Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

41

Ponedjeljak, 07. Februar 2005

Zakljucak je roote da ti ne razumijes ono sto je sogan pisao. Nista drugo.
To sto kaze sogan za vodica (duhovnog ili bilo kojeg drugog ) ne tice se samo Arebijevih dijela. Svako ko u nove, nepoznate stvari ulazi sam rizikuje da luta. Mi vazda imamo vodilju. Ali ako prelazimo u nivo koji nam je nepoznat bio i kojeg jos svijesni nismo najbolje je da nas tamo uvodi neko ko tamo vec jeste.
Evo ti mali primjer roote: Mnogi studenti dodju ovamo da studiraju (u inostranstvo generalno). Svi oni kojima neko ne ukaze na bitne stvari dobro vrijeme lutaju i ne mogu da se snadju. Oni kojima neko nesto kaze prije nego dodju malo su u laksoj poziciji ali ni njima nije lako jer ono sto su slusali pogresno su razumeli (a bili sigurni da shvataju sta im se prica) jer su slusali o necemu sto im je nepoznato. A oni koji imaju nekog ko je vec tu bio da ih doceka i da ih kroz sve proseta i na sve im bitno na licu mjesta ukaze, kroz te muke minimalno prolaze. Ja imam, hvala Allahu dz.s., srecu da sam imao nekog ko mi je na sve ukazao i ne mogu ti opisat koliki je uticaj na moje snalazenje ovamo sve to imalo. Bez toga ne znam gdje bih i kako stigao.
Banalan je ovo primjer.. bezopasan maltene. Ali poruku jasnu ima. Ako si drzak i toliki egoista da mislis da sve mozes sam onda malo je sanse da ces da napredujes. Ako nesto zelis da saznas vodi se savjetima onih koji su prvaci u stvarima koje te zanimaju. Moze da se desi da ih ti kapacitetom i nadjacas, ali moras ispravnim koracima, po uputama, da krenes. Moze se desiti i da ih pobijes ali moras u njihovoj stazi onda da budes. Bolje je cak i od nekog ko malo zna da saslusas sta o tome zna nego da napamet u nepoznato lutas... jer neces znati ni odakle da krenes da trazis.
Ako na ono o cemu oni pricaju iz svog ugla komentarises, a nisi ni malo svjestan polja u kojem su oni, onda samo prazne strijele odapinjes... njima ne mozes da naskodis (iako pokusavas) a svi te gledaju kako se mucis.
I stvarno. Meni sahi nije jasno sto se ti toliko mucis i upinjes? Sta se mucis da dokazes? Juris ko bez glave za necim ocigledno je da mira nemas. Znas li uopste sta je to sto ti trazis? Svi mi trazimo mir, jer u miru je sreca, ali mir se roote na taj tvoj nacin samo razbija a ne stvara (ili trazi). Nadmasio si cak i 'onog' time outa koji je dostigao bio nivo koji ne moze da se trpi. Jel ti to simptomaticno? Jel te stvarno nesto muci?

Znam da ce ova pitanja imati negativne odgovore (jer idu svom snagom na tvoj ego) al ti ih postavljam iz najbolje zelje. Ako das iskrene odgovore sebi na ta pitanja nista ne odgovaraj meni. Samo se oslobodi i bez te muke nastavi. Tad ce bit vec i svima nama lakse... prestaces da proganjas odredjene ljude na forumu (a ovako izgleda da ti to nesto puno znaci :) ) Nadji negde svoga mira i daj drugima oduska i uzivaj.. Nemora svako na time out zorom da ide :).
mogu ja da se potpisem i bolje...

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

42

Esselamu alejkum

Citirano

Sto se tice Sejhul Ekberovih knjiga reci cu samo, da covjek zaista treba da bude pripremljen za citanje tih knjiga. Najbolje je da vec ima nekog Duhovnog vodica, koji ce ga kroz takva znanja voditi. Jer ako kroz njih krene sam sigurno ce se izgubiti. Ili ce to zanegirati ili ce pogresno shvatiti.

Čisto radi objektivnosti editovan deo prebačen u korpu

Sogane, vidim da se sad kao nešto ti trudiš da neki razgovor započneš, ali ti, eto, ne ide od ruke. Hajde sad da analiziramo problem, onako kako ti voliš. Dakle, zašto ti sa nama ne možeš da komuniciraš.
Kao prvo mnogo tražiš. Da ti navedem primjer: Veli Sulejman u svome obraćanju naciji da mu je prišao Kušner i zatražio da podrži Panića, a protiv Miloševića. I kaže Suljo nešto kao - neka potpiše da poziva Ujedinjene nacije i Plave šljemove ovdje, da se povuče vojska i da se uvede međunarodni protektorat pa ćemo podržat Panića. I kaže: veli Kušner mnogo tražimo.
A da je kojim slučajem Panić pristao na to onda mu ne bi ni trebala Suljova podrška, jer bi Sandžak već faktički bio odvojen od Srbije.

Tako i ti. Tražiš da se odreknemo svojega mišljenja i da prihvatimo tvoje da bi mogli da razgovaramo. Ako ja treba da prihvatim da je Suljo jedini koji ima dozvolu bavit se politikom, što je jedan od preduslova da bi mi razgovarali - pa šta onda ima, koji matrak, da razgovaramo. Sav bi se naš razgovor sveo na veličanje Sulja.

Druga stvar, stvoriš tezu koja tebe opravdava i izgrađuješ joj potporu. Zbog toga si tako lako ocijenio da se kod nas radi o mržnji i kapricu, dok je ta ista stvar kod tebe nešto sasvim drugo, čak pozitivno. Hajde reci mi zašto je kod mene u pitanju šejtanska mržnja, dok je kod tebe mladalački revolt protiv nepravde.

Treća stvar je svakako imenovanje kjafirom. Nisam čuo Root-a da ti je ikada to rekao, a čini mi se da te ni ja nisam tako nazvao. S' druge strane ti nas redovno svrstavaš u sljedbenike dedžala, šejtanove sljedbenike, kjafire i ne znam ti šta već. I poslije još imaš obraza da onoliko ispišeš kako sa nama nema razgovora jer smo puni mržnje.

Treba li da te podsjećam da sam te i prije pozivao na prijateljski muhabet, jer mi smo prijatelji i bili, ali si mi ti jednu pozamašnu listu zahtjeva ispostavio u inbox. Dakle bilo je "nemoj to, to, to ... i to, pa možemo da razgovaramo" i ja sam ti odgovorio da ti neću ni jedan ispunit, jer ko kaže da mi uopšte moramo da razgovaramo.

Čini mi se da bi i ti, kao i ja volio da nije ovakvo stanje među nama. Evo priznajem, volio bih da sam u dobrim odnosima sa tobom, kao nekada. Ali i pored toga ja ne živim u zabludi. Prilično sam siguran da kada bi sada počeli razgovarati o "Šejhul ekberu", kojega sve češće pominjemo, da bi me ti još više omrzao.

Što se tiče muftije, vidim da se čudiš što on spominje dušu. Čudiš se i meni, jeli tako. Sve to se ne uklapa u tvoje mišljenje o nama, ali vjeruj mi ako hoćeš, a ako nećeš ne moraš, da i mi o tome razgovaramo među sobom, nije to sufijska privilegija. Ti si sada možda pročitao Muftijin govor u Glas islama, ili si ga možda slušao povodom ispraćaja hadžija i čuo si da spominje dušu i razum. A spominjao je on to i prije, samo što nisi onda mogao da ga slušaš, jeli tako. Ima puno godina od tada, ali nudili smo ti mi neke kasete sa njegovim predavanjima, zvali te u džamiju kada on govori itd... ali ti nisi ni na šta od toga pristao, jer nisi imao izun da slušaš nekog drugog osim svoga šejha. I sada kada si se "izgradio", mada je bolje reći formirao, i kada možeš da poslušaš i nekog drugog bez bojazni da će to na tebi ostaviti traga načuo si nešto. Pa nek si zdravo.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

43

Citirano

Orginalno od Root

Citirano

To je djelo on direktno dobio od Poslanika a.s. koji mu je tada, kada mu je tu knjigu predavao u ruke, rekao: Evo ti ovaj kitab, neka se Ummet okoristi.

Dokaz?

I ja bih volio cuti sta je dokaz za ovu tvrdnju.

Citirano

Ed i Fingers!

Sta je zakljucak? Ima li ga? Ili treba jos polomljenih prstiju...

Nema zakljucka, razgovaramo, pokusavamo saznati ono sto nismo znali, ispraviti ono sto smo krivo naucili i ucvrstiti ono sto smo ispravno shvatili. Meni bi bilo jako interesantno procitati Gazalijevo misljenje o Ibn Arebijevom djelu, da je bilo sudbine da do istog dodje.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

44

Utorak, 08. Februar 2005

Sogane!
Postoji mnogo stvari koje ti ne objasnjavas. Kod tebe se sve svodi na moranje. Znaci moramo biti dervisi da bi razumjeli ibn arebija? Moramo se pokoriti sejhu da bi posli putem spoznaje sejha. Nikako da na ovo odgovoris. Ti nas samo teras da MORAMO da radimo ono sto ti radis. Ti ovdje otkrivas svoje robovanje insanu. Posto mi odbijamo da robujemo ljudima ti heljac bi da nas okaljas udarajuci na nasu licnost da bi opravdao svoju nemoc u ubjedjivanju (tj. neispravnost). Zar je tvoje licno iskustvo u spoznavanju Puta toliko misteriozno i sumnjivo da ga ne smijes javno predstaviti?
Itd... Procitaj post Sandzakog_sina i odgovori. A mozes se povrnuti na moj post od 28.01.2005, 18:45.
<hr>
Fingers , jedan savjet. Znam ti 'gajret' i postovanje prema sufleru. Ne protivim se tome. To je tvoj izbor. Al de ostavi se njega kada pises postove ovdje. Napisi ih sam. Ustvari sjedni ponekad i malo razmisli. Ustvari tebi je problem sto ti vise i ne znas sta da mislis.
Jesi li primjetio da su tvoji najcesci zakljucci kada se bavis necijom licnoscu da on ne razumije ono sto ti razumijes. Dobro, de pomiri se sa tim da samo ti razumijes sve. Nemoj mi se mnogo sekirat, ozbiljno ti kazem.
Hvala ti na objasnjenju kako se studira i kako covjek treba da postupa kada spoznaje nove i nepoznate stvari.

Citirano

...prestaces da proganjas odredjene ljude na forumu...

Samo ti nemoj o proganjanju. Molim te. Ima li toga koga ti nisi ganjao pokusavajuci da mu nametnes svoje misljenje? U svojih dvije hiljade i cetristo postova tesko da ima teme u kojoj nisi nekoga proganjo ili mu filozofiro. Ako ikom pristaje nick to je tebi - aferim. Polako sad, smiri se. Znam ja da si ti mlad i perspektivan covjek koji svaki cas saznaje nove stvari. Zato je prevelika zelja da je svakome namjetnes. Normalno je to. Ne ljutim se ja na tebe. Ocigledno je tebi nepoznata rijec "odgovornost". Rahat si tamo u inostranstvu, studiras na engleskom (koji bolje poznajes od Ed-a), imas brzi internet i jos mnogo rahatluka. Babo (ili ko vec) salje pare. Vidim imas i puno slobodnog vremena sto bi trebalo znacit da ti dobro idu ispiti. Pa kad dodjes ovamo sa diplomom onda ces da krenes u zivot, da formiras porodicu, da doprineses nauci i nasem nerazvijenom Sandzaku.
Cak si i cvrsto formiro svoj stav prema vjeri, sufizmu, vehabizmu, filozofiji, islamskim prioritetima, institucionalnom djelovanju. Spoznao si citanje nijetova na daljinu, mozes rasvrstavati ljude (vehabije, sije, dervisi) isto na daljinu. Nasao si svoj mir. Daleko ces dogurati brate, samo tako nastavi. I nikako nemoj skidati taj povodnik sto ti sejh na daljinu stavi. Bez njega neces moci. Takvi kao ti ne smiju biti bez istog. To je "jasno ko dan".
Prihvati stvari kakve jesu, nemoj oko svakoga i svega lomiti svoje prstice. Zivot je pred tobom, brate!
Halali mi sto ja ovako pisem. Ispreturano i sa puno gresaka, nije onako knjiski sto bi rekli. Shvatices ti ovo vec...

P.S. Normalno da imam svoje ucitelje. Ali ja njih ne smatram bezgrjesnim. Samo smatram da su svojim znanjem i konkretnim radom dokazali svoju vrijednost. Njihovo ucenje je jasno i nedvosmisleno. Kod njih nema nikakvih tajni. Nema rituala i slicnih gluposti. A mozes ih naci u skoro svakoj dzamiji... A da, vidljivi su ...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

45

Utorak, 08. Februar 2005

Mozda ima jedno 30-tak min citam vase postove i sve sto sam zapazio je kako jedan drugog kudite i nazivate se lazovima.Vidim da ste napali finger.... sta je momak kriv sto studira u inozemstvu sto ima dobru vezu sto ima vremena da pise tolike postove (2000 i nesto) i sto mu BABO salje pare.Kao prvo BABO mu salje pare jer su njihove i oni znaju kako i trose i za sta ih trose to je njihovo intimno i licno pravo!Kao drugo momak pise skoro u svim temama dal to on vadi iz svoje glave ili tokom pisanja cita pa pise opet njegovo pravo!A vase pravo je da mu na to date repliku (ako znate) ili da ga ignoriste "sto ne radite" vec ga kudite.Ovo je jedan mali detalj sto sam zapazio.

Sa ovim mojim postom "nikog nisam hteo ni da potcenim a ni da pohvalim" samo malo lakse.Koristite replike ali bez vredjanja........sellam i svako dobro!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

46

Utorak, 08. Februar 2005

Esselamu alejkum

Opa šta je sad ovo? Neki religiozni ring?

Pa lijepo, biće ovdje makljaže žestoke, imam takav predosjećaj.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

47

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Esselamu alejkum

Opa šta je sad ovo? Neki religiozni ring?

Pa lijepo, biće ovdje makljaže žestoke, imam takav predosjećaj.

Jašta! Đe će, ako neće na religiji!? :D

Esselamu alejkum.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

48

Utorak, 08. Februar 2005

Roote ko mi je taj sufler de prosvijetli me... imam li ja to mozda dzine oko sebe dok ovo pisem pa mi oni sufliraju a ja ih ne vidim... de prosvijetli me..

Da ti kazem ovako: od svih stvari koje si nagadjao u svojem postu nisi ama bas nijednu pogodio. I samo bih (posebno zato sto je tema u forumu religija) da te pitam: kako te nije strah da nagadjas toliko? Nagadjas i gadjas u prazno. Sta tebe covece tera da radis to? I kako te nije strah? Kazem ti da nista nisi pogodio. A sto se tice demantovanja toga, sto ono reko Suljo: ni usisivacem mi ne dolazi napamet otpatke koje prosipas da skupljam...

Imal u tebe, u tvojim postovima, kakvih ideja osim prica o ljudima? Jedno ti ne kontas: kad pricam sa nekim i kad se sa nekim 'ubedjujem' tema su stvari o kojima se raspravlja.. razlicita vidjenja razlicite ideje... Prevashodno ideje. Ne licnosti same. Ne prazne recenice. Ti se bavis samim sobom.. ili nekim ljudima. Ocigledno je da ne razumijes kako se razgovor vodi... zato je svaki razgovor sa tobom bespredmetan i bez svrhe (to pokusah i da ti kazem). Za tebe su neke stvari spansko selo, ili su pak nedostizne toliko da mi jednostavno prestaje biti zanimljivo da ti uopste i pisem. Jos si poceo mnogo sebi slobode i sa nagadjanjem da dajes.

Zanimljivo vidim i citiras me (parafraziras u zagradi). Sa kojim ciljem molicu? Imali u tebe i grama pozitivnog cilja. Grama jednog jedinog. Pitam te. Ako ima de reci mi koji je. Ne citam ja nijet.. ne znam koji ti je. Al mi tesko da iz onoga sto se iz tvojeg pisanja vidi naslutim ikakav pozitivan. To se moj roote vrlo lako primecuje. Ne trebaju za to druge oci ili drugi mozak. Treba samo covek da bude malo havijezniji od tebe i malo manje pun sebe.

Tebi su ideje nepoznata stvar. U tebe nema ideologije niti svjesti o bitnim stvarima (osim one kojom sam te okitio odavno a koja nikakvu ideologiju i sustinu ustvari i ne poznaje).

Da si zdravo. Prodji me se i teraj pravo. Ti se bavis ljudima radi sebe i radi hirova svojih. Nikakva haira u postovima tvojim. Nagadjanje ili prazne optuzbe su vec i licne uvrede. Zbog ovoga necu ja opomenu da ti dajem, al neopomenut proci neces. Nije ti prvi put a plus i nema nekog haira od tvojeg pisanja. Nema nikakvog. Ti si destruktivna masina koja samo mrznju ovuda sije. Bez ikad i jedne jedine pametne rijeci koja nesto moze da znaci. To su tebi strani termini... i na nasem jeziku.

Jos ces mi ti o odgovornosti pricati.. Ne zaboravi da kazes ko je taj sufler, kad vec optuzujes. Ukoliko ne kazes ko je taj sufler (kojeg si umislio) trazim drugu opomenu za tebe. Opomenu trazim i ako neistinu kazes. A na to si u ovom slucaju, osim ako tvrdnju ne povuces, i osudjen.
Opomenu za uvredu. I opomenu za neistinite tvrdnje ukoliko ih ne povuces. Kad vec govoris o odgovornosti odgovaraj (forumski) za (forumske) postupke svoje. A o zivotu malo promisli.
Ako imas sta da odgovoris odgovori, ali mene vise ubuduce ne spominji. Analiziraj malo svoje pisanje i reci jedan slucaj u kom si ti uopce i imao sta da kazes? Tvoja (nepotkovana) tvrdnja o mojem pisanju mi cak daje osnova da trazim i trecu opomenu. Ako cemo vec da trazimo sta je tu istina... i sta je tu cilj cijeg pisanja. Al to mi vec nije bitno jer to je vec samo tvoje licno misljenje a kao takvo ne uzimam ga za relevantno. Ipak to ti ne daje za pravo da razne nebuloze nagadjanja i uvrijede prosipas. Za jednu duzim te. Za drugu vadi se. Eto.. to ti je tako od mene. Izneseno javno da se posle ne pitas. Ako ih ne dobijes mozes da uzivas... ja ti vise smetat necu.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

49

Srijeda, 09. Februar 2005

Citirano

Orginalno od Sogan-Dolma
Dokaz za to sto ti trazis jeste sam Sejhul Ekber k.s. Dakle, to on sam kaze, da je to dobio od Poslanika a.s.
Ti sad ako hoces vjeruj, a ako neces nemoj. To je sada tvoje.

Ovo me podsjeti na jedno pitanje i jedan odgovor. Na islamskom web-portalu www.dzemat.org je gostovao hafiz Bugari:

Citirano

Pitanje: Ako insan kaže da je bio u džennetu pa se vratio, i o džennetu nam kaže nešto o čemu nismo obaviješteni u Kur'anu i sunnetu (na primjer opiše neki postupak hurija koji nije opisan u hadisu niti u Kur'anu), prihvatanje njegovih riječi kao istine nam ulazi u 'vjerovanje' ..... akaid. Pošto se islamu nakon Muhameda a.s. nema šta dodati niti oduzeti, nije li pogrešna praksa muslimana koji san uglednih ljudi u društvu prihvataju kao 'hak' iako taj san nema potvrdu niti u Kur'anu niti u sunnetu ?

hafiz Bugari: San ima sve moguće potvrde kroz Kur'an i Sunnet. U njima se on naziva kao «dobra, radosna vijest» (Junus, 64.) vjernicima i on predstavlja 46-ti dio poslanstva naravno, pod uvjetom da u sadržaju sna ništa ne smije biti što je u suprotnosti sa Šerijatom. Uz to, danas kada je Šerijat zaokružena i jasno definisana cjelina, san prvenstveno važi samo za osobu koja ga sanja. I niko nije obavezan slijediti ga po njegovom snu.
Jedan od najznačajnijih predstavnika saudijske uleme Ibni Usejmin rekao je da je područje sna i njegovo razumijevanje najzapostavljenija oblast današnjice zbog čega se ummet i ne snalazi, ima nesporazuma i nedoumica. Dalje ovaj alim nastavlja i podsjeća da je san bio ključni i centralni instrument Jusufa a.s.
Zatim, želim podsjetiti dragog brata i sviju nas da je način pozivanja na namaz (ezan) utemeljen na osnovu sna jednog od ashaba.
Dakle, ako neko tvrdi da je vidio ili bio u Džennetu ne podrazumijeva nikakvo akaidsko pitanje u koje moramo vjerovati, prihvatiti ili ne prihvatiti. Ali mora se prihvatiti realna mogućnost odlaska u Džennet na snu. Samo ću jednu predaju takve vrste navesti: Muhammed a.s. pita Bilala Habešiju: Bilale, sinoć sam u Džennetu čuo tapat tvojih nanula. Unišao si prije mene u njeg. Kakvo to dobro djelo činiš? Bilal odgovara: ne znam, Božiji Poslaniče, jedino imam običaj da nakon svakog proučenog ezana klanjam dva rekata namaza kao i to da odmah obnavljam abdest nakon što ga izgubim.

Meni se namece par zakljucaka. Bugari kaze: Uz to, danas kada je Šerijat zaokružena i jasno definisana cjelina, san prvenstveno važi samo za osobu koja ga sanja. I niko nije obavezan slijediti ga po njegovom snu. Ibn Arebi nije sanjao (ili mozda jeste?). Mene interesuje koji je to osnov po kojem bismo trebali povjerovati Ibn Arebiju da je dobio knjigu od Poslanika a.s.??? Kako to on sam moze biti dokaz??? Cak i da je sanjao, po rijecima Bugarija to sto je dobio vazi samo za njega i nikoga drugoga.

Ovdje bi nam dobro dosla pomoc ucena insana.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

50

Na istom tom gostovanju, hafiz Bugari kaže:

Citirano

1.Ali-dedo je i meni govorio da je sebe (u komi) vidio u Džennetu. Opisivao nam je džennetske kapije. Ja u to vjerujem isto kao što vjerujem da je i Bilal Habešija na snu bio u Džennetu , kako nas obavještava Poslanik. Čvrsto vjerujem i u drugu predaju od A.S. u kojoj pita jedanog od ashaba: Kako si osvanuo? Ashab odgovara: Kao pravi vjernik. – Dokaži, reče mu Poslanik. Tada je taj ashab počeo opisivati Džennet...
Međutim, vjerovanje u ovo i ostale keramete koje spominjete ne predstavlja nikakvo akaidsko pitanje. Ponavljam, ja čvrsto vjerujem u sve što vi navodite kao «kerameti Ali-dede» ali nikako i ni u kom slučaju nisam niti želim biti «promotor kulta Ali-dede». Takvo nešto (kult) uopšte ne postoji. Posebno naglašavam da sam često u Ali-dedinom govoru prepoznavao mnoge ajete i hadise. Prepoznavao sam ih na način kao da sam ih prvi put u životu tada čuo.

Dakle, čovek veruje, al nikog ne tera da u to veruje, niti se pak čudi ukoliko neko ne veruje... i ne vidim da je ta poruka različita od one Solan-Dolmine:

Citirano

Orginalno od Sogan-Dolma
Dokaz za to sto ti trazis jeste sam Sejhul Ekber k.s. Dakle, to on sam kaze, da je to dobio od Poslanika a.s.
Ti sad ako hoces vjeruj, a ako neces nemoj. To je sada tvoje.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

51

Tacno Sanse, samo sto to sto si zapazio treba biti dopunjeno napomenom, da niti ono sto je Ali-dedo sanjao kao ni ono cemu naucava Ibn Arebi ne smije biti u suprotnosti sa Allahovim zakonom! Tek tada i samo tada po Bugariju ima smisla reci: Ako hoces vjeruj a ako neces ne moras.

Neko navede ovdje primjer Musa a.s. i njegovog saputnika (vjeruje se da je to bio Hidr a.s.) koji je ubio djecaka. A ubio ga je po znanju koje mu je Allah dz.s. direktno dao. Musa a.s. se pobunio ali mu je ovaj objasnio. Ako neko tvrdi da ga je Allah prosvijetlio i onda dodje i odrubi mi glavu a ti ga pitas: Sta uradi to? Hoces li biti zadovoljan odgovorom: Allah me prosvijetlio, ako hoces vjeruj a ako neces ne moras.

I Bugari je govorio o snu. Ne znam da li je Ibn Arebi sanjao te ne znam koliko je ovo sto Sogan-Dolma tvrdi isto sto i Bugari tvrdi.

52

I jos jedna stvar: Bugari je izgleda odmerio ta je govorio pa je receno prilagodio (i primjeio) mediju na kojem je govorio. Sa druge strane sogan dolma nije. Postoje neke stvari koje uceni ljudi ne izgovaraju jednako pred razlicitim mnjenjem. Ali se tve stvari u svkom slucaju medjusobno ne pobijaju. To vam je isto ko ono kad se objasnjenja o nekim stvarima daju djeci.. jednostavno na nizem nivou ona nisu u stanju istinu da cuju i ispravno je razumiju te im se daju neke price koje mogu za pocetak da ih poduce i da im znatizelji uslise i dakako da ih upute na pravi put i ka malo vecoj, kasnije, spoznaji. Recimo da su oni koji postavljaju pitanja po internetu slicni radoznaloj maloj deci. Zar neko ocekuje da se na mass mediju, kakav je internet, i koji citaju svi, mogu dati neki zaista duboki odgovori? A mnogi ljudi najvise sto su ikad saznali saznali su sa interneta...
Moze bit da je nekad nivo onih koji pisu upravo ono sto pisu. A vrlo cesce je nivo onog napisanog prilagodjen masi koja napisano cita. Tako je i kad se radi i pisanim bestsellerima. Cilj im je kvantitet prije nego li maximalan kvalitet.

Pouka: o dubljim stvarima ne moze se saznati na internetu. Niti se o njima moze pricati u ogromnom publicitetu. Na taj nacin se moze govoriti o serijatu. Pojedinacni slucajevi se resavaju pojedinacno.

Ibn Arebijeve knjige ocigledno nisu best selleri za masu. A sad sto se masa buni i nalazi se uvredjenom kad im se kaze da nije to za njih nije kriv Arebi vec njihov ego. I ja sam dio te mase za koju nije dosta dijela, tj koja nije taj nivo dostigla, al se makar ne bunim protiv toga..

I jedno pitanje: kakav je to covjek koji trazi znanje a koji ne prihvata da to znanje moze da bude nesto sto on ne poznaje? Ako trazimo samo ono sto znamo onda nikad nista necemo ni da nadjemo...

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

53

Citirano

Orginalno od ed
Neko navede ovdje primjer Musa a.s. i njegovog saputnika (vjeruje se da je to bio Hidr a.s.) koji je ubio djecaka. A ubio ga je po znanju koje mu je Allah dz.s. direktno dao. Musa a.s. se pobunio ali mu je ovaj objasnio. Ako neko tvrdi da ga je Allah prosvijetlio i onda dodje i odrubi mi glavu a ti ga pitas: Sta uradi to? Hoces li biti zadovoljan odgovorom: Allah me prosvijetlio, ako hoces vjeruj a ako neces ne moras.

Ajeti govore da uvijek postoji visa spoznaja od one nase.

Nama obicnim smrtnicima preostaju samo dvije stvari: vjerovati i nevjerovati.

Stvar je krajnje individualna.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

54

Citirano

Orginalno od alBazari

More bit. Tefsir je tvoj ili ... ?

Citirano

Nama obicnim smrtnicima preostaju samo dvije stvari: vjerovati i nevjerovati.

Stvar je krajnje individualna.

Individualna ili ne, ne smije biti suprotnosti sa Serijatom!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

55

Citirano

Orginalno od fingersbroken
I jedno pitanje: kakav je to covjek koji trazi znanje a koji ne prihvata da to znanje moze da bude nesto sto on ne poznaje? Ako trazimo samo ono sto znamo onda nikad nista necemo ni da nadjemo...

Ja ne znam kakvi su to ljudi. Ja poznajem jednu drugu vrstu ljudi u koje spadam i ja. Ne dozvoljavam da mi se pod bilo kojim izgovorom u ambalazi islama servira nesto sto je u suprotnosti sa Serijatom. Ovo je princip. Da li ga Ibn Arebi zadovoljava ili ne vec su rekli uceniji od nas koji nisu imali problema sa razumijevanjem njegova djela. Ja na zalost nemam informacija o tome ali cu ih insallah nabaviti.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

56

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od alBazari

More bit. Tefsir je tvoj ili ... ?

Nemam običaj da konsultujem različite tefsire kada su u pitanju očigledne stvari, što ne znači da negiram i druga moguća značenja.

57

Kojim serijatom ed-e? Sto ljudi misle da je serijat tablica jednostavna stvar ko tablica mnozenja po kojoj se sve stvari mogu lako razvrstati na ispravne i neispravne.

Ako mi, sa nizim znanjem, hocemo da sudimo o necem sto nam je van znanja a pozivamo se na serijat zar nismo svesni da se pozivamo samo na nase znanje serijata? Ili pak na nasu interpretaciju necijeg tumacenja serijata? Ili pak na koriscenje u sire svrhe neceg sto je objavljeno da se koristimo za potrebu licne upute? Ko nas uopce tera da za tudjim jurimo ako svoje najpre ne preispitamo?

Serijat. Opet pitam serijat? Zar mislite da je ono sto uceni ljudi rade izvan serijata? Samo zato sto je to van nasih granica poimanja serijata ne znaci da je to pogresno. Serijat na nasem nivou je transparentno jasan nama samima, ali nivoi koji su izvan nasih poznaju svoje norme serijata i siguran sam da ih oni koji ga znaju, koji spoznaju imaju, ne krse. Siguran sam da mi nismo kadri o tome suditi..

I jos jedno: niko ne tera nikoga da nekome u bilo sta veruje. Kad sumnja se u necije znanje ustvari covek ne priznaje da drugi zna bolje. U redu... toga ima i to je opravdano. Ali kad jednom u necije znanje sam insan poveruje i uvjeri se otkud mu pravo onda u ono sto ovaj kaze da sumnja? A veruje mu da znanje ima bolje. Ili pak veruje mu da ima spoznaju...

Ne veruje se tek tako, al kad se veruje onome kome se veruje ne ide da se sa nizeg nivoa sudi.

Nekad ljudi namerno za ispravno kazu da je neispravno, ili istinu javno skrivaju, jer oni koji bi je culi nikakvog haira od nje ne bi mogli imati. A potom ti isti koji kazu da je neispravno ono sto je ispravno toga se za sebe i u svojoj intimi i u svojim krugovima pridrzavaju.

Prebaci mi jos i neko nesto o sufizmu. To je meni neoznato polje. Nepoznato je svakom ko nije pravi sufija. Ja se samo trudim, ko i sve drugo, da ne odbacujem nesto samo jer ga ne razumijem. Ustvari trudim se da ga razumijem onoliko koliko mogu znanja iz toga korisnog da izvucem. Dosad sam shvatio da je najvaznija stvar borba samim sobom, prihvatanje autoriteta, nalazenje mira, i shvatanje bitnih stvari. A nije potrebno za to ni najmanje da se bude sufija. Potrebno je samo da se ukloni prepreka sa duse i srca i da se dozvoli malo znanju da udje gde treba da udje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

58

Citirano

Kojim serijatom ed-e? Sto ljudi misle da je serijat tablica jednostavna stvar ko tablica mnozenja po kojoj se sve stvari mogu lako razvrstati na ispravne i neispravne.

Ako mi, sa nizim znanjem, hocemo da sudimo o necem sto nam je van znanja a pozivamo se na serijat zar nismo svesni da se pozivamo samo na nase znanje serijata? Ili pak na nasu interpretaciju necijeg tumacenja serijata? Ili pak na koriscenje u sire svrhe neceg sto je objavljeno da se koristimo za potrebu licne upute? Ko nas uopce tera da za tudjim jurimo ako svoje najpre ne preispitamo?

Serijat. Opet pitam serijat?

Ja ne znam ko to misli da je Serijat tablica mnozenja. Ja se ne pozivam na moje znanje Serijata vec na ono kakvo nam je doslo od ucenjaka. Ono jeste doduse, ima i njih ovakvih i onakvih. No jedno je sigurno. Dok se na polju pravne nauke moze sresti citava lepeza rjesenja koja su prihvatljiva dotle na polju akaida postoji jedna jasna linija i tu Allah nije ostavio prostora za filozofiranje a ja nemam namjeru nikoga da ubjedjujem u to.

59

I dje je tu sad potvrda da je verovanje u ono sto je Arebi rekao protiv serijata? Ja objasnih samo da je nasa spoznaja preniska da bi mi to rekli, a da se ono sto nam je doslo od ucenjaka ne tice toga. Ako ucenjaci tako kazu direktno i vezano za to onda ili misle tako ili misle da je bolje da kazu tako. U svakom slucaju ja za autoritativne odgovore ne prihvatam one pronadjene na internetu. Objasnih i zasto.

Gdje je sad ta serijatska linija razgranicenja izmedju onog sto vjerujemo i onog sto ne smijemo da verujemo kad se radi o nivoima spoznaje? Moze li da tu liniju daje neko ko nije na tim nivoima spoznaje? Ne moze... Ne moze niko od nas ovde. Zato... to ostaje individualna stvar koju neko sa vecim znanjem mora da nam pokaze i objasni. Ali ne na fetva.online sajtovima.. NE ni prepisi_pa_odgovori.fetva metodama... Nikako ne.

Gdje je ta pazljiva linija razgranicavanja. Mozemo da se pozivamo na ucenjake. ali mi nismo ucenjaci da takve odgvoore dajemo. Ne znam sto se uopste i trudimo... samo rizikujemo... rizikujemo jer ne razumijemo. A sta uopste pokusavamo?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

60

Citirano

I dje je tu sad potvrda da je verovanje u ono sto je Arebi rekao protiv serijata?

Pa ja rekoh maloprije: Ja na zalost nemam informacija o tome ali cu ih insallah nabaviti.

Citirano

Gdje je sad ta serijatska linija razgranicenja izmedju onog sto vjerujemo i onog sto ne smijemo da verujemo kad se radi o nivoima spoznaje?

Bilo sta da se misli pod razlicitim nivoima spoznaje stvar za islamsku ulemu uopaste nije zamrsena da bi je odbacila ili prihvatila. Na primjer, panteizam je kategoricki odbacen od uleme i ne postoji ta filozofija koja te moze opravdati ako kazes da se ispod tvog sakoa ne nalazis ti vec Allah.

Social bookmarks