Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko
  • »CHAMPION« je zabranjen

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 24. Juni 2004

PRAVA RELIGIJA?

...Uproslosti je u jednoj zemlji postojala jedna religija za sve. Savremeno doba karakterise narastajuca mesavina populacije, pa se dogadja da u istoj zemlji postoji istovremeno vise religija, zbog cega religije ne mogu biti lokalnog karaktera, vec su usled migracije podlozne pomeranju.
Osnovna karakteristika jedne verske grupe je ZAJEDNISTVO.
Jevrejska vera propoveda saveznistvo ljudi sa bogom, a prvi hriscani "imaju jedno srce i jednu dusu" i formiraju jednu crkvu (skup). Pripadnost ogromnom bratstvu, jos od Muhameda, osecaju i muslimani. Na celu religiozne grupe je najcesce neki autoritet; to je papa za rimsku katolicku crkvu, carigradski patrijarh za pravoslavne hriscane, dalaj-lama za budiste, kalifa za muslimane u nekim periodima njihove istorije.
Religije se povezuju na svete tekstove u kojima su zakoni i osnovni principi. U svakoj religiji postoji casnik koji interpretira versko misljenje i poducava obavljanje verskih duznosti, rabini, uleme, bramani...
Religija povezuje sve pristalice i versku zajednicu, koju oni obrazuju sa nevidljivim i svetom natprirodnog. Molitva je nacin da se ostvari ta komunikacija, jer vernici uvek imaju potrebu da se obracaju nekoj uvek prisutnoj moci.
Judeizam, hriscanstvo i islam su tri velike monoteisticke religije koje se posle zajednickog pretka (Abrahama - Ibrahima) zasnivaju na veri u jednog jedinog boga. Neke religije pozajmljuju od drugih doktrinalne elemente ne vodeci racuna o koheziji. U tom slucaju je rec o sinkretizmu. Ezortizam podrazumeva postojanje tajnih drustava sa malim brojem vernika u okviru neke religije. Takve pojave mogu biti destruktivne po religiju, sto je sve veca pojava kako u svetu, tako u Srbiji i u Sandzaku (muslimani), dobijaju neke nove sekte i neki novi islam. Predstavnici svake religije misle da oni najispravnije i najpravilnije interpretiraju svoju religiju i tu sa njima nema vise diskusije, a ja mislim da posto je bog jedan jedini, zar je vazno postavljati pitanje kao sto je "koja je religija prava". Bog je jedan za sve nas! Ne pravite sekte! Budite ljudi, to svaka religija trazi od nas, u ime boga!

CHAMPION

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

22

Četvrtak, 24. Juni 2004

Bog jeste jedan. Logicno, i Put sa kojim je On zadovoljan je takodje samo jedan. U tom smislu i te kako je vazno pitanje koja vjera je prava vjera.

O kakvim sektama muslimana u Sandzaku se radi ?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko

• Poruku poslati

23

Četvrtak, 24. Juni 2004

KAKO KAKVE SEKTE?

Gledaj te malo sirim pogledom na grad-region. Zar nije upadljivo koliko odstupanja od nase Knjige. Razgovarajte ili probajte da se rukujete sa pojedinim ljudima ili zenama! Zar Alah ne govori da treba razvijati ljudsku svest i podizati je na najvisi moguci nivo. Ne treba bukvalno tumaciti nista. Traziti znanje svugde, da bi smo sto realnije sagledali sve oko nas a tako i podizali svest na sto veci nivo. Izbacivati nagone koji ne pripadaju ljudima (vrlo bitno), samim tim, rukovanje sa suprotnim polom nam ne moze skoditi. Ovo je samo jedan prost primer.

CHAMPION

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

24

Četvrtak, 24. Juni 2004

Citirano

Orginalno od CHAMPION
KAKO KAKVE SEKTE?

Gledaj te malo sirim pogledom na grad-region. Zar nije upadljivo koliko odstupanja od nase Knjige. Razgovarajte ili probajte da se rukujete sa pojedinim ljudima ili zenama! Zar Alah ne govori da treba razvijati ljudsku svest i podizati je na najvisi moguci nivo.

Polako. O kakvim odstupanjima je tacno rijec. Zabrana rukovanja muskaraca i zena (uz poznate izuzetke) nije nikakvo odstupanje od Knjige. I kako to nerukovanje utice na razvoj ljudske svijesti?

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko

• Poruku poslati

25

Petak, 25. Juni 2004

POLAKO

Procitala sam Kur'an vise puta i to sa razumevanjem!
Procitala sam takodje mnogo verskih knjiga raznih arapskih pisaca i nekih drugih koji su bili pripadnici neke druge religije pa su presli u islam. Procitala sam Bibliju i jos neke knjige drugih religija. Potpuno mi je jasno koliko je nas Kur'an vredan svakog postovanja. Ni sa jednom knjigom ga niko ne moze porediti. Slazem se kao i ceo svet (mozda to neki nece priznati, ali znaju oni) da sva nauka potice iz Kur'ana. Slazem se takodje da u Kur'anu nema nista sto je napisano a da je bez veze, jer savko slovo u njemu ima smisla i ima svoje znacenje.
Svakim danom se dolazi do novih naucnih otkrica a Kur'an je vec o njima davno rekao.
Ocigledno da islam propagira znanje i cistotu tela i duse.
Jako mi je zao kada neko govori o Kur'anu i nakaradno ga interpretira. Pogotovo mi je zao da znam da ga neko nije procitao, ma koje vere taj bio, a narocito musliman.
Muhamed je uz Alahovu pomoc stvorio Kur'an. Muhamed je bio covek kao i mi danas, ali je bio napredniji u svakom pogledu od svakoga od nas. Tako napredan jos u to vreme, da je ziv, danas bi se sigurno oblacio garderobom najpoznatijih svetskih modnih kreatora, a da ne govorim o ponasanju i nacinu na koji bi se rukovao. Sigurno bi to radio najuctivije moguce, jer je i u svoje vreme putovao, sretao razne druge kulture, ucio, znao sve, lepo se oblacio, radio na opismenjavanju ljudi...
On nije kao Mojsije imao stap, niti je imao Isusovu moc da ozivljava ili leci ljude od slepila. Muhamed je imao mnogo vecu moc od Mojsija i od Isusa, a ta moc je upravo Kur'an i islam koji je najmladji, a najbrojnija religija na svetu.
Ako smo obrazovani, moci cemo lepo razumeti sta Knjiga kaze i necemo je bukvalno tumaciti, jer smo je onda dzabe procitali.

CHAMPION

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

26

Petak, 25. Juni 2004

>Muhamed je uz Alahovu pomoc stvorio Kur'an<

Nisam siguran da li si ovo ozbiljno napisala ili si mozda htela nesto sasvim drugacije sa ovim da kazes. Nadam se da ti se smetnulo kad si ovo napisala. Jer Muslimani veruju da je Kur'an bozja objava Muhamedu i da je Muhamed primio tu poruku od meleka dzibrila. Muslimani veruju da je Kur'an Allahov govor koji je poslan Muhamedu (saws) preko meleka (andjela) dzibrila. Kur'an je neuporediv i bez premca i sacuvan od bilo kakve korupcije. Muslimani takodje veruju da nijedan deo Kur'ana nije Muhamedov produkt ili kao sto ti kazes 'stvoren' nego da je revelacija dosla od Allaha preko meleka dzibrila. Kur'an sam negira u jednom ajetu 'ako muhamed izmislja ili je sam stvorio kur'an da mu allah nebi pomogao' nesto u takvom smislu, zaboravio sam koji je ajet ali cu ga kasnije pronaci pa cu ga postirat.

Ali u kratko, nijedan Musliman ne veruje da je Muhamed stvorio Kur'an. Mozda kad si citala neku Orijentalisticku ili Misionarsku literaturu pa ti se mozda smetnuo neki citat. Ali nadam se da ne verujes da je Kur'an Muhamedov produkt i da ga je Muhamed stvorio, jer onda nebi bila muslimanka.

We selam,

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

27

Petak, 25. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Prije svega Ehli-sunnetski Akaid (vjerovanje) kaze da je Kur'an vjecan i da nije stvoren i da je to Govor Allahov kojeg je nama dostavio Poslanik a.s.

Drugo Islam nije dunjalucki sistem, vec je to Put koji vodi ka Allahu dz.s. i spoznaji Njega Uzvisenog. Uredjenje ovosvjetskog zivota kod muslimana je uredjen Seriatom, Bozijim zakonom, koji je sredstvo, pocetak Put ka Allahu dz.s., tj. spoznaji Njega Uzvisenog. Kada covjek kod sebe postavi Seriat onda u okrviru njega se odigrava ta spoznaja.

Dakle, za spoznaju Gospodara je potrebno ispuniti uslove i napraviti okruzenje u kojem ce se to odigravati. Jedna od Seriatskih zabrana je i kontak bilo kakve vrste sa suprotnim polom, ako nisu bracni drugovi ili neki bliski rodjaci. U to spada i rukovanje, jer se tim kontaktom, u bitci sa svojim strastima, mogu pojacati snage strasti i usporiti insan na Putu spoznaje.

Islam kao vjera je jedna vjera, nema drugih vjera osim Islama. Adem (Adam) a.s. je bio musliman, Ibrahim (Abraham) a.s. je bio musliman, Nuh (Noje) a.s. je bio musliman, Isa (Isus) a.s. je bio musliman, itd. Dakle, svi Boziji Poslanici a.s. su bili muslimani i jednoj vjeri su pozivali, jer je Allah jedan.

Iza svakog od Poslanika a.s. su narodi njihovi skretali sa Puta pravog i iskrivljivali vjeru pravu, cime su zapadali u zablude. Kada bi sljedeci Poslanik a.s. dosao pozvao bi narode prijethodnog Poslanika, alejhisselam, da se vrate Pravoj liniji, Pravoj vjeri, Putu jednom, pravom, ali su oni odbijali i govorili su da su oni svoje pretke zatekli da tako vjeruju i zive, tako su nastajale druge religije.

Dakle, Put je jedan a ostalo su zablude, skretanja, stranputice. Pecat svih Poslanika je Muhammed a.s. poslije kojeg Poslanika vise nema. On je poslat citavom svijetu i cijeli svijet on poziva u Jedinstvo (Tevhid), tj. poziva povratku Pravom putu, putu Poslanika na koje se oni i dan danas pozivaju.

Nazalost i muslimani koji govore da slijede Muhammeda a.s. su se podijelili, i to na 73 prvca, kako je Muhammed a.s. najavio. Pred Kijametski dan ce doci Imami Mehdi koji ce muslimane ujediniti, a takodjer ce doci i Isa a.s., kojeg je Allah dz.s. u nebesa uzdigao do momenta kada ce ponovno spusten biti, koji ce povratiti Duhovnost muslimanima, koji ce u vaktu kada on bude dosao biti zaglavljeni u teskom formalizmu.

Postovana Champion, mene tvoje pisanje, jako podsjeca na govor Jehovinih svjedoka. Jer oni na slican nacin govore o jedinstvu religija.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko

• Poruku poslati

28

Petak, 25. Juni 2004

JA MISLIM ISTO KAO TI

Na zalost, vidis koliko ti bukvalno to objasnjavas, no to ti ne moze niko zabraniti. Pa zar sam ja ista drugacije od tebe opisala? Naravno da je Kur'an rec Alahova i kad sam rekla "stvorio" mislila sam na to da je Muhamed objavio narodu reci bozije, pa i preko meleka, nista nije moglo nastati bez Alahove volje, tako ni Kur'an da to nije samo Alah hteo. Ne znam jesi li citao "Muhamedov zivot pre i posle stvaranja"? To je jako staro izdanje i nije ga pisao bilo ko (jer danas pise svako svasta, pa mi nekad bude zao kad toliko platim jednu knjigu, a da ne govorim o izgubljenom vremenu). Ne mozes o tome govoriti u moje ime i ne mozes me ubediti, kao ni osoba koja je pisala posle tebe. Sve je u redu, slazem se sa pojmovima i dogadjajima, ali ih ne mogu objasnjavati na jedan nacin kao vi, posmatrajuci svaku rec bukvalno bez razmisljanja. Ja zelim da napredujem u zivotu, kako u religiji tako i u radu i ucenju i nisam opsednuta ni jednim ni drugim a jako verujem u Alaha.

Champion :]

786

Početnik

(10)

• »786« je žensko

Datum registracije: 25.06.2004

• Poruku poslati

29

Petak, 25. Juni 2004

Paznja

Selam alejkum,

Drago mi je citati ove poruke,iako se u potpunosti i ne slazem sa svim misljenjima.
Veoma je vazno dozvoliti drugima da iznesu svoje misljenje,a da pri tom ne naidje na netolerantnost drugih.
Islam je vera mira ("salam"-rec koja je koren reci Islam).Tako je treba i prakticirat.

Cinjenica je: da sekte postoje!
Cinjenica je: da je Islam u NP relativno mlad!
Cinjenica je: da nas razvoj izaziva sejtana!

Da sekte postoje:da one postoje,al treba ih definirat,da bi ih Insan prepoznao(da se ne bi desavalo da uperujemo prst jedni u druge iz nedovoljnog poznavanja Islama).
Da je Islam u NP relativno mlad:Mi poznajemo tri vrste prakticiranja Islama u NP:
1)Prakticiranje nasih nana i dedova-koje se zasniva na bledunjavom poznavanju Qur'ana i Suneta kao tradicionalnih prenosa.
2)Prakticiranje "probudjenih",nasih roditelja ,nas samih-koje se zasniva na simbiozi onog sto su nas nase nane i dedovi naucili i onog sto smo mi kroz knjige,dersove i posvecenost naucili.
3)Prakticiranje "novih" Muslimana-koje se odnosi na one Muslimane koji ili nisu imali to zadovoljstvo da im se Islam prije kroz zivot provlacio,ili im je euforija povratka Stvoritelju toliko jaka da se kod njih forma Islama jace izrazava.

Bilo kako da se mi razvijamo,ili bilo kojoj grupi da pripadamo,to je sve daleko od sekti,to je samo trazenje koje je kod svakog od nas razlicito.Da ne bismo radili na strani sejtana,i zavisnih nemuslimana trebamo sve te prelaze i taj verski razvoj nauciti da prihvatamo i da tolerisemo (ukoliko nismo saglasni).
Nama razdor nije potreban,vec jedinstvo.

Raznovrsna interpretacija Islama je milost od Allaha dz. i treba je kao takvu i prihvatat (dobar primer su cetiri Imama:Hanefi,Hanbel,Maleki i Sa'fi,koji su svaku svoju interpretaciju zavrsavali sa:...,a Allah najbolje zna).

Selam alejkum

30

Petak, 25. Juni 2004

Citirano

Orginalno od CHAMPION

Izbacivati nagone koji ne pripadaju ljudima (vrlo bitno), samim tim, rukovanje sa suprotnim polom nam ne moze skoditi.

Da li nam rukovanje sa osobom suprotnog pola moze koristiti, ako da, kako?

Citirano

Ja zelim da napredujem u zivotu, kako u religiji tako i u radu i ucenju i nisam opsednuta ni jednim ni drugim a jako verujem u Alaha
.

Mozda ovim pitanjem malo iskacem iz okvira teme, ali bih se ipak usudila pitati sta za tebe predstavlja napredak u zivotu, sta podrazumevas pod napretkom?

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

31

Petak, 25. Juni 2004

Citirano

Orginalno od CHAMPION
Sve je u redu, slazem se sa pojmovima i dogadjajima, ali ih ne mogu objasnjavati na jedan nacin kao vi, posmatrajuci svaku rec bukvalno bez razmisljanja.

Generalzacija i pausalne ocjene. Ne znam na osnovu cega dolazis do ovakvih zakljucaka. Sta je to bukvalno shvaceno a trebalo je drugacije? Otkud znas da drugi ne razmisljaju?

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko

• Poruku poslati

32

Subota, 26. Juni 2004

>>OTKUD ZNAS DA DRUGI NE RAZMISLJAJU...<<

1.SVAKAKO, DA LJUDI RAZMISLJAJU, MNOGI POGRESNO RAZMISLJAJU, A NEKI POGRESNO I RAZMISLJAJU I STO JE JOS GORE POGRESNO SE IZRAZAVAJU, A DA NE GOVORIMO O POGRESNIM MESTIMA GDE TO SVE CINE.
JA BIH OVDE DODALA: "AKO NEKO NE ZNA PA CUTI, TO PAMETNO CINI, A AKO ZNA PA CUTI, TO GLUPO CINI".

2. >...STA PODRAZUMEVAS POD NAPRETKOM<

PA NISAM VALJDA MISLILA NA VELIKA ZENSKA PRSA!

3. >DA LI NAM RUKOVANJE MOZE KORISTIT<

NISAM CULA DA SKODI, A S OBZIROM DA NE SKODI, SIGURNO MOZE NEKOM KORISTITI.

CHAMPION

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

33

Nedjelja, 27. Juni 2004

Citirano

Orginalno od CHAMPION
"AKO NEKO NE ZNA PA CUTI, TO PAMETNO CINI, A AKO ZNA PA CUTI, TO GLUPO CINI".

Mislim da na osnovu dosad viđenog iz postova ove CHAMPIONKE da se zaključiti da bi joj pametnije bilo da je ćutala. A ukoliko nastavi u istom stilu.... svakako će bit ućutkana, bar na ovom mestu, jer je očigledno da je odabrala pogrešno mesto gde bi da širi svoje svedočenje, pa makar i sa prsima...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

34

Nedjelja, 27. Juni 2004

Citirano

Orginalno od CHAMPION

2. >...STA PODRAZUMEVAS POD NAPRETKOM<

PA NISAM VALJDA MISLILA NA VELIKA ZENSKA PRSA!

Uopste mi nisi rekla sta podrazumevas pod napretkom. Mozda si mislila i na ovo gore , a valjda i nisi? S druge strane , opet...Ja te pitah o napretku, a tebi prvo na pamet padose "VELIKA ZENSKA PRSA" pa se sad pravo zamislih , da li i kako ti to uopste razmisljas? Dal cutis dok razmisljas ili razmisljas dok cutis? Bolje je kad se vise razmislja i vise cuti ;).

Citirano

3. >DA LI NAM RUKOVANJE MOZE KORISTIT<

NISAM CULA DA SKODI, A S OBZIROM DA NE SKODI, SIGURNO MOZE NEKOM KORISTITI.

Gde su cinjenice i dokazi=potvrde o korisnosti rukovanja sa osobama suprotnog ( ili sto se mene tice) i osobama istog pola ? Uopste rukovanja?

Nasla si koga ces kopirati ( Milan Gutovic) :rolleyes: o| xx(

@ ekipa : Prebacite mi post tamo gde mu je mesto.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko

• Poruku poslati

35

Nedjelja, 27. Juni 2004

CITIRAJTE ME KOLIKO HOCETE

CITIRAJTE ME KOLIKO HOCETE, ALI JA TAKO MISLIM I ZAISTA MI JE BOG DAO ETO TOLIKO RAZUMA (SVE JE OD ALAHA, PA I RAZUM), ZA RAZLIKU OD ONIH KOJI TO "BOLJE" OD MENE RADE. NJIMA JE ETO BOG DAO BOLJU PAMET, MOZDA CE ME UBEDITI DA NA DRUGI NACIN RAZMISLJAM ILI INTERPRETIRAM STVARI, PA AKO TO BUDE SLUCAJ, A JA BUDEM NAPREDOVALA, ZAISTA CU IM BITI ZAHVALNA...

MILAN GUTOVIC JE JEDAN OD BOLJIH GLUMACA OVE DRZAVE(A I BIVSE JUGOSLAVIJE), ZAISTA JE STETA STO I MI NEMAMO TAKVIH. MI SE NAJVISE UDARAMO U GRUDI DOKAZUJUCI JEDNI DRUGIMA KOLIKO SMO VELIKI MUSLIMANI, A VECINA TO NE RADI NA NACIN KOJI PRIPADA MUSLIMANIMA.
OVAKVIM PRIGOVORIMA BI SE MOGLO CITIRATI I ODGOVARATI U NEDOGLED I TRAZITI DLAKA U JAJETU. PRIMECUJEM DA SE UGLAVNOM OGLASE LJUDI KOJI SE PREPOZNAJU...

CHAMPION

786

Početnik

(10)

• »786« je žensko

Datum registracije: 25.06.2004

• Poruku poslati

36

Ponedjeljak, 28. Juni 2004

"Dajte naucne dokaze cija religija je prava?"

Selam alejkum,

Halalite,al mislim da smo ovim beskrajnim diskusijama jos odavno odstupili od teme.Tako da ovo pocinje liciti na chat,a ne na obradu teme.

Meni samoj je malo i nejasna tema:"Dajte naucne dokaze cija religija je prava?",jer bih je prije nazvala "Dajte Qur'anske i Hadiske dokaze cija je religija prava?"
Razlog tome je jednostavan:Mi Muslimani imamo Qur'an i Hadis da se pozivamo na njih ukoliko je potrebno neka naucna cuda dokazivat (pr.Mudzize),dok Hriscani i Jevreji (pratioci kniga) nisu vise u posedu originalnih spisa da bi se moglo argumentovat na polju nauke dal im je vera prava.

Mozda bi se u ovoj temi trebali vise usresredit' na pojam "vera":kad i kao se on spominjeu Islamu kao i na ideoliski rascep sa Hriscanima i Jevrejima?? :(

Da ne bi duzila,a ivise bih volela kada bi neko drugi ovde nastavio.

Selam alejkum

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

37

Utorak, 29. Juni 2004

Esselamu alejkum

Primijetio sam, barem kod nas, da zabranu rukovanja žene doživljavaju mnogo tragičnije nego muškarci. Uvijek su one povređene sujete i osjećaju se zakinute tim propisom. To je propis koji važi i za žene i za muškarce podjednako, ali moram uvijek da naglasim, kada me neka žena upita "Ti se ne pitaš sa ženama?" jasno kažem "Pitam se ja, ali se ne rukujem".
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

• »Chechenac« je muško
  • »Chechenac« je autor ove teme

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

38

Utorak, 29. Juni 2004

Selam,

sta je ovo pokvariste mi temu. Ovdje se ne radi o rukovanju ili fikhu uopste. Ovu temu sam postavio kada je takozvani apologet zasipao forum lazima kako nebesa kazuju slavu bozju pa pokazivao nekakve slike i time dokazivao kako je hriscanstvo prava vjera a islam lazna. Pa sam postavio ovu temu , da se vidi da i savremena nauka potvrdjuje ono sto se u islamu znalo prije hiljadu i poi godina, sto je ociti dokaz da islam nije ljudska tvorevina, vec tvorevina Svevisnjeg Allaha, pa u najmanju ruku pripadnici drugih vjera ne mogu da proglasavaju islam laznim. Takodje sifra broja 19 nam pokazuje da je Kur'an neizmijenjen. i jos puno toga ima , pa ako neko ima da postira nesto iz ove oblasti , neka to uradi , i neka ne remeti red sa rukovanjem i ostalim stvarima. Za to mozete otvoriti temu Halal i Haram u Islamu. a ne zaboravite hadis u kome Muhammed a.s. kaze : "Bolje je coveku da mu se zabode dugacka igla u glavu nego da dotakne zenu koja mu nije halal (s kojom moze stupiti u brak)." A u ajetu se kaze: " Kada Allah i Njegov poslanik nesto odrede, ni vjernik ni vjernica nemaju pravo da po svom nahodjenju postupe." Takodje je pogresno ono da bi danas Muhammed a.s. nosio garderobu najpoznatijih svetskih modnih kreatora (nevjernika) , jer je on naredjivao da se razlikujemo od nevjernika, pa nam je naredio i pustanje brada i kracenje brkova. al eto , to je halal i haram u islamu , a ovu temu nemojte vise da mi kvarite.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko

• Poruku poslati

39

Petak, 09. Juli 2004

STO KVARIM TEMU...?

Ja stvarno moram opet da se oglasim, a nisam vise htela.
Ocigledno, da se ne mogu razumeti sa vecinom, sto ne znaci da treba da cutim, jer naravno da ne mogu ni prihvatiti bilo kakva misljenja o tome sta ko misli o onome sto je procitao.
Neka svako od nas cita i druge stvari ne samo knjige o religiji, neka svako od nas ukazuje i svojoj deci da treba to da rade. Citajuci vecinu od vas, zaista sam razocarana. Iz skoro svakog posta osetim koliko ima i mrznje prema drugim religijama (sto nije u redu).
Prosto mi bude zao pojedine ljude koji se ovoliko bave ovim stvarima na nacine koje izlazu.

Champion

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

40

Četvrtak, 05. August 2004

O čemu to Kur'an govori i ko je uopšte bio Muhammed?

Kur'an, posljednja Allahova objavljena riječ, je osnovni izvor vjere i prakse svakog muslimana. On govori o svim stvarima koje se tiču ljudskih bića: mudrosti, doktrini, bogosluženju, trgovini, zakonu, itd., ali je njegova glavna tema odnos između Allaha i Njegovih stvorenja. U isto vrijeme Kur'an nudi uputstva i propise za pravedno društvo, ispravno ljudsko ponašanje i pravičan ekonomski sistem.

Kur'an je objavljen Muhammedu (saws) na arapskom jeziku i bilo koji Kur'anski prevod, kako na bosanskom (u oroginalu stoji "na engleskom" op.p) tako i na bilo kojem drugom jeziku, nije niti Kur'an niti verzija Kur'ana. To je, u stvari, prevod značenja Kur'ana jer Kur'an postoji samo na arapskom jeziku na kojem je i objavljen.

Muhammed (saws) je rođen 570. godine nove ere u Mekki koja se nalazi na Arabijskom poluotoku. Posto mu je otac umro prije njegovog rođenja a i majka ubrzo nakon toga, Muhammeda (saws) je odhranio njegov amidža porijeklom iz uglednog plemena Kurejš. Odrastao je a da nije znao ni čitati ni pisati i ostao je nepismen sve do svoje smrti. Još za vrijeme svoje mladosti je bio poznat kao istinoljubiv, povjerljiv, velikodušan i iskren. Bio je tako povjerljiv da su mu se čak i obraćali sa Al-Amin (Povjerljvi).

Muhammed (saws) je duboko razmišljajući promatrao i gnušao se nad propašću i idolatrijom tadašnjeg društva. Kada mu je bilo 40 godina života, putem meleka Džibrila je primio prvu objavu od Allaha (swt). Objava se nastavila u naredne 23 godine i sabrana je u zbirku poznatu kao Kur'an.

Hadis, koji je govor Muhammeda (saws), se smatra drugom vrstom objave, međutim, ove izjave se ne smatraju direktnim govorom Allaha (swt). Čim je počeo prenosti Kur'an i propovjedati istinu koju mu je Allah objavio, Muhammed (saws) je zajedno sa malom grupom sljedbenika suočen s ugnjetavanjem od strane nevjernika. Progoni su postali tako divlji da je Allah (swt) 622. godine muslimanima naredio da učine hidžru (preseljenje). Ovo preseljenje iz Mekke u Medinu, koja je udaljena oko 430 km prema sjeveru, označava početak muslimanskog kalendara.

Nakon nekoliko godina, Muhammed (saws) i njegovi sljedbenici su uspijeli vratiti se u Mekku gdje su oprostom uzvratili svojim neprijateljima. Prije njegove smrti, koja ga je zadesila u 63. godini čivota, veći dio Arabijskog poluostrva je vec bio muslimanksi, a samo jedno stoljeće nakon njegove smtri, Islam je raširen od [panije na zapadu do Kine na istoku.

Među razlozima brzog i miroljubivog širenja Islama jeste istinitost i jasnost negove doktrine. Islam poziva vjeri u samo jednog Boga, jedinog koji je dostojan da Mu se bude pokorno.

Vjerovjesnik Muhammed (saws) je bio savršen primjer časnog, pravednog, milosrdnog, povjerljivog i hrabrog ljudskog bića. U svim svojim postupcima i radu je uvijek na umu imao Allaha (swt). Bio je daleko od svih zlih osobina i borio se isključivo u Allahovo ime i za Njegovu nagradu na ahiretu (budućem svijetu).

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Social bookmarks