Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 25. Maj 2004

Film sa političkom porukom

Američki reditelj dokumentarca "Farenhajt 9/11", Majkl Mur dobitnik je Zlatne palme 57. Kanskog festivala.

Ovaj satirični politički dokumenatarac o antiterorizmu američkog predsednika Džordža Buša, samo je jedan u nizu kritičkih ostvarenja reditelja i pisca, Majkla Mura koji je karijeru počeo 1989. godine dokumentarnim filmom "Rodžer i ja" . Taj film je bio posvećen zatvaranju fabrike "Dženeral motorsa" u Murovom rodnom gradu Flintu u Mičigenu. Sredinom 90-ih godina predstavio se satiričnom komedijom "Kanadska slanina" o beskurpuloznom američkom predsedniku koji pokušava da vodi rat protiv Kanade. Pored rada za televiziju,piše i knjige od kojih je jedna "Bele gluperde" postala bestseler, prodat u više od tri miliona primeraka širom sveta i preveden na 24 jezika.

Za dokumenatarac "Bowling for Columbine" o masakru u jednoj američkoj srednjoj školi i fascinaciji mladih u SAD "kulturom oružja", Mur je prošle godine dobio Oskara i to je bilo njegovo do sada najuspešnije ostvarenje. "Farenhajt 9/11". je inače prvi dokumentarni film koji je posle “Nemog sveta” Žan-Žak Kustoa osvojio Zlatnu palmu (1956).

Pošto mu je glumica Šarliz Teron uručila Zlatnu palmu, Majkl Mur je izjavio: "Zahvaljujući ovoj nagradi, zahvaljujući festivalskoj public i žiriju, i Amerikanci će moći da vide moj film. Zbog toga sam vam beskrajno zahvalan. Ljudi žele istinu, a mnogi se trude da je uguše. Zahvaljujući vama istina je izašla iz senke. Jedan veliki američki predsednik svojevremeno je rekao “Ako narodu govorite istinu, zemlja je spasena”. To je rekao Abraham Linkoln, republikanac iz nekih drugih vremena (…). Želim da posvetim ovu Zlatnu palmu mojoj ćerki, deci Amerike i Iraka, i svima u svetu koji ispaštaju zbog politike Sjedinjenih država” .

Mur je takođe objasnio: “Ono što pre svega želim je da publika, kada izađe iz bioskopske sale, ima utisak da je provela par prijatnih sati. Nije u pitanju politika, već pre svega film. Da sam hteo da držim političke govore bavio bih se politikom. Izabrao sam da budem reditelj zato što obožavam kinemtografiju”.

Na završnoj konferenciji za novinare 57. Kanskog festivala, Majkl Mur je ironično izjavio: “Malopre sam zaboravio da se zahvalim i glumcima koji igraju u mom filmu. Ako mi dozvolite da to učinim sada, zahvalio bih se predsedniku Džordžu Bušu, potpredsedniku Diku Čejniju, zameniku ministra odbrane Polu Volfovicu i ministru odbrane Donaldu Ramsfeldu” .

(Izvor: b92)

Michael Moore

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 25. Maj 2004

Ede,
Jesi li ga gledao ili se spremas da ga gledas ? Ja sam gledao "Bowling for Columbine" i svideo mi se, mada ne preterano. Odnosno nisam ni mogao vise da ocekujem od Amerikanca. Takodje bih preporucio i njegove knjige narocito "Stupid white man".
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

3

Utorak, 25. Maj 2004

Nisam ali bih ga rado pogledao. Ja nazalost nemam puno vremena i prilike za film a Majkl Mur mi je privukao paznju kada je prosle godine primajuci jednu od brojnih nagrada na sav glas pred prepunom salom uzviknuo: Shame on Bush! (vidi link ). Tip je posten do kraja, digao je glas protiv imperijalizma bez straha da ce ga to kostati u njegovoj karijeri. Kamo srece da i za onog Kusturicu mozemo isto da kazemo.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 25. Maj 2004

Ed-e za taj film obavezno nadji vremena, evo ja ti ga preporucujem kao jedno americko djelo koje u sebi nema suludu trku voznje i happy end vec jasnu poruku a nije je tesko za skontat' prosjecno inteligentnom covjeku...
Pogledah ga dva puta i za razliku od Tulumbe4All meni se jako svidio jer u dobroj mjeri oslikava drustvo kontinenta na kome se nalazim a ovo je vec posebna tema.

Nego glede ovog "Fahrenheit 9/11" procitah da je ziri ozbiljno razmatrao da ove godine dodijeli specijalnu nagradu za najbolju ulogu komicara (bez zeze) g-dinu G. Bush-u ali je direktiva odozgo to sasjekla u korijenu...Izvor Calgary Herald u jucerasnjem izdanju.

Zivio
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

5

Utorak, 25. Maj 2004

Gledala sam prije neki dan na arte dokumentarni film o Kusturici i nije mi se svidelo sto sam videla. Zato se pridruzujem ed-ovom komentaru.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 24. Juni 2004

“FARENHAJT 9/11” U BIOSKOPIMA U SAD | 15:05 | Izvor: FoNet

Los Anđeles -- Distributeri dokumentarnog filma Majkla Mura, "Farenhajt 9/11", nisu uspeli da ukinu oznaku R sa tog ostvarenja.

To praktično znači da ga od sutra u američkim bioskopima mogu gledati mlađi od 17 godina samo u pratnji odraslih. Murov film, nagrađen Zlatnom palmom u Kanu, Američka filmska Asocijacija (MPAA) rangirala je u kategoriju "R" zbog nasilnih scena i jezika izražavanja, ali nije navela konkretno obrazloženje za takvu odluku, preneo je Bi-Bi-Si.

Film će od sutra biti prikazivan u 868 bioskopa u SAD, u distribuciji kuća "Lajon gejts" i Aj-Ef-Si, koje su saopštile da je taj broj bioskopa bez presedana za jedan politički dokumentarac, kao i da ima interesovanja još bioskopa za njegovo prikazivanje.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

7

Utorak, 12. Oktobar 2004

Pogledavsi ovaj film zakljucih da i nema bas nesto novo da se nauci iz njega, osim dela gde direktno povezuje licnosti iz sadasnje americke vladajuce garniture i saudijskih/afganistanskih zvanicnika. Ne mogu da se otmem utisku da je ideja filma uperena ne prema snaznoj zelji za svezemaljskom ljudskom pravdom, vec ka mnogo banalnijem cilju - degradaciji Busa u ocima Amerikanaca, a sve u svetlu americkih izbora.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

8

Utorak, 12. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Chonbey
Ne mogu da se otmem utisku da je ideja filma uperena ne prema snaznoj zelji za svezemaljskom ljudskom pravdom, vec ka mnogo banalnijem cilju - degradaciji Busa u ocima Amerikanaca, a sve u svetlu americkih izbora.

Zar ne postoji veza između to dvoje?

Inače, njemački kanal Pro7 će prikazati film 1. Novembra a Sat1 već narednog dana. Dajući TV stanicama izvan Amerike pravo da prikaže film reditelj je izgubio pravo da se kandiduje za još jednu unosnu nagradu u Americi. Kaže da mu je od bilo kakve nagrade bitnije da se zlo zvano Bush neutralizuje. U Americi još nije moguće vidjeti film na TV-u jer firma koja je otkupila pravo za distribuciju DVD-a još uvijek ne daje dozvolu.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 12. Oktobar 2004

"Bowling for Columbine", ovde prevedeno sasvim odgovarajuće kao "Žeđ za nasiljem", i Farenhajt sam imao sreće da pogledam u dva dana. Rekoh imao sreće, jer je tako utisak još snažniji. Moram još samo da dodam da je Mur u ulozi naratora u oba filma izvrsno obavio taj zadatak.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

• Poruku poslati

10

Utorak, 12. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Chonbey
Ne mogu da se otmem utisku da je ideja filma uperena ne prema snaznoj zelji za svezemaljskom ljudskom pravdom, vec ka mnogo banalnijem cilju - degradaciji Busa u ocima Amerikanaca, a sve u svetlu americkih izbora.

Zar ne postoji veza između to dvoje?

Probacu da malo pojasnim sta sam mislio - da je Moore u bilo kom trenutku filma pokazao da je svaki zakon i svaka odluka vezana za napad na Irak izglasan uz podrsku Kerry-ja i velike vecine ostalih demokrata, to bi dalo mnogo jasniju sliku politickog raspolozenja prema tim napadu. Dakle, postojao je jedinstveni politicki front i nepodeljiva volja za to, nezavisno od protivljenja UN i ogromne vecine zemalja sveta. Taj utisak se ne moze steci gledajuci ovaj film. Umesto toga, neupuceni gledalac stice sliku o nekontrolisanom kauboju koji je iz svojih interesa i interesa njegovih prijatelja napao Irak.

Kratko receno - pogodio je dijagnozu, ali je promasio terapiju. Ceo film je tempiran na to da ostavi utisak da ce se sve promeniti ako Bus ne bude predsednik, a ja uopste nisam uveren da ce stvari biti razlicite sa Kerry-ijem umesto njega.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

11

Srijeda, 13. Oktobar 2004

Bowling for Columbine mi je otkrio nesto za sta nisam verovala da postoji.Ljudi spavaju uz svoje oruzje! 8o Boje se svega i svacega, a ustvari su oni ti kojih bi se trebalo bojati. Cak i masakar o kome se u filmu govori neki smatraju u redu, stavise imaju i opravdanje za njega! Uzas! A onda poredjenje sa Kanadjanima, sasvim normalnim ljudima, nenasilnim, uglavnom nenaoruzanim, koji cak ni ne zakljucavaju vrata svojih kuca! Ostala mi je u secanju recenica od Moore-a prilikom otvaranja ulaznih vrata neke nepoznate kuce u cijem se hodniku nalazio njen vlasnik: " Hvala vam sto me niste odmah upucali."

Imala sam volju da pogledam i Fahrenheit 9/11 al' nemadoh sa kim ici u kino. ;( Potrudicu se da pogledam na TV-u.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

12

Chonbey, znam da Bush sada prebacuje Kerriju da je nekoliko puta mijenjao svoj stav prema Iraku. Pitanje učešća američke vojske u neku ruku dira ponos Amerikanaca i niko nema hrabrosti da otvoreno napadne tu avanturu, pogotovu ne protukandidat na izborima. Nemam neke velike nade ali ipak mislim da je Kerry mnogo manje zlo od Busha zato i pozdravljam ovaj projekat.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

• Poruku poslati

13

Ed, najvecim delom si u pravu. Tokom kampanje, Kerry je prvobitno pokusao da napadne Bush-a po pitanju napada na Irak kao nelegalnom, ali je to rezultiralo prednoscu Bush-a u anketama. Posto je uvidio da taj smer nije dobar (jednostavno narod ne voli to da cuje), korigovao je kurs, i trenutna pozicija je ovakva: Kerry napada Bush-a jer je sve raspolozive trupe za borbu protiv 'terorizma' poslao u Irak, tako da nije ostalo resursa za potencijalne probleme u Iranu i Severnoj Koreji (ovo sam licno slusao u njihovoj debati u petak). Sta to meni govori? Prvo, da se politika oblikuje prema reakciji javnog mnjenja. Drugo, da mi je tesko da poverujem u bilo sta sto se iznese kao plan, posto je to ocigledno promenljiva kategorija. Trece, raspolozenje u americkoj javnosti je da 'nesto treba da se uradi', tako da ne ocekujem da ce Irak biti poslednji poduhvat koji je preduzet, nezavisno od toga ko bude izabran.

Da li je Kerry mnogo manje zlo od Bush-a? Rekao bih da je dosta dobra verovatnoca da je tako, ako nista drugo, zbog toga sto je zaista tesko biti gori od Bush-a. No, video sam i mnogo neverovatnije stvari nego da jedan kandidat prica jedno, a radi drugo kad bude izabran.

Dodao bih jos par komentara na 'Farenheit' vs. 'Bowling'

Meni se 'Bowling' vise dojmio, jer postoji nekoliko izvrsnih poenti u filmu. Moguce je da je film suvise lokalni, pa su neki delovi relativno nerazumljivi za gledaoce van US, otprilike kao sto su ljudi van Sarajeva tesko kontali Nadrealiste ponekad :)

Glavni pogodak, po meni, je deo gde prica o vestackom izazivanju osecaja nesigurnosti kod ljudi - u udarnim vestima ce se uvek naci neka katastrofa, u lokalnim vestima ne mozes nista drugo da cujes osim o nekim pljackama, ubistvima, cudnim fenomenima koji samo sto nisu pobili pola stanovnistva - deo sa 'pcelama ubicama' me je doveo do suza od smeha. Ono sto je vec mnogo manje smesno je to koliko se takve vesti primaju u raji - secam se koliko su se uspanicili neki moji prijatelji ovde prosle godine kad su stalno trubili o nekom 'Nile' virusu koga navodno prenose neki specijalni komarci, a treba li reci da je bilo, reda velicine, nesto kao 3 slucaja ukupno.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 18. Oktobar 2004

Sa Fahrenheitom se priča o političkim filmovima učesnicima predizborne kampanje u USA ne završava. Kao odgovor na Mooreov film na male ekrane širom Amerike uoči izbora dolazi Stolen Honor, film koji ima za cilj deskriditaciju John Kerrya.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

15

Petak, 22. Oktobar 2004

Jest da nije film sa političkom porukom ali ima veze sa politikom. Film o životopisu Muhammeda a.s. biće premijerno prikazan u 37 gradova širom Amerike i Kanade i to heftu dana poslije nastupajućeg Bajrama. Ova premijera je trebala biti održana još prije dvije godine ali je zbog tadašnje situacije i bliskosti sa 11. septembrom prikazivanje odloženo.

"Film je posebno danas važan kada se u medijima muslimani i njihov život tako negativno predstavljaju." - John Voll, direktor Centra za muslimansko-kršćansko razumijevanje pri Georgetown Univerzitetu.

Izvor

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

16

Utorak, 02. Novembar 2004

Nisam chitala vashe komentare, jer oni obichno skrenu moje misli na drugi tok, vech sam otvorila temu i pochela pisati, josh uvijek pod utiscima filma Fahrenheit 9/11 .

U principu, rekao nam je sve (ili vechinu toga) shto smo vech znali, ali drugachije je to kada sve te sitnice kupish svakodnevno i zabacujesh ih negdje u prostranstvu sive mase, a sasvim drugo kada te neko na shaljiv nachin, sa ironijom, sa golom stvarnoshchu odjednom svim onim lupi po sred chela.

Okosnica filma je u stvari ona teta iz Flina koja tako ponosno govori o Americi, o vojnicima koji idu, koja svoje sinove dragovoljno shalje, chija je sva familija u vojsci, i kada joj sin gine, mijenja mishljenje iz temelja (sad neshto mislim, je li ono uopche bila ista teta?:D).

Film je super, patriotizam, zelja za slavom i novcem u pochetku, psovanje patriotizma i Busha na kraju.

Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

17

Sinoc odgledah Fahrenheit 9/11.

Primetih da je ista teta ostavila utisak i na mene. :D U pocetku sam bila zapanjena kako ponosno govori o vojsci i zadacima njenih podanika, kako je za nju lepo sto su jos i svi njeni preci bili odani Americi... a posto joj je ta odanost odnela najmilije, zena se okrece na drugu stranu.
No da ne prepricavamo film zbog onih koji ga jos nisu odgledali a zele. :D

Zapitah se da li sam i ja tako naivna kao mnogi ljudi u onom filmu?
?(

Raduje me vest o tom filmu o Muhamedu a.s. (o)
Pazi koju igru igras.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

18

Ja sam bio strasno pospan i jedva sam odgledao do kraja. Nije ni cudo sto nisam primjetio da se radi o istoj zeni. Cak sam onako pospan na momente mislio za reklamu da je film. :D

Steta sto Fahrenheit nije prikazan na americkim TV ekranima. Dobra je bila zadnja recenica u kojoj Bush kaze: 'Prevaris me jednom, sramota je na tebi. Prevaris me opet, sramota je na meni.' Moore dade svoj komentar: 'Konacno da se slozimo u necem'.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

19

Da, ista je žena, samo je toliko skrhana bolom da se bukvalno i ne radi više o istoj osobi...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Social bookmarks