Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško
  • »Giovanni« je autor ove teme

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 05. Maj 2003

Drustveni protivu Prirodnog?

Koliko kuzim dosta je studenata na ovom forumu sto sadasnjih, sto bivsih, sto onih koji ce to (ili bi voljeli) biti pa rekoh da krenemo u malu anketicu oko toga sta je "teze" za studirati i koji su razlozi za opredjeljenje ka jednom od gorespomenutih pravaca...
Prvenstveno ponukan temom (link ) o visokim prosjecima i datim stipendijama a i na osnovu nekog svog iskustva dodjoh do zakljucka da je mnogo teze ostvariti bolji prosjek na fakultetu koji fura prirodne nauke nego drustvene. Kao primjer cu uzeti dva fakulteta, beogradski elektrotehnicki (ETF) kao i Fakultet Dramskih Umjetnosti (FDU isto iz BG) jer bijah usko vezan s istim.
Na ETF-u u BG svaki prosjek iznad 8 je smatran odlicnim dok bi onaj preko 9 bio vrlo rijedak u generaciji (prosjek 10 pamtim da je imao jedan ili dva studenta u istoriji a mozda i nijedan) dok na FDU je sve ispod 9 bilo u najmanju ruku smatrano neuspjehom pri cemu je broj studenata sa prosjekom 10 u svakoj generaciji bio prisutan.
Prateci u medijima studente generacija u Kanadi dodjoh do istog zakljucka da je razlika u prosjecima slicna a u korist drustvenih nauka? Zasto?
Mislite o tome...
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 06. Maj 2003

Razlozi za razlike u proseku!!!

Na prirodnjackim fakultetima ima vise komplexasha medju profesorima

Na drustvenim faxovima ti je to lako, prosetas malo gradom, procitash dnevnu stampu, odgledash dnevnik i trk na ispit

prirodne nauke traze razum i sto bi se reklo "kliker" a to malo ljudi ima

POZDRAV!
Sit Hungry Doesn't Believe

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 06. Maj 2003

Pa ne treba baš generalizovati.
Recimo Pravni fakultet u Beogradu ima prilično nizak prosek a i dugo se studira a spada u društvene.

Ja bih odvojio tehničke fakultete od prirodnjačkih. Ipak su ETF GF AF MF TMF RGF drugačiji od PMF-a. Indžinjiri su indžinjiri...

4

Utorak, 06. Maj 2003

Licno studiram hmm... nazovimo ga "prirodnjacko-tehnicki " fakultet i mogu iz svog iskustva reci da nije bas lako.
S druge strane mislim da je puno ( i to zaista puno ) lakse studirati recimo jezike, psihologiju, prava,...etc. Ni u kom slucaju ne kazem da su ovi fakulteti manje vredni!!!
Jednostavno imam par prijatelja koji studiraju drustvene nauke i iz prostog poredjenja sa njima sam dosla do zakljucka da imaju mnogo vise slobodnog vremena, mnogo manje sati provode uceci, imaju lakse "forulisane" ispite, uopste imaju manje ispita u toku studija,... aaaa mozda se meni samo cini da je tako ?(
Ne shvatite me pogresno, ali i ja sam misljenja da je za prirodne nauke potreban dobar "kliker" i da se puno mora razmisljati. E sad kad pomenuh razmisljanje i u filosofiji se puno razmislja ... :O ?( hehe ... ali ja necu vise o razmisljanju ;)

Pozdrav
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

5

Srijeda, 07. Maj 2003

A gde po tvom misljenju hobbes spada medicinski fakultete???
On vazi za tezak, a prosek ocena na medicini u Bgd-u je negde oko 8!
Sit Hungry Doesn't Believe

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 07. Maj 2003

U ovoj podeli spadao bi u prirodne zajedno sa stomatološkim, veterinarskim, PMF-om...

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 08. Maj 2003

Kamo sreće da niko nije ni izmislio društvene nauke, niti faksove gde se one izučavaju, mnogo bi ovaj svet bio srećniji. :( :( :( :( :(

Pozdrav

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 09. Maj 2003

Pozdrav

Eto ja posle duze pauze da nesto kazem na ovu temu.
Prvo nacin kojim prstupate ovoj temi je pogresan. Naravno ne moze se porediti jedan fakultet koji je drustveni i drugi koji je prirodnog smera ako su ova dva fakulteta na istom univerzitetu.
Ova se korelacija moze utvrditi samo komparacijom dva ista fakulteta na razlicitim univerzitetima i i ove komparacije se moze izvuci samo kolko je jedan fakultet objektivniji u odnosu na drugi po pitanju proseka ocena pod uslovom da su oba fakulteta drustvena ili, prirodna i da su na razlicitim univerzitetima.
Nadam se da ne idem isuvise komplikovano do sad.

Sa druge strane porediti prirodne i drustvene nauke je sabirati babe i zabe u prevodu. Jer svako odabira nesto sto voli da radi i svoje kvalitete i kapacitete u tom pravcu razvija.

Naravno ovde se moze isto govoriti o objektivnosti ili subjektivnosti profesora na fakultetima ali da li cemo doci do pouzdanog zakljucka na kojem su fakultetu profesori objektivniji.....

Na ovo pitanje ne znam odgovoriti jer je dosta faktora koji uticu na profesorsku objektivnost.

Ali na kraju krajeva trebaju nam oba smera jedan da bi zdravije i lakse zivelli koristeci svim blagodetima tehnika i nauke a drugi smer nam sluzi da bi se kulturno uzdigli i duhovno izgradili.

Naravno po meni potrebni su i jedni i drugi
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

9

Subota, 12. Juli 2003

Ene ene ene....

haj kako ste mi lijepi i pametni i dobri i ostalo :)
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 13. Juli 2003

sta je babo pesnik hteo ovim da kaze
a sto se tice prirodnih ili drustvenih, pa sve je stvar izbora i gde se covek nadje
vazno je studirati i u zivotu se baviti onim sto volis
ja licno sam uvek vise voleo prirodne nauke, i one su me vise privlacile, dok sam drustven smatrao praznom pricom
slucaj je hteo da svoje studije okrenem drustvenim, i otkrijem bogastvo koje nisam poznavao, milsio sam ko i hadzi, da je bolje da ih nema, no prevario sam se
danas cak mogu reci da su mi drustvene draze, jer drustvene proucavaju drustvo, a drustvo je covek, a postoji li sta kompleksnije od coveka i jos kad ih udruzis, pa ih u prirodu turis, pa to ti pravi shou nastade
malo za promenu

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 04. Decembar 2003

ako je neko nadaren za jezike smatrace taj fax lakim.
ako nekog ko je nadaren za matematiku stavimo na taj isti fax bicemu tezak ako mu ne idu jezici.
svaki fax je vredan za sebe.i svako bi trebalo da se bavi onim sto ga ispunjava.
znam ljude koji medicinu zavrse u roku a i one koji studiraju po 20 god.jeste do ucenja ali i do talenta,tj najbolje se baviti onim zasta si stvoren.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 08. Decembar 2003

Niti priroda moze opstati bez drustva a ni drustvo bez prirode,sve ima razlog svog postojanja.Mislim da ne trebamo omalovazavati niciji trud i rad niti ponistavati nesto sto je nuzno neophodno svima nama.Sigurno je da su prirodne nauke teze ali najbitniji je izbor jos od gimnazijskih dana,ako tada nacinimo pravi korak u smislu otkrivanja svog dara i talenta(a ja licno smatram da je Bog svima nama podario nesto vredno ali je na nama da to otkrijemo i mozda malo vise forsiramo)vec tada olaksavamo ili otezavamo sebi.Istina neki mnogo "lakse" zavrse fakultet od drugih ili su oni samo malo savesniji i odgovorniji kako prema sebi tako i prema okolini.
Cesto se postavlja pitanje razlike inteligencije izmedju muskaraca i zena pa se tada mnogi hvataju za ono "muski mozak tezi" ali zaista tezina mozga nema nikakve veze sa inteligencijom bitan je broj funkcionalnih neurona i veza medju njima.Ne znam sto skrenuh pricu na ovu stranu,tek eto dodje mi.
Pazi koju igru igras.

nikica

Početnik

(10)

• »nikica« je žensko

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

13

Srijeda, 14. Januar 2004

vecita zabluda prirodni - drustveni?
mnogo je tesko dati poredjenje izmedju ovako dva fakulteta,koja su totalno razlicita pa se samim tim ne mogu ni uporedjivat.
mislim da je svako od nas odabrao da studira ono sto voli,odnosno neko voli da se malo manje muci a, neko malo vise......
srednju skolu sam zavrsila na drustvenom smeru pa se izgleda nisam pronasla tu, sada studiram tehnicki fakultet i jeste tesko ali mi je puno lepo kad radim nesto sto volim......
tehnicki fakulteti zahtevaju vise rada,vise znanja iz srednje neke strucne skole(predznanja),to je jedan od uslova sto se i ti ispiti vremenski dugo spremaju......
kazem da mi je glupo uporedjivati tako dva razlicita fakulteta,sve je stvar naseg odabira i ukusa.........
najodlucniji postupci u nasem zivotu najcesce su nepromisljeni

chocolate

Početnik

(10)

• »chocolate« je žensko

Datum registracije: 15.01.2004

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 15. Januar 2004

And_U_Price, zaboravljas, da su na tim istim drustvenim fakultetima profesori experti u svojoj struci i da nije bas dovoljan jedan trik kojim ti ili neko od nas raspolaze, potrebno ti je mnogo vise..
mogu samo reci to da mi nisu ni malo privlacni ljudi potkovani prirodnim naukama koji su slepi za sve okolo sem za svoju struku... pogledajte malo bolje oko sebe i videcete da su ljudi sa drustvenih nauka mnogo otvoreniji i pristupacniji u svakom pogledu..
ispravite me ako gresim, ali, zar niste primetili da ce skoro svaki medicinar ili tehnicar npr, svesno ili ne, u svakoj mogucoj prilici skrenuti temu na svoj teren...

P.S. nikice, nema ljutis ;) cmook

P.P.S zasto su profe s prirodnog kompleksasi?? ;)

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

15

Petak, 16. Januar 2004

haha

moram da se nasmijem na ove Kommentare.
nekako je steta da ljudi ocenjuju druge skole ili fakultete jer svako sto neku skolu pocne on je za sebe radi.
nevalja jedno dizati a drugo ponizavati; dali covek skolovan ili zivi na selu- to je vec grehota a kamoli ljude sto su u zivotu puno zrtvi dali da bi nesto bili( i njihove porodice koje njih podrzavaju).
nisam Fakultet ucio i u situaciji sam da ne zalim ali postujem svakog koji se opredelio za studiranje jer to je za sve nas dobro(Bosnjake).
dali bio Biolog ili Informaticar ili Jurista to nema veze , svi nam ti ljudi trebaju.
kad bi svi bili Biologicari imali bi pun Pazar cvijeca i drva al nista drugo.
kad bi svi bili Doktori imali bi deset Bolnica a nijedn preduzece.
mislim da svako zna sta mislim!
neka svako radi sta je njemu volja pa bio i Cistac Autobuske; vazno je da je covek i ako je ja cu ga cjeniti vise nego nekog Direktora sto nema ni dlake casti.
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

nikica

Početnik

(10)

• »nikica« je žensko

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

16

Petak, 16. Januar 2004

chocolate,
opa,opa sta ovo treba da znaci? X(
nesto se mnogo protivis " tehnicarima",a? :)) :)) :))
P.S.sto li ? ;)
najodlucniji postupci u nasem zivotu najcesce su nepromisljeni

17

Petak, 16. Januar 2004

Ih sad ne valja ovaj ne valja onaj.. bolji ovi bolji oni.. Jasno je svima da je svako izabrao (valjda) sto voli i ne mora druge ubedjivati da je to najbolje ili ti da su ljudi iz te grupacije nesto bolji od drugih. Svako ima pravo da ne voli ili voli nesto, ali ne moze niko da kaze E ovi su bolji.. taj manje vise pokazuje upravo nemogucnost opsteg shvatanja. Ne moze niko biti (po ovom deljenju) bolji od drugih jer da nije tih drugih ni on ne bi vredeo. Svet je onakav kakav jeste (kakvim ga je Stvoritelj dao) i ne moze se raci da je vaznija voda od vazduha. Sta god da oduzmete ni ono drugo vise nije vazno.. (mislili vi da je bolje, vaznije, ili sta god.. ).

Samo da da Bog da svi zavrse uspesno ono cemu se uce, ili da rade uspesno ono sto rade, pa neka bude to sto god hoce (dog god je korisno :) ).

Pozdrav od drustvenog tehnicara... mozel tako? :)
mogu ja da se potpisem i bolje...

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 11. Oktobar 2004

Vecinom je ovako ovi sto studiraju drustvene predmete imaju zanimljivije teme za razgovor u drustvu Cak kad pricaju o strucnim stvarima,materiji sa fakulteta cime se oni bave na svojim studijama kao na primer filozofija,psihologija zurnalistika tangiraju probleme obicnog naroda Zato sto nas se svih te teme direktno ili idirektno ticu na neki nacin ispada da su oni pono zabavni i interesantni u drustvu.Ozbiljan strucan razgovor i jos iz spezijalne teme sa bilo kojeg inzenjerskog fakulteta ne nalazi dobar prijem jer ne doprinosi opustanju atmosfere kojoj se tezi u razgovor sa prijateljima.

JA VISE IPAK CENIM INZENJERE!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 11. Oktobar 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Ozbiljan strucan razgovor i jos iz spezijalne teme sa bilo kojeg inzenjerskog fakulteta ne nalazi dobar prijem jer ne doprinosi opustanju atmosfere kojoj se tezi u razgovor sa prijateljima.

Nisam video da dvoje ljudi lakše nađu zajednički jezik od tehničara u struci. Naravno, ukoliko su posvijećeni svojoj struci i entuzijasti su. Odmah se tu na dnevnom redu nađu neki projekti, pa problemi pa rješenja pa prijedlozi... i nakon pet minuta razgovaraju kao najbolji prijatelji.
Jedini problem je ako to rade u nekom društvu koje nije srodne struke. Odmah se čuju komentari "ja ih ništa ne razumijem šta pričaju, a ti".
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

20

Ponedjeljak, 22. Maj 2006

Na nemackim univerzitetima je pokrenuta prava borba izmedju drustvenih i priprodnih nauka. Takmici se koji ce fakultet primamiti vise studenata polaznika. Istina imaju i ovi iz drustvenih nauka lepe plakate ali meni se vise nekako dopadaju ove koje vrbuju za prirodne. Na Tecnickom Univerzitetu Bremen, nedavno sam procitao ovo.

Na jednoj ogromnoj plakati postavljaju se ova pitanja:

Sta zelis da radis? Hocu da konstujisem nesto veliko?
Na slici su BMW i Lokomotive. Sugestija je : postani masinskinzenjer!

A sta zelis ti biti ? Hocu da postingnem nesto veliko !
Ogroman eletro-elektrana je na nacrtana- budi elektorinzenjer!

Imalo je jos ali da ne duzim, mislim da su dovoljne ove dve ;-)

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Social bookmarks