Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

61

Srijeda, 07. Maj 2003

Razgovaraju Amerikanka, Francuskinja i Fata šta bi želele da budu...

Amerikanka: Ja bih najradije bila naftno polje, pa da me buše, pa da me buše...

Francuskinja: Ja bih radije bila sladoled, pa da me ližu, pa da me ližu...

Fata: Ja bih ipak najradije bila apsolventkinja. Pa da svršavam, pa da svršavam...

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

62

Utorak, 13. Maj 2003

Mujo i Fata izbjegli na Grenland. Trebaju da izadju i Mujo je ceka. Nakon nekog vremena vadi termometar i kaze, ako ne dodje do minus 15, ja odoh.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

63

Subota, 19. Juli 2003

Isleđivanje

Mujo opljačkao banku u Boliviji, pokupio novac i pobegao. Policija ga uhvati istog dana, ali bez novca koji je negde sakrio.

Ispituje ga komesar Bolivijske policije, ali tip ne zna Španski pa dovedu Hasu - prevodioca:

Komesar: Reci gnjido, gde si sakrio plen?

Prevodilac: Komesar pita gde je plen?

Mujo: Neću da kažem!

Prevodilac: Okrivljeni odbija da odgovori.

Komesar: (vadi pištolj i viče) Govori ili ću ti prosvirati glavu!

Prevodilac: Komesar kaže da će te na licu mesta ubiti ako ne kažeš!

Mujo: Pa, ovaj... plen je zakopan u selu 20 km severno odavde, na groblju, u grob Pedra Hadžimustafića

Prevodilac: Okrivljeni kaže da ga možete i ubiti, kao što je policija već ubila njegovog zemljaka Pedra Hadžimustafića, ali vam neće kazati gde su pare!

64

Subota, 19. Juli 2003

Pazi Hase sto dobro zna spanski da parla :D
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

65

Utorak, 22. Juli 2003

Smestili se Mujo i Haso u hotel, pa ih preko noći izboli komarci. Požale se na recepciji, a oni ih upitaju:

- Jeste li ostavili upaljeno svetlo?

- Jesmo!

- E pa ugasite ga, svetlo ih privlači.

Sledeće noći oni ugase svetlo, kad uleti svitac.

- Đaba to gasi, Haso, eto ih komarci sa baterijama!

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

66

Četvrtak, 24. Juli 2003

OPET FATA

Bili Fata i Mujo ,ko ibjeglice ,u Njemackoj i ,...nakon duze vremena dobiju izgon i moraju napustiti Njemacku.
Popakuju oni sve stvari,u jednoj prikolici okace je za auto,i podju nazad za Bosnu.

Voze oni auto-banom ,kad u jedno vrijeme ,zavika Fata:.....-STANI MUJO,....STANI,...S T A N I ! ! ....!

Sta je Fato?,.....priupita Mujo.

Vidjela sam jedno novo MIKRO-WELE,na izbacenje(sper-müll)

Mujo na brzinu stade,saceka da mu zena pokupi MIKRO-WELLE,ona to na brzinu i uradi,ubaci to na prikolicu ,udje u auto i kaze,
....Vozi Mujo dalje.

Desetak minuta nakon toga,policija juri za njima,ukljucila rotaciono i kad ih zaustave,obraca se policajac Muju:

IZVINITE,. . .HOCETE LI BITI DOBRI,PA DA NAM VRATITE RADARSKU KUTIJU ? . . . ...?

:)) :)) :)) :)) 8) :)) :)) :)) :))

M.S. ..........meSSko........... Selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

67

Četvrtak, 24. Juli 2003

Saobraćajna nesreća

Pita sudija Muju:

- Kako ste mogli da pregazite 32 ljudi?

- Otkazale kočnice na nizbrdici.

- Pa zar niste mogli negde skrenuti?

- Ma, jesam! Lijevo su bila dvojica, a desno na stanici njih 30. Pomislih, bolje pregaziti ovu dvojicu, i taman sam zgazio prvog, kad drugi, idiot jedan, otrči na stanicu!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

68

Četvrtak, 24. Juli 2003

( :D E davno se nisam nasmijao kao na ovaj Hobbes-ov vic.)

Nakon udesa u centru Damaska kojeg je jedna djevojka prouzrokovala svojom nepaznjom izlazi covjek iz jako ostecenog auta i pocne da vice:
- Kozo jedna, kako to vozis. Ko ti dade vozacku. Ko te vaspita tako i kakvi su ti to roditelji kada te pustise bez pameti da vozis!!!

Djevojka drsko uzvrati da je u zurbi ali ponudi covjeku vizit-kartu svog oca, i rece mu da se sa njim moze dogovoriti oko nadoknade stete. Okrene se i bez rijeci napusti mjesto udesa.

Covjek uze karticu i ode do prve govornice te nazove oca djevojke. Posto se otac javio osteceni ne gubeci ni trenutka poce:
- Kako te nije sramota da cerku pustis za volan. Pa ona je obicna koza, a ni ti nisi bolji kad si je onako vaspitao. Auto mi je unistila i jos drsko ode od sa mjesta udesa. Kreteni jedni i ti i ona!

Covjek sa druge strane zice upita:
- Znate li Vi sa kim razgovarate?
- Ne znam!
- Ja sam Hafez el-Asad, predsjednik Sirije!
- A znas li ti ko sam ja? - upita covjek.
- Ne znam! – uzvrati predsjednik.
- Elhamdulillah! (Hvala Bogu) – rece covjek i pobjeze.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

69

Četvrtak, 24. Juli 2003

I ovaj ne bese los...

Na jednom grdaskom trgu u rijadu jedna zena hitro upita jednog mushkarca gde je ovde gradski wc?

Mushkarac joj pokaza ali je i napomenu da je wc upotrebljiv samo za mushki pol i da zene nemaju pristupa tamo...

Zena ga hladno pogleda i upita ga da se trenutno u wc'u ne nalazi Osama bin Laden ??

Mushkarac joj dade negativan odgovor a ona mu uzvrati ....

Ako se tamo sada ne nalazi Osama onda nije problem .... :)) :)) :))
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

70

Četvrtak, 24. Juli 2003

Citirano

Orginalno od ed
- A znas li ti ko sam ja? - upita covjek.

E ima nesto slicno kad je Haso polagao test.

Profesor sedi za stolom i kaže:
-Imate tačno 30 min za test nakon tog vremena predajte stavite test na moj sto i izađite.
Počeše svi da rade...
Prođe 30 minuta...
-Sad svi predajte test...
Mujo se nešto zaglavio piše ispravlja ostao još samo on u sali.
-Kolega žao mi je, vreme je isteklo i ne možete više predati test.
Mujo priđe stolu- Kako ne može znate'l vi ko sam Ja!
-Ne znam.- reče profesor.- I ne zanima me-
-Super- reče Haso, ubaci test među ostale i pobeže...

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

71

Petak, 25. Juli 2003

Ostala Fata trudna, pa se Haso čudi:

- Doktore, pa to je nemoguće, ja sam pazio...

- To vam je isto kao sa autom. Vi pazite, al' se druga budala zaleti...

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

72

Petak, 25. Juli 2003

Ostala Fata trudna, pa se njen verenik Haso čudi:

- Doktore, pa to je nemoguće mi još ništa radili na tom planu.
-Bavitel se vi lovom Haso?
-Bavim.
-Jel vam se desilo nekad da nanišanite patku i taman da opalite kad ona padne?
-Jeste doktore.
-Pa kako se to desi Huso?
-Pa jednostavno opalio neko prije mene...
-E eee...

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

73

Nedjelja, 10. August 2003

Hvali se Englez: Moja je žena u krevetu prava lavica.

Francuz će na to: Moja je nežna poput leptira.

Mujo tužno klima glavom: Vala baš, ni ona moja ne liči na čoveka.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

74

Ponedjeljak, 11. August 2003

Doživeli Huso i Haso brodolom na sred okeana i Huso se dere kolko može:UPOMOĆ,UPOMOĆ, UPOMOĆ!!!
Haso će njemu:Šta se ba dereš, znaš da smo na Tihom okeanu.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

75

Ponedjeljak, 11. August 2003

Huso i muha

Spava Huso i non stop mu se vrti muha oko glave i ne da mu da spava. Husu dojadi i uhvati muhu a ne ubije je. Uspava je fino na svoju ruku i kad vide da je zaspala primace se muhi i kaze:
"Zzzzzzzzzzzzzz" .... "E, kad nisi dala meni da spavam neces sad ni ti!!"

:)) :))
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

maleccka

Zlatna sredina

(10)

• »maleccka« je žensko

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

76

Utorak, 12. August 2003

Kaže doktor Muji:
- Mujo, loše vijesti, živjećete još samo godinu dana...
- A od čega, dobri moj doktore, od čega?

[SIZE=1]...Moj stari kofer opet miriše na sive ceste...[/SIZE]

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

77

Subota, 23. August 2003

Haso se zali Husu:
-Slusaj ba Huso,sta da radim sa mojom Fatom?Nemogu vise da je podnesem postala je nemoguca,ne volim je vise cak sta vise razmisljam da je ubijem.
-Slusaj ba Haso(savetuje ga Huso)ovako ces da uradis.Moras da imas sex sa njom ravnih 40 dana,ali svaki dan da se sexate minimum 5 puta ali ono kako valja i bez milosti.Posle 40 dana JA ti garantujem da ce da umre.
Poslusa Haso.Prodje 5,10,15...25...39 dana i sretne Huso Hasa koji je smrso 15 kg,zacupo,neobrijan samo sto se nije srusio na zemlju od umora:
Jeli Haso kako funkcionise sve ono sto smo pricali,kako je Fata...?
Sve je pod kontrolom kaze Haso.Fata je eno kuci digla cijelu kucu,to cisti prasinu,pere prozore,usisava,pustila muziku,smije se,peva li peva ,a nezna jadnica da ce sutra da UMRE!!!
;) ;)

Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

78

Subota, 23. August 2003

BOSANCI - MUJO I HASO

Za razliku od drugih etničkih tipova, Mujo i Haso su jedini moderni par junaka u oblasti šaljivog folklornog stvaralaštva. Narodne pričice u kojima se nailazi na spomen Bosanaca sabrane su kad i ostale te vrste, delom još u prvoj polovini devetnaestog veka, međutim, kao što je napred rečeno, one svojim junacima nisu darivale specifična etnička, karakterna ili jezička obeležja. Ni u socijalnom ni u etničkom smislu, bosanski likovi nisu ni približno definisani. Iza imena Bošnjak katkad se krije potlačeni rajetin, a katkad silni, daleko moćniji Turčin. Povremeno su to priče s opštim, univerzalnim motivima, a povremeno politički intonirane fabule u kojima se sučeljavaju Nemac u svojstvu mrskog okupatora i Bošnjak kao zastupnik okupiranih. U osnovnim crtama, to je folklorno nasleđe koje se prenelo u novi vek. Novine koje izlaze u to doba ne donose mnogo priča o Bosancima. U onima koje se mogu naći ponavljaju se pretežno šablonske igre rečima - najčešće varijacije apsurdnog razgovora između državnog službenika čiji je maternji jezik nemački i prostog seljaka koji tumači ono što mu je rečeno na osnovu homofonije, slične zvučnosti jezika, imajući pritom na umu problem koji ga muči, koji ga je na to mesto i doveo. Ove šale nemaju naglašenu političku pozadinu, mada se iz raznih drugih novinskih sadržaja može vrlo dobro naslutiti koliko je razdoblju pre proglašenja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca obeležje dala napetost i jaka ispolitizovanost u odnosu na Bosnu. Iz brojnih satiričnih komentara naziru se obrisi stereotipne slike o Bosni kao zemlji stalno razapetoj, pritisnutoj nedaćama i zamršenim političkim problemima, naseljenoj ljudima koji su istoga roda, no, ipak, po mnogo čemu različiti, daleki i tuđi. S proticanjem vremena ta predstava se menja: Bosanci postepeno gube status polu-stranaca, što znači da i humor počinje da ih tretira intimnije, kao bliske i svoje tipove. Šale koje dijaloški konfrontiraju Bosance s ostalim etničkim tipovima iz internog folklornog repertoara neobično su retke u periodu dvadesetih godina. Izuzetak čini sledeći primer, gde je Bosanacu namenjeno da bude kulturno inferioran tip:

Lala i Bosanac

Našli se Lala i Bosanac, pa razgovarali o koje čemu. Lala se hvalio kako u njih, u Sremu, mnogo štošta ima, što u Bosni nema, i kako on mnogo šta zna što Bosanac ne zna.
A Bosanac opet, tvrdio kako je u njih bolje no igde i kako nije on taki prostak kako ga on zamišlja.
-Mi imamo i telefon, a vi nemate - veli mu Lala.
-E, jes. Sve mi imamo kao i vi.
-A jesi li ti video telefon?
-Jesam ga, vala, i jeo - odvali Bosanac.

(Kića, 3, 17. I 1926.)

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

79

Subota, 23. August 2003

Lik Bosanca počinje da se popularizuje tek sredinom, ili krajem tridesetih, dakle u momentu kad etnički konglomerat državne zajednice - koja prolazi kroz haose kriza i međunacionalnih razmirica - postaje itekako relevantno pitanje, u središtu interesovanja celokupne društvene javnosti. Humoristička štampa poslovično je uvek imala čulo da oseti puls vremena i aktuelnog trenutka: na svoj način i sa svoje strane, ona je aktuelizovala unutrašnju kulturnu i etničku raznolikost stanovništva tako što se trudila da uključi veći broj etničkih tipova u rubrike koje inače publikuje. Tokom prethodne decenije, na planu izbora i tretiranja etničkih junaka još je bilo moguće uočiti otuđenost, videti koliko je dubok jaz između naroda koji su se naglo, odjedanput našli u istoj državi: Temelj i oslonac humorističkih tvorevina i nadalje su, po staroj navici, činili lokalni, odranije poznati tipovi; njima je dodeljivan zadatak da budu protagonisti komične radnje. Međutim, s modernim otvaranjem humorističke perspektive, kojim je prihvaćena nova realnost i otkriven komični resurs unutrašnje smeše naroda i multikulturalnosti, Bosanac je stekao svoj humoristički profil - identitet koji ga oživeo i specijalizovao kao zaseban etnički tip.

Ode Mujo

Sede kraj Miljacke Haso, Mujo i Arif. U jedno vreme predloži Haso da se okupaju. Svi pristadoše. Prvi se poče svlačiti Mujo. Kad je bio gotov, ćupi u vodu i zaroni. Pošto se ne pojavi zadugo na površinu, oni počeše da razgovaraju između sebe:
-Dobro roni Mujo.
-Baš dobro! odgovori Arif.
To rekoše i pošto su se svukli stadoše kraj reke pa se pogledaše.
-A viđe li ti, biva, da ode Mujo, Haso? Reče Arif.
-Ode, ode! dodade mirno Haso i obojica počeše da se oblače.

(Ošišani jež, 166, 5. III 1938.)

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

80

Subota, 23. August 2003

Uteha

Sastala se dva Bosanca:
-Kako si Mujo? pita jedan.
-Vala Bogu, Ahmede, a kako ti?
-Vala, i ja dobro... A šta ti radi brat?
-E, bolan, ubi ga sinoć grom.
-Ma znao sam ja da on ne mere dugo, kad nako slabo izgleda, dovrši Mujo.

(Ošišani jež, 175, 7. V 1938.)

i ... bode mi oči

Social bookmarks