Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• »HaNuMa_78« je autor ove teme

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 01. Maj 2004

Evropska Unija

Na danasnji dan je Evropska Unija prosirila svoje dimenzije i proslavila svoje nove clanove. Mislim da je ovakav jedan korak od koristi za sve, iako vlada misljenje da ce nastati problemi nezaposljenja (npr un Nemackoj), zbog jeftine radne snage koja dolazi iz istocne Evrope.

Sta vi mislite? Da li je unija (bilo koje vrste) korak ka poboljsanju situacije ili je ona uzrok problema multietnicke prirode?

HaNuMa_78 je dodao/la ovu sliku:
  • eu_karte.gif
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 05. Maj 2004

Konkretno....

... shto se tice nas koji smo ovde cisto u habitatu, i po saznanju da cemo mozda biti deo Evropske Unije tamo nedje oko 2015 godine a problema koje navodish imamo za izvoz :-D e pa neznam....

Ti znash li ?
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

3

Srijeda, 05. Maj 2004

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Sta vi mislite? Da li je unija (bilo koje vrste) korak ka poboljsanju situacije ili je ona uzrok problema multietnicke prirode?

Teshko pitanje. Ja chu se konkretno zabaviti razmishljanjem vezanim za ovu (E) uniju. Sve faktore ne mozemo sagledati iz ove perspektive, potrebno je vrijeme dfa se vidi hoche li ovaj experiment spajanja uspjeti. Glupo je ochekivati da che za zemlje Istochnog blocka odjednom potechi med i mlijeko, chak shta vishe mislim da che stochari i zemljoradnici jako slabo prochi...
Da bi pristupio bilo kojem drushtvu/uniji/savezu morash isposhtovati uslove koje oni traze od novih chlanica, ma kako oni besmisleni bili, a ti uslovi traze promjene. Slushala sam da su Estoniji navaljali pravo glupih uslova i ljudi prihvatishe da bi ushli u Evropu.

Napisah svashta, a ne rekoh nishta....

Sazeto: Za neke che procvjetati, (kao shto i sami rekoste: dolazi jeftina radna snaga), a za neke omrknuti (dolazi jeftina radna snaga).

Ah da, josh ovo. Na pitanje koliko nama treba do Evrope ima: Kada predstavnici nashe zemlje pognu glave i pristanu na sve gluposti i bezobrazluke koji se od njih trazi.

Ili ako chemo gledati po noshnji i ponashanju nashih mladi (tja, ponashaju se evropski) odavno smo vech u Evropinom srcu. A sa klizishtima i zemljotresima bi smo im mogli zakucati na vrata i prije nego nam se nadaju.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

4

Srijeda, 05. Maj 2004

Sto se projekta EU tice smatram da ima i pozitivnih i negativnih strana. Vi neke od njih napomenuste tako da ih ja necu pobrajati, ali cu reci da je na osnovu mog misljenja pozitivnost veca od negativnosti pa samim time i jedan ovakav projekat koristan.

Dokle god se radi na poboljsanju uslova za zivot i medjunarodnih odnosa projetki ovakve vrste imaju smisla. Cim to prestane da bude glavni i najvazniji zadatak projetak gubi svoj znacaj cak sta vise doprinosi zlu...

Citirano

Orginalno od Utopljena u Casi
Ah da, josh ovo. Na pitanje koliko nama treba do Evrope ima: Kada predstavnici nashe zemlje pognu glave i pristanu na sve gluposti i bezobrazluke koji se od njih trazi.

@ Utopljena u Casi: Pozdrav za tebe. Ne mogu se sloziti sa ovim tvojim misljenjem jer sam duboko uverena da "predstavnici nase zemlje" desetine godina unazad ( a mozda i duze) vreme visoko uzdignute glave prave tesko ili potpuno nepopravljive greske i masu gluposti, sve jednu za drugom da im se kraja ne zna... A mi cemo u EU kad ispunimo one uslove koje su sve ostale zemlje clanice EU ispunile PLUS uslove koje nam oni odrede. Kada ce to biti nemam pojma ?(.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Srijeda, 05. Maj 2004

Citirano

Orginalno od pink
@ Utopljena u Casi: Pozdrav za tebe. Ne mogu se sloziti sa ovim tvojim misljenjem jer sam duboko uverena da "predstavnici nase zemlje" desetine godina unazad ( a mozda i duze) vreme visoko uzdignute glave prave tesko ili potpuno nepopravljive greske i masu gluposti, sve jednu za drugom da im se kraja ne zna... A mi cemo u EU kad ispunimo one uslove koje su sve ostale zemlje clanice EU ispunile PLUS uslove koje nam oni odrede. Kada ce to biti nemam pojma ?(.

Mislim da sam se ovdje pogreshno izrazila... mea culpa. Poznato mi je shta sve politichari rade, dignute, pognute i shuplje glave, no ovdje sam konkretno mislila na poginjanje glave u smislu ovo-nikako-nije-dobro-po-nas-ali-zazmurichemo-na-oba-oka-i-reci-DA poginjanje glave. Znachi, uchinche shta bilo da bi pripadali nekoj bagri (u ovom sluchaju EU), pardon, uniji.

Pozdravljam i ja vas.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 05. Maj 2004

Ova diskusija, čini mi se, više odgovara ovoj temi
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

7

Srijeda, 05. Maj 2004

U pravu si sans-e mi malo pocesmo da krivudamo :) a meni se cini da ja diskutovah sa sittulhusn kad ono jok neko sa Utopljenom u Casi ?(
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 06. Maj 2004

Sellam.

Vec pomenuste stocare i poljuprivrednike istina je da ce oni najvise stradati. Onda uvelo se novi DPH (neznam kako na nas, radi se o porezu) sa 22% se smanjilo na 19% sto znaci da ce se u nekim slucajevima doci do popusta dok u drugim slucajevima ce poskpeti stvari 14%, sto nije bas idealno jer plate ostaju iste. Pozitivno na svemu ovome vidim - odpasti ce placanje cla, sto ce se povecati dovoz. U krizi su bili privatnici, jer ce morati placati porez bez obzira na njihove iznose, iako su u minusu (prije nije bilo).

Mislim da se nece povecati broj jeftine radne snage. Kada pogledamo sitaciju detajljno onda je za njih sigurno bolje da ostanu u svojoj zemlji, tako ce izbegavati placenje ostalih potrebnih stvari za zivot (kirija,...). I zato se ne ocekuje da ce se seliti.

EU ce donijeti dosta mogucnosti samo zavisi dali ce uspeti da ih iskoriste.

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 06. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Dinna_
Mislim da se nece povecati broj jeftine radne snage. Kada pogledamo sitaciju detajljno onda je za njih sigurno bolje da ostanu u svojoj zemlji, tako ce izbegavati placenje ostalih potrebnih stvari za zivot (kirija,...). I zato se ne ocekuje da ce se seliti.

Sa duznim poshtovanjem mislim da niste u pravu. U zemljama ex-yu je Njemachka simbol za lahko (mada ovo uopche nije tachno, uvjerila se na sopstvenoj kozi) zaradjen novac. Mislim da che pochi "trbuhom za kruhom", shto naravno ne znachi da che se moja razmishljanja realizirati.

Nachuh jutros (mozda je i glasina, ko zna) da Njemachka treba donijeti zakon (ili je vech donijela) o uposhljavanju, gdje stoji da se ubuduche neche mochi zaposhljavati osobe koje nisu boravile X vremena prije primanja novih chlanica u EU.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 06. Maj 2004

Citirano

zemljama ex-yu je Njemachka simbol za lahko (mada ovo uopche nije tachno, uvjerila se na sopstvenoj kozi) zaradjen novac.

Mislim da se nismo razumeli. Nisam sada govorila u ex-yu zemljama nego o zemlji koja je od 1.5 clan EU (Ceska) . Nimalo ne sumljam da se u Nemacku moze zaraditi dobar novac, nego sam malo skepticna za "lako zaradjenje novca".

Zaboravim da dodam da ce u Nemackoj moci da se legalno radi od 2011 godine. Prema tome se sudi da se nece povecati broj emigranata.

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

11

Petak, 07. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Zanimljivo je posmatrati odnos EU i Turske. Turska se maximalno trudi da postigne sve sto treba za ulazak u EU, ali je primjetno da EU nije bas razi da Turska udje u EU, pa uvijek nalazi neke nove razloge. Interesantne su i razne ankete koje se po tom pitanju mogu vidjeti na televizijama Njemackim i Turskim.
U tom odnosu sa Turskom, EU pokazuje pomalo svoje lice, kako gleda na muslimane i njihove drzave.
Sta ce biti vidjet cemo, da li ce Turska uci u EU ili nece ostaje da se vidi. Odredjen je novi datum, novi rok, ali ja sam ubjedjen da ce opet nesto da "ispadne" i da ce se opet to prolongirati.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »enigmatic81« je muško

Datum registracije: 06.10.2003

• Poruku poslati

12

Srijeda, 02. Juni 2004

eu

Nema sumnje da je Evropska Unija(EU) za sada jedna od najuticajnijih institucija na svetu od koje veoma dosta znaci buducnost sveta..medjutim treba se zapitati,da li je ona pod komandom malog broja odredjenih ljudi..odnosno da li moze kasnije kada se dovrsi(spoji) krug da dodje do promene u vodjenju i doci do toga da neki celni ljudi koji rade na sprovodjenju "novog svetskog poretka" preuzmu "volan" silom ili milom..kao sto to rade sa istogom..uz pomoc "NATO"itd i staviti je pod jednom kontrolom..nazalost mislim da ce se bas tako desiti..a ne cudi me ni "kocenje" ulaska Turske u EU jer je ona Islamska zemlja a mi znamo ko sprovodi "Novi svetski poredak" i zato nam je jasno zasto je turskoj tesko da udje bez obzira na sva zalaganja..sve ovo ne znaci da se ne treba zalagati za ulaz ali ne znaci ni da ce tamo sve cvetati..i sve biti kako se prica i izgleda..naravno ono sto je vazno i sto se mora postici za ulaz u eu a sto mi nemamo a TREBA nam jeste visi nivo kulture!visocija svest o cistoci grada,postovanju zakona,demokratija!tacnost-disciplina! a nazalost nasa-odnosno mi nemamo skoro nista od navedenog..bar ne na dovoljnom nivou i ne vecina naroda tako da moramo jos dosta "raditi" da bi dostigli te standarde..a to necemo moci sve dok mislimo da je smece problem komsije,da je bacanje papira normalna stvar,pusenje cigare u svim objektima i bacanje pikavaca po ulici..kasnjenje autobusa"normalna stvar" sve su to NEnormalne stvari koje su za nas "normalne" sto mozda govori o tome da mi nismo normalni..nije ni cudo jer nas uslovi odnosno nasi politicari(cast izuzetcima,kao na pr: pok.Zoran Djindjic) na to uce...ali moramo reci DOSTA! odnosno da i mi znamo da ono sto nas uce da je normalno ustvari NIJE ! hvala.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

13

Srijeda, 02. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Problem Evropske Unije je sto se ne snalazi bas najbolje sa pravima muslimana i osjeca se strah od naglog porasta muslimana u evropi.
O tome govore i zabrane nosenja islamske zenske nosnje u nekim dijelovima Evropske Unije.

Dakle, desava se da se u Evropskoj Uniji uvdoe dvostruka mjerila, jedna su za muslimane, a druga su za ostale.

Ja uopste ne razumijem zasto ce neko zabranjivati nekom kako ce se nositi, tj. oblaciti. To je osnovno pravo svakog gradjanina Evrope koliko je meni poznato. Medjutim kod slucaja muslimanki oni navode da se radi ne samo o vjerskom simbolu, vec i o politickom, sto je samo izgovor tako blijed i providan da je to zalosno. Takve stvari duboko uzdrmavaju samu Evrposku Uniju i nacela na kojima ona gradi svoju ideju.

Kao i svugdje i u Evropskoj Uniji ima vise struja koje uticu na sistem Evropske Unije. Ima struja koje su vjerne i iskrene u sprovodjenju ideja Evropske Unije, a ima i struja koje se iza svega toga kriju. Ako ove druge struje u Evropskoj Uniji nadvladaju i preuzmu primat onda ce se i sama ideja Evropske Unije srusiti upravo na muslimanima.

OVe dvije struje takodjer uticu i na ulazak Turske u EU, jedna odbacuje tu mogucnost, a druga iskreno sagledava stvari i spremna je da primi Tursku u EU.

U Francuskoj je veoma jaka ova struja koja je protiv islamske zenske nosnje, a teznja im je da se to preslika na cijelu Evropu i onda kada zvanican stav cijele Evropske Unije bude takav oni ce rado se okrenuti Turskoj i primiti je u EU.

A ako bi se desilo da preovlada ova iskrena struja onda taj zakon nece zazivjeti i Turska ce uci u EU mnogo ranije i naravno u takvoj EU muslimani ce imati sva moguca prava.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 13. Septembar 2004

Citirano

UPOZORENJE EU TURSKOJ | 10:56 | Izvor: FoNet

Ankara, Brisel -- Londonski "Fajnenšel tajms" piše da je Evropska unija upozorila Tursku da povuče predlog zakona o preljubi.

Brisel je, kako piše list, Ankari otvoreno stavio do znanja da bi usvajanje takvog zakona unazadilo nastojanja Turske da se pridruži evropskoj dvadesetpetorici. Konzervativni turski premijer Redžep Taip Erdogan navodi da je cilj zakona, koji bi kažnjavao preljubu, zaštita žena, a EU smatra da bi zakon, iako važi i za muškarce i za žene, bio usmeren upravo protiv žena.

Preljuba je prema turskim zakonima bila krivično delo sve do 1998, kada je ta odredba prestala da važi za žene, dok je za muškarce ukinuta dve godine ranije. Pojedini posmatrači u Ankari smatraju da pokušaj da zakon ponovo bude promenjen zagovaraju verski konzervativci koji smatraju da su društvene reforme otišle predaleko.

... a EU smatra da bi zakon, iako važi i za muškarce i za žene, bio usmeren upravo protiv žena.

Bilo bi interesantno cuti obrazlozenje ove tvrdnje. Koliko je meni poznato za ljubav a i za preljubu je potrebno dvoje. Ne mogu da shvatim kako zakon moze biti usmjeren protiv zene cijem muzu prijete kaznom u slucaju 'svrljanja'.

Ovaj odnos EU prema Turskoj me podsjeti na onaj vic (a mozda i nije vic) iz vremena kada je policija u Hrvatskoj u toku rata sa Srbima kaznjavala vozace srpske nacionalnosti zato sto ne posjeduju Tudjmanovu sliku. Ovi poslije par placenih kazni nabavili Tudjamovu sliku a policija ih opet pocne kaznjavati zato sto imaju u boji a nemaju crnobijelu ... Sta sve evropskim politicarima nece pasti na pamet.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

15

Ponedjeljak, 08. Novembar 2004

malo na salu - malo jok

Hmmm... dobih ovo od kolege...

Betreff: WG: unsere Zukunft nach der Turkischen EU-Erweiterung ....
pink je dodao/la ovu sliku:
  • EU.JPG

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 08. Novembar 2004

EU

dobra ti ova slika pink:). mislim da idea EU nije losa i za nase uslove bi dosla kao pomoc na svaki nacin. mislim da nije pitanje da nam neko hoce kasnije reci sta moramo raditi ali u znaku integracije jednog coveka ili zemlje na tudjinu(EU) moramo dati i mi nesto za ulazak u EU a ne samo ocekivati da oni nama pomazu.
evo zivim u svaicarsku i za svaicarca EU ne donesa bas neko poboljsanje naprotiv bi plate pale a broj nezaposljenjih porastao(sada je ca.95000).
znaci da zemlja koja je ekonomski/finansiski jaka nema potrebe ulaziti u EU.
na drugu stranu je zbog mira u evropi i zbog izjednacenja uslova zivota za zemlje koje nisu sposobne da same stvore jedan visoki ekonomski standart samo prednost uci u EU.
turska je puno stvari uradila da bi se prilagodila ali mislim da je najveci strah ovih "zapadnjaka" granica prema arabskom svetu trenutno i zato blockiraju gde mogu.
a sto se nas tice dok se Srbija ovako vlada necemo mi do 3000 uci u taj EU.
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Social bookmarks