Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

21

Srijeda, 23. Oktobar 2002

Nasmeja se Sanse od Pazara:
Zdravo da si o silni Pauče
filozofe bez i jedne mane
studentske sam ja prošao dane
slatki behu al beše i muke
a bez muke nema ni nauke...
Što se tvojih filozofa tiče
daleko sam ja sad od te priče
to što tebe na Kanta podseća
Kantova je , a ne moja sreća
Ničeovu filozofsku školu
učio sam u najvišem bolu
zbog Mrdaka , a ne iz meraka
a imo sam kod njega "petaka"
Temu ovu , filozofske škole
na forumu baš mnogo ne vole
u prvo je vreme postojala
bila prazna i prazna ostala
Pa je vrli naš urednik mak'o
prvi ti si filozofe tak'o...
a ti probaj - pod naukom piši
filozofski zakon to je viši
kako znadem ja ću ti pomoći
(koliko bude to u mojoj moći...)
A na prvom Kongresu foruma,
veruj neću smetnuti sa uma,
predlog ovaj ja ću podržati,
reč ti dajem, reč ću održati
A ti dotle pod naukom piši
ako nećeš onda pak uzdiši...
Eto to ti moderator veli
sve najbolje uz to ti on želi
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško
  • »PAUK_« je autor ove teme

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

22

Srijeda, 23. Oktobar 2002

O ti sanse Kantov sledbenice,
kategorije ti bash dobro ne ispece.
Da te sad ucitelj vidi,
stao bi se odmah tebe stidit.
Nauka iz filozofije izadje,
ti joj mesto u filozofiji dade.
No ti uzmi neki opshtiji pojam,
pa u njeg filozofiju smesti,
da ne bih umni ljudi,
stali sebe jesti :)

Nije neshto al shvatio si poentu...:]
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

irfan

Početnik

(10)

• »irfan« je zabranjen

Datum registracije: 08.11.2002

• Poruku poslati

23

Petak, 08. Novembar 2002

ako moral treba "ukinuti" sta je to sto ce da kanalishe ponasanje ljudi?molim pauka da odgovori.
niche govori o nekom nadcoveku koji treba da zivi
culni zivot i pri tome da nemilosrno gazi po onima koji su slabiji itd.,jer, kako kaze vrli filozof,oni koji su slabiji ni ne zasluzuju da zive.

zar takvo ponasanje ne vodi haosu!?ne lici li to pomalo na ponasanje zivotinja i borbu za opstanak u zivotinjskom svetu?

pa jesmo li mi ljudi ili zivotinje!?

24

Petak, 08. Novembar 2002

"Scio me nihil scire"
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

25

Petak, 08. Novembar 2002

;)

Scire tuum nihil est, nisi te scire hoc sciat alter.

S ovim bih da se pobunim protiv latinskih izreka na ovom forumu ... 8)

Cisto da se napomene da svaka izreka ima prevod i da ima onih na ovom forumu koji ne znaju latinski.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

26

Subota, 09. Novembar 2002

Dobra pitanja..

Niche je raspravljo mnogo tema, i kritikovo je stvari na misaonoj platformi, dok pri tome nije obracao paznju na javno mnjenje. ONo shto mi se svidja kod njege jeste herojstvo, kada je religiju pored pretnje pakla stavio na vagu i udario po verskom (hriscanskom) moralu do srzi, otkrivshi da se iza nje krije samo volja za moc.

Mada ideja nadcoveka dolazi iz komparacije evolucionizma i religije. Nice je uvideo da je moralni pogled na svet, okamenjuje progres. "Moral zaglupljuje" ... I tacno je da autoritativni moral ne moze izdrzati danasnje okolnosti, nemoze izdrzati pod udarcima stvaralashtva, medjutim na ovom koraku napravio je "greshku". Nakon shto je uvideo mane autoritativnog morala, krenuo u rushenje tog morala u potpunosti. Jer je hteo da svetu bez boga da neku svrhu. Tu je iz grubog materijalistickog pogleda na svet dao predstavu "nadcoveka".
Sa druge strane imamo Ericha Fromm-a, koji je dao dublju analizu na relaciju izmedju autoritativnog i humanistickog morala. ("Man for Himself" - Erich Fromm)

Po meni problem je u pitanju "Zashto zivimo?"
Kada bismo znali odgovor na ovo pitanje imali bi jasan cilj i orjentaciju u prostoru.Medjutim ovako ogroman broj vizija (sa dve oshtrice) lebdi u vazduhju.

27

Izvinjavam se...

Jako mi je zao sto sam upotrebila par izreka na latinskom.Nisam imala nameru nikoga da provociram :O

Pomislila sam da svi vi ovde poznajete ovih par recenica koje sam napisala, ocigledno je pretpostavka bila pogresna :(

Sto se filosofije tice, zar postoji ijedan filozof ( ili onaj ko se bavi filosofijom) da ne zna za ovu Sokratovu izreku? ?(

Scio me nihil scire = Znam, da nista ne znam.

Jos jednom se izvinjavam svima, a posebno tebi Tulimba4All

Pozdrav

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

Datum registracije: 07.11.2002

• Poruku poslati

28

Pauke :))), burazere, neznam zasto je za tebe pitanje: "Zasto zivimo?", od fundametalnog znacaja. Mislim da to tvoje pitanje nema odgovor, bar ne univerzalan. Nema odgovor koji bi zadovoljio sve ljude na svetu. Jer razliciti ljudi zive za razlicite stvari. Neko zivi da bi osnovao porodicu, produzio vrstu, neko da bi se ceo zivot izlezavao i nista ne radio, neko samo da bi jeo, pio i slicno. Neznam kako bi odgovore svih ljudi mogao da strpas u jedan i neznam cemu bi nas to odvelo. Recimo i da imas jedan takav odgovor, sta bi sa njim radio ?

• »Birdum-Jardum« je zabranjen

Datum registracije: 04.11.2002

• Poruku poslati

29

Utorak, 12. Novembar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. Jedan veliki selam za Sansa. Divan ti je ovaj post bio. Ja bih samo dodao da je za trazenje Istine veoma, veoma vazan iskren nijjet. Odnosno, treba da je chovjek Ashik (Zaljubljenik) za Istinom. Pa kada mu neko navede chinjenice koje totalno rushe njegove tachke gledishta da i chinjenichno su jake. Onda bi trebalo da taj Ashk (zelja za Istinom) proradi i da tad chovjek to prihvati. Ali ako chovjek nije iskren u tome onda to znachi da nema zelje odnosno Ashka za Istinom. Onda ti takvom chovjeku mozesh navodit milione i milione chinjenica i mozesh mu rushit ideologije kolko hochesh on to neche prihvatiti. Na kraju krajeva u sumnju se moze uvijek pobjechi. A zashto se u sumnju bjezi, pa iz razloga da se uvijek bude u pravu. A kontra od sumnje je Ashk (ljubav) za Istinom. Pa zavisi shta ko uzme za svoje gorivo (pokretach) na putu spoznaje i otkrivanja znanja. Sve u svemu samo postojanje razmishljanja i moguchnost razmishljanja govori nam o tome da Istina postoji. Jer chim se krechemo, neko reche dinamichni smo, onda i cilj ima. Jer chemu kretnja. Ako neko nema cilj ka kojem se kreche onda se on kreche haotichno a njegovo gorivo je Sumnja, za razliku od onoga koji ima cilj i kreche se ka tom cilju a gorivo mu je ljubav za dostignuche tog cilja. To je jedna zamka u koju dosta njih upada.

Recimo ako uzmemo 100 zrna i jedno po jedno zrno stavljamo u posudu i brojimo, i taj proces ponovimo josh 99 puta, dakle ukupno 100 puta. Djesit che se da mozak nije siguran da li je uradio to 99 ili 101 put. Ali realnost, odnosno stvarnost zna kolko je.

Dakle Istina je Istina, a mi, mi smo tu da je spoznamo. A poshto Istinu, moze samo Istina na pravi nachin da opishe, i samo Istina zna kako se do Nje dolazi ona je dakle i pokazala kako se do nje dolazi. A naravno poshto za sve se mora imati i uchitelj i vodich pa i na putu ka Istini. Pa je ta Istina poslala, odnosno, slala One koji che upuchivati, voditi i uchiti nas kako da dodjemo do Istine. Oni to znaju jer je Istina tome poduchila Njih. Jer da nije toga odnosno da nije onih koje je Istina poslala, da nas uputi i poduchi i vodi. Mi nikad nebismo otkrili Istinu, niti bismo znali ishta. Jer je ovaj svijet tako stvoren. rodish se niti te pitaju gdje ches hda se rodish, niti kad, niti kod koga, pa si onda bespomochan dugo godina, dakle zavisish od drugog, odnosno prvim svojim uchiteljima - Roditeljima. Koji te upuchuju ka Istini onoliko koliko su oni upucheni ka Njoj, itd. Dakle sve funkcionishe na ovom svijetu Uchitelj - Uchenik. Pa kad je Istina jedna jedina i nepromjenjiva onda postoje i Istinski uchitelji. Oni koje je Istina poslala. A postoje i oni koji to nisu, to su buntovnici protiv Istine. Oni odbijaju poslushnost i pokornost uchiteljima, tj. nachinu funkcionisanja ovog svijeta. I hoche da otkriju neku istinu bez uchitelja. Dakle bez nekog autoriteta. Iz tog nepokoravanja autoritetima su proizishle dogme. Eto toliko. Allahimanet

• »Birdum-Jardum« je zabranjen

Datum registracije: 04.11.2002

• Poruku poslati

30

Utorak, 12. Novembar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. Zashto zivimo?

Neminovno je da nismo pitani da li chemo se roditi, gdje, kad, kako i kod koga. Neminovno je i to da se mi takodje ne pitamo kada chemo umrijeti, zashto, gdje, itd. A jednom prilikom je Davuda a.s. pitao Allah dz.s.: "Zashto si stvorio stvorenje?" i dobio je odgovor od Njega Uzvishenog: "Bio sam skrivena riznica, pa sam pozelio da budem spoznat, i zato sam stvorio stovrenje." Dakle po ovome Hadisi-kudsiju mi na ovome svijetu zivimo da bismo spoznali Gospodara (Istinu), koja je sebe otkrila odnosno obznanila. Naravno, da nebismo lutali Allah dz.s. shalje Poslanike, kao Milost svjetovima, da nas vode ka cilju. E sad naravno data je i sloboda izbora, hoche li chovjek ichi tim putem ili che odbiti poslushnost pa otichi drugim. Pa neko je poslushao neko nije i iz tog slushanja ili neslushanja se javljaju milioni razloga zashto neko zivi. Neko zivi da bi jeo, neko da bi pio, neko da bi vladao, neko da bi pametovao (kao ovo ja) heheh, neko da bi se pokazao, neko da bi shto vishe ljudi oko sebe skupio, itd. ima ih nebrojeno. E u tom mnogobroju razloga zivljenja, jedan je pravi.

Moram razocharati Egoiste i Samoljubne, ali vjerujte i mene je chak zaboljelo pomalo ta chinjenica da nisam birao kada, gdje i kako chu rodjen biti. Ustvari to je zaboljelo mojeg Ega. A josh vishe je mojeg Ega zaboljelo to kada sam pisao da nechemo biti pitani ni za to kada, kako i gdje chemo umrijeti. Nema shta teze za ega nego kad se nizashta ne pita. Uh, jes to bolno. heheh Dok je za zaljubljenika skroz drugachije. heheheh Eto toliko. Allahimanet

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

31

Utorak, 19. Novembar 2002

Zashto trazimo odgovor na ovo pitanje?
Mislim da je razlog cisto dushevne prirode. A njegov odgovor bi bio opshte dobro svim pojedincima.
Ovo shto je ovaj novi clan Jardum napiso, ima smisla. I slazhem se da je covek bespomocan kad je u pitanju radjanje, staranje ...

Citirano

. Neko zivi da bi jeo, neko da bi pio, neko da bi vladao, neko da bi pametovao (kao ovo ja) heheh, neko da bi se pokazao, neko da bi shto vishe ljudi oko sebe skupio, itd. ima ih nebrojeno. E u tom mnogobroju razloga zivljenja, jedan je pravi.

Ali jednu stvar koju Birdum nije pomenuo to je zivot radi samog sebe. Zivot radi ljubavi.
Poznat mi je slucaj coveka koji se poverio jednom mom profesoru. Reko je: "Znam da zivim. To je jedino shto umem."

Ljubav je zakon koji pobedjuje,
Ljubav je zakon najvishi od svih!

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

32

Nedjelja, 08. Decembar 2002

dragi moj Pauce,
dobro ti ovo rece a ja se sa tobom slozi,
Ljubav je sve sto u zivotu treba traziti, i sa ljubavlju ziveti, a sv e ostalo je prolazno i nebitno, naravno u ljubavi najvaznija je familija, jednoga dana ako bog da imaces i ti tvoju familiju i videces da je sva filozofija nebitna.
Zamisli samo Nicea da je imao zenu i decu koje voli, valjda nebi rekao sve to sto rece, i bogomi moj Pauce, mada nije mesto, al Jedan Bog ima, i sve je vec receno, a ljudi ko ljudi uvek ce to poricati, i moc traziti, a moc boga je jedna i svemoguca, a nama ostaje da joj se pokoravamo, a Bog je Ljubav
malo za promenu

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

33

Utorak, 25. Mart 2003

ja ovo procitah ,kasno, sad kas se sve zavrsilo, i sem sansa ovo ostalo moze da se smuti i prospe
ugasite temu ,osevapicete se
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

34

Srijeda, 26. Mart 2003

odledi se tema...

Citirano

Pauke ), burazere, neznam zasto je za tebe pitanje: "Zasto zivimo?", od fundametalnog znacaja. Mislim da to tvoje pitanje nema odgovor, bar ne univerzalan. Nema odgovor koji bi zadovoljio sve ljude na svetu. Jer razliciti ljudi zive za razlicite stvari. Neko zivi da bi osnovao porodicu, produzio vrstu, neko da bi se ceo zivot izlezavao i nista ne radio, neko samo da bi jeo, pio i slicno. Neznam kako bi odgovore svih ljudi mogao da strpas u jedan i neznam cemu bi nas to odvelo. Recimo i da imas jedan takav odgovor, sta bi sa njim radio ?

Zaboravio sam da nisam odgovorio na ovaj post, pa bih iskoristio priliku da prokomentarisem par reci na ovu opasku.
Nismo se razumeli oko ovoga, jer me Ertan pogresno shvatio kad sam pomenuo smisao. Pre svega da razjasnim neke stvari... Ja nisam ovde na nekoj terapiji koja ce mi pomoc da se vratim na takozvani "pravi put". U bozansko postojanje ne sumnjam, a oko njegove manifestacije bez daljnjeg svi imamo nekih nejasnoca.
Niceovo shvatanje morala me posebno zaintrigiralo jer je logiki gledano - besprekorno tacno. Ali ako pridjemo religiji i coveku kao metafizickim pojmovima i izadjemo iz cisto logickog poimanja sveta docicemo do vasih zakljucaka.
Ali to opet pokrece pitanje metodologije i nacina posmatranja ovog fenomena - MORALA.

Kad sam pricao o smislu, mislio sam na uopsten smisao koji bi pomoga pri izgradnji drustvenog poretka i celokupnog politickog delovanja a ne samo na organizaciju zivota. Jer vidimo koliko ideologija i razlicitih drustvenih organizacija egzistira u ovom svetu. Sva ta razlicita gledista doprinose nastanku nesporazuma svetskih razmera....

Cilj mi je bio samo naglasak na vaznost metodologije kad su ovako kompleksni pojmovi u pitanju.
Pozdrav svima...

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

35

Srijeda, 26. Mart 2003

Citirano

U bozansko postojanje ne sumnjam, a oko njegove manifestacije bez daljnjeg svi imamo nekih nejasnoca.

Upravo te nejasnoce odvajaju bozansko od ljudskog! A Allah dz.s. je rekao da nam je dao granice, ali nam je rekao i da im se ne priblizavamo (ovo sam parafrazirao), tako da je prica oko toga suvishna! Razumijem ja potrebu svih nas da o tome razmisljamo i raspravljamo, ali neke stvari su ipak nedokuchive za ljudski um! To ti je primer recimo slobodne ljudske volje! Siguran sam da nikom od nas nije jasno gde je granica, ali svi smo svesni (bar oni koji veruju u jednocu Boga) da postoje dzenet (raj) i dzehenem (pakao) i da svakome od nas sledi nesto od ovo dvoje, a kao nagrada ili kazna za dela koja smo pocinili pod pokroviteljstvom ove nase slobodne volje! Dakle veoma je kompleksno pitanje i mislim da ma koliko pokushavali, odgovor necemo dobiti jer to nisu mogli ni veci umovi od nas!

Veliki selam za tebe brate Pauk(ch)e! ;)
Sit Hungry Doesn't Believe

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

36

Srijeda, 26. Mart 2003

Citirano

Orginalno od And_U_Price
Dakle veoma je kompleksno pitanje i mislim da ma koliko pokushavali, odgovor necemo dobiti jer to nisu mogli ni veci umovi od nas!

U citatu namerno izostavih o kom se pitanju raspravlja, jer: čovek mora da se pita, uvek i stalno i 'dok je svijeta i vijeka'. Hrabro je pitati se a znati da ti je odgovor izvan domašaja. U ovoj ljudskoj osobini se krije prava snaga i veličina ljudskog roda.

Ko se ne pita, drugi ga vodaju. Pitajte se, ljudi!
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

37

Četvrtak, 27. Mart 2003

Citirano

odledi se tema...

Stiglo je proleće
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

38

Četvrtak, 27. Mart 2003

Covek treba da se zapita o svemu postojecem, ali coveku nije dato sve i da sazna jer su granice razuma ogranicene, i ma koliko se covek pitao za neka pitanja nece dobiti odgovore pa da je jos toliki!!!!
Ja zaista ne znam kako bi ovo drustvo funkcionisalo bez morala, pa ako bi mogao PAUK da mi to objasni, da vidim kako ce on (potpomognut niceovom ideologijom) to da mi objasni?

Molio bi da prilikom davanja odgovora, i razmisljanja to bude sto prostije receno, jer ja nisam filozof, a koriscenje bombasticnih fraza bi me vise udaljilo od odgovora i objasnjenja
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

39

Četvrtak, 27. Mart 2003

To je jedan od nedostataka Niceove filozofije, jer je srusio jedan sistem a pritom nije dao jasnu sliku njegove vizije drustva.
Odatle preuzima Eric Fromm, koji razdvaja autoritativni i humanisticki moral. Interesantna dela su mu Escape from Freedom i Man for Himself. Baci oko ..

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

40

Petak, 01. Oktobar 2004

O moralu

S obzirom da je proslo oko godinu dana odkad se diskutovalo na ovu temu, rekoh idealna prilika je da se malo osvezi a neke stvari i malo bolje razjasne.

U pocetku sam moral dozivljavo kao sistem pravila koji varira od drustva do drustva. Socioloski gledano, on bi se mogao definisati kao najobicniji sistem pravila, koji preko odredjenih mehanizama mozete menjati i ublazavati.

Medjutim kroz istoriju imali smo mnostvo i mnostvo primera odvaznosti, i takve iracionalne nesebicnosti, da je cak prelazila granice abnormalnog. Imamo slucaj koji se desio nedavno u napadu na skolu u Osetiju. Situacija u kojoj se ucitelj baca na bombu, nebili zastitio decu. Zatim mnogobrojni slucajevi altruistickog samoubistva, tj. samoubistva zarad viseg cilja. Da ne nabrajam dalje..

Maksima u navedenim slucajevima je: MORAL pa makar i po ceni zivota.

Medjutim postavlja se pitanje gde lezi esencijalni izvor morala?

Dali su to mozda vaspitanje i drustveni inzinjering, kroz koji ucimo i usvajamo raznorazne modele ponasanja, ili je njegovo pravo izvoriste sadrzano unutar samog subjekta, pa jos malo dublje. T.j. dali je zapravo moral novcic fabrikovan od strane drustva ili je univerzalan neovisno vremena i uslova zivota u kome zivimo?

Zivo me zivo zanimaju vasa misljenja i razmisljanja o moralu, i nadam se da cemo u ovom pravcu uspeti da prodremo malo dublje...

Social bookmarks