Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško
  • »Muhammed_Alim« je autor ove teme

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 12. April 2007

E-Learning

Ove skolske godine prorektor IUNP, Sait Kacapor, spomenuo je da i nas univerzitet planira da uvede ucenje na daljinu, a eto citah i na forumu da je muftija izjavio u Blicu kako se grade prostorije koje su potrebne za to. Sta vi mislite o tom nacinju ucenja, da li ste i kakva ste imali iskustva, i sta su vasi utisci?

Sto vise informacija od onih koji su dolazili u kontakt sa takvim nacinom ucenja/studiranja...
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 12. April 2007

Beogradski Univerzitet je uveo 'distance learning', Novi Sad ima nesto, Bor takodje..
Samo znam da po nasem zakonu, na diplomi ti nece pisati da si studirao na daljinu, nego ces dobiti ono 'normalnu' diplomu.
Uci se uz pomoc video konferencije, tako da ti treba mnogo dobra internet konekcija.
Da, na Internacionalnom Univerzitetu postoji ta Multimedijalna sala, ucionica, kabinet, samo jos malo opreme nedostaje i radi se na tome.
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 12. April 2007

To postoji u Sarajevu na skoro svim fakultetima već neko vrijeme. On-line studiranje se tamo vodi kao vanredni studij. Imam drugaricu koja na taj način studira ekonomiju i jako je zadovoljna.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 12. April 2007

Moze li neko detaljnije reci kako ide takav nacin ucenja? Kako se tu sprecava 'prepisivanje na ispitu'? :) I kako tu ispiti uopste izgledajU? Da li to moze i od kuce? Je li to stvarno mogu odavde da studiram tamo neki fax koji se nalazi u drugoj zemlji?

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

5

Petak, 13. April 2007

Naravno da mozes, ako imas para :). Distance learning nisu izmislili ljudi sa Balkana pa nam to deluje malo nelogicno. Mislim, kako da studiram na daljinu i da polazem ispite od kuce kad profesor ne moze da me vidi i mogu, ama bas sve da prepisem?

E fora je u tome da ne prepises iako ti se pruza sansa. ;) To je pitanje licnosti onoga koji studira, pitanje motiva zbog kojih je upisao fakultet. Da li studirati radi studiranja i dobiti diplomu radi diplome, ili se fakultet upisuje da bi se nesto naucilo...

Na mom fakultetu postoje neki eksperimentalni programi ucenja da daljinu. Naime jedan izborni predmet (Elektronsko poslovanje) polazemo ON-line. Skidamo predavanja sa interneta (mada imamo i na fakultetu predavanja pa ko voli nek' izvoli), testove i zadatke radimo od kuce on-line. Imamo ograniceno vreme da ga uradimo i predamo. Pokusali su da nam ubace ogranicenje da ako browser u toku testa izgubi fokus, da se test prekida, ali to nije proslo jer se desava da se izgubi fokus ako iskoci neka reklama ili neka sistemska informacija koju nam salje windows. Dakle, ostavljeno nam je na volju, da sami biramo : hocemo li nesto da naucimo ili cemo ocenu. Profesor nam je i rekao da ako smo izabrali predmet radi ocene mozemo da dodjemo kod njega u kabinet da nam upise deset. ALi, ipak se radi o izbornom predmetu. Matematika, recimo ne moze tako da se polaze. Mislim, ko ce da vara na matematici, kad to svima treba ;).

Sto se tice konferencijske veze, to je dosta skupo i tesko izvodljivo, tako da mislim da ako se kod nas pojavi fakulet koji pruza uslugu distance learninga, da ce se sve svesti na on-line kurseve i testove...

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

6

Petak, 13. April 2007

Muhammed_Alim-e,u Srbiji(neznam za druge zemlje)nastavu pratis od kuce i sve ostalo,a za ispit odlazis na fax i tamo ga polazes.Kao sto sinoc na tv-u rece dekan FON-a,to je za one koji ne mogu priustiti stanovanjeu Bg-u i velike kirije i ostale izdatke,te mogu predavanja i veze pratiti od kuce a samo za ispit dolaziti u Bg i polagati.
Ovakav nacin studiranja se ovde vodi kao redovan a ne vanredan i dobija se potpuno ista diploma,bez naznake o nacinu pohadjanja.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

7

Petak, 13. April 2007

Muhammede, u Sarajevu se on-line od kuće prate filmovi, prezentacije i na tome se zasniva nastava. Za ispite se ipak mora putovati tamo :) Ne znam kako je to organizovano na drugim univerzitetima.

A što se tiče ovog pitanja ličnosti i motiva koji pomenu Phikret, ja tu ne bih baš polagala mnogo nada. Ako po našem zakonu u diplomi ne bi bilo naglašeno da je u pitanju distance learning, kako reče Aka Emir, a to da li će neko prepisivati ili neće bilo samo pitanje nečijeg morala, onda tu prijeti opasnost da se stvori još jedan način legalne kupovine diploma kakvih kod nas ima u izobilju. Nemoguće, to mora biti nekako drugačije osmišljeno.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 13. April 2007

Citirano

Orginalno od Phikret
... kako da studiram na daljinu i da polazem ispite od kuce kad profesor ne moze da me vidi i mogu, ama bas sve da prepisem?

E fora je u tome da ne prepises iako ti se pruza sansa. ;) To je pitanje licnosti onoga koji studira ,...

Ma kakvo pitanje ličnosti, kakvi bakrači... Ne znam ko još vjeruje u to. Tako nešto postoji na Zapadu ali samo kada je grupno polaganje ispita u pitanju gdje će te tvoj najrođeniji ;) kolega prijavit ako primjeti da nešto muljaš, tako da u tim slučajevima stvarno nema potrebe za dežurnim nastavnikom.

Kada je distance learning u pitanju tu se radi najprije o kvalitetu i kreativnosti profesora i njegove sposobnosti da napravi dobar test. Lično sam imao prilike da polažem ispite kod izuzetnih profesora kod kojih je bilo dozvoljeno za vrijeme polaganja na stolu držati svu dostupnu literaturu za koju student smatra da će mu biti od koristi.

Želim da naglasim ovo "za koju student smatra da će mu biti od koristi" :) To znači da student kod takvih profesora neće imati neke fajde ni od tone knjiga ako sve to nije lijepo rastabirio i skuho, a podsjetiti se poneke duge formule ili podatka to nije nikakav problem.

Ovdje se, dakle, radi o pitanju sticanja suštinskog znanja kod pravih učitelja koji te uče kako da razmišljaš a ne kako da nabubaš podatke. Ukratko, tema koju smo mi ovdje vaktile apsolvirali,... ili ne? Bilo je to vrijeme korisnih i prilično konstruktvnih debata, ako smijem da primjetim.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

9

Petak, 13. April 2007

Je l' te interesuje e-Learning uopshteno ili neshto konkretno? Radila sam seminarski na tu temu, pa ti ga mogu prosledit', uopshten je, radi se o funkcionisanju samog procesa... Dakle, nema empirijskih chinjenica, vec ono shto se moze znati od drugih.

Bash bih volela da to ubace kod nas, mozda bismo lakshe mogli organizovati predavanja od strane profesora sa strane...

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Petak, 13. April 2007

Citirano

Muhammed_Alim-e,u Srbiji(neznam za druge zemlje)nastavu pratis od kuce i sve ostalo,a za ispit odlazis na fax i tamo ga polazes.Kao sto sinoc na tv-u rece dekan FON-a,to je za one koji ne mogu priustiti stanovanjeu Bg-u i velike kirije i ostale izdatke,te mogu predavanja i veze pratiti od kuce a samo za ispit dolaziti u Bg i polagati. Ovakav nacin studiranja se ovde vodi kao redovan a ne vanredan i dobija se potpuno ista diploma,bez naznake o nacinu pohadjanja.

Ovo je super, sto se tice humanistickih nauka gdje je glavna teorija, razgovor ( ako moze uzvio da se ukljuci u razgovor onaj koji studira na daljinu ), i tome slicno, ali sto se tice nauka gdje imaju vjezbe poput onih u medicini, pa ja nikako ne bih volio da me operise doktor koji je ucio medicinu preko Distance Learning :) Mada mi sad pade na pamet da upisem bosanski u bosnu, kad vec moze to tako :) Al svasta meni pada na pamet eto, ne znaci da cu stvarno to uradit :)

E sad, prije nekoliko dana ( mislim da vec ima par nedjelja ) na IUNP je Mr. Emrus Azizovic branio svoju doktorsku disertaciju "Model ucenja na daljinu u visokom obrazovanju", a mentor mu je bio Prof. Dr. Velimir Sotirovic, jedan od najvecih naucnika u srbiji i šire poslije drugog svjetskog rata. Tu disertaciju sam maloprije pozajmio iz biblioteke IUNP, da je malo pogledam, a kolko mogu da vidim, bas je dobro uradjena. Izuzetno strucno, napisana je na preko 380 stranica formata A4, manjeg fonta, 12 times new roman ( kolko mi se cin da je taj ), i koriscena velika literatura, kao i neki sajtovi, poput:

www.e-learningsite.com
www.distance-educator.com
www.e-learn.acu.edu.au
www.eden-online.org
www.educational-software-directory.net
www.e-learningcenter.co.uk
www.elearningeuropa.info

i jos 30 sajtova.

Ova mi disertacija, mislim, moze dati dovoljno informacija :)

kaze rektor IUNP

Citirano

Trenutno završavamo izgradnju multimedijalne sale iz koje će biti moguće da se prati nastava na daljinu, iz Pariza ili Londona.

Ako ovo stvarno bude onako kako se planira, to ce bit jako do bola, sto kazu :)

A da li sa ADSL moze da se prati to Distance learning, ili mora bas iz IUNP zbog neke opreme koja je potrebna a koju nemamo kuci? Da li moze da se napravi, sto se tice tog E-Learning-a, da se polaze ispit od kuce ( barem ovi faxovi sto su jezicki, ili uopste humanisticki, gdje ne treba nesto fizicki da se vjezba uz profesora ), a pod uslovom da student ima kameru preko koje ga profesor direktno vidi, i da je ukljucen u program posebno napravljen za ispit, kojeg, ako jedanput iskljuci ( da bi ukljucio neki drugi, ili vidio nesto, odakle bi prepisao ), automatski biva diskvalifikovan sa ispita? To bi vjerovatno moglo da se napravi... Pa se jos ubaci nesto jos savrsenije, poput Virtual Reality, gdje bi svi studenti koji pohadjaju distance learning stavili ono cudo na glavu i rukavice, i tako direktno svi usli u jedan virtuelni svijet, virtuelnu ucionicu sa profesorom, gdje bi mogli normalno da se krecu, da uce, debatiraju, isto kao u stvarnosti. Prednost takvog ucenja nad stvarnoscu jeste sto moze mnogo bolje da se docara sta god da se uci, pa ako se uci astronomija, da se odjedanput nadjemo u svemiru i putujemo sa planete na planetu koju istrazujemo... To mu dodje nesto kao ono u Matrixu, a cuo sam da tako nesto i ima, ovo mozda i ima negdje po zapadu (mozda ne bas kao u matrixu), a ako nema ovo onda se koristi hologram... Ja odoh predaleko :) Bujna mašta može svašta :D

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

11

Petak, 13. April 2007

@zuti cvijet..studenti DL nemaju status VANDREDAN vec REDOVAN :D

Ja studiram Informacijsku Technologiju u Mostaru na FIT-u. DL sam student i vodim se kao redovan student , ali imam stembilj na pocetnoj stranici indexa da sam DL.

Predavanja pratim preko interneta..fakultet ima svoju stranicu , a svaki student prilikom upisa dobija svoj nickname i password koji mu omogucava pristup licnoj stranici gdje su mu svi podaci vezani za njega , od licnih podataka , preko svih skripti od predavanja , vjezbi , workshopa itd. , dalje imate zadatke i koje ste uradili i ocjenu itd.

Ispite prijavljivam putem interneta i putem interneta polazemo online testove koji su preduslov da bi uopce mogli izici na ispit. Na testu nije moguce prepisati jer dobijes recimo pitanja i pola minute vremena za svako pitanje da das odgovor. Tada nam je potrebno 60% da prodjemo.

Ne moramo ganjati profesore za potpis vec kada polozimo ispit dobijemo i potpis od profesora. Nismo obavezni na predavanjima , ali jednako tako imamo pravo ako zelimo i kad zelimo da prisustvujemo nekom od predavanja.

Jedino sta ne mozemo preko interneta to je izaci na sami ispit i to moramo otici na fakultet. ;)

Sto se tice placanja DL studenti jednako placaju kao i redovni studenti koji su obavezni na predavanjima , DL studenti ne placaju po 2 KM prijavnice za ispit dok ovi koji su redovni placaju itd.

DL studiranje je dobro , a ako imas neki problem u vezi predmeta tu je forum na kojem dobijes odgovore ili jednostavno posaljes mail profesoru ili asistentu i u roku 24 sata dobijes povratnu informaciju.

Dakle DL studiranje nije vanredno vec redovno i jako dobro ucenje. :klanja: (o)
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 13. April 2007

Ako uvedemo u NP takav nacin polaganja ispita,tj. da polazemo ispite preko interneta,lose nam se pise.Znas kakvi smo mi kad nam se da prilika da prepisujemo (cast izuzecima).Na kraju bi izaslo mnoogo nehavijeznih "intelektualaca" . :)Nas narod sve hoce da zavrsi na "mutan" nacin..
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

13

Petak, 13. April 2007

Citirano

Ako uvedemo u NP takav nacin polaganja ispita,tj. da polazemo ispite preko interneta,lose nam se pise.Znas kakvi smo mi kad nam se da prilika da prepisujemo (cast izuzecima).Na kraju bi izaslo mnoogo nehavijeznih "intelektualaca" . Nas narod sve hoce da zavrsi na "mutan" nacin..

Odgovoro na ovo je:

Citirano

Sanjiva:

Jedino sta ne mozemo preko interneta to je izaci na sami ispit i to moramo otici na fakultet .

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

14

Petak, 13. April 2007

Muhammed_Alime, interesantna tema. ;)

U vezi 'on-line learning' imam neko iskustvo.

Moja skola zahtjeva da bi zavrsio post-diplomski onda moras imati makar jedan predmet on-line. Tako da se bas potrefilo da ovaj semester imam on-line predmet. :D

Ja ne hajem on-line predmete zbog toga sto puno bolje i efektnije shvatim koncepte kad je profesor uzivo ispred mene...jer uvijek mogu u trenutku da ga pitam ako mi nesto nije jasno i tako to...

Kad je predmet 'on-line' sve mi to izgleda nesto vestacki, nemam volju i nije interesantno.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

Petak, 13. April 2007

Taman tako, kad su vjerske studije u pitanju ipak je daleko bolje uzivo studirati, jer ipak je vjera vise od informacija :) A ovo sto kaze Ibn Masud, moze se lahko nadoknaditi taj nedostatak ako se napravi da uzivo ucestvujes u diskusiji sa profesorom i studentima iako si daleko, preko mikrofona i tvog lika u vidu holograma (sto je malo dalja tehnologija), ili makar na monitoru... A opet najbolje, sto se ovog nacina tice, je ono sa Virtual Reality :D a mozda ima i bolje... uvijek ima bolje. A naravno, ziva rijec i prisustvo sejha sto se vjere tice ne moze biti zamijenjena osim djelimicno.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

16

Petak, 13. April 2007

Citirano

Orginalno od Muhammed_Alim
A ovo sto kaze Ibn Masud, moze se lahko nadoknaditi taj nedostatak ako se napravi da uzivo ucestvujes u diskusiji sa profesorom i studentima iako si daleko, preko mikrofona i tvog lika u vidu holograma (sto je malo dalja tehnologija), ili makar na monitoru... A opet najbolje, sto se ovog nacina tice, je ono sa Virtual Reality :D a mozda ima i bolje... uvijek ima bolje. A naravno, ziva rijec i prisustvo sejha sto se vjere tice ne moze biti zamijenjena osim djelimicno.

Aman Muhammede, Virtual Reality šejhovi, đe nas odvede ti :)) Dobra ideja za naredni dio Matrixa :D

Citirano

sanjiva:
@zuti cvijet..studenti DL nemaju status VANDREDAN vec REDOVAN

Ova moja drugarica kaže da je kod njih na ekonomiji u Sarajevu online studiranje vanredan studij i da se plaća se kao vanredan.

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

17

Petak, 13. April 2007

@zuti cvijet ja doista ne mogu tvrditi za Ekonomski fakultet cak sto vise ja od tebe prvi put cujem da taj nacin studiranja postoji na ekonomiji u Sarajevu , jer na PMF-u u Sarajevu ne postoji..evo skoknuh na stranicu ekonomskog fakulteta i doista imaju DL studiranje ali tim podqacima mogu pristupiti samo ovlasteni studenti :rolleyes:

kod nas na FIT-u /meni licno/ na indexu pise REDOVAN student DL i placamo i mi DL-ovci kao i oni koji idu na fax na predavanja placamo jednako 1500 KM
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

18

Petak, 13. April 2007

Citirano

Aman Muhammede, Virtual Reality šejhovi, đe nas odvede ti :D Dobra ideja za naredni dio Matrixa :D[/
QUOTE]

hehe, pa sto da ne, ako nas Virtual Reality moze dovesti u istu prostoriju gdje god da se nalazimo na zemlji :) Isto ko uzivo, cak se moze napraviti da se ni ne razlikuje nesto od stvarnosti :) A mozda je jos bolje, jer preko toga, ili pak holograma, sejh koji na primjer predaje historiju islama moze jednostavnim gestom, ili klikom il sta vec, da povede svoje studente u doba iz historije islamske civilizacije o kojem trenutno poducava svoje studente :) zamisli sejh poducava studente kako su tatari napadali muslimane i razne bitke, a studenti to gledaju svojim ocima ( barem nesto priblizno tome, zavisno od toga koliko bi to kompjuterski exeprti umjeli da rekonstruisu virtuelno na osnovu historijskih podataka koji su nam dostupni ) :D al bi ovo bilo lijepo bre... A ne izgleda mi kao da je to sada nemoguce, samo treba malo vise novca. Oni iz Arapskih emirata bi to mogli priustit i u obrazovanje ulozit kolko ulazu u pravljenje vestackih ostrva i svakakvih cuda... cuh da se u Medini otvara islamski fax za studiranje Online, u toku je pravljenje posebne zgrade za to...

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

• Poruku poslati

19

Subota, 14. April 2007

Citirano

Orginalno od Muhammed_Alim

Citirano

Ako uvedemo u NP takav nacin polaganja ispita,tj. da polazemo ispite preko interneta,lose nam se pise.Znas kakvi smo mi kad nam se da prilika da prepisujemo (cast izuzecima).Na kraju bi izaslo mnoogo nehavijeznih "intelektualaca" . Nas narod sve hoce da zavrsi na "mutan" nacin..

Odgovoro na ovo je:

Citirano

Sanjiva:

Jedino sta ne mozemo preko interneta to je izaci na sami ispit i to moramo otici na fakultet .

Nisam pazljivo citao . :)
Znam da se u razvijenijim zemljama i ispit moze polagati preko neta,zato sam ovo napisao.Dobro je sto to kod nas jos ne moze,jos mi tome nismo dorasli,a ne znam dal cemo ikad dorasti. :rolleyes:
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

20

Subota, 14. April 2007

Evo da prekucam naslove sadrzaja ove doktorske disertacije mr Emruša Azizovića, "[SIZE=3]Model ucenja na daljinu u visokom obrazovanju[/SIZE] ".

[SIZE=4]Uvod[/SIZE]

[SIZE=4]1. Metodologija istrazivanja[/SIZE]

[SIZE=3] 1.1. Problem istrazivanja
1.2. Predmet istrazivanja
1.3. Cilj i karakter istrazivanja
1.4. Zadaci istrazivanja
1.5. Hipoteze istrazivanja
1.6. Varijable istrazivanja
1.7. Medote, tehnike i insturmenti istrazivanja
1.8. Probno istrazivanje
1.9. Uzorak istrazivanja[/SIZE]

[SIZE=2] 1.9.1. Polna struktura uzorka nastavnika
1.9.2. Nastavnici po akademskom nivou
1.9.3. Polna struktura uzorka studenata
1.9.4. Uzorak studenata po fakultetima koji studiraju i godine studiranja
[/SIZE]

[SIZE=3] 1.10. Organizacija i tok istrazivanja
1.11. Naucna i drustvena opravdanost istrazivanja[/SIZE]

[SIZE=4]2. Definisanje osnovnih pravila[/SIZE]

[SIZE=3] 2.1. Promene u sistemu obrazovanja
2.2. Pregled relevantnih pojmova koji se koriste u istrazivanju
2.3. Obrazovne teorije online ucenja[/SIZE]

[SIZE=2] 2.3.1. Ucenje i pamcenje
2.3.2. Pristupi ( teorije ) ucenja
[/SIZE]

2.3.2.1. Kognitivisticka skola
2.3.2.2. Konstruktivisticki pristup
2.3.2.3. Bihevioristicka skola: pohvale i motivacija
2.3.2.4. Humanisticki pristup

[SIZE=3] 2.4. Stilovi ucenja[/SIZE]

[SIZE=2] 2.4.1. Aktivisti
2.4.2. Mislioci ( reflektori )
2.4.3. Teoreticari
2.4.4.Pragmaticari
[/SIZE]

[SIZE=3] 2.5. Mesovito ucenje[/SIZE]

[SIZE=2] 2.5.1. Prednosti i izazovi mesovitog ucenja
2.5.2. Dva pristupa mesovitom ucenju
[/SIZE]

2.5.2.1. Redni model ( program flow )
2.5.2.2. Modularni ( core-and-spoke )
2.5.2.3. Uporedjivanje rednog i modularnog modela

[SIZE=3] 2.6. Motivacija za ucenje[/SIZE]

[SIZE=2] 2.6.1. Motivacija usmerena prema uspehu
2.6.2. Veza izmedju motivacije, pristupa ucenju i pristupa proucavanju
2.6.3. Motivacija studenata u velikim grupama
2.6.4. Motivacija studenata u malim grupama
2.6.5. Motivacija i vrednovanje znanja
[/SIZE]

[SIZE=3] 2.7. Samostalno ucenje[/SIZE]

[SIZE=2] 2.7.1. Materijali za samostalno ucenje
2.7.2. Interakcija izmedju polaznika i materijala za samostalno ucenje
2.7.3. Povratna informacija
2.7.4. Faze dizajniranja materijala za samostalno ucenje
[/SIZE]

[SIZE=4]3. E-ucenje ( e-learning )[/SIZE]

[SIZE=3] 3.1. Pojam i definicija e-ucenja
3.2. Klasifikacija e-learninga
3.3. Tehnologije e-learninga
3.4. Glavne karakteristike i prednosti e-learninga
3.5. Nedostaci e-learninga
3.6. Standarni za razmenu podataka kod e-ucenja[/SIZE]

[SIZE=2] 3.6.1. AICC ( Aviation Industry CBT Comitee )
3.6.2. IMS ( Instructional Management System )
3.6.3. IEEE/LTSC ( Learning Technology Standards Comitee )
3.6.4. ADL/SCORM ( Advanced Distributed Learning Initiative )
[/SIZE]

3.6.4.1. Istorijski razvoj SCORM-a
3.6.4.2. SCORM model agregacije nastavnog sadrzaja ( Content Aggregation Model - CAM )
[SIZE=1]3.6.4.2.1. SCORM komponente modela sadrzaja ( SCORM Content Model Components ) [/SIZE]

3.6.4.3. SCORM modul sadrzaja
3.6.4.4. SCORM radno okruzenje ( Run-Time enviroment - RTE )
3.6.4.5. Application Programming Iterface - API
3.6.4.6. Format strukture kursa ( Course Structure Format - CSF )
3.6.4.7. SCORM sekvenciranje i navigacija ( Sequencing & Navigation - SN )

[SIZE=4]4. Ucenje na daljinu[/SIZE]

[SIZE=3] 4.1. Istorijat ucenja na daljinu
4.2. Karakteristike programa za ucenje na daljinu
4.3. Prednosti ucenja na daljinu
4.4. Nedostaci ucenja na daljinu
4.5. Ucesnici kod ucenja na daljinu
4.6. Vrste ucenja na daljinu[/SIZE]

[SIZE=2] 4.6.1. Dopisni programi[/SIZE]
4.6.1.1. Stampani materijal
4.6.1.2. Audio trake
4.6.1.3. Video trake
4.6.1.4. CD-ROM i DVD

[SIZE=2] 4.6.2. Kursevi preko radijskih i TV programa[/SIZE]
4.6.2.1. Radio emitovanje
4.6.2.2. Televizijsko emitovanje
4.6.2.3. Interaktivna televizija
4.6.2.4. Kablovska televizija

[SIZE=2] 4.6.3. Telekonferencije i video konferencije[/SIZE]
4.6.3.1. Telekonferencije kod ucenja na daljinu
4.6.3.1.1. Audiokonferencije
4.6.3.1.2. Deljene aplikacije ( Whiteboards )

4.6.3.2. Videokonferencije
4.6.3.2.1. Tehnologija videokonferencija
4.6.3.2.2. Protok signala i CODEC sistem
4.6.3.2.3. Videokonferencije kod ucenja na daljinu
4.6.3.2.4. Implementacija videokonferencija
4.6.3.2.4.1. Stoni ( Desktop ) videokonferencijski sistemi
4.6.3.2.4.2. Sobni ( room-based ) sistemi za videokonferenciju
4.6.3.2.4.3. Visestrana ( eng. multipoint ) videokonferencija
4.6.3.2.4.4. Satelitska videokonferencija

4.6.3.2.5. Osnovna videokonferencijska tehnologija
4.6.3.2.6. Rad na videokonferenciji

4.6.3.3. Prednosti i nedostaci telekonferencija i videokonferencija
4.6.3.4. Preporuke za koriscenje telekonferencija i videokonferencija za ucenje na daljinu

[SIZE=2] 4.6.4. Koriscenje racunara[/SIZE]
4.6.4.1. Poucavanje pomocu racunara
4.6.4.2. Ucenje pomocu racunara
4.6.4.3. Treniranje pomocu racunara
4.6.4.4. Inteligentni tutorski sistemi

[SIZE=2] 4.6.5. Koriscenje Internet servisa[/SIZE]
4.6.5.1. E-mail kao alat za ucenje na daljinu
4.6.5.1.1. Prednosti i nedostaci koriscenja e-maila
4.6.5.1.2. Nacini komunikacije e-mailom kod ucenja na daljinu
4.6.5.1.3. Preporuke pri postavljanju e-mail predavanja ili kursa

4.6.5.2. Liste elektronske poste
4.6.5.2.1. Zahtevi za efikasno koriscenje liste elektronske poste

4.6.5.3. Forumi, diskusije i beleske
4.6.5.3.1. Zahtevi za efikasno koriscenje foruma

4.6.5.4. Caskanje ( chat )

Ima jos vise nego duplo ovoliko, nego meni dosadi da prekucavam, pa neka ovo bude samo jedan reprezentativan uzorak iz sadrzaja :) ovdje sam naveo prva cetiri pogljavlja sa podnaslovima, a ima ukupno 10 pogljavlja:
[SIZE=4]5 - Iskustva razvijenih zemalja u primeni informacionih tehnologija u ucenju na daljinu
6 - Alati za e-obrazovanje
7 - Izrada programske podrske za ucenje ( modela ucenja na daljinu )
8 - On-line provera znanja
9 - Rezultati empirijskog istrazivanja
10 - Implementacija modela ucenja na daljinu u visokom obrazovanju
[/SIZE]

zatim pod 11 su zakljucna razmatranja, pod 12 su Prilozi i pod 13 je Bibliografija. Vrlo korisna knjiga.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks