Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

101

Srijeda, 23. Februar 2005

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Originalno od Sogan-Dolma:
Zato se je Imami Gazalija u svojem djelu prije svega ogradio na Prakticni dio, tj. na Put, kako putovati. A spoznaje nije doticao, jer zna da ako pocne o tome govoriti, a ljudi nisu premni za to onda ce nastati smutnja. Sa ovog stanovista on i kritikuje sufije, kada ih kritikuje.

Ako ljudi nisu bili spremni da shvate velikana poput imama Gazalija kako ce biti spremni da shvate Sogana? Imama Gazalija bilo strah da ne nastane smutnja pa nije pricao. Sogana ocigledno nije strah pa prica. On to zna bolje od imama Gazalija.

E moj Sogane, nije Gazali krio nista vec se jednostavno ogradio od sufijskih zabluda na koje upozoravaju Kur’an, Poslanik a.s. te velikani ovog Ummeta, od Gazalija pa do danasnjih dana.

On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni, oni su glavnina Knjige, a
drugi su manje jasni. Oni čija su srca pokvarena - željni smutnje i svog
tumačenja - slijede one što su manje jasni. A tumačenje njihovo
zna samo Allah. Oni koji su dobro u nauku upućeni govore:
"Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara našeg!"
- A samo razumom obdareni shvaćaju.

(Al-Imran, 7)

Sad, moze se postaviti pitanje koji su to nejasni ajeti o kojima govori gornji ajet, da li su bas ti ajeti predmet "sufijskih zabluda", te da li samo sufije zpadaju u zablude usljed tumacenja nejasnih ajeta.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

102

Jeste, moze se postaviti pitanje a moze se Boga mi i odgovor dati. Kao Murad Hofman na primjer u vec pomenutom dijelu o misticizmu na strani 77.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

103

A ja mislim da sogan samo grijesi sto iznosi ono sto ocigledno masa ne prihvata. Ne zato sto je to neispravno vec zato sto je to za masu neprilagodjeno. Tako on kaze ono sto mu na srcu lezi, zna da razumije sta kaze, zna da je najbolje tim mislio, ali ga je birga (dosada tj ranije bilo) hoce li ga masa shvatiti kako treba ili ne. Al sogan nije Gazali zar ne. A Gazali itekako jeste to sto sogan rece radio.. Kad se iscita kompletan opus djelovanja (kazu profesori tj ljudi koji su sve to izucili) onda se to itekako i shvati. On ljude u svojem djelu priprema za ono sto ce reci. Prvo stvari postavi tako da ono sto slijedi moze da se prihvati olahko, tj na ispravan nacin. Bez tog postavljanja stvari neke bi, iako ispravne, ostale nerazumljive ili neprihvacene.

Sto se tice zabluda koje se spominju ja ih ne bi tako oslovaljavao. Drzim da bi mozda ucenjak, sa razlogom, mozda cak nesto tako i rekao (jer zna razlog sto to govori) ali to ne znaci da misli da se radi o zabludi. Zna se dobro da neko moze znanja da ima vise od drugih i da moze da dokuci ono sto drugi ne mogu. Ali nacini tog 'dostizanja' nisu transparentni i tesko se pod pravila mogu svrstati. Takve neke stvari je mozda nekad pametnije i odbaciti nego li ih pohvaliti. A ja mislim da je najpametnije o takvim stvarima ne komentarisati. Zato recimo neka ulema, ili vam ucenjaci, o nekim stvarima cute a neka druga se zaletava i fetve da daje. Da se radi o misljenju, o pisanju, o savjteu narodu, mozda bi i lakse bilo, ali eto imamo i onih koji su spremni fetve na sve da daju. Da ne pomijesamo polja: sufija nisam niti mogu sebe da zamislim da budem na tom putu, ali ono sto sufije shvataju i ono o cem oni pisu je sa mnogo vise sadrzaja, smisla, i znacaja nego li sve ostalo zajedno nasta sam dosada naisao. I ne znam jel se to nuzno naziva sufijazmom, i ne znam sto im ljudi nuzno opus svode na transcedentne obrede. Ja mislim da se tu u maximali (tj u sustini) radi o sposobnosti covjeka da izadje iz svoje koze na nacin da ga impulsi svijeta koje prima nece zavaravati u percepciji onoga sto je bitno da se shvati. To se mozda moze na razne nacine a ponajvise to je dar Bozji. U extazu, tj transcedentno stanje, moze da upadne svako... ali kakakv ce iz toga izaci i sa cim (tj sta je u stanju bio skontati) to itekako zavisi od toga KO je i KAKO do toga dosao i kolko je se (u jednom komplexnom smislu) za to pripremio. To moze da bude sekund.. to moze da bude vjecnost. Ne mogu tamo da idem al se trudim da razumijem.

Jer nije sve tablica mnozenja. Nije sve jednako onome sto mi mozemo da razumijemo. Nije sve jednako onome do cega jedino mozemo da dokucimo. Ono sto mi znamo je jedna mala mrva koja svoj oblik mijenja za svakim parcetom novog znanja (ili cak i informacija) do kojih nailazimo. Ono pravo nalazi se vec u srcu... ili vam u dusi. Ko do tog znanja ne dodje ostaje slijepac koji prati putokaze. Ako prati prave nije ni to lose :)
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

104

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Sto se tice zabluda koje se spominju ja ih ne bi tako oslovaljavao. Drzim da bi mozda ucenjak, sa razlogom, mozda cak nesto tako i rekao (jer zna razlog sto to govori) ali to ne znaci da misli da se radi o zabludi.

:D
Daj mi samo jedno moguce znacenje rijeci zabluda izvan onoga koje je nama obicnim smrtnicima poznato.

105

Zasto takva reakcija Ed-e? Meni pada nekoliko mogucnosti na pamet, tj. nekoliko izvora tvoje reakcije. Jedna od tih je da si u jednom momentu doveden do tacke kada pocinjes preispitivati svoja stanovista, a to je dobro, a onda si naisao na text ovog kako rece da se zove zaboravih i taj text ti je povratio ponovno tvoje staro uvjerenje u stav da su Sufije u zabludi.

Procitao sam ja tekstove koje iznosis i hmmm... sta reci odakle poceti i kako i na koji nacin ti pojasniti u kojem momentu i dokle su oni u pravu a u kojem momentu gube "nit" i sve to sto su zakljucili pada u vodu, a djeluje zestoko i ubjedljivo. Takve stvari zaista mogu da "odvuku" onoga koji nije osvjedocen o neke stvari, ali one koji su osvjedoceni ama bas nista im ne moze. Ni milimetar ih mrdnuti. Ako hoces, otvoreno cu ti reci da TACNO znam na kojem mjestu u razmisljanju i svojem razvoju razmisljanja, tj. u kojem momentu svojeg razmisljajuceg zivota su se ti pisci koje navodis izgubili i gdje su "realnu sliku" izgubili. Ali ne bih o tome. Jer cemo se time vratiti na to da li ti meni vjerujes ili ne. A mislim da mi ne vjerujes.

Ovo sto si sada gore iznio jeste tvoj ishitren zakljucak, kojeg ces sam sebi pobiti, ako budes hraar i odlucan, a nadam se da jesi, onog momenta kada u tvoje ruke dodje Imami Gazalijina Ihja.

Pa ces tamo lijepo naici kada on govori o tim srcanim znanjima ili ti znanjima duse (u Fingersovoj terminologiji) a ja ipak mislim da je najbolji izraz za to RUH ili ti Ruhanijjet. Naici ces kako on fino tamo navodi redom kako se putem ide i tacno kada dodje do tacke u kojoj se ulazi u "reon" Ruhanijjetskog znanja, tj. znanje spoznaje, keshfa, otkrovenja, fejza, itd., on sam kaze da odatle se ulazi u to znanje, pa onda pomalo naisareti koja su to znanja, a to ce pofatati onaj ko to shvata, a ko ne proci ce pored toga kao da ga i nije bilo, ali ce zasigurno uvidjeti da Imami Gazalija TVRDI da odatel su ta znanja, ali da Ihja ne obradjuje taj dio, vec prakticni dio, tj. Put kojim se do tih Spoznaja dolazi.

Posto je cilj naseg zivljenja Spoznaja sebe samog, a time i spoznaja Gospodara, onda znaci da ima Put ka spoznaji, a tim putem se dolazi do spoznaje.

Ihja govori o Putu, a ne o Spoznajama. A onda Imami Gazalija lijepo kaze u tom istom Ihjau da ne trea slusati one koji u te Spoznaje ne vjeruje!

Sada cu ti takodjer reci Ed-e da postoje dvije vrste ljudi. Jedna vrsta su vrlo rijetki i izuzeci su, a drugi su ostali, tj. mi.

Ovi ostali, tj. mi smo putnici koji moraju putovati putem da bi do spoznaje stigli, ako Allah dozvoli.

A ovi rijetki bivaju posebno odabrani od Allah dz.s. pa oni i bez puta bivaju "privuceni" u blizinu Njegovu i bivaju mu stvari otkrivene onakvim kakve one jesu. Jedan od takvih je bio i Vejsil Karani, dok su Ashabi bili Putnici, jer su bili uz Poslanika a.s. i od njega ucili, tj. uz njega putovali.

Ovi putnici govore o putu i znaju o putu govoriti, njih treba slijediti. A ovi posebni ne umiju govoriti o putu, vec samo govore o ljepotama Spoznaje, ali put pokazati ne umiju jer njime prosli nisu.

Nemoj da te zbuni ovo kada kazem Rijetki, pa da pomislis da su to i posebne neke deredze. Ne mora da znaci. Spoznaja je spoznaja.

U svakom slucaju pazi se toga da negiras Spoznaju onih koji su Spoznali. Ja znam da je sada tesko znati, tj. nemoguce je znati razlikovati Pravu Spoznaju od Sejtanskog privida, pa stoga se nemoj baviti ti spoznajom i dijeljenjem toga u ono sto nije ispravno i sto jeste, vec se ti pozabavi putem.

A ako Allah dz.s. dadne pa da do spoznaja dodjes onda ces nam o tome pricati i tacno ces znati razlikovati Sejtansku obmanu (istidradz) od Istinske spoznaje.

Da ne bi tako pausalno govorio, uzmi brate Ihju i citaj. Ima da se kupi ovdje kod nas Prvi i Drugi dio za sad, a ocekuje se da izadju i ostali, trebalo bi da ih ima 8.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

106

Četvrtak, 24. Februar 2005

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Sto se tice zabluda koje se spominju ja ih ne bi tako oslovaljavao. Drzim da bi mozda ucenjak, sa razlogom, mozda cak nesto tako i rekao (jer zna razlog sto to govori) ali to ne znaci da misli da se radi o zabludi.

Daj mi samo jedno moguce znacenje rijeci zabluda izvan onoga koje je nama obicnim smrtnicima poznato.

Zabluda. Mislim da svi mi (ne znam cemu dijeljenje tvoje al nek ti bude) imamo isto shvatanje toga: nesto sto je daleko od istine. Ja samo kazem ne bih ja sebi dao za pravo da tumacim stvari koje ne razumijem i da odredjujem dal su istina il ne. Pogotovu ne stvari koje nisam izucio. Pa ne i kad bih od nekog nekakvu odrednicu procitao. Za sebe bih poverovao al ne bih propagirao. Kako da propagiram ako ne razumijem. Ako te pitaju o njima (koji su u zabludi) sta ces im o njihovoj zabludi reci ako je ne razumijes tj ne znas nista o tome sto oni istinom zovu a ti za neistinu smatras. Samo kazem sigurnije je precutat nego se bos po zaru zaletavat. A dal u mojim postovima ima kvaka da se za nju covek uhvati a ne obrati paznju na sustinu.. To vazda ima. Tako je i po svijetu: ljudi traze neke detalje da im od sustine odvuku paznju. Sa srecom u tome.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

107

Esselamu alejkum!

Citirano

Sogan: Zasto takva reakcija Ed-e?

Eto i od mene slicne reakcije. Ali prvo jedan dio teksta sa linka koji nam je dao Ed.

Citirano

Misticizam , Murad Hofmann:
Uvjerenje da je neko opremljen da stigne na bezgranicja transcendetalne znanosti, osim toga da posjeduje i supersenzornu direktnu viziju nevidljivog, lahko vodi u elitizam, i to iz razloga sto je nemoguce verificirati ili falsificirati navodno intuitivno znanje. U mnogim slucajevima takva pretenzija vodi stvaranju kulta licnosti, centriranih oko harizmaticnih sufijskih vodja. U nekim slucajevima to cak postaje forma mesijanizma. Nazivajuci sami sebe imenima kao sto su sejh, pir, baba, dede, celebi i marabut, oni koji su smatrali sebe "uciteljima na duhovnoj stazi" i "ljudima od ezotericke istine" (obje formulacije su od Ibn Arebija), nisu privlacili samo sljedbenike opcinjene njihovom aromom, nego i mnoge proste i, takodjer lahkovjerne ljude. Mnogi potkupolni mauzoleji ili 'maraboutsi' (turbeta, grobnice) na Magribu dokaz su ovome.

Dragi moji filozofi mogli biste se barem malo osvrnut na ono sto neko drugi pise, ako ni zbog cega onda zbog pristojnosti. Jeste da mi 'obicni beduini' nismo na vasoj intelektualnoj razini, ali cudim se kako, eto, razumijemo jednog Murada Hofmanna (i jos mnoge intelektuace i alime) ali vas ne mozemo razumjeti!?

Komentarisuci ajete koji govore o jasnim i nejasnim (manje jasnim) ajetima, Ibn Kesir za one koji slijede nejasne ajete kaze da oni uzimaju ono sto je nejasno kako bi to mogli iskriviti prema svojim pokvarenim namjerama, buduci da postoji mogucnost promjene izraza. Takve osobe se mnogo ne bave jasnim stvarima jer one stoje kao dokaz protiv njih i zigosu ih kao smutljivce.
Poslanik s.a.w.s. je rekao (nakon sto je proucio sedmi ajet sure Ali-Imran): "Kada vidite one koje slijede nejasne ajete, to su oni koje je Allah spomenuo, pa ih se pricuvajte".
Derviska filozofija prosipanja iz supljeg u prazno pada u vodu onoga trenutka kada se postave konkretna pitanja. To je slabost nasih filozofa koju oni pokusavaju sakriti iza obimnih 'umnih' rasprava.

Posto se nas Sogan pokusava namjetnuti kao covjek koji je (opet) spoznao najvece tajne i kao covjek koji je skontao znanje iznad znanja ja ga molim da nam malo objasni transcedentalno jedinstvo svih religija koje zagovaraju neki (veliki i manji) sufijski sejhovi.

Sto se tice zablude, to je stanje u koje se nadje insan koji neistinu smatra istinom. E sad kako cemo znat ko je u zabludi a ko nije?! Pa lijepo, Allah dz.s. nam je dao Kur'an Uzviseni, a u njemu jasne ajete, a preporucio nam da izbjegavamo nejasne. To nam je preporucio i nas Poslanik s.a.w.s.
Kome su Kur'an i sunnet vodilje u zivotu tesko da ce biti u zabludi.

Na zalost postoje i oni kojima je cilj da iznose nejasne stvari i pokrecu ogromne rasprave da bi kroz iste pokusali vrbovati sljedbenike i poslusnike, a i malo reklame nije na odmet... ;)

108

Text, tj parce texta to nije problem nikakav skontat. Sta na tom parcetu pise svako razumije. Ali se stvari ne razumiju sa jednog papira. One su malo obimnije i komplexnije. Za to samo ne treba bit cinik i ne treba se zadovoljavat parcetom papira koje nesto nekakvim naziva i to kao takvo prihvatati. Pa i ako odbacujemo ne bi bilo lose da razumijemo. A vidim ovde je po nekom dosta i da procita neki detalj i da se floskulama o filozofiji i preipanju iz supljeg u prazno od svega ogradjuje. A ne moze se da se ne prebacuje. Ne da crv..

Nego roote (eto bas tebi da recem) secas se rece mi ti da sam potrefio najbolje svoj nick (a beli da jesam kad mi je prst sahi slomljen :D) mogu da ti recem nesto: nema nikog (po mojem ovako vizuelnom promatranju foruma i forumasa) da mu bolje pristoji avatar no tebi. A da ti se jos to i ne svidja ne bi ga verujem ni izabrao. Ja muslimana vidim kao covjeka sa nurom i osmjehom nekog ko ide putem ljubavi i isitne, putem pomirenja i traganjem za dobrim i pravim, a taj tvoj znas sta je: neko ko grabi situacije gdje ce kog da osudi i gdje ce kom rec da nije u pravu pa da ga ovakvim i onakvim osudi i da uleti sa svojim prijekim pogledom i da nad situacijom jednostavnim (hocu reci prostim) uzivicima zavlada. Na to mene taj tvoj avatar asocira... Dal mu ti dajes sliku il slika sama to radi (a moze se reci pa pogledaj je majka mu stara) mene ne pitaj.

Prosipanje ideja kazes: pa oni koji ih imaju nastoje da ih prezentuju. Ne sa zeljom da drugima dokazu/pokazu da su u krivu (a to neki ovde rade sa nekom velkom srecom vidi se) vec sa zeljom da ukazu na pravo. A kamo srece da tako svi vide.. nije cilj nekom reci da je u krivu. Vec je cilj nauciti ga pravom.

A reklamiranje kaze. Evo ovako da ti recem. Ja se Allahu dz.sh za sve zahvaljujem. Nemam potrebe apsolutno nista da reklamiram a nemam potrebe apsolutno nista ni da krijem. A tebe brate ako nesto moje boli ili ti smeta evo ja cu sve to da uklonim samo da tebe ne nervira (ada lazem necu nego ti sam tako govorim.... a necu zinjat, da je neko drugi mozda i bi... nisam ja bas tako dobra osoba. Trebo bi mac moju sliku da ti ne smeta, il bi se trebo uklonit da ti ne smetam posto mislis da se reklamiram (a ne ide ja da ti huju budim, ja sam odgovoran za nju a jok ti, ha?) al ne mogu... nestasan sam ja). A smetal ti sta brate? Hocul kakvu drugu sliku postavit.. kako da se reklamiram. Hvala Allahu dz.sh na svemu.. i na dobru i na zlu. Da reklamiram nemam potrebe... samo mogu da mu zahvaljujem. A kom smeta nek pukne od muke.. znam da mu nije do mene (ada ne valja ovo ovako al sve sad zinjat nesto jes).

I jos nesto: trazim opomenu da mi daju posto sam navredjo roota. A sve haman nesto bez razloga. Vidite kako se covek sve od meraka i od ljubavi javlja. Sve nam na put pravi pokazuje i nema zelju nikoga da proziva. Ne haje on da bocne. Ma ne smeta njemu moja pojava (ada stavicu sliku preko cijelog foruma :D). Ma nije on.... ma ne ide da kazem. Opomenu mi dajte molim!!! Jok jok... dajte mi dvije. A nije zgoreg ni da me banujete. Samo da u roota srce mirno bije. I da avatar mu posle motri pobednicki nad forumom.

I nemam ja vise nista drugo da recem.

Allahimanet.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

109

Da vam ja nešto rečem

Imaš dece ( a i ljudi) koji odlično poznaju tablicu množenja.
-Koliko je dva puta dva?
-Četiri!-ko iz topa...
-Tri puta pet?
-15!

Jasna im je dakle tablica množenja. I sad eto- oni znaju matematiku....Dive im se drugari koji još nemaju sigurnost već broje na prste, a oni sami za sebe počnu da misle da imaju matematiku u malom džepu. Učiteljica im polako proširuje vidike, i dogodine će već, inšallah počet i deljenje a i kombinovani račun sa sve četiri računske operacije.
jednog dana u učionicu im upade neki zanesenjak i prvo što se uhvati za kredu on traas!!! INTEGRAL!!!
Deca ga gledaju, pojma nemaju o čemu o to (i s kojim pravom kad habera nema s matematikom!!!) a on onako zanesen svojim zanešenjaštvom i ne primećuje već halja tera li tera...

A onaj što je umislio da zna matematiku bolje i od učiteljice, da bi pokazao drugovima da je on u stvari tata-mata za matiš, a ne ovaj što se tu nešto pravi važan bez ikakvog osnova sa nekim krivinama postavlja mu pitanje:

E de nam ti sad objasni i dokaži da ta tvoja krivina stvarno ima veze sa mojom loptom( jer je čuo da ovaj nešto pominje loptu i njenu zapreminu i primenu integralnog računa u izračunavanju iste...). Drugovi mu aplaudiraju i dive mu se, a on likuje jer je dokazao da on u stvari zna bolje matematiku od ovog "tupsona"....

Ko razume shvatiće, a ko ne razume... polako, ima vremena, samo postupno ;) od tablice množenja, pa redom, bez preskakanja... :)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

110

Esselamu alejkum

Vala mi se svidje ovaj Sansov primjer, a ja bih još samo dodao novu situaciju.

Dakle, Matematički virutuoz je raspalio pa ispisao cijelu tablu, pa drugu, pa treću... a djeca gledaju ne kontaju ništa. Ipak ovih nekoliko "boljih" koji znaju, eto, tu tablicu množenja primjete da je na jednome mjestu on napisao da je 2x2=10 i pitaju ga šta je to. Da li je to on nešto pogriješio ili šta, pošto je cio taj postupak njima misterija.
A virtuoz pogleda zadatak, pa vidi taj dio, pa počne: Ali djeco vi ne razumijete suštinu matematike, ima matematičara koji ne podliježu pravilima sabiranja i množenja, oni su se svojim znanjem izdigli iznad tih prostih nauka za mase i postali su matematička elita. Nije bitno kako i šta oni rade u postupku zadatka, bitno je da oni ne mogu da pogriješe. A za vas je vrlo opasno da ovakva pitanja više pitate i da o ovome ikom pričate jer tako bi ste sebi uskratili put do te suštine matematike.

A djeca ko djeca, slušaju ga pa se počnu dijelit. Jedan dio, uglavnom onih koji nisu bili baš toliko dobri matematičari, kažu: Viditel kako lijepo ovaj čovjek priča. Sahi treba obratit pažnju. Ovo je put za nas, put veličine, a vama neka ostane taj put koji i nije za velikane, već za mase. Sada kada sam ga čuo shvatio sam i sebi priznao da ja ne znam ni tablicu množenja, ali ne negiram ovoga čovjekai samim tim sam bolji od ovih koji sumnjaju. Jer možda je on u pravu, a to je meni dovoljno da mu vjerujem bezrezervno.On sigurno dobro zna matematiku i siguran je u ono što priča, eto jedina mu je grješka što to ovako javno iznosi i nailazi na osude onih koji ne razumiju.

Druga grupa djece veli: Ja ne znam da li je rezultat tačan. Ali znam da 2x2 nije 10 i ne može bit. To se meni čini da virtuoz neće da prizna svoju grješku. I po mojem shvatanju možda je ovaj zadatak i tačan do onoga dijela kada on ovo množi, ali poslije toga je netačan.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

111

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

112

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin

Ipak ovih nekoliko "boljih" koji znaju, eto, tu tablicu množenja primjete da je na jednome mjestu on napisao da je 2x2=10 i pitaju ga šta je to.

Citirano

Orginalno od ed

Nije on nigde napisao da je 2x2=10 već je napisao:

(2X2 +1)**0= (10 +1)**0

a deca ko deca ne razumeju da je to
**0 -(stepenovanje nulom)
već na osnovu svog znaja upoređivanjem leve i desne strane izvode zaključak da je jednakost zadovoljena samo ukoliko je 2x2 = 10, ne ulazeći u suštinu stepenovanja... On pokušava da im kaže da ima nešto što oni još ne razumeju i da nije suština u tome, al eto među učenicima javi se i grupa onih koji na osnovu njegovog predavanja zaključe da je 2x2=10 i tako nastane stvarno grupa zabludelih.
S druge strane, kontajući da je on rekao da je 2x2=10 a da to nije tačno ( ko što stvarno i nije tačno) javlja se grupa onih koji ga optužuju da je on pod svojim ogrtačem izmislio ovo da je 2x2=10, koji ga žestoko kritikuju i osnov sve svoje kritike zasnivaju na tome da je on to rekao na jednom času. Te se stvori i drugi pravac zabludelih čija se zabluda sastoji u tome da optužuju čoveka da je on rekao da je 2x2=10 samo zbog toga što su oni, ili njihovi prethodnici istomišljenici shvatili da je on to rekao, ne ulazeći u suštinu stepenovanja....

Ako vam ni posle svega nije jasno... opet na tablicu množenja...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

113

Esselamu alejkum

Ada Sanse, neka ti moga primjera. :D ja znam šta sam hteo da kažem. Tvoja je bila prva metafora, a moja je bila nešto kao drugi deo (drugia režiser, drugi glumci, druga priča...)
Metafore su dobre donekle i ja inače volim da slikovito objašnjavam, ali nije nam neka fajda da sad uzmemo i da tu metaforu dokazujemo ili osporavamo, jer kakve to veze ima sa originalnom temom razgovora.
Metafora za jednokaratnu upotrebu? Da. Drugi put? Paaaa eto može. Treći put? Previše je.

Šta ako sada pustimo mašti na volju pa samo dodajemo situacije i postavljamo po toj zamišljenoj tabli jednačine i nejednačine, a možemo ih izmišljat do mile volje.

Ja ću sada svoju metaforu prenijeti u konkretne stvari: Tablica množenja bi bila šerijat. Neki ga znaju bolje neki lošije, svi možda naizust znaju koliko je 2x2, ali nekima treba malo vemena da izračunaju koliko je 8x7, dok neki opet i to znaju naizust, a neki to čak ne bi mogli ni izračunati. Tako i sa šerijatom, svi znamo jedan njegov dio, a neki znaju više od drugih. Ali on važi za SVE i niko nije iznad njega. Šerijat je temelj i sve što se izgrađuje na tim temeljima postojano je, dok je ono što je u temelju neispravno kao i krivi toranj u Pizzi koji, istina, i dan danas stoji, ali je samo pitanje vremena kada će... I sada dok on još uvijek stoji izaziva možda divljenja i čuđenja, smatra se lijepim, i sve je to tačno i opravdano, ali pitanje je: koliko je ta građevina bezbjedna za život u njoj?
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

114

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Esselamu alejkum

Ada Sanse, neka ti moga primjera. :
...
Ja ću sada svoju metaforu prenijeti u konkretne stvari:

Pre svega primer je moj, a tvoja je dopuna primera situacijom kojom si hteo pokazati da mi primer i nije neki i da sam svojim primerom potpomogao tvoje, a ne svoje mišljenje.
S obzirom da se ne slažem s tim, a s obzirom da razumem i suštinu primera koji sam naveo, a ne želeći da ulazim u raspravu na terenu za koji smatram da ne poznajem dovoljno da bih olako uzimao primere s tog terena i ne želeći da nosim teret koji bih takvim ponašanjem sebi natovario na grbaču - prebacih se na teren na kojem jesam svoj na svome, uz nadu da će neko izvući pouku iz toga i primeniti je tamo gde mu je potrebno. Samim tim što si pokušao mojim primerom dati gol, ja sam prinuđen intervenisati ( ovo svaki golman odlično razume) i napraviti paradu. Zamisli sad kako bi izgledalo, šutiraš na gol, golman odbrani a ti se onda buniš...:
E neću, ne može... on brani, on pravi parade, lopta je išla u gol al on je odbranio bravuroznom intervencijom??? Liči li to tebi na utakmicu???

Moju ( a ne tvoju) metaforu nemaš prava prisvajati i prevoditi ti, jer samim tim narušavaš osnovnu svrhu njenog postojanja. Izvoli sebi naći svoju metaforu, a moju ostavi na miru :D

Eto toliko, samo da ti rečem...

P.S. Moja tablica množenja nije šerijat , jer kakva bi to bila metafora kad bi nešto što svi znaju metaforično predstavljalo nešto što većini nije poznato u celini? Očigledno da bi bila pogrešno odabrana metafora.

Branim ;)

i ... bode mi oči

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

115

Esselamu alejkum

Evo sad ću jednom metaforom da ti pokažem da je moja metafora bolja od tvoje metafore, i da, naravno, to nisu iste metafore. :)) :)) :))

Vidiš, ti si snimio film Terminator, dobar film zanimljiva tematika... pravi hit u bioskopima.

Ja onda napravim Terminator II Judgement day, još bolji film, odlična priča, specijalni efekti, sve to ukomponovano na odličan način i naravo to bude još veći hit od prvog dijela, ovacije, nagrade, priznanja...

Pa onda opet ti napraviš film Terminator III Rise of the machines. Pa i on pun specijalnih efekata, ali priča nikakva, i publici je daleko ispod svojih očekivanja. I autogol... :D

E sad sva ova ostala priča prijeti da od dobre ideje napravi nekakav serijal tipa Policijska akademija... pa ću sad ovdje da stanem...

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

116

Fingers!

Ja tebe nigdje ne pomjenu u zadnjeg postu. To sto se ti nalazis je tvoj problem... ****** ...

Ne tjerajte me da zavrcem rukave :D

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

117

Citirano

Orginalno od sans

Citirano

Orginalno od ed

Nije on nigde napisao da je 2x2=10 već je napisao:

(2X2 +1)**0= (10 +1)**0

a deca ko deca ne razumeju da je to
**0 -(stepenovanje nulom)

Ne, ne, dragi moj brate. Nije tacno. On je rekao upravo ono sto sandzacki sin navodi: 2x2=10 a nije rekao ono sto mu ti pripisujes (Ovo mi je rekla ona uciteljica na koju si zaboravio ;) ). Djeca se jesu zbunila u prvi mah, tu si u pravu ali kada je ovaj poceo da prosipa bajke kako oni to ne razumiju i kako je to sadrzano u njegovom tajnom znanju, u tom trenutku dolazi uciteljica i olaksa djeci ukazujuci im na zablude ovog zanesenjaka. A ovoj uciteljici nije nikakav problem da svoju djecu poduci onom tvom primjeru a ni djeci nije problem da to, kad im se lijepo objasni, shvate.

Nisi los golman al' si poceo da se zigas. :D

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

118

Citirano

Orginalno od ed
Ne, ne, dragi moj brate. Nije tacno. On je rekao upravo ono sto sandzacki sin navodi: 2x2=10 a nije rekao ono sto mu ti pripisujes (Ovo mi je rekla ona uciteljica na koju si zaboravio ;) ).

Ovim si se svrstao u grupu onih koje sam opisao pod b) :

Citirano

Orginalno od sans

S druge strane, kontajući da je on rekao da je 2x2=10 a da to nije tačno ( ko što stvarno i nije tačno) javlja se grupa onih koji ga optužuju da je on pod svojim ogrtačem izmislio ovo da je 2x2=10, koji ga žestoko kritikuju i osnov sve svoje kritike zasnivaju na tome da je on to rekao na jednom času. Te se stvori i drugi pravac zabludelih čija se zabluda sastoji u tome da optužuju čoveka da je on rekao da je 2x2=10 samo zbog toga što su oni, ili njihovi prethodnici istomišljenici shvatili da je on to rekao, ne ulazeći u suštinu stepenovanja....

Dakle, i ti , a bogami i tvoja učiteljica ( na nju se odnosi ovo pojačano crvenom bojom) odoste na tu stranu ovakom pričom.

Sve ovo vam pričam jer sam bio na času i srećom sačuvao svesku sa zapisom s tog časa. Sećam se ko da je juče bilo - sedim ja u trećoj klupi i snimam šta se to piše po tabli, jer rekoh valjaće...
Tablicu množenja sam i sam dovoljno dobro znao u to vreme, al nekako sam ipak s rezervom, pre nego bi nešto reko prebrojao bih na prste.
Kasnije, posle izvesnog- ne tako mnogo velikog broja godina, naučih i stepenovanje, pa mi bi jasno da zanešenjak nije pogrešio tamo gde ovi ( pa čak i učiteljica o| ) rekoše da jes, al mi i dalje ne bi jasno sve što je on ispisao. znadoh samo da on nije napisao da je 2x2 =10 ko što ovi tvrde. ...

P.S. A kad su to pa učiteljice razumele višu matematiku ;)

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

119

Izvini, ovo o stepenovanju su tvoje pretpostavke a ne cinjenice. A cinjenica je da broja nema uciteljima i uciteljicama koji su zanesenjaka oznacili kao zabludjelog. E sad, ako niko od njih nije skontao sustinu stepenovanja (ono sto im ti pripisujes - a da mi je znati na osnovu cega?) onda tesko se ga nama, kako nas je Bog ostavio da lutamo.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

120

Citirano

Orginalno od sans

P.S. A kad su to pa učiteljice razumele višu matematiku ;)

Pa uciteljica je iz tvog primjera. Ja sam inace imao ucitelja :) .

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks