Niste prijavljeni

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen
  • »onajKojiTrazi« je autor ove teme

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

1

Subota, 11. Oktobar 2003

DRAZEVICI-DUGA POLJANA-SJENICA

Abdullah Bosnic

DRAZEVICI-DUGA POLJANA-SJENICA

Dragi moji, Drazevici su vam lijep, brdski i zivopisan kraj, smjesten izmedju Duge Poljane, Brnjice, Stavlja, Zabrena i Banovica. Ima kakvih 100 lijepih i pravih sandzadzkih kuca, rasporedjenih po brezuljcima oko kojih kao tepih jedan do drugog se prostrli zeleni pasnjaci. Po tim pasnjacima i livadama pasu cuvene sjenicke ovce.
Ovo selo je okruzeno planinama a najvece su Golija, udaljena 18 km., i Jadovnik prema koji se pruzio prema Crnoj Gori.
Zelenila ovdje ima na pretek. Zelenila pak, nejma bez izvorske bistre i zdrave vode a ovdje su poznate vode, sa kojih piju ovdasnji ljudi, koji su duga vijeka. Vodama su mjestani dali imena kao: Glavna cesma, Dzankovska voda (blizu dzamije), Drazevska rijeka uliva se Vapu, tu je jos seoski vodovod.
Ovdasnji narod voli svoj kraj i do sada je nafaku nabirao na svojim njivama koje se zovu: Torcilovo, Veliko brdo, Borici, Borici kod Duge poljane, Klekavica, Klinca, Ramov krs, Husovski krs, njive progon, koje su opasale cijelo selo.
Drazevici nisu veliko selo ali imaju ipak svoje mahale: Musicka mahala, Kamberovici, Mujovici, Husovici, Dzankovici. Imena mahala daju i prezimena ovdasnjih zitelja.
Usmena kazivanja govore da su ovo selo osnovala cetiri brata i to: Kamber, Huso, Dzanko i Fetah.
Posto je ovo vecinom brdski kraj, stocarstvi je jako razvijeno i malo cete naci mjestanina da nejma ovaca, krava, koza. Pored stocarstva, kraj je bogat i raznim vocem kao, sljivama, jabukama, kruskama i krompirom. Ovdje uspijeva posebna sorta psenice, "Golija" a kukuruz nazalost ne moze se sijati radi ranog mraza koji ovdje rano padne.
Kao i cijelo podrucje Sandzaka i ovaj kraj je zanimljiv po obicajima koji su jos dobro ocuvani. Oni se ogledaju u sijelima na kojima su sto je interesantno u drustvu i stari i mladi, kada sijelo odmakne dublje u noc, onda se mladi odvoje u druge sobe.
Ako je ista rodbina, jedno prezime, onda znaju cesto biti svi zajedno na okupu. Na sijelu se sali, prica se o pazaru, prodaji, kupovini, o onima Drazevcanima i Sandzaklijama koji su se raselili i naselili se od Amerike do Australije.
Na sijelu se iznosi i sluzi tradicionalno kazan skuhanog krompira a kao prilog i specijalitet, posluzuje se cuveni sjenicki sir. U zadnje vrijeme se na sijelima nudi govedja i ovca prsuta i to od ovce lubine, kao i cuveni sjenicki sudzuk. A sve to se zaliva tursijom od kiselog kupusa i prostom tursijom od vode kiselih paprika, jos se sluze se koske od izrezanih glavica kiselog kupusa.
Sto se tice obilazaka u selu i druzenja, ono je uglavnom plemenskog karaktera, sto ce reci da se najvise obilazi svoja rodbina i da se druzi u zatvorenom krugu. Medjutim kada se neko zeni ili udaje , zove se cijelo selo bez izuzetka, za tu priliku se kolje vo, tele, vise ovaca i iznosi i casti prsutom.
Kod zenidbe po starim obicajima , gazda kuce pozove nekoliko uglednih i imucnih ljudi i oni idu i isprosu' mladu. Prije toga se momak i devojka dogovoru' o vremenu i nacinu svadbe.
Ovdje je poznata i kradja mlade, normalno za "kradju" mlade znaju i jedni i drugi, samo se to radi zbog "ekonomskih" razloga. Po "tajnom" dogovoru dodje 5-6- ljudi i stave mladu u kola i odvedu kod momka. Odmah, haman iste veceri se vjencaju obicno kod hodze, iza toga ide se na "mir", kada mladini dozvolu' mir.
Sto se tice nosnje, ovdje je poznata nasa Bosnjacka starina i tradicija koja se cuva i njeguje. Cuvene su dimeije od 16 metara sa uckurom, jelek, samija i samija stambolka, dimije sa kosuljom i jelece sa nakitom a nakit su dukati, petolirke, dvolirke i hajrije.
Sto se tice muske nosnje, nju krase pantolone od sukna, opanci pirocanci, kozni opanci, salovi pojasi, gunjevi.
Na kraju ne mozemo a da ne spomenemo dzamiju ovdasnju, koja je prvobitno napravljena bez minare. Stara je vjerovatno preko 200 godina i u narodu je poznata kao mejtep.
Sadasnja dzamija je napravljena 1991/92 sa munarom koja je visoka oko 17 metara. Hodze su bili: Mujkovic Hasim ef., Sinan ef. Mujkovic, Huzejr Janjcanin. Mujezini su bili iz porodice Sacic.
Jedini hadzija je bio Hasim ef.Mujkovic.
Mezarja ima vise a jedno se nalazi kod dzamije, drugo kod Jancanskih kuca, a trece, novo mezarje je na Arapovom grobu .
Lijep je nas Sandzak, treba ga jos vise voljeti i cuvati nasu Bosnjacku tradiciju, koja je ovdje u Sandzaku ocuvanija od one u matici Bosni.

Vesselam!

copyrights©abdullahovaavlija

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

2

Petak, 07. Novembar 2003

Esselamu alejkum!

Pa zar niko iz Drazevica ili Sjenice nece da komentarise ovaj moj putopis i da nesto prozbori o njemu!!!!

3

Petak, 07. Novembar 2003

We alejkumu sellam

Ämm... smem li se ja malo umesati? Jeste da nisam iz Drazevica niti iz Sjenice, ali sam imala prilike da cujem puno o njima, jednom sam ih cak i videla.
Ono sto sam cula je uglavnom pozitivno.Osobe koje su mi pricale o Drazevcima nazivale su ih najlepsim selom na citavoj nasoj Pesteri. Moja mama se slaze sa time,a s'obzirom da je ona Sjenicke gore list, verujem u to. :) Osim toga Drazevici su darovali puno pametnih i uspesnih ljudi Sandzaku.

P.S. Bilo mi je zanimljivo procitati "putopis" koji si naveo.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

4

Petak, 07. Novembar 2003

Esselamu alejkum!
Pink, hvala ti puno sto si "probila led" i komentarisala ovaj putopis. Ja nisam sandzaklija ali volim Sandzak i pricu sandzacku pa sam se ogledao u opisu Drazevica.
Selam tebi Pink!

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

5

Srijeda, 10. Mart 2004

Moj Babo je rodom iz Duge Poljane a ja sam samo par puta bila tamo i to kad sam bila mala. A sto se tice Drazevica, moj otac svake godine seli pcele tamo na ispasu i kaze da je veoma lepo, a ja posle ovog putopisa pozeleh da na prolece odem sa njim i uverim se.
Inace, Pester je siroko poznata po svojoj lepoti. Ja sam nedavno prolazila tuda i stvarno su prizori fantasticni. Naravno ko voli prirodu i zelenilo ovo je najblize, najlepse mesto za uzivanje.
Pazi koju igru igras.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Utorak, 06. Juli 2004

Sjenički sir

Privodi se kraju registracija čuvenog sjeničkog sira, mlečnog proizvoda sa Pešterske visoravni, poznatog na prostoru cele bivše Jugoslavije. Uskoro bi sjenički sir trebalo da bude registrovan i zaštićen kod Evropske unije, naravno, pre toga i u Srbiji. Pored sira, sličnu proceduru trebalo bi da prođu i pršuta i drugi specijaliteti od sušenog mesa, proizvedeni u Mačkatu i okolnim zlatiborskim selima, koji su svojim vrhunskim kvalitetom odavno čuveni i van granica naše zemlje.
- Čim bude gotova registracija sjeničkog sira u zemlji, krećemo u Evropu. Smatramo da će ovaj proizvod biti naša najbolja ulaznica na evropsko tržište, kaže za užičke Vesti Fuad Hrnjak, predsednik sjeničke opštine i dodaje da nekoliko vagona ovog proizvoda čeka na kupce, a da na sjeničkom siru trenutno najbolje profitiraju nakupci koji uspevaju da ga prebace do Bosne, Kosova, Slovenije.
Po rečima Sulejmana Badića, vlasnika moderne mlekare na Pešteru, povratnika iz Luksemburga, u Evropi postoji interesovanje za ovaj proizvod i, uopšte, za zdravu hranu iz netaknute prirode, kakva je u ovom kraju.
- Međutim, standardi Evropske unije su rigorozni i dok ih ne ispoštujemo neće biti ništa od izvoza. Moramo imati rigorozan kvalitet i dobru reklamnu kampanju - ističe Badić, koji u Evropu već izvozi sjenički sir, kačkavalj i paprike u mleku.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko
  • »CHAMPION« je zabranjen

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 02. August 2004

Drazevici, Duga Poljana, Sjenica

Nema lepseg pesterskog kraja do ovog, a narocito selo Drazevici. Tacno je da je selo nastalo dolaskom (mislim) trojice brace iz Crne Gore i to iz Kucha. Ovo selo je najlepse na celoj pesterskoj visoravni, a i najbogatije je. Bogato je ne samo zato sto iz svake kuce bar jedno, a i vise clanova radi u inostranstvu, vec i sto je zaista ovo selo dalo mnogo pametnih ljudi. Retko ko iz tog sela a da se nije skolovao do fakulteta pa i dalje. Puno je prelepih devojaka i momaka. Zene bas tu prave najbolji sir i ostale mlecne preradjevine. LJudi su solidarni. Mnogo ljudi iz tog sela je putovalo. Svi mestani imaju kuce u Novom Pazaru, ali i dalje tamo zive i to lepo-moderno.
Drazevcani su gostoprimljivi, vole da im se ode, pa i jagnje se okrene tu za cas.
Radja tamo kruska, ali divlja kao i jabuka. Radja tamo dren, sipurak, lesnik i tako to. Priroda ovom kraju i nije naklonjena sto se tice drugog roda osim zita, krompira...
Selo je brdovito, kamenito, a ima dosta i obradivog zemljista pa ljudi rade na poljima. Lepo je otici u ovo selo i zimi i leti. Sta mislite, sta bi Svajcarci napravili od ovog sela kad bi ga imali?

Champion

8

Citirano

Orginalno od CHAMPION
Sta mislite, sta bi Svajcarci napravili od ovog sela kad bi ga imali?

Nemaju ga 8) .

P.S. Citajuci tvoj post primetih da Drazevicima nista ne fali, sta ce mu onda Svajcarci? Vole divlje kruske? ?(
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko
  • »CHAMPION« je zabranjen

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

9

NEMAJU GA

PINK ume biti bistar-ra. Svajcarci zaista nemaju selo kao sto je Drazevice, a imaju ljude iz tog sela koji tamo rade i to par njih na vrlo privlacnim radnim mestima. Vidim da bolje poznajes Nemacku, pa te pitam sta li bi Nemci uradili sa plodovima divljih kruski ili jabuka, mozda bi se setili da ih industrijalizuju. Do duse sta ako su Nemci, ne mora da znaci da znaju sve ako imaju para? Kad bi se oni znali setiti svega mi ih sigurno ne bi nazivali "Nemci". Ti si sigurno mladja od mene (zakljucujem iz tvojih postova), pa i ne mozes variti neke stvari na nacin koji to cine ljudi tridesetih godina i vise.
Sandzak nije bogat region, ali i to sto ima Drazevice daje ogroman doprinos, jer je najbogatije selo na pest. visoravni, kako duhom tako i u svakom drugom pogledu. Zato nemoj pricati o Drazevicu koje ne poznajes. Ne pricaj o divljim kruskama i jabukama na ironican nacin. Svo to voce je deo tebe.
Popravices se ti znam ja to.

Champion

10

Utorak, 03. August 2004

@ CHAMPION : Pozdrav i odgovor za tebe ;).

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

11

Petak, 13. August 2004

Drazevice

Kad vec pomenuste Kuce u Drazevicima, da li neko zna gdje se moze nabaviti knjiga "Pleme Kuci u Zabrenu"?

Takodjer, da li neko zna gdje se moze nabaviti knjiga "Kolasinci"?

Hvala,

Bosniaco

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 03. Mart 2005

Balkanski sibir

Bila je to prašuma. Visoka i nepregledna, podjednako duga i široka. Tek nenadano, namerno ili slučajno, to sad nije važno izbio veliki požar. Sila od vatre, plamena i žara ogoli čitavu visoravan. Po nepreglednim zaravnima osta samo garež i tangal polja, bez igde ičega dobiše ime Pešter, izvedeno od reči peša, što znači pećina, kraški ponor, jama.
Zvuči kao legenda, ali nije - reći će svaki Pešterac, iz Naboja, Šipča, Leskove, Đerekara, Suvog Dola, Graca, Ugla, Boroštice, Devreča, Reževića, Braćaka, Ramoševa, Tuzinja, Rastenovića, Rasna, Cvetanovića, do Karajukića Bunara i Bara. Sasvim sigurno i razložno, pričaće ponosno, iako nema hladnijeg krajolika, ni toliko prilagodljivog uma, da sabrano sanja dok živi o ovozemaljskom rahatluku, jer svega je ovde napretek osim udobnosti, bezbrižnog odmora i uživanja.
Od muke i studeni vrele su promrzle ruke. Klima je na Pešteru surova, temperaturne amplitude neobjašnjive. Danju živa skače iznad 30, a noću oko minus 20 stepeni. Toliko antagonizama, na jednom lokalitetu, da sinoptičari i meteorolozi marifetski, mirno i uljudno vrte glavom, pomahnitalim instrumentima između privida i stvarnosti, realnog i onostranog.
Leti vladaju nesnosne vrućine. Sunce pruži, od praskozorja do sumraka, a onda kad se sve živo kurtališe žege, eto svežine i ujdurme za jorgane. Ćebad i čaršavi imaju upotrebu samo tokom dana, za londžu u hladovini, kad dokoličarima ponestaje motiva za prazne razgovore, pa posle krkanluka, jagma za vodom, kao univerzalnim lekom. Bistri izvori su pešterski oskudni, pa se malobrojnim vrelima pripisuje dženetski značaj. Čaša vode vredi više od litra punomasnog mleka, gotovo hermetizovanog debelom korom kajmaka, bez čega je svaka ponuda hijanetska, tvrdica i nevera, u kraju prepoznatljivom po rekordnom odgoju stoke i ovaca, od kojih se osim mleka, dobija nadaleko čuveni sir, specijalno pripremaju paprike u pavlaci, zatim suši pršuta i ovča lubina, te proizvodi sudžuk.
Pun stomak je najjača odbrana od smrzavana, govore Pešterci, čiji vetrom šibani rumeni obrazi, dokazuju zdravlje i boravak na čistom vazduhu, dok mimo želje izgledaju preplanulo, iako napolju sve više steže studen, a koža dobija mat nijansu, pa čak i pomalo nežni pastelni efekat, pri hotimičnom otimanju od ledene varijante.
Pešterske zime su duge, ponekad i iscrpljujuće. Najhladnije je od sredine do kraja januara, kad se hladni vetrovi spuštaju u kotline. Pravo sa najviših vrhova Đurđevice, Đerekarskog homara, Nabojske ćafe, Koritnika, Gradine, Huma, Strašijevca, Trojana, Markova vrha na Jarutu, Čukara, Velikog i Crnog vrha stvaraju mikroklimu i najniže temperature na Balkanu, u četvorouglu Braćak - Tuzinje - Karajukića bunari - Boroštica. Epicentar je između ovih toponima, u pešterskom polju, na mestu zvanom jezero, u koje ponire od Đerekarske nastala reka Borošica i zahvaljujući arteficijalnoj komunikaciji uvire u Vapu.
Snežne padavine su obilne, a putevi najčešće neprohodni. Vanredno stanje je redovna pojava, kad se zbog visokog snega parališu teško održive komunikacije, ali privremena odsečenost od sveta i nezaslužena izolacija, ni na kraj pameti ne inspirišu na autonomiju, već još više, kao najpouzdanija veza resocijalizuju dobroćudne Pešterce, kojima je veliki jazuk, žali bože šteta, na sramotu, ako tokom duge zimske sedeljke, za planinke sa štrugljama i tkalje na razbojima, ne zasviraju i zapevaju uz gajde i gusle.
Da se čuje do duvarina, bačija i katuna. Po čukama i kotama, nek odzvanja i ko budno sanja. U susret pećinskim unikatima iznad đavolih virova, pa osluškujući zvučne fenomene iz jezera, u kome živi peštersko čudovište Loh Nes, zatim o bunarima bez dna i večnoj kući konjanika bez traga i glasa.
I to je Pešterski hićmet - večna tajna, divno čudo i najveća zagonetka, u kojoj je lakše sresti vuka, nego ljude. Čovek je iznenađenje, među smetovima i prtinama, nalik na bob-staze. Zato je zbog rekordno niskih temperatura ovaj kraj najčešće imenovan balkanski Sibir, jer je ovde hrabrost doći i ostati. Da se živi i veruje prirodi, koliko i ljudima.Dr Esad Kučević

Objavljeno u jučerašnjem broju lista Danas

Citirano

Orginalno od sans
Bila je to prašuma. Visoka i nepregledna, podjednako duga i široka.

tek mi sad jasno kad ono kažu: pogleda ga kakav je ko sad da je iz šume. Odeš gore niđe nema šume :D ???

A sad znaš, bila nekad prašuma :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

seadmujo

Početnik

(10)

Datum registracije: 11.07.2007

• Poruku poslati

13

Srijeda, 11. Juli 2007

:D :D Selam
Danas sam prvi put pročitao nešto o mom rodnom selu na internetu i baš mi je drago da se neko setio da napiše tako nešto.Većina toga što je rečeno je tačno,mada ima i nečeg što nije i dosta toga što je izostavljeno,ali u svakom slučaju lijepo rečeno.Kao prvo ta braća što ste vi naveli su ljudi koji su bili imućni i ugledni ljudi,ali oni nisu ti od kojih je Draževiće nastalo,jer je to bilo mnogo ranije i to su bili neki drugi ljudi.Što se tiče krušaka,jabuka i ostalog voća...to jeste tačno,samo ste zaboravili da tamo i šipurak uspeva :D ,ali to nije neki nedostatak s`obzirom na to da bi tu stočarstvo moglo da buja,ali bi trebalo malo ulaganja i malo pomoći koju niko neće da pruži tim ljudima i tom mestu.
Hvala vam na svim lijepim riječima o mom selu.
selam

Social bookmarks