Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

41

Utorak, 23. Mart 2004

Ja se samo pitam a dje je u svemu tome LJUBAV.
Zivot je dat da se provede u ljubavi, i onog kojeg vase srce voli i sa kim vam je zivot mio odabrali ste vi, i vi sami najbolje znate kakve probleme mozete imati sa takvom osobom.
Ja se drzim onog, da postoje dobri i losi ljudi, i religija jedne osobe ne cini je ni boljom ni losijom od one koja je suprotne, tako dal ce razlicitost u religiji uticati na emotivnu vezu te dve osobe zavisi od njih samih. Vazno je prihvatiti drugog onakav kakav je, a niko nije savrsen, bio on muslimn il ne.
Naravno ovo je moj licni stav, a sigurno postoje razlozi zbog kojih je nesto dozvoljeno ili zabranjeno, no i ja imam pravo da mislim kako mialim, moj licni stav, zbog kog sam i spreman snositi posledice (sam pao sam se ubio)
No htedo samo jos jednom rec da zivot sa nekom osobom moze biti podjednako lijep ili tezak, bila ona iste ili razlicite vere.
malo za promenu

Lela8185

Početnik

(10)

• »Lela8185« je žensko

Datum registracije: 24.01.2004

• Poruku poslati

42

Utorak, 23. Mart 2004

hej ne znam gde da pocnem?
prvo da odgovorim sans-u: jesam muslimanka

Citirano

Oni kojima ovo nije jasno treba da se vrate unazad i preispitaju svoje vjerovanje u Allaha dz.s.,

drugo sto bih volela da kazem, jer mi je malo bilo krivo kad je Time_Out ovo rekao, je da mislim da niko nema pravo da osudjuje ni mene ni nikoga kakav je musliman, dobr ili los i dal oni veruju ili ne. Samo Allah to moze. ako nekome nesto nije jasno i ako se raspituju oko toga ne znaci da sad treba da se vrate da preispitaju svoje verovanje u Allaha. a jos nesto, covek uci celog zivota... nije pametno da verujete sve sto vam neko kaze. nego se prvo raspitate, naucite, vidite sami za sebe, i onda kad mislite da znate i kad ste sigurni, onda odlucite da li je bio upravu onaj sto vam je to rekao. kakav bi bio narod kad bi svi verovali sve sto nam neko kaze, covek mora da raspituje sve i svasta da bi razumeo kako treba, pa i religiju. ja samo hocu da bolje razumem zakona po Islamu, pa i uz toga znaci da cu postavljat pitanja.

Sada razumem zasto zeni nije dozvoljeno da se uda za ne muslimana, hvala onima koji su mi to objasnili, ali jos uvek mislim da ako se desi da se muslimanka uda za ne muslimanom, to ne mora da znaci da on nece da postuje i prihvati njenu veru, da ce on da ignorise njenu veru i da ta veza nece uspeti. kao sto sam rekla ranije, ako je dogovor medju njima da ona nastavi da bude muslimanka i da se i deca podignu kao muslimani, ne vidim razlog zasto ta veze nebi uspela.

a jos niko nije odgovorio zasto to znaci da ako se uda za ne muslimana da ona tog istog trenutka prestane biti muslimanka??

Citirano

istog trenutka prestaje biti muslimanka i smatra se odpadnikom islama i tu prestaju svi rodbinski i ostali odnosi

zbog cega to? a sta ako se uda za ne muslimana i celog ostalog zivota jos uvek prati islam, dobra muslimanka je, klanja, ide u dzamiju, daje zakat, i tako to, znaci to joj nista ne vazi, Allah to nece prihvatit? ja ne znam, i pitam vas, ako znate, da mi odgovorite na to 8o ?(

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

43

Utorak, 23. Mart 2004

Citirano

Orginalno od Lela8185
hej ne znam gde da pocnem?
prvo da odgovorim sans-u: jesam muslimanka
.
.
.
a jos niko nije odgovorio zasto to znaci da ako se uda za ne muslimana da ona tog istog trenutka prestane biti muslimanka??

Citirano

istog trenutka prestaje biti muslimanka i smatra se odpadnikom islama i tu prestaju svi rodbinski i ostali odnosi

zbog cega to? a sta ako se uda za ne muslimana i celog ostalog zivota jos uvek prati islam, dobra muslimanka je, klanja, ide u dzamiju, daje zakat, i tako to, znaci to joj nista ne vazi, Allah to nece prihvatit? ja ne znam, i pitam vas, ako znate, da mi odgovorite na to 8o ?(

Tačnije, sans ti nije postavio to pitanje ( jer smatra da pitanje zadire u tuđu privatnost), već je postavio pitanje onima koji su hipotetički, a bez argumenata pošli od pretpostavke da jesi, da li imaju pravo na to. Sada posle tvog odgovora, ispostavlja se da je hipoteza u praksi potvrđena, ali i dalje stoji pitanje : a šta da nije? i namenjeno je svima onima koji po svojoj proceni svrsatvaju nekog u neku skupinu (nevezano da li se radi o verskoj, političkoj, rasnoj... ili bilo kojoj drugoj skupini)

A što se tiče tvog pitanja, na koje nije niko odgovorio...sada sam i sam u dilemi. Ranije sam mislio da je to tako, al nakon Ed-ovog pitanja za dokaze.. tražih malo o tome i nađoh ovo, što u svakom slučaju ne potvrđuje onu hipotezu:

Citirano

Koji status, po šerijatu, ima muslimanka koja se uda za nemuslimana?

Muslimanka se, po šerijatu, može udati samo za muslimana. Uzvišeni Allah, kaže: “...one njima nisu dozvoljene, niti su oni njima dopušteni...” (El-Mumtehina, 10) To je kur’anski propis u kome ne može biti bilo kakve izmjene niti različite interpretacije. Upravo zbog toga postoji konsenzus muslimanske uleme o tom pitanju. Eventualno sklopljeni brak između muslimanke i nemuslimana je nevažeći. Muslimanka koja sklopi takav brak čini blud i djeca se tretiraju vanbračnom. Ukoliko dotična muslimanka već živi u partnerskom odnosu s nemuslimanom, preporučio bih joj, posebno ako s tim partnerom ima djecu, da mu ostanak s njim uslovi primanjem islama pa, ukoliko pristane, može s njim sklopiti brak i nastaviti živjeti, a ukoliko odbije, dužna ga je, po šerijatu, napustiti. Isto važi i za nemuslimanku kada prihvati islam. Može ostati u braku s mužem nemuslimanom ukoliko, u periodu koliko traje priček (‘iddet), njen muž prihvati islam kao svoju vjeru, a Allah, dž.š, najbolje zna.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

44

Utorak, 23. Mart 2004

Esselamu alejkum
Tačno je da smo malo odlutali od teme, ali sada se ne možemo vratiti dok ne damo odgovor na ovo pitanje.

Pa evo šta sam ja uspeo da nađem: Koncenzus je islamske uleme, kako sans reče, da je muslimanki zabranjen brak sa nemuslimanom. Žena koja učini to počinila je veliki grijeh, a svojim odobravanjem i "ozakonjivanjem" sebi toga braka izašla je iz granica islama. Ako to učini iz neznanja neće zančiti njen izlazak iz islama, ali je ipak jedan od velikih grijeha. Roditelji rteba u potpunosti da odbace djelo svoje ćerke, i imaju pravo da prekinu svaki kontakt sa njom (bojkot), a zabranjeno im je (haram) da nastave kontakt sa njom ukoliko žestoko ne osude taj njen čin. Sa druge strane ukoliko se muslimanka zadesi u braku sa nemuslimanom u trenutku primanja islama dozvoljeno joj je da čeka neko vrijeme i vidi da li će njen muž primiti islam.

Samo bih još želio da napomenem da ja nisam Alim i da je ovo ono što sam našao po knjigama i internetu. Poznato je da alim iako pogriješi ima sewab, a neznalica i ako pogodi ima grijeh.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

45

Utorak, 23. Mart 2004

Esselamu alejkum!

Danas sam pitao jednog alima u vezi toga. Odgovorio mi je slicno kao sto je napisao Sandzacki_sin.
Znaci da zavisi od konkretne situtacije. Ali cinjenica je da je ona non-stop u velikom grijehu (blud) jer taj brak nikada i niko ne moze ucitiniti ispravnim sve dok je suprug nemusliman (kjafir). Znaci da ne treba puno polemisati o tome. Osoba koja se nadje u takvom situaciji treba gledati da trazi resenje a nikako da se miri sa istom.
Posebno je danas rizicno s' obzirom da je znanje o islamu dostupno na svakom koraku a vjerska netrpeljivost na vrhuncu!

P.S. Koncenzus uleme ima dovoljnu tezinu u serijatu shodno hadisu da se ummet u zlu nece sloziti!
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

46

Srijeda, 24. Mart 2004

leila kao prvo ne znam ni za jedan jedini slucaj da neka klanja i posti i ide u dzamiju a nije udata za muslimana.to je nespojivo...Allah dz.s to zabranjuje prema tome On najbolje zna.ti znas bolje od Njega? Boze oprosti...
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »Bec-Sandzak« je žensko

Datum registracije: 23.03.2004

• Poruku poslati

47

Srijeda, 24. Mart 2004

ZA MENE TAKAV BRAK NE DOLAZI U OBZIR!!

volim i postujem svoje, i to nebi bilo moguce kad bih se udala za coveka druge vere...
---------

a najgore je za decu "mesovitih brakova"... primer: hajd' obijasni jednom detetu sto jednog deda pozdravlja "selamom" a drugog ne... itd itd itd...
---------

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

48

Srijeda, 24. Mart 2004

Citirano

Orginalno od björn
leila kao prvo ne znam ni za jedan jedini slucaj da neka klanja i posti i ide u dzamiju a nije udata za muslimana.to je nespojivo... Allah dz.s to zabranjuje prema tome On najbolje zna.ti znas bolje od Njega? Boze oprosti...

Nespojivo je i to da na osnovu svojih ličnih iskustava pokušamo doći do generalnog stava. Dakle, prva rečenica je potpuno nepotrebna, i po meni i u suprotnosti sa pravilnim zaključivanjem u Islamu, jer čak i da ja, ti ili on (ona) znamo za neki slučaj da žena obavlja sve islamske propise u toku zajedničkog života sa nekim nemuslimanom (što i nije tako nemoguće), to naše znanje i dalje ne može takvu zajednicu opravdati u smislu priznavanja za bračnu zajednicu, jer šerijatske norme takvu zajednicu ne priznaje, već je računa u blud. A Allah dž.š. opet najbolje zna...

Još bih dodao da pitanje: znaš li ti bolje od Njega? nije primereno, i takođe nije u skladu sa Šerijatom, jer Allah dž.š. najbolje zna
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

49

Srijeda, 24. Mart 2004

posto joj je fino objasnjeno da ALLAH dz.s kaze da je to zabranjeno ona opet kaze JA smatram da to ipak moze da uspe.sta je to nego drugim recima JA tj ona znam bolje od BOGA? tokom rata u bosni klali su i silovali muslimanke koji i nisu imale toliko znanja o islamu osim tog muslimanskog imena a ti meni pricas da je moguce da ona u braku sa takvom osobom klanja,posti i ide u dzamiju i da joj djeca budu muslimani?hehe :)) pa valjda i taj muskarac ima nesto reci u toj kuci i on ima neke zelje u pogledu svoje djece.takva vrsta "demokratije" koju prosipate ovdje je i islamski svijet dovela tu gdje je sad.
p.s hadalj nema ljubavi sa Bozjim neprijateljima i oni koji su svoju vjeru uzeli za igru i zabavu.kome je strast(citaj ljubav) vaznija od Boga onda ok.stvar prioriteta...
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

50

Srijeda, 24. Mart 2004

Jedna Spanjolka je prije neku godinu prihvatila islam. Posto je saznala da joj nije dozvoljena bracna zajednica sa nemuslimanom posavjetovala se sa jednim od imama iz Spanije. Rekla mu je da voli svog muza i djecu i da oni nemaju nista protiv toga sto je ona prihvatila islam i da joj ne smetaju u prakticiranju vjere ali da oni ne razmisljaju o koraku na koji se ona odlucila. Imam joj je rekao da je duzna razvesti se od njega i da napusti porodicu. Zena je nekoliko puta dolazila imamu na savjetovanje ali imam je uvijek imao isti odgovor: razvod. Zena medjutim nije imala snage za takav korak i citava prica je zavrsila njenim napustanjem islama.

Poznati ucenjak danasnjice dr. Jusuf Karadavi je rekao da je imam pogrijesio jer nije ukalkulisao slabost zene prema porodici i da je za zenu daleko bolje bilo da ostane u takvoj zajednici koja je za nju haram, sa nadom da se situacija nekada promijeni i gdje ce ipak ostati u okrilju islama nego sto je slucaj zavrsio njenim izlaskom iz vjere. Ovim stavom Karadavi nije ohalalio bracnu zajednicu muslimanke i nemuslimana vec je govorio samo o prioritetima. Iz njegovog stava da se jos zakljuciti da muslimanka koja je u bracnoj vezi sa nemuslimanom je veliki grijesnik ali ne izlazi iz vjere .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

51

Srijeda, 24. Mart 2004

Esselamu alejkmun.

Ed-e to isuviše generalno gledaš. Kao prvo ne možeš uzeti dio fetve i postovati ga ovdje. Trebao bi dati link, pa da je cijelu pročitamo, ali ja mislim da sam je već čitao pa sam zaključio ovo: Kardawi ovdje govori o ženi koja je već bila u braku, pa primila islam. Šerijatski stav drugačiji u tome slučaju i ne možeš na osnovu toga donijeti zaključak kakav si donio. Stav šejha Kardavija ovdje nije bio da žena izlazi iz vjere, ali ni da ne izlazi iz vjere. Njegov stav je da nema generalnog stava, već da se svakom takvom slučaju treba pristupiti individualno.
Ali pitanje koje mene interesuje je zašto bi neka naša sestra poželjela da se uda za nemuslimana kada su joj muslimani dostupni. Zašto naša sestra misli da joj musliman ne može ponuditi bolje uslove za sretan život? Ipak je problem u nama. Poznato vam je slučaj iz vrmena vrijeme islamske države da je jedna muslimanka bila ošamarena od strane vizantijaca. U svojoj nemoći da se odbrani od silnika ona je uzviknula "O, Mutesime" koji je tada bio halifa. Kada je ovaj glas stigao do njega odgovorio je "Odazivam ti se sestro", podigao je vojsku i napao Rim da bi osvetio čast JEDNE muslimanke. Ta muslimanka je u islamu imala i čast i dostojanstvo i zaštitu, ali misim da je najvažnije da je imala čvrst osjećaj zajedništva i bliskosti sa svim ostalim muslimanima.
Ali da se vratim na temu. Ovdje smo vidjeli da je muslimanu dozvoljeno da oženi pripadnicu ehli-kitabije, a da muslimanki nije. Važno je reći da ISLAM NE GLEDA BLAGONAKLONO NA MEĐURELIGIJSKE BRAKOVE I NE PODSTIČE IH, iako ih muškarcima ne zabranjuje. Ipak, Vjera je ono što je trajno, dok su ljubav i strast prolazni i imaju različite motive počev od romantike do fizičke privlačnosti.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

52

Srijeda, 24. Mart 2004

ne mogu zamisliti pokrivenu zenu koja zeli da se uda za hriscanina i sl.takva bi trebala preispitati svoj iman. a ti ed i nisi bas naveo neki primer.ako je prihvatila islam valjda ga je prihvatila pa ce staviti Allaha na mesto br.1 a ne na mesto broj...tamo negdje iza muza djece i porodice.ne vidim nekog gubitka za islam u svemu tome ako ona tako olako napusta islam...ljudima su glave na pola sekli pa nisu napustali islam...izgovora uvjek puno.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

53

Srijeda, 24. Mart 2004

Esselamu alejkum!

björn taman tako!

Kod ovakvih veza ljudi cesto pominju ljubav. Kod onoga koji je musliman na prvom mjestu treba da bude Allah dz.s. i ljubav prema njemu. Islam treba da bude na prvom mjesu, cak i prije sopstvenog zivota! Tako kada se sukobe dvije ljubavi u covjeku pobjedjuje jaca.
Znaci da je problem do imana. Jer ko zrtvuje ljubav prema Allahu i islamu zbog ljubavi prema nekoj osobi koja ne izgovara sehadet toj osobi je definitvo iman u velikoj opasnosti (ako ga uopste i ima).
Covjek koji je svoj zivot uredio u okvirima islama je zasticen od takvih stvari. Cak i ako se desi tkz. ljubav na prvi pogled ili slicno (sto je od sejtana - moje misljenje) to se pobjedjuje zikrom i ibadetom (otera se sejtan lanetullahi alejhi).

Ova rasprava je otisla predaleko i mislim je da glupo vise raspravljati o njoj!
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

54

Srijeda, 24. Mart 2004

Pitanje da li žena automatski izlazi iz Islama brakom sa pripadnikom ehlu-l-kitaba, postaje još komplikvanije kada se uzme u obzir kako taj problem tretiraju te druge religije, religije ehlu-l-kitaba (hrišćanstvo i judeizam). Svima nam je jasno da se šerijatsko venčanje u ovom slučaju ne može obaviti, a kad se pri tom doda i to da, (koliko je meni poznato) ne može se obaviti ni venčanje po propisima tih religija, sve dok se žena ne izjasni da se odriče svoje pređašnje vere i prelaska u veru svog "izabranika", postaje jasno da u tom slučaju žena zaista izlazi iz vere.
Ostaje sada nerazjašnjen slučaj "građanskog" braka, sklopljenog mimo verskih propisa. U ovom slučaju postavlja se pitanje koliko se takav brak može podvesti sa brakom sa pripadnicima ehlu-l-kitaba , i sve mi je jasnije zašto se uopšte brak muslimanke sa pripadnikom druge vere uopšte i tretira bludom. Dakle, takav brak, ili iziskuje izlazak muslimanke iz vere, pri čemu više ne možemo govoriti o braku muslimanke (pa joj pored kazne za blud sledi i kazna za napuštanja vere), ili pak nije važeći ni po jednoj od religija ehlu-l-kitaba, a ni po šerijatu , a samim tim je blud.

Najcrnje je to što čak i u slučaju da sestra muslimanka pridobije svog "budućeg", da on prihvati veru, da je poštuje u svim njenim segmentima i po svim propisima, u narodu bi to i dalje izazivalo podozrenje pa usuđujem se reći i osudu- ali to je stvar koja bojim se izlazi iz okvira ove teme...

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

55

Srijeda, 24. Mart 2004

Slazem se da je moj post sa onim primjerom iz Spanije unio malo zabune i zao mi je zbog toga. Istina, onaj primjer i ne govori o principima braka vec o prinipima prioriteta u islamu te mu mozda i nije bilo mjesto ovdje.

U svakom slucaju mozemo sa sigurnoscu reci da je muslimanki strogo zabranjena udaja za nemuslimana i da tim cinom ona cini tezak grijeh. O statusu muslimanke u takvom braku smo nesto vec procitali (iz Sansovog priloga) a cini mi se da ostaje jos da vidimo da li ulema smatra da ona tim cinom izlazi iz vjere ili ne. Moj zakljucak na osnovu do sada stecenog znanja je da ne izlazi. Grijesim li?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

56

Srijeda, 24. Mart 2004

Svako venčanje van šerijatskog venčanja obavlja se po nekim običajima koji ne pripadaju muslimanima već nekim drugim. Došli smo do zaključka da šerijatskog venčanja u ovom slučaju ne može biti, pa mi se nameće kao odgovor i ono što je Ed već ranije pomenuo povodom jednog drugog pitanja (52 dana):

Citirano

orginalno od Ed-a:
a znamo da je Poslanik a.s. osudio tako nesto rijecima: Ko uzme obicaje drugih naroda on njima i pripada.

Normalno, u veru se niti silom uvodi, niti se iz nje silom izvodi, tako da ni ja, a ni bilo ko drugi- nema prava za bilo koga ko se oseća muslimanom osporiti mu to, a Allah dž.š. najbolje zna

i ... bode mi oči

Lela8185

Početnik

(10)

• »Lela8185« je žensko

Datum registracije: 24.01.2004

• Poruku poslati

57

Srijeda, 24. Mart 2004

Citirano

Moj zakljucak na osnovu do sada stecenog znanja je da ne izlazi. Grijesim li?

Citirano

Normalno, u veru se niti silom uvodi, niti se iz nje silom izvodi, tako da ni ja, a ni bilo ko drugi- nema prava za bilo koga ko se oseća muslimanom osporiti mu to, a Allah dž.š. najbolje zna

@Ed i @Sans : potpuno se slazem sa vama!

Citirano

Allah dz.s to zabranjuje prema tome On najbolje zna.ti znas bolje od Njega? Boze oprosti...

Citirano

posto joj je fino objasnjeno da ALLAH dz.s kaze da je to zabranjeno ona opet kaze JA smatram da to ipak moze da uspe.sta je to nego drugim recima JA tj ona znam bolje od BOGA?

Bjorne, uvredile su me tvoje reci, ne moras me napadat tako, moze se lepo pricat o ovoj temi. Ja nisam nigde rekla da je pogresno to sto ALLAH rekao, daleko od toga! samo sam rekla da ipak mislim da ako postoje takve veze, a znam da postoje, da to ne znaci da necu uspeti. Muslimanima je zabranjeno pijanje alkohola, ali ne znaci a i nije svako sto pije alkoholicar!! vec je to ALLAH tako nama rekao i zabranio da bih spasio te osobe sto bi mozda postali alkoholicari, a alkohol ima i dobre i lose stvari, ali vise lose nego dobre i zbog svega toga zabranjeno je svima nama. Slicno tako, ako je zabranjeno zeni da se uda za ne muslimana to ne znaci da veza nece da uspe. mozda velicina njih nece, ali ne znaci da ce svaka tako da ispadne. zbog te sanse, ja kazem da jos uvek mislim da moze da uspe neka takva veza, bilo zabranjeno ili ne.

jedna moja drugarica ima coleginicu sto je muslimanka, iz turske, i verila se za jevreja.
a imalo je na TV neka emisija sto su prikazivali sto je jedna zena ovamo u ameriku primila Islam a vec udata za hriscana, situacija ista kao sto je Ed napisao. muz joj to prihvata i ne smeta mu, imaju dvoje male dece. ne secam se sta su bili rekli kako ce decu da podignu kao muslimani ili ne, ali sta, sad ona mora da ostavi muza i decu, da deca porastu bez majke?

ne znam ljudi, ovo je postalo sad dosta komplikovano.

P.S.
zao mi je da kazem da sve vise i vise primecujem da ovde ako neko kaze nesto sto je kontra majorstvo, odma napad. to je problem nama na balkanu: ne znamo sta znaci imati TOLERENCIJU, tolerenciju preme druge vere, politicke grupe, ili i tolerenciju prema misljenje druge osobe.

P.P.S.
postoji granica izmedju Islam i ekstremizam, na zalost neki ljudi tu granicu ne vidu.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

58

Četvrtak, 25. Mart 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Orginalno od Lela8185
P.S.
zao mi je da kazem da sve vise i vise primecujem da ovde ako neko kaze nesto sto je kontra majorstvo, odma napad. to je problem nama na balkanu: ne znamo sta znaci imati TOLERENCIJU, tolerenciju preme druge vere, politicke grupe, ili i tolerenciju prema misljenje druge osobe.

Nisi u pravu!
Koliko vidim nikome ne smetaju pripadnici drugih religija! U Sandzaku imamo i crkava i dzamija. Imamo muslimana i krscana (pravoslavaca) i ne namecemo jedni drugima silom svoju vjeru! U islam nije dozvoljeno SILOM ugoniti ! To je jasno. Ali kada je u pitanju osoba koja tvrdi za sebe da je musliman onda za nju vaze druga pravila. Opet ponavljam niko nikoga ne tera da bude musliman! Ali takodje ne smijemo dozvoliti da ljudi koji sebe nazivaju muslimanima tumace islam onako kako njima odgovara! Ili da svoje slabosti skrivaju iza sumnjivih stvari i sl.
Halal je jasan! Haram je jasan! Ono sto je sumnjivo treba izbjegavati. Ukoliko nesto nije jasno navedeno u Kur'anu i sunnetu onda uzimamo misljenja uleme.
Allah dz.s. nam je dao razum i slobodu da izaberemo izmedju dobra i zla, izmedju njegove vjere i zablude.
Islam je jasan! Sta ce neko raditi to njegov problem. Dali ce neka zena koja se deklarise kao muslimanka dozvoliti sebi da stupi u brak sa kjafirom to je njen problem ali ne smije tvrditi da je to u redu! I ne smije traziti da joj to neko ohalali. Tada to postaje i nas problem! Ukoliko je neki musliman slab po pitanju nekog islamskog propisa on treba da moli Allaha dz.s. da mu da snage. Ako cini grijeh treba da se krije i da dovi Allahu dz.s.
A ti sestro nemoj sad nas vrijedjat jer ocigledno ne znas sta znaci prava tolerancija. Nije tolerancija ako dopustamo da nasa braca i sestre u islamu cine grijeh.

Citirano

Orginalno od Lela8185
P.P.S.
postoji granica izmedju Islam i ekstremizam, na zalost neki ljudi tu granicu ne vidu.

Ne postoji ekstremizam u islamu. Nije sestro ekstremizam ako se ne slazemo sa tim (pravdajuci se Kur'anom i sunnetom i misljenjem uleme i nasim misljenjem) da jedna muslimanka bude zena nekom kjafiru koji ne vjeruje u Allaha dz.s. i poslanika s.a.w.s., koji ne uzima abdest, koji jede svinjetinju, koji se krsti, koji ne pada Allahu na sedzu, koji pije alkohol, kojem je normalno da muskarac zeni muskarca, kojem ne smeta da se cini blud itd...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

59

Četvrtak, 25. Mart 2004

ako me zbog onih mojih rijeci neko smatra ekstremistom onda mi je drago da sam takav. to sto je alkohol zabranjen a nisu svi alkoholicari koji ga piju ne vidim da taj isti alkohol cini halalom.moj nijet nije da nikog vredjam sestro leila vec sam misljenja a nemoj se uvrediti da vise cenis svoje misljenje nego rjeci Allaha dz.s. znas kako su ljudi u doba Poslanika a.s postupali kad je dosla zabrana alkohola? sve su prosuli i odazvali se zabrani.bez pitanja, zasto? kako?zbog cega? sve ima svoje objasnjenje i fino ga je znati, ne kazem da ne treba ,ali musliman Bozje zabrane uzima kao vrhunac mudrosti i prima ih ne govoreci da on "ipak" misli da to moze uspeti.ta turkinja se udala za jevreja a njegova braca jevreji ubijaju zatvaraju muslimane samo zbog toga sto su muslimani.ruse im kuce ubijaju djecu mrze islam.neprijatelji su Allahu dz.s i On je jasno zabranio brak sa takvima pa prema tome mogu samo reci da je Allah dz.s uputi na pravi put jer ona je u velikom nemaru i neznanju inace nebi to radila.oholost je opasna stvar.da nas Allah dz.s sacuva od nje..selam
p.s razmisli zasto se slazes sa sansom i ed-om.zbog toga sto tebi to godi ili zato sto su oni stvarno u pravu.svako dobro ti zelim.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 25. Mart 2004

Esselamu alejkum

Jedno je jasno. Ne može se biti pravi musliman, a biti netolerantan. Islam je ustvari otelotvorenje tolerancije, ali Lela griješi kada očekuje da joj se toleriše sve i svašta. Toga nema ni na zapadu, koji sebe naziva najtolerantnijim. Ono što bi ti htjela da ti tolerišemo je po islamu PROTIVZAKONITO, ali ti to ne vidiš i misleći da si dostigla neki stepen emancipacije ili čega ti već, pa nesvjesno tražiš za sebe APSOLUTNU tolernaciju. E pa tu upadaš u ekstremizam, ali suprotan onome koji drugima pripisuješ.

P.S. Islam je za toleranciju u okviru šerijata, i za demokratiju u okviru moralnih granica.

Social bookmarks