Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko
  • »Sting Lady« je autor ove teme

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 05. Novembar 2006

Dosadashnji diplomci dobijaju master

Beograd -- Konferencija univerziteta odlučila da se ranije zvanje "diplomirani” za sve diplomce do 2004. izjednačava sa zvanjem "master”

Rektorski savet Konferencije univerziteta Srbije na jučerašnjem sastanku odlučio je da se diplome osnovnih studija, završenih po ranijim propisima, izjednačavaju s diplomama novih, master studija. Konferenciju čine predstavnici i državnih i privatnih fakulteta.
Nekadašnje osnovne studije, po obimu gradiva i trajanju, istovetne su sadašnjim školovanju na nivou master, odnosno četvorogodišnjem studiranju, ocenila je Konferencija.
Ova odluka odnosi se na sve one koji su završili državne, ali i privatne fakultete po starom zakonu, izjavio je za Politiku Srećko Šekeljić iz Saveza studenata Beograd, a odluku je potvrdio i prorektor Beogradskog univerziteta dr Aleksandar Lipkovski.
Prema Bolonjskoj deklaraciji, koju Srbija počinje da primenjuje, osnovne studije mogu trajati tri ili četiri godine, a magistarske, koje se sada zovu master, jednu ili dve godine. To je predviđeno Zakonom o visokom školstvu, koji je stupio na snagu krajem 2005.
(Izvor: B92)

Shta mislite o ovoj odluci? Koje su joj, prema vashem mishljenju, dobre, a koje loshe strane?

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

2

Citirano

Orginalno od Sting Lady
Beograd -- Konferencija univerziteta odlučila da se ranije zvanje "diplomirani” za sve diplomce do 2004. izjednačava sa zvanjem "master”

Kako to do 2004? Unazad? Ja sam diplomirala 2005,kači l me to?
Moj drug je prije neki dan zvao naš fakultet u Beogradu da pita šta će biti sa upisom na postdiplomske ove godine s obzirom da je to objavljeno. Odgovorili su mu da je nemoguće da će se to ostvariti i da fakulteti nisu dobili nikakvo slično obavještenje. Sad mi nije jasno je l ta odluka definitivna ili nije.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko
  • »Sting Lady« je autor ove teme

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

3

Unazad, unazad. I meni je to malo nejasno. Shta je sa 2005. i delom 2006. dok se nije donela ova odluka? Shta ce biti sa tim diplomcima...?

Sve ovo ima i dobrih i loshih strana, ali chini mi se da su pocheli prenaglo da donose neke odluke.

Volela bih da neko upuceniji kaze malo vishe...

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od Sting Lady
Unazad, unazad. I meni je to malo nejasno. Shta je sa 2005. i delom 2006. dok se nije donela ova odluka? Shta ce biti sa tim diplomcima...?

To ispada da ćemo mi da izvisimo ?( Ma mora da nešto ne kontamo kako treba, jer to bi značilo da će svi koji su ikada diplomirali biti masteri, samo će oni koji su diplomirali 2005. ili početkom 2006. biti nešto niže. Nemoguće.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

5

ja sam nesto nacula o tome. mada bih morala proveriti ali mi se cini da ukljucuje i apsolvente tekuce skolse god. kazem da nisam potuno sigurna u to
ne, zaboravite. to sto sam ja cula vazi za petogodisnje studije koje menjaju sistem. sorry
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

6

zuti cvijete, ja mislim da to i tebe kaci. Jer se ovde ne kaze da se ovo odnosi na one koji su zavrsili fakultet do 2004 godine, vec na one koji su zavrsili fakultet po zakonu i statutu iz tog vremena. 2004 godina je uzeta, jer se u toj godini promenio zakon i poceo novi sistem skolovanja. Ovo ne kaci one koji su upisali fakultet od 2004 godine ;)
Dakle, 99% sam siguran u to da i tebe ovo kaci ;)
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

7

Utorak, 07. Novembar 2006

Mislim da sprovodjenje te odluke zavisi od fakulteta do fakulteta. Ne bih da te razocaram ali za tu informaciju ti je najbolje da pozoves svoj faks i da se raspitas. Dzaba te mi ovde bodrimo. Na mom faksu master zvanje dobijaju svi koji diplomiraju od ove godine, sto se tice ovih ostalih izvisili su. Ali ni to master zvanje nije magistratura u onom smislu u kom je to bila pre, vec ako hoces da radis doktorat onda ne moras da provedes dve godine na magistraturi pa dve godine doktorat nego samo tri godine da pises doktorsku tezu.
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od dzerakin
Mislim da sprovodjenje te odluke zavisi od fakulteta do fakulteta. Ne bih da te razocaram ali za tu informaciju ti je najbolje da pozoves svoj faks i da se raspitas. Dzaba te mi ovde bodrimo. Na mom faksu master zvanje dobijaju svi koji diplomiraju od ove godine, sto se tice ovih ostalih izvisili su. Ali ni to master zvanje nije magistratura u onom smislu u kom je to bila pre, vec ako hoces da radis doktorat onda ne moras da provedes dve godine na magistraturi pa dve godine doktorat nego samo tri godine da pises doktorsku tezu.

Da, dosadasnji sistem poslediplomskih studija tekao je na sledeci nacin, magosterijum, koji traje dve godine, iz cega sledi prijava i pisanje doktorske disertacije, cija priprema traje jos jednu godinu, a vreme koje se dobije nakon prihvatanja teze od strane nastavno-naucnog veca odredjenog fakulteta iznosi jos 5 godina.
Ukidanje tzv. master studija, odnosno magiterijuma u formi koja je do danas vazila, u stvari samo prestavlja prisajedinjenje jedne drugoj, obzirom da su dosadasnje magistarske studije trajale 2 godine ( odabir, priprema, prijava teze ), plus jos 1 godina potrebna za slicnu roceduru vezanu za doktorsku disertaciju, jer ce prema novom planu doktorske poslediplomske studije trajati ukupno tri godine.
Nece se tu nista bitno promeniti, pogotovu niko bez obzira na promenu navina studiranja, ne moze da svrsenom poslediplomcu oduzme zvanje ili titulu, taman posla. Ali mislim da ce se procedura uprostiti i naravno skratiti, sto je i cilj Bolonjeske deklaracije, mislim jedan od ciljeva.
Pa ako pogledate strucne casopise zapadnih autora, videcete da je i tamo ranije bio slican sistem kao sto je ovaj kod nas, do sada, naravno i u okruzenju. Oni su to resili ostavljanjem postojecih titula i dodavanjem novih, a ne ukidanjem vec odradjenih titula. Mozete to videti ako pogledate citate autora na poetku svakog strucnog rada.
No u svakom slucaju, bitno je da se uci i da se sticu nova znanja, titule malo vrede bez prakse i iskustva, kao i bez usvojenog odredjenog obima znanja. A to se veoma brzo pokaze, pa se tako treba i cuvati titula koje ne prate odredjeni nivo znanja. :D
Eto toliko, veliki pozdrav

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

9

Posljednje što čuh je da svi oni koji su magistrirali po starom sistemu mogu do 2010. da po starom sistemu i doktoriraju.
Bože mili, takvu su zbrku napravili da se više ne zna ni ko pije ni ko plaća. Prije se bar znalo da je magistratura-magistratura, a sad pojma nemam šta je taj master uopšte. Ja lijepo završih fakultet i upisah magistraturu, a sad ne znam ni šta završavam. Ako me sad po ovoj odluci koju Sting navede, proglase za mastera, onda cu bit i master i magistar i sto milijardi titula a niko neće znat šta koja predstavlja o| o|

Citirano

Originalno od Sting Lady
Zovite me osnovac, ali dajte mi znanje doktora...

abfang

Učenik

(10)

• »abfang« je zabranjen

Datum registracije: 23.06.2006

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Ja lijepo završih fakultet i upisah magistraturu, a sad ne znam ni šta završavam. Ako me sad po ovoj odluci koju Sting navede, proglase za mastera, onda cu bit i master i magistar i sto milijardi titula a niko neće znat šta koja predstavlja o| o|

Ne bi trebala studirati za titule, zuti cvijete. Budi ti sposobna to je najvaznije. Milo Djukanovic je na primer zavrsio jednostavno samo fakultet, a vidis gde je dospeo i sta je uspeo. Sposobni je od bilo kojeg profesora, da ne pricam od doktora, magistra itd.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

11

Utorak, 14. Novembar 2006

Danas na vestima cuh zanimljiv komentar, doduse ovo je moje prepricavanje vesti, nisam zapisivao, a kaze se sledece,

Savet univerziteta Srbije doneo je predlog odluke da svaki fakultet ponaosob, svojim svrsenim diplomcima izda karticu sa ukupnim brojem poena koje su stekli studirajuci po dosadasnjim planovima i programima, pa se tako kaze da svi cetvorogodisnji fakulteti nose oko 260 poena.
Master diploma stecena po novim planovima i programima bolonjske deklaracije nosi nesto iznad 300 poena, te se na osnovu predloga Saveta, omogucava svrsenim diplomcima doskolavanje u smislu upisivanja jos jedne skolske godine, kako bi dobili razliku poena od 260 do 300.
Sadasnja Master diploma se prema bolonjskoj deklaraciji stice nakon petogodisnjeg skolovanja, pa se prema tome nemoze u potpunosti izjednaciti dosadasnje cetvorogodisnje skolovanje sa petogodisnjim, jer bi u tom slucaju samo prepisane diplome izazvale buru nesporazuma na Unverzitetima u okruzenju, u smislu priznavanja tako dobijenih master diploma.
Kako sam razumeo spikera na vestima, Savet univerziteta Srbije, smatra da se Zakon o visokom skolstvu ne moze primenjivati retroaktivno.
Ostaje da se ovakav ili mozda neki drugi slican predlog da na dalje razmatranje, kako bi se izmenama postojece regulative dobile smernice za resavanje ovog sve aktuelnijeg pitanja.
prof Paunovic, koji je daoizjavu povodom ovog predloga, naglasio je da je velika medijska paznja posvecena ovom problemu, a da su se ujedno u javnosti iznele velike neistine i neadekvatno tumacene odluke, odnosno predlozi odluka Saveta univerziteta, te je doslo do oprecnih tumacenja i tako dalje...
Pozdrav

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

12

Utorak, 14. Novembar 2006

25. maja 1998 ministri nauka Velike Britanije, Francuske, Italije i Nemacke potpisali deklaraciju Sorbonne u Parizu. Jednu godinu kasnije, 19. juna 1999 je ovaj deklaracija obuhvatila 29 evropskih zemalja, koje su potpisale Bologna deklaraciju. Cilj ove deklaracije je da se diplome i tok studija ujednace, uspostavi jednako davanja ocena, poboljsanje mobiliteta studenata i profesora. Najvazniji korak pri tome je stvaranje zajednickih diploma, kao sto su:

- Undergraduate Studies - traju 3 godine i zavrsavaju sa Bachelor.

- Graduate Studies - Master

- trogodisnji ciklus za doktorat

O tacnim sadrzajima studija nije nista receno u Bologna deklaraciji. Strukture i nazivi diploma su se mozda ujednacili, ali je bucnost i dalje nejasna. Na primer, ako neka osoba, xy, absolvira fakultet hemije u Nemackoj i time dobije zvanje Bachelor hemije, ne moze jednostavno nastaviti studije za Master u Velikoj Britaniji, jer se tamo Bachelor iz Nemacke gleda kao manje vredan. Cak i Nemackoj nije jasno jasno koliko dugo treba da traju studije. Tako da je budnost danasnjih studenata nejasna.

Ja studiram po starom zakonu, znaci Magistar Artium i dobicu ako Bog da to znanje. Nisam bas razumela ovdasnju diskusiju, kako moze neka deklaracija, koja je tek kasnije donesena da promijeni zvanje absolvenata koji su studirali po starom zakonu?

Ovde u Nemackoj je to reseno tako, da studenti koji su poceli da studiraju po starom zakonu i dobiju staro zvanje i da ova deklaracija kaci samo one, koji su se upisali kasnije.

Hadzied, ti imas super pamcenje. Svaka cast!
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

13

Srijeda, 15. Novembar 2006

Citirano

Orginalno od IrfanP
Ne bi trebala studirati za titule, zuti cvijete. Budi ti sposobna to je najvaznije. Milo Djukanovic je na primer zavrsio jednostavno samo fakultet, a vidis gde je dospeo i sta je uspeo. Sposobni je od bilo kojeg profesora, da ne pricam od doktora, magistra itd.

Niko nije reko da ja studiram za titule, Irfane. Ovdje se i ne priča i suštinskim razlozim za nečije studiranje nego o formalnim i pravnim problemima koji su nastali od kako se Bolonjska deklaracija primjenjuje kod nas. Moj slučaj je samo uzet kao primjer do kakvih se sve dilema može doći. Dakle, tema je nešto drugo.

Još nekih informacija sam pronašla ovdje .

kaleks

Učenik

(10)

• »kaleks« je muško

Datum registracije: 18.02.2006

• Poruku poslati

14

Srijeda, 15. Novembar 2006

Znaci sad sam Master.
Hvala ovima iz Bolonje 8)

A sta da radim sa postdiplomskim studijama, je li to znaci da cu biti sad Akademik :D

PS: direktor kaze da mi to nece povecati platu X(

sahih

Učenik

(10)

• »sahih« je muško
  • »sahih« je zabranjen

Datum registracije: 07.06.2006

• Poruku poslati

15

Subota, 18. Novembar 2006

Master sa zadrškom

Novi Sad - Zvanje mastera pripašće svima koji su stekli VII-1 stepen stručne spreme posle studija koje su trajale najmanje pet godina i uz odbranjen diplomski rad. Kad je reč o diplomcima koji su završili studije koje traju kraće od pet godina, svaki fakultet će pojedinačno utvrđivati da li te studije odgovaraju akademskom nazivu master na osnovu upoređivanja prethodnih i sadašnjih studija. Ovo je epilog višenedeljnih rasprava na temu izjednačavanja diploma, kako su juče u Novom Sadu presudili rektori, dekani i predstavnici svih fakulteta s državnih i privatnih univerziteta u Srbiji. Oni su na sednici Konferencije univerziteta Srbije usvojili "Predlog kriterijuma za usaglašavanje naziva stečenih prema propisima koji su važili do 30. septembra 2005. godine sa zvanjima koja se stiču po bolonjskom procesu".

U prvom stavu ovog predloga konstatovano je da "lice koje je steklo ili stekne odgovarajući akademsko, stručno ili naučno zvanje, prema propisima koji su važili do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju, zadržava pravo na njegovo korišćenje u skladu s propisima prema kojima ga je steklo".

KONUS je odlučio i da predloži Vladi Srbije da od republičkog parlamenta zatraži autentično tumačenje 127 člana Zakona o visokom obrazovanju, "u smislu da lice koje je steklo zvanje prema ranijim propisima ima ista prava kao oni koji će steći zvanje po novom".

Takođe je predloženo da "ukoliko lice - koje je steklo odgovarajuće zvanje prema propisima koji su važili do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju - želi da zameni stečenu diplomu novom diplomom može tražiti od fakulteta na kojem je stekao da mu u postupku i pod uslovima propisanim opštim aktima tog fakulteta utvrdi da ranije stečena diploma odgovara nekom od zvanja koje predviđa novi zakon".

Fakulteti koji budu izdavali nove, odnosno verifikovali stare diplome, zaključeno je, moraće da "upoređuju trajanje studija", a to kako je KONUS prihvatio znači:

"Zvanje master može se utvrditi za lice koje je steklo VII-1 stepen stručne spreme, odnosno završilo studije u najmanje petogodišnjem trajanju i odbranilo diplomski rad."

Ova odredba je izazvala veliko polemiku i neodobravanje studenata, pa su ispred sale u kojoj se održavao sastanaka počeli da skandiraju "Lopovi, lopovi", nakon čega im se predsedavajući profesor Dejan Popović, rektor Beogradskog univerziteta, obratio zamolivši da ne skandiraju i vređaju iza vrata, već da se pridruže profesorima i uzmu učešće u radu.

Za diplomce koji su završili fakultet u "trajanju kraćem od pet godina utvrdiće se da li fakultet odgovara akademskom zvanju master na osnovu usklađivanja sadržaja i ciljeva prethodnog i novih studijskih programa i utvrđivanjem vrednosti i obima završnog rada, kao i upoređivanjem ukupnog opterećenja lica tokom savladavanja završenih osnovnih studija".

Student sociologije iz Beograda Matija Medenica, predstavnik studenata koji su protestovali, najavio je da će ako se "ne izjednače diplome stečene po starom režimu studija sa master diplomama, kao što je to pre dve godine učinjeno u Hrvatskoj i ove jeseni u Sloveniji, studenti od narednog ponedeljka blokirati svoje fakultete i rektorate".

Profesor beogradskog Pravnog fakulteta dr Sima Avramović se usprotivio izjednačavanju starih sa master diplomama pošto, kako je rekao, master studije podrazumevaju godinu više od osnovnih studija.

- Ako je neko ovim zakonom oštećen, onda su to magistri, a ne diplomirani pravnici ili ekonomisti. Novim zakonom magistarske studije neće postojati - istakao je Avramović.

Nadovezujući se na njegovu diskusiju, dekan Elektrotehničkog fakulteta iz Beograda dr Branislav Kovačević je ocenio da je insistiranje studenata koji studiraju po starim propisima na izjednačavanje sa master diplomama - neozbiljno.

- Ja mogu da vam izdam hiljadu diploma koje niste zaradili, ali pitam vas šta će biti kad budete počeli da radite, a ne budete znali da obavljate posao, jer za njega niste osposobljeni... Dobićete odmah otkaz - kazao je dr Kovačević.

Iako nije student, među učesnicima protesta se isticao Zoran Petakov, funkcioner Lige socijaldemokrata Vojvodine. Na pitanje novinara da li je njegovo učešće na protestu u kontekstu predizborne kampanje, Petakov je kazao da nije, već da su ga "zamolili da pozajmi razglas".

M. Laketić

-

Master je moj, samo mi ga daj

Istovremeno sa održavanjem sednice skupštine KONUS-a juče je na Platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu održan studentski protest zbog osporavanja principa Rektorskog saveta po kome postoje uslovi za izjednačavanja zvanja diplomirani sa zvanjem master.

Organizatori protesta, Studentska unija Srbije, Savez studenata Beograda i Udruženje studenata sa hendikepom ponovili su zahtev za izjednačavanje prava i diploma.

- Ovim protestom još jednom podsećamo da su stare studije podjednako opterećivale studente kao i novi master studijski programi. Borimo se za jednaka prava na tržištu rada i prilikom upisa na doktorske studije- objasnio je pi-ar protesta Simon Simonović.

Okupljenima se pridružila kolona studenata FPN-a i FON-a koji su na protest krenuli peške sa Voždovca. U putu su se sastali sa akademcima sa Ekonomskog fakulteta, a onda su svi zajedno stigli na Plato udruživši se sa kolegama sa medicine, filozofije, filologije...

Studenti su objasnili da, ako se raniji diplomci ne izjednače sa masterima, praktično će se ravnati sa bačelorima. Kako su istakli, u tom slučaju generacijama sa VII 1 stepenom stručne spreme više neće moći da rade one poslove koje im je garantovala stara diploma. Tako diplomirani pravnik više ne bi mogao da bude sudija, niti bi mogao da upiše doktorske studije.

Za vreme trajanja protesta nije bila poznata odluka KONUS-a, ali su studenti, strahujući od mogućeg nepovoljnog ishoda, poručili da neće odustati od svojih zahteva. Protest su završili šetnjom oko zgrade Rektorata, Knez-Mihailovom i Vasinom ulicom, da bi se ponovo vratili na Studentski trg gde su se zaustavili ispred Rektorata uzvikujući: "Hoćemo master". Organizatori su najavili inicijativu za izmenu Zakona o visokom obrazovanju kako bi se promenile sve nedorečenosti kad je reč o ekvivalenciji.

J. Stevanović

-

Šta kaže Zakon o visokom obrazovanju

Sporni član 127 Zakona o visokom obrazovanju koji će biti upućen Skupštini Srbije na razmatranje doslovce glasi:

"Lice koje je steklo odgovarajući akademski, stručni ili naučni naziv prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovog zakona zadržava pravo na njegovo korišćenje u skladu sa propisima prema kojima ih je steklo.

Lice iz stava 1. ovog člana može tražiti od visokoškolske ustanove u kojoj je steklo naziv da mu u postupku i pod uslovima propisanim opštim aktom visokoškolske ustanove, a u skladu sa kriterijumima za usklađivanje stečenih naziva koje propisuje Konferencija univerziteta, utvrdi da ranije stečeni naziv odgovara nekom od naziva iz člana 95 ovog zakona".

U Raspravi se takođe čulo i da ukoliko dođe do izjednačavanja zvanja - nema potrebe za izdavanjem novih diploma, iako i taj argument zakon demantuje: "Kada visokoškolska ustanova utvrdi odgovarajući naziv, izdaje novu diplomu u skladu sa ovim zakonom".

Inače, Zakon o visokom obrazovanju razlikuje:

- studije prvog stepena: osnovne akademske studije i osnovne strukovne studije - bačelor i bačelor (appl)

- studije drugog stepena: diplomske akademske studije - master, specijalističke strukovne studije i specijalističke akademske studije i

- studije trećeg stepena: doktorske akademske studije (ph. d).

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 21. Decembar 2006

Citirano

Orginalno od Tutinac
Skupština za izjednačavanje zvanja
20. decembar 2006. | 08:36 -> 18:36 | Izvor: B92
Beograd -- Zakonodavni odbor Skupštine usvojio tumačenje zakona po kome se nova zvanja mastera izjednačavaju sa ranije stečenim diplomama

To znači da bi svi oni koji su ranije stekli zvanje, na primer, diplomirani pavnik, ili još uvek studiraju, a upisali su studije po starom zakonu, mogli će da zatraže od fakulteta da im zvanje preimenuje u master. Međutim, predlog tumačenja Zakona mora još da usvoji i Skupština Srbije, čime on postaje deo Zakona i obavezujući za sve fakultete u Srbiji.

Ipak, Skupština se verovatno neće sastajati pre izbora novih poslanika, iako nije raspuštena.

Zakonodavni odbor usvojio je takav predlog autentičnog tumačenja Zakona o visokom obrazovanju, a tu odluku je doneo pozivajući se na Zakon o visokom obrazovanju, prema kojem se ne mogu se ugroziti ranije stečena prava.

Pomoćnica ministra prosvete i sporta Emilija Stanković zadovoljna je takvim predlogom tumačenja. "Razlozi za takvo tumačenje leže u zaštiti stečenih prava koja ne smeju biti narušena", navela je ona.

Zbog nedoumica oko izjednačavanja zvanja "diplomirani" i "master", na sednici Konferencije univerziteta Srbije, održanoj u novembru u Novom Sadu, doneta je odluka da od Skupštine Srbije bude zatraženo tumačenje spornog člana Zakona, kako bi se ta prava precizno utvrdila.

Srbijanka Turajlić, profesorka Elektrotehničkog fakulteta, rekla je za B92 da očekuje da se uspostavi ekvivalencija između VII-1 stepena i zvanja mastera: "Očekujem i da odbor istovremeno uspostavi ekvivalenciju i između VI stepena i zvanja bačelora, jer je to takođe jedino moguće." VI stepen predstavlja nivo više škole.

Turajlićeva smatra da zakonodavni odbor treba da ukine pravo fakultetima da pojedinačno odlučuju o akademskim zvanjima u Srbiji, jer će to napraviti haos: "Imali bismo diplome koje su potpuno identične, izdate naprimer od dva različita fakulteta, koje će se različito vrednovati - što je nedopustivo".

www.b92.net

@Tutinac: Pre nego nesto napises(kopiras),nadji odgovarajucu temu.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 21. Decembar 2006

Citirano

Originalno od Tashke
@Tutinac: Pre nego nesto napises(kopiras),nadji odgovarajucu temu.

Vazi brate pretrazivacu ovih 2.500 tema na forumu...dogovoreno....
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

18

Petak, 22. Decembar 2006

Postoji i opcija koja svih tih 2500 tema caskom pretrazi.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

GRoM

Početnik

(10)

• »GRoM« je muško

Datum registracije: 14.05.2007

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 21. Maj 2007

master ili ne

meni je dekan licno rekao da jos uvek nijedna skola u Srbiji nijee zavinocno po Bolonjskoj deklaraciji, bez obziro sto oni petljaju da je to po bolonji. Ne moze Srbija tek tak da odluci da ce sistem visokog obrazovanja biti po Bolojskoj deklaraciji, valjda se pita neko visi. Ja sam diplomirao pre 2 nedelje i nisam dobio master, vec samo dipl ecc.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

20

Ponedjeljak, 21. Maj 2007

Ma, to o masterima ti je dokon prica, nema nista od toga. Ja, licno, nisam to htio cekati vec sam upisao master.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Social bookmarks