Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško
  • »PAUK_« je autor ove teme

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 23. Septembar 2002

F. NIETZCHE - Kritika Morala

Critical Reader

......Mnogi su mislioci pravili greshku prihvatajuci moral kao autoritet. Jer je sama kritika morala sama po sebi nemoralna.......

Nietzche

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 23. Septembar 2002

Kad smo vec kod autoriteta, dobru razradu teme je dao Erich Fromm u "Bekstvu od slobode", na primeru nacizma u Nemackoj ....
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

3

Utorak, 24. Septembar 2002

Citirano

Orginalno od Tulumba4All
Kad smo vec kod autoriteta, dobru razradu teme je dao Erich Fromm u "Bekstvu od slobode", na primeru nacizma u Nemackoj ....

A interesantni su i ogledi opisani u knjizi "Poslušnost autoritetu" Stenlija Milgrama...
dugačak nick - dugačak ......... nos

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

4

Selam alejkum Boshnjaci. Vidi, vidi, vidi. Bash njih trojica se sastavili oko filozofije. Tako sam i mislio. :D Pa eto kad ste vech tu. hehe Da vam postavim poneko pitanje. Recite mi neshto molim vas o Egu. Ako nije problem. Eto tako. Allahimanet.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

5

Otvori temu ego,,,pa pitaj shta mislite o ovome.
Ako nisi primetio rec je moralu i kritici autoriteta. Tj.
Zivotu bez dogme. Ako si napravio neku vezu izvoli..to bih voleo da cujem.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

6

Dobro nastaje iz najvecheg zla

Nietzche

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

7

Selam alejkum Boshnjaci. Poshtovani Pauk, naravno da sam nashao vezu. Zashto bih inache i pito. samo shto ja toj temi prilazim sa druge strane. A ako nisi spreman za diskusiju onda okej ja nechu vishe ometati. Jer, temu si pokrenuo ti i nebih da ti je kvarim. Halali mi. Allahimanet

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

8

Jarane ti si barem citao El Gazalija. I znas da nemozes nishta da kritikujesh dok ga pre svega ne shvatish.
Ti hoces da mi kontrirash na neke stavove koje si samo nacuo...procitaj pa chemo pricat. Nemoj da te strah :)

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

9

Za B-B

Citirano

Orginalno od Birdum-Bardum
Vidi, vidi, vidi. Bash njih trojica se sastavili oko filozofije. Tako sam i mislio.

Drago mi je da toliko mislis na nas trojicu 8).

Zar nisi rekao :

Citirano

Moja lichna dova je da me Allah sachuva filozofije i filozofa.

... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

10

Eeee znaš kako kažu: Prijatelje drži blizu sebe a neprijatelje još bliže.
Da bi se čuvao mora da vam bude blizu ;)

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

11

Petak, 11. Oktobar 2002

Malo smo odlozili ovu temu. Meni je zao shto ovde nemam literaturu, a ono shto sam procito je pomalo izbledelo.
Ali pokushacu da rekonstruishem sliku.

Nice je moral shvatao kao autoritativnu greshku koju su pravili mnogi filozofi. On je u svojim knjigama narocito kritikovao Hriscanski moral, mada analogijom moze se primeniti i na ostale religije.

SHVATANJE ISTINE

"Hriscanstvo je nanelo veliki udarac istini, onda kada je sumnju proglasilo grehom"

Ja licno verujem da je istina proces. A ne staticna slika stvarnosti. Sirenjem granica nasheg iskustva sirimo i granice razuma. Ma koliko daleko bili od istine, treba ka njoj ici postepeno a ne skakati u metafiziku i mistiku, svaki put kada se susretnemo sa necim stranim.

MRZNJA

"U Hriscanstvu svaki neistomisljenik je neprijatelj"

Vazi i za druge religije. Ove reci sam prepoznao u svakodnevnom zivotu, svi koji nisu sa nama protiv nas su. Ovo se najbolje ogleda u recima: Nevernik, Kjafir, Cifut...

Voleo bih da cujem vashe komentare na Niceovu misao.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

12

Petak, 11. Oktobar 2002

Po meni, sve religije imaju jednu zajedničku stvar koju bih nazvao manom. Proglasi se jedna ISTINA koja se odmah posle proglasi nedodirljivom. Sledeći prirodan potez je da se teži nepromenljivosti.
Tu leži glavni problem. Religije su inertne a Čovek je dinamičan.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

13

Petak, 11. Oktobar 2002

Citirano

Orginalno od Pauk-a Ja licno verujem da je istina proces. A ne staticna slika stvarnosti. Sirenjem granica nasheg iskustva sirimo i granice razuma

Moje mišljenje: Duboko sam uveren da je Istina večnost, Bogom dana i nepromenjiva, a da je spoznaja istine proces koji se ubrzava širenjem granica našeg iskustva , tj. granica našeg razuma...

Istina, sama po sebi, onako Božanska jeste nedodirljiva i glavni problem nije u inertnosti religije već u dinamičnosti čoveka koji sprovodi tu religiju u delo...Čovek je sklon da jednoj , dakle Božanskoj Istini dodeljuje "ljudske " atribute i da joj prepisuje "razvojni put", tj. da svoju spoznaju naziva Istinom!!! Između ostalog, Istina je i to, da je čovek grešno biće, neko to shvati i spozna pre , neko kasnije... a Istina je i da će jednoga dana to svima biti jasno...

P.S. Što se F.Nietzche-a tiče, udaljismo se malo od njega, znam jednu misao koju pripisuju njemu... ali kad bih je ovde izgovorio , automatski bih dobio zasluženu opomenu... ;) ;) :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

14

Subota, 19. Oktobar 2002

Hmm..

Citirano

Moje mišljenje: Duboko sam uveren da je Istina večnost, Bogom dana i nepromenjiva, a da je spoznaja istine proces koji se ubrzava širenjem granica našeg iskustva , tj. granica našeg razuma...

Ovaj tvoj mi komentar zvuci totalno nelogicno, jer shta ako apsolutna istina dodje u kontradikciji sa rezultetima istrazivanja. Shta onda ? Koga cemo da obaramo postojecu istinu ili nauku ? Kako istina moze biti vecnost ako je svet promena ?

Spoznaja istine tj istina je proces koji treba poceti od nule.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

15

Subota, 19. Oktobar 2002

logika nelogičnosti...

Duboko sam uveren da je Istina vecnost, Bogom dana i nepromenjiva, a da je spoznaja istine proces koji se ubrzava širenjem granica našeg iskustva , tj. granica našeg razuma...

Kažeš, zvuči nelogično...?

Meni je logično da nešto logično može nekom izgledati nelogično, a nelogično da nešto logično bude i stvarno nelogično...

Moraću da pojasnim... Istina i spoznaja istine su dva sasvim različita pojma.
 Primer 1: Istina je da je zemlja okrugla, ali do te spoznaje ljudi nisu odmah došli, što opet ne znači da ona nije bila okrugla i pre tog trenutka kad su ljudi shvatili da je okrugla...
 Primer 2: Sila gravitacije je istina i ljudi su je spoznali ali i pre nego su shvatili zakonitost da tela padaju na zemlju s ubrzanjem 9,81 m/s* nije se dešavalo da tela padaju s manjim ubrzanjem ili pak da uopšte ne padaju...

Posle svakog ovog primera pročitaj ponovo onu prvu rečenicu i videćeš da nelogično (metamorfozom spoznaje istine) prelazi u logično

Istina je dakle večna i nepromenjiva, a čovek je, kao grešno biće sklon da svoje trenutno "znanje" proglašava istinom i otuda i nastaje zabuna. Apsolutna istina ne može da dođe u kontradiktornost sa rezultatima naučnog istraživanja što nije slučaj sa čovekovom spoznajom istine.
Primer: Desilo se ubistvo i na optuženičkoj klupi pred sudom našao se nevin čovek protiv koga se skupilo dovoljno dokaza da je osumnjičen...Istina je da on nije ubio tog čoveka i to apsolutna, ali...dokazi su tu, advokat odbrane slabiji je od advokata tužbe i čovek ode u "ćorku"... To nije promenilo onu Istinu da on nije ubica, niti je pak ta istina došla u kontradiktornost sa naučnim istraživanjem, već to istraživanje nije bilo dovoljno naučno...Omanuo je ljudski faktor, ljudska spoznaja istine nije bila u skladu sa naučnim istraživanjem, tj. samo "naučno istraživanje" nije naučno već je imalo neku grešku... Verovatno si čuo za onaj dokaz da je 1=2 . Svako naučno istraživanje vodi ka Istini, može da ospori dotadašnju spoznaju ali ne i Istinu... ( Tako se može desiti da onaj "futo" izađe iz zatvora ako neki inspektor slučajno ili namerno izvuče dosije tog slučaja, proveri činjenice i nađe pravog ubicu, ili se ovaj sažali pa se sam javi policiji i kaže: nije čovek ubica nego ja!)
  Nadam se da je bilo dovoljno slikovito i logično...

Izrekao si u ovom postu jednu Istinu: Svet jeste promena... i to upravo zbog toga što menja svoju spoznaju istine,čime se i sam menja i približava Istini. Po meni ključ istine jeste dat u veri i brojni su primeri za to...kao što su i brojni primeri da je šovek "krivljenjem" svog verovanja otišao često stranputicom, uglavnom zahvaljujući svojoj pohlepnosti...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 20. Oktobar 2002

Citirano

Apsolutna istina ne može da dođe u kontradiktornost sa rezultatima naučnog istraživanja (...)

Kolko sam ja shvatio iz ove recenice. Ti me na naucnom nivou pozivash da ti verujem, da jedna naucna cinjenica nikad nece doci u kontradikciji sa apsolutnom istinom, koju ti kao i buducnost vrlo dobro poznajes.

Radi postizanja slobode covek se ne sme slepo priklanjati dogmama. Mora uvek sumnjati u svoje principe.
Jer sumnja je sredstvo do istine, a ne slepa poslushnost.

Covek nakon shto se zasiti, posle odredjenog vremena ponovo postaje gladan a ne ostaje sit doveka, (osim mozda u bajkama).

Tako je i sa istinom. To je Proces, ciji rezultat nazalost ne znamo.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 20. Oktobar 2002

Nisam siguran da smo se baš razumeli... Ja te ne pozivam da mi veruješ,iako smatram da apsolutna istina ne može da dođe u kontradiktornost sa rezultatima naučnog istraživanja, ne govorih o tome da poznajem Istinu ništa više ni od tebe niti od bilo kog drugog smrtnika, a budućnost još manje...Razlika među nama je u tome što ja svoju, i uopšte ljudsku,spoznaju ne nazivam Istinom već Spoznajom i smatram da ona u nekim svojim delovima odgovara Istini , dok verovatno u nekim svojim delovima nije ni blizu Istine. Kad to shvatimo? Kad naučnici dokažu da ono što smo smatrali Istinom nije istina već Laž!Time oni nisu promenili Istinu već su samo izmenili svoje (i naše) mišljenje. Tako ja vidim stvari...Za mene bi dogma bila kad bi ono što danas znamo proglasili Istinom. Ja jesam religiozan, i mada ti ovo verovatno zvuči nelogično, ne vidim da religija stvari posmatra dogmatično tj. religija ne proglašava za Istinu ljudsku spoznaju , baš nasuprot, Istinu odvaja od čoveka,i pripisuje je Tvorcu...a čoveku je putokaz kako da svoju spoznaju približi Istini i na taj način se približi i sam tom istom Tvorcu...Istina je , što bi programer rekao "read-only" , ne možemo je menjati, čak šta više ne moramo je ni znati... ona postoji...Kad se nešto novo otkrije,nema kontradikcije sa Istinom, kontradikcija je sa našim prethodnim znanjem a ono nije uvek u skladu sa Istinom kao što već na više mesta istakoh...Kažeš, čovek gladan , pa se najede i posle izvesnog vremen aopet oseća glad. Tačno! Slično je i sa žeđu... nema šta lepše nego žedan čovek kad naiđe na Izvor...a još čist ... to je ono pravo! I opet ožedni...Ali čovek je čovek... on se menja , ima razvoj... Istina, za razliku od čoveka nema razvoj, ne menja se ... postoji!!!I pre čoveka i posle čoveka Istina postoji...Nešto od te Istine čovek uspe da dokuči za svog života, tj da svoju spoznaju ili znanje dovede u sklad sa Istinom a nešto ne... Ostane uvek i za naredne generacije... i da sumnjaju , i da budu slepo poslušni...

i ... bode mi oči

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 21. Oktobar 2002

Vrlo upecatljiv pogled na svet. Nalazim slicnosti sa "Kritikom cistog uma", u kojem Kant odvaja cula i razum od ideja. Tj postoji "stvar za nas" i "stvar po sebi". Medjutim ono shto su Marksisti zamerali Kantu jeste shto je postavio neprobojan zid izmedju "stvari za nas" i "stvari po sebi". Oni tvrde da shirenjem granica nasheg iskustva "stvar po sebi" postaje "stvar za nas."
Da li filozofija moze prodreti do "stvari za sebe" sumnjam ali i put kojim religija dolazi do "istine" takodje sumnjam.
Cisto naucni pogledi na svet su takodje dogmaticni. Nauka je zasnovana na cinjenicama i stalno izgradjuje dogmatske poglede na svet, dok joj naucna filozofija ne dozvoljava da stane.
Filozofija je pokrece..teza + antiteza = sinteza.
Dok nam religija ne dozvoljava da sumnjamo u nju, filozofija nam daje pravo da je dovedemo pod znakom pitanja.
To je prednost filozofije naspram religije.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 21. Oktobar 2002

Da je kojim slučajem Kant živ, i da je opet nekim drugim slučajem pročitao ovo što si napisao, tj. da si našao sličnost između njega i mene, verovatno bi se puno obradovao... :D :D :D
Što se marksista tiče, oni baš i ne bi ... lako im je bilo kritikovati Kanta, ali... Sansa, to se verovatno ne bi usudili čak ni oni... :D :D :D
Šalim se naravno, a uzgred... skrenusmo čini mi se s početne teme...O Marksu, Engelsu i ostalim pričaćemo nekom drugom prilikom, zaslužili su...

i ... bode mi oči

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

20

Srijeda, 23. Oktobar 2002

Daj da otvorimo temu FILOZOFIJA, pored istorije, religije, politike i nauke. Mislim da je nuzna...

Trebo bi to iznet na skupshtini foruma.

O ti sanse, shto moderator posta :] :( ;( 8) :)

Social bookmarks