Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »pustinjar« je muško
  • »pustinjar« je autor ove teme

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

1

Subota, 07. Februar 2004

Docek i ispracaj hadzija u Libanu

Selam,

Sjedimo u petak vece u stanu i najednom se napolju cuju neki udarci bubnjeva, kad ja na terasu a ono docek za nekog "hadziju".
Ovdje je u arapskom svijetu obicaj da se hadzije iz jednog dijela grada prate i docekuju sa bubnjevima defovima i ucenjem "telbije"(rijeci : lebbejke-llahumme lebbejk, ili odazivam Ti se Allahu, odazivam),
te se ja br‍ze latim aparata i u akciju evo nekih detalja sa tog doceka...
Uzgred da kaz‍em da je u pitanju docek nekog had‍ije koji je "habesija",
to je jedna firka (grupa) muslimana kojih ima ovdje u Libanu oko milion,
oni su dosta dobri trgovci i biznismeni, a puno ih ima po inostranstvu,
poznati su jos po nekim vrlo liberalnim idejama u islamu, poput dozvoljavanja uskih farmerica za djevojke koje nose mahramu na glavi...?!?
A, o doceku, neka posvjedoce slike!

boshnjak1

Početnik

(10)

Datum registracije: 20.05.2003

• Poruku poslati

2

Subota, 07. Februar 2004

.
boshnjak1 je dodao/la ovu sliku:
  • 6 Februar 2004.- docek kod Habesija (1).JPG
[SIZE=2]otud odovud mali boshnjo opet kuci ide...plojovic@yahoo.com :klanja: [/SIZE]

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

3

Subota, 07. Februar 2004

evo jos jedne slike
pustinjar je dodao/la ovu sliku:
  • 6 Februar 2004.- docek kod Habesija (2).jpg

boshnjak1

Početnik

(10)

Datum registracije: 20.05.2003

• Poruku poslati

4

Subota, 07. Februar 2004

.
boshnjak1 je dodao/la ovu sliku:
  • 6 Februar 2004.- docek kod Habesija.jpg
[SIZE=2]otud odovud mali boshnjo opet kuci ide...plojovic@yahoo.com :klanja: [/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 09. Februar 2004

Eselamu alejkum,

eto i o habešijama da se progovori na forumu. Imao sam prilike upoznati ih. Ljubazni su, gostoprimivi ali u nekim stvarima zalutali. Bio sam na jednom prijemu, počastili me izvrsno, napravili mi mjesto do njihovog šejha ...

Citirano

Orginalno od pustinjar
poznati su jos po nekim vrlo liberalnim idejama u islamu, poput dozvoljavanja uskih farmerica za djevojke koje nose mahramu na glavi...?!?

Istina živa, čak ih je većina bila tako odjevena, kao da je to propis. No, to je 'mila majka' u poređenju sa onim šta se još može sresti kod habešija. Dobar dio muslimna su proglasili kafirima, ne priznaju priznatu ulemu, ne dozvoljavaju čitanje knjiga već tvrde da se znanje stiče usmenom predajom a čitanje je privilegija za njihovu ulemu ... Za neupućene su opasnost.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 10. Februar 2004

Liberalite

s.a.
mali je to beljaj, kakvijah stvari ima ovdje, ne bih da ljagam islam kao vjeru kojoj govore da pripadaju, ali islam je za sve muslimane, neki ga manje, neki vise praktikuju, ali sve u svemu islam je nesto sto treba praktikovati "dovoljno" da bi to zaista bilo nesto sto se zove islamom!

itd:)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 10. Februar 2004

Citirano

Orginalno od pustinjar
mali je to beljaj, kakvijah stvari ima ovdje,

Pa nije bas mali beljaj. Kada za n.pr. dr Qaradawija kazu da je munafik a za sve selefije (ili vehabije) generalno da su kafiri to nije mali beljaj vec veliki.

Evo jedan tekst o habesijama koji je cini mi se malo tendeciozan ali u kojem mozes naci par pitanja kaje bi trebalo proslijediti nekom od habesija ukoliko ih poznajes.

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 12. Februar 2004

islam izmedju istoka i zapada

s.a.

Habeshije ne samo da keferishu puno islamske priznate uleme, vec unose nered u islamske redove.
Naime, ovdje u Libanu ima po cetiri frakcije muslimana, cetiri frakcije krshchana, cetiri frakcije ostalih.

Muslimani su u najvise grupe podijeljeni u
sunije (to smo mi), ima nas oko 65% ukupnog broja muslimana,
Shiijje (oko 30%, broja muslimana),( to su oni muslimani cijih sekti ima desetak , od toga nekoliko poznatih alevijje, zejjdijje, isna asherijje, ismailijje itd.)
Druzi ( poznati su kao po svom stanovistu da covjek postaje punoljetan tek nakon 40 godina(jer je Poslanik primio objavu u 40-toj god.), ili jos jedan od njihovih bisera je da vjeruju u REINKARNACIJU (tako ako je bio dobar covjek na dunjaluku onda prelazi u jos boljeg, a ako je bio los onda poslije smrti se radja u nekoj od zivotinja, pa opet nanovo dokle ne pocne da se popravlja).
i na kraju su OVI sto mi o njima razgovaramo "HABESIJJE". Tacno je da je fetwa na nivou islamskog svijeta da se za njihovim imamom ne smije klanjati, da se oni ne "pikaju" kao pripadnici islama, ali sta ces, cim se predstavljaju muslimanima!?!

Obzirom na Hrishchane:
Maroni - to je dio Krshchana kojih ima samo u Libanu(i nesto u Siriji), inace su od plemichke porodice i vjencavaj se samo medjusobno(da se ne dijelio njihov imetak i da ne bi isao u ruke tudjinaca), inache su dobri vijernici; od njih je i predsjednik Libana Emil Lahoud.
Pravoslavci - njih je znatno manje, imaju svoju crkvu i vise su orijentisani Moskvi.
Katolika - ima nesto oko 30 % ( od ukupnog broja Krshchana u Libanu), istakli su se u dvadeseto-godishnjem ratu... na osnovu toga su dobili puno vise benificija u Vladi od Ortodoxa (Pravoslavaca).
Protestanata - ima, ali vrlo malo, mahom su to oni koji su se nastanili na Bliskom Istoku sebetom posla pa tu i ostali. Inace su stichenici Amerike (kako se i moze pretpostaviti).

JEVREJA - Apsolutno nema.

Obzirom na ove mini-stat. podatke mozda malo priblizih zbog cega "habesijjje" djeluju najjace bash ovdje.
O razgovoru sa njima - Ne Pada Mi Na Pamet!

p.s.
Rekao Poslanik Muhammed a.s.w.s.:
Zaista che se Jevreji podijeliti na sedamdeset i jednu grupu,
Krshchani che se podijeliti na sedamdeset i dvije grupe,
a muslimani che se podijeliti na sedamdeset i tri grupe;
sve su u vatri osim jedne!
a upitashe ga koja je to jedna, o Bozji Poslanice?
Pa im Poslanik a.s. odgovori:
"Oni koji slijede Sunnet moj (moja djela) i sunnete mojih pravednih Halifa".
Neka je Allahova milost i blagoslov na Muhammeda.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

9

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

U ovom Hadisu ima jedna interesantna stvar, a to je onaj dio gdje Poslanik a.s. kaze: "... Sunnet moj i Sunnet mojih pravednih Halifa."

Moze li mi neko to malo pojasniti? Kako to Sunnet Poslanikov a.s. i Sunnet Pravednih Halifa?

Na koga se misli kada se kaze Pravedni Halifa?

Ovo me bas zaintrigira.

Bas me interesuje da li su ove Habeshije i ove godine docekali kojeg njihovog Hadziju. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

10

hmm

selam,

Citirano

U ovom Hadisu ima jedna interesantna stvar, a to je onaj dio gdje Poslanik a.s. kaze: "... Sunnet moj i Sunnet mojih pravednih Halifa."

Misli se na onu cetvoricu prvih halifa (Ebu Bekr, Omer, Osman i Alija radijallahu anhum).
Neka ulema dodaje i sve ostale pravedene halife koji se vladaju po sunnetu Resulullaha i oni koji svojih Idztihadom,(trudom) uspiju iznaci islamski prihvatljiv odgovor (danjasnji fakihi i njihove fetve u vremenu).

Citirano

Bas me interesuje da li su ove Habeshije i ove godine docekali kojeg njihovog Hadziju.

ove su slike ove godine...
taze

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

11

Petak, 13. Februar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Dragi brate bojim se da se nismo bas najbolje razumjeli. :) Razumijem ja sta znaci Pravedni Halifa, i ko tu spada. Neko me interesuje kako to da Poslanik a.s. kaze: Sunnet moj i Sunnet mojih pravednih halifa.
To je pitanje. Jel to imaju dva Sunneta??? Poslanikov a.s. i Sunnet Halifa. Kako to Sunnet pravednih halifa??? Sta je to Sunnet pravednih halifa??? To bih volio da mi se palo pojasni. Halali.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 13. Februar 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Dragi brate bojim se da se nismo bas najbolje razumjeli. :)

Gerilac, najprije pitas:

Citirano

Na koga se misli kada se kaze Pravedni Halifa?

a kada Pustinjar odgovori onda mu kazes:

Citirano

Razumijem ja sta znaci Pravedni Halifa, i ko tu spada.

Zbunjujuce, zar ne ?( . Nejse, nek ide dalje diskusija :) .

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

13

Subota, 14. Februar 2004

hulefai-rashidun

s.a.
svakako da se radi o jednom sunnetu, zapravo, ako bi smo hteli prevesti sa arapskog znachenje hulefa' - znachi namjesnici, tj. svaki onaj koji je namjesto nekog prethodnog ( naravno slijedi njegov rad, ideje, itd.),
rashidun - je mnozina rijechi reshiid, a znaci - neko ko je pravedan.
da bih ti sahi pojasnio , u danasnje vrijeme hulefairashidul bi bili : Sejh dr Jusuf al-Qaradawi i njemu sluchni od isl. uleme, jer trenutno nemamo halifu, a na njegovo mjesto vechina ove uleme koju imamo prilike slushati u arapskom svijetu kaze da su danashnji islamski autoriteti zapravo hulefai-rashidun,
resulullah kaze: "Moja se ummet neche slozhiti na zabludi", sto je josh jedan dokaz u korist ovome.
znachi svaki onaj koji slijedi ono shto je radio resullulah i bude pravedan slijedi ustvari NJEGOV ALEJHISELAM SUNNET
islam je shirokogrud zato zahtijeva puno objashnjenja a Allah opet najbolje ZNA!

Social bookmarks