Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

realista

Početnik

(10)

• »realista« je muško
  • »realista« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2004

• Poruku poslati

1

Srijeda, 11. Januar 2006

Dobrovoljni davaoci krvi i njihov status

sta mislite o novom zakonu u kome su dobrovoljni davaoci krvi totalno zapostavljeni??? X( o| o| o|

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 11. Januar 2006

Daj tekst Zakona, da znamo o cemu pricamo.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

realista

Početnik

(10)

• »realista« je muško
  • »realista« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2004

• Poruku poslati

3

Srijeda, 11. Januar 2006

Ja se izvinjavam ali sam mislio da ste u toku zbivanja posto je to sad kod nas aktuelno, sto se tice teksta zakona samo da vam kazem da on ima 87 stranica, a njega mozete naci na zvanicnom sajtu www.zdravlje.sr.gov.yu U kratkim crtama da vam kazem o cemu se radi ako hocete da popravite zub kod privatnika to zadovoljstvo kosta recimo 10 eura a u bolnici normalno besplatno uz ucesce u participaciji od 20-30 dinara. Uvodjenjem novog zakona sada je to ujednaceno 10 eura pa biraj gde ces da radis zub :)
u svemu tome najvise su pogodjeni dobrovoljni davaoci krvi koji su do sada imali povlastice u svemu a sada su bukvalno receno zaboravljeni i baceni u korpu. Mislim da vam je sad donekle jasno o cemu sam hteo da malo promuhabetimo :)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

4

Subota, 14. Januar 2006

Ne spadam u dobrovoljne davaoce krvi.
Razlog: malokrva sam.
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 15. Januar 2006

Nisam je dosada davao a niti uzimao hvala Allahu dz.sh.Ali ako zatreba odmah zasucem rukav bez ikakve nadoknade.

p.s

Bogat je onaj sto daje,a ne onaj sto ima !
" Bilen alemlere rahmettir "

NELLI

Početnik

(10)

• »NELLI« je žensko

Datum registracije: 17.01.2006

• Poruku poslati

6

Subota, 28. Januar 2006

Citirano

Orginalno od annonimus
Nisam je dosada davao a niti uzimao hvala Allahu dz.sh.Ali ako zatreba odmah zasucem rukav bez ikakve nadoknade.

p.s

Bogat je onaj sto daje,a ne onaj sto ima !
Ako tako misliš čudi me da do sada nisi darovao krv,koja je neophodna u svakoj bolnici još ako si Rh0- ta grupa je jako potrebna!! Kad si tako darežljiv put pod noge i zasuči rukav, nijedan iznemogli i bolesni pojedinac ti nece doci na vrata da traži sam ;)
The best way to destroy an enemy is to make them your friend :]

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

7

Nedjelja, 15. Juli 2007

Moj babo rahmetli je bio dobrovoljni davaoc krvi i svakodnevno je davao svoju krv...smatrala sam to za lijepom gestom i kada sam postala punoljetna i ja sam postala dobrovoljni davaoc krvi.

Medjutim kako u nas u BiH nista nije kako treba pa ni to prestala sam s tom humanoscu. Razlog....

Kada je moj babo /dugogodisnji davalac krvi/ imao udes i morao na operaciju ja sam morala moljakati i placati nekome da mu daju krv../u banci nije bilo krvi/

Kupila sam mu tri vrece krvi koliko su trazili...operacija je bila duga i babo se u jednom momentu poceo buditi a krvi je nestajalo...tako da sam ja i jedna medicinska sestrica/ koja je izgledala kao da i njoj treba krvi/ legli smo pored njega i iz vene u venu mu davali krv.

Od tada sam se zaklela da ne dam vise ni kap svoje krvi nikome..osim ne daj Boze pitanja zivota i smrti i tada samo iz vene u venu..a da im ja napumpam kesicu krvi na kojoj ce oni od sirotinje uzeti po 500 eura..nema sanse.

Tako sam i za nanu traila krv i nasla 5 vreca koje su trebale..nanu nisu operisli..krv njima ostala i opet da mi sutra zatreba opet bih morala trckarati i moljakati za vrecicu krvi.

Ne dam vise kap krvi nikome..dokle god su lopovi na mjestima gdje mogu da se bogate na sirotinji i tudjoj patnji. X(
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 15. Juli 2007

Citirano

Orginalno od sanjiva
Kupila sam mu tri vrece krvi koliko su trazili...

...a da im ja napumpam kesicu krvi na kojoj ce oni od sirotinje uzeti po 500 eura..nema sanse.

...Ne dam vise kap krvi nikome..dokle god su lopovi na mjestima gdje mogu da se bogate na sirotinji i tudjoj patnji. X(

Kako je moguce da se naplacuje krv koju je neko dobrovoljno (chitaj: bez nadoknade) dao?! Zar se i to radi???

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

@Sting Lady

sve je tuhlo u državi Danskoj..onaj BiH :D :))

Čudno jeste ali istinito , ja govorim ono što se meni desilo i šta se dešava.

A kada je nekome pitanje života i smrti neke drage osobe niko ne gleda na to..niko ne reaguje.

U BiH gdje god se okreneš kriminala je mnogo..samo su ljudi valjda oglušili i poostali slijepi ili gledaju u pogrešnom pravcu. :rolleyes: :]
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

10

Bogami sam i ja placao i to podosta. Videli ljudi da sam na muci pa udri.. o| o| o| o| o|
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od Optimus
Bogami sam i ja placao i to podosta. Videli ljudi da sam na muci pa udri.. o| o| o| o| o|

Pa takve oni nažalost i cijede....a to što se postavlja pitanje o statusu dobrovoljnog davaoca krvi?!

Pa kakav mu je status ako da svoju krv hiljadu puta , on mora da plati grdne pare da bi dobio za sebe jednu vrećicu.

Ama ne dam više krvi samo iz vene u venu da sam sigurna da će ju dobiti besplatno onaj kome život zavisi od moje krvi.

Shele

Učenik

(10)

• »Shele« je muško

Datum registracije: 08.06.2006

• Poruku poslati

12

Krv da dam? Ovim prevarantima? Nikad... X( Dao bih krv samo ako neko od mojih prijatelja, rodjaka ide na operaciju, samo u tom slucaju ;) Inace, ova akcija B92 i ono sto uzimaju krv narodu, ja u ono ne verujem ! Ko garantuje da ce ona krv da zavrsi u dobrotvorne svrhe (tj. tamo gde je najpotrebnija) ? Prodaju male bebe iz porodilista, a da ne prodaju krv... eheheh ;)
AMG

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 19. Juli 2007

Evo očiti dokazi kako se u BiH prodaje i kupuje dragocjena tečnost..sramota ali istina...

Doza od tristo grama krvi od 200 do 300 KM
19.7.2007.

Kantonalna bolnica "Fra Mihovih Sučić" u Livnu nema ni minimalnih zaliha krvi za hitne slučajeve, a operativni zahvati obavljaju se samo pod uslovom da pacijent prethodno obezbijedi potrebne doze.

Cijena doze od 300 grama krvi koju naplaćuju livanjski davaoci-prodavači kreće se od 200 do 300 KM, zavisno od hitnosti slučaja i "mušterije".

Koliko je dramatična situacija potvrđuje i primjer 68-godišnjeg Livnjaka Slavka Puđe koji je u utorak, 17. jula, bio primljen na Hirurško odjeljenje ove zdravstvene ustanove radi operacije, a kada je na bolničkim kolicima dovezen u operacionu salu rečeno mu je da operacije neće biti jer na zalihi nema krvi.

Penzioner Puđa skinut je sa operacionog stola, uz napomenu da mu je za operaciju potrebno 750 grama krvi koju bolnica nema, ali koju može kupiti kod livanjskih prodavača krvi koji na taj način obezbjeđuju sredstva za život.

Kupovina krvi kad u bolnici nema minimalnih zaliha postalo je normalna pojava nakon rata, jer u Livnu nema ni dvadeset registrovanih dobrovoljnih davalaca koji krv mogu dati svaka tri mjeseca, odnosno najviše četiri puta godišnje.
(SRNA)

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 19. Juli 2007

Ja ovdje u Swedskoj prilicno redovno dajem krv.
Neznam kako to ovdje u Swedskoj ide kod primanja krvi, jer dosad elhamdulillah nisam imao takvih iskustava i potreba za tim, ali mislim da se ovdje krv ne kupuje. U pocetku dok sam davao krv su mi davali neke obrasce da potpisujem ukoliko pristajem da se ta moja krv upotrebljava i za proizvodnju lijekova (haman i lijekove od toga proizvode), na istrazivackim institutima kao i za jos neke druge upotrebe.

Inace, sjecam se da kada se moj rahmetli babo 2003 trebao operisati u Pazarskoj bolnici, oni tada nisu imali zalihe krvi, a kako babu moja krvna grupa nije odgovarala, morao sam traziti dobrovoljnog davaoca, pa sam elhamdulillah i nasao (ipak je nas narod merhametli).

Inace ta operacija i vadjenje kamena iz mokracne besike je ucinila da mi je babo nakon godinu ipo kasnije i preselio na ahiret.
Da ga nisu tada operisali (Allah zna najbolje) ali vjerovatno bi zivio i dan danas, jer su mu tom operacijom posekli i canserogeno tkivo u blizini, a sto je izazvalo njegovo kasnije naglo razbuktavanje.

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 19. Juli 2007

Citirano

Orginalno od Shele
Krv da dam? Ovim prevarantima? Nikad... X( Dao bih krv samo ako neko od mojih prijatelja, rodjaka ide na operaciju, samo u tom slucaju ;) Inace, ova akcija B92 i ono sto uzimaju krv narodu...

Ne zezaj, preter'o si..Tvoje je da das krv, ako hoces.
Nije vise to ono vreme, siguran sam da gde god se umesa B92 tu nema podvala i prevara, garant.
Dajte krv, ulepsajte zivot sebi i drugima! Tvojih pet minuta, neciji ceo zivot! :)
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 19. Juli 2007

Prosle godine sam bila u situaciji da primim krv. Doktori su svaki put insistirali ma tome da neko od mojih prethodno da bocu krvi jer bolnica navodno, nije raspolagala istom. Svako jutro babo, braca davali su svoju... Ipak sam ja jednog jutra dobila bajatu krv na sta je organizam burno odreagovao.
Babo je godinama dobrovoljni davaoc krvi a ja bih je dala jedino ne daj Boze, iz vene u venu, bilo kome.
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

17

Petak, 20. Juli 2007

..imam jedno pitanjee za dobrovoljne davaocee krvii..

koliko je kod nas uobicajeno da se daje krviii od jednom???

..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

18

Petak, 20. Juli 2007

Citirano

Orginalno od inaa
koliko je kod nas uobicajeno da se daje krviii od jednom???

Ovamo je to pola litre, ili malo slikovitije, ona najvisa flasa od Sinalca, al ne bas puna, vec tu jedno tri prsta ispod sredine

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

• Poruku poslati

19

Petak, 20. Juli 2007

Ovdje kod nas se daje 350 ml krvi..

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 02. August 2007

Citirano

Orginalno od galaksija
Ne spadam u dobrovoljne davaoce krvi.
Razlog: malokrva sam.

Ni ja.
Razlog: Strah me igle. :(

@E-B

Flasa od Sinalka....

Uh sto mi se nesto zgadi.... xx(
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Social bookmarks