Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

181

Subota, 05. Mart 2005

Esselamu alejkum

Evo Sogane da pređem odmah na stvar. DOKAZ!!! To je ono što ja tražim. Ja sam, kao što rekoh, od onih koji dokaze traže. Svaka biljka svoj korijen ima. Ako pogledaš njen cvijet vidjet ćeš da je tu i stabljika, pa i korijen koji je u zemlju uronjen. Takvu vezu i ja tražim u svemu što spoznajem pa prihvatam ili odbacujem. A kada su ove teme u pitanju meni treba da vidim da se taj plod o kome ti govoriš stabljikom i korijenom veže za Kur'an-i-kerim i Sunnet Božjeg poslanika s.a.w.s. Dakle, kratko i jasno dokaži u Kur'anu i sunnetu to što govoriš.

Bez takvog dokaza to je samo TVRDNJA. A mnoge su grupe mnogo šta tvrdile.

“Oni govore da će u džennet ući samo Jevreji, odnosno samo kršćani. – To su puste želje njihove! – Ti reci: "Dokaze svoje dajte ako je istina to što govorite!" A nije tako! Onoga ko se bude Allahu pokoravao i uz to dobra djela činio, toga čeka nagrada kod Gospodara njegova, takvi se neće ničega bojati i ni za čim neće tugovati. Jevreji govore: "Kršćani nisu na pravom putu!", a kršćani vele: "Jevreji nisu na pravom putu!" – a oni čitaju Knjigu. Tako, slično kao oni, govore i oni koji ne znaju. Allah će im na Sudnjem danu presuditi o onome u čemu se oni ne slažu.” (2/111-113)

Vidiš i prije su postojale grupe koje su govorile da su samo oni upućeni. Uzvišeni Allah objavljuje Vjerovjesniku s.a.w.s. da se suoči sa njima sa izazovom i potraži dokaz.
“... Ti reci: Dokaz svoj dajte ako je istina to što govorite!" (2/111)

Evo, vidiš da sve što je istinito može biti i dokazano. Pa bujrum… Allah dž.š. je prekorio jevreje i kršćane zato što iznose nedokazane tvrdnje A KNJIGU ČITAJU, tj. u knjigama svojim nemaju dokaze za to. Nama muslimanima je dat Kur'an-i-kerim kojeg Uzvišeni čuva.

Veli Sejjid Qutb:
"... A Mi dokaze objašnjavamo ljudima koji čvrsto vjeruju." (2/118)
Svako u čijem srcu kuca mir naći će potvrdu svom uvjerenju i u ovim ajetima kao i smirenost savjesti. Ajeti Kur'ana ne daju uvjerenje, nego je uvjerenje to koje spoznaje dokaze ajeta i smiruje se u njihovim istinama, pripremajući srce za kontinuirani ispravni susret.

P.S. Vidim da često spominješ Allahov dž.š. Emr, pa bi bilo dobro da kažeš šta to znači. Koliko ja znam Emr i Halk su dva načina stvaranja Uzvišenog Allaha. Emr je riječ Budi... tj. trenutno stvaranje, dok je Halk stvaranje iz faza, kao što je stvaranje čovjeka u utrobama.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

182

Subota, 05. Mart 2005

bonus nagrada :)

Haj da vidim hocel ko procitat. I hocel se trudit sta skontat kako treba sta mu se kaze il ce neku gresku trazit u jajetu i dalje. Il ce se jednom o stvarima pocet normalnije, ozbiljnije, i na malo vecem nivou govorit

A sta je to dokaz?

Sto dokaze za svoja nagadjanja vi ne iznosite? Sto stvari napamet definisete? Sto cinjenice napamet iznosite? Sto o stvarima bez znanja tumacite? Sto se sebi za dovoljne sudije uzimate?

Dokaz? Sta je dokaz? Ono sto vi smatrate ispravnim pa da se sa tim poklopi? Ono sto vec razumijete pa da vam se nista novo ne dokaze?

Sta ces da ti se dokaze? Da sirk ne postoji? Sta ces reci kad Gazali kaze o spoznaji odbaranih (kako on naziva arife, tj one koji znaju) koji su po povratku sa svog 'puta' potvrdili da nista osim Boga ne postoji pa ni oni sami. Pa ako nista ne postoji, u intuciji postojanja, sto bi postojao sirk? NE govori se o tome sa stanovista tog uskog polja sa kojeg vi posmatrate vec sa jednog koje to polje sustinski i odredjuje, al vi ni to ne razumijete.

Hoces li trazit dokaz? Hoces stranu? Djelo? Prijevod? Il ces da ti se dokazuje ono sto Gazali i drugi ucenjaci sami dokazuju al ti vec unaprijed ne razumijes. Jer ono sto se ovde iznosi je njihovo ucenje samo nase neuko formulisanje prozeto vasom nemogucnosti da se to shvati.

Samo pitam se dal da vam prijevod iznosim. Iz dva razloga: sto nam je jezik previse slab za takve stvari. NE sadrzi filozofske termine te tezi stvari suvise generalno, tj neprecizno, da definise.

Drugi je razlog taj da vi koji dosad niste shvatili necete ni shvatit. Ne zato sto ne mozete nego zato sto necete (u sustini sto se sposobnosti tice tu smo svi jednaki, samo su neki tu sposobnost vise otkrili a neki su se od nje toliko svojim materijalnim promatranjem stvari i prirode udaljeli da su svojim objasnjenjima i neshvatajuci to poceli sebe da svrstavaju u ravan kojoj nikako ne pripadaju).

I sto da prevodim kad necete ni pokusat da shvatite. U najbolju ruku samo cete ignorisat i nastavit dalje. Lakse vam je po nasim rijecima da udarate, sto vas i namerno pustam, nego li da o Gazaliju pricate. A kunem vam se sve preko nase grbace vi na njegovo ucenje ovde tekfirite. Ne znam sto se zaletavate.

I nije tacno ono iznijeto o wahdetulwudzudu. Ni najmanje. I tu se napamet pise. Sto ne uzmete da proucite prije nego nesto kazete. Zar vas nije strah neistinu da iznosite? Zar ni malo o onom sto pricate ne pazite?

Panteizam je definisan dosta kasnije od termina wahdetu-l-wudzud. Dosad vidim da nijedan od vas ne zna ko je definisao taj termin (wahdetulwudzud) pa ni dolmica :) . Skola koja to ucenje propoveda ima dugacak spisak ucenjaka, a jedan medju njima je i Gazali (HOCETEL DOKAAAZZZ?). Kasnije kad je bio panteizam definisan jedna sttruja je objasnjenje panteizma prilijepila ucenju koje dotad nije mogla nikako da razumije. A onda posto su na svoju ruku izjednacili panteizam (kako je tad vec bio definisan) i wahdetu-l-wudzud (kako su ga tad vec pogresno razumjeli) priljepili odredjenim ucenjacima a posebno najvecem exponentu ucenja te jedne skole a koji necete vjerovat te rijeci nikad ponaosob u svojem definisanju nije upotrebio. Haj neka neko nedje nadje da jeste? Ja imam izvore da nije. Hocete DOKAAAZZZZ? Ako ga zasluzujete..

I dalje sta vas boli? Hocetel njihovih rijeci dokaze? Njihove rijeci su jasne ko dan. Samo je pitanje kolko vi hocete da ih razumijete. Problem je vas sto hocete da stvari razumijete i ustrojite sa polja koje stvari ne predmetuje po osnovu prirode njihovog postojanja vec samo po prirodi njihovog uredjenja. Problem je sto ne razumijete prirodu postojanja, niti prirodu shvatanja, a htjeli bi ste tu prirodu da podredite onome sto je uistinu konsekvncija tome a kod vas se razvilo kao jedno zasebno materijalno tijelo a to je shvatanje prirode uredjenja sistema, koji (kako i Gazali kaze) nuzno proizilazi kao ispravan iz shvatanja prirode postojanja a nikako pogresno ili pak obratno.

I hocetel i Gazalija odbacit ako ga ne razumijete? Il cete pokusat da razumijete? Il cete samo nastavit po nama bez i kaplje znanja o tome da udarate?

Eh kad bi znali velicinu ucenjaka samo. Sta su oni sve ucili i znali da bi o stvarima pricali. Pa ni tad nisu pricali. Arapski do tancina (i leksiku i semantiku i gramatiku i sta ne), logiku u malom prstu, ontologiju razradili epistemilogijom se bavili pa ond o stvarima ponesto govorili. A vi se moji veliki ucenjaci na sve poletavate. Pa cak i kad ne znate sta se govori niti pokusavate da shvatite.

Haj sad: koliko je vas ovo procitalo (vas cetvorica ponaosob)? I koliko je vas pokusalo da shvati? Jestel pokusali da shvatite sustinu il ste u svemu trazili neku pogresnu recenicu?

Cemu sve ovo sto vi radite? Sta vas goni? I jos cete opet nekom kvazi logikom (a tuzna vam je logika) da se pozbavite i u svemu greske trazite. Vi svakog ko ne prica po onom sto vi razumijete neumitno u grijesnike uguravate..

I jel boli? Boli ego? Oholost vam kad vam se kaze da ne znate, a? Ili pak da ne postojite. Muci nesto iznutra... KAko to da ja ne znam. Eeee... sahi mi je zao. I krivo mi je. NE znam sto ne pazite. Sto ne pazite o tome kako stvari postavljate i kao ih razumijete. Sto nestrpljivo necete ni da pokusate da se malo shvatanjem oprijemite no idete u pohode ucenja nekih pravila napamet i mislite da na osnovu njih mozete o necem da razumijete. A eto pojma nemate o tome. Sto je najgore nagadjate ljudi iz svoje glave se prosipate. A to sahi ne moze tako. Zao mi je sto mislite da vas vrijedjam kad vam kazem da ne znate al to vam je tako. Ne proucavate. To vam je cinjenica. I jos vas nije ni najmanje stid toga.

Letite preko postova. Preko svega. Samo greske se trudite da vidite a ni ne pitate se da li ste kako treba uopce i videli.

Sahi mi je sad dilema: dal da vam dajem ono od Gazalija. Il da vas pustim da sve glavom u zid udarate.

Dolma ono sto je napisala ni malo se ne kosi tome. A vi ste se zaleteli da je osudjujete. Bez da imalo razumijete il bar pokusate da razumijete te koncepte. Jer pisete napamet... a ponajvise po svojim hirovima. Cak ste i priznali da ste ovde da zablude razbijate. A sta vas uci i sta vam daje zapravo da zablude prepoznajete? Evo jednom recenicom, tj jednom recju vas je postavio naspravm ucenja najjacih islamskih metafizicara. A vi se nasli ko grupa pravnika :)) Pa ne valja vam sahi to ljudi. A radite vi sto god hocete..

Ponekad se covek zapita i sto pise.. ioanko se ti kojima se pise ne trude ni da procitaju, a jos manje razumiju. AL po najmanje ga pisem zbog vas... tako da mi nije problem.

Allahimanet braco moja sto necete da pazite, a jos manje da razmisljate. Allahimanet.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

183

Subota, 05. Mart 2005

U ovom Kur'anu Mi na razne načine objašnjavamo ljudima svakovrsne primjere, ali je čovjek, više nego iko, spreman da raspravlja. (18, 54)

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

184

Subota, 05. Mart 2005

Ovo je original od fingersbrokena: A sta je to dokaz? Sto dokaze za svoja nagadjanja vi ne iznosite? Sto stvari napamet definisete? Sto cinjenice napamet iznosite? Sto o stvarima bez znanja tumacite? Sto se sebi za dovoljne sudije uzimate?

Dokaz? Sta je dokaz? Ono sto vi smatrate ispravnim pa da se sa tim poklopi? Ono sto vec razumijete pa da vam se nista novo ne dokaze? Zavrsen citat fingersa.

Esselamu 'alejkum, moj N E U K I BRATE :) . Kao prvo, obrati paznju na moje tekstove, pa ces vidjeti da se stalno pozivam na ulemu i citiram i prenosim ZIVO Znanje. Ti na nas bacas potvoru da napamet definisemo. A ja sam, moj N E U K I brate, :) borio se za ovo na cemu sam i dao bih zivot, dok si ti jos, vjerovatno go hodao po putu edit A temu Tewhid sam tek naceo, da budete strpljivi, u narednim tekstovima bi ste dobili odgovore na bujicu vasih vec postavljenih pitanja. :)
A mi se utjecemo Allahu, Tebareke we Te'ala, od proizvoljnog tumacenja seri'ata. A ti si moj N E U K I brate, u pravu, ti nama pripisujes vase bolesti filozofije i sufizma i neko ''DUBOKO ZNANJE S DNA'' :), jer ti u nama vidis sebe.
''Ti posavjetuj, a, zaista, savjet koristi vjernicima.'' (Kur'an) :klanja: :klanja: :klanja: Za sve izneseno D O K A Z je: KUR'AN, SUNNET- VJERODOSTOJAN, IDZMA'-KONSENZUS ULEME, TE ONO STO JE U L E M A' IZVADILA IZ FIKHA-RAZUMIJEVANJA. :klanja: :klanja: :klanja:
A SVE JE OSTALO SEJTANSKA ZABLUDA. Ovo je za vas ''FORMALIZAM'', A ZA NAS JEDINI ISPRAVNI PUT DO IZNALAZENJA RJESENJA. :) >>UTJECEMO SE ALLAHU, SUBHANEH, OD KIBRA-OHOLOSTI, OD 'UDZBA-SAMODOPADANJA, I OD KELAMISANJA U PRAZNO-FILOZOFIJE. AMIIN.<<
A i ja te pitam, fingerse: gdje ti je u onim tvojim bolesnim filozofijama, A GDJE TI JE KUR'AN I SUNNET!?? :) Vrati se na svoje tekstove, fingerse, pa ces vidjeti kako sam sebe derogiras i demantujes, a onda upucujes nama pitanja koja trebas sebi i takvima kao sto si ti postaviti. :) :klanja: :klanja:
Halali na iskrenosti i otvorenosti, jer Allah kaze: ''I kada ce iskreni biti pitan za iskrenost.'' Kaze se u tefsiru: ovo se odnosi na da'ije- pozivace na Allahov Put. A ja sam da'ija, te pozivam te, moj N E U K I BRATE, NA ALLAHOV PUT. :) :klanja: :klanja:
Wesselamu 'alejkum we rahmetullahi we berekatuh. I zadnja nasa dova je: WEL-HAMDULILLAHI RABBIL-'ALEMIN. :klanja: :klanja: :klanja:
A poznato je da ce se izroditi 73 pravca, a samo ce jedna u Dennet: ''...to je ona na cemu sam ja i moji ashabi.'' OVO JE HASEN HADIS. a DAJTE MI DOKAZ DA SU ASHABI PORED DZAMIJA IMALI NESTO POPUT TEKIJA I DA SU SE TRESLI OD GLAVE DO PETE, DOK SU DRUGI RATOVALI. WALLAHI, RESULULLAH, SALLALLAHU 'ALEJHI WE SELLEM, A TAKODJER I ASHABI, CISTI SU OD TIH Z A B L U D A KAO STO JE VUK CIST OD JUSUFOVE, 'ALEJHISSALATU WESSELAM, KRVI. :) :klanja: :) I na kraju: U Ime ALLAHA, subhaneh, pozivam te na pokajanje i prihvatanje i slijedjenje Kur'ana i Sunneta. :) :klanja: :)

185

Nedjelja, 06. Mart 2005

Selam alejkum.

Vidim da se je neko naljutio. :) Dzaba ti toliki osmjesi kad se vidi ljutina. :) Sta reci poslije ovog posta od Ibn Izzeta?

Ocigledno je da on ne poznaje Sufizam, niti ucenje Sufija. Dakle ne poznaje islamski tesavvuf. Zato ovako i prica. Samo mi nije jasno kako smije, ali eto to je pitanje nemoguce meni odgovoriti, to bi se trebao on sam pitati. Kako se ne plasis Allaha dz.s. Ibn Izzete. A pokazatelj toga je da on svrstava Si'ije i Sufije u jedan kosh. A jos navodi da su neke "Sufije" govorile protiv Muavije. Zna se Akaid Ehli Sunnetski i stav Ehli Sunnetski prema Muaviji.

Procitaj opet svoj tekst koji si napisao i pokusaj u njemu pronaci ono sto trebas da pronadjes u sebi i otklonis, jer nece ti valjati ako sa tim dodjes na Sudnji dan, pred Allaha dz.s.

Na masu mjesta ti sebi TVRDIS znanje. Na masu mjesta ti sebi TVRDIS iskrenost. itd. Hej! Razmisli se malo. Mislim sto se mene tice ne moras, ali savjetujem ti da razmislis. A savjet ce iskrenom koristiti.

A jesi li ti citao Ehli Sunnetski Akaid? A jesi li naisao u tom Akaidu mjesto gdje se govori o tvrdjenju svojeg Mu'minluka. Jesi li naisao da se tamo u tom Akaidu navodi da se NE SMIJE reci za sebe: JA SAM MU'MIN. Moze se to reci samo ako se poslije toga doda i Insallah.

E sad. Posto Islam ima vise spratova, tj. nivoa. Onda bi Serijatski to znacilo da svojim jezikom to ne tvrdis sebi. A ako pogledas predaje koje se za to vezu vidjet ces da su strashne i da one koji sebi Mu'minluk tvrde svrstavaju, neuzubillah gdje.
Ako pogledamo sadrugog sprata, Tarikata, onda bi to znacilo da ti svojim stanjem (halom) i postupcima ne "govoris" da si Mu'min.

Samo onaj kojem nedostaje Straha od Allaha dz.s. moze sebi to tvrditi, jezikom ili bilo kojim drugim postupkom. A to se zove umisljenost, odnosno oholost.
A zna se da ko bude imao i trunke oholosti nece osjetiti ni miris Dzenneta. Subhanallah, pa oslobadjajmo se od toga dok nije kasno. Porazmislite o ovome, a posebno ti brate Ibn Izzete.

Dakle, vrati se na svoj post posljednji koji si napisao (ovaj gore) i pogledaj u njemu gdje govoris o sebi. Pa pogledaj kako ti govoris o sebi i kakvo misljenje imas o sebi. Subhanallah. Boj se Allaha dz.s.

A sto se tice navodjenja Ajeta i Hadisa, pa kada bismo sada pozvali nekog orijentalistu iz engleske koji uopste musliman nije, on bi nas zadivio koliko Ajeta i Hadisa na pamet zna. Evo recimo, kada bi ti cuo Tanaskovica kako govori o Islamu ti bi se zacudio. Tako da znati stvari na pamet nije nikakvo mjerilo.

A sto se tice ovih dokaza koje Sandzacki sin trazi, reci cu samo da nemam vremena, a i mucno mi sad da furim knjige i da iz njih vadim Ajete i Hadise i da ih ovdje ispisujem. Doso sam ovdje da razgovaram. A dokaza ima kolko hoces, pune knjige. Mada je opet pitanje hoces li ti to sve prihvatiti.
Jos nesto mi je ovdje cudno, Sandzacki sine, moje "oko" mi govori da ovaj post koji je ispisan pod tvojim nickom i nije tvoj post. Kao da si pozvao nekog u pomoc. Reci barem kako mu je ime, da znamo? Ha? Ne moras, ali eto samo kazem.

A i interesantno je ovo pozivanje na Sejjida Qutba. Hmm... :) Bas cu pogledati ko ono pisase one clankove za Glas islama u kojima stalno navodi Sejjida Qutba, a izmedju ostalog i njegov Tefsir. :)

Hmmm... Bil hair.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

186

Nedjelja, 06. Mart 2005

Citirano

A sto se tice ovih dokaza koje Sandzacki sin trazi, reci cu samo da nemam vremena, a i mucno mi sad da furim knjige i da iz njih vadim Ajete i Hadise i da ih ovdje ispisujem. Doso sam ovdje da razgovaram. A dokaza ima kolko hoces, pune knjige. Mada je opet pitanje hoces li ti to sve prihvatiti.

Nemas vremena da doneses dokaze, a imas vremena da raspravljas i filozofiras? Nije tebi mucno nego ti nemas valjane dokaze za zablude kojima pozivas. Treba da se pokorimo tvojim zabludama da bi nam iznio dokaze, zar ne?

“... Ti reci: Dokaz svoj dajte ako je istina to što govorite!" (2/111)

Allah s.w.t. nam je poslao Poslanika s.a.w.s. i preko njega Kur'an Uzviseni i nije nam u vjeri propisao nista tesko. I nije nam ostavio da imamo posrednika u vjerovanju. Islam je cist od toga. I ti i slicni tebi svoje zablude ne mozete dokazati jer ih nemate, barem kad su u pitanju dokazi o kojima govori Kur'an Uzviseni.
Ti si jednom prilikom lijepo reko "ko se upeca, upeca", eto upeco ti se jedan moderator pa morete i po forumu da se sigrate sejhova i ucenika.
A ako si na Istini, ti onda jasan dokaz daj.

"O vjernici, molitvu obavljajte i Gospodaru svome se klanjajte, i dobra djela činite da biste postigli ono što želite, i borite se, Allaha radi, onako kako se treba boriti! On vas je izabrao [U]i u vjeri vam nije ništa teško propisao[/U] , u vjeri pretka vašeg Ibrahima. Allah vas je odavno muslimanima nazvao, i u ovom Kur'anu, da bi Poslanik bio svjedok protiv vas, i da biste vi bili svjedoci protiv ostalih ljudi. Zato, molitvu obavljajte i zekat dajite i u Allaha se pouzdajte; On je Gospodar vaš, i to kakav Gospodar i kakav zaštitnik!" (22, 77-78)

Kakva je to filozofija i kakvo je to vjerovanje koje vi objasnjavate ne pozivajuci se uopste na Kur'an Uzviseni? Sta vi hocete? Da vas uzmemo kao one koji su shvatili ono sto mi ne mozemo shvatiti i kao takve vas prihvatiti kao posrednike u nasem vjerovanju? Ili zelite da nas u zabludu povedete? Prije ce bit ovo drugo.

"..Ima li onda nepravednijeg od onoga koji, ne znajući istinu, izmišlja laži o Allahu da bi ljude u zabludu doveo..." (6, 144)

187

Nedjelja, 06. Mart 2005

Ibn Izzete, ROOOOOTEEEEE, i sandzacki sine: vi za dokaze iznosite ajete vidim, ali sami sebi dajete za pravo da ih birate i tumacite. A ja cak ni ne pisem misljenje koje sam na svoju ruku prokontao nego verujte pisem nesto sto sam iscitao od velikih ucenjaka i naucio od onih koji bolje od mene znaju. Ta ne mogu se ja pozivati na ajete i praviti se da ja vazim kad to nije moje znanje. A sta mislite kako su pisali ti na koje se ja pozivam? Proizvoljno? Zar se usudjujete rjeci da oni ajete nisu znali ili ih nisu razumjeli? Oni na jedan velicanstven nacin se pozivaju na Kur'anske ajete i oni ih na jedan velicanstven nacin objasnjavaju, bez da prave propuste protiv nas. A root hoce da se mi igramo toga. Jock Vala rute.. ja necu i ne usudjejem se jer znanja za to nemam, a ti posto imas sam nastavi. Ja te ne bi savjetovo... al ko sam ja ha? Ko sam ja TEBIIII da reknem.. .jel tako? :)

Da vam nesto otvoreno kazem: u izucavanju Islama na akademskom nivou zabranjeno je pozivati se na ajete ako se KUR'ANSKI jezik ne poznaje. Pazite ne kazem cisto ARAPSKi nego KUR'ANSKI jezik jer se na univerzitetima uci KUR'ANSKI arapski a on je puno vise od obicnog arapskog. I ne moze se znati ono sto u KUR'ANU pise preko prijevoda jer nijedan jezik nije isto sto i KUR'ANSKI jezik. KUR'ANSKI jezik je definisao i arapski jezik koji danas nije ni pola onog sto je nekad bio. Za ove stvari vam imam dokaze i nudim vam ih ako vas zanimaju a vi hocete dokaze za ono sto nemate pravo niti da iznosite niti da pitate.

ROOOTEEE i ibn izzete: za sve sto sam ja napisao postoji dokaz da nije moje vec mahom Gazalijevo ucenje (vezano za ono sto iznijesmo u ovoj temi) a vase iznosenje ajeta je direktan dokaz da vi na svoju ruku tumacite. Halalite al ja se na taj na cin ne igram.

ROOTEEEEE: ja hocu zarad istine da raspravim. Ali necu poput tebe ljude da provociram i tim se namerno bavim. Ti si to i priznao.

FIlozofija, kako vi ucenje o metafizici, od strane nasih velikana nazivate, je nista drugo do jedan koncizan i precizan nacin iznosenja stvari. Bez ostavljanja mjesta spekulacijama. To se da vidjeti jednom kad se prouci i shvati. Uglavnom bez tog proucavanja sve ostaje nejasno i komplikovano te ga neki sarkasticno nazivaju "FILOZOFIJOM" a takvi ce uvijek biti slijepi da raspoznaju medju tim 'filozofijama' onu pravu ili pak onu laznu. Za lazne nisu u krizi jer ih sve odbacuju, ali oni se usudjuju da ih sve kritikuju i javno napadaju i odbacuju pa u svemu tome i one najispravnije losima karakterisu. Upravo to radite.. a ne razumijete. I jos vas ego vas boli kad vam se to kaze. Aj kuku kako smijeeeeee... (ene reko kuku... hocetel me objesit? :) ).

Izzete: neka tog skidanja glava... poplasi nas ovde :)) :)) :))

Dakle dzaba vam prica, obracate se na pogresnu adresu. A ponajmanje stvari razumijete. Jestel procitali sve napisano? I recite sta vas zanima da vam potkrijepim ucenjackim rijecima, a u njihovim djelima vi trazite dokaze ili him nalazite mahane. Za svako cu vam djelo napisat ime. Il autora? Il stranu? Il komentatora? Il vi hocete samo linkove :)) :)) Ja tim ucenjacima ne da vjerujem nego svoje sve sto sam shvatio shvatio sam iz njihovog pisanja. Ja samom sebi nisam dovoljan za to, a vi O VELIKIIIIII (da ne mozete bit veci) sami sebi dovoljni ucenjaci samo nastavite da se igrate tumaca i vazija i da nam prosipate SVOJE nasumicno znanje ovuda. Samo vas pitam ko vam je u tom sudija? Sami sebi presudite da ste u pravu pa onda presudjujete svima na osnovu svojeg shvatanja. Pa nije vam ovo vehabijska arabija gdje niko ne smije da razmislja :)

Hajd sad, malo knjige u ruke. Izzete to DNOOOO tebi toliko misticno su osnove svih nauka i osnove razmisljanja bez kojih ljudi postaju poput tebe: strijelci u mraku. Evo me iza tebe... evo me ispred tebe... evo me iznad tebe... Futo pucas u prazno iscijepaces sve zivce svoje srljajuci zivcima na sve strane. Idi kupi malo sijalice.... Il nek ti neko malo upali svjetlo :)

A ti roote samo jos nagadjaj i pricaj nebuloze. Ja dok sam moderator o meni vise neces. Sad ti je od mene druga opomena. Pa vidi UPECAJ SE za trecu. Ja cu ti davat dok mogu a drugi nek ti brisu...

Allahimanet :)

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

188

Nedjelja, 06. Mart 2005

Citirano

A ti roote samo jos nagadjaj i pricaj nebuloze. Ja dok sam moderator o meni vise neces. Sad ti je od mene druga opomena. Pa vidi UPECAJ SE za trecu. Ja cu ti davat dok mogu a drugi nek ti brisu...

Samo ti rokaj ako ti to godi. Kada se jasno prica i na osnovu ajeta i hadisa onda su to nebuloze a tvoje i soganovo filozofiranje je ok?! A da, dok Sogan poziva na obracun, njegov drug daje opomenu prizeljkujuci banovanje. To su jasni dokazi, eto dokazali ste se. A moram napomenuti i onu vasu igricu sa otvaranjem nove teme (idi mi dodji mi).
Nas stari dervis je preko raznija nickova sijo smutnju, nazivo muslimane kjafirima, dedzalovim sljedbenicima, pozivao na dzihad protiv IZ-e, cak je jednom prilikom i socnu psovku izrekao na racun Muftije i Sandzackog sina. A svo vrijeme prica o nekoj sustini. A da, zamalo zaboravih, jednom prilikom (i to stoji zapisano) namjerno ajet pogresno preveo i navodio hadis za koji niko nije cuo (a nije dao izvor odakle mu). Sve to moze ako shvatis ono sto samo slicni vama shvataju. Jer vi ste iznad obicnih grijeha koji mi ostali smrtnici ne smijemo ciniti, zar ne? Nema toga u citabima islamskim...
Ti svoje nebuloze pakujes u desetine i stotine prekucanih postova, svoju oholost posebno. Ne zalis rijeci, uvreda i ponizavanja za svakoga ko udari na tebe. I opet govoris o sustini koju samo ti razumijes. Sve ti razumijes, islam, vjerovanje, tewhid, kompjutere, overkolovanje, fudbal, politiku (moram li dalje), itd... Ne smije niko da ti se suprostvavi jer odmah ospes paljbu (resetas, kao sto rece jedan clan foruma). Ustvari nece ljudi da ti se suprostave jer si ko zena alapaca, ako te nacne - ko da te slusa... A sitni su to grijesi za tebe, more se to tebi. Jer ti si to cito od Atasa ili nekoga tamo, al to je na engleski, a ti engleski dobro govoris. A kanis se da nam ikad nesto citiras, cekas da ti se molimo ko sto je ceko Fikret Abdic da mu narod rekne "Babo hljeba!" a on da onako, sa visine, baci hljeba gladnom narodu. Da bi da bacis, no ti uzivas da nas drzis na ljer, sto bi se reklo. More bit da uzivas a more bit da nikako ne umijes u brzinu da ubacis. Uglavnom u mjestu stojis, iako non-stop gas dajes...
Sad ti dadni jos jednu opomenu ako ti je merak, ovaj je forum svakako jedno virtuelno mjesto a i zbog ljudi ko sto si ti polako gubi svoje. A ako ce te smirit i opravdat te sto svoje nebuloze ne dokazuje uhar je, jos ako ti nevs smiri, baska uhar. Mlad si ti jos za tolika nerviranja, dje ce ti zivot?!
Haj sad... ;)

189

Nedjelja, 06. Mart 2005

Da ti dam odgovor?

Ti si dokazao samo jedno: svoj ego.. nista vise.

Zao mi je brat, al istina je ono sto ti kazem: ne mozes tumaciti ajete kako hoces. Reci mi kakve su ti za to kvalifikacije? Znas li ti da moras posedovati kvalifikacije da bi ajete iznosio kao dokaze? Znas li za to? Ako te to zanima za to ti mogu iznijeti dokaze, ali me ne pitaj da ti ja ajete iznosim jer ja sa tim ne igram se jer ne posedujem kvalifikacije niti sebi znanje te visine pripisujem. Kapishko? A ovo za neispravnost vaseg pisanja odnosi se na svu cetvoricu (i tebe, i ss, i izzeta, i eda)

A haj reci sad ti meni sto tebe i ss boli toliko sogan dolma pa pratite dje god sta napis? Morel nefs da vam se umiri malo? Sta vam je boni ljudi... sabura malo.

Za ono sto si napiso za pecanje, i dobio opomenu za nebuloze, evo da ti reknem lijepo: dok su razni clanovi bili tu tipa gerilca, dream killera, i ostalih ja sam isao protiv onoga sto pisu. Nisam ih ni najmanje razumio. Istina je da ima tu njihove krivice jer nisu umjeli ono sto hoce da predstave ni razumiljivim ni privlacnim ali krivica je najveca bila u meni. U mojem nepoznavanju vise drugih stvari. Isto bi bilo i sa dolmom ali eto meni se potrefilo da sam ja na neke stvari naisao pa to sto dolma pise mogu da razumijem. A da nije bilo tih nekih stvari nikad ne bi razumio. Da nisam imao profesora koji je na jednom jedinom casu mi milion iluzija iz glave isturio a onda na svakom casu po delic znanja tu metao. A on to nije radio pricajuci mi ajete koje ja necu razumjeti. Vec je objasnjavao i davao upute i smjernice. Ja ti djela spominjem. I nudim ti o OHOLI covjece da ti direktno ukazem mjesta na kojima ces vidjeti potvrdu onoga sto ja govorim, tj gdje ces videti da Gazali recimo govori na nacin koji ti direktno napadas, ali kako da ti dam kad ti ne zelis? A i ne zelim da ti dam ako neces da procitas.

Evo dolma je rekla nesto za sirk. To ima veze sa postojanjem a sa sirkom ponajmanje. Vi to ne razumijete. Niti o tome razmisljate. A uzimate protiv toga nekakve dokaze. Pa uzmite ljudi nesto sto govori sa nivoa koji to objasnjava, ili uzmite nesto sto o tom postojanju govori ali nemoj da to bude vase tumacenje ajeta.

Ko stoji iza vas? VI i vas ego. Tumacite ajete da sebe dokazete. I bojitel se? Ono sto je neko preko tih ajeta vam a objasnio ne daje vama za pravo da vi drugima o tome dokazujete. Ne mozete jer ne znate.

A recenica koju je dolma iznijela ima svoju potporu u ucenju brojnih ucenjaka, medju kojima je jedan i Gazali. I ne radi se o tumacenju pojedinosti (sto biva opasno kad se radi bez znanja) vec o principu koji vazi za sve. O principu koji se mora razumeti. O principu koji gradi osnovu za sve sto iz njega proizilazi. O principu na osnovu kojih je zasnovan i sav zakonik na koji se pozivate a koji zbog nerazumijevanja principa, a i zakona samog, ne umijete ispravno ni da sprovodite. A zelite nespremni tim da se bavite.

I sta ja da radim? Smeta mi neko sto nesto za mene kaze velis? Ovde niko nije govorio za mene ali mi smeta vase tumacenje. I prozivanje. I to bas zato sto sam moderator. Al od sutra, da ja ne bih morao da se borim protiv vaseg pisanja, niti da bi vi vehabije mogli da prozivate forum zbog mene, ja vise moderator nisam.

Pojedoste se ljudi od ega svojega. Nacisto. I sta je ? Jesul vam ovo uvrede? Ne znate... jel boli ego? Dolma ne pise napamet a vi pisete. To je cinjenica. Jel boli ego? Imam prava da pricam o svim tim stvarima koje spominjes roote... i imam osnove da pricam. Jel ti muka roote? Jel te boli ego roote? Ti nista ne razumijes jer neces da razmisljas. Pricas napamet a o stvarima ne znas. Jel te vredjam roote?

Isto ti je i za kolege. Niko nema znanja o onome sto prica. Makar da se drze jednog polja nego prelaze i u druga.

Smutnju najvecu sijete vi. Preko svojeg vehabijskog postavljanja prema stvarima. Pokusaja secenja svega sto ne razumijete osnovama koje vi prihvatate. I jel te boli ego roote? Ne razumijes a ima ko da razumije... Nisi vanzemaljac ljudi smo mogo bi ti al neces i trenutno ne razumijes. A jel te boli ego ROOOTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!

Nemas ti nista samnom. Da bi ti eto laknulo ja moderator da budem vise necu. Ne bi trebo na tebe se obazirat al mozda je nekom bitno sta vehabije o forumu misle pa da ne bude da vehabije ne haju forum zbog mene. A kad ne budem moderiro necu vas morat ada ni gledat.

A sto vam ne pisem to sto spominjem? Pa reko sam: cemu kad vidim da necete ni da razumijete. Ni ne pokusavate. A uostalom jedan rece (ko li je taj) da i Gazali filozofira i da malo sta valjano prica. Pa dje da vise i ja pricam kad je vama i Gazali ne valja? A za pisanje drugih jos da ne pricam. Oni su tebi VELIKOOOOMMMEEEE ucenjaku svi tamo neki...

Ne ocekujem da ces sav moj trud razumeti. Ni koncepte koje sam ispisao... da sam ih ja kadar napisati da neko moze da razumije ta ja bih pisao knjige. Ja sam ih postovima dodavao samo da ne bi bilo sturo ono sto kazem: DA VI TAKO NE MOZETEEE!!! Tako je i tacka. A vas ego sto se bori protiv toga vi uzmite pa se udruzite pa mi streljanje organizujte. Dal smijem ja doc u Pazar 8o :)) Vi jednostavno necete da razmisljate i necete istinu da trazite a kazete sa tim se bavite. Vi samo ono sto vam je najlakse radite. Nista drugo. I svojem egu udovoljavate. Eto samo to.

A o svemu sto pricam i prica poneko postoje knjige i knjige. I postoje ucenjaci i ucenjaci, sve bolji od boljih, koji o tim stvarima velicanstveno govore. Pa uzmi prelistaj roote... uzmi prvo nauci neke osnovne stvari da bi mogao da ih razumijes.

Evo ti sta vi radite: sve sto ne razumijete odbacujete. Necete ni da se potrudite da naucite kako da razumijete nesto jace. Na istom nivou vazda ostajete. Vazda se sirite samo po horizontali. Zato vam je svaki uspon ka znanju stran.

I kad vam se kaze da mora neko da vas nauci vi se bunite. A normalno je da svakog vertikalno iznad vas ne razumijete. Vi prihvatate samo svoju horizontalu. Sa te pozicije zelite o svemu da pricate. I sebe same za sve dovoljnim smatrate. To je oholost moj roote.. a nije oholost kad ti se na to ukaze.

A sve i da sam ti napisao nesto da procitas ti bi to ignorisao. Eno ti al bazarija koji divno postove kad kad napise. Cita li ih ko? Umijetel sta na njih da kazete osim da napadate kad se ne slazete?

Evo da ti reknem i ovo: u temi sufizam je grof vas sve vrlo fenomenalno opovrgao. Mogu vam rec da taj tip ima vise znanja u svakom polju nego sva vas cetvorica da se sastavite pa to svoje znanje sa 10 puta pomnozite. I informacija i razumijevanje informacija. Covjek je za vas taj enciklopedija. Pa opet vi se i na njega okomite. Sam Gazali d dodje ovde ista bi mu sudbina bila. Skupina bi se nasla da ponosito ga iz zabluda 'spasava'. Vi dokazujete samo sebe... nista vi drugo ne radite. Osim sto vas dvojica i svoju mrznju koja vam je uzrok bivanja na forumu prosipate. I to ne krijete.

I jel vas boli o ROOTEEE sto je dolma otvorila temu? Jel vas boli? Pa i dijete zna kako je to uradjeno i sto ti se cini da si nesto dokazao. Dokazao si samo svoju mrznju roote i savetujem ti boj se od svojeg nerazmisljanja. Boj se i uci se... Uci se prvo kako da razmsljas pa onda razmisljaj. Al ne o ljudima i o meni i o dolmi i o nekom sa foruma. Vec o stvarima koje bi ti koristile da bi mogao usta da otvoris i o necem nesto kazes. A ti roote ti inace i ne postojis... tako da ti kazam da si nebitan :) A jel boli ego boli?

Od sutra fingers ako Bog da nista ne moderira. Ne dok se zmuri samo na vehabizam a sve ostalo se napada. Sva ste vas cetvorica u sustini vehabije.

Allahimanet.

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

190

Nedjelja, 06. Mart 2005

Allah da te nagradi brate Roote, za ovaj trud u dobru. iz ovih tekstova fingersbrokena-onoga koji grize prste, jasno se vide tinejdzersko ponasanje: N O
C O M E N T ! A utjecemo se Allahu od onih koji nemaju vremena za ajete i hadise, a imaju za
Z A B L U D E KOJE SU O C I G L E D N E . A ODGOVOR SOGANU: NAPROTIV, JA NISAM LJUT NA VAS KAO PERSONE, NEGO NA VASE ZABLUDE, KOJE KAD VIDIM, OBAVEZAN SAM DA IZNESEM D O K A Z.
KAZE AHMED IBN TEJMIJJE, RAHMETULLAH: :klanja: :klanja: :klanja:
''A COVJEK JE VISE NEGO IKO, SPREMAN DA RASPRAVLJA.'' Namjerno necu sada iznositi tefsir i razlog objave ovoga ajeta, neka nam kaze onaj koji grize prste (fingersbroken), ili Sogan, jer je to ''FORMA'' I ''POZNATO OSNOVNO ZNANJE.'' :klanja: :klanja: :klanja:
POLAHKO, SOGANE, DOCI CE I SUFIZAM KAO TEMA NA RED, I FILOZOFIJA, TAKODJER, INSAALLAH. A IZ MOGA TEKSTA SE SAMO VIDI SVIJEST O E M A N E T U I SUOSJECANJE S VASOM ZABLUDOM. A JA NE SMATRAM SUFIZAM PRIORITETNOM TEMOM KAO STO VI SMATRATE ''VEHABIZAM'' . Ja sam tebi preporucio, SO\ogane, knjigu Fikhu-l-elewijat- razumijevanje prioriteta, od sejha Qaradawija. :klanja: :klanja: :klanja:

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

191

Nedjelja, 06. Mart 2005

Esselamu alejkum

Sogane još juče pročitah ovaj tvoj „odgovor“, pa smo i popričali na MSN, jeli tako? I tamo si me pitao isto ovo pitanje - ko mi piše ove postove. Pa ti ja objasnih da ih sam pišem i zašto ih ovako pišem sada. Evo da ponovim, još u našem prošlom razgovoru sam ti obećao da ću u ovu diskusiju ući maksimalno ozbiljno. Jer, kao što rekoh, ovo više nije priča „Muftija – Suljo“ već je srž našeg neslaganja. I zato sada neću da ti puko prepričavam ono što sam pročitao, već ulažem trud da ti to dostavim onako kako je originalno. Dakle, tefsir od Sejjida Qutba bez da biram šta ću prenijeti, tj. onako kako to kod njega stoji kompletno. (da ne bude zabune oko ovoga ja njegov tefsir nekog ajeta prenosim bez skraćivanja i bez promjene smisla)

I mislim da si imao i više nego dovoljno vremena, što se mene tiče, da taj prilog prepraviš i obradiš, a shodno onome što smo pričali. No ti to nisi učinio, i žao mi je zbog toga. Samo nek si ti zdravo, pa lako ćemo za ostalo.

Sejjid Qutb je vrhunski alim, priznavao ga ti kao takvog ili ne. Ako te zanima koje prenosio u Glas islama njegov tefsir, mogao si i mene pitat, to ti dođe nešto kao informacija iz prve ruke. Odgovor je NIKO. Jednostavno smo uzeli njegovu knjigu i krenuli iz početka, pa objavljivali u nastavcima.

Meni je providan ovaj tvoj pokušaj da ga povežeš sa nekim našim lokalnim učenjakom, pa da poslije pokušaš da diskredituješ njega, što je naravno lakše, i potom ga tretiraš kao djelo nekog lokalnog učenjaka, a sam tefsir „U okrilju kur'ana“ prosto kao članke iz Glasa islama, a ne kao cijelih 30 knjiga jednog od najboljih tefsira. Pa i prije si to radio.

A ja sam ti dao učenjaka od kojeg se može naučiti da se iz ajeta, hadisa ili nekog događaja izvuče cio spektar mudrosti. Ali to je još jedna razlika među nama. Ja se na prošle događaje osvrćem zarad pouke, a ti živiš u njima. Jes, jes, to je teorija vahdetu-l-vudžuda.

No sve ovo što ti ja govorim ti je ništa. Sačekaj ti malo dok dođe Fingersbroken, pa kad raspali po tebi što ne vidiš suštinu onoga što pišem, već samo tražiš nešto iz posta da se zakačiš. Ohooo gotov si. Ma ne smijem ni da pomislim šta će da ti uradi. :)) :)) :))

Naš zbunjeni suštinista (Fingersbroken) je prilično oštar kada je u pitanju suština. Evo napisa povelik post kojeg poče riječima „hoćel se ko trudit da skonta šta mu se kaže…“ pa poslije onoliko ispisa gluposti. Šta je suština posta koji se svodi na riječi: Dal da vam kažem. Pa neću. Pa možda i hoću. Pa možda i neću. Da li vi to zaslužujete. Hoćetel DOKAAZZZZ ( sve sa dva A i četiri Z, valjda viče, hodi mu ga znadi).

Jasna je meni suština toga posta, ali bi se pobunio njegov „nepostojeći“ ego kada bih mu to rekao. Jer se čovjek nešto „tripuje“ da sve same činjenice iznosi, pa još opominje ljude zbog nebuloza. Evo čekam kada će i kod njegovog imena da zablista opomena sa objašnjenjem – iznošenje činjenica. :)) :)) :))

I još se buni naš suštinista što se uzimaju ajeti i hadisi. Veli da se to tako ne radi na akademskom nivou. Pa mi nismo možda vidjeli toliko akademskih rasprava koliko i on, no ako po tim akademijama raspravljaju ovako ko on onda je bolje da se poruše.

Pa ne može on (a samim tim ni mi) da se pravi važnim kad to nije njegovo znanje. Eto on samo piše svoje znanje, i uopšte se ne pravi važan. Nek je i on zdravo, a ti Sogane budi ljubazan pa mu pročitaj ovo jer on više samnom neće da razgovara.

No, da se vratimo na temu. Ja sam tebi Sogane potražio potporu onoga što pričaš u ajetima i hadisima. Takvu potporu priznajem i ti to znaš.
Ali i ja znam da ti tu potporu ne možeš tek tako pružiti, zato ni ne očekujem to od tebe. Pa samo učenje koje je poteklo od šiita da postoji tajno znanje koje se prenosi sa Šejha na učenika je upravo to – tajno znanje. I zato je suština mojeg prethodnog posta upravo to da se ja oslanjam na dokaze, a ti na tvrdnje, tj. tvrdnje koje se ne mogu dokazati da to tajno znanje postoji.
Po onoj teoriji o nivoima znanja koju ti iznese ne vidim kako bi se taj prvi korak mogao prevazići, jer on traži da se na kraju pogazi da bi se prešlo na ostale. Sve je to meni nedosljedno, jer učenje o šerijatu negira ostala učenja koja poslije njega slijede, pa kako onda šerijat može biti temelj tom učenju. Razumijem ja nivoe učenja i kako se ono širi. Evo ako bi učenje šerijata bilo prvi stepen, i jedna kružnica, onda bi sljedeći stepen trebao biti veća kružnica koja u svojim okvirima u potpunosti obuhvata manju. To bi značilo da se znanje proširilo. Ali ako bi ta veća kružnica potpuno isključivala ovu manju, onda je to potpuno drugo učenje, a ne nastavak prvog učenja.

Eto ovo je moj pokušaj da tebi objasnim ono što ja znam i u čemu se mi razlikujemo. (saće Fingers: a šta je to „znanje“, šta je „objašnjenj“e, šta je „pokušaj“, šta je „tebi“, šta je „evo“, šta je „ovo“, šta je „ono“...) :)) :)) :))

[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

192

Nedjelja, 06. Mart 2005

Esselamu 'alejkum, da te Allah, Uzviseni, nagradi za ovaj trud i ovako lijep tekst, Sandzacki. I molim Allaha, da ti poveca IHLAS. Amiin. Svakome ko cita i prari teme s foruma jedna napomena: PRIPREMITE SE ZA NASTAVAK TEME TEWHID, I SKIDAJTE SEBI TEKSTOVE KOJI SU VELIKA S U S T I N A. A POGOTOVU NEMUSLIMANIMA, JER JE OVO OBJAVLJENO OD SVEVISNJEG ALLAHA, SVIM SVJETOVIMA. SVE STO SLIJEDI IZ TEME TEWHID, SVE JE ZANIMLJIVIJE. KO IMA STRPLJENJA I RAZUMA, ON CE UZIMATI ISPRAVNE TEKSTOVE. OPET KAZEM: NIJE MI STALO DO RASPRAVLJANJA S DRUGIMA, OSIM S ONIMA KOJI IMAJU RAZUMA I KOJI SE OGRANICAVAJU NA I Z V O R E , A NJIH SAM VEC NAVODIO. SVAKO ONAJ KO NIJE NACISTO S UPUTOM, NEKA UZME SVE TEKSTOVE S OVE TEME, ILI TEME TEWHID, I ANALIZIRAJTE: KO JE U PRAVU: DALI IBN_IZZET, DALI ROOT, DALI SANDZACKI, DALI FINGERS, DALI SOGAN??? ILI OVAJ, ILI ONAJ??? TAKO MI ALLAHA, NI JEDAN OD NAVEDENIH NIJE U PRAVU, OSIM KADA NEKO OD NJIH (OD NAS) DONESE VALJAN DOKAZ, CORPUS DELICTI - NEOBORIV DOKAZ IZ I Z V O O R A A . SAMI PROSUDITE. :) :klanja: :) A JA SE UTJECEM ALLAHU, UZVISENOME, OD OSUDJIVANJA I VRIJEDJANJA. AMIIN. A KADA VIDIM ZABLUDE, ONDA JE OBAVEZA DA DAM DOKAZE, STO I RADIM, PA KO HOCE DA VJERUJE, A KO NECE, NEKA NE VJERUJE. :) :klanja: :)
WESSELAMU 'ALEJKUM WE RAHMETULLAHI WE BEREKATUH. WE-L-HAMDULILLAHI RABBI-L-'ALEMIN. :klanja: :klanja: :klanja:

193

Nedjelja, 06. Mart 2005

Selam alejkum.

Kako sam smio sebi dozvoliti da ti ukazem povjerenje Sandzacki sine. Sad i sam grizem prste.
Mislim da ti dobro znas da nista zlobno nije trebalo da se izvuce iz onog pitanja koje tebi postavih. Ja sam samo htio da ukazem na tvoje "novo" pisanje. U pravu si kada kazes da sam mogao da izmijenim svoj post nakon naseg razgovora, ali vidis nisam nasao za shodno, tj. ne sjetih se.

O nekakvom kompromitovanju nekoga iz IZ nema ni govora, nije mi to bio cilj. Pogresan zakljucak izvucen iz predrasude. Toliko o tome. Zao mi je sto si ovo ovako pomislio, ali hajd. Vjerovatno si se ti isto tako posjetio kada si vidio da ja nisam promijenio post poslije naseg razgovora. Zasto? Rekoh ti. Halali.

Sto se tice ovog mojeg neiznosenja dokaza koje ti trazis ovdje, rekao sam ti i to u nasem razgovoru, ako se sjecas. Ali ti izgleda mi ne vjerujes na rijeci. Rekao sam ti takodjer i naziv Kitaba kojeg trenutno citam i od koga je. Rekao sam ti takodjer u tom razgovoru da je to bio Udzbenik u Medresi u Osmanlijsko doba.
Ali ti si izgleda zelio vidjeti u svemu ovome ovo tvoje "Si'itsko" vidjenje ucenja kojeg sam ja sljedbenik, insallah.
Ne radi se ni o kakvom skrivenom znanju. Ti izgleda, ocigledno ne shvacas u kojem smislu se misli skriveno znanje.

Tu sam prepreku pokusao preci svojim pisanje. Tj. na tu sam prepreku pokusao ukazati svojim pisanjem.
Znanje odgoja? Sta je to? Eto uzeh to za primjer. Hoce li te knjiga odgojiti? Ili trebas da imas nekog odgajatelja, vaspitaca. To je tarikatsko znanje. A temelji se naravno na Kur'anu i Sunnetu i na ucenjima i shvatanjima Ucenjaka cije se ucenje temelji na Kur'anu i Sunnetu.

Ako ti je stalo toliko da napisem te Dokaze, a ono ja cu napisati.

Problem kod svih vas je sto ste ocigledno vrlo malo imali kontakta sa Sufijskom literaturom. Sa Sufijskim (Tesavvufskim) shvacanjem i ucenjem ste se upoznali preko vasih autoriteta i knjiga koje su oni preporucili, a onda povrh toga i pogresnog shvacanja Autoriteta pravih.

Sta da kazem nakon ove tvoje optuzbe mene za laz? Jer prakticno ti si mene optuzio za laz. Ja ti kazem da mi je mucno da furim knjige (jer internet imam samo na poslu ili nekog net klubu), a ti kazes, e nije tacno, nego se radi o skrivenom znanju. Ali eto ponijet cu knjigu neku na posao i krenuti redom, pa dokle stignem. A izgleda je dzaba i ovo sto Fingers spominje Gazalija. Imam osjecaj da i ako Gazali bude zastupo ovo sto ja zastupam, da ces i njega opovrgnuti kao ucenjaka? Sta ti kazes? Ako bi to uradio, ne bi bio prvi. A takodjer ako bi to uradio, onda ja ne bih vise nista imao sa tobom pricati, jel tako? Jer ako neko Imami Gazaliju ne razumije, koji detaljno stvari iznosi, kako ce mene razumjeti, cije je znanje troha u odnosu na Gazaliju.

Kod Root-a se prepoznaje grcevita borba za prevlast, tj. zestoko se bavi politikom. Jer on kao da je zavrsio sa sobom, dzennetlija je, i sada je u sebe siguran i siguran je u svoje zastupanje Istine, i sada mu ostaje samo da srusi sve sto mu na putu stane. Tako se ponasa kompletna IZ trenutno. Ali eto neko pokusava da razgovara o sustini problema, a neko ne.

Root ne pokusava, Ibn Izzet ne pokusava, Ed nesto pomalo, ti ponajvise, ali opet ima masa predrasuda, sto ja i razumijem.

Pogledaj Sandzacki sine, na kojim se mjestima Root javlja. Samo kad nekog moze da napadne, da uheljaci, da optuzi, itd.
Meni nije jasno kako se je izgradio taj sklop kod njega? Tj. gdje mu je izgradjen taj sklop. Okej, u redu Vehabije, to mi je jasno, jer oni Dogmatski i vjeruju. Hoce svijet da zauzmu. To je cilj njihovog vjerovanja (shvatanja vjere), a to se krije iza Ajeta i Hadisa. ako nije tako reci mi ti koja je to druga Ambicija?
Sad me cudi Root, koji za sebe kaze da nije Vehabija, kako da je on toga sklopa? Sta je to zajednicko?

Ma helenejse, nije vise ni bitno. Mucno mi je svakako vise u sve ovo ulaziti. Potrudit cu se da iznesem dokaza iz knjiga koje citam, da ti se eto srce smiri, a onda cu i ja lagano da se iskljucujem. Nema svrhe. A onda nek vam Ibn Izzet, prepise Ilmihal ili Ta'limul islam ovdje.

Naucite napamet Serijat, i onda ga krenite sprovodit. Zauzmite cijeli svijet, bas me briga, eto vam ga. Dunjaluk nije vrijedan ni kolko trun Zemlje. Ma trohe jedne nije vrijedan. Ako vam je toliko stalo do toga, eto vam ga.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

194

Ponedjeljak, 07. Mart 2005

Esselamu alejkum

Pa Sogane, šta dalje da se priča? Ti si se razočarao u mene, a ja sam to i očekivao. Evo mogu da ti kažem da mi je ova sadašnja slika pred očima kada god vidim da ti "pohrliš" u razgovor. Mi ipak jesmo stari poznanici i mnogo toga nas je vezivalo, toga sam svjestan. Pravo da ti kažem i mene ponese, trudim se ali džaba, jače je od mene. Pa eto razočarao si se, šta sad... ništa – to mu je što mu je.
Stali smo na dvije suprotne strane, krenuli u boj, gledali se, razmišljali, da li ćemo ili nećemo, pa ipak... razumjet ćeš ti ovo iako će ostalima djelovati nelogično i van mjesta.

Ne moraš ti tu knjigu prekucavat zarad mira srca moga. Pa moje srce se tako ne smiruje. Moje se srce smiruje kada mi uvjerenje dokaze spozna. Te stoga poštedi sebe toga posla.

Ja ti jesam citirao Sejjida Qutba, a divan je on primjer. Uzmi ti njegov život i njegovu smrt – iskrenom srcu je to dovoljno da spozna kakav je to insan i kakav alim.

Ali i opet ali, nije mi namjera bila da sada mi velikane uzimamo kao borbene pijetlove i da ih ovdje sukobljavamo citatima koje ćemo izabrat. Upravo zato mi je DOSADILA ova priča o imamu Gazaliju, kojega čuvate kao keca u rukavu i nešto kao tražite svoju snagu u citatu kojega Fingersbroken treba da prevede. I jako mi je DOSADILO da već unaprijed prognozirate i pravite odstupnicu sebi govoreći kako ćemo mi to osudit i napadat.
Vidim ja da ti voliš Gazaliju. I treba voljet i poštovat prethodnike. Ali ne pretjeruj u tome i ne dozvoli da te ta ljubav sputava. Pa znaš i sam da su šiiti zastranili iz pretjerane ljubavi prema porodici Resulullaha s.a.w.s. To je bila zamka u dobroj namjeri. Ti ovo vjerovatno znaš, ali jedno je znanje a drugo je ponašanje shodno znanju.

Nemoj me sada pogriješno razumjet u ovom što ti prije rekoh, i ne shvati ga kao ono što ti rekoh prije o tvojem pokušaju da Sejjida pripišeš nekom drugom. Ne kažem ja da ti to radiš namjerno, ali eto sa moje tačke gledišta, ako ti je lakše, ti upravo to radiš.

Eto tako, i ne zamjeri što se neću obazirat i komentarisat ovo ostalo što se tiče znanja, suštine, Roota itd... Ta je priča ispričana. Ostaj mi zdravo.

195

Selam alejkum.

Drago mi je da smi shvatio ovaj moj prijethodni post.

Dakle, sam sustina cijelog razdora muslimana jeste shvacanje i nacin ophodjenja u odnosu na Autoritete.

Neminovno je da se nepravilno shvacanje Autoriteta i odnosa prema njima javlja iz neznanja ljudi.

A rekosmo da je istinsko znanje Tevhid. Dakle, pogresno shvatanje Tevhida je vazda problem bio i bit ce. Pa to je sama sustina svega.

U ovo ulazi sve do sadsto smo ispisali. Dakle, Tevhid na Serijatskom nivou, pa onda kako ja rekoh i Tevhid na daljim visim nivoima. E upravo ovi nivoi koje je Allah dz.s. uspostavio su mnogima problem i ostrica na koju se posjeku.

Kao sto rekoh u jednom postu u vezi Ehli Bejta Si'ije su emotivno stali uz Ehli-Bejt, a sa druge strane Sunnije Racionalne su Racionalno stale uz Ehli-Bejt. U ovom slucaju kazem Ehli Bejt, jer se nadovezah na onaj post. Ali ovo isto vazi za svakog Autoriteta koji je nosioc Tevhida.

Kasnije kada se je smutnja razbuktala postalo je tesko, veoma tesko stvari razaputiti, a kako i nece kad je smutnja.

A naveo sam i to da su Sufije te koje Ruhanijjetski gledaju na stvari. Ona komponenta u covjeku, insanu, koja je vrhunska u insanu. Furkanska komponenta. Imamska komponenta i covjeku.
A Autoriteti, na celu sa Poslanikom a.s., su upravo dati nama da nas dovedu do Ruhanijeta u nama, koji zna Tevhid istinski. Koji zna za Allaha dz.s. jasno i bez sumnje. Tu je Jekin, tu je Ihlas, tu je Znanje, tu je Ljubav. Na to oko Resulullah a.s. misli kada kaze da je radost njegovog Oka u namazu.

A do tog Oka u nama mozese doci Put pravim. U Fatihi je i dova u kojoj stalno molimo Allaha dz.s. da nas uputi na Put ispravni. Da budemo od onih koji samo Njemu robuju i koji samo od Njega pomoc traze.
Uzvisen li je ovaj Mekam (Deredza).

Nosioci ovog znanja, jasnog, Jekinskog, Ruhanijjetskog su oni koji su vazda u pravu. Jer oni Put Ahiretski poznaju kao sto mi poznajemo puteve dunjalucke.

Medjutim, smutnja je smutnja. Ne bi bila smutnja a da nema za cilj da zbuni ljude i da im sakrije Put ispravni.

Rekao sam dakle da su Si'ije napravile jedan emotivan pokret, a Racionalne Sunnije jedan knjiski (racionalni) pokret, zato se i desava da se kod tih Sunnija javljaju ucenjaci koji su oholi, jer nisu u svojem ucenju imali Autoriteta kojem su bili pokorni toliko da im on Ego srusi. Jer su u startu odbijali da se pokore insanu. Strah me je i da spominjem sta ja u ovome vidim. Ja sam to ranije i navodio, ali hajt, necu opet. Mada je tada drugaciji ton bio.

Stvari ce se napokon iskristalisati, insallah, dolaskom Imami Mehdija i dolaskom Isaa a.s.

Samo jos nesto cu ovdje spomenuti, tj. razjasniti, a sto ne stigoh ranije. A to je tvoja izjava, tj. tvoje shvacanje da se visa znanja kose sa Serijatom. A to si zakljucio iz mojeg pisanja. Vjerovatno ja to dobro nisam predstavio, tj. nisam predstavio dovoljno jasno, jer sam vjerovatno bio skoncentrisan na neke dijelove, pa se kompletna slika nije vidjela i doslo se do zakljucka da je kompletna slika takva.

Naime, radi se o tome da se u iznimnim situacijama radi o pojedinacnim pojavama. Ne radi se o Putu. Jer Put je jasan. A primjer je Kur'anski naveden, sa Musaom a.s. i sa Hidrom a.s.

Musa a.s. je svakako Poslanik i njegov Put se slijedi, zar ne? Medjutim, Hidr a.s. je zelio da ga poduci nekim stvarima onim dogadjajima. A bili su svakako izvan Musau a.s. poznatog Serijata, zar ne?

Dakle, ja sam htio reci da se ne ulazi u osudu takvih dogadjaja, bez da se to razumije. Ima Uleme koja to "osudjuje" zbog toga da se ljudi ne bi zbunjivali, ali na tome temeljiti teoriju o neispravnosti Tarikata nema osnove i pogresno je.

Dakle, Racionalne Sunnije upravo zbog toga sto ne shvataju kako treba Autoriteta, ostaju neodgojeni. Ostaju sa svojim Kiburom i tako nastavljaju govoriti o Islamu. Time samo jos vise stete nanose nego sto doprinose. Sa druge strane imamo Si'ije kao emotivce, i tako.

Neminovno je da rjesenje za cijelu smutnju moze covjek naci kod sebe. Izvor cijele smutnje i jeste insan. Ili je to pamet ili je to emocija ili su to strasti, itd. Upravo spoznajom sebe i dolaskom do Ruhanijjeta bit cemo od onih koji se ne povode za emocijama, i od onih koji svojim mozgom racionalisu, tj. filozofiraju. A takodjer cemo biti slobodni od Ega svojeg, dakle necemo pozivati sebi, vec Allahu dz.s. Nece nam cilj biti dunjaluk, vec Ahiret. Istinski ce nam to biti cilj. Tj. cilj ce nam biti Allah dz.s. i nista drugo.

A kako doci do ovoga, ako se nema Vodic na Putu. Ziva osoba koja odgaja (odgajatelj). Ovo se ne moze postici knjigama. A oni koji imaju iskustva sa vaspitavanjem znaju o cemu govorim.

A Odgojitelj moze biti samo onaj koji je odgojen. Tj. onaj koji se je od Sirkova svih ocistio i koji Ruhanijjetski gleda na sve. Taj ima Izun. Taj je Imam ummeta. Drugi mogu samo da mole Allaha dz.s. da ih uputi na jednog takvog i da mu se u pokornost stave ne bi li se odgojili i Tevhid postigli istinski, a ne knjiski.

Ostalo gledane na stvari u svijetu, jeste samo obicno politicko gledanje iako se cak i govorilo Ajetima i Hadisima. Jer ili se shvata svojom pamecu ili emocijama, a to nisu mjerila nikakva.

Hajde, bil hair.

196

Sandzacki sine ti smutnju sijes!!! Kada ljudi trude se da objasne stvari ti se trudis da pricas o ljudima. Pricam o tebi u odnosu na stvari (sustinu i temu stvari) a ti komentarises stil i duzinu i nacin obracanja. Pakujes to rijecima i nazivas sve glupostima. Smutnju sijes.

Eto osudjujes i univerzitete na osnovu mojeg pricanja u kojima nemam veze sa onim sto se tamo djesava niti si ti upoznat sa tim. Smutnju sijes jer ne razmisljas kako treba. Boj se Allaha.

Za ajete i hadise nisi kvalifikovan. Ako jesi daj dokaz. Takvi dokazi su jasni. A ajete kao dokaze moze da iznosi samo onaj sa kvalifikacijama. Boj se Allaha dz.sh. Spusti glavu jednom u zivotu i ne likuj mrznjom svojom.

Receno ti je da su stvari o kojim pisemo mahom Gazalijeve. A ti tekfiris na takvo ucenje. Gazali sam da ga ovdje pise ti bi i protiv njega krenuo. Pisao si i protiv magistara koji su dolazili ovdje pravio si se pametniji od njih. Zbog tebe nece ni da dolaze vise. A jos se ponosis svojim pisanjem. Kakve su ti kvalifikacije? Znanje u svakom slucaju ne pokazujes.

Dokaze mozemo da iznesemo za izvore misljenja, ali mi misljenje svoje o stvarima i nase tumacenje kao dokaz ne mozemo da dajemo. Ko smo to mi? Sta mislite vi ko ste vi?

Procitao si uvodnu recenicu. nisi procitao resto posta. Ako jesi a nisi razumio ili si slijep ili si namerno to radis. U svakom slucaju smutnju sijes. Veliku smutnju.

Hoces li text Gazalija za potporu svega sto sam iznio? Iznijecu ga. I onda nadji koga god hoces i pricaj sta god hoces. Ali pogni glavu i shvati da su to rijeci ucenjaka za kojeg se pretvarate da ga cijenite. Jer evo na njegove rijeci nonstop udarate.

A sta vi radite? Tekfirite sve i svakoga. Ti sandzacki sine nista drugo do mrznju prosipas ovuda. Iz mrznje prema svima koji se sa provehabijskim shvatanjem i odnosom prema Islamu ne postavljaju i dolazis ovamo. Da im dokazujes da su u krivu. To je tvoje rusenje zabluda. Boj se Allaha jer ti ljubavi nemas. Vama je strah jedini spas. A straha bez ljubavi nema tako da ti ni to ne znas sta je.

Svaki koncept o kojem sam ti pricao stran ti je. Ono sto me nervira je vase postavljanje protiv tih koncepta. I kad vas niko ne spominje. Covek pokusa da napise nesto o cem prica svaki ucenjak na vecem nivou a vi cim vidite da vam to nije 'fikhski' po vasem shvatanju krenete da protiv toga pisete i to osudjujete. Covek sahi mora da pocne da pise samo rijeci ucenjaka mozda jednom glavu pognete. Al vi ne znate ni ko su ucenjaci jer sebe za najvece smatrate. I necete da razmisljate.

Ovaj forum je postao ruglo koji svacije pisanje trpi. Vi ste lom uzasnih stvari o svakom pravcu koji nije vas napisali. O svakom koga ne razumijete. Vi se postavljate kao velike sudije.

A jedino znate da kritikujete slova koja jedino u textu necijem vidite. A ideje i tema rasprave su za vas misterije nerazjasnjive. Ibn izzet je cak po tome i blizi od vas i on covjek nesto pokusava da napise ali pod broj jedan ne razumije ono sto se njemu pokusava rec... ili ni ne cita jer ne zeli da razumije. Ali pokusava nesto da kaze.. Doduse na nacin koji se meni ni malo ne svidja te bude tema napada samih ideja za koje se zalazem. A ti sandzacki sine, sa rootom tvojim vjernim pratiocem, nemate vi druge svrhe ovdje vec da mrznju svoju prosipate. Takve ljude za bracu ne smatram. Za vas samo dovu mogu da proucim. I nista vise.

Hajte Allahimanet.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

197

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
... Pa znaš i sam da su šiiti zastranili iz pretjerane ljubavi prema porodici Resulullaha s.a.w.s. To je bila zamka u dobroj namjeri.

E moj wehabijo, onaj koji je zastranio si ti, pa umjesto da njih volis ti volis one koji su im nepravdu cinli i koji su ih ubijali

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

198

Citirano

Orginalno od E-B
E moj wehabijo, onaj koji je zastranio si ti, pa umjesto da njih volis ti volis one koji su im nepravdu cinli i koji su ih ubijali

E-B, jedan bratski savjet. Kada budes drugi put u prilici da reagujes na nesto slicno probaj na sljedeci nacin:

E moj brate, zastranili su oni koji umjesto da vole Poslanikovu porodicu vole one koji su ih ubijali.

Recenica blaza, ljepsa, efikasnija ...
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

199

Selam alejkum.

Lijep je ovaj savjet Ed-e. Ozbiljno ovo kazem. MEdjutim, ti ne bi trebao da ga dijelis, jer si svrstan u vehabije zbog svojih stavova. Mozda je to malo preostro. Nisi ti Vehabija po svojem ponasanju. Po svojem ponasanju si, moram priznati, kao Sufija. Zaista ovo kazem. I po drzanju. Ponekad eto kada te ponese ti izletis, a to najcesce zbog djelovanja Root-a i drugih.

Zato ti predlazem da ovakve lijepe savjete dijelis Ibn Izzetu, Root-u, itd. A ja kada bih bio moderator, ja bih savjetovao Fingersa, Pauka, itd.

A lijep je savjet nema sta. Medjutim ,doslednost se gubi kada vidim da savjetujes E-B-a, a isto to ne radis kada je u pitanju Ibn Izzet, Root, itd. Nakani se i to da uradis. Samo hrabro.

Potrudi se malo. Eto od mene savjeta tebi. Halali.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

200

Primjedba se uvazava

Polazim od toga da cim je savjet javan (a savjeti se inace ne daju javno) da vazi za sve, najprije za mene. Ipak, zahvaljujem Soganu na primjedbi.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks