Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško
  • »joku« je autor ove teme

Datum registracije: 04.06.2005

• Poruku poslati

1

Utorak, 07. Juni 2005

Dali je Sandzak sazreo za jednu anacionalnu stranku?

Sa ovom temom zelim da vidim koliko nam je ova ideja bliska.Da konacno imamo jednu stranku gde ce jedini kriterijum biti sposobnost i zelja da se pomogne Sandzaku a ne religiozna pripadnost.Imam osecaj da je nasem narodu (Bosnjacima) dosta nacionalizma?

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 07. Juni 2005

Organizovati stranku koja ce biti demokraticna i koja ce obuhvatati pripadnike svih nacija koji zive na ovom nasem podneblju a jedini kriterij ce biti sposobnost ljudi u organizaciji posla.

Lijepa zamisao i kao takva mislim da je mozes procitati u knjizi Tomasa Mana ime knjige je "UTOPIJA".

Ima tu puno prepreka koje ne bi dale mogucnost za organizovanje jedne takve stranke.

Pre svega je to protiv prirodne volje naroda da u stranci budu ljudi razlicitih religija to je moguce samo u jednom komunistickom ili socijalistickom drustvu.

S druge strane se postavlja pitanje zasto se u srbiji, nije organizovala jedna takva stranka koja ce okupljati ljudi svih nacija. Nije organizovana cak sta vise su organizovane stranke sa velikim religioznim popularitetom i na taj nacin su skupljani glasovi.

S trece strane i da uspemo da organizujemo takvu stranku postavit ce se problem koje to kompetentan da je organizuje koce te ljude da okupi i ko ce da napravi ispite za dovoljnost u stranci koji su to ljudi sposobni a koji ne. Ionako da kad bi postojala jedna takva ekipa koja ce biti kompetentna da odabire ljude u stranku ta bi ekipa ista po prirodi stvar4i zahtevala da bude na celu te stranke pa samim tim bi izgubili i onaj osecaj za demokratiju.

Razloga je puno sto to ne moze ili se nece.

Ali jedno je jasno SANDZAKU NE TREBAJU MNOGO STRANAKA SANDZAKU TREBA JEDNA ILI NAJVISE DVIJE STRANKE KOJE CE FUNKCIONISATI DOBRO ISPRAVNO I POSTENO I KOJE CE SE KOD VLADE ZALAGATI ZA OVAJ NAROD.

A na vladi je da se cukne u glavu da istera iz drzave ljude koji su ubice narko dileri mafijasi koji trguju sa ljudima i da prihvati cinjenicu da u srbiji postoji oblast SANDZAKA a ne rska oblast.

E tek bi tad mogli da pocnemo sa razgovorom o demokratiji i nekom boljem polozaju muslimana u sandzaku i srbiji.

Sve dotle budi uveren da mi jos nismo zreli za jedno tehnokratsko drustvo u kojem bi vodje bili profesionalci i koji bi na najbolji moguci nacin odradili svoj deo posla.

Ovo je moje misljnje ne pokusavam nikog da ubedim da ga prihvati. Mozete me kritikovati ja to prihvatam.

Pozdrav uz nadu da cemo ici u neko bolje vreme
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Utorak, 07. Juni 2005

Imam neke zamjerke na ovaj tvoj uvod joku. Vjerovatno si htio reci da za taj novi pokret "kriterijum nece biti nacionalna pripadnost" umjesto vjerska pripadnost kako si ti napisao. A druga vaznija stvar je da si na zavrsetku posta optuzio Bosnjake za nacionalizam, da.. upravo tako, dosta vise nacionalizma. Moram traziti od tebe, posto sam ja Bosnjak, da mi objasnis koji je to bosnjacki nacionalizam kojeg treba zaustaviti, kome je nanio stetu i ko je organizator tog djelovanja? Napominjem da ovdje pod pojmom nacionalizam podrazumjevam, vjerovatno kao i ti, negativno djelovanje protiv drugih nacionalnosti, tacnije receno Srba a ne trazenje uvodjenja svog jezika u skole, procentualanu zastupljenost u drzavnim organima, slobodno ispoljavanje svog kulturno-vjerskog identiteta, generalno, iskorjenjivanje bilo kog diskriminiteta od strane drzave i potpuno prihvatanje nacionalnog identiteta gradjana bosnjacke nacionalnosti .

A sad da dam svoje vidjenje tvoje izvorne ideje. Zapravo u Sandzaku (i Srbiji) su sve stranke gradjanske jer nema partije koja u svom statutu kaze clanovi mogu biti samo Srbi ili Bosnjaci, predjimo zato na programe.
Prije svega, "stranka koja ce da pomogne Sandzaku" je fikcija. Rijec Sandzak ne postoji u srpskom jeziku dakle prvo sto ce biti uslov za bosnjacko-srpsku stranku je odustajanje od pominjanja Sandzaka. Drugi iako ne uslov ali nuznost sama po sebi jeste lagano bjezanje od bosnjackog identiteta. Sto manje pominjanje toga utoliko bolje. Dakle problem je sustinske prirode joku. Ako se sa table izbrisu ta dva pojma: Sandzak i Bosnjak sve je cakum pakum, pitanje je koliko je ko na to spreman. Ja licno nisam i nemam potrebu za tim samo da bi privolio Srbe da dodju u partiju koju vodi covjek koji uspravne glave moze reci ja sam Bosnjak i volim svoj zavicaj.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

4

Utorak, 07. Juni 2005

Citirano

Ali jedno je jasno SANDZAKU NE TREBAJU MNOGO STRANAKA SANDZAKU TREBA JEDNA ILI NAJVISE DVIJE STRANKE KOJE CE FUNKCIONISATI DOBRO ISPRAVNO I POSTENO I KOJE CE SE KOD VLADE ZALAGATI ZA OVAJ NAROD.

Jedna stranka nikako nije dobra. To vodi jednoumlju, kultu licnosti i zloupotrebama javnih dobara.
Moje misljenje je da je potrebno imati minimum dvije stranke gdje bi jedna (ili vise) uvijek bila na vlasti a druga (ili vise) u opoziciji. Bez toga ne mozemo imati kvalitetnu vlast. Naravno, ovdje ne dolazi u obzir ono sto rade neke nase stranke registrujuci na papiru nekoliko stranaka da bi napravili koaliciju koja je ustvari samo jedna stranka (LZS).

Naravno prioritet moraju biti vjerska i nacionalna prava naseg naroda kao i borba za sandzak.
Ono sto se vise nikada ne smije ponoviti jeste kult licnosti i vise nikad ne smijemo dozvoliti da jedan covjek ima neprikosnovenu vlast.
Ovo vazi za lokalnu politiku gdje smo mi (bosnjaci) vecina i gdje nismo ugrozeni od drugih. Na parlamentarnim izborima i tome sl. nase stranke moraju biti spremne da formiraju koaliciju i jedinstveno nastupati. Najbolji primjer za to jesu izbori gdje su SDA i SDP na izbore isle odvojeno sto nas je skupo kostale (ne samo nas nego i madjare).

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

5

Utorak, 07. Juni 2005

Esselamu alejkum

Kao što Muhadžer reče ova je tema u startu prilično nedorečena.

Prvo što meni upada u oči je da Joku smatra da se sposobnost i želja da se pomogne, na jednoj strani i religija na drugoj, međusobno isključuju.
A šta ako bi imali neku stranku koja ima sposobne ljude i spremne da pomognu, a koja ne zapostavlja i nacionalno pitanje.

Drugo, ovaj osjećaj da je Bošnjacima dosta nacionalizma nije mogao tek tako da ponikne. Reci nam zašto misliš da je Bošnjacima dosta nacionalizma.
Jesu li se umorili od njega ili su možda razumjeli da u njemu nema nikakvog hajira? Velika je razlika.
Ili možda Bošnjacima nije dosta nacionalizma.

Moje mišljenje o Bošnjačkom nacionalizmu je da je on u stvari odbrambeni mehanizam razvijen da se suprotstavi srpskom nacionalizmu i da neće umrijeti dokle god se hrani srpskim nacionalizmom.
Po svemu sudeći u zadnje vrijeme se dobro hranio.

Šta ja, kao Bošnjak, mogu da očekujem od države sada kada se glorifikuje četnički pokret (koji je, uzgred budi rečeno, na Iranskoj konferenciji na kojoj su bili Staljin, Čerčil i Ruzvelt okarakterisan kao fašistički i uskraćena mu svaka pomoć) kada praktično nema nijedne stranke ni u vlasti ni u opoziciji a da nije zadojena nacionalnim kompleksima. Evo sad se vidi da u noći kada su gorjele džamije ministar Jočić "neće da upotrijebi silu". A da je iznio barem jedan vodeni top mogao je rastjerat tu rulju, ili barem ugasiti požar.

Ali negativnosti su u ovom nacionalizmu ipak velike, i vjerovatno ćemo ih apsovlirati u toku teme, te ih sada namjerno preskačem.

Što se tiče stranaka ne vidim zašto je problem da imamo 5, 10 i više stranaka. Baš bih voleo da čujem argumente zašto je to loše.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 07. Juni 2005

Vrlo lijepo izreceno.

Pridruzujem se Sandzackom sinu u njegovim razmisljanjima. Koji kaze da je imao dvije majke i da je obe beskrajno voli i volet ce dok je ziv.

Stoga ja na to gledam kao da je ispravno i da svako drustvo koje u sebi sadrzi veliki broj stranaka ce imati isto toliki broj majki a sve majke nisu majke neke hoce da se ponasaju kao macehe.

Pa stoga ovaj nas sandzak moze da ima dvije majke koje ce mu biti stvarne majke jer nemaju dovoljan broj dece ( citaj da nisamo drustvo koje sadrzi nekoliko miliona ljudi da ne spominjem kinu i indiju) i te dvije majke su dovoljne za svu decu u sandzaku a kad nas bude bilo ko kineza onda ce nam i stotine stranaka biti malo.

Mada mislim da mi kao deca moramo zasluziti ljubav tih majki a ne da dovodimo u sukob te dvije majke pa da se svadjaju koja je prava a koja je maceha.

Izvinjavam se pisao sam u jedno prenesenom obliku ali to je u nameri kako bih lepse docarao svoje razmisljanje koje ne mora biti prihvaceno od bilo cije strane.

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 07. Juni 2005

Evo da pojasnim malo.prvo kada sam rekao, da je narodu dosta nacionalizma,mislio sam na sve narode koji u Sandzaku zive.Nosioci nacionalizma su stranke a ne narodi.Sandzacki sin je dao par primera srpskog nacionalizma i ja se u potpunosti slazem.Ali nemogu ja biti protiv srpskog nacionalizma (sto i jesam) a istovremeno biti za bosnjacki nacionalizam,biti protiv Seselja a biti za Sulja.Znam da ce ova izjava izazvati reakciju,sto mi stvarno nije namera.jednostavno zelim da se pojavi stranka koja bi ponudila gradjansku opciju a ne samo nacionalnu,nesto slicno kao sto se desilo u Crnogorskom delu Sandzaka.Sto se tice imena Sandzak to moze samo da smeta srpskim nacionalistima.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

8

Utorak, 07. Juni 2005

Esselamu alejkum

Juskos, pripisao si mi razmišljanje (o dvije majke) koje nije moje. Čini mi se da je Sandžak to rekao.

Naravno, niko nije dužan da prihvata tuđe mišljenje, ali možemo da razmišljamo i mišljena razmjenjujemo i tako proširimo svoje vidike, ako ništa drugo.

Ja lično naprosto ne mogu da političke stranke gledam ni kao majke ni kao maćehe ovoga naroda. Političke stranke vode ljudi, a ti ljudi su ipak samo ljudi. Imaju svoje kvalitete i svoje mahane i imaju dobrih poteza a i grješaka. I mi njih trebamo tako i gledati - ljudi kao što smo i mi.
Jer ako ih tako budemo posmatrali bit ćemo spremniji da odbacimo neke njihove eventualne grješke, da ukažemo na njih i u krajnjem slučaju da se protiv njih borimo. I još važnije, bit ćemo spremniji da ne osjećamo ovoliku dozu zahvalnosti prema njima, koja nas tjera da žmurimo pred svim što nam se ne svidi.
U stvari moći ćemo da im kažemo "OK, to što ste radili nekada je bilo dobro, ali to je bio vaš posao i za to ste bili izabrani i plaćeni. To nije razlog da nas sada pozivate na zahvalnost. Vaš posao je ujedno i čast i obaveza, pa ukoliko nećete svoje obaveze da izvršavate onda vam i čast koja uz te funkcije ide ne pripada."
Ukoliko ih budemo gledali kao svetinje, jer majka je svetinja, onda će grješke polako ali sigurno prerastati u pogubne poteze, pa i katastrofe, bez da imamo nekoga ko bi bio spreman da na to ukaže, ili kao što sada imamo situaciju da se oni koji se protive politici jedne stranke tretiraju kao oni koji roditelje svoje izdaju.

Druga stvar je ljubav koju "treba" da zaslužimo. To je, mislim, pogrješno gledanje na stvari. Moje viđenje je (a niko nije dužan da ga prihvati ili čak i komentariše) je da stranke trebaju zaslužiti povjerenje naroda, koje uvijek iznova moraju dokazivati. Ljubav treba biti daleko od toga, jer ljubav je, kažu, slijepa, a nama trebaju širom otvorene oči u ovim mračnim vremenima.
Ovo bi u stvari bio kratki teoretski prikaz svega onoga što sam i prije na forumu govorio, a što je moje duboko uvjerenje, koje se nije tek tako produbilo.

I konačno ovaj razlog koji si naveo o nepotrebnosti više od dvije stranke je po meni razlog ZA puno veći broj od toga. Evo i da obrazložim.
Bojazan od malobrojnosti je u stvari bojazan od utapanja u masovnost drugih, jeli tako? Dakle konkretno bojazan da bi se veliki broj bošnjačkih stranaka utopio u stranke na političkoj sceni Srbije.
U drugačijoj i prostijoj formulaciji moglo bi se i reći, kao što se i govorilo, da bi bošnjaci imali znatno manji udio u vlasti (lokalnoj) od onoga koji im "pripada", a u korist srba, jeli tako?
Na prvi pogled ispravno, pozivanje na nacionalni koncenzus i jedinstvo. Ali šta mi ovdje smeta je vezivanje slobode izbora, pa i sudbine jednog naroda za strah od drugog. To je u stvari jednoumlje zamaskirano iza ugroženosti i opravdano njime. Da se sada ne bih u veliku teoriju izgubio objasnići ti ovo što govorim jednim primjerom: Šta misliš o situaciji da imamo samo dva ili tri doktora u bolnici. I pacijent nezadovoljan njihovim radom poželi da čuje i druga mišljenja, ali u startu biva sasječen riječima "Zar sada, u vremenu kada mnoge bolesti haraju ti hoćeš da gubiš vrijeme tražeći druge doktore? To što tražiš nije samo štetno za tebe, već za cio ljudski rod, koji bi usled mase raznih doktora gubio dragocjeno vrijeme za liječenje. To što tražiš ide na ruku jedino bolestima, koje su, za razliku od nas, uvijek ujedinjene u cilju da nam naškode." Evo ovdje, u metafori, imamo sve elemente onoga što svaki dan gledamo u realnosti. Tu je jedinstveni neprijatelj, tu je branitelj "svjestan veličine trenutka" a tu je i običan čovjek, kome ne samo da je nametnut izbor, već mu je, da stvar bude gora, nametnuto i vjerovanje u njegovu ispravnost (ili osuda za izdaju, kao druga opcija).

A da imamo više stranaka imali bi i više ideja i konkretnih prijedloga. Politika nije usko polje, već livada široka, koja može mnoge plodove dati, ali na njoj može i samo korov rasti. Ukoliko pogledamo stabilne zemlje vidjet ćemo da se koplja lome na pitanjima poreza, plata, cijena raznih dobara... sve ono što mi smatramo trivijalnim i što naše stranke smatraju uzgrednim poslom u "svetoj" misiji ostavljanja historijskog traga.

U ovom već predugom postu nemam mnogo prostora da odgovaram i tebi Joku, ali u kratko, ne mogu se složiti sa ovim znakom jednakosti između jednog osvajačkog nacionalizma i odbrambenog.
Još teže mi je da se složim sa ovim napuštanjem jednog nacionalizma kao recipročne akcije napuštanja drugog.
Ukoliko već treba da se nacionalizam napusti to ne smije biti nikakva trgovina tipa "mi ćemo odbacit naš, a vi vaš", jer to u stvari nije napuštanje već guranje pod tepih.
U svakom slučaju volio bih nešto više da čujem o ovoj građanskoj opciji, šta bi to donijela, zašto je potrebna itd...
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

9

Srijeda, 08. Juni 2005

Citirano

Orginalno od joku
,biti protiv Seselja a biti za Sulja.Znam da ce ova izjava izazvati reakciju,sto mi stvarno nije namera.

Da bi ovo izjavio joku ne trebas se umarati sa ovako kompliciranim temama. Ovdje je "Suljo" uvijek bio kritikovan, ostro, kako i treba ali jos nikom nije palo na pamet da mu stavi ime zajedno pored Seseljevog. Neodoljivo mi se nametnulo dok ovo pisem nastojanje srpskih politicara da izjednace svoje zlocince sa drugima pa po onoj "svi su krivi, svi su isto cinili" za sve operu svoje pesnitluke. Nece proci joku, nisu isti Izetbegovic i Karadzic, Suljo i Seselj.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

10

Srijeda, 08. Juni 2005

Javno se IZVINJAVAM SANDZACKOM SINU Sto sam mu pripisao jednu cinjenicu koja je pripadala SANDZAKU.

Sandzacki sine kad odes u jedno selo koje ima 20 kuca njima nije potrebna bolnica od 100 lekara sa svom najsavremenijom opremom.

Tako da sandzaku nije potrebno 100 ili vise partija trebaju mu dvije koje ce okupljati sposobne ljude.

Zasto ti kazem dvije partije pa uvek je neko u vladajucoj poziciji a neko u opoziciji. Tako da kad ona vladajuca stranka pocne da pravi greske tu je opozicija da joj se suprostavi i ukaze joj na greske i da se vladajuca strana ispravi a sve to da bude samo u dobrobit naroda. Mislio sam da imas sire poglede i da ces me brzo i lahko razumeti ali vidim da moram da sve razlazem na proste jednacine kako bismo se lahko razumeli.

Vidis kad ceo sandzak nash pokupis sa cijelom dijasporom kolko nas ima ima li nas vise od milion. Ja licno verujem da nas nema ( Ima tu nekih statistickih podataka koji su dobro tacni ili su manje tacni)
Isto kad kazem dijaspora ne mislim na ljude koji iz njega otisli pre 20 i vise godina ja govorim o dijaspori koja se rasula pre nekih 10-15 godina i koji jos cuvaju svoj sandzacki identitet.

E brate mi kao jedna takva celina nismo jos kadri da imamo vise stranaka jer nemamo ni dosta dobroga kadra za njih 15-20 lasti ne cini prolece mozemo da imamo nekolicinu sposobnih ljudi ali je to nedovoljno za jednu stranku a kamoli za vise stranaka. A pravo da ti kazem kad u stranci moras da ljude koji ne mogu da se potpisu kako valja postavljas na neka odgovorna mesta. Takva stranka moze da donese vise stete nego koristi svom narodu. Jer moze da napravi katastorfalne greske koje se tesko ispravljaju. A sandzak nema vremena da se uci na ipravljanju napravljenih gresaka ta je metoda zastarela.

Eh kad mi kao celina u sandzaku postignemo cifru od 2-3 miliona ko sto su uradili albanci na kosovu reprodukcijom svog naroda. Pa kad uspemo da imamo svoje kadrove koji proizvode nauku i nove spremne kadrove. Pa kad se udruzimo pa zajednickim snagama ekonomski nivo u sandzaku podignemo na jednu zavidnu tacku. Pa kad se bude ialo toliko posla i potrebe za novim strankama onda ces biti u pravu kad kazes da nam treba vise stranki i tada cu te ja najglasnije podrzavati.

A sve dotle dzaba je nama da se izuvamo kad do vode jos stigli nimo a ka cemo neznamo.

Mi ti burazere jos nemamo ni profesionalnog diplomatu koji je zvrsio medjunarodne veze i komunikacije mi ti brate jos nemamo jednog dobrog advokata koji se razumije u medjunarodno pravo mi ti brate imamo jednoga nastavnika fizickog koji se malo promucio da dobio zvanje doktora nauka i jednog filozofa sa doktorskom disertacijom i dva doktora stomatoloskih nauka. Ova dvojica su na strani tamo zive i rade ali ih ja racunam kao da su u pazaru. Pa sta mozes ti da uradis sa ovakvom jednom ekipom nista ne mozes ni jednu partiju da organizujes a da ne navodim nesto ozbiljnije.

Mozes da me kritikujes da ima ljudi koji vec rade taj posao politicara. Ali ja sam ti od tipa ljudi koji gledaju rezultate a ne samo prazne price pa stoga ti ljudi koji su bili na vlasti i koji su sad na vlasti treba da krenu od cistoce grada pa tek onda da se ide na neke ozbiljnije projekte. Bogomi burazeru oni jos ni grad ne ocistise jos onaj most od pet metara duzine i cetiri metra sirine ne napravise te narod ostavise u mukama da kruzi ko kisa oko kragujevca da bi dosli do luga.

Sta ce mene brate sto partija kad ni od ovo ovoliko sto ih ima ja nemam nikakve fajde nego imam samo stetu.

Nadam se da ces me razumeti i da ces podijeliti misljenje samnom.

A sto se tice nasega ahbaba joku vidis tebi sam samo jednom napravio repriku i pokusao sam da obrazlozim tvoju pogresnost na jedan ublazen nacin kako si nam nov clan da se ne bi nesto brzo naljutio na nas. Ali ostali clanovi su ti sasvim dovoljno svega ispricali da ja bilo sta da kazem je suvisno. Stoga ne idi protiv prirode naroda kad nas budu srbi hajali i voleli hajat cemo i mi njih i to duplo vise nego sto oni nas haju.

Izvinjavam se na duzini teksta ipak trebi bi se truditi da budemo sazeti i precizni

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

11

Srijeda, 08. Juni 2005

Esselamu alejkum

Isuviše lako si ocijenio da je ovdje problem u širini mojih pogleda. To što se ja i ti ne slažemo po jednom pitanju ne mora da znači da neko od nas ima uske poglede. Evo ja ću se truditi da ne kritikujem tvoje argumente, već da svoje dodatno objasnim.

Šta su interesi jednog naroda, ma koliki on bio? Interesa je mnogo, pošavši od onih opštih, preko klasnih, pa sve do onih individualnih.
U društvu kakvo je jedan narod ili nacija (kao što su Bošnjaci) imamo pojedince svih vrsta, bogate i siromašne, vjernike i "slobodne mislioce" intelektualce i polupismene, radnike i poslodavce, ukratko sve socio-profesionalne grupe različitih godina, statusa, spola itd... Bilo bi iluzorno misliti da bi sirotinja i bogataši, radnici i njihove gazde itd... imali iste interese, imali ista mišljenja i političke aspiracije... A još iluzornije je smatrati da mogu ili moraju poduzimati ili podržavati iste projekte. Meni se čini da sam zdrav razum i jednostavna logika ovakve mogućnosti odbacuju kao besmislene ideje.

Sistem više partija podrazumijeva postojanje partija koje odražavaju različita stremljenja određenih grupa, a sve to u skladu sa nekim zakonitostima nacionalnog jedinstva. Dakle, postojanje više partija ne mora nužno da urušava nacionalno jedinstvo.

Sad, ne kažem da se ovi principi ne mogu ostvarivati i u jednoj partiji ili dvije, ali to bi značilo da se u njihovim okvirima sva mišljenja mogu slobodno iskazati, a dobro znamo da je kod nas još uvijek volja jednog čovjeka ili grupice ljudi presudna.

Kada se kritika više ne toleriše onda se upada u totalitarizam, a lideri se održavaju na vlast ispunjavajući ljude strahom i(ili) prozivanjem za nacionalnu izdaju. Njima je poziv na nacionalno jedinstvo samo floskula.

S druge strane postojanje više partija obezbjeđuje pravu transparentnost u radu vlasti. I još važnije obezbjeđuje imanje udjela u vlast svim grupacijama u jednom narodu. Kako to? Pa lijepo, jedna stranka koju podržava jedna grupa utiče na vlast insistirajući na nekim svojim zahtjevima. Kažu da i majka češće pogleda dijete koje plače od onoga koje šuti, pa tako i oni čiji se glas čuje barem u nekoj mjeri dobijaju ispunjenje svojih zahtjeva. Ovo je nešto što praktično nikakav jednopartijski ili dvopartijski sistem ne može da obezbijedi.

Taj sistem je u stvari sistem "jedinstva rezličitih". Ipak, to podrazumijeva da su lideri snažne ličnosti i da posjeduju kvalitete i vještine da izvagaju različite interese, a postojanje različitih interesa je neminovnost u jednom društvu. Kalibar čovjeka na vlasti je stoga od velikog značaja, te je tačno ono što si govorio o nemanju kvalitetnih ljudi u politici.

Ali ovdje je potrebna svijest o postepenosti promjena. Ukoliko mi nemamo politički obrazovanih ljudi ne znači da ne treba ni da pokušavamo nešto da promijenimo. Čak štaviše, uspjesi i neuspjesi koji se sada postižu mogu biti samo dodatni podsticaj nekim budućim generacijama da se školuju.
No evo da ne dužim mnogo, moja je poenta da nisu kadrovi preduslov za političko djelovanje, niti je preduslov brojnost naroda, već je to postojanje interesne grupe. E sad, šta i kako će predstavnici te grupe raditi i koliko će biti kadri da doprinesu to je drugo pitanje.

Ti i sam veliš da ni oni što su bili na vlasti, a i ovi što su sada nisu grad očistili ni pet metara mosta napravili, pa se zapitaj kako oni dobijaju izbore i kakva je nama fajda da se svake četiri godine, kao po nekom zakonu, smjenjuju na vlasti.

Uzgred da spomenem, ovoj temi je mjesto u forumu "Politika", a ne "Dijaspora - naši ljudi u svijetu"

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

12

Srijeda, 08. Juni 2005

Vala brate kako da ti kazem ne znam nemoj mi se naljutit ali dobar si za politicara i to od one vrste koji znaju dobro da pricaju.

Jos kad bi dao Allah kad bi se prebacio u onu vrstu koja radi eh onda bih ja prvi glasao za tebe.

A sve dotle dok ne uvidis da treba da se radi a ne da se prica necu vise voditi razgovor sa tobom jer je ovo suha demagogija od koje zaboli glava i iskomplicira se sve receno i nedoreceno pa se ne zna ko je sta reko.

A ja i dalje mislim da nam ne treba sto partija nego sto ljudi u dvije partije koji ce da rade a ne da proizvode demagogiju.

NAMA JE DOSTA DEMAGOGIJE ZAR NE VIDIS DA LJUDI PRIZELJKUJU TITOVO DOBA DA BI SE VRATILI U BOLJI ZIVOT.
JA TITA NE VOLIM ALI NAROD JE SVE VISE NOSTALGICAN ZA NJEGOVIM VREMENOM JER SU TADA ZIVELI LEPSE I BOLJE I BILI SU BOGATIJI.

Masallah ti bilo umijes da govoris ko da si ucio zanat kod nekih jakih politicara.( Molim te nemoj ovu opasku da prihvatis kao uvredu naveo sam je kao kompliment)

Revolucija

Početnik

(10)

• »Revolucija« je muško

Datum registracije: 30.04.2004

• Poruku poslati

13

Srijeda, 08. Juni 2005

sellam alejkum prijatelji i braco,mogu da vam kazem niti dve niti sto partija nam ne treba,nama je dovoljno samo deset pametnih ljudi da nas povedu u bolju buducnost,nego valjda oni ne smiju da izadju da se dokazu u celosti i potpunosti od ovih kojih nas vode i koji su dali sebi za pravo neuzubilja da su sveznajuci,esellam alejkum!

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 09. Juni 2005

Juskos je naceo u jednom svom postu jako interesantnu temu o obrazovnoj strukturi u Sandzaku i nedostatku kadra. Ja bih primjetio da glede broja bosnjackog stanovnistva u Sandzaku nije da nema dovoljno kadra i da on nije dovoljno strucan. Imamo, ali koliko je nasa elita u sluzbi svog naroda, koliko je u duhu vremena i zbivanja. U vrijeme formiranja visestranackog sistema u bivsoj YU, elite svih naroda su odmah prisle svojim nacionalnim taborima osim jednog; Bosnjackog. Dok su drugi pravili planove o osamostaljenju, o prosperitetu svog naroda/drzave, nasi su jos trabunjali o jugoslovenstvu o bratstvu o zajednistvu. Jedna relativno skromna grupa je pokusala i dosta uspijela u organiziranju naroda u njegovom osvjescivanju, ionako je nas narod bio istraumiran visedecenijskom ponizavanjem pod, prvo SRPSKO-hrvatskom kraljevinom pa poslije pod komunistickom jugoslavijom. U svemu da su se svadjali srpska i hrvatska druzina je po pitanju Bosnjaka bila jedinstvena: ne dozvolit nacionalno osvjescivanje. I dok je nasa inteligencija bila zaokupljena punjenjem klupa nekakih socijalistickih, komunistickih, socijalemokratskih stranki i ruganjem malom broju rodoljuba koji su uz narod, druge su punile razne planove o brisanju bosnjacke nacije sa lica zemlje. Znamo sta se desilo poslije. I dan danas, nakon svega, jos svi nisu trijezni. No i godine polako brisu ove dinosaure, nove generacije polako staju na noge. Stoga, Juskos, bolje zdrava jedna jabuka nego crvljave dvije.

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 09. Juni 2005

eselamu alejkum!Moracu ponovo da pojasnim neke svoje stavove.Prvo kada sam uporedio Seselja i Sulja mislio sam na Seselja kao nosioca srpskog i Sulja kao nosioca bosnjsckog nacionalizma.Za sve ostalo, naravno nemogu se uporediti.Drugo;nisam imao nameru da se osvrcem na postojece stranke koje egzistiraju u Sanzaku ali moracu jer me je Muhadzer kritikovao.U jednom trenutku u prvoj polovini devedesetih dosao je u pitanju i sam opstanak(u pravom smislu rijeci)Bosnjackog naroda.Tada je sda na celu sa Sulejmanom Ugljaninom odigrala jednu pozitivnu ulogu.Mi sada imamo 2005 godinu.Okolnosti su se promenile ali smo svedoci da se sda uopste nije promenila,isti je folklor kao i devedesetih.Oni nemaju nista vise da ponude osim sto igraju na kartu borbe za nacionalni interes Bosnjackog naroda.pored toga vazan je i ekonomski aspekt a kakvi su rezultati objasnio je Juskos,da ne ponavljam.Sta o svemu misli Bosnjacki narod videli smo na poslednjim izborima, gde 50 posto ljudi glasalo ne za sdp vec protiv sda i ovakvog nacina vladanja.U Crnoj Gori su Bosnjaci masovno odbacili nacionalne stranke i zbog toga ne mozemo reci da su oni manje Muslimani od nas i da se ne bore za nacionalne interese Bosnjaka.Dobro je imati Bosnjaka u vladi kao u Crnoj Gori jer lakse je boriti se sa pozicije ministra,nego sa pozicije lokalnog serifa.I morate priznati da je danas mnogo lakse biti Bosnjak u Crnoj Gori nego u Srbiji

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 09. Juni 2005

Citirano

Orginalno od joku
selam alejkum!Moracu ponovo da pojasnim neke svoje stavove.Prvo kada sam uporedijo Seselja i Sulja mislio sam na Seselja kao nosioca srbskog i Sulja kao nosioca bosnjsckog nacionalizma.Za sve ostalo, naravno nemogu se uporediti.

Bogme joku i ja sam mislio na nacionalizam ili bolje receno fasizam kad sam ti rekao ne uporedjuj, ovaj prvi je ortodoksni fasista i ratni zlocinac. Za sve ostalo mozes da uporedis pa i da kazes Seselj je skolovaniji, deblji, poganiji itd, niko ti nece zamjerit.

Citirano

...i zbog toga nemozemo reci da su oni manje Muslimani od nas i da se ne bore za nacionalne interese Bosnjaka..Dobro je imati Bosnjaka u vladi kao u Crnoj Gori jer lakse je boriti se sa pozicije ministra,nego sa pozicije lokalnog serifa

Ti jos brkas ove pojmove Musliman i Bosnjak a to nije dobar pedigre za ovu vrstu rasprave. Do ministarske stolice ide se putem na kom moras zgazit dosta toga pa i ove gore pojmove, pa kroz zivi zid ponekad moras da pretrcis, izmedju dva reda, a svi te okolo shamaraju, pa popit srchu chemera i opet ne znas jesi li sjeo dok ti ne kazu "e vala lijepo pravis kafu". Pa poslije samo kahvu kuhas, tako to biva moj joku..

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 09. Juni 2005

eselamu alejkum muhadzer!Priznajem nesrecno sam uporedio Seselja i Sulja i izvinjavam se ako sam te uvrijedio.Namerno sam napisao Muslimani jer se provlaci teza od nekih stranaka ko nije sa nama taj nije MUSLIMAN sto mislim da je vrlo opasna teza ali to nije tema ovde.necu vise polemisati sa tobom ali bih zelijo da das svoje misljenje na ovu temu a ne samo da kritikujes i budi siguran da imam intelektualnog kapaciteta da vodim ovu temu.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 09. Juni 2005

Ljudi ne znam da li ce mi administrator dozvoliti....

Ali ja cu pokusati rezimirati ovu temu.

Mislim da nam je svima jasno da sto se tice stvaranja nekih partija koje bi u sebi sadrzale sve pripadnike naroda u nasem kraju je besmisleno cak sta vise i nemoguce za sad pa mozda i za svakad.

Sa druge strane sto se tice sadasnje politicke situaceje koju smo nekeko nezaobilazno ubacili u ovu temu. Vidimo da nam bas ne cvetaju ruze ni u tom pogledu pa smo dosli zakljucku da bi ljudi koji su se dosad bavili tom problematikom i koji ce se odsad baviti mogli bi da budu malo vise kao neki izvrsni odbor naroda da se nesto konretno uradi na poboljsanju svega u sandzaku a da se manje prica.

sto se tice kadrova neko je govorio da ih dovoljno nema neko da ih ima ali su se povukli u scvoje coskove i cekaju pogodan trenutak ili da ih neko prozove pada da oni stupe u akciju. Sve u svemu ima ih ali kao da ih nema kakva je fajda od njih.

I na kraju videli smo da smo svi odlucni u tome da nismo spremni bar za sada praviti neko drustvo koje bi zaboravilo sve patnje ovoga naseg naroda koji je sve i svata proziveo zadnjih 15 godina.

Mislim da bi srpska vlada mogla posvetiti malo vise paznje ovom malo narodu kopji zivi tu vekovima i da ulozi malo sredstava kao bi se dobio onaj minimalni uslov za zivot.

Kad se srpska vlada odluci da promeni svoje stavove prema nama mislim da je i ovaj narod spreman da napravi dva koraka ka njoj da bi se odnosi doveli na jednu visoku moralnu razinu.

OVO BI BIO REZIME OVE DISKUSIJE JER AKO NASTAVIMO SRENUT CEMO SA PUTA I TEME O KOJOJ SMO DISKUTOVALI. a SVE OSTALE DISKUSIJE KOJE SU SE RODILE IZ OVE TEME SE MOGU ZAPOCETI SA NOVIM NASLOVOM I TAMO SE MOGU NASTAVITI.

Social bookmarks