Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 20. August 2004

Dabogda crk’o turbofolk

Pise: Emina POJSKIC

Sta sve uzrokuje pojavu turbofolka, kako se on ustolicio u Bosni i Hercegovini, ko slusa turbofolk, te ko od njega profitira, a ko gubi u nasoj zemlji neka su od pitanja na koja pokusava odgovoriti nasa suradnica. Ovo je prvi dio njenog istrazivanja

Veliki Friedrich Nietzsche je u svom djelu Genealogija morala izmedju ostalog ljudima pokusao prikazati kako se smisao za lijepo razvio kod prvog covjeka. On kaze otprilike ovako: Jos u prahistorijsko vrijeme, prvi ljudi koji su krocili zemljom imali su smisao za lijepo. U jednom plemenu uvijek bi se nasla nekolicina ljudi koja bi ostavljala sve poslove u tom momentu i uzivala u zalasku sunca. Prvi ljudi koji su otkrili da svojim glasom osim ratnickih poklica mogu stvarati i druge, ljepse zvukove, odnosno da ih mogu vezati u lijepe, skladne melodije, bili su predmetom zavisti i pljuvanja od strane onih ljudi koji to nisu mogli!

O kako je Nietzsche ovo lijepo rekao! Medjutim, ovaj tekst nije o tom velikom filozofu, nego pokusaju mladog covjeka da sto objektivnije sagleda situaciju na nasoj famoznoj estradi iz vise uglova sa akcentom na genezu kulta turbofolka koji je postao dio nase svakodnevnice htjeli mi to ili ne, a sto cu poslije objasniti. Ali u svakom slucaju mi je Nietzsche bio inspiracija.

Kulturocid nad sevdalinkom

Kako je turbofolk postao dio nase svakodnevnice ili odakle je on uopce proizisao? Odakle ovaj kvazimuzicki pravac crpi snagu i utjecaj, koju ni najcesci i najljuci protivnici ovog uljeza (i to kakvog) vise ne mogu poricati?

Odakle je proizisao?

Svako ko je procitao pa makar i uvodni dio Hesseove Igre staklenim perlama shvatit ce da je dugo vremena uz matematiku, vodeca nauka bila nauka o muzici. Takodjer ce primijetiti i ogromni znacaj koji je muzika imala u to vrijeme. Naime, zakoni muzike su bili nimalo jednostavni za savladati i samo nekolicini ljudi shvatljivi. Kad se prisjetimo malo casova iz historije razvoja muzike, vidjet cemo da je postojala podjela na sakralnu i na narodnu muziku. Prva se razvijala i njegovala u vjerskim objektima, a druga u narodu. Mi cemo se osvrnuti na ovu drugu, odnosno narodnu muziku koja je predstavljala odraz podneblja u kojem je nastajala odnosno, koja je bila odraz temperamenta, emocija i opcenito zivota ljudi iz tog istog podrucja. Za nasu zemlju je karakteristicna sevdalinka kao narodna pjesma, a koja nazalost sve vise odumire, jer je zatire pojava turbofolka, sto je itekako zalosno ali i istinito. Zasto je to tako i zasto turbofolk vrsi kulturocid nad nasom sevdalinkom. Odgovor je jednostavan.

U samoj prirodi covjeka je da ide linijom manjeg otpora. Vjerovatno se pitate kakve to veze ima sa turbofolkom, e pa ima! Zasto razbijati glavu i stvarati stihove od cije ljepote zastaje dah i koji predstavljaju praznik za nase culo sluha, zasto razmisljati o zakonima komponiranja jednog djela kada mozemo sa refrenom cuvam ovce i pomalo prdukam uz zvuke sintisajzera nastimanog na specificni zvuk instrumenta kojem ne znam ni ime, a od kojeg mi se dize kosa na glavi, puniti disko- i folkoteke sirom BiH, a pogotovo dijaspore. Medjutim, postavlja se jos jedno logicno pitanje a to je: Kako ljudi uopce mogu uzivati u takvim stvarima? Jednostavno mogu. Njima se ta muzika servira u paketu sa ogromnom kolicinom kica, sarenila, silikona i neobrazovanosti.

Nepismenost i turbofolk
Prije nekoliko mjeseci kada je uradjeno istrazivanje o pismenosti stanovnistva, doslo se do porazavajucih podataka, tj. da je procenat nepismenih ljudi zaista velik. Logican zakljucak je da je i sama drzava u neku ruku kriva zbog ekspanzije turbofolka jer je ona direktno odgovorna za obrazovanost svojih ljudi. Citava situacija u drzavi je stvorila povoljnu klimu i tlo za razvoj svih kulturnih mutacija i devijacija, pa se tako moze desiti da sada vec kultni Jazz Fest od drzave dobije samo12 500 KM, sto nije dovoljno ni da pokrije trockove tri koncerta. U nasoj drzavi se dize frka zbog fantasticnog idejnog rjesenja plakata MESS festivala, cuvari morala dizu svoj glas protiv plakata, zele da ukinu sredstva za naredni festival, jer zaboga on siri NEMORAL!. Medjutim, tim ljudima ne pada na pamet da nemoralnim proglase zaista degutantne plakate inih Dara, Mara, Seka, Peka itd. kojih je svakim danom sve vise. Njihove grudi vjerovatno predstavljaju umjetnost, ali plasticnih hirurga! Da nije smijesno, bilo bi tragicno.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 05. Septembar 2004

Citirano

Kako je turbofolk postao dio nase svakodnevnice?

Restorani na Bascarsiji, ljetne baste u centru grada, bazeni, samo su neka od javnih mjesta na kojima se moze cuti turbofolk. Dakle, htjeli mi ili ne postajemo sudionici u tom cirkusu. U razgovoru sa upravnikom jednog od bosanskohercegovackih bazena, na pitanje zbog cega pusta tu muziku, odgovorio mi je protupitanjem: a li je zabranjeno? Naravno da nije. Onda mi je rekao kako oni nemaju definiranu muzicku politiku te da se rukovode zeljama posjetilaca. Mozda bi ipak bilo bolje da tu politiku definiraju u sto skorije vrijeme. Utopisticki jeste, ali zar ne bi oni i ne samo oni, nego svi vlasnici javnih objekata u kojima se skuplja veliki broj odraslih i djece, mogli preuzeti na sebe ulogu muzickog obrazovanja stanovnistva i postavljanja standarda, kada vec drzava ne zeli.

Mediji glavni krivci
Odakle turbofolk crpi snagu i utjecaj?

Smatram da su pojedine tv kuce i pisani mediji direktno odgovorni za, moze se reci, agresivnu ekspanziju turbofolk muzike. U svakoj zemlji se pored ciste, izvorne narodne muzike kao nus pojava pojavio i turbofolk. Bilo bi neozbiljno kad bismo rekli da je to slucaj samo u nasoj drzavi. Ali ono sto je specificno za nasu drzavu, a nije za ostale, jeste da je turbofolk postao svojevrsni mainstream koji u drugi plan polahko stavlja sve one pravce koji bi to trebali biti. Postalo je izlicno i sizifovski govoriti o tome kako se mladim bendovima i urbanoj muzici na televiziji i u medijima ne daje ni jedna desetina prostora koji se poklanja turbofolku. Direktnim krivcima za ekspanziju ovog kvazipravca mozemo smatrati i muzicke urednike na pojedinim radio i tv stanicama. Na tim mjestima bi trebali sjediti ljudi koji posjeduju muzicko obrazovanje i kojima bi kultura trebala biti na prvom mjestu, a ne sitnocarsijski interesi raznoraznih menadzera i prevaranata koji mitom od nekih pedesetak maraka potkupljuju mnoge urednike na radiju i u novinama da pustaju i pisu o njihovim pulenima.

Kultura ispred vlastite koristi

Ovaj tekst ne zagovara, niti to moze, brisanje svih folk, turbofolk i top folk lista, nego pokusava apelirati na svijest odgovornih ljudi da emitiranje te muzike svedu na razumnu i podnosljivu mjeru, te da jednom u zivotu pokusaju kulturu staviti ispred materijalne koristi, jer u danasnje vrijeme tesko da ce neko odbiti pa i pedeset maraka za pustanje albuma nekog anonimusa. Ne moze se zanemariti ni cinjenica da se veliki novci obrcu u toj, nazovimo, industriji. Mnogo se ulaze u styling njihovih izvodjaca, u zadnje vrijeme i spotova. Ljudi koji ulazu u te izvodjace zele da nam nametnu turbofolk kao svojevrsni vid nove umjetnosti, sto im nikako ne smijemo dozvoliti, jer se dobro zna sta je istinska umjetnost. Ona traje i ima svevremensku vrijednost. Neka se neko pokusa sjetiti pjesama neke pjevaljke sa albuma od prije dvije godine! I za kraj navest cu izjave Vlade Georgijeva i Esme Redzepove. Na pitanje zbog cega je poceo pjevati, producent Vlado Georgijev je odgovorio: Zato sto mi je dosadilo boraviti po tri dana u studiju dok neka pjevaljka snimi refren jedne pjesme! A na pitanje koliko vremena joj je potrebno da snimi jedan album, Esma Redzepova je u svom stilu odgovorila: Pa ja samo udjem u studio, otpjevam svoje i izadjem, sto sve ukupno traje sat i po vremena!

Kako gornji tekst govori, glavnu "promidžbu" čine mediji (čitaj država). Razlog je lakša kontrola običnog puka i sve to starom isprobanom metodom:

Narodu hljeba i igara.

Mada zaglupljavanje masa u nas se može sprovoditi i samo sa igrama... onako... na tašte.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

3

Srijeda, 06. Oktobar 2004

Jedna biografija kao interesantan prilog ovoj temi:

Stanko Crnobranja, profesor doktor masovnih komunikacija, je rezirao prve turbo-folk filmove Hajde da se volimo I i Hajde da se volimo II. Doveo je narodnjake na srpsku nacionalnu (u to vrijeme drzavnu, a i sad je) televiziju, odnosno na 3K i to sa emisijom Zabava Miliona iliti ZAM (tada nije bilo Pinka i Palme). Ljudi iz ZAM-a su danas uglavnom na Grand Showa na Pinku. (Postoje i neke neprovjerene uzrocno-posljedicene veze izmedju Grand show i Grand kafe).

Stanko Crnobrnja je osnovao Hercegnovski festival (zena mu je otuda). Rezirao je TV prijenos Titove sahrane (ogroman projekat prenosa kad se Plavi voz pratio na svakom koraku od Ljubljane do Beograda). (Prica se da je rezirao i prijenos istorijskog Dogadjanja naroda sa Gazimestana.) Rezirao je i ovogodisnji prijenos pjesme Evrovizije iz Sava Centra...

Stanko Crnobrnja je najodgovorniji za sav turbofolk-kic sto je zadesio ove prostore, a svakoj vlasti je sluzio i bio, dakako, koristan (od Tita preko Milosevica do Kostunice... ni za ubuduce ne treba biti skeptik).

Ovaj covjek trenutno u Hrvatskoj rezira TV sapunicu, po uzoru na one juznoamericke, 'Vila Marija'. Meksicka rediteljka Alisija Karlavah koja je snimila prvih 70 epizoda, trenutno nije u mogucnosti da nastavi, pa je hrvatski producent Zelimir Sablic angazovao Crnobrnju da je zamijeni.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

4

Srijeda, 06. Oktobar 2004

"Za nasu zemlju je karakteristicna sevdalinka kao narodna pjesma, a koja nazalost sve vise odumire, jer je zatire pojava turbofolka, sto je itekako zalosno ali i istinito. Zasto je to tako i zasto turbofolk vrsi kulturocid nad nasom sevdalinkom."-originalno od Al Bazari...

Pozdrav za sve prijatelje foruma...
Iskopirao sam samo jednu rečenicu iz Al Bazarijevog posta, mislim da se odnosi konkretno na Bosnu, ali nije zanemarljiva pojava ni kod nas uopšte, no cilj mi je bio da kažem da i nije sve tako crno, jer svi mi u kompovima imamo po jedan folder muzike pod nazivom Sevdalinke ili tome slično, te se često okupimo i poslušamo po neku, mada siguran sam da treba puno više poraditi na afirmaciji i da kažem na revitalizaciji stare dobre narodne pesme uopšte, a naravno i sevdalinke kao naše autentične narodne pesme...

Pozdrav

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 07. Oktobar 2004

Citirano

Dabogda crk’o turbofolk

AMIN JA RABBI!!

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

6

Izvor: www.b92.net

SAV TAJ FOLK
Novi dokumentarni serijal u produkciji Televizije B92 traga za odgovorom na pitanje: ”Šta je bio soundtrack Miloševićeve Srbije? ”, praveći svojevrsnu kratku istoriju turbo-folka. U duboko izolovanoj, ratom pritisnutoj i populističkom politikom sluđenoj Srbiji 90-ih godina prošlog veka, turbo-folk bio je najvitalniji kulturološki fenomen. Prostora za kulturu drugačijeg profila gotovo da i nije bilo. U zemlji u kojoj je sve stajalo, jedino su estrada i kriminal doživljavali ekspanziju. Euforija turbo-folka bila je i sredstvo kanalisanja potencijalno opasne energije, anestezija za mase koje su od slika ratnih užasa i sveopšte bede bežale u šarenilo i kvaziglamur bujajućeg šou-biznisa. U pokušaju da turbo-folk rasvetli sa svih strana, ekipa serije intervjuisala je desetine sagovornika, među kojima i najveće zvezde estrade, kao što su Ceca Ražnatović ili Aca Lukas, potom profesionalce koji su «iz senke» rukovodili poslom, ali i ljude sa, uslovno rečeno, druge strane: teoretičare umetnosti i medija, umetnike, političare, novinare…sve one koji su se bavili analitičkim promišljanjem turbo-vremena. U osam polučasovnih epizoda obuhvaćen je period počev od '80-ih godina i tzv. “događanja naroda”, preko cele naredne decenije ratova, kriminala i ekonomske propasti, do 5. oktobra 2000. i postpetoktobarskih događanja, uključujući i ona u kojima su neke od glavnih turbo-folk zvezda završile u zatvoru. Prva epizoda (“Ma boli me uvo za sve”) bavi se predistorijom turbo-folka. Analizira se kulturna klima koja je u Srbiji nastupila posle smrti najvećeg lokalnog idola, Josipa Broza Tita. Plebs je bio gladan novih idola. Prva koja je dosegla slavu, takoreći, narodnog heroja bila je Lepa Brena, pa je brenomanija važan segment te epizode. Ekspanzija narodnjačke muzike u nekom trenutku, u drugoj polovini osamdesetih, prerasta u ekspanziju narodnjačke politike. Pojavljuje se novi vodja Slobodan Milošević čiji se imidž u javnosti gradi kao da je u pitanju neka pop-zvezda.
Subotom u 21:00

Tužna aluzija na nekadašnji neprevaziđeni serijal "Sav taj džez". Mislim da ovo ne treba propustiti.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

7

Kladim se svi slusate turbofolk a ovde samcik zelite da crkne.Zamislite kako bi izgledale nase svadbe bez njih? Priznali mi to ili ne cinjenica je nepobitna da ova muzika polako postaje deo nase tradicije nazalost bez puno odabiranja sta vredi prihvatiti Prisustvovala sam na nekoliko svadbi sa cim mogu potvrditi ovo gore sto sam pisala.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od Arhitetkinja
Kladim se svi slusate turbofolk a ovde samcik zelite da crkne.Zamislite kako bi izgledale nase svadbe bez njih? Priznali mi to ili ne cinjenica je nepobitna da ova muzika polako postaje deo nase tradicije nazalost bez puno odabiranja sta vredi prihvatiti Prisustvovala sam na nekoliko svadbi sa cim mogu potvrditi ovo gore sto sam pisala.

Ocigledno nisi bila na mojoj svadbi. 8)
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od hadzied
... no cilj mi je bio da kažem da i nije sve tako crno,...

Naprotiv, mislim da je stanje urgentno (ako se ima sta spasiti). Turbofolk (i jos sijaset toga) je slika onoga sto se nalazi u nasim dusama.

Ne znam za tebe, ali za mene bi bilo veliko razocarenje kada bi cuo moje dijete (koje jos nemam) kako pjeva "Gori more, tope se planine". To bi mi bio veliki isaret da sam vec odavno propustio sansu da ga vaspitam onako kako se to od mene ocekuje.

Citirano

Orginalno od Dordje
Tužna aluzija na nekadašnji neprevaziđeni serijal "Sav taj džez". Mislim da ovo ne treba propustiti.

Da, zaista je tuzna. Gledao sam prvu epizodu (od 8 ukupno).

Javna je tajna da drzava stoji iza cijelog projekta. Medjutim ono sto mene cudi jeste da niko nikoga nece da povuce za rukav i prozove na odgovornost.

U Hrvatskoj je, na primjer, sa svih nacionalnih frekvencija bukvalno protjeran ovaj vid sunda i kica.

Citirano

Orginalno od Arhitektkinja
Kladim se svi slusate turbofolk a ovde samcik zelite da crkne.

U koliko hoces da se kladimo?

Citirano

Orginalno od Arhitektkinja
Zamislite kako bi izgledale nase svadbe bez njih?

Licile bi na nesto normalno.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

10

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od alBazari

Javna je tajna da drzava stoji iza cijelog projekta. Medjutim ono sto mene cudi jeste da niko nikoga nece da povuce za rukav i prozove na odgovornost.

U Hrvatskoj je, na primjer, sa svih nacionalnih frekvencija bukvalno protjeran ovaj vid sunda i kica.

Mislim da bi pravilnije bilo reći "stajala". Prošlo vreme. Šestog oktobra se, osim promene voditelja informativnog programa, odmah mogla primetiti neverovatna količina dobre muzike na svim bitnijim stanicama. Ostade još samo PINK sa svojom kičericom zvanom "Grand show". Grand stoji kao pridev, diskutabilna je druga reč. Shit ili njesra, kako hoćete, mnogo bolje pristaje.

Interesanto je da je ta trovačnica najprijemčivija kod male dece. Sa bakama i dekama, a i roditeljima, se lepo zasedne za kojionobešetermin, i uživa se u bolesnicima raznih vrsta. I eto problema za tekuće stoleće. Da, ali NE u mojoj kući!!!

Sviđa mi se kako su to Hrvati rešili, verovatno nekim preciznim zakonom ili nekom svemoćnom komisijom. Samo tako nešto može Željka odbiti od sise na kojoj piše "Grand Šit Prodakšn" i novca koji ona donosi. Možda još veća opasnost stoji u činjenici da je trenutno glavni noslilac šunda, poslednjih pet godina, još uvek neisprozivan i neidentifikovan. Mladi i ponosni izdanak turbo folka, još šareniji, perfidniji i moćniji; krije se iza samozvanog kvaliteta a obitava u vakumu pristojne ex-Yu muzičke scene.

E drugari, to se zove City Records, ako će mi neko verovati na reč. Na svom TV-u sam Pink obrisao odavno...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

11

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od DjordjeRd

Sviđa mi se kako su to Hrvati rešili, verovatno nekim preciznim zakonom ili nekom svemoćnom komisijom.

Dok tako ne bude i u Srbiji, ipak ce prije stajati ono 'stoji' a ne 'stajala'.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 08. Oktobar 2004

Pa dobro, stoji, ali mnogo, mnogo manje nego ranije. Slažeš se?

P.S. 37!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

13

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
Pa dobro, stoji, ali mnogo, mnogo manje nego ranije. Slažeš se?

Ne moze se biti samo malo trudan.

No, dobro, ako ti to bas toliko imponuje, reci cu: manje je.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

14

Petak, 08. Oktobar 2004

Turbo-folk je neraskidivo povezan sa folk-om (tzv. narodna muzika). Fenomen folka pocinje jos 60-tih godina dvadesetog veka. U pocetku je bio prisutan samo u ruralnim sredinama. Prava ilustracija pocetaka folk-a moze se naci u filmu "Kad budem mrtav i beo".
Folk pocinje da prodire u grad pred kraj sedamdesetih i pocetkom osamdesetih. Tada je zabelezena i znacajnija migracija selo->grad. Ljudi sa sela su doneli svoje obicaje, nacin zivota i muziku.
Najuspesniji period za folk je bila druga polovina osamdesetih. Tada je vec platna moc migranata sa sela dovoljno ojacala da mogu da se insfinansiraju televizori, kasetofoni, redje gramofoni, karte za koncerte i sl.
Turbo-folk se javlja u trenutku kad je druga generacija migranata stasala - fizicki i platezno.
Folk se u muzici oslanjao na izvornu narodnu muziku : par stihova sevdalinke ili srpske izvorne, kolo za muzicku podlogu, sareni spot, aluzija na sex ili na geografske pojmove i imas hit.
Turbo-folk je folk na kvadrat (samo redje sa pominjanjem geografskih pojmova).
Folk i turbo-folk su oduvek bili srodni sa primitivizmom - primitivizmom zivljenja, razmisljanja, oblacenja, uverenja ...
Rezim Slobodana Milosevica se uvek oslanjao na glasove slabije obrazovanih, primitivnijih glasaca. Njima se najvije i dodvoravalo, i to ne samo u muzici.
Sve po principu hleba (ne bas uvek) i igara.
Dakle, ne mislim da je drzava "stvorila" turbo-folk. Pre bih rekao da ga je iskoristila i uzdigla do mere da to bude glavna "zabava miliona" (ZAM).
... And Tulumba for all

[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Tulumba4All
Turbo-folk je neraskidivo povezan sa folk-om (tzv. narodna muzika).

To je vrlo slaba veza u odnosu na veze sa neukusom i primitivizmom.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

16

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od alBazari

Jel mozes da das neko objasnjenje zasto je slaba veza ?
... And Tulumba for all

[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

17

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Tulumba4All

Citirano

Orginalno od alBazari

Jel mozes da das neko objasnjenje zasto je slaba veza ?

Mogu. Narodna muzika koju si ti spomenuo, i nazvao je folkom, naziva se, u stvari, etno muzika. Ona je kao takva predmet izucavanja nauke kakva je etnologija.

Dakle, etno muzika nosi u sebi umjetnicku vrijednost, dok se to za turbo folk muziku ne moze reci.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

18

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od alBazari
Mogu. Narodna muzika koju si ti spomenuo, i nazvao je folkom, naziva se, u stvari, etno muzika. Ona je kao takva predmet izucavanja nauke kakva je etnologija.

Dakle, etno muzika nosi u sebi umjetnicku vrijednost, dok se to za turbo folk muziku ne moze reci.

U mom postu sam napisao za folk "tzv narodna muzika".
U daljem tekstu se pominje "izvorna narodna muzika" sto se odnosi na etno muziku.
... And Tulumba for all

[/SIZE]

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

19

Petak, 08. Oktobar 2004

Pozdrav stovanim sudionicima ove nadasve osvjezavajuce diskusije u moru vec znano suhoparnih 8) ...

Ja sam misljenja da je drzava/drustvo dakako imala uticaja na to da pojam turbo-folka zazivi pa i prosiri na siroke narodne mase konstantnim bombardovanjem preko malih i velikih ekrana i prijemnika, no ipak su sami ljudi kao takvi po meni krucijalni cimbenici koji su tu nakazu od muzike (moje misljenje, molicu lijepo) prihvatili - jer po nekom pravilu ekonomije svaka roba nadje svog kupca a kod nas je tih kupaca (ne onih jadranskih) isplivalo prvog dana pojave turbo-folka vise nego sto ih je ukupno bilo na svim zivim koncertima klasicne muzike u nas od Betovena pa naovamo (nemam tacan podatak ali je ovo plod zdravog razmisljanja).

Sad, ne mogu reci da nasim narodom nije tesko manipulisati (recimo kao sto to rade politicke licnosti) ali kuzim kad dodje do meraka tu vec nas tipicni covjek umije da presijece i izabere ono sta zaista voli a turbo-folk je svakako bio taj izbor u vecine ljudi...
Kao plastican opis ovome ide u prilog da je tih 80-tih bilo dosta r'n'r po ekranima i radio stanicama ali je sloj ljudi koji su kasnije docekali svojih 5 minuta u vidu turbo-folka bio nemoguce ubijediti da je to nesto sto je dobro i sta moraju slusati. Da ne pricam o novogodisnjim koncertima klasicne muzike kao uvertiru u skijaske skokove (4 skakaonica). Bilo je to k'o u onoj epizodi TLN "Vojo - Mozart"...

Tako da taj pravac nije jos crk'o a kako stvari stoje i nece sve dok tinja zelja u raji za istim...

Da "remiziram" (rezimiram) ja lakapo jednom visoko-umnom (meni nadasve nesvojstvenoj)

Dok mi dim cigare ne ide direktno u facu, dotle mi i covjek koji duvani ne smeta, a da tog duvana neima ne bi znao kako je Supermint mnogo bolji izbor za culo okusa, da ne budem vulgaran - usnu duplju.

Trubo-Folk, R'n'R, culo sluha - > povezite sami

A na koncu konceva sve je to rock and roll.
Zivili
Giovanni

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

20

Nedjelja, 10. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Giovanni
no ipak su sami ljudi kao takvi po meni krucijalni cimbenici koji su tu nakazu od muzike (moje misljenje, molicu lijepo) prihvatili - jer po nekom pravilu ekonomije svaka roba nadje svog kupca

E moj Djovani. Imas previse idealizovan pogled na svijet.

A sta mislis o EPP-u, kad smo vec kod pravila ekonomije? Otkuda se javlja potreba ljudi za necim za sta nisu znali ni da postoji?

Citirano

Orginalno od Giovanni
Dok mi dim cigare ne ide direktno u facu, dotle mi i covjek koji duvani ne smeta

Problem nastaje mnogo prije, ali se vidi tek onda kad ti, kao nepusac, postanes smetnja pusacu.

Social bookmarks