Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

81

Četvrtak, 16. August 2007

Haj sto si ti neki arsuz. Ovako:

hajo - volio
hajem - volim
has - pravi
nejse - nema veze
arsuz - mnogo ljuta

A sta velis, sto mu nisam trazio kusur 3 evra. Jes, pa da me ufati kusur.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Veselica

Početnik

(10)

• »Veselica« je žensko

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

82

Tema je odlična!!!!
nemojte da je zatvarate,molim lepo

83

Aman ANNA koliko imas ti godina, da prostis? Prosla sito i reseto, sakupila svo iskustvo svijeta i dosla da nam solis pamet? Ima soli i kod nas, neka Numanovicka, nemoj me vuc za jezik. Ne napadaj mi ovaj narod ovde i ne vredjaj. Pitam se sta ti radis na forumu Novog Pazara? Sve sto pises ti je u stilu ponizavanja, vredjanja tog grada i njegovih gradjana. Nemo moj rodo, pa imamo i mi oci blagos, pa iako nam bivsi ni buduci nisu protestanti, znamo sami za sebe da donosimo odluke.
Lijepo za tebe sto si proputovala svijet, to smo culi ako nesto pametnije imas napisat bujrum, a ako se sve snosi na uvrede preskoci nasa vrata.

P.S. Za jednu stjuadresu imas previse vremena da visis na internetu. Dobila otkaz pa ne znas kako da utrosis vreme?

Veselica za tebe isto jedna miroljubiva molbica da stisas strasti.
Ti smatras da vera ne igra nikakvu ulogu ni u jednom zivotu. Dobro. Neki od nas smatraju suprotno. Isto dobro. Prihvati to.

Pozdrav eskimke!
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

CRNI

Učenik

(10)

• »CRNI« je muško

Datum registracije: 28.11.2006

• Poruku poslati

84

Ada Veselica ona ne kapira da nije isto Novi Pazar i Novi Sad

Haj, ED-e sta si doziveo da te PINK brani od forumasica 8)

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

85

Citirano

Orginalno od Veselica
...A NE PRVO MUSLIMAN KOJI CE DA MRZI POLA SVETA PATEK ONDA DETE.

...hm...ovo ti je jako niska rečenica i jako gluuuuupa...bolje je da ne govorimo i da se ne podsećamo ko je expert u mržnji...ali kao što rekoh jako glupa rečenica ...i prosto ti tu ništa ne možeš....mislim, nisi ti kriv zbog te osobine...

Tema jeste odlična,i jeste dobro i normalno da svi mi iznesemo svoj stav po pitanju suživota sa pripadnikom druge vere,ali bez izraženog cinizma i nipodaštavanja religiozne svesti kod ljudi(od kojih sam ja jedna) koji smatraju, da je ni pod koju cenu taj suživot ispravan!

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

86

Dobro rekoh ja,VAKAT je ova tema da se zatvori!

Nadam se da ce tako i biti.
" Bilen alemlere rahmettir "

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

87

Petak, 17. August 2007

JA se jedino pridrzhavam onog shto je naredio Uzvisheni Allah Dzh.Sh. u Kur`anu (Hvala Allahu Dragom za njega) i onog shto je radio i preporuchio Bozhiji Poslanik Muhammed s.a.v.s,

a kazhe Bozhiji Poslanik S.A.V.S u jednom hadisu :

"Chovjek je vjere svog prijatelja, pa neka chovjek gleda s` kim che se druzhiti." (Ahmed, Ebu Dawud, Tirmizi)

A Allah Dz.Sh. na puno mesta u Kur`anu objashnjava i pominje brakove sa mnogoboshcima,

``Ne zhenite se mnogoboshkinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja - vjernica bolja od mnogoboshkinje, makar vam se i svidjala. Ne udavajte vjernice za mnogoboshce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogoboshca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u Dzhehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi Dzhennet i oprost, i objashnjava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili.`` (Sura - Al-Baqara , Ajet - 221)

Tako da mi ANNA I VESELICA NECHE govoriti kako treba da razmishljam, da li kosmopolitski ili nekako drugachije...mada vidim da su obe ubachene da unesu malo pometnje i galame i dalge...

to shto si ti ANNA ili kako vech, duvala u jednu sa jevrejima, budistima, eskimima, katolicima, protestantima, kveberima, to je tvoja prvotna stvar...mozhesh zlato da se druzhish i sa ciganima (imash ih svuda), mada bi ti najbolje bilo da se udruzhish sa ovim shto zhive pored Rashke...mozhesh chak i da se ne druzhish ni sa kim, i to shto si proshla sito i resheto, a mi `nismo`, opet tvoja stvar...

i nemo` mi prosipat tu neke `demokratsko - evropske` ideje, ljeba ti...mi pazarci ne umijemo drugachije do `neproputovano`...imamo fala Bogu nashe muslimanke koje nisu nidje mrdnule iz pazara, ako su glupe, bolje su nego one shto su proputovale pola svijeta, spavale Bog zna s` kim, lezhele Bog zna dje, kupale se jednom mesechno...

shto reche Ed ``Ada vise bi hajo has muslimancad nego eskimcad ili kosmopolicad``

A ti veselice, bash si veselica, tako mi nazivamo nekog koga mi sazhaljevamo...
ovo shto kazhesh ``čekaj jkako to muslimani. a sto nebi bili eskimi``
ili si previshe glupa, ili si spavala na trohe, ili si nagazila na sugrep, ili je neshto sasvim deseto...?!

Hvala!
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

88

Petak, 17. August 2007

Citirano

Orginalno od ANNA
Kosmopolita su ljudi kojima je ceo svet kuća...
Nadam se da sad razumeš..

Ti si ovdje samo jedan izraz zamijenila drugim, pa mene sad zanima, a šta to znači kada je nekom cijeli svijet kuća? Jel to znači da je kosmopolita automatski i dobar čovjek? Mislim, šta dobije čovjek time što je kosmopolita? Mislim, ne umijem da shvatim tvoju veliku euforiju sa kojom navodiš ovu riječ kosmopolita. Kod mene se javlja utisak da se radi o nečemu divnom, pa zbog toga i pitam.

Najbolje bi bilo da malo opišeš jednog kosmopolitu, kakve su osobine jedne takve osobe, koje su mu karakteristike?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

89

Petak, 17. August 2007

Da li je neko od vas imao partnera druge vjere?

Ne. I nemam namjeru da ga imam. Ne mozes s pojedinim iz svoje vjere da isprtis a vidi se zapetljaj jos u tudju pa da vidis meraka!
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

Datum registracije: 14.08.2007

• Poruku poslati

90

Petak, 17. August 2007

Stvarno PINK ne znam zašto se ljutiš na mene?Otkud ti znaš da meni muž ili dečko nije musliman?
Zašto ako volim ne bi bila sa njim?!Da, bitno je ko je ko,verovatno tebi,ali ne i meni.Možda sam usamljeni slučaj na ovoj planeti!
Nema razloga da me vredjaš,šta sam prošla i videla(to si rekla u negativnom smislu!).
Da videla sam svet,i to iskustvo u ljudima mi puno znači.U svom gradu se bavim i humanitarnim radom,ne gledam da li je dete musliman,katolik,pravoslavac,ako treba da mu dam ruku i krišku hleba!Dete je dete.Mi od tog deteta treba da napravimo dobrog čoveka,gradjanina ove zemlje.MOŽDA TI NE MISLIŠ TAKO?!Molim te,koje si ti dobro delo zadnje učinila/o.?Da li si slučajno podigla papir sa ulice ili rekla čoveku/ženi koja ga je bacila da to ne radi?I to je deo kulture.
Da li znaš da stjuardese rade jako malo?!
Trenutno imam vremena, pa provodim vreme na raznim forumima, ali to nije uvek tako!
Dugo sam razmišljala da li da udjem na Vaš forum jer sam znala da ćete odmah pomisliti na provokacije, ali eto odlučila sam i to je to.
Kosmopolita ne mora da bude dobar čovek, ali uglavnom jesu.Bar su moja iskustva takva!Da, ne bi bila filozof,sada ću ti običnim rečima pokušati da kažem.To su ljudi koji poštuju tudje mišljenje, religiju....Primaju te otvorenog srca...usput, da li ste znali da je Beograd,grad otvorenog srca i da čak ima 1 dan u godini koji se tako zove. Meni je žao ako ti se ja ne svidjam,ali ja ipak ne mogu sama da spasem ovu planetu i naravno, nemamo svi ista mišljenja.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

91

Petak, 17. August 2007

Što se mene tiče, ovim postom si mi sve rekla. Ne mislim da si loša osoba, ali vjerujem da si mlada i da mnoge stvari još detaljno nisi razmotrila. Samo će ti iskustvo vremenom pokazati realnost i nadam se da te, kada taj momenat dođe, to neće slomiti i da ćeš imati dovoljno snage da se sa tim izboriš.

Malo ko se usuđuje da ovako otvoreno iskazuje svoje mišljenje kao ti, jer većina ljudi taktizira ne bi li nekako ispali pametni. Ti očigledno ne umiješ da takticiziraš, pa zbog toga bivaš pogrešno procijenjena, iako mislim da imaš dosta pogrešnih zaključaka i stavova, sa kojima se ja naravno ne slažem.

Ti si trenutno u jednoj fazi kada si nešto saznala ili si nečim počela da se baviš, pa te još uvijek nosi euforija i lijepo ti je, lijepo se osjećaš, pa te čudi kako ljudi ne vide tu ljepotu koju ti vidiš i onda tebi izgleda kako te ljudi pogrešno razumiju. Sam život će te razuvjeriti da stvari nisu tako ružičaste.

Još jedan plus od mene imaš što si hrabro i konkretno iskazala svoje mišljenje u temi "Da li je ženska želja za pokazivanjem svojeg tijela bolest?", što mnogi nisu smjeli ili su taktizirali. Iako nisi dala dalja objašnjenja za svoj stav (a lijepo bi bilo kada bi za svoje stavove imala objašnjenja), pokazala si hrabrost da svoj stav kažeš.

Razmisli o ovome: "Ima ljudi koji se ne slažu sa tobom, a ne misle ti zlo." Ako neko drugačije gleda na svijet i život od tebe ne znači da ti misli zlo.

I nemoj na ljude gledati sa visine, jer to nije lijepa osobina.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

92

Petak, 17. August 2007

Hej ,Junus...odavno je mene prošla euforija oko menjanja sveta!I veoma sam realna.Da znam,i mene iu mojoj okolini čudno gledaju i ćesto pitaju kako možeš da se družiš sa ovim on je pravoslavac ili kako možeš sa Albancem?Umem taktizirati,ali ne želim!Mogla sam čutati i citati Vaš forum..ali eto odlučila sam da udjem i sad je gotovo!!Sad ćekam da me pojedete...!!!Ha..ha...!Šalim se malo!Ne gledam ljude sa visine, ne znam kako si to zaključio?ali ,eto poštujem tvoje mišljenje!Imam svoje stavove i čvrsto ih branim(mislim da si tomogao da pročitaš), ali ako nešto želiš više...moj mail ti je na raspolaganju...!!!!
Ne želim da ulazim u neke rasprave sa ostalim forumašima,ali imam dosta tema koje ću vas u neko dogledno vreme pitati...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

93

Petak, 17. August 2007

A da li redovno provjeravaš svoje stavove, da li ih analiziraš, da li ih dovodiš u pitanje? Da li sebi u vezi svojih stavova postavljaš pitanja tipa, a čemu to, a šta je cilj toga, a šta postižem time, itd.? I na koji način ti zaključuješ da je nešto dobro, a nešto loše?

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

94

Petak, 17. August 2007

Hej..Junus...ne objašnjavam više ništa na forumu..Veoma često to radim, a rekla sam ti da je cilj da budem humana...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

95

Petak, 17. August 2007

Ne bih da te ja na neki način primoravam da ipak svoje stavove objašnjavaš, zbog toga ti sama odluči hoćeš li na neko pitanje odgovoriti ili ne, a ja sam kao i uvijek pun pitanja. Nemoj da misliš da ja sebi ova pitanja ne postavljam. Postavljam, itekako. A ovdje samo pokušavam da ta pitanja podijelim sa članovima Foruma.

Moje sljedeće pitanje tebi bi bilo, kako da čovjek postane human? Šta to treba da bi čovjek bio human? Šta to znači biti human?

Veselica

Početnik

(10)

• »Veselica« je žensko

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

96

Petak, 17. August 2007

Vala,pink šta fali eskimima?
i za anonimusa : šta treba da popravim?

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

97

Petak, 17. August 2007

Citirano

Orginalno od sanjiva
@fahrudin

da sam prepisala negdje s neta sigurno bih napisala izvor price..dakle pouka_to je MOJ zivot.

Drugo..jako ti je neumjesan komentar ..ko si ti da sudis o tome ko je koliki vjernik i ko ce koliko ispastati na Sudnjem danu???

Ja nisam ovo napisala niti da bi me neko žalio niti da bi me neko kudio..dakle covjek je covjek ma kojoj vjeri da pripada i mene je moja mati ucila da ljude dijelim na one dobre i lose..ali se ipak slazem da se treba zeniti i udavati za svoju vjeru jer je lakse.

Citirano

puna kontradiktornosti, ako je tvoja prica, kako to da si obavljala namaz i sve islamske duznosti a istovremeno radila ono sto je muslimanki zabranjeno (zivela s nemuslimanom)? zar te nikad nije savijest opekla?

A ti si bezgriješan?? Zar nisam smjela obavljati namaz i sve Islamske dužnosti?

A o mojoj savijesti se ja brinem i da li me je pekla? Jeste pekla i peče i dan danas i umriječu s tim..ali ne mogu to vratiti kao da nije bilo.

Smatram da sam se ipak izborila i donekle ublažila kaznu koja me čeka barem sam otišla od njega , djeci sam dala Muslimanska imena i vodim ih putem Islama uz Allahovu pomoć i ponosna sam s njima i lijepo je ih vidjeti u prvom safu i čuti njihove glasiće kad uče sure.

A da li ću biti kažnjena..naravno da hoću i spremna sam podnijeti kaznu u ime Allaha dz.s.

A to što ti smatraš da sam ja trebala postati Jovana samo zato jer sam se udala za Jovana..oprosti ali sjedi i preispitaj samoga sebe u pogledu vjere i daj mi dokaz gdje Kur'an daje za pravo bilo kojem griješniku ovozemaljskome da ima pravo nekome reći to što si ti rekao meni..mislim na pitanja o tome što sam obavljala svoje Islamske dužnosti iako sam zagazila u grijeh.

Allah dz.s. je jedini koji ima pravo na to..a ti si pacenik kao i svi mi ostali.

Hvala i oprosti ali moradoh ti to reci.

ja ti nisam sudio vec sam te pito, a pitanja sam postavio zato sto si i sama ispricala svoju pricu, tvoje je pravo bilo da svoj grijeh cuvas za sebe, ti si odabrala da to ispricas i nadam se da ti je nijet (zelja) bila da druge labilne djevojke izvuku iz tvoje price pouku i da ako se dvoumu da nakon citanja te price sigurno ne odaberu put kojim si ti bila posla i nakon cega si videla da vodi samo u propast, dok ja nisam ni spominjo tezinu tog grijeha i serijatsku kaznu koja bi se primenjivala u slucaju da neka zena muslimanka se uda za nemuslimana a o toj kazni mozes da se informises kod svog lokalnog imama.

u principu, i to se vec dalo primetit iz zakljucaka ostalih koji ucestvuju na ovu diskusiju, brakovi i ljubavi izmedju ljudi razlicitih zivotnih ubedjenja (ja se kod religije ne ogranicavam samo na bajrame ili uskrse) mogu samo da nastanu ili opstanu ukoliko je minimalno jedna strana u takvom braku spremna da zrtvuje svoja ubedjenja, zena je obicno zbog svoje prirode ta koja se pokorava muskarcu i uglavnom na taj nacin "uspevaju" ti mesoviti brakovi a ti si mi i sama potvrdila da te je majka ucila da dijelis ljude na dobre ili lose, uopste pri tome ne uzimajuci zivotno ubedjenje u te osobine... sto znaci da verovatno niko iz tvoje bliske okoline nije uzimo za shodno da ti skrene paznju na ove cinjenice...

nego puno pisem, sto je bilo bilo je, ti si elhamdulilah izasla iz takvog braka ali koliko vidim onim tvojim stavom (dobri i losi ljudi) jos uvijek nisi potpuno shvatila svoju gresku pa tako da iskoristi vrijeme da svoju gresku potpuno priznas i potrudi se da tvoja deca nedodju u isto iskusenje tvojom pasivnoscu a mozes da zamislis pred kakvim problemom oni tek kasnije dolazu kad budu stasali za zenidbu i kad tvoj sin bude prosio cerku nekog uglednog vernika, kakav ce uticaj bit na dozvolu tog coveka svojoj cerki da se uda za momka ciji otac je nemusliman.... nego svakako da ti Allah d.s. olaksa u buducnosti i sacuva i tebe i tvoje sinove vatre i zablude kojoj hrlu nemuslimani.

dok mi je ostatak diskusije malo detinjast, nadimak Anna evo ja nisam proso pola svijeta ali sam u ovoj maloj holandiji video sigurno vise razlicitih naroda i rasa nego ti sto si nabrojala a i to sto si ti upoznala i druzila se neznaci nista, kazes da si kosmopolita a moje pitanje bi bilo za tebe, imas li kontakt sa tvojim komsijama i jesili u dobrim odnosima sa njima? i koliko cesto ih vidjas kosmopolito?

[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

DESPERADO

Početnik

(10)

• »DESPERADO« je muško

Datum registracije: 12.02.2007

• Poruku poslati

98

Subota, 18. August 2007

NE SLAZEM SE SA TOBOM U VEZI ZENIDBE. JA MISLIM DA VERA NE TREBA DA BUDE PROBLEM AKO SE NEKO STVARNO VOLI... MADA TO JE VEROVATNO SAMO MOJE MISLjENjE... A MOZDA I NIJE?

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

99

Ponedjeljak, 20. August 2007

Odnosi sa drugima

Odnosi sa mojim komšijama je odličan...i ja jako vodim računa o tome, kao uopšteno i sa svim ljudima koji me znaju i sa kojima se družim.A ovde je pitanje da li ste imali partnera druge vere i šta mislite o tome!!!
Imala sam i ne vidim ništa loše u tome!!!
Bitno je šta tih dvoje osečaju izmedju sebe , a ne ostali!!!!
Da li misliš da li Lepu Brenu brine to što je ona muslimanka, a njen muž Srbin...A imaš takvih primera milion...medju svim nacijama i rasama sveta...!!!A da li ti to želiš ili ne želiš...to je drugo pitanje...Kao i pitanje : da li cu biti nesrecan i patiti za nekim ceo život, jer je ona druge vere ili cu biti sa njom ma kakve vere ona bila,jer je to osoba koju ja volim...?!

Ti biraš...
moj odgovor je : Ljubav...bez obzira na veru i sve ostalo...

TheManiacs

Početnik

(10)

• »TheManiacs« je zabranjen

• Poruku poslati

100

Ponedjeljak, 20. August 2007

Mislim da se o nekom zdravom odnosu prema komsijama u ovom tamnom vilajetu (bivsem i buducem beogradskom pasaluku) ne moze govoriti... Svako pominjanje toga da nije uvrjedljivo za nas, bilo bi smijesno... Najbolji primjer zdrave sredine sa zdravim medjuljudskim i medjususjedskim odnosima bi na ovim prostorima bilo Kosovo... Na njemu zivi puno razlicitih nacija i cvjeta multieticnost i medjureligijsko razumjevanje (opste poznata cinjenica je da je puno Albanaca katolika, ali nema nikakvih medjuvjerskih nesuglasica, vec su se zajedno borili, a i dalje bore protiv jednog okupatora, koji je simbol nerazumjevanja, hegemonizma i bolesnog nacionalizma) 8o
Bog neka te cuva za pokoljenja nova, zemljo krvi nase, nasih pradjedova, jedna si jedina nasa domovina, jedna si jedina Bosna i Hercegovina...

Social bookmarks