Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

101

Srijeda, 14. Decembar 2005

da je na danasnji dan rodjen.....

EL GRECO - DOMINIKOS THEOTOKOPULOS

Rodjen: oko 1540. godine na Kreti
Umro: 7. aprila 1614. u Toledu

Svakome ko je samo jedanput bio u Toledu, postaje sasvim razumljivo zasto je upravo u tome carobnom i misticnom gradicu pokraj Madrida moglo nastati tako jedinstveno umjetnicko djelo sasvim izvanredne slikarske osobnosti koju historija umjetnosti svojim najblistavijim slovima biljezi nadimkom - El Greco.
Taj Grk rodjen na Kreti oko godine 1540. pod imenom Dominikos Theotokopulos za svoju ce domovinu - Spanjolsku i cijeli svijet imenom zauvijek ostati zabiljezen kao Grk, sto u prijevodu sa spanjolskog i znaci njegovo ime.
Nakon Krete i boravka u Rimu i Veneciji, u drevnome sredistu Spanjolske, Toledu, ostaje zauvijek. Neke se cudne, trajne i neraskidive veze javljaju između staroga toledanskog zdanja, mistike uskih kamenih ulica i irealnosti toga mjesta koje su jedine uspjele zadržati temperamentnoga mladog Grka kad je u 36. godini u kapeli toledenske crkve Santo Domingo el Antigno izradio svoju prvu dekoraciju. Od tada će ovdje nastati gotovo sva njegova velika djela, mnogobrojne slike Toleda u najneobičnijem i najmističnijem ozračju, u trenutku kad nebo paraju munje, a cijeli je grad obasjan mističnom, hladnom svjetlošću prirode.
Oluju je uspjela uhvatiti tek El Grecova paleta, zadržati sjajne odbljeske rijeke Taho kao što i na brojnim portretima zadržava istinu u oku portretiranoga, no njegovu osobnost stvara zapravo slikajući auru gotovo prodirući kroz fizičko tijelo bojom i odnosom prema čovjeku.

Portret velikog inkvizitora ili autoportret, slike su nastale na tomu istom tragu kao i sve njegove grandiozne, religiozne studije i djelo. Znameniti Pogreb grofa Orgaza u maloj crkvi Santo Tome u Toledu obavijen je tom najirealnijom i najčudesnijom elgrekovskom svjetlošću što žari iz tamnih mrlja odjeće, iz izduljenih lica i sjena. Djelo je to, kao i cijeli El Grecov opus nastalo u trajnom nastojanju prodiranja do unutrašnjeg života.

Takav je uostalom cijeli El Grecov život koji je u 77. godini 7. aprila1614. završio stopljen s mjestom svoga stvaralaštva, Toledom, gdje je i pokopan u crkvi zbog koje je i došao u Španjolsku i za koju je načinio prvu dekoraciju.

Nisam sigurna da li sam napisala jednu pricicu koja spada u zen-zen pricice a govori o ovom velikom umjetniku.Ako nisam evo sad cu....

EL GREKO
Kada je,jednog lijeog proljecnog poodneva,spanskom slikaru El Greku dosao prijatelj u posjetu,nasao ga je u mracnoj sobi.Kapci na prozorima bili su zatvoreni.
`Izadji napolje na Sunce` pozvao ga je prijatelj
`Necu sad` odgovorio je El Greko`To bi uznemirilo svjetlost koja blista u meni.`

galaksija je dodao/la ovu sliku:
  • 0407%20ElGreco.jpg
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

102

Srijeda, 14. Decembar 2005

A jeste li znali ovo za Coca-Colu da su joj glavna dva sastojka bili?

Coca=Cocain :D

Cola=Vrsta drveta sa zrnastim plodom ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

103

Subota, 14. Januar 2006

Da li ste znali

da na svakoj reklami rucnih satova,kazaljke uvek pokazuju vreme 10 do 2!
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

104

Ponedjeljak, 16. Januar 2006

Citirano

Orginalno od Tashke
da na svakoj reklami rucnih satova,kazaljke uvek pokazuju vreme 10 do 2!

Prva reklama na koju naidjoh te demantuje. Na njoj sat pokazuje vrijeme: 10:08:37 h. :D

ed je dodao/la ovu sliku:
  • demanti.jpg
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

105

Pa u stvari kod tih reklama uvijek je jedna kazaljka na 10, a druga na dva. (otprilike)
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

106

@ed:p nemoj cepidlaci za 1 min i 23 sekunde. :D
Salim se,mislio sam upravo na ovo sto je Sandzacki sin rekao.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

107

Utorak, 17. Januar 2006

Pola kilograma pirinča u toku kuvanja uveća se tri puta. Nekuvan pirinač može da se održi neograničeno, pod uslovom da ga ne napadnu pirinčani žišci.

Jedan persijski veliki vezir iz X veka svuda je sa sobom vukao svoju biblioteku. Karavan kamila nosio je čak 117.000 vezirovih knjiga.

Na osnovu starih nadgrobnih spomenika, može se zaključiti da je u 1. veku prosečan ljudski život bio 32 godine.

U Kini danas drže u kavezima više od 7.000 medveda. U narodnoj, ali i u zvaničnoj medicini, žuč medveda koristi se kao lek. Medvedima se žuč uzima iz žučne kese pomoću sonde.

Zecu su zadnje noge duže od prednjih i zbog toga on uzbrdo trči brže nego nizbrdo.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

108

Srijeda, 15. Mart 2006

Naslov bi samo za ovo pitanje promenio u "Dali znate"

Ako je danas nula stepeni a sutra ce biti "duplo hladnije" koliko ce to biti sutra?

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

moivre

Učenik

(10)

• »moivre« je muško

Datum registracije: 10.07.2005

• Poruku poslati

109

Srijeda, 15. Mart 2006

Sutra...

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

Ako je danas nula stepeni a sutra ce biti "duplo hladnije" koliko ce to biti sutra?

... ce biti 8)

;)
Mens sana in corpore sano!

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

110

Subota, 18. Mart 2006

DELIMIČNO POMRAČENJE SUNCA 29. MARTA

Astronomsko društvo 'Rudjer Bošković' iz Beograda saopštilo je da će građani Srbije i Crne Gore 29. marta imati priliku da posmatraju delimično pomračenje Sunca.

Ova pojava će se videti kao potpuno pomračenje iz uzanog pojasa koji se proteže preko Afrike, Turske i Rusije. Mesečeva senka će dodirnuti Zemljinu površinu u 8.37 časova, a poslednji kontakt biće u 13,45 časova.

U Beogradu i Novom Sadu pomračenje će biti vidljivo od 10.40 do 13.00 časova, a u Podgorici i Banja Luci od 10.34 do 12.58 časova.

Pomračenje se može posmatrati kroz specijalne tamne naočare, kroz zaštitno staklo aparata za zavarivanje [gustina preko 14], ili kroz dobro i obostrano na sveću nagaravljeno staklo.

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

111

Subota, 18. Mart 2006

da li ste znali,da kada muhi otkinete krilo...ona uopche ne mozhe da leti?:D
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

112

Subota, 18. Mart 2006

Citirano

Orginalno od Johhny
da li ste znali,da kada muhi otkinete krilo...ona uopche ne mozhe da leti?:D

Čitao sam jednu studiju o tome...
Jedan biolog je vršio eksperimente s muhama:

Najpre je uzeo jednu zdravu muhu, rekao joj da poleti i ona je odmah poletela. Potom je istoj muhi odsekao jedno krilo i ponovio joj naredbu, a muha je poskakivala, malo letela pa malo ne, i sve tako. Naučnik je zatim muhi odkinuo i drugo krilo. Muha se više nije obazirala na njegove naredbe - nije htela da poleti nikako.
Ceo ovaj eksperiment ponovio je na uzorku od nekoliko stotina muha, i u svim slučajevima dobio je iste rezultate, na osnovu čega je zaključio:

Kad muhi odsečeš krila - muha ne čuje
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

113

Nedjelja, 19. Mart 2006

e ovo si ti mnogo opshirnije opiso...

moglo je skroz krache da se ispishe:D

al nema veze...
definicija na kraju jeste tachna...

mu`i kad odsechesh krila,ona je gluha:D
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

114

Nedjelja, 19. Mart 2006

a znadostel vi da meni Johny ne donese onaj obecani mp3 ... ?
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

115

Nedjelja, 19. Mart 2006

znam ja:D

reko sam ti da chu ti narezat...:D

Josephine

Početnik

(10)

• »Josephine« je žensko

Datum registracije: 11.04.2006

• Poruku poslati

116

Nedjelja, 16. April 2006

kad smo kod toga...znadostel vi da meni johnny ne nareza underworld 2... X(
c c c...johnny,johnny...a ja mislila da samo mene lazhesh... :D :D :D
When empires fall and nightmare crawl,from the cradle to enslave...

Emnid

Učenik

(10)

• »Emnid« je zabranjen

Datum registracije: 24.12.2005

• Poruku poslati

117

Ponedjeljak, 17. April 2006

Da nastavim ja :D znalte li da zuti cevet mi nije odgovorila gde studira :D ;)

Znaš li ti što je BAKTERIJA ?

E pa :

Bakterija je šejtan baja koja živi u havi i ako udje
u insana i ufati furseta , ne odeš li za heftu kod
hećima , ne gine ti dženaza.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

118

Srijeda, 03. Maj 2006

Da li ste znali...

....da je rahmetli Ahmed Didat bio samouk, nije zavrsio nikakve skole, ali je odlicno govorio engleski jezik i bio upucen u mnoge nauke. Bio je daija (misionar); na njegovom prvom predavanju prisustvovalo mu je 14 ljudi da bi na kraju njegove misionarske karijere ta brojka premasila 40.000 posjetilaca. Ucestvovao je u debatama i krscansko-muslimanskim dijalozima i postizao odlicne rezultate.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

119

Četvrtak, 04. Maj 2006

... da je Paul Anka porijeklom Albanac.

Nisam ni ja sve dok nam ovo ne rece prof. Besim Spahic sa Fakulteta politickih nauka u Sarajevu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

120

Četvrtak, 04. Maj 2006

ed-e nemoj mi se smijat, al' ja ne znam ni ko je uopste Paul Anka, a kamoli da je poreklom Albanac. ?( Trebala bi da znam ? Evo pitacu google :).
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Social bookmarks