Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen
  • »Junus« je autor ove teme

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 27. Decembar 2007

Etiketiranje...

Više nego primjetno je da se u našem društvu više ne može ni o čemu razgovarati a da se učesnici razgovora prvo ne etiketiraju, tj. uopšte i nema razgovora, već se sve svelo na "lijepljenje etiketa".

A etiketa ima raznih. Ima ih političkih, kojem taboru pripadaš, pa onda ima vjerskih, kojoj struji pripadaš, pa onda ima i onih etiketa koje ti pripisuju neku karakteristiku ili neku skrivenu namjeru (smutljivac, provokator, "tu mi nešto smrdi", itd.)

Sve se, čini mi se, svelo na "hajde mi još malo pričaj da vidim koju etiketu da ti prilijepim, a onda kada ti etiketu odredim imam spreman tekst i nastup prema tebi koji tu i takvu etiketu nosiš".

Mnogo je malo ljudi ostalo sa kojima se može razgovarati o nečemu, a da se ne dobije nekakva etiketa i da čovjek ne bude kroz tu nalijepljenu etiketu gledan.

Da stvar bude još gora, ljudi uopšte ne žele da diskutuju o stvarima onako kako to treba, ne zanima ih istraživanje, razmišljanje, razmjena mišljenja sa ciljem pronalaženja odgovora, već samo i isključivo sa ciljem lijepljenja etiketa i savlađivanja i diskreditovanja neistomišljenika i pripadnika tabora u koji ga nalijepljena etiketa stavlja (bio on to zaista ili ne).

Šta vi mislite o etiketiranju? Da li je etiketiranje smutnja ili je posljedica smutnje ili oboje?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

2

Ja mislim da je ovaj sajt namenjen bas tome o cemu ti gore raspravljas, tako da svi mi koji dolazimo vec smo sami sebi etiketu zalepili. mada, to samo ja mislim, a ja sam mlad...

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

3

Da, moze se primetiti da u velikoj meri postoji "etiketiranje" bas na ovom forumu. To je malo zalosno, ali dosta toga govori o kulturi komuniciranja, kao i o samom mentalitetu ljudi u Pazaru.
Ipak, moramo priznati, ponajvise govori o onome KO kaci etikete.:P
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

4

Petak, 28. Decembar 2007

Meni se čak po nekad čini da ljudi i vole da te etikete ponesu, sad je to valjda trend. Više nije fora da se navija za neke fudbalske klubove ili nešto slično, nego za političare, reise i tako to. Mnoge izjave, postupci i djelovanja kod nas, pa i pisanje većine postova ovdje ima istu poentu ko neki crno-bijeli ili crveno-bijeli šal, ,,da se zna da je neko od glave do pete taj i taj'', da gine za to nešto za šta treba da se gine pošto eto sad je trend da si ,,taj i taj'' ili ,,ovaj i ovaj''. U suštini, ispod etikete puno lažnog morala, puno plitkih interesa a najviše od svega dokonluka.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen
  • »Junus« je autor ove teme

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

5

Petak, 28. Decembar 2007

Hajde dobro ako je neko izabrao da tako to radi, ali je problem što onda ugrožavaju prostor i onima koji ne bi da učestvuju u etiketiranju, u strančarenju, itd.
Ne dozvoljavaju da se recimo pored tih njihovih etiketiranja nađe i neko ko neće da etiketira i hoće da razmišlja na drugačiji način od onih koji etiketiraju (na ma kojoj oni strani bili).
Pokušaš da pričaš o nečemu što nije vezano za trenutnu temu, odnosno situaciju zbog koje se i etiketiraju, a oni odmah juriš i pronalaze u tome bilo šta što bi bio dovoljan razlog za lijepljenje etikete. Najgore je što oni misle da je to lijepljenje etikete krajnji cilj. Kada nekom nalijepiš etiketu, odnosno kada ga "razotkriješ" za koga je, onda je posao završen, onda samo ostaje da ga napadaš, diskredituješ, vrijeđaš, ponižavaš, pljuješ, ljagaš, tragaš njegove greške, itd.
Na kraju krajeva, može li se komentarisati trenutna situacija i trenutna zbivanja bez da čovjek dobije etiketu? Bez da ga svrstaju u neki tabor?

Ono, u nekoj vrhunski tolerantnoj atmosferi, nije nikakav problem i da si i pripadnik drugog i drugačijeg tabora, plemena, struje, itd., nije problem i nije razlog za neprijateljstvo, mržnju, vrijeđanje, ponižavanje, itd.

Dakle, očigledno je da je u Sandžaku trenutno na sceni žestoka politička ostrašćenost. I što je još gore, po mentalitetu je to veoma tvrdoglav narod, pa slabo ko hoće da sagleda sebe i da se bori sa tom svojom ostrašćenošću. A upravo etiketiranje je posljedica te političke ostrašćenosti.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

6

Petak, 28. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Mnoge izjave, postupci i djelovanja kod nas, pa i pisanje većine postova ovdje ima istu poentu ko neki crno-bijeli ili crveno-bijeli šal, ,,da se zna da je neko od glave do pete taj i taj''...

Potpuno se slazem.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Social bookmarks