Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko
  • »Dinna_« je autor ove teme

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 21. Januar 2004

Dobar vid!

Posto o medicini pojma nemam, volela bih da cujem nesto o vidu (ja cu samo citati)! Kako se kvari vid? Kako se moze poboljsati? Da li su stetna sociva?

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

2

Srijeda, 21. Januar 2004

Pozdrav Dince,trenutno imam puno obaveza pa ne mogu da ti odgovorim ali ako Hadzi ili And_U_Price budu slobodniji mozda oni nesto kazu. ;)
Pazi koju igru igras.

3

Četvrtak, 22. Januar 2004

Pozdrav damama :)

Posto i sama vec godinu dana nosim cvike, jako sam zainteresovana za odgovore nasih medicinara :).

Ono sto cu se usuditi da kazem jeste da na pogorsanje vida moze da utice nepravilna/losa ishrana, a ni faktor sedenja polovine ( cesto i vise od polovine) dana pred raznoraznim modelima monitora se nikako ne sme zanemariti.

Ipak cu radije sacekati i procitati sta nasi lekari kazu na ovu temu. :)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

4

Pozdrav za sve prijatelje foruma...

Interesantna tema Dinna, ali ja stvarno nisam u situaciji da bilo šta postujem pre 26.01.2004. godine...

Imam usmeni magistarski ispit tada, :rolleyes: pa posle insAllah, navalićemo na ovu temu punom parom... :P

Pozdrav

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko
  • »Dinna_« je autor ove teme

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

5

Pozdrav

Rado cu sacekati. Posto nosim i ja cvike, bas bih volela saznati nesto malo vise o tome. :]

@hadzied: Obavezno moras javiti, kako si prosao na ispitu. Unaprijed ti drzim palceve, puno srece!
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Prvu ideju o kontaktnim sočivima dao je još davno Leonardo da Vinči, ali tek nakon skoro 300 godina se pristupilo realizaciji te ideje. Prva kontaktna sočiva bila su bez dioptrije i koristile su se prvenstveno za prikrivanje nekih deformiteta. Šira primjena kontaktnih sočiva počela je 1948. kada je konstruisano prvo malo kornealno sočivo . U samom početku lekari nisu učestvovali u konstrukciji sočiva. Kontaktologijom su se počeli baviti 60-tih godina prošlog veka što je doprinelo boljem razumevanju fiziologije i patofiziologije oka. Na taj način unapredili su se i poboljšali materijali za izradu kao i sama konstrukcija sočiva.

Ukoliko razmišljate o kontaktnim sočivima, a niste ih do sada nosili, za početak obavezno potražite stručni savjet lekara oftalmologa (po mogućnosti kontaktologa). Na taj način ćete dobiti najpotpunije informacije o sočivima, održavanju kao i o mogućim komplikacijama. Lekar će oceniti da li ste sposobni za nošenje kontaktnih sočiva, a nakon detaljnog pregleda daće vam savet koja vrsta sočiva bi za vas bila najbolja u zavisnosti od vaših želja i potreba. Osim toga lekar vas uvek može kontrolisati i u slučaju potrebe lečiti.

Apsolutne indikacije: keratokonus, iregularni astigmatizam, visoka miopija(kratkovidnost), afakija. U svim ovim slučajevima naočare nisu prava alternativa kontaktnim sočivima, a naročito kod keratokonusa. Kontaktno sočivo stvara novu površinu koja je pravilno zakrivljena i anulira cilindre. Kod progresivne miopije statistički je dokazano da kontaktna sočiva mogu usporiti progresiju.

Relativne indikacije: miopija, astigmatizam, hiperopija, određena zvanja.

Kontaktna sočiva se ne preporučuju osobama koje rade u prašini, dimu, s otrovnim materijalima, u prezagrijanom okruženju kao ni osobama s psihičkim smetnjama, onima koji boluju od epilepsije ili teškog dijabetesa (zbog mogućnosti anestezije rožnjače i razvoja neurotrofičkog ulkusa). Kod trudnica je takođe potreban oprez jer se u trudnoći mijenja suzni film. Bolesti štitne žlezde sa pojavom egzoftalmusa isto mogu biti kontraindikacija. Neki lekovi kao što su antihistaminici ili antidepresivi takođe utječu na suzni film i to treba imati na umu ako ih osoba koja želi kontaktna sočiva uzima.

A u nastavku... malo o vrstama...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

7

Ja cu ispricati nesto mojim recima, sto nisam citao, ali sam cuo. Cuo sam da je sargarepa dobra za vid, sto mi se svidja, jer ja volim sargarepe :D Kompjuteri bez zastite kvare vid, i moguce je da ja svoj vid kvarim iz dana u dan, jer nemam zastitu na kompjuteru. Nikako da se nakanim da kupim :O Sto se tice sociva, ona nisu stetna, al' ce vid bolje i brze da se ispravi, ako se nose naocare. Naravno, sociva su prakticnija i vecina ljudi ih vise voli nego naocare, ali su zato i skuplja. Uglavnom, ko nema problema sa vidom, ne preporucuje se da nosi sociva koja nemaju dioptriju, jer neki ljudi to rade. Ja sam stavljao sociva, a hvala Bogu nemam problema sa vidom, ali sam prestao kad sam cuo da mogu da pokvare vid. Toliko od mene, bar za sada. Hajde da rec prepustim doktorima 8)
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

8

Ja sam definitivno pokvarila vid pred monitorom :( Nosim naocare al mi nije jaka dioptrija (desno +0,75, lijevo +0,50) tako da ih nosim samo kad sam pred kompjuterom ili kad citam.

Interesuju me takodje metode poboljsavanja vida.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

9

pozdrav

I ja sam takodje cvikeras...vecinom nosim naocare dok sedim za kompjuterom, posto mi je sedenje za kompjuterom poso moze se rec da nosim non stop cvike, i sad sam se naviko pa hi nosim i kad mi ne trebaju :)

Sta mene zanima su ove laserske metode poboljsanja vida, razmisljo sam da uradim to mada ima malo straha da ne dodje do nekih komplikacija, ode po nemackoj kazu da sa vid poboljsa i +100%, dakle da moze da se bolje vidi no sto vidljivo zdrava osoba moze.

Sta kazu strucnjaci za ovaj nacin? i dali bi mi preporucili da to uradim? do kakvih komplikacija moze da dodje ?...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od Muki
Cuo sam da je sargarepa dobra za vid, sto mi se svidja, jer ja volim sargarepe :D

Šargarepa sadrži betakarotin, koji se u organizmu pretvara u vitamin A koji utiče na bistrinu rožnjače oka . No, u normalnoj ishrani unosi se sasvim dovoljno "gotovog" vitamina A, kroz namirnice životinjskog porekla tako da možemo i bez šargarepe.

Citirano

Orginalno od Muki
Kompjuteri bez zastite kvare vid, i moguce je da ja svoj vid kvarim iz dana u dan, jer nemam zastitu na kompjuteru. Nikako da se nakanim da kupim :O

Bolesti očiju uzrokovane računarima imaju dva oblika: zamor očiju i konjuktivitis. Zamor očiju je često povezan sa drugim poremećajima vida. Ako korigujete ove poremećaje, često možete otkloniti i zamor očiju. Drugi česti uzroci zamora očiju uključuju prejako svetlo koje dolazi sa zadnje strane monitora ili previše odsjaja sa ekrana uzrokovanog svetlom koje pada na monitor iza vaših leđa. Ove probleme možete eliminisati promenom položaja vašeg stola tako da se svi izvori svetlosti nalaze sa strane stola. Ako je nemoguća efektivna repozicija, nabavite ekran koji onemogućava odsjaj za vaš monitor. (Stakleni ekrani koji smanjuju odsjaj često uzrokuju više problema sa odsjajem nego što rešavaju - interesantno je da uz jedan Polaroid model dobijate i besplatne naočare za sunce). Ako je vaša kancelarija naročito jako osvetljena, bilo bi korisno da nosite tamnu odeću da bi eliminisali odsjaj koji potiče od refleksije svetla od vas samih.
Konjuktivitis (krvlju našikane oči sa izraženim svrabom) je jedan od osnovnih efekata elektromagnetnog zračenja na korisnike monitora. Smatra se da zajedno sa dermatitisom (crvena, iritirana koža), imaju isti uzrok. Katodna cev monitora vas zasipa negativno naelektrisanim jonima (elektronima). Oni uzrokuju da vaše telo postane negativno naelektrisano, uključujući i vaše oči. Tada pozitivno naelektrisane čestice prašine bivaju privučene od strane vašeg tela, gde mogu iritirati vaše oči, ili zapušiti i iritirati vaše pore. (Da bi videli kako efikasno negativno naelektrisane površine privlače prašinu, lagano obrišite ekran monitora vlažnom, belom krpom).

Ako vas oči svrbe za vreme ili posle rada sa računarom, ili ako vam se promenio vid (dioptrija) od kada ste počeli sa upotrebom računara, trebalo bi da nabavite ekran koji je uzemljen i sa provođenjem elektrona sprečava nastanak odsjaja. On je u mogućnosti da "hvata elektrone u zamku" i odvodi ih, i takođe smanjuje odsjaj ili pak LCD monitor koji je po ovom pitanju znatno bezopasniji.

Citirano

Orginalno od Muki
Sto se tice sociva, ona nisu stetna, al' ce vid bolje i brze da se ispravi, ako se nose naocare. Naravno, sociva su prakticnija i vecina ljudi ih vise voli nego naocare, ali su zato i skuplja. Uglavnom, ko nema problema sa vidom, ne preporucuje se da nosi sociva koja nemaju dioptriju, jer neki ljudi to rade.

Već sam ranije naveo da naočare ne mogu u svim situacijama biti adekvatna alternativa kontaktnim sočivima (keratokonus, iregularni astigmatizam, visoka miopija, afakija).
Kontaktna sočiva imaju niz prednosti u odnosu na naočare: njima se postiže bolja oštrina vida (i do 30 odsto u odnosu na korekciju naočarima), šire vidno polje, maksimalna korekcija na oba oka bez obzira na razliku u dioptriji, bolji estetski izgled, mogućnost slobodnijeg kretanja, mogućnost bavljenja sportom, plesom i sl...

Citirano

Orginalno od Muki
Toliko od mene, bar za sada.Hajde da rec prepustim doktorima 8)

Toliko i od mene sad za sad, al ja sebi dadoh malo više za pravo da govorim o ovome pošto mi je cimer bio student medicine pa sam ja ko i svaki drugi student tehničkih nauka onako usput pohvato i to znanja što je potrebno za medicinu :] 8)

P.S. Šalim se, provociram malo ove doktore ;)
Brat mi je oftalmolog,bavi se i naučnim radom pa mu često kucam neke radove na računaru, tako da hteo ne hteo moram ponešto da zapamtim :P

U međuvremenu javio se i PaZaRaC:

Citirano

Sta mene zanima su ove laserske metode poboljsanja vida, razmisljo sam da uradim to mada ima malo straha da ne dodje do nekih komplikacija, ode po nemackoj kazu da sa vid poboljsa i +100%, dakle da moze da se bolje vidi no sto vidljivo zdrava osoba moze.

Moj brat je vrlo oprezan po ovom pitanju i govori o tome da svi ti slučajevi "laserskog poboljšanja vida" nisu detaljno ispitani, tj. zna se do kojih komplikacija i pod kojim uslovima može doći do komplikacija odmah nakon operacije i u narednih par godina (i te su komplikacije u dobro opremnjenim očnim klinikama svedene na minimum), ali je situacija nakon 15-20 godina za sada potpuna nepoznanica za stručnjake, pa se postavlja pitanje koje nus-pojave se mogu javiti nakon dužeg perioda od operacije. Kliničkih slučajeva sa tim periodom postoperacije za sada nema jer je ta operacija relativno mlađeg datuma- a po njemu ima indicija da bi moglo doći do komplikacija koje bi se mogle javiti usled prirodnog staranja pacijenata i procesa koji se javljaju uporedo s time.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

11

Ponedjeljak, 26. Januar 2004

Cula sam da je sargarepa dobra za vid ali onako zivu da je jedes
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 26. Januar 2004

i sargarepa i beli luk... 8o Sargarepa zasto znam ali beli luk zasto???, ne znam??? samo sam tako cula
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

13

Petak, 23. April 2004

U zadnje vreme me oci dosta "svrbe".
Izutra kad ustanem imam podocnjake...
Dal je doslo vreme da po prvi put odem kod ocnog?

Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

14

Subota, 24. April 2004

Pozdrav za tebe Ernade, i ja se slažem sa tobom da treba da potražiš savet lekara, lično prema tvom opisu mislim da se radi o nekom očnom oboljenju, još ukoliko imaš pojačanu prokrvljenost u tom predelu, u narodu poznato kao zakrvavile mu oči, i još ako ujutru imaš "krmelje", te teže otvaraš kapke, onda sam siguran da se radi o konjuktivitisu, ili ukoliko je samo otok i svrab, kako si rekao, verovatno je taj konjuktivit alergijske prirode, jer se sada nalazimo u prolećnom periodu, cvetanja, beharanja, i tako to, što sve može dati alergiju i tebi takve simptome...

Pozdrav

P.S.

Simptom jutarnjih otoka kapaka, može se ulkopiti i u neka druga oboljenja, ali nadam se da nisi toliko star i da su tvoji bubrezi u dobrom stanju, pa da su ti otoci samo kao posledica lergijskog ili nekog infektivnog konjuktivita...

Ukoliko te još nešto interesuje, ili eventualno u vezi sa terapijom, može mo se čuti preko PM-a...

Hadzied

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

15

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od @ngi3
i sargarepa i beli luk... 8o Sargarepa zasto znam ali beli luk zasto???, ne znam??? samo sam tako cula

Ja se tek sad dotakoh ove teme posle duzeg vremena pa rekoh da pokusam da odgovorim na ova pitanja. ;)

Sargarepa
U ocima, tacnije u stapicima mreznjace, nalazi se jedan vidni pigment koji se naziva rodopsin. Rodopsin je neophodan za vid, a kako se on stalno razgradjuje pod dejstvom svetlosti, potreban je vitamin A da bi se ponovo sintetisao. Vitamin A se takodje nalazi u mreznjaci, a poznato je da je sargarepa bogata ovim vitaminom, te ga mi moramo unositi da bismo nadoknadili svakodnevu potrosnju vitamina i rodopsina.
Prvi znak nedostatka ovog vitamina je kokosije slepilo tj. nemogucnost vidjenja u sumraku (hemeralopija). Osobe kod kojih se javi kokosije slepilo izjavljuju da slabije vide u sumraku.
Dakle: sargarepa=vitamin A=dobar vid :D

Sto se tice belog luka, ni ja nisam sigurna ali mogu pretpostaviti da je to vezano za krvne sudove i arteriosklerozu. Naime, beli luk sprecava nastajenje masnih naslga na krvnim sudovima koji su prisutni kod arteriskleroze, a deluje povoljno kod arteijske hipertenzije i snizava povisen krvni pritisak. Krvni sudovi oka su veoma osetljivi na povisenje pritiska te kod dugotrajne hipertenzije nastaju karakteristicne promenen na ocnom dnu. Moze doci i do tromboze centralne arterije mreznjace, pa zavisno da li je tromb zatvorio samo neku granu ove arterije ili celo stablo, nastaju ispadi u vidnom polju ili momentalno dolazi do gubitka vida-amauroze (kad je zahvaceno stablo arterije). ?(

Pazi koju igru igras.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

16

Petak, 08. Oktobar 2004

U covece, sto vam je dobra ova tema. Ja oslepeh na politiku, a vi ovde lecite ljude. :rolleyes:
Dobro sto mi rece za ovu sargarepu. Moram pocet da je unosim polako, da se nebih pretvorio u petla :D
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 26. Maj 2005

Zanimljivi prilozi. :O

Sto se mene tice, nesto posebno se iz date teme nisam interesovala (valjda jer me vid jos uvijek super sluzi, sto kaze moj babo :"vidim ko soko!") ali sam davno naisla u nekoj knjizi na hadis Poslanika koji kaze da ucenje Kur'ana poboljsava vid kao i gledanje u zelenilo.Moja parabijaca (koja je jos uvijek ziva) ima 105 godina a naocare je pocela nositi od svoje 90 godine. Rasla je na selu, tu i dalje zivi....zelenilo bate (sto bi rekli pazarci) :D :D :D
Za ovo prvo sam se uvjerila u praksi.Moj drug iz srednje skole nosio je naocare i kada je upisao fakultet poceo je uciti Kur'an napamet. Danas je hafiz Kur'ana i ne nosi vise naocare niti kontaktna sociva i ne zali se na svoj vid.
Ok, vi ga ne morate bas uciti napamet..citajte bar. :D
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

• »be_unique« je žensko

Datum registracije: 10.02.2006

• Poruku poslati

18

Srijeda, 22. Februar 2006

Izvini, kako mozes da kazes da citanje bilo cega moze da poboljsa vid?! Postoji li neki naucni dokaz? Verujem to za tvog druga, ali sigurno postoji neki drugi razlog njegovog poboljsanja.
Moja dioptrija je -0.5 i planiram da jednog dana odem na lasersku operaciju. Moj oftamolog kaze kako to jos nije sigurno i zasto da ja budem zamorce. Nauka ce napredovati i takve operacije ce postati rutina.
Planiram da uzmem sociva pa me zanima da li je isto ako uzmem u boji ili obicna. Da li ova su ova boji stetna?

19

Srijeda, 22. Februar 2006

Unikatna , ja ti nosim cvike vec tri godine, -1 na oba oka. Dugo sam se dvoumila da li i ako vec onda koja kontaktna sociva uzmem. Odlucila se za dnevna, meka sociva i sad zasad je OK. Malko je tesko i pre svega neprijatno je u pocetku navici se na njih. Ne nosim ih uvijek.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »be_unique« je žensko

Datum registracije: 10.02.2006

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 23. Februar 2006

Hvala Pink! Kada sam pitala doktora za sociva poceo je da mi prica o tvrdim, mekim, za 6 meseci, za tri meseca, za jedan mesec, o tome kako treba da idem na obuku..... Toliko stvari mi je napricao da sam zazalila sto sam ga uopste nesto i pitala. Sada sam odlucila da ih ipak uzmem jer mi naocre bas i nisu prakticne, svaki cas ih cistim, zamagle se kad pocnem da slazem sudje iz masine...

Social bookmarks