Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

61

Utorak, 06. Juni 2006

Cush....

Shta crk'o - satro, izumro, nebio, nespominjan ost'o... 8)

Cush turbofolk... to treba oporezovat sa 400% poreza pa nek CD bude 3000 din pa ko BASH BASH voli nek kupi i nek "uziva" solo, onako...

Jebo turbofolk i ljubitelje istog X(
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

62

Utorak, 06. Juni 2006

BABBHa kakvo prostacko izrazavanje. X(

Da kosta jedan CECIN CD 1000 eura ja cu kupiti.
Kad nesto volis nije bitan novac.
A u ostalom albumi ne izlaze svaki dan vec svake godine. Tako da ko voli tu muziku moze to priustiti sebi.
A ja nemam nista protiv protiv ostalih vrsta muzike niti ljubitelje te muzike psujem.
Svako ima pravo da slusa sta hoce.
Po ovome se vidi da nasa zemlja zaostaje 1000 god. za svetom. Valjda treba biti demokratije u svakom pogledu kao sto ima ovde u SVEDSKOJ(najboljoj zemlji na svetu) (o)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

63

Utorak, 06. Juni 2006

Time bi Trubo-Folk još više procvjetao, jer kod naroda je poznat onaj efekat, kad je nešto skupo to je automatski i nešto dobro. :)

Treba se truditi svijest ljudi izmijeniti, jer dok ima kupaca za nešto biće i prodavaca. Edukacija, edukacija.

Treba biti hrabar i nadahnutiji od njih i pobjediti ih. :)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

64

Utorak, 06. Juni 2006

ajla, ada procital' one hadise i ono iz Kur'ana? Sta kazes, imal' to kakve veze sto se tebe tice? Ili ces se kao ja trudit' da u ne-mladalackim danima ispiras grijehe :O
Salim se, svako ima pravo radit' i borit' se za ono sto mu se svidja.

Njihovim ahbapima je jedina duznost da im ponude alternativna misljenja, informacije, helje nejse 'bidnu' k'o one nase bike i sav'etuju bazirano na sopstevnom iskustvu.

Sta bi futo radila da si musko, pa da te neka turbo-folk balada pogodi.
Hajala bi da a popijes dvije-tri ljute, a nije ret, 'bataljila si jos odavno, familjija i tako te stvari, a ono prahlo sem tako... Dalj bi k'o vecina muskadije isla da pijes, lomis case itd. ili k'o neki rehabiljitovani (ja i misljim da nas ima jos bikadar o'd'e :O) dijeljila sav'ete?

Ovako jok, bogme nemore ti niko nista, uff, bas te briga more, radi sto hoj...
Uh sto ste vi zenskadija rahat sto se nekija stvari tice:] 'Blago tebe siko'...

ajla

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

65

Utorak, 06. Juni 2006

Gyerzelez valjda moze muzika da se slusa i bez tog pijancenja.
A sto se tice tih hadisa znas kako ja razmisljam
i radim "NEMOJ RADIT DRUGOM STO TEBI NIJE MILO DA TI DRUGI URADI I SIGURNO NECES POGRESITI"
A to sto navodis kao blago nama zenskima sto mozemo svasta da radimo nije tacno( fala ALLAHU i kod nas postoje granice do kojih se moze.)
A to sto ispiras grijehe u stare dane nije nista lose cak naprotiv i dobro sto znaci ( NIKAD NIJE KASNO DA SE COVEK PROMENI JER ALLAH JE MILOSTIV I PRASTA SVE.)
Svako dobro.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

66

Utorak, 06. Juni 2006

Citirano

Orginalno od ajla
BABBHa kakvo prostacko izrazavanje. X(

Da kosta jedan CECIN CD 1000 eura ja cu kupiti.
Kad nesto volis nije bitan novac.
A u ostalom albumi ne izlaze svaki dan vec svake godine. Tako da ko voli tu muziku moze to priustiti sebi.
A ja nemam nista protiv protiv ostalih vrsta muzike niti ljubitelje te muzike psujem.
Svako ima pravo da slusa sta hoce.
Po ovome se vidi da nasa zemlja zaostaje 1000 god. za svetom. Valjda treba biti demokratije u svakom pogledu kao sto ima ovde u SVEDSKOJ(najboljoj zemlji na svetu) (o)

O Svedskoj mi nemoj pricati. Boravio sam tamo i u vreme kad verovatno nisi ni bila rodjena a i do skora povremeno. Svaka cast svakome - daBog da crko turbo folk
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

ajla

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

67

Utorak, 06. Juni 2006

BABBA pravo da ti kazem ne delujes mi kao neko ko je dugo boravio u Svedskoj?
Jer ko boravi ovde duze poprimi ovu njihovu demokratiju pa i u pogledu muzike prihvata sve vrste i ne blati ostale.
X(

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

68

Utorak, 06. Juni 2006

Citirano

Orginalno od ajla
Valjda treba biti demokratije u svakom pogledu kao sto ima ovde u SVEDSKOJ(najboljoj zemlji na svetu) (o)

Ne mogu da izdrzim. Gore zemlje a da se ljudi vise hvale na nju moje oci nisu vidjele. Ajla, znas li ti koliko je rasturenih brakova nasih ljudi u Svedskoj a koliko slucaja samoubistava? Da te ne pitam za cemerna srca, poput neba iznad Svedske ...

Dabogda crk'o turbo folk!
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

69

Utorak, 06. Juni 2006

Citirano

Orginalno od ed

Ne mogu da izdrzim. Gore zemlje a da se ljudi vise hvale na nju moje oci nisu vidjele.

:)) :))

To sam i ja primetio ... svakog leta kad mi dodje tetkina cerka iz Svedske ona se hvali kako "Svede" imaju gradski Autobus koji se spuhca pri ulazku putnika :)) :)) da mogu putnici lakse da uljegnu :D

ajla

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

70

Utorak, 06. Juni 2006

Kao prvo ED zar nema tih rasturenih brakova u svakoj zemlji i svega ostalog navedenog pa sigurno i u mestu gde ti zivis.
A kao drugo PAZARAC ti autobusi sto se spustaju su specijalno pravljeni za invalide u kolicima, za majke sa malom decom u kolicima, za stare...... zar nije lepo?
A sigurno si mnogo puta cuo u Srbiji kako novinari na tv kazu kao "SVEDSKI STANDARD".

A sudeci po tvom jeziku kako se izrazavas PAZARAC cini mi se da si ti veliki ljubitelj folk muzike samo nesto neces da priznas.
Da li se stidis ili ko zna vec sta? :))

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

71

Utorak, 06. Juni 2006

Ajla, svedski standard je izgleda ispiranje mozga. Sama pricas o nekoj demokratiji a prva se lozis na svaki komentar upucen tebi. Zamisli, autobusi koji spustaju postoje i u Nemackoj. ;)

Prije nego sto se nadjes uvredjena, zelim da ti uputim sledece. Slusaj ti slobodno turbo-folk a moje misljenje i dalje tvrdi - da Bog da crko turbo-folk a ziveo sevdah/folklor i rock!

Zivela! :D
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

72

Utorak, 06. Juni 2006

Jebo turbo-folk !!!!!

Poslusaj malo ovog:

Dusty Springfield - Son of a preacher man

Billy-Ray was a preacher's son
And when his daddy would visit he'd come along
When they'd gather 'round and started talkin'
Is when Billy would take me walkin'
A' through the backyard we'd go walkin'
And then he'd look into my eyes
And lord knows to my surprise

The only one who could ever reach me
Was the son of a preacher man
The only boy who could ever teach me
Yes he was, yes he was
Oh, yes he was

Being good isn't always easy
No matter how hard I'd try
When he started sweet-talkin' to me
He'd come and tell me everything is all right
He'd kiss and tell me everything is all right
And can we get away again tonight?

Yes he was, yes he was
Oh, yes he was

How well I remember
The look that was in his eyes
Stealin' kisses from me on the sly
Takin' time to make time
Tellin' me that he's all mine
Learnin' from each other's knowing
Lookin' to see how much we been growin'

And the only one who could ever reach me
Yes he was, yes he was
Oh
" Bilen alemlere rahmettir "

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

73

Srijeda, 07. Juni 2006

ziveo turbo folk!
do pre neki dan nisam ni znao da to postoji ALI:
ima dece naseg porekla u stranim zemljama koja ne znaju nas jezik.roditelji neznaju da objasne,nemaju vremene i tako to i deca gube kontakt sa "nasom kulturom" .zato je tv pink na neki nacin dobar,mada ne pokazuje nasu kulturu bas odekvatno.a posto tu ima turbo folk,e tu ja nemogu nista.
a bolje turbo folk da slusaju nego one rock divljake od kojih moze da se pomahnita(kao na primer:led zeppelin,black sabbath,metallica,iron maiden,pantera,korn,slayer).

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

74

Srijeda, 07. Juni 2006

I roditelje i djecu (i one koje sugeriraju da je ovo OK kao naknadnik roditeljske njege i brige) treba vodit' da im se lije strava i da im se pise kod hodze, da se uci rukja itd.

Ovo je nazalost jedna od nasih (narodnih) karakteristika koje se nekad mora popraviti. Jer nam je zbog ovakvih stvari i ovako. Sve u rasulu i bez cilja, daj sta das, uhar je zasat.

Kad je pouzdanje u PINK jedini nacin vaspitanja i obrazovanja, onda im treba tu djecu kao najmanje i oduzeti jer nikad ne mogu bit isti kao ostali im 'zemljaci'. Sem ako se pod time ne podrazumijeva, 'pricamo i vaspitavamo se da budemo kao oni na Pink-u i samim time prihvatamo da je to nas idealni i jedini cilj, tako da nema veze.

Jedino sto hocemo je da naucimo da pricamo, bre '. A ono ostalo, i puno vaznije koje dolazi badihava od Pink-a i njegovog vaspitanja, ko sisa.

E to, sto se zove "small-print" znaci mali detalji na koje vecina ne obraca paznju je nas (bar mislim vecinski) problem. Garant' uvijek svakoga kosta.

U ovom slucaju, promoviranje sljedecih: nemoral i blud, golotinja, seksualne predrasude, degradacija zena, potpuni kulturocid i degradiranje necijeg/svacijeg morala.

Ovo je protiv osnovnih normi svih religija, ne samo nase. Znaci protiv Boga.
Pljuvanje na trud proslih generacije koje ovo nisu dozvoljavale. Nekad je bo'me i padala krv samo za pomen ovakvih stvari jer, u sustini, prosto vrijedjanje obraza i ponosa i onima koji ih jos donekle imaju.

A da ne pominjem lingusiticke, obicajne i religiozne posljedice.

Suma-sumarum: 'Svakoga dana, u svakome pogledu sve vise propadamo."

Ako nisu 'inozemni' roditelji u stanju vaspitavat' i radit onako kako treba, bili to zapadnjacki metodi ('civilizovani') ili ne, a nekmoli sto ej najvaznije po nasim adetima, hem islamskim (koloko toliko) hem sandzackim/bosnjackim, onda bolje da ih kao prvo nazovu:

Dzej, Keba, Ceca 1,2,3... (k-p), a ne Semir, Hasan, Jasmin, Omer itd.

Kad su vec u inostranstvu nek ih nazovu:

Hans, Otto, John, Bjorn, Klaus itd. da se bar zna da nisu isti kao mi jer u stvari i nisu. Onda cemo ih mi malo pazit' i trudit' se da budemo fer prema njima, da him ne bidne tesko jer su oni specijalno odgajani.

Nema te pare koja moze da nadoknadi roditeljsku paznju i gajenje. "'bes i Mercedesa i 100-spratnu kucu kad imas insana a ustvari nemas dijete vec hajvana.

Po mojeme bolje 1000 puta biti mrtav ili muftacan svega nego biti obrazovan TV Pinkom. Estakvirulah! Estakvirulah! Estakvirulah!

Znaci umjesto dat' taj ovac koji se 100% diljem svijeta daje (jer ovi nasi ovdje kod mene to sahi rade svi, sem Hrvata & Albanaca - svaka im cast) jednoj organizaciji nastaloj kroz prevare i malverzacije. Koliko ljudi znate il' ste culi o njima da imaju 10-ak miliona Eura/Dollara da krene s nule i otvore TV stanicu a da su ih zaradili kuluceci drugima? Answer = 0.

Organizaciji kojoj je jedini cilj (poslije pravljenja love)da unisti i Srpski i Bosnjacki i Makedonski narod (i sve ostale koji se pretplacuju) jednim blagim ali sigurnim ispiranjem mozga i odvracanjem od familijarnih obaveza, boljitaka i psiholoskih mahana koje je se trebaju lijeciti a ne ignorisati buljenjem u 3/4 gole zene na roze tezgi.

Na kraju, zar tih 50-60 E/$ nije bolje dat' rodbini u rodnom kraju, kupit' rjecnik, koju knjigu, izic' na veceru, u kino. Mozda dati za sadaku? Dati u dzmiji/crkvi kad se prikuplja za nestretne itd.

Boze sacuvaj me svih onih ljudi koji gledaju svijet kroz roze (Pink) naocare!

Promisli malo o ovome jer mislim da nije samo stih jedne 'zabavne' pjesme znas od koga, mada mislim i da se on sebe i svoj integritet Pink-u vehnuo za malje pare:

"Zeman, kakav je boze
ovo dos`o vakat i zeman
ljudi zlo ni ne zapamte
a vec zaborave

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

75

Srijeda, 07. Juni 2006

Buras, bujrum evo ti ovaj € (Euro) stavi ga umjesto toga E i halali. :)

Evo lijepog primjera uzajamnog pomaganja na Forumu. Ja brata svojeg pomažem jednim simbolom kojeg on nema ili ne nalazi. :)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

76

Srijeda, 07. Juni 2006

Za mene je nesto umrlo onda kad ga vise ne pominjem.
Pitam se sto vi ovolike stranice ispisaste o turbo folku, a stalno ponavljate ono da Bog da crko? Sto ga manje budete pominjali to ce prije umrijeti.

Pistite o lepsoj i kvalitetnijoj muzici. OK?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

77

Srijeda, 07. Juni 2006

Citirano

Orginalno od pink

Jes, pa da dobijem opomenu sto se ne drzim teme.

Dabogda crk'o turbo folk!

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

78

Srijeda, 07. Juni 2006

Do juce smo svi slusali taj tzv turbo folk, sad od kako je pocelo ovo ja bosnjak, ja ubacujem j dje treba i dje ne treba svi pocese da psuju i da kijametu na one sto slusaju ovu vrstu muzike.

ziveo turbo folk ... :klanja:

79

Srijeda, 07. Juni 2006

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od pink

Jes, pa da dobijem opomenu sto se ne drzim teme.

He he mislila sam naravno u drugim temama da pisete o lepsoj muzici. Pisite jok da pistite, to bila greska u tipkanju.

PaZaRaC idi sakupljaj slicice fudbalera pametnije ti je! WM sam sto nije pocelo.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

80

Srijeda, 07. Juni 2006

Murat Baltic: Vrijeme zaglupljivanja

Turbofolk mlatipare

Bošnjačko kulturno biće u dijaspori je uglavnom prepušteno stihiji i ono se vremenom urušava i nestaje. Kulturna zbivanja su najčešće svedena na gostovanje tzv. mega zvijezda ( tako oni sebe oslovljavaju na plakatama) jugo turbofolka.Tu vlada pravi haos i nevidjeno utrkivanje da se svake prigode okupe Bošnjaci u što većem broju i uz skupe ulaznice i cijene jela i pića « opuste u domaćem ambijentu ». Treba otvoriti neke od listova pred takvim skupovima, a to su njačešće Bajrami, te dočeci Nove godine ili neki drugi praznici i vidjeti koliko je haos i neukus u utrkivanju oglašavanja « najboljih». A onda se i na samom skupu uvjeriti u kvalitet programa. To posebno šteti veličini i značaju naših vjerskih praznika i obilježja. Na tim tzv. «Bajramskim sijelima» uglavnom preovladjuje jedan vašarski ambijent, obilježen neukusnim muzičkim programom, rekao bih kičom, nadmetanje posjetioca u što boljoj garderobi i sa što skupljiim mobilnim, a sve začinjeno mirisom ćevapa iza koga stoji nastojanje organizatora da se uzme para više. I njih treba razumjeti, jer su honorari pjevača enormno visoki.

Ima i tu izuzetaka, kao što su zajednice u Frankfurtu, Düsseldorfu, Münchenu i još neki pokušaji sa slabijim rezultatima. Matična država i njena diplomatska predstavništva ni približno nisu odgovorni u odnosu na ovo veliko pitanje. Nas nema koliko Kineza , da bi neko u vlastima Bosne mogao da računa da se asimilacija Bošnjaka u dijaspori neće odraziti na opstanak Bošnjaka uopšte. Prije dvije godine sam pisao o ovome problemu jednom diplomati, s molbom da se zauzme kod državnih organa kako bi se nešto preduzelo da se dalje ne srlja u kulturnu provaliju. Do sada mi se javio samo jednom rečenicom « Vaše pismo mi je simpatično «. Jedino Islamska zajednica preduzima nešto i stara se da očuva kulturni ( uz vjerski) identitet Bošnjaka. Ali ona objektivno nije u mogućnosti da se adekvatno nosi sa ovom problematikom.

Nisam jedini što poznaje i neke vrhunske pjevače sevdalinke ( po kojoj smo postali čuveni u svijetu mnogo prije sadašnjih pjevača i mobilnih) i umjetnike instrumentalne muzike. Navešću jedan primjer. U njemačkom gradiću Kall svakog ljeta se održava svjetski festival izvorne muzike muslimana. U kontaktu sa organizatorima, pristali su da uvrste i Bosnu sa polučasovnim programom. I zahtjevali strogo da to bude izvorni instrument, bez pojačala i zvučnika. Odmah sam se sjetio saza. Telefonirao sam i molio na nekoliko mjesta i informisao i neke pjevače, ali se nije mogao pronaći saz. Onda sam tražio i harmonikaša. Javilo se mnogo onih sa sitisajzerom, ali od dva tri harmonikaša što sviraju bez ozvučenja nisam mogao naći nijednog. Nekako sam uspio da pronadjem jednog Makedonca, koji je izveo na violini odličan splet bosanskih narodnih pjesama i igara. Publika je tražila i više , pa je on svirao 15 minuta preko predvidjenih pola sahata. I još nešto, mnogi Nijemci su se glasno pitali otkuda violina u Bosni. A ja i gospodin Angelov smo im odgovorili da Bosna ima i saz i još mnogo lijepih instrumenata narodne muzike. Neke njemačke novine su to zabilježile, a i činjenicu da u publici nije bilo Bošnjaka.

Nastava na maternjem jeziku se topi i sve je više mjesta gdje ona nestaje. Tako su u Aachenu ( najstariji bosanski džemat u Njemačkoj, prošle godine obilježio 25 godina postojanja) roditelji jednostavno prestali da šalju djecu na nastavu na maternjem jeziku, iako postoji kvalifikovani profesor , koji je taj posao godinama obavljao. Onda su njemačke vlasti nastavu ukinuli, jer nema interesovanja. Treba li komentar na ovo? Ili priča jednog profesora Bošnjaka da roditelji Bošnjaci šalju svoju djecu na nastavu na srpskom i na hrvatskom jeziku, ali ne i na nastavu na bosanskom. Hajd što ih šalju tamo, ali što ih ne šalju i na nastavu na svom jeziku.

Kako srednjom linijom

Bošnjacima , pored genocida izvedenog nad njima, prijeti ništa manja opasnost nestanka asimilacijom. Tu je najviše ugrožena treća generacija Bošnjaka , koja već stasava u inostranstvu. Mi smo već odavno poznati kao narod koji lahko oprašta ,ali i koji još lakše zaboravlja. Opraštanju nas uči islam i to je dobro , ali nas niko nije ovlastio da zaboravljamo svoju historiju i svoju kulturnu i vjersku pripadnost. Valjda smo naučili, nažalost na sopstvenoj koži, da se zaboravnima historija često ponavlja. U savremenom svijetu, gdje su ciljevi jedino okrenuti potrošačkom mentalitetu običnog gradjanina, opasnost najviše vreba malobrojne. Oni se lahko utope u kolotečinu koja ih okružuje i jednog dana, ali kasno, mogu konstatovati da to nisu oni ljudi koji su namjeravali da budu i opstanu Bošnjacima. Mi spadamo u malobrojne narode, i sa slabom situacijom u Bosni, gdje prinudni upravnik može da uradi šta i kako hoće, moramo postupati dvostruko odgovornije. Moramo pri svakom pokretu voditi računa kuda nas to vodi. Ne zbog nas samih, nego zbog sjutrašnjice, koju ostavljamo našim potomcima. A najbolje ćemo se sačuvati ako vodimo računa o svojoj vjeri i svojoj kulturi. Jedino preko njih možemo opstati u ovom teškom svijetu sve zahuktalije globalizacije, koja se sigurno i precizno planira, i na nas tako malobrojne. Možemo se ugledati na mnoge oko nas, i one koji se grčevito bore za očuvanje jezika i one koji se jeftino prodaju. Ja bih rekao da smo mi u ovu drugu grupu. Imao sam prilike da u mnogim bošnjačkim domovima uvidim i kako se govori i šta se sluša. Rekao bih da se ne čita dovoljno, pa i od dnevne štampe, rado se čitaju izdanja iz drugih država. Slušaju se novonabacane stvari, ništa manje i od onih autora sa kojima se častan Bošnjak ne bi nikada pozdravio.

A jezik je priča za sebe. Sve je manje djece koja govore i u svojoj kući bosanskim jezikom. Tu im svesrdno pomažu roditelji, naročito majke, koje ne vode brigu o tome kako se govori u kući. U našim kućama nema više nena, koje su bile prave institucije u odgoju unuka u svojoj kulturnoj tradiciji. Slučajno sam slušao razgovor jedne majke telefonom sa svojom prijateljicom. Pola riječi su bile njemačke. Ta žena ne zna dovoljno ni njemački, a očigledno je da joj nije stalo kako će joj djeca govoriti. Na kraju sam je zamolio da sa djecom i prijateljicama Bošnjakinjama govori bosanskim. Ona se nasmijala i pitala me « a šta mi tije to bosanski». Rekao sam joj onda da zamisli da je u razgovoru sa Njemicom ubacivala neku riječ ili rečenicu na bosanskom, sigurno bi joj Njemaica spustila slušalicu.

Nedavno sam išao na sastanak pisaca kelnske regije. Na ulici u Kölnu jedna žena mi je uručila naljepnicu i letak. Tamo je stajalo da se ne smije dozvoliti amerikanizacija njemačkog jezika i njemačke kulture. U potpisu Društvo za očuvanje njemačkog jezika. Na samom sastanku, jedan njemački kolega je govorio više od dva sahata o ugorženosti njemačkog jezika od engelskog i potrebi za grčevitu borbu za njegovo očuvanje. Malo ko će u to povjerovati, ali zar do skoro interesantna Pjesma Evrovizije nije očit primjer. Svjedoci smo da se tamo sve pjeva na engleskom, pa i Rusi, Nijemci, Turci . Čak su i Englezi pjevali na engleskom. Prošle godine su se samo Austrijanci odvažili da pjevaju na svom maternjem, njemačkom.

Da se upitamo, koliko smo organizirali koncerata naše sevdalinke? Koliko za našu i koliko za publiku zemlje u kojoj živimo ? Koliko je takvih koncerata bilo za saz ili folkor? Sevdalinki u našem narodu ima na stotine i stotine. O njima su pisali i bilježili ih mnogi prije sto i više godina.Malo se u ritmu razlikuju one iz Bosne , iz Hercegovine i one iz Sandžaka. A mnogima od nas, posebno mladima , one su zastarele. Zato drugima nisu, pa ni Srbima. Poslušajte samo Milana Babića, koji ih , doduše , naziva srpskim izvornim pjesmama ( vjerovatno nas Bošnjake mstra Srbima ) kako on razdragano pjeva « izvorne srpske pjesme»: Zarasle su staze moje, Sinoć sretoh tudje momče, Višegrade grade, Kad ja podjoh aman i slično. I tako, dok nam ih drugi otimaju, mi ih polahko , ali sigurno, guramo u zaborav. Mnogi ne znaju da poznatu sevdalinku Kraj tahnana šedrvana, nije napisao ni Šantić, ni neki narodni pjevač iz Bosne nego lično slavni njemački pjesnik Hajnrih Najne, još daleke 1826. godine. A poznati pisac Jakob Grim ( jedan od braće Grim ) je 1819. godine zapisao sledeće : «Iste godine ( 1814 ) izišla je i mala prostonarodna pjesmarica, koja je puna prekrasne prirodne poezije, kakve ne može pokazati nijedno drugo slovensko pleme, nevinošću i ilinom jedva mogu da se uporede i najbolje pjesme njemačkog naroda. Ko u to sumnja, upućujemo ga na poznatu pjesmu Hasanaginica, koju je već prije Goethe svojim prijevodom uveo u Njemačku. Zbirka ovakvih pjesama bi svakog zanijela». Ili da podsjetimo da je najveći njemački pisac i pjesnik Gete prveo cijelu Hasanaginicu još prije 220 godina na njemački jezik, objavio je i izjavio da svijet nema takve balade. To je bilo tačnije 1778. godine u Leipzigu, kada je Gete imao 25 godina. Zatim se Hasanaginica pojavljuje ponovo na njemačkom 1825. godine u Haleu, na francuskom , u Parizu, i na ruskom godinu dana kasnije u prijevodu Vostokova. Upitajmo se koliko naša djeca znaju o njoj i imamo li im je ponuditi da je pročitaju na našem jeziku. Osim, ako neko ne planira da odustane od toga da je Hasanaginica naša balada, a decenijama se sa dva susjedna naroda vodi pravi naučni rat, jer oni hoće da je prisvoje. Čak su i srpski pisci pisali drame na temu Hasanaginice i pod istim naslovom. Imam, na žalost, utisak da bismo im je prodali ili zamijenili za jednu Šabanovu ili Cecinu.

Ostatak teksta

Social bookmarks