Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen
  • »E-B« je autor ove teme

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 27. Juli 2006

"Dar al džihad" je vise od 400 godina bilo ime Beograda

Citajuci knjigu "Sandzak - porobljena zemlja" naidjoh na informaciju koja me je iznenadila

citiram:
Božidar Jezernik, poznati strucnjak za Balkan i profesor Filozofskog fakulteta u Ljubljani, je prije 3 godine iznio podatak za koji je malo ko znao.
"Beograd je 400 godina bio "turski grad" kome je ton davalo muslimansko stanovništvo. Naime, termin Turci koristio se kao oznaka za muslimane bez razlike na njihovu nacionalnost, kao što su, na primer, neki koristili termin Grci kao oznaku za pravoslavne Srbe ili Latini za katolicko stanovništvo u Bosni i Hercegovini. Beograd se zvao Dar al džihad (Grad svetog rata) ili Kuca rata za vjeru. To je ime kojim su ga zvali njegovi gradani koji su tu ostali do 1867. godine kada su se povukli. Taj naziv Beograda sa odlaskom Turaka je potpuno nestao iz historije. Ako uzmete Enciklopediju Jugoslovenskog leksikografskog zavoda u Zagrebu, vidjet cete da su nabrojana sva imena Beograda koja je imao u historiji, od Kelta do danas, ali naziv (Dar al Džihad) koji je nosio više od 4 vijeka, necete naci."
(Iz intervjua Božidara Jezernika, prof. Filozof, fakulteta u Ljubljani, Ljiljan, br. 163, 1996.)

I poznati srpski "islamolog" i "strucnjak" za otkrivanje islamskog fundamentalizma na podrucju BiH, Sandžaka i Kosova" prof. Miroljub Jevtic je dosta stidljivo priznao da se Beograd "za vrijeme Turaka dugo vremena zvao Dar-al Džihad što znaci "kuca rata", jer je, kao granicni grad sa rimokatolickom Austrijom, bio u stalnom ratu".
(Iz razgovora Miroljuba Jevtica na srpskoj televiziji "Palma" od 20. marta 1999.)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 27. Juli 2006

Naravno, to je opšte poznati podatak o takvom nazivu Beograda. Lijepo bi bilo kada bi neko pronašao podatak o broju džamija kroz historiju Beograda. Cifre su zapanjujuće.

I ne samo Beograd, već i mnogi drugi gradovi Srbije su bili puni džamija. Lijepo bi bilo sve te podatke ovdje fino iznijeti.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Hurem

Početnik

(10)

Datum registracije: 11.08.2006

• Poruku poslati

3

Petak, 11. August 2006

Sredinom XVII veka putopisci beleze da je u Beogradu bilo 80 dzamija i 160 karavan - saraja.
Naravno, u mnogim gradovima Srbije bilo je dzamija. Danas postoje samo u predanjima, a ponegde se i zna mesto gde su bile.

Ono sto je ostalo su turski toponimi, a to dovoljno govori, zar ne?

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

4

Petak, 11. August 2006

Citirano

Orginalno od Spain
Cifre su zapanjujuće.

I ne samo cifre da su zapanjujuce vec i ekskluzivni lokaliteti gde su bile. Naime tvrdi se da je na mestu gde je savezna skupstina ex-jugoslavije nekad bila najveca dzamija u Beogradu, veoma zvucnog imena. Ja sam trenutno zaboravio kako se zvala, da li moze neko da me podseti?
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

TenMon

Početnik

(10)

• »TenMon« je muško

Datum registracije: 05.09.2006

• Poruku poslati

5

Utorak, 05. Septembar 2006

Citirano

Beograd se zvao Dar al džihad (Grad svetog rata) ili Kuca rata za vjeru.

Džihad ne mora da znači rat za veru.

džihad - (ar.; doslovno: "nastojanje, težnja", "borba za nešto ili protiv nečega") ... Muslimani razlikuju "veliki džihad", koji je neprestana borba pojedinačnog vernika protiv sopstvenih sklonosti ka zlu, i "mali džihad", koji je zapravo oružani sukob za odbranu vere ili njeno širenje.

Oksfordska istorija islama

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Srijeda, 06. Septembar 2006

Hvala za objasnjenje, ali ja mislim da si ti rijec "Rat" (Borba) iz naslova shvatio samo u onom njenom malom "oruzanom" smislu.

• »VELIKImedved« je muško

Datum registracije: 29.09.2006

• Poruku poslati

7

Petak, 29. Septembar 2006

Ne znam kako neko moze govoriti i braniti ono sto pise u knjizi Porobljeni sandzak?
Godine 1389.islam se kao vera prvi put javlja na balkanskom poluostrvu,tj u Srbiji,a pre toga sta je bilo na ovim prostorima?Srpske drzave,gradovi,crkve i manastiri,rasli su,radjali se i obnavljali pod okriljem prve srpske arhiepiskopije i arhiepiskopa Save,Svetorodna loza Nemanjica vladala je ovim prostorima mnogo pre svih islamskih objekata.Niko ne kaze da islam nije pozeljan ovde,mi obicni smrtnici ne mozemo govoriti o tome sta je pravedno,Bog jedini zna,na nama je da verujemo,ali istorijske cinjenice ne treba gaziti i krsiti i ne treba kriti i stideti se ISTINE.
Govorim realno nikoga ne vredjam,Vera mi to ne odobrava.
Svako dobro svima
Jа не одлучујем хоћу ли ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним-Цар Лазар

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od VELIKImedved
Ne znam kako neko moze govoriti i braniti ono sto pise u knjizi Porobljeni sandzak?
Godine 1389. islam se kao vera prvi put javlja na balkanskom poluostrvu, tj u Srbiji, a pre toga sta je bilo na ovim prostorima? Srpske drzave, gradovi,crkve i manastiri,rasli su,radjali se i obnavljali pod okriljem prve srpske arhiepiskopije i arhiepiskopa Save, Svetorodna loza Nemanjica vladala je ovim prostorima mnogo pre svih islamskih objekata...

Islam se i prije 1389 javljao i postojao na ovim prostorima (preko brojnih trgovaca, putopisaca isl), a tek 1389 godine tj pobjedom Turaka i porobljavanjem Srbije, islam je i zvanicno (na velika vrata) usao na ovim prostirima.

Pominjes Nemanjice.
Rodonacelnik dinastije Nemanjic je katolik Stefan Nemanja (1155-1195), koji nakon sto se surovo obracunao sa bogumilma svoju prestonicu smjesta u starom Rasu.

I ukratko - ovo u ciframa
Od Stefana Nemanje do dolaska Turaka nepunih 200 godina. Nakon toga vladaju Turci 500 godina.

TenMon

Početnik

(10)

• »TenMon« je muško

Datum registracije: 05.09.2006

• Poruku poslati

9

Citirano

Od Stefana Nemanje do dolaska Turaka nepunih 200 godina. Nakon toga vladaju Turci 500 godina.

Pa? Evo šta kaže svetska enciklopedija o tim Turcima :D

Turkey is actually a myth; no country exists with such a name. It's been known as "The country that rulled them all".

The Beggining of an Empire

The Utmans created the Utman Empire (or "Ottoman" to you and me). The Ottomans came to the cuffs of the now dying Byzantine capital of Constanstinope. The Byzantine leader, Emperor wacko jacko VXIIIIIIII, begged with the Ottoman Sultan, Osman II. Osman II declined, and walts right into the now Istanbul. He then commitioned the creation of bath houses and dildos in this wonderful event to reproduce with women he collected from all over the world. Unfortunately his men were still horny so they had to conquer the rest of the planet and spread their seeds in war times (see rape).

lol

Turkey :D

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od E-B

Citirano

Godine 1389. islam se kao vera prvi put javlja na balkanskom poluostrvu, tj u Srbiji, a pre toga sta je bilo na ovim prostorima? Srpske drzave, gradovi,crkve i manastiri,rasli su,radjali se i obnavljali pod okriljem prve srpske arhiepiskopije i arhiepiskopa Save, Svetorodna loza Nemanjica vladala je ovim prostorima mnogo pre svih islamskih objekata...

Islam se i prije 1389 javljao i postojao na ovim prostorima (preko brojnih trgovaca, putopisaca isl), a tek 1389 godine tj pobjedom Turaka i porobljavanjem Srbije, islam je i zvanicno (na velika vrata) usao na ovim prostirima.

Pominjes Nemanjice.
Rodonacelnik dinastije Nemanjic je katolik Stefan Nemanja (1155-1195), koji nakon sto se surovo obracunao sa bogumilma svoju prestonicu smjesta u starom Rasu.

Pa ako cemo tako onda je i hriscanstvo bilo na istoku,kroz putopisce,putnike i trgovce,a ako cemo vreme da gledamo koja je godina po islamu,a koja po hriscanstvu,kod vas je 1400 i neka a kod nas 2006.
A turci jesu vladali 500 godina nad srpskim zivljem koje je vec bilo tu pre njihovog dolaska.
A u ostalom sto govoris o turcima kad sda 90 psto pripadnika muslimanske vere nema nikakvih dodirnih tacaka sa tim turcima,vec su to Srbi koji su nasilno poturceni tokom onih 500godina,a sada njihovi potomci smatraju da poticu od pravih turaka.
Istina je istina,pogledaj vekove iz kojih poticu manastiri ,a iz kojih dzamije.
Stevan Nemanja je prvo krsten po katolickim obicajima zbog pritiska katolicke crkve i vatikana,a kad je pravda zadovoljena Sveti Simeon je krsten po Pravoslavnim obicajima,i sada je veliki srpski i pravoslavni svetac.
Jа не одлучујем хоћу ли ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним-Цар Лазар

• »ERTAN-72-NP« je muško

Datum registracije: 25.02.2006

• Poruku poslati

11

za velikog medveda
ako smo mi BOSNJACI bili srbi prije u proslosti miislim pa kako onda objasnjavas to da samo u SANDZAKU se to dogodilo a ne u citavoj srbiji????
Ja kolko sam citao srbi su dosli na prostore balkana sa KARPATA a starosedeoci srbije su bili vlasi!!!

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

12

Citirano

A u ostalom sto govoris o turcima kad sda 90 psto pripadnika muslimanske vere nema nikakvih dodirnih tacaka sa tim turcima,vec su to Srbi koji su nasilno poturceni tokom onih 500godina,a sada njihovi potomci smatraju da poticu od pravih turaka.

Ova prica ti ne pije vodu, i takva propaganda se nece tolerisati na ovom forumu.
Ja sam Bosnjak a moji preci zasigurno nisu bili Srbi.

Ukoliko ovo mozes da uzmes za osnovu svake diskusije, moci ce sa tobom da se diskutuje, ako ne, onda bih te zamolio da zaobidjes stranice ovog foruma.

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »NEBOJŠA BBRS« je muško

Datum registracije: 07.07.2006

• Poruku poslati

13

to nije tacno u Beogradu su uvek bili u veciti Pravoslavni Hricscani cak i kad su Turci drzali grad Beograd nikad nije nosio to ime
http://geocities.com/kobabg/baner.jpg

cujavu te tvoji sinovi !!!

• »ERTAN-72-NP« je muško

Datum registracije: 25.02.2006

• Poruku poslati

14

Subota, 30. Septembar 2006

covek mora da cita i druge knjige a ne samo srpsku istoriju ????
sto vise citamo to vise znamo !!!!!!!!!

• »be_unique« je žensko

Datum registracije: 10.02.2006

• Poruku poslati

15

Subota, 30. Septembar 2006

Sve da je ime Beograda i bilo Dar al dzihad, sta sa tim? Nije bilo, bilo, vise nije i gotovo

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 02. Oktobar 2006

можемо ми говорити да смо и индијанци и ескими и стари египћани,то је слободна воља како ће се ко осећати и шта трврдити,али треба размислити двапут,сагледати историју,везати се за чињенице и онда слободно проценити и одредити своју националну припадност,пошто се на овим просторима та припадност одређује и бира како којој политичкој опцији одговара
Да се разумемо,никог не желим вређати нити ми је то намера,само говорим реално,извињење онима који се налазе увређенима!
ПОЗДРАВ ИЗ МОЈЕ МЕДВЕЂЕ ЈАЗБИНЕ

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

17

Hmm, ja ću se potruditi koliko mogu da ti vjerujem u dobru namjeru, tj. ići ću tom linijom, pa da vidimo dokle ćemo stići. Ispostavi li se na kraju da ti ipak nije bila namjera da pronađeš istinu, već da samo propagiraš ono što ti istinom smatraš, onda mene za sugovornika više imati nećeš, jer uslov da neko bude sugovornik jeste da je tragalac, a ne propagator.

Upravo ovo pretvaranje pravoslavlja i crkve u političke institucije je i doprinijelo iskrivljenju pravoslavne crkve i odstupanje crkve od pravoslavlja i pad u profano, grijeh, carstvo zemaljsko.

Hajde mi reci koji ti podatak imaš o Bošnjacima? Kada su nastali? Kojim jezikom govore? Odakle njihov jezik? Kako je njihova nacionalna odrednica nastala, a kako jezička?

Dakle, otkud baš Bošnjaci? Otkud baš bosanski? To me zanima. Ako ništa barem historijat tih dviju riječi.

Nadam se da ćeš mi na ova pitanja adektvatno odgovoriti.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

18

Spain, ti si barem od pamtiveka na ovom forumu, i znas da smo tu temu vec nekoliko puta "zvakali".
Daj coveku link da procita, sta se ovde vec reklo na tu temu, pa ako ima sta da dodaje ili oduzima, onda nastavite, ali tamo a ne ovde. Ipak ova tema treba da ima drugi sadrzaj.

Ko su Bosnjaci ???
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

jednoumlje

Početnik

(10)

• »jednoumlje« je muško

Datum registracije: 17.09.2007

• Poruku poslati

19

Srijeda, 19. Septembar 2007

"Dar al džihad" je vise od 400 godina bilo ime Beograda

ovo je tačno postoji to ime u spisima u muzeju i u sanu-srpskoj akad.nauka u podrumu u arhivi

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

20

Subota, 07. Juni 2008

Osim gore navdenih prof Bozidara Jezernika i prof Miroljuba Jeftica, koji eto progovorise ime Beograda za vreme vladavine Osmanlija za taj grad na uscu Save i Dunava Joseph von Hamer u svom djelu :Historija Turskog /Osmanliskog/Carstva kaze;kao sto je Beograd tvrdzava zapadna protiv NJemaca kojeg Turci nazivaju Dar ul -dzihad tj.kuca svete borbe,tako Bagdad na istoku nazivaju Daru-selam,tj kuca spasa,ili jos Daru -hilafettj.kuca halifata.Prema tome jasno je kako se zvao Beograd za vreme Osmanlija sto se tice Dzamija u gradu ja cu izneti podatak koji belezi Kikle koji je 1658.god.video u Dr ul-dzihad lepe dzamije koleze cesme,bunare,a u Grocki,koju naziva Hasardzikom,dva hana,i dzamiju.U svoju zabelesku Hajnrih Otendorf uneo je 1663.god. podatak po kome je u Dar ul-dzihad imao pedeset i osam velikih i dvadesti dvije male dzamije.Ovde namerno momentalno necu sponjati geografa Hadzi Kalfu i Evliju Celebi .uzeo sam neutralnog putopisca.Ako bude trebalo objavicu i podatke ostalih putopsaca.
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

Social bookmarks