Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

lamekani

Početnik

(10)

• »lamekani« je muško
  • »lamekani« je autor ove teme

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 06. Februar 2006

ECKERMANN CASOPIS ZA KNJIZEVNI INTERVJU

NOVI PAZAR, 30. januara (SEEcult.org) - Veb casopis za knjizevni intervju “Ekerman” (Eckermann) iz Novog Pazara, koji ce se jednom godisnje pojavljivati i u stampanoj verziji, zaziveo je na internet strani www.eckermann.org.yu
Urednik “Eckermanna” Jahja Fehratovic rekao je da ce razgovori s piscima biti azurirani jednom mesecno, a najzanimljiviji intervjui bice objavljeni u godisnjem stampanom izdanju, prenela je agencija Sanapres.
Prema recima Fehratovica, specijalizovani casopis za knjizevni intervju ne postoji na prostorima bivse Jugoslavije, zbog cega je izrazio nadu da ce “Eckermann” brzo steci citaoce.
“Naziv Eckermann dali smo casopisu po Geteovom licnom sekretaru cija knjiga ‘Razgovori sa Geteom’ jeste prva knjiga intervjua u istoriji svetske literature”, izjavio je Fehratovic.
Johan Peter Ekerman (1792-1854) objavio je posle smrti cuvenog nemackog pisca, ciji je bio prijatelj, Geteove posmrtne spise i Celokupna Geteova dela u 40 svezaka.
Prema navodima Fehratovica, cilj casopisa “Eckermann” je da stvori bazu intervjua pisaca kako bi se poetike autora sa prostora bivse Jugoslavije, nekada bliske, a sada gotovo strane jedne drugima, bar donekle mogle razumevati i razmenjivati.
“Eckermann” na svom sajtu sadrzi odabranu arhivu intervjua, linkove i preuzima vesti sa Portala SEEcult.org (www.seecult.org).

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 06. Februar 2006

Pre nekoliko dana sam razgovarala sa chovekom koji mi je pomenuo ideju pokretanja jednog ovakvog projekta.

Svaka chast! Nadam se da ce biti uspeshno, a, izmedju ostalog, u prilog tome ide i chinjenica da chasopis za knjizevni intervju ne postoji na prostorima ex YU.

Jahju Fehratovica ne znam lichno, ali znam njegovo delo i ljude koji ce mu (verovatno) biti potencijalni saradnici, te stoga ne sumnjam da ce chasopis biti pun pogodak!

Sad sam "sa sajta", ;) ima svega pomalo za svakog od nas, tako da vam preporuchujem da ga posetite. :) (Niko mi nije platio da ga reklamiram...)

Ljudi, sretno!!!

P.S. lamekani... Ovo shto si napisao je profesionalni novinarski chlanak, koliko ja, iz aspekta jednog laika, mogu da ocenim... Ili si novinar... ili si rodjen da to budesh! ;)

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

kap

Učenik

(10)

• »kap« je žensko

Datum registracije: 28.01.2006

• Poruku poslati

3

Petak, 17. Februar 2006

Lamekani zaista dobar sajt!!!! ozbiljan i shirokoobuhvatan (o)
SVJETLOST

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 23. Februar 2006

Izashao je februarski broj chasopisa za knjizevni intervju "Eckermann". Preporuchujem svima da ga "prelistaju" na adresi http://www.eckermann.org.yu/.

Izdvajam: intervju sa Asmirom Kujovicem ("Ko je zgazio gospodju Mesec").

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

5

Petak, 24. Februar 2006

Selam!

Sajt je nezaobilazan za sve koji vole knjizevnost a izuzetno vrijedan za one koji se bave naucnim istrazivanjem. Jahja Fehratovic je pokazao da je vec formiran intelektualac.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

press

Učenik

(10)

Datum registracije: 13.08.2003

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 27. Februar 2006

Cestitam

Dobio sam danas web site ovog casopisa i jako mi se dopao. Volio bih da ovdje napisete sve casopise za kulturu koje znate iz bilo koje zemlje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Utorak, 28. Februar 2006

Citirano

Orginalno od lamekani

Prema recima Fehratovica, specijalizovani casopis za knjizevni intervju ne postoji na prostorima bivse Jugoslavije, zbog cega je izrazio nadu da ce “Eckermann” brzo steci citaoce.
“Naziv Eckermann dali smo casopisu po Geteovom licnom sekretaru cija knjiga ‘Razgovori sa Geteom’ jeste prva knjiga intervjua u istoriji svetske literature”, izjavio je Fehratovic.
Johan Peter Ekerman (1792-1854) objavio je posle smrti cuvenog nemackog pisca, ciji je bio prijatelj, Geteove posmrtne spise i Celokupna Geteova dela u 40 svezaka.

Cim sam cuo za ovaj casopis pitao sam se otkud mu naziv. Evo, ovo gore mi dade odgovor ali i nametnu pitanje: Zasto je tamo neki Johan Peter Eckermann bio preci od na primjer jednog Mehmeda Sakira Kurtcehajica, prvog modernog novinara kod Bosnjaka Sandzaka koji je zivio u devetnaestom vijeku (umro 1872 u Becu). Kada vidim da se ovako nemarno odnosimo prema nasoj proslosti onda mi bude jasnije sto su legendarnog Avda Medjedovica morali Amerikanci da otkrivaju.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

8

Utorak, 28. Februar 2006

Da, ali Eckermann je vjerovatno kosmopolit, svjetski poznat covjek, itd. Odnosno, ne vjerovatno, nego sigurno jer je bio Goeteov licni sekretar.

Dakle, gledajuci nase ambicije i zalogaj koji zelimo progutati neki Bosnjak nije dovoljno velik zalogaj, treba nam krupniji zalogaj da bi nasa ambicija bila zadovoljena, jer smo i mi sami velike licnosti i ne zanimaju nas sitni zalogaji, samo krupni.

Jurimo Nobelovu nagradu... :]
Ma, jednostavno volimo to tako i dzaba... :]

A sto se tice Avda Medjedovica to je druga stvar. Prije nego su ga Ameri otkrili on je bio neznatno sitan zalogaj, ali posto su ga bas Ameri otkrili on je postao "zverka", pa se sad ponosimo njime.

Ako li pak pogledamo zivot Goete-a i ljude od kojih je bivao nadahnut vidjet cemo da su to ljudi iz Perzije ili Turske. Neki od njih su poznati Perzijski Hafiz, pa onda Hazreti Mevlana, Omer Hajjam, itd.
Cak sta vise kada je on dosao u kontakt sa ovim Autoritetima zivot i nacin pisanja su mu se naglo promijenili. Tako da se je komotno mogla uzeti neka od ovih licnosti kao sto su Hazreti Mevlana (svjetski poznata licnost), Hafiz (svjetski poznata licnost), Omer Hajjam (svjetski poznata licnost, a pogotovu zahvaljujuci njegovim legendarnim Rubaijama i pjesmama o Vinu).

Eto navedoh nekoliko primjera krupnih zalogaja, cak krupnijih i od samog Goetea i njegovog sekretara, ako je neki Bosnjak vec sitan mnogo.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

seeker

Početnik

(10)

Datum registracije: 18.01.2006

• Poruku poslati

9

Utorak, 28. Februar 2006

Mislim da ne treba odmah napadati čovjeka što nije "nadio" neko drugo (naše) ime časopisu.

Ko god zna šta je to kvalitetan časopis, taj zna da za to treba i para.

Ime Ekerman je, pretpostavljam, samo kompromis i to ne tako loš.

Hoću samo da poželim uspjeha u radu.

Ovo je Turska, Muamere!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

10

Utorak, 28. Februar 2006

Pazi, ovo je bila jedna kritika, kao ono kriticari kada kritikuju. Nista vise. :) Naravno, neka nastavi svoj rad i zelim mu i ja uspjeha u tome.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 11. Maj 2006

Postavljen je broj za april/maj! Izmedju ostalih, tu je i intervju sa nasom Hanom Oklapi.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 14. Maj 2006

Prochitah aprilsko-majski broj. Prokomentarisacu jedan intervju. Bash onaj koji zuti cvijet pomenu.

Hanu Oklapi poznajem, i ono shto se jasno moze videti jeste njeno vaspitanje i prirodnost. Ali moju sliku o njoj je upotpunio upravo ovaj intervju: kratki, pametni i originalni odgovori. U njemu se moze videti deo njene opshteobrazovanosti i koliko pojedinac moze sebe nadgradjivati. Bice Hana jedan pravi struchnjak kada su zurnalistika i knjizevnost u pitanju... Samo napred! (o)

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

13

Nedjelja, 14. Maj 2006

E fin intervju, nema sta! ;) Mlogo pametna cora! :D
Ljudi, moram vam nesto reci: Hana je rodjena 83! Ko bi to rekao... A cini mi se kao da je bilo juce, kad sam ja bio najmladji u firmi. :D Sorry za OT.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 14. Maj 2006

Sting Lady kratko i jasno objasni sve šta je i kako je :) Na sve ovo ću dodati samo da Hana piše odlične kratke priče. E baš kad je vidim reći ću joj da dođe da pročita koliko smo je nafalili :]

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

15

Nedjelja, 26. Novembar 2006

Nakon kraće pauze, postavljen je novi broj Eckermanna.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 13. August 2007

Novi broj Eckermanna donosi intervjue:
DRAGOLJUB ZORIĆ
SRĐAN PAPIĆ
INSTANT ECKERMANN - EUGENIO FOČIĆ
INSTANT ECKERMANN - EDUARD PRANGER

Social bookmarks