Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Kikiriki

Početnik

(10)

• »Kikiriki« je autor ove teme

Datum registracije: 20.09.2008

• Poruku poslati

1

Subota, 20. Septembar 2008

DNEVNIK HEROJA

U SLUZBI SMRTI

Jutros sam ustao u sest sati. Nalozio sam vatru i podgrijao caj. Probudio sam Subarinog Kockara i drugog vojnika, tako da smo skupa doruckovali. Kockar je ponovo pitao za dozvolu da ide igrati remija. Posto sam vidio da nema koristi od njega, pustio sam ga. Odjurio je cim je jutro svanulo. Dogovorili smo se da se vrati veceras oko pet sati, zbog smjene koja bi trebala biti veceras.

Neka izmaglica se digla, na prvi pogled se cini da je losa vidljivost ali kada se pogleda na optiku, vidiljivost je dosta dobra. Danas smo se dogovorili da se nas dvojica svakih petnest minuta mjenjamo u osmatranju. Tako da ne propustamo ni jedne sec prostor ispred nas bez nadzora.

Pricali smo opet o miru i o snovima za buducnost. Zalosno, samo pricamo o hrani i danu kada cemo moci biti normalni ljudi, sto sada nismo. Izgleda da nam vise nista drugo i nije vazno. Jedino cega se bojimo je teska invalidnost. Sve drugo se cini prihvatljivim. Cak i smrt, je tako postala normalna u nasim zivotima, da smo je izabrali kao pozeljnu opciju u ovom paklenom vremenu.

Danas, oko tri sata popodne, konacno se pojavio cetnik na livadi iznad pruge. Izasao je izmedu drveca i krenuo livadom. Kada mi je vojnik saopstio da ga vidi, skocio sam istog momenta. Locirao sam ga brzo. Obucen u SMB uniformu, vukao se livadom, izgleda da mu je izmaglica i velika suha trava kroz koju se kretao, dala laznu sigurnost.

Nanisanili smo, nakon cega smo brojali do tri, da bi nakon toga pritisli obarace. Puska me trznula taman toliko da me razbudi i da mi da do znanja da sam ispalio jos jedan metak, sa ciljem da uzmem nekome zivot. Postao sam hladnokrvni ubica. Ne mogu da vjerujem da sam za godinu dana postao ovo sto jesam. Gledam kroz optiku satima, samo da bih nasao zrtvu, kojoj cu oduzeti zivot. Nakon sto se uvjerim da je pogodak uspjesan, osjetim neko olaksanje i srecu.

Kao dijete sam sanjao neke druge snove o zivotu. Sada nemam ni snova ni djetinjstva. Ostario sam za ovih godinu dana. Izgubio sam sebe vec odavno. Sada je kasno da bih pokusao da trazim nesto vise od zivota. Jednostavno sam izrastao u paklenu masinu. Masinu koja melje sve pred sobom bez osjecaja. Pred sobom vidim samo tamu, koja me vec dugo vremena prati. Gdje god da se pojavim iza mene ostaje smrt. Rijetki su trenuci kada ja nekome donesem osmijeh na lice. Smrt, da to je to, ja sam postao radnik u sluzbi smrti. One iste koja ceka da i ja postanem visak, da bi me tiho uzela, u svoje narucje. Mislim da je smrt jedini moj prijatelj, koji me moze izvuci iz svega ovoga.

Cetniku je lezao na livadi, nikoga nije bilo da dode po njega. Nakon petnaest minuta, culi smo rad tenka. Par minuta poslije Poceo je da puca, izmedu borova, sa brda preko puta nas. Zavukli smo se u rov i vristali od srece. Slavili smo uspjesan pogodak, pjevali smo
Mama, ubio sam cetnika,
S kokardom na glavi, sad cijela brigada slavi....

Prvo sam cuo detonaciju pa tek ispaljnje. Granata je spucala negdje u blizini. Zemlja se osipala sa zidova jeme. Mi smo padali od smijeha. Jedino nas je mogao pancirnom granatom pogodoti, tako je dobro bilo napravljeno udubljenje u zemlji. Koje su prozvali vucija jama, jer svojim izgledom podsjecala na tu rupu.

Nakon pola sata izvukli smo se iz rupe. Cetnika vise nije bilo na livadi. Izgleda da su uspjeli da ga odnesu. Vise nismo ni osmatrali teren. Odradili smo svoj zadatak vise nego odlicno. Sta ako smo ga samo ranili? Da li to znaci da nas poslodavac smrt, nece biti zadovoljan sa nasim radom? Mozda budemo imali srece pa nas odpusti iz sluzbe, tako da na miru odmarsiramo iz ovog pakla.

Kada je poceo da pada mrak, pojavio se i nas kockar. Dosao je i trazio od momka pored mene da zapali cigaru. Danas je sve izgubio na remiju. Dva dana je proveo kockajuci. Izgleda kao da ga je neko cijedio. Vise mi lici po mirisu na prljavu pepeljaru, nego na covjeka.

Obecana smjena je dosla na vrijeme. Dosla su neki momci iz drugog samostalnog da preuzmu od nas opremu i polozaj. Izgleda da nas ima dovoljno koji radimo u ovoj radionici smrti. Tako da jedan manje ili vise, ne znaci u svemu ovome puno. Nakon sto smo predali sve sto treba. Pokupili smo se i krenuli nazad. Izvjestaj o radu, predao sam covjeku koji je doveo smjenu. Tako da smo tim cinom zavrsili nasu smjenu. Sada smo ponovo u nasoj lijepoj bazi. Ponovo sam napisao nekakvu pismenu molbu za odsustvom od sedam dana da mogu otici da posjetim roditelje. Sutra cu je predati, pa cu vidjeti kakav ce sada biti odgovor...

OVO JE SAMO JEDNA OD STOTINA PRICA VOJNIKA ARMIJE REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE...

ZA CITANJE, KORISTITE OSJENCENE DATUME NA KALENDARU ZA KRETANJE KROZ PRICE, A STRELICE ZA PRELAZAN U NAREDNI MJESEC.

POSJETITE OBAVEZNO

DNEVNIK VOJNIKA ARMIJE BIH

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

2

nisam ovo do sada našao na netu, jako mi se svidjelo - nekako sada osjećma potrebu da se prisjetim na jednog od meni najdražih komandanata ma šta ko mislio o njemu RAHMETLI HADŽI RAMIZA DELALIĆA ĆELU neka mu je vječni rahmet i velika hvala od svih nas koji smatramo da nas je zadužio.
Na vatru odgovori vatrom !

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

3

Ovo je pospankov blog. Citao sam ja to ranijih godina. Znao sam osvanut uz ovo dok sam studirao. Preporucujem u svakom slucaju. Cinjenice vezane za rat u BIH iz prve ruke.
Sit Hungry Doesn't Believe

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 21. Septembar 2008

Krenite od početka da čitate. Evo linka (isti onaj koji je postavio/la kikiriki).

http://boreokoociju.blogger.ba/arhiva/2005/03/16

Zanimljiv je sledeći pospankov prilog:

Citirano

BLOG PRIJATELJ DRAGAN DABIC

Neko je na komentarima na forumu spomenuo da je mozda Karadzic aktivno ucestvovao na forumu sarajevo-x? Tada sam i ja pomislio da je moguce da je bio i stalni citalac blogger.ba servisa. Moguce je cak i da je sa mnom razmjenjivao mailove, jer sam razmjenjivao mailove sa par ljudi koji su u mailu imali ime Dragan i javljali su se iz Beograda. Da li je Dragan Dabic jedan od dvojice Dragana koji su se prestavljali kao istoricari i koji su imali vise pitanja nego sto sam ja mogao dati odgovora u vezi rata u Sarajevu? Ako je neko u meduvremenu uspio da stekne blog prijatelja Dragana Dabica, neka mu pozeli dugovjecno tihovanje u nekoj od zatvorskih celija.

Social bookmarks