Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

61

Srijeda, 15. August 2007

Ada Boga mi nikako...
Imam ja par dugarica iz mjesovitog braka i mogu vam reci da im nije lahko... One se muce i tamo i tamo, ne umijem da to objasnim, majka im nije prihvatila ocevu vjeru pa su ti na muku... Majcine zovu "dajo-dajnice" a oceve "striko-strina" i "ujace-ujna" Za Bajram izlaze i slave i za Uskrs i Bozic isto tako... One su ti k'o u bunilu, ni same vise ne znaju sta ce... ?(
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Veselica

Početnik

(10)

• »Veselica« je žensko

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 16. August 2007

Mesoviti brakovi

Mislim da niko nema prava suditi o tudjem zivotu i tudjim osecanjima!Naravno da je u takvim brakovima teze,da mora da postoji visok stepen tolerancije i postovanja.Ljubav moza sve da pobedi i generalno ko je cije vere nije bitno u svakodnevnom zivotu.
Ovo je upuceno Sanjivoj: tvoj brak se nije zavrsio zbog vere i nacionalnosti vec sigurno je nestalo ljubavi.Drugo,vi ste odrasli u totalno drugacijem sistemu vrednosti tako da je to bilo jako tesko uskladiti.
Ne gledam ljude po nacionalnosti i kojoj veri pripadaju, vec na dobre i lose!!!
U svim verama i u svim narodima ih ima.

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

Datum registracije: 14.08.2007

• Poruku poslati

63

Ljubav sa ljudima druge vere

Ne znam koliko od vas na forumu ima zaista iskustva u zivotu, i da li ste imali priliku da odete odatle i vidite zivote drugih ljudi. S obzirom da sam jako dugo zivela u drugim zemljama i zapadnim i istocnim,kao i na bliskom istoku, mislim da imam prava da o tome govorim.Ljubav se desi , bilo da je on musliman, katolik, pravoslavac, budista i da ne nabrajam.Za dvoje koje su razlicitih vera zivot nije lak, gde god da zive.Naravno da je laksi u Njujorku, tamo te niko nista i ne pita, niti je kome to bitno,nego u Np koji je mala sredina i gde se jos zivi po nekim starim pravilima.Obisla sam ceo bliski istok,nema muslimanske zemlje u kojoj nisam bila poslovno ili sam zivela i tamo su ljudi poceli da vide kosmopolitski!!!
Ako volim nekoga nije mi bitno koje je on vere, jer ga volim zbog njega samog!! Imala sam momka druge vere i nisam imala nikakav problem sa time. Imam jako puno poznanika i prijatelja drugih vera, čak su i neki od njih u mešovitim brakovima i dugo su zajedno.
TOLERANCIJA i POVERENJU su dve reči koje ljudi svih vera bi trebalo da poštuju!!!!
Sticajem okolnosti moji roditelji su nekoliko godina ziveli u Izraelu, i ja sam imala detaljan pregled jer sam u pasošu imala vize nekih arapskih zemalja, a zbog americke vize nisam bila u mogucnosti da promenim pasoš.Izraelci su bili jako detaljni, ali ni jedan momenat se nisam osecala uplašeno ili povredjena tim činom.Oni su samo radili svoj posao.Posle toga sam bila u prilici da vidim kako je muslimanka dala srce svog deteta jevrejki i mislim da je to više od plemenitosti!!!
Njeno dete je nastavilo da živi, a to je svakoj majci najvažnije.
Inače, nikad ne bi promenila svoju veru zbog nikoga jer bi time izgubila svoj indentitet!!!Ako me voli voli me zbog mene, a ne zbog vere ili nacije ili ko zna čega.
Počnite da mislite i da živite KOSMOPOLITSKI, to vam je moj prijateljski savet i biće svima lepše.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

64

Lijepo bi bilo kada bi se malo definisalo ovo kosmopolitski? Šta je to? Šta to podrazumijeva? Da li to OBAVEZNO donosi sa sobom samo nešto pozitivno ili u tome ima i nečega negativnog? Može li se kosmopolitizam dovesti u pitanje ili to NE SMIJE da se dira, jer je to sušto dobro i obavezno?

Dodatno moje pitanje bi bilo, a gdje je u svemu ovome Bog? Pošto se spominju religije, a one su vezane za Boga, zar ne? Kada se spominju Religije, zanima li nekoga Božiji "stav" po tom pitanju?

Nemoj da me neko pogrešno shvati, ja sam čovjek koji nijednu stvar u životu ne prima zdravo za gotovo, već sve ispituje, definiše, analizira, itd., a to je iz opreza, jer ne bih da mi neko uvali mačku u džaku ili da mi uvali nešto negativno kao pozitivno, itd. Na to me također tjera i životno iskustvo.
A već odavno sam prestao da se povodim za parolama i za onim što masa nameće, već hoću da stvari shvatim.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

65

Citirano

Orginalno od ANNA
Počnite da mislite i da živite KOSMOPOLITSKI, to vam je moj prijateljski savet i biće svima lepše.

Delis nama savete da pocnemo da mislimo i zivimo kosmopolitski, a prvi postovi na ovom forumu su ti bili u cilju provokacije na nacionalnoj osnovi. Bolje bi bilo da sebe prvo usmeris u tom pravcu, a onda druge ;)
Pozdrav i sve najbolje.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

66

Citirano

Orginalno od Veselica
generalno ko je cije vere nije bitno u svakodnevnom zivotu.

U svakodnevnom zivotu nije ali u porodicnom jeste. Konkretno, muslimani smisao zivota vide u postizanju dzenneta. Taj smisao zele vidjeti i kod ostalih clanova svoje porodice. Za to su na neki nacin i odgovorni. U takvoj situaciji je i te kako bitno sa kojom ili sa kojim stupas u brak i ko ce ti djecu odgajati.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

67

KOSMOPOLITA

Kosmopolita su ljudi kojima je ceo svet kuća...
Nadam se da sad razumeš..

A sad za @ef : volela bi da mi kažeš šta je to bilo po nacionalnoj osnovi od provokacija?
Ja imam puno prijatelja u svim nacijama i religijama.
U Engleskoj protestante, 2 drugarice u Irskoj katolikinje, bivši momak mi je kveber (to je jedna od religija slična protestanskoj), prijatelje u Izraelu: jevreje, prijatelje u Srbiji, Bosni, arapskim zemljama čak i u Indoneziji muslimane, a na Tajlandu: budistu...
Volela bi da ti imaš barem delić od onoga što ja imam i video bi koliko bi bio bogat!!
Ceo svet bi ti bio na dlanu!
Izvini, ali mi smo odrasli u drugačijem okruženju(ekonomskom,geografskom itd..) i normalno je da drugačije razmišljamo.
I ne delim ti savete radi kako misliš da treba, samo sam diskutovala.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

68

Citirano

Orginalno od Veselica
Ovo je upuceno Sanjivoj: tvoj brak se nije zavrsio zbog vere i nacionalnosti vec sigurno je nestalo ljubavi.

Evo, Sanjiva, sad "sigurno" znash shta je bio razlog, reshena je tvoja dilema. Ovo ti je sigurno, samo ti pitaj na Forumu, ima odmah da ti kazu istinu i samo istinu.

Citirano

Orginalno od ANNA
Ne znam koliko od vas na forumu ima zaista iskustva u zivotu, i da li ste imali priliku da odete odatle i vidite zivote drugih ljudi.

Ada jok, Anna, taj narod nigde nije bio niti je shta video, svi se zavukli u Pazar, pa ne izlaze, slijepi kod ochiju. A nemaju ni iskustva u zivotu, narochito ovi stariji, niti su otishli odavde oni koji su se selili po inostranstvu.

Sve je to lepo, biti dobar sa ljudima, imam i ja oko sebe ljudi drugih religija, chak i iskrenih prijatelja medju njima, ali jedno je kad se druzish, a drugo je kad si sa tim prijateljem u braku ili vezi kojoj je cilj brak. Ne mozemo da meshamo babe i zabe. Ti budi kosmopolita na nachin kako ga ti vidish, a mi cemo onako kako ga mi vidimo. A i definicija kosmopolite koju si ti navela ne zadire u problematiku teme.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Veselica

Početnik

(10)

• »Veselica« je žensko

• Poruku poslati

69

poruka za ed

Ne,ed!
Nije bitno ni u svakodnevnom životu.
Naravno da zajedno treba da ispoštujete vere,religiju i običaje,ali to možeš isto sa sa osobom druge vere,a da ona ne prelazi u tvoju niti ti u njenu.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

70

Ada pa i ja rekoh da nije bitno u svakodnevnom zivotu ali je bitno u braku. Postujem ja druge ali hocu da mi djeca budu muslimancad. Evo, mozes li ti nekome da odgojis muslimancad?

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

71

odgovor za sting lady

Stvarno ne znam da li si ti ili neko iz tvoje okoline putovao,živeo negde drugde osim tu u Np!
Nema razlike u životu sa mužem/ženom druge vere ili iste.Običaji jesu drukčiji ali se sve može ako želiš i voliš

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

72

Ada ja ti kazem - nisam ni ja niti iko iz moje okoline, niti iko koga poznajem. Svi su ovde, nemaju priliku da izadju iz Pazara. Kamo srece da mogu... ?(
Sve mozesh kad volish, ali pored srca imash i razum, pa ti on malo pomaze da vidish da li je neshto za tebe jednostavno ili ne.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

73

odgovor za ED

Naravno!
Odgovor je DA!!
S tim što bi bio kosmopolita!!

Veselica

Početnik

(10)

• »Veselica« je žensko

• Poruku poslati

74

odgovor

čekaj jkako to muslimani. a sto nebi bili eskimi

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

75

odgovor za sting lady

Ja imam srce i to veliko!Hvala bogu imam i razum i pamet što se ne očekuje od žena u ovoj zemlji.
A zašto nisi nigde putovala?
p.s. morala sam da dopunim pitanjem:šta znači ada?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

76

Citirano

Orginalno od Veselica
čekaj jkako to muslimani. a sto nebi bili eskimi

Ada vise bi hajo has muslimancad nego eskimcad ili kosmopolicad.

Veselica

Početnik

(10)

• »Veselica« je žensko

• Poruku poslati

77

ODGOVOR ZA ED

KO BI HAJO HAS ILIO STA BI HAS HAJO ILI BI VISE VOLEO HASKI DA HASA MUSLIMANCHAD NEGO ESKIMCHAD. ILI TI UOPSHTE NE ZNAS DA PISE NORMALNO. MI PURITANCI MOZEMO DA RODIMO I DRVO ALI CE ONO BITI COVEK KAD PORASTE A NE PRVO MUSLIMAN KOJI CE DA MRZI POLA SVETA PATEK ONDA DETE.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

78

Vala ni ja ne bih hajo da mrzi pola svijeta, hajo bi da haje sve ko sto ja hajem. Al hajd, nejse. Izgleda da se ne razumijemo.

Veselica

Početnik

(10)

• »Veselica« je žensko

• Poruku poslati

79

1. shta ti je hajo
2. sta je nejse
3. sta je musliman
4. sta je ajsje
5. sta si ti chovek ili musliman
6. kada se rodish jesi li dete ili hajo

aj sad haj ne haj

i ko si ti da nama ovde govorish da smo mi ovde niko i nista a da ti samo znas sta je pravo kao da ti je krivo

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

80

Posto Molite lepo neka Ostane........i nemojte 1000 zasto 1000 zato!

Hvala lepo ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks