Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

21

Subota, 06. Mart 2004

Merhaba

Ernade prvo da ti kazem kolko sam ja skonto ovu temu mi govorimo o vezi koja jos nije zapoceta iliti o vezi koja ne bi trebalo da zapocne. Ali ako je ta vezxa vec zapocela onda je to vec druga stvar ali na kraju krajeva kada prodje ona zarka ljubav skontaces da je to bila velika greska ili ces morati da se ti povinujes njoj ili ona teba a vec u takvom braku ima dosta nesporazuma i nesuglasica koje ce se vremenom nakupljati i jednog ce dana taj balon da pukne. (o) (o) (o)
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Dusmanko

Početnik

(10)

• »Dusmanko« je muško
  • »Dusmanko« je zabranjen

Datum registracije: 09.03.2004

• Poruku poslati

22

Nedjelja, 21. Mart 2004

C c c

Neznam sto se mene tice takva veza mora da uspe nemam nista protiv ako se Dvoje vole i da stupe u brak sto se tice mene to je moje misljenje i uvek sam za takvu vezu i neznam ako se dvoje slazu zasto nebi doslo do braka ali ipak mi smo pazarci kod nas je to bauk.... o|

Lela8185

Početnik

(10)

• »Lela8185« je žensko

Datum registracije: 24.01.2004

• Poruku poslati

23

Nedjelja, 21. Mart 2004

konacno progovorio je neko sa kim se slazem, dusmanko 100% se slazem sa tobom :)

ljubav je cudna stvar i ako se desi da se dvoje ljudi pravo vole a da su razlicite religije, to nece stvarat problem

Dusmanko

Početnik

(10)

• »Dusmanko« je muško
  • »Dusmanko« je zabranjen

Datum registracije: 09.03.2004

• Poruku poslati

24

Ponedjeljak, 22. Mart 2004

Hehe

ma nije nego tu se prave pametni a pola njih ima macu srpkinju ili decka ili je imalo i pristalo bi na sve .
al nemore to pazarcadima da se dokaze haj samo nemojte da mi se naljutite nesto o|

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

25

Esselamu alejkum!

Muslimani!
Stav serijata po tom pitanju je vrlo jasan!

Brak izmedju muslimana i zene pripadnice jedne od religije sledbenika knjiga (krscani i jevreji) je dozvoljen ali samo u islamskih drzavama. Ukoliko u drzavi ne vlada islamski zakon onda je zabranjen!
O razlogu bi mogli na veliko ali glavni je taj sto je u neislamskim drzavama vlast samo na jednoj strani a posto je kjafirska znaci da je nepravedan. Primjera ima koliko hocete gdje recimo nakon razvoda djeca pripadnu majki (krscanki) itd... Neise takav je stav pa ko je musliman...

Sto se tice braka izmedju muslimanke i nemuslimana iz iste grupe taj brak je zabranjen. Tj. muslimanka koja se uda istog trenutka prestaje biti muslimanka i smatra se odpadnikom islama i tu prestaju svi rodbinski i ostali odnosi.

Sto se tice ostalih (ateisti, mnogobozci, materijalisti itd...) brak izmedju muslimana ili muslimanke i pripadnika ove grupe je strogo zabranjen!

Naravno to niko ne moze nikome zabraniti ali ukoliko neko kaze za sebe da je musliman mora paziti na ove stvari jer postoji velika opasnot izlaska iz vjere.

Kada Allah i Poslanik Njegov nesto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo da po svom nahodjenju postupe. A ko Allaha i Njegova Posalnika ne poslusa, taj je sigurno skrenu s pravog puta. (Al-Ahzab, 36)
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

26

Citirano

Orginalno od Time_Out|
Sto se tice braka izmedju muslimanke i nemuslimana iz iste grupe taj brak je zabranjen. Tj. muslimanka koja se uda istog trenutka prestaje biti muslimanka i smatra se odpadnikom islama i tu prestaju svi rodbinski i ostali odnosi .

Time_Out|, jasno je da je brak muslimake i nemuslimana zabranjen. Medjutim, bilo bi dobro da nam navedes neki izvor iz kojeg se moze jasno vidjeti da su posljedice ovakvog sklapanja braka po muslimanku zaista onakve kakvim ih ti opisa.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

27

postiracu i ceo post koji sam citao na www.islambosna.ba
to je VELIKI grijeh ali ne izvodi iz islama momentalno.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

28

["Normalna je pojava da se sa vremena na vreme dodje do sklapanja braka ljudi razlicitih vera"]
hmmm
Po meni se to sve zbiva u glavi same jedinke.
Onaj ko cvrsto veruje u Allaha moze da kontrolise sebe i da NE izabira sebi za zivotnog saputnika jedinku koja nije nosilac Islamskog cina.
Znamo(dozvoljeno sa strane islama) da se muskarac moze ozeniti devojkom druge vere, jer ima mogucnosti da bi ona primila Islam. Ali danas je to vec tesko.
Jesmo li se ikad zapitali: da li smo tako dobri muslimani da bismo i druge poveli putem Islama????
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

29

Citirano

Orginalno od @ngi3
Onaj ko cvrsto veruje u Allaha moze da kontrolise sebe i da NE izabira sebi za zivotnog saputnika jedinku koja nije nosilac Islamskog cina.

Samokontrola? Da ovo nije bas jednostavno govori nam slucaj Jusufa a.s. koji je dospio u priliku da pocini blud sa zenom covjeka na cijem dvoru se nalazio a koja je bila izuzetne ljepote. O tome govori Kur’an:
I ona je bila pozeljela njega, a i on bi bio nju pozelio da od Gospodara svoga nije opomenu ugledao - tako je bilo, da odvratimo od njega izdajstvo i blud, jer je Jusuf uistinu bio Nas rob iskreni (Jusuf, 24)
Komentatori Kur’ana kazu da je direktna intervencija Allaha dz.s. sacuvala Jusufa a.s. od bluda a ne njegova samokontrola. U trenutku kada ga je zena napala u namjeri da pocini blud sa njim i on bi bio nju pozelio ali ga je Allah dz.s. sprijecio. A Jusuf je bio Boziji poslanik. Njegova vjera i ubjedjenje nisu imali manjkavosti.

U ovoj temi se radi o zaljubljivanju a ne o bludu ali principijelno, ovaj primjer nam govori da u odgovarajucim okolnostima se ne mozemo osloniti na samokontrolu. Postoje momenti kada razum polako ali neprimjetno ustupa mjesto emocijama. Ono sto je nuzno uraditi je zapravo izbjegavati situacje u kojima moze doci do nezeljenog zaljubljivanja. Sto bi rekli, bolje sprijeciti nego lijeciti. Poslije bude kasno.

Lela8185

Početnik

(10)

• »Lela8185« je žensko

Datum registracije: 24.01.2004

• Poruku poslati

30

Citirano

Sto se tice braka izmedju muslimanke i nemuslimana iz iste grupe taj brak je zabranjen. Tj. muslimanka koja se uda istog trenutka prestaje biti muslimanka i smatra se odpadnikom islama i tu prestaju svi rodbinski i ostali odnosi.

moze li neko da mi objasni zasto je zabranjeno zeni a ne muskarcima? i zasto mora da znaci, kao sto Time_out je rekao, ako se uda muslimanka za nemuslimana istog trenutka prestaje biti muslimanka??? o| X( sa tim se ne slazem, ako se muslimanka uda za ne muslimana ona jos uvek moze da prati Islam ako joj muz to prihvata, i deca mogu da se podignu kao muslimani, opet, ako je dogovor takav.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

31

Citirano

Orginalno od Lela8185
? o| X( sa tim se ne slazem, ako se muslimanka uda za ne muslimana ona jos uvek moze da prati Islam ...

Slagala se ti ili ne slagala, po Islamu jeste tako da žena izlazi iz Islama stupanjem u brak sa nemuslimanom , a sad - dal će da ga prati ili neće.. to joj nakon toga dođe ko pitanje modnog trenda.

P.S. Videli smo kako na ovu pojavu gleda Islam. Šta je sa drugim religijama: Kako one gledaju na mešovite brakove?
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

32

Esselamu alejkum!

Pogledaj ovo lejla

http://medlem.spray.se/bismilla/str/text/zenidba_m.html

Oni kojima ovo nije jasno treba da se vrate unazad i preispitaju svoje vjerovanje u Allaha dz.s., da citaju Kur'an (koji pojedini ocigledno slabo poznaju).

Pazite se, jer ko zanijece i jedan harf iz Kur'ana prestaje biti musliman!

Molim Allaha dz.s. da nas uputi na pravi put i da nam podari znanje koje ce nas voditi na tom putu!
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

33

Utorak, 23. Mart 2004

Time_Out| , hocemo li dobiti odgovor od tebe ili necemo. Cime mozes da potkrijepis svoje tvrdnje u pogledu posljedica po muslimanku koja se uda za nemuslimana.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

34

Utorak, 23. Mart 2004

UDAJA MUSLIMANKE ZA NEMUSLIMANA
Sva islamska ulema stoji na stanovistu da muslimanki nije dozvoljeno da se uda za nemuslimana, bio on musrik (koji pripisuje Allahu druga) ili sljedbenik Knjige. Dokaz toga su rijeci Uzvisenog Stvoritelja: “O vjernici, kad vam vjernice kao muhadzirke dodju, ispitajte ih, a Allah dobro zna kakvo je vjerovanje njihovo, pa ako se uvjerite da su vjernice, onda ih ne vracajte nevjernicima: one njima nisu dopustene, niti su oni njima dopusteni...” (Kur’an, LX/10)
Mudrost toga je sto se muskarci vode brigu o zenama, a duznost zena je da budu pokorne ljudima u onome sto im naredjuju od dobra, sto pokazuje da su oni vlasnici njima i njihovi sticenici.
Nevjernik ne smije imati vlast nad muslimanom, jer Allah, dzelle sanuhu, kaze: “...A Allah nece dati priliku nevjernicima da uniste vjernike.” (Kur’an, IV/141)
Suprug koji ne vjeruje ne priznaje vjeru muslimanke, vec nijece njenu Knjigu, poslanstvo Muhammeda, sallallahu 'alejhi ve sellem, a kuca u kojoj je trajno razilazenje ne moze opstati.

14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

35

Utorak, 23. Mart 2004

Esselamu alejkum.

Vidim da se mnogi bune zbog Allahove dž.š. odredbe da je zabranjeno muslimanki da se uda za nemuslimana, čak šta više, traže i neke tvrde i neoborive dokaze, a bolje im je da povjeruju.
Posljednja koja je izrazila svoje neslaganje je Lela, pa bih za nju imao samo jedno pitanje: Reci mi u kojoj mjeri obavljaš islamske propise? Nas, sa ovoga foruma pokušavaš da ubijediš u nešto u šta vjerovatno ni sama ne vjeruješ, ali znaj da smo tu samo kada upališ kompjuter, a sa sobom moraš biti 24 časa dnevno, te ti je bolje da sama sa sobom neke stvari raščistiš.
I tebi i svima koji ste tražili jasan dokaz evo ga pa ko vjeruje musliman je, a ko ne vjeruje sam sebi nepravdu čini:

"Ne udajte vjernice za mnogobošce dok ne postanu vjernici" (El-Bekare 22)

"Ako se uvjerite da su vjernice, onda ih ne vraćajte nevjernicima: one njima nisu dopuštene, niti su oni njima dopušteni." (El-Mumtehine 10)

Islam je svojim zakonodavstvom zagarantovao sljedbenici knjige ispovedanje svoje vjere. Na drugoj strani kršćanstvo i judeizam ne garantuju supruzi druge vjeroispovesti bilo kakvu slobodu, niti su joj prava zaštićena. Kakva bi to bila vjera islam kada bi svoje sljedbenice prepuštala onima koji ne mare za njihova prava.
Ako želi dobre odnose u bračnoj zajednici muž mora poštovati vjersko ubjeđenje svoje supruge. Musliman vjeruje u nebeske objave kršćana i jevreja, tj. vjeruje da su tevrat i indžil objavljene od Allaha.
Jevreji i kršćani ni najmanje ne poštuju vjeru islam , niti objavu Kur'an niti vjerovjesnika Muhhameda a.s. Kako onda može iko očekivati da muslimanka može sačuvati svoju vjeru, koju njen muž osporava i ignoriše.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

36

Utorak, 23. Mart 2004

Leli8185 je odgovoreno samo na prvi dio pitanja. Na drugo pitanje koje je identicno i mom pitanju a donosi se na ono sto Time_Out| tvrdi da

Citirano

istog trenutka prestaje biti muslimanka i smatra se odpadnikom islama i tu prestaju svi rodbinski i ostali odnosi

jos niko nije odgovorio. Dakle skoncetrisite se malo u diskusji i ako znate odgovorite na ono na sta nije odgovoreno: Sta je dokaz da muslimanka udajom za nemuslimana izlazi iz islama, da se smatra otpadnikom i da sa njom prestaju svi rodbinski odnosi? Ako ne znate nije problem ali makar prestanite da ponavljete vec receno. Da je muslimanki zabranjeno da se uda za bilo kog drugog do samo za muslimana je vise nego jasno.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

37

Utorak, 23. Mart 2004

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Posljednja koja je izrazila svoje neslaganje je Lela, pa bih za nju imao samo jedno pitanje: Reci mi u kojoj mjeri obavljaš islamske propise?

Prvo ne vidim da Sandžački sin, a i bilo ko drugi ima pravo da ispituje ko i kolikoj meri obavlja i poštuje propise, bez obzira o kojim se propisima radi.

A drugo, Lela se nigde dosad nije izjasnila ni kao muslimanka ni kao nemuslimanka- pa samim tim pitanje postaje još i apsurdnije.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

38

Utorak, 23. Mart 2004

Kritika ti i nije na mjestu Sanse. Kao prvo ne vidim zašto bi Lejli smetalo pitanje o njenom praktikovanju islama, a ako joj i smeta nije dužna da odgovori.

O kakvom apsurdu pričaš to. Pa samo pitanje se postavlja sa pozicija mislimanke a ne nemuslimanke. Zašto bi nemuslimanku zanimli stavovi islama po tome pitanju. Drugo nije ona jedina koja ne zna stavove islama po tome pitanju. Ona je samo posljednja koja je izrazila neslaganje, pa sam u najvećoj mjeri post uputio njoj.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

39

Utorak, 23. Mart 2004

Pitanje koje je postavljeno je Emotivna veza između dve osobe različite veroispovesti , mogu se uključiti pripadnici bilo koje veroispovesti, ili pak oni koji ne pripadaju niti jednoj a imaju svoj stav po tom pitanju. Lela se nije nigde prethodno izjasnila kao muslimanka, pa je apsurdno da joj postavljaš pitanje koje je besmisleno putem neta uputiti čak i pripadniku islama.

Citirano

Zašto bi nemuslimanku zanimli stavovi islama po tome pitanju

Iz istog razloga zbog kojeg i muslimana interesuje stav ostalih religija po tom, ili nekom drugom pitanju

i ... bode mi oči

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

40

Utorak, 23. Mart 2004

Selam Alejkum Dobri Ljudi

Za sve koji se neckaju po ovom pitanju po meni je samo dovoljno da znaju prijevod sure [SIZE=2]KAFIRUN[/SIZE] .

Tako mi Allah'a ne bih onu moju hanumu koja je pod hidzabom mijenjao za 100 nevjernica...

Es selamu alejkum...

Social bookmarks