Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 01. Novembar 2003

Ekonomija u Srbiji

Evo pokrecemo novu temu na forumu, Ekonomija, i zeleo bi da jedna od prvih podtema bude Srbija i njena ekonomija i njeno mesto u svetu
malo za promenu

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

2

Subota, 01. Novembar 2003

SRBIJA UVRŠTENA U GLOBALNI INDEKS KONKURENTNOSTI

Svetski ekonomski forum (World Economic Forum, WEF), objavio je listu konkurentnosti na kojem Srbija zauzima 77. mesto od ukupno 102 zemlje.
Finska je i ove godine zemlja cija ekonomija ima najvise prednosti u svetskoj konkurenciji, i prednjaci USA.
Vec tri godine, Washington i Helsinki dele vodeca mesta. Finska je sacuvala prvo mesto zahvaljujuci svojim javnim preduzecima i industriji visoke tehnologije.
Ovaj godisnji izvestaj o svetskoj konkurenciji, poredi snage i slabosti nacionalnih ekonomija stotinak zemalja. Principalni cilj je da odslika potencijal rasta ekonomije jedne zemlje u sledecih pet do osam godina, indeks konkurentnosti se izvodi iz tri variable (tehnoloski kapaciteti, efikasnost javnih preduzeca, makroekonomosko okruzenje).
I ove godine, skandinavske zemlje zauzimaju prvih devet mesta medju 102 zemlje. Zemlje zapadne evrope globalno su sacuvale svoja mesta u odnosu na predhodnu godinu, na celu sa Svajcarskom (7, u padu za dva mesta), Holandija (12), Nemacka (13), Engleska (15). Francuska je dobila dva mesta (26), a Irska pala sa 24. na 30. Italija se nalazi tek na 41. poziciji iz razloga pada ljeniih principalnih preformansi.
WEF podvlaci dobar rezultat zemalja Centralne i Istocne evrope koje ce uskoro uci u Evropsku uniju, posebno Estonija (22) WEF smatra da neke od ovih zemalja mogu dostici rang naj konkurentnijih u kratkom vremenu.
Kina (44) je izgubila jedanest mesta zbog loseg kvaliteta javnih preduzeca. Japan je na 11 poziciji. Taivan i Singapur su zemlje azije najbolje klasirane, na petoj i sestoj poziciji.
Cile (28 ) je jos uvek naj konkurentnija zemlja Latinske Amerike, daleko ispred Argentine (78 ) i Brazila (54).Svetski ekonomski forum (World Economic Forum, WEF), objavio je listu konkurentnosti na kojem Srbija zauzima 77. mesto od ukupno 102 zemlje.

Ovaj index konkurentnosti nam pokazuje trenutnu situaciju u Srbiji (77) i njenoj privredi, vidmo da smo jako daleko iza razvijenih zemalja, ali eto ima jos neko iza nas kao Argentina (78 )
Sta vi mislite, moze li privreda Srbije da napreduje i stigne u kratkom periodu na poziciju zemalja regiona.
malo za promenu

3

Nedjelja, 02. Novembar 2003

Skoro sam slucajno video na tv-u neku emisiju u kojoj je gostovalo par politicara (raznih partija) i jedan vladin ministar (expert) i bili su 'zanimljivi' komentari politicara opozicionih partija koji komentarisu da je mnogo bitnije vodjenje politike, i politizovanje bitnih pitanja, od expertskog resavanja problema. Po toj logici oni i objasnjavaju svoje NEGLASANJE za sve vazne zakone koje pokusava da donese vlada sudije, jer njihov nije zadatak da pomazu vladi da donese zakone (korisne po gradjane Srbije) vec samo da ruse vladu.

Pogresno obrazovan narod, naucen da veruje prevarantima, koji im prisipa ono sto im najvise godi (da slusaju) tesko da su dobitna kombinacija za razvitak ekonomije. Tu pokusava sadasnja vlada sa expertskim timovima da ucini nesto, eli je sve to tesko ide, ne zato sto su ti experti nesposobni, vec zato sto se to koci od strane samih Srba (opozicije) kojima je vece zadovoljstvo da pokvare nesto sto pravi vlada, nego da ucine nesto korisno.

Poznavalac ekonomije razumeo bi koliko kosta (u $$ ne pricam ni ocemu drugom) samo napor, i vreme, i kancelarije koje se otvaraju, koji se trosi samo da bi se branilo od opozicionih BEDNIH optuzbi koje ne idu ni naciju korist, vec se obijaju o dzep gradjana samih.

I jos na kraju kaze (gordana pop lazic namely): da je vlada sposobna ne bi opadao standard, i uspela bi da donese zakone. Da su ljudi normalni (ona i njeni) skontali bi da ta vlada se nosi sa milion problema (nasledjenih) koje moze da resi samo uz pomoc drugih, a ona se trudi sa milion tereta na grbaci A KOJI MNOOOOOGOOO kostaju. Pa plus jos kostaju i zamrzavanja 95 MILIOOOONAAAA $$ (DANASNJA VEST) pomoci od USA.

Nesto u glavi dobre vecine treba da se promeni pa da nikne ekonomija. Nije krompir ponos..
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 02. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Pogresno obrazovan narod, naucen da veruje prevarantima...

Kada je mentalitet domaćih političara u pitanju indikativan je dijalog pokojnog Đinđića sa nekim svojim saradnicima pošto je preuzeo vlast:
Đinđić : Eh dobro, izbori su prošli, hajde sad da nešto radimo.
Ostali : Dobro, reci protiv koga ćemo da radimo?
Đinđić : ?( :(

Izvor: Pouzdan :)
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 03. Novembar 2003

Citirano

Sta vi mislite, moze li privreda Srbije da napreduje i stigne u kratkom periodu na poziciju zemalja regiona.

Zasto da ne, mislim da je to moguce.Naravno ako bude vise finansije, bez toga tesko se moze ustici.
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

6

Ekonomija je nauka u kojoj se mnogo toga moze predvideti. Ovde mozemo pricati, moze Srbija ne moze Srbija, diskutovati i jedne druge obedivati, no ima jedna istina koja se lako moze pokazati.
Dok sam bio student u Beogradu na ekonomskom fakultetu, imao je jedan predmet koji se zvao Savremeni Privredni Sistemi, koji je drzao profesor Juri Bajec. Tu je imalo nekoliko grafika sa scenarijima razvitka Srpske privrede.
Steta sto ih nemam ovde da ih pogledamo svi, a ukoliko postoji neko ko studira ekonomiju i moze ih naci bilo bi zanimljivo videti ih. Naime to su tri scenarija, od najboljeg do najgoreg koji uzimaju vise ekonomskih faktora za razvoj jedne privrede i projektuju je nekoliko godina unapred.
Secam se da je po nekom najboljem scenariju, trebalo nekih 20 godina da bi se stiglo na nivo iz 1991. i to da se sa promena pocne odmah. Svedoci smo koliko je vremena izgubljeno, pre svega zbog politicke situacije, i sve te godine su izgubljene i ne mogu se povratiti, zato treba sto pre srediti politicku situaciju i krenuti napred, pa da sve ide najbolje kako treba, treba ce nam jos nekih 20 - 30 godina.
malo za promenu

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

• Poruku poslati

7

Citirano

Svedoci smo koliko je vremena izgubljeno, pre svega zbog politicke situacije, i sve te godine su izgubljene i ne mogu se povratiti, zato treba sto pre srediti politicku situaciju i krenuti napred, pa da sve ide najbolje kako treba, treba ce nam jos nekih 20 - 30 godina.

Pustimo ono sta je bilo, kao sto vec kazes nemoze se to nikada povratiti.Kada bude politicka situacija sredjena sto cisto sumnjam, uvijek su se nasli neki borci koji su upropastili sve, sto smo se tolike godine mucili, bojim se da ce to i dalje tako ici.

Citirano

Naime to su tri scenarija, od najboljeg do najgoreg koji uzimaju vise ekonomskih faktora za razvoj jedne privrede i projektuju je nekoliko godina unapred.

Bas bih volela videt te scenarije.Jedino tako se mozemo uveriti, dali Srbija moze da napreduje na poziciji razvinutih zemalja.

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

8

cuj treba nam 20-30 godina.... ma pusti profesore to je teorija, a 90 % ekonomije je stvar psihologije, sto vise optimizma to vise uspjeha...
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

9

Srijeda, 05. Novembar 2003

U poslednjih nekoliko godina privreda u Srbiji je dozivela totalni kolaps. Uzrok tome su sankcije, hiperinflacija. Treba naglasiti da velikog udela u svemu tome ima i losa organizacija,rukovodjenje, odnosno menadzment unutar preduzeca.
Drustvena preduzeca, kao najcesci oblik svojine u Srbiji imala su los uticaj na privredu. Za drustvena preduzeca se cesto kaze, svacija i nicija, znaci totalna nezainteresovanost za preduzece kao celinu. Kako su u nasoj zemlji uglavnom postojala drustvena preduzeca, svedoci smo kako su zavrsili veliki giganti u nasoj zemlji. Centralisticki sistem upravljanja, gde je direktor imao glavnu rec pri odlucivanju pokazao se veoma los, za timski rad nije bilo ni govora. Usled uvodjenja sankcija, izgubili smo svoje mesto na svetskom trzistu. Doslo je do mnogih inovacija u svijetu, nasa tehnika i tehnologija je zastarela. Konkurenti su mnogo ispred nasih preduzeca.
Potrebne su strane investicije, kao i vrijeme da bi nasa privreda se oporavila. Ne moze se preko noci povratiti ugled nasih firmi na svetskom trzistu.
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

10

Srijeda, 05. Novembar 2003

Ok svi pricaju o investicijama, no srbiji je potreban i menadzerski kadar, kojeg nazlaost cini mi se nema dovoljno. Biznis danas u svetu vode skolovani ljudi jer se samo tako moze do uspeha. Mi smo u fazi gde nasa privatna preduzeca su pod upravljanjem direktnog vlasnika. Da bi se preslo u drugu fazu razvoja potrebno je delegirati upravljanje strucnoj osobi. Ovo naravno nije lako uraditi, prvo mentalitet i kultura naseg kraja je takva da je svako svoj gazad i da svi znaju sve pa tako nije potrebno da drugi upravlja za nekog kad i on sam zna sve i moze sve. Ovakav pristup ne vodi daleko, zato pored jadnih drustvenih (javnih) firmi, imamo puno i privatnih koja bi mogla izrasti u velika jaka preduzeca, ali za to treba puno vremena i znanja.
malo za promenu

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 06. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od hadalj
Ok svi pricaju o investicijama, no srbiji je potreban i menadzerski kadar, kojeg nazlaost cini mi se nema dovoljno.

Ima, ima... naziru se moguci potencijali :D

Jos uvijek je pitanje menadzmenta kod nas diskutabilno. U zadnjih nekoliko godina tek se naziru osnove menadzmenta kod nas.
Jedan moj profesor je cesto govorio: Jugoslovenski menadzment ili kako ne treba raditi.
Da u pravu si u svijetu na odgovornim mjestima su skolovani ljudi, ali kod nas je situacija sasvim drugacija. U nasoj zemlji vlasnici, imaoci kapitala upravljaju preduzecima i oni se teska srca odlucuju da delegiraju svoja ovlascenja. Ako pogledamo obrazovnu strukturu direktora u nasoj zemlji, moze se zapaziti da rijetko koji ima visoku strucnu spremu. Najgore je neznanje u akciji.
Navescu jedan citat od Djordja Balasevica: "Danasnji biznismeni imaju vise otvorenih lokala nego knjiga, ukljucujuci i slikovnice". :)) :))
Dal' je mislio na Pazarce ?( :))
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Datum registracije: 29.08.2002

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 13. Novembar 2003

pomoc

Zna li neko da postoji neki sajt vezan za fiziokratsko ucenje,od Kenea ili Tigroa? To je vezano za ekonomiju

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

13

Subota, 15. Novembar 2003

jok vala, a sta ce ti to, no pogledaj sam brate, potrazi po netu, ja sahi da znam reko bi ti, mozda i nadjes na nekom stranskom jeziku, a za srpski cisto sumljam
malo za promenu

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

14

Subota, 15. Novembar 2003

Evo ja nađoh nešto...

Citirano

Fiziokratsko učenje dr Kenea čini prijelaz od merkalizma Adamu Smitu. Fiziokratija je neposredno nacionalnoekonoski raspad feudalnom vlasništva, ali isto tako i neposredno nacionalnoekonomska transformacija, ponovno uspostavljanje toga istog feudalnog vlasništva, samo što njegov jezik više nije feudalni, nego ekonomski. Čitavo bogatstvo sastoji se od zemlje i zemljoradnje (agrikulture). Zemlja još nije kapital, ona je još poseban način njegova življenja, koji vrijedi u svojoj prirodnoj osobenosti i uslijed svoje prirodne osobenosti; ali zemlja je ipak opći, prirodni element, dok merkantilizam poznaje samo plemeniti metal kao egzistenciju bogatstva. Predmet bogatstva, njegova materija dobila je, dakle, istovremeno najvišu općenitost unutar prirodne granice - ukoliko je on još i kao priroda neposredno predmetno bogatstvo. A zemlja postoji za čovjeka samo pomoću rada, agrikulture. Dakle, već se subjektivna suština bogatstva premješta u rad. Rad, dakle, još nije shvaćen u svojoj općenitosti i apstrakciji, on je još vezan za poseban prirodni element kao svoju materiju, on je stoga priznat još u posebnom, prirodnom odredjenom načinu postojanja. On je stoga tek odredjeno, posebno ospoljenje čovjeka, kao što je njegov proizvod shvaćen još kao odredjeno bogatstvo - koji više pripada prirodi nego samom radu. Zemlja se ovdje još priznaje kao prirodno postojanje nezavisno od čovjeka, još se ne priznaje kao kapital, tj. kao moment samog rada. Rad se, naprotiv, pojavljuje kao njen moment. Medjutim, time što je fetišizam starog, spoljašnjeg bogatstva, koje postoji samo kao predmet sveden na vrlo jednostavan prirodni element, a njegovo biće priznato već, iako tek djelomično, na poseban način u svojoj subjektivnoj egzistenciji, neophodan napredak sastoji se u tome da se prizna opća suština bogatstva i da se stoga rad u svojoj opštoj apsolutnosti, tj. apstraktnosti uzdigne do principa. Fiziokratiji se dokazuje da se agrikultura u ekonomskom, dakle, jedino opravdanom pogledu ne razlikuje ni od koje druge oblasti proizvodnje, da prema tome suština bogatstva nije odredjeni rad, posebno ispoljavanje rada vezano za poseban element, nego da je to rad uopće.

Fiziokratija poriče posebno spoljašnje, samo predmetno bogatstvo time što rad proglašava njegovom suštinom. Ali rad je za nju, prije svega, samo subjektivna suština zemljoposjeda (fiziokratija polazi od vrste vlasništva koja se historijski pojavljuje kao vladajuća i priznata); ona samo zemljoposjed čini ospoljenim čovjekom. Ona ukida njegov feudalni karakter tako što proizvodnju (agrikulturu) proglašava njegovom suštinom; ali ona se odnosi negativno prema svijetu industrije, ona priznaje feudalni sistem time što agrikulturu proglašava jedinom proizvodnjom.

Razumije se, čim se shvati subjektivna suština industrije koja se konstruira u suprotnosti prema zemljoposjedu, tj. kao industrija, ta suština ukljućuje u sebe i tu svoju suprotnost. Jer kao što industrija obuhvaća ukinuti zemljoposjed, tako njena subjektivna suština obuhvaća istovremeno subjektivnu suštinu zemljoposjeda.

Kao što je zemljoposjed prvi oblik privatnog vlasništva, a industrija mu se suprostavlja samo kao posebna vrsta vlasništva prije svega historijski - ili je, bolje rečeno, oslobodjeni rob zemljoposjeda - tako se taj proces ponavlja pri naučnom shvaćanju subjektivne suštine privatnog vlasništva, rada, a rad se javlja, prije svega, samo kao zemljoradnja, a zatim dolazi do izražaja kao rad uopće.

Čitavo bogatstvo postalo je industrijsko bogatstvo, bogatstvo rada, a industrija je dovršeni rad, kao što je tvornički sistem izgradjena suština industrije, tj. rada, dok je industrijski kapital završen oblik privatnog vlasništva.

Vidimo kako tek sada privatno vlasništvo može dovršiti svoju vlast nad čovjekom i u najopćenitijem obliku postaviti svjetskohistorijska sila.

Citirano

U analizi razvoja misli o odnosu društva i obrazovanja ne možemo zaobići političku ekonomiju tokom XVIII vijeka, a posebno f i z i o k r a t e . U Francuskoj su to Kenej, Mersi de la
Rivijer, Dipon de Nemur i Tirgo (Quesnay, Rivière, Nemour, Turgot). Oni su tvrdili da u društvu postoje “prirodni” i
“fizički” zakoni koje samo treba otkriti i po njima se
upravljati. “Oni su zato odlučno protiv državne intervencije u
društveni .ivot. Jedino što treba, to je obezbijediti ljudima
dovoljno vaspitanje kako bi poznavali prirodne društvene
zakone” (Lukić, 1970, str. 100).

Al nešto što bih posebno izdvojio, a što nije toliko vezano za ovo što čovek pita, a što ja nađoh upravo zbog toga što je pitao je ovo

Svim onim koji se bave ekonomijom, toplo preporučujem

P.S. Što se tiče tekstova sa drugih govornih područja - dovoljno je u Google ubacit kao pojam pretrage neki od sledećih Quesnay, Rivière, Nemour, Turgot i eto brdo linkova pred vama, pa kopaj... ;)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 24. Novembar 2003

Kako je to sa berzama i RM-sistemama u Srbiji? Kako je razvinuto bankarstvo? O tome bih bas volela nesto cuti, jer puno toga o Srbskoj ekonomiji neznam.

no-name

Početnik

(10)

• »no-name« je muško

Datum registracije: 12.01.2004

• Poruku poslati

16

Utorak, 13. Januar 2004

bussines

neverujem da ce SiCG za sledecih 5godina ekonomski nesto positivno steci. mislim da kod nas theorija sto se na faxovima uci mnogo jaka i dobra ali praxa je kratkovremena . znaci da bi svi znali kako ali prakticno nebi uspeli.
1. vlada Srbije (2004) to je seljacko drustvo tako da nemam uopste ocekivanje ekonomske jacine do sledecih izbora.
2. kultura je takva da mi negledamo neki konstantni nacin praviti pare nego samo na brzo.
3. nema pokreta zajednickog preko opstina ili slicno da bi se neka globalna industrija ostvarila , znaci sozialno nije nasa kultura za neke GmBh ili Aktionska udruzenja= zbog cega : svako hoce vise nego drugi i na kraj niko nista nema jer je konkurencija prevelika a ljudi i tako nemaju za konsum.
ekonomija se nemoze poboljsati dok narod nema za troska da bi dao do znanja da je potreba tu za vece ili interesantnije Firme koje su deo kapitala drzave(porez).
kad bi mi usli u evropsku zajednicu bili bi na dobrom putu ali ko vec prihvata Zemlju u kojoj su ljudi u parlamentu izabrani sto sede u Haagu kao ratni zlocinci.
ekonomija kod nas ima toliko sporednih faktora da je u sustini nemoguce uspeti bez okreta Misljenja gradjana ove zemlje.

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

17

Srijeda, 14. Januar 2004

ekonomija SiCG

sto se Ekonomije u Srbiji tice to je tema sto niko od politicara nevoli ni u usta staviti a kamoli diskutirati.
za Crnu goru je opet taj Turismus neki nacin resenja( bice sve vise i vise Turisma ako Istok navali sa Terorrismusom kao dosad).
slazem se potpuno sa NO-Name i Fingerbroken. Kad sastavite oba Komentara sve je receno.
jos nesto:dok USA ne pusti Sankcije i Evropska Zajednica nas ne prihvati(Milosevic,Seselj,...nikad nas prihvatit nece) nece ni Situacija biti bolja u Srbiji.

Da bi Srbija ojacala Ekonomski treba se za 180°obrnuti,politicki i pedagogicki, i to samo da od mesta 77 na 75 stigne. Cjela se Evropa cudi kako su ovi Izbori izasli(nama cudo sigurno bilo nije) i svako se pita kako se drzava moze vladati sa nekim Ponosom a ne sa Pametom .
a da im je Pameti ko Ponosa(gresnog) bog zna kolika bi ta velika Srbija bila pa je mozda ovako i bolje(za nas nije ali za svet).
sve u svemu kad su Djindjica ubili (i to od Milosevica do CIA, nezna se to ko je Legiji sta platio(Neue Zürcher Zeitung) prosao me je zadnji optimisticki pogled u buducnost ove "nase" jadne Zemlje.
mi imamo skolovane ljude ali puno njih menagera su toliko skolovani da vise vole sve u svoj djep nego Firmama u kojima rade
da ti menageri nisu samo kod nas lopovi jedan mali Primer: SWISSAIR je bila Godinama najcuvenija i kvalitetnija Firma za Vazdusni Transport na svetu; u zadnjoj Godini je propala i Drzava je 1.5miliardi dala za saniranje; naravno su svi menageri vec dali otkaze i dobili sume preko 300miliona Fr.kao Ostetu(da nebi u drugoj Firmi pricali o konceptu ) i otisli za USA ili Monte Carlo. Sta je ostalo ,nista, SWISSAIR je propala sa Porezom naroda sto ovde zivi su je nekako revidirali ali je jos uvek u minusu i ostace za sledecih 10godina(sada i tako i tako jer vise ljudi ne lete kao ranije). hocu sa tim da kazem da je taj Studium Menagment na neki nacin Lopvska skola na kulturan Nacin.
al kad covek vidi po Arabskom Svetu i to je cudo; dao je Allah najvece Bogastvo njima sa uljom i sta su uradili ?Nista. Jedan zivi ko Aga a 99% naroda ko Cigani.
kako god pogledate nevalja.neznam ni sam
Jos nesto: nemojte me shvatiti pogresno sto se tice moje izjave zbog Menagera, nisu svi isti ali je tesko naci postene ljude u danasnjem vremenu na visokim posicijama
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 11. Mart 2004

Manji porez na plate

Novi ministar finansija u Vladi Srbije Mlađan Dinkić najavio je smanjenje poreza i drugih dažbina na plate od najmanje 30 odsto.

Na prvoj konferenciji za novinare Dinkić je istakao da će, odmah nakon izmena postojećeg Zakona o porezu na dohodak građana i donošenja novog Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, a čije se usvajanje očekuje u narednom mesecu, biti moguće ovo smanjenje opterećenja na pltate.
- Sniženje stopa poreza na dohodak građana neće dovesti do buxetske rupe - rekao je Dinkić i izrazio očekivanje da će smanjenje opterećenja na plate uticati da porez plaća mnogo više ljudi nego danas. - Logika je da se snizi stopa, kako bi preduzeća stala na noge i prodala što više robe. Tako ćemo kroz oporezivanje većeg prometa dobiti daleko više para u buxetu, nego dosadašnjim porezima koji su unapred opterećivali privredu. Srbija, ovakvom politikom može da privuče i značajne investicije. Jer, ako se zna da će u maju ove godine, zemlje koje se priključuju EU, a koje su nam bile investiciono konkurentne, moraće, zbog usaglašavanja standarda, značajno da povećaju troškove proizvodnje, a što može da bude naša šansa.
Do kraja sledeće nedelje, Vlada Srbije će usvojiti Zakon o buxetu za 2004. godinu. On će, smatra Dinkić, za razliku od prethodne godine, biti antirecesioni i razvojni, jer će se obezbeđivanjem stabilnih prihoda stimulisati rast privrednih aktivnosti.
Novi ministar finansija izneo je i procenu da će upravo smanjenje poreza i ostalih opterećenja uticati na značajno povećanje broja zaposlenih u Srbiji. Prvo, preko malih i srednjih preduzeća koja su i do sada bila kvalitetna, ali, u isto vreme, opterećena visokim porezima i komplikovanim birokratskim procedurama. Dinkić je podsetio i da je spreman da ispuni svoje predizborno obećanje koje se odnosilo na razvoj poljoprivrede.
- Planiramo da agrarni buxet bude znatno veći, jer smo agrarna zemlja, pa u tom sektoru najveći broj ljudi može da nađe ekonomsku sigurnost - rekao je ministar finansija.
Ministar Dinkić je nagovestio i da će uskoro biti donet i Zakon o igrama na sreću.
- Taj zakon će doneti dodatni prihod buxetu - smatra Dinkić iznoseći ocenu da će za razliku od perioda koji je za nama, a kada je ova oblast bila siva zona iz koje se u prihode države nije slivao ni dinar poreza, od igara na sreću biti naplaćeno bar 100 miliona evra.
Dinkić kaže i da se planira ukidanje poreza na lovačko oružje i čamce.
- Uskoro ćemo ukinuti i porez na finansijske transakcije, a planiramo da ukinemo i porez na bezalkoholna pića - najavljuje ministar.
Vlada Srbije je, inače, iz skupštinske procedure povukla sve zakone koje su dali njihovi prethodnici.
- U narednih 100 dana će ministarstvo koje vodim predložiti čak 17 novih zakona, a radićemo i na unapređivanju funkcionisanja službi - rekao je Dinkić, najavljujući najveće investicije u carini i poreskim službama.

ĐELIĆA NEĆU PROVERAVATI
Upitan da li je, po dolasku na mesto ministra finansija, počeo i da proverava rad svog prethodnika, ministar Dinkić je rekao da nema nameru da ispituje Đelićev rad.
- Božidar Đelić uradio je mnogo na polju makroekonomske stabilnosti, ali je i grešio, posebno u organizaciji rada Ministarstva - rekao je Dinkić. - Ukoliko se nađe da prethodni ministar nešto nije radio u skladu sa propisima, o tome će biti obavešteni nadležni organi.

VEĆE PENZIJE
Ministar finansija rekao je i da su obezbeđena sredstva da se 24. marta isplate penzije, uz povećanje od 12,28 odsto.
- Redovno ćemo izvršavati sve obaveze, kako unutrašnje, tako i spoljne dugove - rekao je Dinkić.

EKSTRAPROFIT
Uskoro ću imati potpunu informaciju o primeni Zakona o porezu na ekstraprofit - naglasio je Dinkić, uz napomenu da ovaj zakon definitivno mora da se stavi van snage. - On je bio jednokratan i više nema svrhe da on postoji. Međutim, sva rešenja o utvrđenom ekstraprofitu moraju biti sprovedena.

ODNOS SA ZAPADOM
U narednih deset dana predstavnike Vlade Srbije posetiće delegacije MMF-a i Svetske banke.
- Već smo imali razgovore sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj - rekao je Dinkić. - Odnosi sa međunarodnim finansijskim institucijama i zapadnim vladama biće stabilni.

NACIONALNA ŠTEDIONICA
Ministar finansija potvrdio je da su obezbeđena sredstva i za narednu tranšu isplate stare devizne štednje. Na pitanje da li će taj posao i dalje obavljati “Nacionalna štedionica”, novi ministar finansija odgovorio je potvrdno.
- Priča oko “Nacionalne štedionice” je ispolitizovana. Isplatu stare devizne štednje će oni obavljati i na dalje, jer država za taj posao ne plaća nikakvu nadoknadu - smatra Dinkić.
Ministar Dinkić je najavio da će uskoro svakako biti povećan udeo države u “Nacionalnoj štedionici” po osnovu nepokretnosti.
- Uskoro ćemo to uraditi sa svih 13 banaka kojima je država ustupila poslovni prostor - rekao je Dinkić.

KREDITI ZA STANOVE
Koncept stambenog kreditiranja koji će predložiti novi ministar finansija sličan je onom koji je Dinkić predlagao pre više od godinu dana.
- Novoosnovana Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita osiguravala bi 85 odsto rizika banaka koje daju stambene kredite na rok od 20 do 30 godina. Kamate na te kredite bile bi na godišnjem nivou jednocifrene.

PDV DOGODINE
Zakon o porezu na dodatu vrednost nalazi se na listi prioritetnih zakona novog Ministarstva finansija, tvrdi Dinkić.
- To je jedan od ključnih zakona, ali je realno da se sa njegovom primenom krene 1. januara naredne godine. Predstoje nam obuke obveznika kako bi ovaj zakon dao prave rezultate - rekao je Dinkić i najavio da PDV neće biti veći od 18 odsto.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

19

Utorak, 23. Mart 2004

Dako Bog pomogne ovom Dinkicu, jer stvarno mu nije lako. Ekonomija zalosne srbije je ispod 0, pa tesko je sve to pokrenut.
Bojim se samo da i on ko Djelic ne skrene sa realnosti, treba fino sagledati gde smo i sta se moze, koji su nam prioriteti. Po meni najprece je pokrenuti proizvodju, pa potrosnju i polako podizati zaposlenost.
Smanjenje poreza je jedna dobra stvar jer doprinosi povecanju kupovne moci stanovnistva, takodje uvodjenje poreza na dodatnu vrednost je neophodno, no ne treba se zuriti po svaku cenu, jer polako kad se pokrene privreda i narod bude imao malo vise para lako ih je uzet.
Jedan problem sa Dinkicem je sto je covek mnogo potkovan teorijom, sledi neki smer moderne drzave, no Srbija je daleko od toga, principi slobodnog trzista ne mogu se primeniti u eknomiji koja je u potpunom rasulu. Postoji tu jos i problem privatizacije, koja nikako da zazivi, a oni bi da po svaku cenu sto pre se otarakse drustvenog kapitala jer nema ko sposoban da upravlja njime.
Eto cini mi se da je tesko, i zato reko dace Bog.
malo za promenu

swissboy

Početnik

(10)

• »swissboy« je muško

Datum registracije: 29.05.2004

• Poruku poslati

20

Subota, 29. Maj 2004

Neznam sto svi gledate stvari tako negativno. U srbiji i pogotovu u sandzaku se puno sta moze uraditi - u ovom odnosu sam optimista.

Politicka okolina jeste bitna, ali ne tako jako. Treba se samo pomisliti da niko nema para a svi ih hoce. To dopusta veliki potencijal za politicku manipulaciju u smislu lobbying, to znaci, ko ima ideje i kapital, za toga nije nikako tesko nesto da pokrene ili ostvari. To je moje misljenje. Ne treba se ni puno o tome pricati. Veca prica stvara veci "strah" prema drzavnim instituciajama.

Jos sam mlad. Ali sam naumio za mozda 8 do 15 godina da ostvarim ove stvari u novom pazaru:
  • jaku i solidnu lokalnu banku za industriske kredite
  • jeftine stanove koji stvaraju realnu rast ekonomije
  • ekonomicki i tehnicki fakultet
  • oporavni centar u savezu sa banjama
  • veliki shopping centar u centru grada
  • sportski stadion sa nacionalnim ili evropskim potencijalom

Nazovite me ludim ali ne kradite mi ideje! ;)

(Izvinite moj srpski, cim se puno ne prica zaboravlja se.)

Social bookmarks