatelji, i najvaznije moj narod medju kojima se osecam vrlo udobno. Ovde imam dosta dobrih prijatelja sa kojima sam vrlo blizak ali to nije isto. Zbog cega? E to vam neznam reci. Ko god, i sta god da postanesu inostranstvu, uvek ce te ljudi gledati kao stranca.
Svi mi imamo razlicito misljenje, i svi smo u razlicitoj situaciji da nadjemo pravi odgovor na ovakvo pitanje. Moju decu (kada ih budem imao) bi voleo da odrastu u Sandzaku zbog mnogo razloga (narod, tradicija...), ali bi voeo da vide inostranstvo i da sami odluce gde je bole jer za mene je Sandzak samo jedan i nezamenjiv.
[SIZE=3]California Love [/SIZE]

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

27

Utorak, 11. Novembar 2003

Po meni, lose je to kad covek ode u inostranstvo. Ostavi sve za sobom. Porodicu, rodjake, prijatelje, ostavi svoj grad. I jeste da je u inostranstvu bolje,
al' ce uvek nesto da ga vuce da se vrati, uvek ce da mu nedostaju porodica i prijatelji, i zapitam se onda moze li ti zivot u inostranstvu biti bolji? Meni je bolji zivot u svom gradu, sa ljudima koje poznajem, i gde pripadam, iako je ova drzava sva unistena, ali naravno, ljudi nisu isti.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

28

Utorak, 11. Novembar 2003

Insallah... ako ne bude neke smetnje od Allaha ili neke bolje prilike :D
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

29

Srijeda, 12. Novembar 2003

u skorije vreme nema sanse.kad dodjem u pazar onda mi je svedska 'kuca' a kad sam u svedskoj onda mi je pazar 'kuca' to ponekad bude tesko...ali cinjenica je da mi svedska nedostaje kad provedem duze vremena van iste.znaci da je ovo manje vise moj dom :) dok je pazar moj zavicaj :)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Selmica

Učenik

(10)

• »Selmica« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

30

Subota, 03. Januar 2004

Za ovaj zimski raspust sam bas bila u Pazar, i kao pred svaki polazak, volela bih duze ostati. Dok sam spremala kofer, razgovarala sam sa majkom, i obe smo se pogledale, i isto pitanje smo imali na usnama "sta cemo tamo kad je ovde sve nase" : porodica, obicaji i sve ostalo...

Evo da sam sad tamo,bila bih kod mog daja, gledali bih one spanske serije (kojim nista ne razumem jer nikad ne stignem do kraja da procitam), a u mesto toga, evo me ispred svog kompjutera

Ja bih se tamo vratila, ali kad bi econmija bila bolja i kad bi izgledalo Pazar kao Svajcarska (sredjeno, cisto... )

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

31

Ponedjeljak, 05. Januar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosanjaci.

Ja cu se potruditi biti konstruktivan, mada je to tesko biti u ovoj temi, jer se ovdje radi o osjecanjima jakim. Tako da moram biti koliko je moguce oprezan. Ovdje vidim da se sve pise oko ovog zivota na ovom svijetu i da nema pomena mnogo o Ahiretu. Zasto ovo pominjem i zasto je to vazno??? PA vjerujte mi kada bi ljudi malo vise na Onaj svijet mislili onda bi stvari i odluke drugacije izgledale i bile.

Ja sam bio jedno kratko vrijeme u Inostranstvu 2000-te godine. Konkretno se radi o Berlinu i bio sam tamo 6 mjeseci. Umalo nisam pomahnito van Pazara, a naravno nije mi prvi put da se odvajam od kuce i idem u inostranstvo. Najvise su mi nedostajali Ezani. Kada sam dosao kuci, a dosao sam uvece, klanjao sam jaciju i pokusao zaspati i nisam uspio iako sam bio maximalno umoran. Nisam mogao zaspati jer sam jedva cekao da cujem Ezane. Iz kuce sam sa Abdestom krenuo prije Ezana u Dzamiju i taman kada sam bio na putu pocese Ezani sa svih strana, eee tada kada nisam puko od raznih osjecanja nikad necu. Poceo sam plakati i rekao sam sebi nikada i nikada vise necu ni pomisljati da idem van Pazara i da pokusavam da negdje drugo zivim, osim eto ako Allahova Volja ne bude drugacije odredila.

Da li ste se nekada pitali sta znaci Munara??? Sta znaci Serefet na Munari??? Sta znaci Ezan???

Reci cu samo jedan dio Ezana sta znaci da ne bih mnogo komplikovao ili nekog zbunio.

Sejtan prokleti napada covjeka sa 4 strane: Sa lijeve, sa desne, od zada i sprijeda.

Najjaci i najopasniji napad prokletnikov je onaj sprijeda i njega se je najteze odbraniti. Taj napad se manifestuje tako sto nam muti buducnost, odnosno plasi nas buducnoscu, pa ti nemas sanse, pa nemas kud, pa ovo, pa ono. Napad od zada je malo slabiji a to je plasenje ili ti slabljenje elana i ustrajnosti prosloscu, tj. ma gjde ces ti pogledaj sta si radio, ili ma nemas kud pogledaj sta imas iza sebe. Napad sa desne strane je jos slabiji, a to je, muti nam nasa dobra djela, time sto cemo se tim djelima uzoholiti ili tome slicno. I najslabiji napad je sa lijeva, a to je da nas nagovara na losa djela (vanSerijatska).

Svi ovi napadi, dakle sve 4 vrste napada se odbijaju sa ona 4 Tekbira u Ezanu. Tako da su nasi roditelji ili ti oni koji su odavde otisli bolje malo slusali Ezan i razumjeli ga ne bi odavde ni isli. Normalno ima situacija koje su opravdane za napustanje svojeg zavicaja, ali o tome ne bih.

Interesantnu sam recenicu vidio u jednom postu koja kaze: "obezbjediti buducnost". Kako to se moze uraditi mene bi bas interesovalo. To je za mene najveca varka u zivotu i to je kao st orekoh najtezi i najopasniji napad sejtanski. Zbog straha od buducnosti ljudi su mnoge pogresne odluke donosili i donose. To je znak nedostatka Tevekla (Oslanjanja na Allaha dz.s.).

Velika je razlika zivjeti u nekoj zemlji u kojoj nema Ezana i negdje gdje ima Ezana. Ovo je veoam vazno. Ovo je veoma vazno. Ovo je veoma vazno.

Eto nadam se da ce mozda nekom ovo biti poucno.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

32

Hvala Allahu jos mnogo mesta na zemaljskoj kugli ima gde se cuje ezan. A hvala Allahu pa ima i muslimana koji svojim delovanjem cine da se cuje tamo i gde se nikad nije cuo. Ukoliko se ograde i odluce ziveti u ljusturi neputujuci po svijetu, kriti svijet od sebe i svijetu kriti sebe onda ce svojim delovanjem smanjiti uticaj svoj cak i u okviru te ljusture, a mnogo vise na nekim sirim razmerama sto ne treba da im je u namerama.
Pravi musliman je pragmaticar koliko i filozof. Radi istom snagom kojom mu iman srce grije. Zasto? Zbog sebe i zbog drugih i jer tako treba i jer ce svima tako biti bolje... i ovde i na BUDUCEM svijetu. I jer mu nije bilo tesko na ovom svijetu pa je pomogao i sebi i pomogao drugima.. i jer je bio jak pa uzdigao i sebe i one oko sebe iznad dusmanina koji zeli da mu naudi. Pa je stoga krenuo da uci svuda po svijetu gde se znanje moze skupit. Odlucio da vidi sta sve ima po svijetu jer je shvatio da svijet nije ljustura u kojoj se sakrio i iz koje zakljucke o svijetu donosi (jer je skontao da je to haram). Odlucio da pokaze svojim delovanjem da muslimani nisu ono sto se culo da su muslimani na osnovu delovanja nekih koji na pogresan nacin predstavljaju nam vjeru. Odlucio da svojim delovanjem ucini da se mnogi zapitaju... da barem neko razmisli o njegovoj vjeri. Odlucio da brine o buducnosti tako sto ce raditi ono sto mu je Allah Dragi rekao da treba da radi da bi se mogao nadati boljoj buducnosti i Njegovoj pomoci i PRI TOME (radu) se osloniti na NJega, jer je On onima koji vjeruju i koji rade sta treba rekao da se oslone na Njega (a kome ce i kada pomoci samo On zna). Shvatio da se ne moze kriti lenjost iza price o vjeri jer je to psiholoska zamka koju pricaju svi oni koji ne smiju da prezumu nikakve obaveze na sebe. A duzni smo svi. Hvala Allahu Svemogucem i Najmudrijem pa postoji vrsta obaveza koja je otklonjena sa drugih ukoliko je neko iz zajednice (muslimana) obavlja. Ali ukoliko je niko ne obavlja onda smo odgovorni apsolutno svi. A obaveza je nasa da nas ima po svijetu. I hvala Allahu ezani se cuju po svijetu. I hvala Allahu ima onih koji cine da se ezani cuju, ako Bog da, jos vise po svijetu. I hvala Allahu pa nije lako sputati one koji se trude da rade dobro... I molim Allaha da ucini ne samo da ih sejtan ne sputa na tom putu, vec da spreci sejtana da im bracu muslimane postavlja ko teret koji moraju da nose, jer bi braca muslimani trebali jedni drugima na pomoci biti a ne jedni drugima mahane traziti. Brat musliman bi trebao i u nevolji i u sreci bratu muslimanu lijepom rijecju, savjetom, i utehom da prilazi. A definitivno iz brata muslimana neko treci govori onda kad bratu muslimanu i u dobrim djelima pokusa mahanu da nadje, jer njegovo nije nista na ovom svijetu, osim svojih dijela, da proizvoljno osudjuje.
Da je Allah dao da smo svi zajedno jaki, ili ti da smo radili kako treba i sta treba (mi muslimani), niti bi nam ko diktirao bilo sta, niti bi mi isli bilo gde. Sto je kratkovidom gubitak mudrom je dobitak. Neki su otisli da bi se vratili.. neki su otisli da bi doneli. Neki SU otisli ZBOG BUDUCNOSTI.... a slepci ne znaju kako se buducnost pravi... a i onaj koga ludim nazivaju (jer se doduse neuroticno previse ponasao) znao je govoriti to ispravno: radi, uci, voli u ime Allaha. Neki ne znaju ni da vole.. niti rade... niti uce... i poducavaju ljude onome sto (ne)rade. Govore li oni, ili neko treci iz njih?
Draga braco i sestre po inostranstvu (i kod kuce), svi znate gde ste sto. Neko ni ne voli (kao sto se da cuti od nekih) mjesto gde je, ali nije ni odgovoron (direktno) sto je tamo gde jeste. Zivot je vas amanet i u vasim je rukama da ga zivite, ne moze vam jedan gerilac reci da ste za nesto krivi jer broj informacija (pod broj jedan) kojima on raspolaze da bi doneo zakljucke je nedovoljan (a po ismalu takvi zakljucivanje i optuzivanje je haram). Terati vam suze na oci je ponajmanje neljudsko. Svi ako Bog da gde god da ste za hair ste tu, i ukoliko vam je nijet da ucinite i sebi i drugima bolje nemate se cega plasiti, jer tako je svima od Uzvisenog obecano. Steta je sto ima onih koji slusaju ezane svakog dana a njihov ucinak je ravan nuli jer u ezanu ne cuju poziv da se ucini ummah snaznijom i jacom na svakom polju. Jer njih i dalje neko kontrolise... ali ne spreda (jer ne pokusava), ali ne otpozadi (jer ne pokusava) ali ne sa strana (jer ne pokusava) vec iznutra (jer je uspeo da udje) gde temeljito prosipa i prenosi (pokusava da prenese) na druge bubu koja vjekovima razdire muslimane iznutar drustva i koja je dovela muslimane na danasnji polozaj. Cinjenica da se njima taj polozaj svidja dovoljno govori o tome. Bitan je buduci svijet, najbitniji, ali se buduci svijet zaradjuje zivotom na ovom svijetu. ZAto gdje god da ste, zivite ovaj svijet kako treba i na taj nacin drzite u glavi buduci, a samo u tom slucaju mozete posmatrati i obrnuto, jer samo ispravna jednacina se moze posmatrati sa obje strane (a i matematika je data od Allaha, iako sejtan bi samom sebi iz usta muslimana da je pripise... ). I da svakom Allah Dragi ukabuli trud. Amin.
mogu ja da se potpisem i bolje...

33

@ fingersbroken: Svaka cast! Nit sta da dodam, nit sta da oduzmem od ovoga sto ti rece. 8)

Citirano

Orginalno od Gerilac
Velika je razlika zivjeti u nekoj zemlji u kojoj nema Ezana i negdje gdje ima Ezana. Ovo je veoam vazno.

Razilke ima, ali se uprkos tome moze ziveti ispravno!Sigurno da je lepse,lakse i prijatnije zivetu tamo gde se cuju ezani.
Prvo sto izmedju par zgradica i ulica ugledam sa prozora dnevne sobe jeste crkva! I cujem svakodnevno ta zvona koja neumorno zvone...U pocetku mi smetala buka, sad sam se navikla ne smetaju mi vise, ne cujem ih .
U pocetku mi bilo neobicno, tuzno sto se nigde nezacuje ezan, posebno za vreme Ramazana, ali sam se i na to navikla, cujem ga u sebi .
Ono sto sam kao covek bila kada sam dosla to isto sam i dan danas! Postovani gerilac ne mogu ona crkvena zvona uticati na ljude da budu ono sto oni srcem i dusom ne osecaju i ne zele!!!

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

34

Mi smo svakom narodu poslanika poslali: 'Allahu se klanjajte, a kumira se klonite!' I bilo je medju njima onih kojima je Allah na pravi put ukazao, a i onih koji su zasluzili da ostanu u zabludi; zato putujte po svijetu da vidite kako su zavrsili oni koji su poslanike u laz utjerivali. (an-Nahl, 36)

Reci: 'Putujte po svijetu i vidite kako su zavrsili gresnici!' (an-Naml, 69)

Reci: 'Putujte po svijetu da vidite sta je On iz nicega stvorio. I, Allah ce to, poslije, po drugi put stvoriti. Allah, zaista, sve moze.' (Al-Ankebut, 20)

Ja sam na licnom primjeru dobio potvrdu gore pomenutih ajeta i zahvalan sam Bogu da sam dosao na Zapad jer je moj boravak ovdje rezultirao odlukom da zivot uskladim sa normama vjere. Moj boravak na Zapadu me je lisio svih onih predrasuda koje sam imao, kako u pogledu samog Zapada tako i u pogledu vjere kojoj sam do tada samo formalno pripadao.
Naravno, zelim da se vratim kuci i to iz vise razloga. U Pazaru nisam stranac, izvan Pazara jesam, ma gdje to bilo. Novi Pazar ima hak, ima pravo na mene i ja ne mogu da zivim bilo gdje i da se ponasam kao da on ne postoji. Zato se nadam da ce moj boravak na Zapadu biti samo onoliko dug koliko je to nuzno.

A sto se tice sejtana i njegovog prilazenja insanu tacno je da taj prokletnik prilazi covjeku sa cetiri strane no cini mi se da je u gornjem pisanju previse minimizirana opasnost od prilazenja sejtana od pozadi. Naime, sejtan se bori na sve moguce nacine da odvrati covjeka od vjere ali kada vidi da mu to ne polazi za rukom onda on odustane od tog djelovanja sprijeda pa ode covjeku iza ledja pa ga gurne svom zestinom naprijed tako da ovaj sto je usao u islam i dzamiju umjesto da se u istoj zadrzi od te zestine probije mihrab i izadje iz dzamije a misli da je i dalje u njoj. Tako vidite vjernika koji umjesto da uspostavlja red on uspostavlja nered, umjesto da postuje prioritete i pravila on iste krsi, umjesto da bude svjetiljka i primjer on tjera ljude od sebe … Islam je poput Sunca. Kada Sunce obasja ruzu ona mirom zamirise, kada sunceve zrake padnu na smece ono jos vise zasmrdi …
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

35

razmisljat,zakljucivat...samo otvorenih ociju !!!

...

Selam ,..i pozdrav,svima dobronamjernima !!!

Mogu vam reci,da je neminovno,da se u postovima o ovoj temi,makar malo filozofiranja primijesa,...pa ne zamjerite,ako i kod mene bude toga !!!Naime,..ove i mnoge rijeci od Gerilca,me nekako podsticu na konstatacije,ali pomalo oprecne od njegovih...

Citirano

orig.od Gerilac :

Ja cu se potruditi biti konstruktivan, mada je to tesko biti u ovoj temi, jer se ovdje radi o osjecanjima jakim. Tako da moram biti koliko je moguce oprezan. Ovdje vidim da se sve pise oko ovog zivota na ovom svijetu i da nema pomena mnogo o Ahiretu. Zasto ovo pominjem i zasto je to vazno??? PA vjerujte mi kada bi ljudi malo vise na Onaj svijet mislili onda bi stvari i odluke drugacije izgledale i bile

Citirano

Jedna ovakva konstatacija je apsolutno tacna,...ali se ona tice insana na svakom mjestu,neovisno bio on u svojem rodnom mjestu,...ili bio on daleko od rodne grude. Jedno nam mora biti jasno svijema,da...

Citirano

ako covjek ne razmislja o Ahiretu-buducem svijetu,... na ispravan nacin,...nema hajra i fajde za njega,...[U]pa makar on zivio i u '' MEKKI ili MEDINI '' [/U]

Naime,na ovom svijetu '' Dunjaluku '' covjeku je data mogucnost da dokaze svojim trudom i radom,dobrim djelima i ponasanjem...da tezi da postigne Allahovo zadovoljstvo,...a time i Njegovu milost i oprost ,ali na svakom mjestu gdje god se nadje.Pogresno je razmisljanje da se to moze postici samo i samo u rodnom mjestu i zavicaju.

Citirano

org.od Gerilac :

Velika je razlika zivjeti u nekoj zemlji u kojoj nema Ezana i negdje gdje ima Ezana. Ovo je veoam vazno. Ovo je veoma vazno. Ovo je veoma vazno .

Ja se donekle slazem sa ovim razmisljanjem,ali,ezana imas u svakoj zemlji,...samo ako zelis da ga cujes,i tezis tome.Istina ,...ne mozes cuti ko kod nas ,sa minareta,ali u dzamijama ili mesdzidima '' svakako '',a jos sta zelim apostrofirati ovdje,.. '' nositi ezan u srcu uvijek '' to je daleko najjbitnije !!!

Ovim zelim da kazem,...lijepo je kad je neko srcem vezan za svoj zavicaj, '' Vatan '' , (o) ,posebno ako je jos povezano sa ljubavlju prema Allahu dz.s.,i vjeri svojoj , ali takodje zelim reci i to,... da se [U]moze i mooraa [/U] biti musliman uvijek i na svakom mjestu ! Znaci... ,nemoj da se covjek plasi tudjine,...i ako nije bas slatka, ;( ,...gdje god da se nadje ,covjek se mora boriti,a Allah dz.s. odredjuje nafaku covjeku po svijetu,...samo se insan mora truditi da je na halal ( dozvoljen ) nacin dobije ! ;)

Ja sam odprilike isto rekao ono sto je vec Fingersbrocken rekao,..( i Pink ),...ali mozda u drugacijoj formi !,zato neka mi halale i nemoj da vas povrijedi,jer neko ce bolje razumjeti vase postove,a nekom ce biti pristupacnije i prostije za razumjeti moje posmatranje i iznosenje istog.(Naravno ukoliko je i ispravno,...)

Citirano

PS.

...Porucujem svijema,da trebamo neprestano voljeti svoj zavicaj '' VATAN '' ,[U] i da ga moramo pomagati,pomazuci svojima tamo [/U] ,...ali i da, kad smo daleko, moramo biti u dusi cisti i truditi se da budemo sto je moguce bolji,[U]kako vjernici tako i radnici [/U] ,...jer Ibadet i halal rad su usko povezani i nuzni da budu uvijek prisutni u praksi jednog vjernika
.

M.S. .......meSSko....... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

36

ja sam vech u zavichaju!Vratio sam se,a nisam nidje ni bio te kikikikikik te kekekekekeek...te se mi tu ka` ismijasmo o| :klanja: 8)
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

37

Četvrtak, 08. Januar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Neznam zasto je Fingersborken ovako napadno odreagovao, meni nije jasno. Ja nisam imao nijjet nikom mahane da navodim ili da nekog osudjujem. Moj je nijjet bio da budem konstruktivan, ali eto kako ko hoce da shvati neka shvati.

A to sto neko jednim srceparajucim govorom zeli biti neko ko je na stranu naroda (prividno), a time brani sebe i svoje stavove, tj. sebe.

Ja nisam imao namjeru da pisem protiv necijeg truda, ali eto neko i to napisa i namjetnu. Nejse Hairli bilo.

Ja sam masu puta rekao sto cu uvijek ovdje ponavljati koliko god snage budewm imao, jer mi je zelja i cilj Istina, da se nemoze bez autoriteta, tj. bez Imama. Ko nema imama, sejtan mu je Imam. A ovo cu ponavljati svima onima koji svoju pamet uzimaju za autoriteta.

Imas li ti Autoriteta Fingerse???
Koga slijedis??? Imas li Imama. Jesi li ti svjestan sta pises. Znas li da ces za svaku rijec biti pitan, koju napises ovdje na Forumu. I budes li se suprotstavljao Istini bit ces strogo kaznjen. Razmisljas li ti o tome??? Odakle ti tolika ubjedjenost da si u pravu i da si na Istini??? ha?? Zaista neznam sta ovo radis i zasto ovo radis???

Moj ti je savjet da ukrotis svoje hirove i da nadjes nekog autoriteta kojeg ces slijediti i koji ce ti mozak nastelovati da pravilno stvari vidi, da ne bi ti bio dio smutnje.

Ovaj tekst gore kojeg si napisao je cisti hir i cista predrasuda, jer neke stvari sam meni umeces i navodis ko da sam ih rekao ili to mislim. To je smijesno. Navodis kako ja pozivam na nerad, na nerazmisljanje, itd. Time ti govoris da moj nacin rada (kojeg neznas) nije ispravan, a da je tvoj nacin rada i djelovanja ispravan, sto naravno potkrepljujes svojim licnim shvatanjima i raciom. Ko ti kaze da si ispravan???

Hajde nam objasni sta je Ezan majka mu stara???
Hajde nam reci sta je Namaz majka mu stara???
Hajde nam objasni sta je Post majka mu stara???
Hajde nam reci kako se to vjeruje Allah dz.s. majka mu stara???
Hajde nam pricaj malo o Abdestu majka mu stara???
Hajde ovo hajde ono.

Pa daj malo pricaj o vjeri o Ahiretu, ti sve pricas o dunjaluku, i kad ti neko napadne dunjaluk nedas ga ziv. Zasto to radis neznam, zasto ne razmislis???

Ja sam naveo lijepo da postoji i DOZVOLJENIH RAZLOGA zbog kojih se ljudi iseljavaju. A ima i onih koji nisu nikakvi razlozi za HIDZRU.

Pa onda je i Ed naveo druge razloge zasto se putuje po svijetu. I Vidi se u tim ajetima da su ta putovanja vezana za Ahiret. To sto ti vidis kao ljusturu neku je ljustura tvoja. Ja vidim tebe u ljusturi.

A ti vjerovatno znas kako je Poslanik a.s. slao ljude u "Inostranstvo"??? Bivali bi kod njega u zajednici i onda kada bi ih On poslao negdje da sire vjeru onda bi oni otisli. Nisu isli tamo po svojem nahodjenju. To je sto se tice sirenja vjere. Drugo nama muslimanima nije stalo niti cemo se pravdati drugima kako je nasa vjera dobra nije losa i to. Mi se nevjernicima ne pravdamo.

Ja nevidim u tvojim postovima da ti pises oslanjajuci se na neko konkretno znanje, vec sve se zasniva na tvojim zakljuccima i svojim licnim iskustvima. Ko kaze da su tvoja iskustva i zakljucci ispravni??? Ako ti vjerujes da jesu, daj da konkretizujemo.

Pricaj o vjeri. Hajde opet kazem. Namaz sta je??? Post sta je??? Zekat sta je??? itd. Ima Sarta i Ruknova i Edeba masa. Hajde. Bujrum. Pazi se dobro opet kazem ako nisi na istini nece ti biti dobro. A pogotovu ako se suprotstavljas istini onda jos gore. Nemoj samo izvuci zakljucak da ja tvrdim za sebe da sam na istini. Vec pozivam na razgovor. Ali da je to brate na znanju zasnovano. Ne na logici, ne na iskustvo neko, ne na opste misljenje, ne na "zdrav razum", vec pravo znanje. Hajde. Pa ako mi dokazes ja cu prihvatiti jer moja je zelja samo Istina.

Bujrum. Ne samo on nego bilo ko. Nemojmo bjezati sa nekih tema a onda evo nas opet na temama u kojima mozemo da spekulisemo.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

38

Prvo da ti kazem da ti se lijepo ismijah, pa hajd da ti napisem opet odgovor...

Smijesna su meni ta tvoja pitanja jer ne znam sta zelis sa njima da postignes. Ne kontam koliko ti sustine u svijemu na svijetu kontas. Ako ti je do odgovora iz teorije sustinskih, ja mislim da ih mozes skontat i kad neko prica cemu god hoces (al ne mozes ti izvini sto tebe spomenuh), a ako ces do teorijskih pojedinosti, tim se ne bi trebao zamarati jer ako cu ti o tome odgovorati (da bi ti odgovore video) mogu kako god hocu jer odgovori mi na sve strane su na dohvat ruke. Al neka te.. postavicu na kraju ja tebi par pitanja. Ja samo Allahu zahvaljujem da sam uzgajan kako sam uzgajan, da sam naucen cemu sam naucen, i da sam tamo gde jesam, i sto ucim ono sto ucim, i sto radim ono sto radim.. Bez obzira sta ti u tome video.

Glavni razlog mog javljanja je to sto ti osudjujes ljude koji su na strani. Prvo kuci si pa ti nema mesta u ovoj temi, a drugo zato sto ti iz NEznanja govoris. Govoris iz NEznanja i o autoritetima, i o znanju i o sustini.

Na sta se pozivam ja u mojem pisanju? Postove pisem po znanju koje posedujem, a koje je nastalo izucavanjem svega sto mi prolazi ispred ociju i kroz mozak, ali uvijek UVIJEK prihvaceno samo po kriterijumu objavljenog znanja i po kriterijumima autoriteta koji to znanje mogu bolje od mene da tumace. I vjeruj uvijek samo po tome..

Kur'an citam na Engleskom.. citao sam ga i na nasem, al veruj (mozda zato sto sam stariji i jer uporedo na relevantnije stvari nailazim) bolje ga shavatam (u okviru svojih mogucnosti) ovako na Engleskom (ne znam jel ti to smeta?). Knjiga sam procitao od malena mnogo onih na nasem (prevedenih), vecinom iz babove biblioteke licne (od nekih skoro 1000 knjiga), ali nikad ne procitah dobrih knjiga kao sto ih nadjoh ovde na engleskom (iz biblioteke od preko 1 000 000 knjiga). Slusah dobrih govornika dole dok sam bio (od kojih su jedni od boljih bili Rejs iz Sarajeva, i muftija sandzacki), ali ljude koje sam imao (zahvaljujem Allahu) prilike da cujem ovde samo su mi ucvrstili ono sto sam verovao i na mnogo jaci i bolji nacin na pravi put ukazali...

Svijet nije ljustua u kojoj si ti. Svijet je mnogo veci. Zelis da ti je bolji dom (zavicaj)? Unaprijedi ga maximalno. Iskustva tvoja su mala.. putuj po svijetu upoznaj ih. U pravu si: misija Muslimana da sire Islam... ali ti o tome ponajmanje znas.. ti o tome skor nista ne znas. Obecavam ti temu o tome. Ti koji to spominjes o tome bi morao da znas, ali se iz ponasanja se vidi da ne znas (pa cak i ako teorijski b rekao da znas ja to ne nazivam znanjem jer znanje se u praksi proverava).

Ti ne znas sta je autoritet. Ti ne znas principe Islama o ponasanju u zivotu (jer se po njima ne ponasas), a pricas o ponasanju u pracenju autoriteta..

Par bivsih nevernika koji su danas muslimani izjavili su (bas danas sam za jednog od profesora cuo, a jedan je Yusuf Islam), da su Islam primili jer su izucavali Islam i bili odusevljeni Islamom i onim sto on pripoveda; Na putu trazenja istine (dalje) posli su upoznat muslimane u muslimanskim zemljama a tamo nasli muslimane ali ne i Islam, dok su suprotno (Sto je istina al ti to ne mozes da znas) nalazili u nemuslimanskim zemljama (ali nije cijela istina ali ni to ne mozes da znas).

Kazes da Islam ne trebas pravdat nevernicima??? NE trebas.. ali ga jos manje trebas pravdat vjernicima, a to ti radis. Islam moras prikazat onakvim kakvim jeste: Ispravnim.. i u to uvjeriti one koji ne znaju. Odgovori na pitanja koja meni postavljas su namenjena onima koji ne znaju, a ja jer ne zelim dok pisem (nije mi jos uvijek misija) da upotrebljavam dodatne materijale jer iz ruke ne mogu sve detalje ispravno i potpuno reci i ne pisem te stvari a smatram da ako se ne napise sve ispravno ne trebam ni da pisem. Te stvari odgovaraju se zbog dva tipa ljudi: oni kojima nije jasno pa sebi odgovaraju (sto sam ja to odavno uradio), i oni koji znaju (vide) da nekima (mnogima ) nije jasno pa im odgovaraju da bi im pokazali (ubedili). De ti budi koristan pa pricaj o tome kome treba... Mozda tebi izgleda kao da nameces neku sliku o sebi pozitivnu postavljanjem tih pitanja, meni svo tvoje delovanje izgleda samo destruktivno (Sto veruj i jeste).

I opet bi mogli u krug o tvojim autoritetima, i o putovanjima ali uskog si ti tu shvatanja ne mogu ti ja nista. Ti rasudjujes iz mnogo manje podataka veruj nego sto ti je dovoljno da bi donosio tako krupne zakljucke. Nemas ni informacija ni znanja. Al patis ocigledno od balkanskog sindroma da sve znas. Ja zelim da znam.. sto vise... ali verujem pametnijim ljudim, a hvala Allahu na razumu kojim nas je obdario pa mozemo videti ko je pametan a ko ne. Ne vredi tebi pricati nista veruj jer ces ti opet na kraju o svemu istom. Al iz dobre zelje za tebe da nesto shvatis otvoricu temu za tebe da vidis neke stvari o kojima ocigledno nisi imao gde da citas.

I, ako nista drugo ne mozes da prestanes, de prestani da prozivas mene. Mogu te ignorisati meni to nije problem, ali ruzno delujes. Nije islamski. Ja tebe ne vidim kao dobrog coveka. Imas snagu koja te nosi, ali je nosi umesto tebe neko drugi pogresnim smijerom. Samo se zapitaj kako izgledas dok se tako ponasas kako se ponasas i mozda ti bude jasno. Ja cu ti da bi mogao da shvatis ispisati neke stvari u novoj temi (iako osecam da ti to unaprijed odbacujes, a izvor tog su Iskljucivo Qur'an, Sunnah, Iskustva ucenih, nauka i razum.. ). Svidjalo se tebi ne svidjalo zna se sta je Islamski..

A ti sebi (ne meni) odgovori na neka sustinka pitanja: sto je to jedinstvo (bas tebe pitam), sta je su to znanje i moc na svim poljima, sta je to ispravan i uspesan put, sta je to ljepota, sta je to cistoca (u svakom smislu), sta je to jednostavnost, sta je to sveobuhvatnost, sta je to umerenost, sta je to postepenost, sta je to lahkoca, sto je to dobrota, sta je to mudrost, sta je to savet, sta je to vrlina, sta je to pazljivost, sta je to razumnost, sta je to Objavljeno znanje, sta je to stategija, sta je poruka, sta je to sredina, sta je to pragmatizam, sta je primer, sta je obaveza, sta je to bratstvo, sta je to red na zemlji... i kako se sve ovo spaja u jedno? Da ovo sve slucajno nije sastavni deo Islama? Hoces arapske termine? Hoces Engleske? Hoces ajete koji govore o tome? Sta god hoces, ali zasad ti samo mogu rec da sve ti to ne razumes (bar ne kako treba).. I ne sto ti ja tako kazem, nego zato sto nije onako kako jeste.. Odsad pa nadalje i ubuduce de molim te, ali MOLIM te da ne maltretiramo narod ovim. U temama gde je mesto raspravama pojedinim ako zelis mozda i mozemo (mada od mene odgovore odsad samo u crticama mozes). O cemu god da se pise ti se zakacis samo sa aspekta koji ti zelis i unosis ne red. Opet se zapitaj: jel to Islamski, i jel to mozda neko treci iz tebe.

mogu ja da se potpisem i bolje...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

39

Citirano

Orginalno od Gerilac
.
.
.

Ja nevidim u tvojim postovima da ti pises oslanjajuci se na neko konkretno znanje, vec sve se zasniva na tvojim zakljuccima i svojim licnim iskustvima. Ko kaze da su tvoja iskustva i zakljucci ispravni??? Ako ti vjerujes da jesu, daj da konkretizujemo.
.
.
.
Allahimanet.

Ovo si napisao oslanjajući se na neko konkretno znanje ili je plod oslanjanja na tvoje zaključivanje i tvoja lična iskustva?
Ko kaže da su tvoja iskustva i zaključci ispravni??? Ako ti veruješ da jesu, daj da konkretizujemo.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

40

Poslije ovoga posta kojeg si napisao Fingerse vidio sam da sa tobom nema sanse da se ikakav dijalog uspostavi osim da se udje u taj tvoj svijet, zao mi je. Ja molim Allaha da te uputi na pravi put. Ne bih da ti pisem sve iz pocetka, sve vec ima ispisano. Samo ti nastavi da izucavas i nebrini se, ali vjeruj mi doci se vakat, Insallah kada ces skontati sta si pisao i kako si gledao. Meni vise dojadi sa tobom da se prepucavam, jer vidim da nema kraja tome. Znaj da se necu prepucavat sa tobom, osim onamo gdje uvidim da stvarno moram da odgovorim, a to su politicke propagande i tako to, dakle samo osnovno.

Allahimanet.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks