Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Objektivno

Početnik

(10)

• »Objektivno« je muško
  • »Objektivno« je autor ove teme

Datum registracije: 31.07.2007

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 27. August 2007

ERUPCIJA KORUPCIJE

ERUPCIJA KORUPCIJE

Piše: Ibro Mehmedović

Među odbornicima Skuopštine opštine Novi Pazar ima i onih sa master naučnom titulom što bi moralo značiti da znaju šta mu je to „indeks“. Znaju oni i druge termine iz matematike što se nalaze u „uputstvu za korupciju“. Neki od njih znaju i čitaju te termine više matematike sve do visine „treceg sprata“, do vrata koja se poluautomatski otvaraju pritiskom srednjeg prsta.

Elem ovo je samo uvertira za priču koja predstavlja erupciju korupcije na novopazarski način. Dakle, sve je javno i transparentno. Sve piše na mafijaškom jeziku u dokumentu za rebalans budžeta opštine Novi Pazar. Ali „da pojasnimo“ što bi rekao predsedavajući Skupštine, prvo šta je to budžet?

To sledi ovako: budžet dolazi od pojma – budža, ili silan čovek. U množini, prema udžbenicima za bosanski jezik to znači termin za grupu insana koji vladaju ovde.

Tako piše u jednoj paroli kod novopazarskog stadiona a iza nje kao za inat piše:prodajem kuću!

Ali da se vratimo značaju ove piče. Naime, o dokumentu za rebalans budžeta izjasnio se i jedan novopazarski ekonomista koji dobro razume matematičko balansiranje, predloženo za balansersku skupštinu. Nije ovde bilo nikakvog „balansiranja“; odbornici su jednodušno(ili bezdušno) prihvatili predlog da se po rebalansu predsedniku opštine plata poveća za 250,41%, odnosno „samo“ za tri miliona i pet hiljada dinara. Naknada za zaposlene u Opštinskoj upravi je povećana za 6,733%. E, pravo da Vam kažem ova vrtoglava cifra me je onesvestila pa nisam pokušao da izračunam. Možda je ovde u pitanju povećanje zaposlenih prema odluci Vlade Srbije uz povećanje troškova života i otežanju radnih uslova. Recimo dodataka za zaštitu od promahe koju proizvodi opštinska klimatizacija sa oko 60 uređaja za promahu-mašala!

U ovoj analizi ništa nije rečeno o tome kako je prodata raskrsnica kod Karahodžića ćuprije. Nema u dnevnom redu ni pitanja šta je najzad odlučeno o izgradnji Medicinske škole u Novom Pazaru. Da li je ova ideja sahranjena u grobovima što se nalaze u krugu Zdravstvenog centra?

Odbornici nisu postavili pitanje ni o predlogu odluke o platama i drugim primanjima po osnovu korupcije postavljenih i izabranih lica u opštinskoj upravi.

Ovom odlukom je usvojen koeficijent 8,60 za predsednika opštine ili 16,50 za šefa kabineta predsednika opštine i tako redom. Za funkcionera u predstavništvu koje je otvoreno u Alžiru propisani su uslovi, kada se bude znalo šta će on da radi.

Radna mjesta za radnike u novoj osnovnoj školi u Selakovcu su rasprodata, priča se po čaršiji i pominje se cifra od 3000 evra!

Druga erupcija sa više stepeni Rihterove skale očekuje se do kraja ove najtoplije godine. Tada će se ova opština osloboditi „nagomilane“ energije.

Autor teksta: Ibrahim Mehmedovic

Prilog: Ibrahim Mehmedovic je dopisnik Turske radio televizije (TRT). Bosanski jezik koristi u svom pisanju i izvestavanju. Radio je kao dopisnik bosanskog "Oslobodjenja." Dugogodisnji je clan Nezavisnog udruzenja novinara Srbije. Prepoznatljiv je po svojim reportazama koje nase ljude u dijaspori "odrzava" u Sandzaku. Jedan je od najstarijih novinara u Sandzaku. Aktivan je u nevladinim organizacijama koje se bave ocuvanjem zivotne sredine. Mehmedovic je generalni sekretar ekoloskog udruzenja Raskin sliv.

Centar za objektivno informisanje Sandzaka
Anel Grbovic, predsednik

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 28. August 2007

Toliko o objektivnosti...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

3

Utorak, 28. August 2007

A o bosanskom jeziku u reportaži da i ne pričamo. xx(
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 28. August 2007

Citirano

Piše: Ibro Mehmedović
Radna mjesta za radnike u novoj osnovnoj školi u Selakovcu su rasprodata, priča se po čaršiji i pominje se cifra od 3000 evra!

Osim ovoga trača, sve ostalo je veoma lahko provjeriti. Prilično precizni podaci. Za mene, Objektivno će prestati da bude objektivno kada se dokaže suprotno. Nije plata povećana za toliko nego za ovoliko, nije toliko klima uredjaja već ovoliko, nije taj koeficijent već ovaj, nije to nego je ovo ...

Pa onda idu ocjene o objektivnosti.

Pa ako treba i navijanje sa tribina.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Utorak, 28. August 2007

ERUPCIJA EMOCIJA

Upravo taj dio "priča se po čaršiji" pokazuje neobjektivnost, tj. pristrasnost. To je kao minus ispred nekog broja koji ga čini negativnim. Da nema tog minusa onda bi broj bio pozitivan.

Što se tiče klima u Opštini odavno sam pohvalio takav potez, jer sada oni koji rade u službama opštinskim imaju mnogo manje razloga da se žale na uslove rada. Pogotovo ako se uzme u obzir novo uređenje Uslužnog centra Opštine. Imaju i kompjutere i klime, samo treba da rade svoj posao.
Da je podignut nivo usluga jasno je svakom onom ko ode da podigne Izvod iz matične knjige rođenih ili Uvjerenje o državljanstvu ili neki sličan dokument. Pet minuta i vi ste već ispred Opštine sa dokumentom, osim u slučaju kada je neka veća gužva, pa onda morate malo više da sačekate, a to je samo u slučajevima kada je inače gužva na svim šalterima. A i to čekanje nije problem kada je prostorija u kojoj čekate klimatizovana.
Baš je lijepo što se može vidjeti da je cijela zgrada Opštine klimatizovana, a ne samo, recimo, treći sprat.

Eto recimo ja sam te klime stavio u jedan pozitivan kontekst, a autor ovog "objektivnog" teksta ga je stavio u negativan, koliko da, rečnikom njegovim kazano, nabudži onaj minus koji spomenuh na početku ovog mojeg posta.

Osnovni i temeljni princip objektivnosti je nepristrasnost, a pisac ovog teksta to, očigledno, nije.

Suviše je emotivan. Prava erupcija emocija. Moglo bi se reći, okej je brate, smanji doživljaj.

Još ako se uzme u obzir i to da smo mi inače eruptivan narod, onda je lahko zaključiti da se pisac teksta maksimalno trudi da se izražava "narodnim jezikom", a to je još jedan dokaz neobjektivnosti. Taj efekat se zove "dodavanje ulja na vatru".
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 28. August 2007

1. predsedniku opštine plata se povećava za 250,41%

2. odnosno "samo" za tri miliona i pet hiljada dinara

3. naknada za zaposlene u Opštinskoj upravi je povećana za 6,733%

4. opština ima 60 klima uredjaja

5. odbornici nisu postavili pitanje ni o predlogu odluke o platama i drugim primanjima po osnovu korupcije postavljenih i izabranih lica u opštinskoj upravi

6. ovom odlukom je usvojen koeficijent 8,60 za predsednika opštine

7. ovom odlukom je usvojen koeficijent 16,50 za šefa kabineta predsednika opštine

8. radna mjesta za radnike u novoj osnovnoj školi u Selakovcu rasprodata po cijeni od 3000 eura

Postavljeno je pitanje objektivnosti teksta kojeg je dao Objektivno. Imate najmanje 8 tvrdnji autora teksta a koje sam izdvojio. Navedeno je tacno ili netacno? Ako nije tacno navedite sta je tacno? Ako ne znate znaci da pricate na pamet. A ako pricate na pamet onda recite sto pricate na pamet. Bujrum.

Objektivno

Početnik

(10)

• »Objektivno« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 28. August 2007

Objektivno nije plus i minus

Postovani citaoci,

Tekst koji je sinoc objavljen je kolumna dugogodisnjeg novinara Ibrahima Mehmedovica. Onaj ko se razume u "pero" shvatice efekat "prica se po carsiji", "uredjaj promaha-masala", "budzet-budza", "uputstvo za korupciju"...

Delovanje COIS-a se zasniva na objektivnosti i nepristrasnosti.

Ne zeleci da zalazimo u dublji nesporazum sa Vama,
srdacno Vas pozdravljamo.

Press sluzba COIS-a

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

8

Utorak, 28. August 2007

Citirano

Orginalno od ed

1. predsedniku opštine plata se povećava za 250,41%

2. odnosno "samo" za tri miliona i pet hiljada dinara

Prema istraživanju "Politike", najveću platu u Srbiji ima direktor Kontrole leta - 1,3 miliona dinara, jedanaest puta veću od premijerove, sledi sa 565.000 predsednik Upravnog odbora NIS-a, direktor NIS-Petrola (452.000) aerodroma (382.000), i predsednik UO Transnafta (300.000). ...

Izvor Mondo i Politika

Itd. itd....

Po ovome što je izneto u citatu, plata predsjednika Opštine Novi Pazar bi trebala biti 350419.32 dinara. Imajući u vidu da je ova cifra manja od plate direktora aerodroma a manja od plate predsednika UO Transnafta, logično bi bilo da se i ona nađe na ovom spisku- a nema je ??? Objektivno?

Citirano

Orginalno od ed
3. naknada za zaposlene u Opštinskoj upravi je povećana za 6,733%

4. opština ima 60 klima uredjaja

5. odbornici nisu postavili pitanje ni o predlogu odluke o platama i drugim primanjima po osnovu korupcije postavljenih i izabranih lica u opštinskoj upravi

6. ovom odlukom je usvojen koeficijent 8,60 za predsednika opštine

7. ovom odlukom je usvojen koeficijent 16,50 za šefa kabineta predsednika opštine

Elhamdulillah

Citirano

Orginalno od ed
8. radna mjesta za radnike u novoj osnovnoj školi u Selakovcu rasprodata po cijeni od 3000 eura

Bešel ovo ono što se prića po ćaršiji?

Još nešto nejasno???

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

9

Utorak, 28. August 2007

Citirano

Orginalno od sans
Još nešto nejasno???

Pretpostavljam pitanje je upuceno meni. Ne znam odakle ti ideja da je meni nesto nejasno.

Napali ste tekst da nije objektivan. Dokazite. Niti me raduju niti me rastuzuju navedeni podaci ali ne volim smutnju. A smutnja je svako iznosenje neistine. A niestina je zlo bez obzira da li je iznosi Ibro, ti ili ja. Imas tvrdnje Ibra Mehmedovica. Imas izguglan podatak oko kojeg se namece mnogo pitanja ... Imas preostalih 6 tacaka. Doduse, ako je Ibro fulao kod prve dvije to je dovljno da ga ne uzmemo za ozbiljno. Istina je slatka pa makar se sluzila iz zahrdjale serpe. Barem meni. A nadam se i tebi.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

10

Utorak, 28. August 2007

Opet smutnja i smutljivci a?

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

11

Utorak, 28. August 2007

Citirano

Orginalno od sans
Opet smutnja i smutljivci a?

Sta sad ovo treba da znaci? Smutnju i smutljivce nisam nikada volio. Ne znam sta treba da znaci ovo "opet". Je li ocekujes da se nesto promijeni. Da ih zavolim?

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

12

Utorak, 28. August 2007

Citirano

Orginalno od Objektivno
Postovani citaoci,

Tekst koji je sinoc objavljen ...

Delovanje COIS-a se zasniva na objektivnosti i nepristrasnosti.

Press sluzba COIS-a

pa onda nemojte za svaku vest otvarat temu,nego se ugledajte na clana foruma @valterbra.. koji ima temu "fildzan fiska" u kojoj OBJEKTIVNO PREPISUJE vesti.ili diskutujte u temama koje otvarate ili sami sebe nazovite masinom i onda vam je dovoljna samo jedna tema
pokusavam biti objektivan
mogu ja da sam jos mnogo mnogo objektivniji

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Objektivno

Početnik

(10)

• »Objektivno« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 28. August 2007

Pomracenje \\\\\\\"nevidljivog\\\\\\\" uma

Pomracenje "nevidljivog" uma

Nadamo se da ce Nevidljivi nauciti da se imena pisu velikim slovom, da za svaku tvrdnju morate imati dokaze i da tacka (.) oznacava kraj recenice.

Ima vremena, naucicete Vi da se imena pisu velikim slovom. Sacekajte kraj skolske godine, koja treba da pocne 3. septembra, pa se prikljucite svrsenim osnovcima i sa njima pohadjajte pripremnu nastavu srpskog jezika. Njima ce to posluziti za polaganje prijemnog, a Vama za pravilno pisanje sopstvenog imena. Ovom prilikom o vlastitim prezimenima, imenima gradova i reka necemo govoriti. Neka taj deo posla preuzme profesor koji ce Vam drzati dodatnu nastavu srpskoj jezika.

Verovatno je stanje u kojem se Vi nalazite samo rezultat pomracenja "nevidljivog" uma.

Press sluzba COIS-a

CRNI

Učenik

(10)

• »CRNI« je muško

Datum registracije: 28.11.2006

• Poruku poslati

14

Utorak, 28. August 2007

U ovom izvestaju ono "prica se po carsiji" je jedino objektivno...

Sala mala 8)

Iako je pisan sa dozom emocija, tekst nam oslikava situaciju ne samo u Novom Pazaru nego i u celoj zemlji...

I istina je jedno da mafijaski lobi je prisutan kako i u samom vrhu zemlje (Beogradu) tako i u najmanjem selu, a samim tim i u NP...

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

15

Utorak, 28. August 2007

zelim da se javno izvinem @objektivnom i svemu sto @objektivno predstavlja

zelim takodje da administracija preuredi forum

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

16

Srijeda, 29. August 2007

Citirano

Orginalno od ed
Napali ste tekst da nije objektivan. Dokazite.

Poželjno bi bilo da dokaze najprije iznosi onaj koji optužuje. Takođe bi bilo poželjno da se ima povjerenje u sudstvo i da se tako krupne optužbe iznose pred sudovima pa da se onda saceka rjesenje suda pa onda da vidimo hoce li se neko zaliti, pa hoce li rjesenje biti potvrdjeno i tako dalje i tako dalje.

Ne treba zaboraviti da nas islamska tradicija takođe uci da smo duzni kritikovati i upozoravati na nepravilnosti i stetne pojave. No, i tu treba obratiti paznju, pogotovu u nasim uslovima. Bolesniku kada dajes sa paznjom kasicicu sirupa on ce je vjerovatno i uzeti. Ako ga kasicicom gadjas tesko da ce imati nekog hajira od nje. Ni on ni ti.

Pa ako bude da su krivi iz opštine da im pruzimo tu kasicicu sirupa a ako nisu onda Bogomi da sami srknemo malo. Neko malo a neko malo vise.

Mada, etički gledano, pored toga kako se ispravlja, treba imati u vidu i da je bitno i ko ispravlja. To treba biti onaj ko ima kredibiliteta tj., ko ima cistu savjest, ko je principijelan i ko se u svom zivotu povodi za argumentima a ne za cejfom.

Eto to su neki moji stavovi po pitanju ove teme.
Svaka sličnost sa riječima nekog od članova foruma koje su iznijete na nekoj drugoj temi je puka slučajnost.

Citirano

Orginalno od ed
Napali ste tekst da nije objektivan. Dokazite. Niti me raduju niti me rastuzuju navedeni podaci ali ne volim smutnju. A smutnja je svako iznosenje neistine.

Zaista, ne mogu a da i sam ne primjetim da je indikativna česta upotreba riječi "smutljivac" i "smutnja" kod nekih članova foruma.
Pitam se šta se ima za namjeru.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

17

Srijeda, 29. August 2007

Citirano

Orginalno od Objektivno
Ne zeleci da zalazimo u dublji nesporazum sa Vama,
srdacno Vas pozdravljamo.

Citirano

Orginalno od Objektivno
Pomracenje "nevidljivog" uma

Nadamo se da ce Nevidljivi nauciti da se imena pisu velikim slovom, da za svaku tvrdnju morate imati dokaze i da tacka (.) oznacava kraj recenice.

Verovatno je stanje u kojem se Vi nalazite samo rezultat pomracenja "nevidljivog" uma.

E ovo ne valja ni pet prebijenih banki. Nevidljivi uopste nije zasluzio da mu se ovako obracas. To sto nema znakova interpukcije, sto je tekst siromasan sa velikim slovima, to sve moze da znaci da je covjeku mrsko da se bakce sa time. I ja sam prilicno siguran da je to u pitanju. A ti ode toliko daleko da piminjes pomracene umove. Uvredama insan samo sebi stetu donosi. Onome kome uvrede nanosimo samo postajemo duznici. Jer, jednog dana cemo ipak morati da polizemo sve sto smo popljuvali. A fino si rekao da ne zelis diskusiju. A kada je vec zapocinjes onda je bilo mnogo prece da se osvrnes na ono sto je relevantno za ovu temu, tj. na pisanje medija koji iznose podatke koji ugrozavaju objektivnost kako teksta kojeg je napisao Ibro tako i tvoju. Doduse, ne radi se o direktnim negiranjima ali indirektno svakako. Ono, ja sam vazda u zivotu bio optimista i valjda zbog toga ljudima prilazio sa povjerenjem. Tako, i kada se @Objektivno pojavio na forumu rekoh, interesantno, hajde da vidimo o cemu se radi. Pocetak dosta zvanican i dosta oprezan, cak za neke dosadan, kazu, nema ni mirisa ni ukusa. Zatim si dao informaciju o okruglom stolu na TVJ pa kada ja upitah za utiske niko se ne javi da kaze koju. Nadao sam se da ces ti makar reci nesto jer sam pretpostavljao da neces samo reklamirati vec da ces i pogledati. Sada, kada je u ovoj temi loptica kojom se utakmica igra vracena u tvoj teren ti je i ne gledas vec udaras neku sasvim drugu (napadas nevidljivog) i tako dovodis sebe u opasnost da ispadnes iz igre. Mislim, potpuno mi je sve jedno ko ce da izgubi a ko da dobije jer sustina mog posmatranja nisu igraci, interesuje me lopta. Ne mogu da se pravim slijep na ono sta se desava u mom gradu, hocu da budem informisan. Imam tefter, na njemu ispisana imena svih onih sto imaju ambicija da informisu. Neka od tih imena sam odavno precrtao. Neka nisu nikad ni uspjela da dodju na taj spisak iako se oni veselici i dalje trude. Ja ih razumijem, koliko god riba da upecaju njima malo. Hoce li i tvoje ime biti precrtano, zavisi od tebe. Da vidim kako ces da odgovoris sansov odgovor. Ti ili Ibro, meni je svejedno.

Mozda te ne bih jos carko ali mi mnogo zasmeta sto udari na neduzna insana ...

Citirano

Orginalno od alBazari
Eto to su neki moji stavovi po pitanju ove teme.
Svaka sličnost sa riječima nekog od članova foruma koje su iznijete na nekoj drugoj temi je puka slučajnost.

Nesto si pobrkao. U osnovi, svako je nevin dok se ne dokaze suprotno. Tacno. Medjutim, ono sto je Ibro Mehmedovic uradio ne krsi taj princip. Dovoljno je sto je bio transparentan. Ibro Mehmedovic nije rekao: tamo su lopovi, diktatori, sprovodi se samovolja ... On je naveo tacne, precizne podatke koji se mogu nalaziti samo na jednom jedinom mjestu - u zapisniku sa sjednice skupstine opstine. Zato je i za ocekivati da onaj ko posjeduje taj zapisnik reaguje.

Citirano

Orginalno od alBazari
Zaista, ne mogu a da i sam ne primjetim da je indikativna česta upotreba riječi "smutljivac" i "smutnja" kod nekih članova foruma.
Pitam se šta se ima za namjeru.

Da se upozori na ovo zlo. Da svako dobro otvori oci prije nego li donese neki zakljucak. Imas li nesto protiv?

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Srijeda, 29. August 2007

Ja lično sam podržao osnivanje i postojanje jedne ovakve nevladine organizacije, jer nije u redu nešto sa osobom koja je protiv objektivnih ljudi, objektivnih orgnizacija, itd. Međutim, objektivnost se treba pokazati, dokazati. Objektivnost je mnogo visok stupanj svijesti.

Svjestan sam ja i toga da se objektivne osobe i objektivne organizacije neće svidjeti svima, pa je vrlo moguće i da se neće svidjeti mnogima, pa čak i većini, jer će se onaj ko je objektivan truditi da bude zaista objektivan.

Ako još uzmemo u razmatranje današnje vrijeme, vrijednosti, društvo, itd. uvidjećemo da je, pogotovo danas, malo onih koji su objektivni. Na prste da ih brojiš. A pogotovo još ako neko transparentno izađe sa izjavom: "Ja sam objektivan."

Naravno, nećemo reći odmah, nisi, ali će svačija tvrdnja o svojoj objektivnosti neminovno doći na ispit.

Očigledno je potrebno otvoriti temu koja će se baviti sagledavanjem same objektivnosti i definisanjem objektivnih osoba i organizacija, da ne bi dolazilo da raznih shvatanja i tumačenja objektivnosti. Da nam ne bi sama objektivnost postala pristrasnost. Da se ne bi pristrasni ljudi i organizacije kitile objektivnošću. Pa to je stara pojava. Na kraju krajeva niko za sebe neće reći da nije objektivan, zar ne? :)

Neko reče, ako kažete da tekst nije objektivan, misleći na "činjenice" navedene u tekstu, onda to i dokažite. Ovakva izjava dokazuje da osoba koja ovakvu izjavu izjavljuje ne shvata (ili ne želi da shvati zbog moguće pristrasnosti, tj. neobjektivnosti) šta to znači biti objektivan. Barem je tako u mojoj percepciji. To je još jedan razlog za pokretanje teme o objektivnosti.

Dobro je poznato da objektivnost ne zavisi samo od iznošenja činjenica, već i od mnogo drugih faktora, ali nekom trenutno odgovara (jer misli da će postignuti gol) da objektivnost izjedanačava sa navođenjem činjenica ne shvatajući da je iznošenje činjenica samo jedna posljedica objektivnosti. Dokaz ovoj tvrdnji je i stavljanje klima uređaja u loš kontekst. Naravno, ja ne bih da ulazim u detalje navedenih "činjenica", jer to iziskuje provjeravanje istih, već samo uzimam jednu od tih "činjenica" za koje znam, tj. to se može vidjeti svojim očima ako prođete pored Opštine, i pokazujem kako samo navođenje "činjenica" nije dokaz objektivnosti.

Zbog različitog shvatanja objektivnosti se i pojavljuju različita viđenja teksta koji je pokrenuo ovu temu.

Očigledno je da se radi o barem dva različita, suštinski dijametralno suprotna, shvatanja ne samo objektivnog, već i života i svega ostalog.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

19

Srijeda, 29. August 2007

Citirano

Zbog različitog shvatanja objektivnosti se i pojavljuju različita viđenja teksta koji je pokrenuo ovu temu.

Dva vidjenja? Hm, a zakleo bih se da se tekst moze shvatiti na samo jedan nacin.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

20

Srijeda, 29. August 2007

Citirano

Orginalno od Junus
Neko reče, ako kažete da tekst nije objektivan, misleći na "činjenice" navedene u tekstu, onda to i dokažite. Ovakva izjava dokazuje da osoba koja ovakvu izjavu izjavljuje ne shvata (ili ne želi da shvati zbog moguće pristrasnosti, tj. neobjektivnosti) šta to znači biti objektivan. Barem je tako u mojoj percepciji. To je još jedan razlog za pokretanje teme o objektivnosti.

Dobro je poznato da objektivnost ne zavisi samo od iznošenja činjenica, već i od mnogo drugih faktora, ali nekom trenutno odgovara (jer misli da će postignuti gol) da objektivnost izjedanačava sa navođenjem činjenica ne shvatajući da je iznošenje činjenica samo jedna posljedica objektivnosti. Dokaz ovoj tvrdnji je i stavljanje klima uređaja u loš kontekst.

Jedna je stvar iznijeti cinjenice kao takve a sasvim druga stvar kako ce citaoci te cinjenice da prihvate. To isto vazi i za samog novinara. Da bi uopste mogli da razgovaramo o objektvosti necijeg izvjestavanja nuzan uslov je da je najprije sa samim cinjenicama sve u redu. Dakle, konkretno u ovom slucaju, da je potpuna istina da je plata tolika i tolika, da ima tacno toliko klima uredjaja, da je koeficijent tacno toliki ... to je dakle nuzni uslov. Sto se tice sada same prcepcije iznijetog tu je vec stvar malo skakljivija. Jer, da bi znali da li da na iznijete podatke izrazimo svoje nezadovoljstvo ili da kazemo elhamdulillah potrebno je da raspolazemo i drugim informacijama, da imamo parametre pomocu kojih bi mogli validno da ocijenimo cinjenice. A to znaci, da imamo uvid u zakone, u budzet, u stanje u kojem se nalazi drustvo itd, itd.

Oko ovog prvog dijela (iznosenje cinjenica) nikakva disusija nema smisla, oko drugog (percepcija samih cinjenica) vec ima.

Social bookmarks