Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

NatasaNP

Početnik

(10)

• »NatasaNP« je žensko
  • »NatasaNP« je autor ove teme

Datum registracije: 02.08.2009

• Poruku poslati

1

Utorak, 16. Februar 2010

Dan zaljubljenih u Rijadu

B92 Info Vesti Razno
Saudijci zabranili Dan zaljubljenih
16. februar 2010. | 10:55 | Izvor: FoNet
Rijad -- "Verska policija u Saudijskoj Arabiji je iz prodavnica uklonila sve predmete koji bi mogli da asociraju na Dan zaljubljenih.

Na meti su prvenstveno ukrasi u obliku srca i sve što je zapakovano u crvenim kutijama ili papiru, pa čak i crvene ruže. Trgovci su upozoreni da takvu robu sami povuku iz prodaje, jer ih u protivnom čeka stroga kazna. Stav verskih vođa je da obeležavanje Dana zaljubljenih predstavlja pokušaj da se iskvari muslimanska mladež.

Saudijska vehabistička škola islama strogo zabranjuje slavljenje Dana zaljubljenih jer se radi o hrišćanskom običaju, ali i neke praznike koji se slave u drugim islamskim zemljama. Među njima su i rođendani, ali za sada nije propisana kazna za one koji ih slave."

Da li bi mi neko bolje upućen objasnio zašto?

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 16. Februar 2010

Šta ti nije jasno? Jednostavno, to nije islamski praznik, a Saudijska Arabija je (koliko toliko) šeriatska zemlja.

Probaj da primeniš analogiju na sebe. Postiš li Ramazanom i slaviš li Aid-ul-adha i Aid-ul-Fitr (Kurban Bajram, i Ramazanski Bajram)?

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

3

Utorak, 16. Februar 2010

hehe! Bitno je da se muslimani etiketiraju zbog nekulture :D

A evo zašto, Nataša:

"14.2. je Sveti Trifun,zaštitnik vinogradara,vinograda i vina,dok katolici taj dan proslavljaju kao dan zaljubljenih.Dan zaljubljenih je katolički praznik!
Rimski car, Klaudije I, naredio je svim vojnicima da se niti slučajno smiju ženiti ili zaručivati, jer je držao da se vojnici (kao oženjeni ili zaručeni muškarci) neće htjeti boriti u njegovim ratovima, već će radije ostajati kod kuće sa svojim porodicama. Svi svećenici odlučili su poštovati ovu carevu odluku pa nisu više htjeli vršiti sam obred vjenčanja. Svi, osim jednoga... Svećenik Valentin oglušio se na carevu odluku i počeo je potajno održavati ceremonije vjenčanja svih mladih parova koji su to željeli, sve dok ga nisu ulovili i bacili u tamnicu. 14. februara (večer uoči rimskog proljetnog blagdana Luperkalije) svećeniku Valentinu odrubili su glavu. Nedugo nakon smrti narod ga je proglasio svecem pa kada se u Rimu učvrstilo hrišćanstvo, svećenstvo je odlučilo spojiti blagdan Luperkalije i smrt Svetog Valentina u jedan. Odredili su da će se novi praznik slaviti 14., a ime su mu dali u spomen na ovog sveca. Naravno da postoje i druge teorije o porijeklu ovog praznika, pa se mogu recimo pronaći teze da potječe od nekih poganskih obreda, dok druge pak govore kako se u srednjovijekovnim vremenima vjerovalo da se ptice počinju pariti 14. februara, pa otuda običaj slanja "Valentinovskih" čestitki. Ipak, najvjerojatnije Valentinovo postoji zbog svećenika Valentina kojemu je 14.2. odrubljena glava."
MATRIX je dodao/la ovu sliku:
  • 18160_307102432979_725767979_3371810_2142887_n.jpg
我还记得

NatasaNP

Početnik

(10)

• »NatasaNP« je žensko

• Poruku poslati

4

Utorak, 16. Februar 2010

"Saudijska vehabistička škola islama strogo zabranjuje slavljenje Dana zaljubljenih jer se radi o hrišćanskom običaju, ali i neke praznike koji se slave u drugim islamskim zemljama. Među njima su i rođendani, ali za sada nije propisana kazna za one koji ih slave."

Ja nisam bila do kraja precizna,moj je propust. Shvatam za "Dan zaljubljenih" jer je to dan Sv.Valentina ali ne shvatam ovo za praznike tipa rođendana tj. onih praznika koji se u nekim islamskim zemljama slave a u nekim ne. Ko propisuje tu zabranu odnosno dopuštenje i na osnovu čega? Tj. zašto varira od zemlje do zemlje?
U pitanju je čisto intelektualna radoznalost,ništa drugo.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

5

Utorak, 16. Februar 2010

Lepo je receno da nije zabranjeno slavljenje rodjendana, vec da nije pozeljno. U Islamu ima razlicitih misljenja(normalno je da se svi ne slazu po svim pitanjima) pa zato neki misle da se rodjendani ne slave, zato sto nije po sunetu Poslanika(to jest Poslanik to nije slavio, nije obelezavao svoj rodjendan, a ni njegovi drugovi(ashabi)) samim tim zasto bi to mi radili!? Mi muslimani treba da se ponasamo po sunetu, a slavljenje rodjendana nije bio Poslanikov sunet.
Nadam se da je jasnije?
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

NatasaNP

Početnik

(10)

• »NatasaNP« je žensko

• Poruku poslati

6

Utorak, 16. Februar 2010

Pa jeste nešto jasnije. Ali jedno si pogrešio.
Kažeš:
"Lepo je receno da nije zabranjeno slavljenje rodjendana, vec da nije pozeljno."
A piše:
"Strogo je zabranjeno ali nije propisana kazna."
Pročitaj malo pažljivije.

I kakva "verska policija"? Strasno,sam naziv zvuci jezivo.
E,ono prvo sam uspela da shvatim a ovo drugo tesko da cu ikada.

• »Muhamed-Mujo« je muško

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

7

Srijeda, 17. Februar 2010

Pa niko od Bozijih poslanika pocev od Mojsija pa do Muhameda alejhi selam niko nije slavio rodjendan pa zasto onda mi da slavimo to je verski obicaj a sto se tice narodnog obicaja Nemac-svaba slavi rodjendan i poziva 10 osoba maxsimum a mi Muslimani kad bi slavili rodjendan mi bi pozovali najmanje 100 osoba zato sto smo mi vise familijarno vezani to bi znacilo da bi ja moro svaki dan da idem nekom na rodjendan,ne samo da idem da oduzimam svoje slobodno vreme nego da ulazim u trosak,a ima dosta nasih modernih Muslimana koji misli ako slavi rodjendan on je moderan,ako ima macice i kucice on je moderan a i za zivotinje treba vreme i trosak ,A ko hoce te i takve obicaje neka dodje ovde u Evropu ovde je sve dozvoljeno a i nacice se za te moderne Arape

edo_83

Početnik

(10)

• »edo_83« je muško

Datum registracije: 16.02.2010

• Poruku poslati

8

Saudijska Arabija nije kolko tolko seijatska nego je potpuno serijatska drzava, ali tragedija jest u tome sto serijat nije zasnovan na ucenje Kurana, nego i na ucenje hadisa koji su velikim dijelom suprotni Kuranu i logicnom razumu, sto se tice praznika dana zaljubljenih to je praznik koji ne radi neku stetu ni islamu ni ljudima.. SElam svima

NatasaNP

Početnik

(10)

• »NatasaNP« je žensko

• Poruku poslati

9

A pogotovo mislim da je budalastina ne slaviti rodjendan iz takvih razloga.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

10

Meni je cudno sto pravoslavci u Srbiji imaju 120 slava(banalizujem), a ne vidim gde to ima uporiste u Hriscanstvu ili Pravoslavlju. Takodje su mi mnogo obredi cudni, i prilicno nepotrebni. Takodje ne mogu da verujem da ljudi imaju pravo da nekog ocene kao sveca, oni mu kao izmere kakav je on bio, i izvorno Hriscanstvo ostavlja to Bogu. Mogao bih da nabrojim jos 100 takvih primera. Ali ako pokusas da stvarno razumes Islam, i da malo se raspitas o tim stvarima, razumeces to sto te interesuje.

Meni moja vjera, tebi tvoja vjera.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od edo_83
Saudijska Arabija nije kolko tolko seijatska nego je potpuno serijatska drzava,

A jesu li Saudijci to dobili sertifikat da su serijatska drzava?! Ili ce biti mozda da kraljevska familija tumaci serijat po svojem nahodjenju?!

Citirano

ali tragedija jest u tome sto serijat nije zasnovan na ucenje Kurana, nego i na ucenje hadisa koji su velikim dijelom suprotni Kuranu i logicnom razumu,

Hadisi nemogu biti nikada suprotni Kuranu, niti logicnom razumu, osim ako nisu lazni hadisi. Islamska ulema je manje-vishe rascistila sa laznim hadisima, upravo podvgavajuci ih testu da li su u duhu Kurana.

Citirano

sto se tice praznika dana zaljubljenih to je praznik koji ne radi neku stetu ni islamu ni ljudima.. SElam svima

Upravo na tvojem primjeru se vidi koliko su takvi neislamski praznici stetni za muslimane.
No ipak procitaj sta Poslanik a. s. kaze za one koji obiljezavaju tudje blagdane i oponashaju druge narode.
SDA 1990

• »silver04« je muško

Datum registracije: 22.02.2009

• Poruku poslati

12

Shvatam li ja to da ti smatras da muslimani,recimo u Novom Pazaru treba da prestanu da slave rodjendane???

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 18. Februar 2010

Citirano

Orginalno od silver04
Shvatam li ja to da ti smatras da muslimani,recimo u Novom Pazaru treba da prestanu da slave rodjendane???

Prvo treba da shvatis da je ovdje tema tzv. dan zaljubljenih.
SDA 1990

• »silver04« je muško

Datum registracije: 22.02.2009

• Poruku poslati

14

Pa to sam shvatio i arhivirao. Ali nisam shvatio za rođendane. Interesuje me šta misle učesnici na ovom forumu da li muslimani,recimo u Novom Pazaru,treba da slave rođendan ili ne treba. Baš me interesuje da čujem neka mišljenja.Lijep pozdrav.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

15

Mislimani u Novom Pazaru A i u Belom Polju ne bi trebali slaviti rodjendane.....tako recimo........Lijep pozdrav :D

Kad bolje vidim ova je tema totalni promasaj, " dan zaljubljenih u Rijadu " otvorena je u Istoriji, Blage veze nema.Ovaj neki tamo pita dali se slave rodjendani u PAzaru o| o| o|

" Bilen alemlere rahmettir "

• »Muhamed-Mujo« je muško

• Poruku poslati

16

Subota, 20. Februar 2010

odkad sad Belom Polju kad se uvijek zvalo i govorilo u Bijelom Polju,ili ti hoces malo kurturno

Social bookmarks