Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen
  • »onajKojiTrazi« je autor ove teme

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

1

Utorak, 07. Oktobar 2003

DRAGI MOJI RAMAZANI

DRAGI MOJI RAMAZANI

Ramazan se primakao i samo sto nije usao u nasu avliju, a ja ponovo nepripremljen za njega. Kako brzo prodje taj mjesec da i ne znas kako ga prihvatiti docekati i u njemu uzivati, a da ti ne izmakne i ostavi te zalosna.
Kada ramazan prodje i kada ga na Bajram ispracamo, sve smo nekako kao ponosni sto docekasmo jos jedan Bajram, a u isto vrijeme tuzni zbog odlaska ramazana u kojem ne stigosmo se sjetiti svih onih sto ih ne bijase ovog ramazana medju zivima.
Miris ramazana me posebno ranjava i vraca u moje djetinjstvo kada sam iscekivao ezan za iftar u avliji, na basci, puticu, kojim sam hitio kuci noseci u bardaku taze vodu, kojom ce se moji omrsiti. Posebno mi je ostala moja rahmetli nana u sjecanju jer sam uvijek cekao njen lokum iz kutije rahatluka, kocku secera ili dvije tri kocke od napolitanke.
Majka je praveci pitu iza ikindije namaza obrezivala jufke sa sinije i od ostatka tijesta pravila male pitice nama djeci. Manja djeca su te pitice jela cim se je pitica na platni ispekla, a mi veci smo to cuvali za iftara i nosili zamotane u krpi i dobro cuvali u dzepu.
Kako je samo mirisala nasa mahala pred aksam. Miris brasnom i uljem uprzene corbe, zatim opojni miris zaljevene sarme, poljevene paprikovim zaljevom. Pred sami aksam se je sladunjavo sirio miris havlapite, zaljevene jabukovim pekmezom.
Za nas djecu je posebno veselje bila ramazanska sofra. Babo je diktirao kakav ce biti iftar, jer je volio lijepo pojesti, a to "lijepo" je pocinjalo rascinjenom corbom, koja je morala biti gusta i sa povrcem ili tiritom, a zaprzena uljnom zaprskom pomijesanom sa brasnom. Morala je tu biti slana i slatka pita, zatim kompot i za babu kiselo mlijeko, u koje se obavezno udrobila kukuruzna proha. Poslije iftara je uslijedilo izapiranje usta koje je pocinjala od najmanjeg djeteta, a zavrasavalo sa starjesinom kuce, a to je bio uvijek nas babo.
Lijepo je to bilo djetinjstvo sa ramazonom kao carem svih mjeseci u mojoj mladosti . Puno smo se veselili kada smo bili pozivani na iftare u komsiluk, nasoj rodbini i prijateljima. I mi djeca smo tada imali svoju sofru, djeciju sofru.
Nase pune stomacice je teravija spasavala, gdje smo nakon 33 rekata vec bili spremni jos jesti. Teravija je bila za nas zanimljiva jer smo kao djeca uzivali u vragolijama omladinaca, koji su htjeli da pokazu da imaju viska hormona i adrenalina pa su safove znali nekada potpuno oboriti, ljuljajuci ih . Mujezin je tada zaustavljao teraviju i najzagrijanije izgonio u zimsku noc na hladjenje.
Sjecajuci se mladosti i ranog djetinjstva insanu ostaju samo uzdasi za mladoscu, propustenom vremenu, koje je u nepovrat otislo, izgubljenim prijateljima i umrlim roditeljima.
Zato je ovaj ramazan mnogome tuzan i sjetan. Tuzan je jer nemamo vise koga nazvati telefonom pred ramazan, malo imamo koga obici, nemamo kome cestitati Bajram i koga poljubiti u ruku. Boze, oprosti nasim dobrim roditeljima i smiluj im se i podari im dzennetske basce.

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

2

Srijeda, 08. Oktobar 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Auuuu brate dragi, ova ti je bila prava. Uhhh jesi me slomio ovim postom. Da te Allah nagradi. A shto se dove tiche, Amin ja Rabbi. Ramazan je Car mjeseci. Ramazanom je takodje Pazar nevjerovatan, to rijetko ima. U Pazaru je Ramazanom neki specifichan miris. Uh, toliko je blizu da na samu pomisao, da nema josh mnogo, poigrava mi osmjeh na licu.

Proshla su vremena, kada su ljudi mnogo blizi bili, vrijeme kada su Mobe na sve strane bile, jedni drugima pomagali, drzali se, druzili se, itd. LJudi su bili jednostavno blizi. A sada je doshlo sve ono shto je doshlo i pojavio se prestiz u svemu, i imetku, i nauci, i u polozaju, i u pameti, itd. I onda su se ljudi udaljili jedni od drugih, nadam se da che muslimani uskoro nachi taj jedan sushtinski dio kojeg nevide a ispred nosa im je, pa da ponovno bude zajednishtva, moba, druzenja, itd. A kazu inache da je pochelo Dinsko proleche (Budjenje), tako da pochinju pupoljci da se radjaju. Shta che nam novog i lijepog donijeti ovaj Ramazan vidjet chemo ako Bog da.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

3

Srijeda, 08. Oktobar 2003

Esselamu alejkum!

Kako se ramazan priblizava, insan osjeca svu radost tog mubareca i zalost i nostalgiju za prosloscu i onim sto se nikada nece povratiti.
To mi je bio moto da napisem taj tekst, koji sam podastro na vas cijenjeni forum, gdje sam zelio da sa vama podijelim radost dolazeceg musafira i muhabet o tekstu i ramazanu kao i atmosferu predramazansku u seher Novom Pazaru.
Selam svim nasim dobrim Bosnjanima-muslimanima, ma gdje bili!

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

4

Utorak, 04. Novembar 2003

Esselamu alejkum!

Zavrsi se i prva trecina ramazana. Prodjose ovih deset dana kao hitra voda a da i ne osjetih kako odose ti dani.
Ulazimo u drugu trecinu ramazana. U ramazanu se treba stalno uciti Kur'an jer zbog Kur'ana prva trecina ramazana je rahmet. Zbog Kur'ana je druga trecina ramazana magfiret. Zbog Kur'ana je treca trecina, zadnjih deset dana, spas od vatre vjernicima.
Dopustimo da nam Kur'an udje u nasa srca.

Social bookmarks