Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 31. Oktobar 2004

Fobije i kako ih leciti

Vido imamo temu od cega vas strah? Neki od nas imaju i ofbije, onako hronicne.

Fobije- neurotsko stvaranje simptoma straha različitog stupnja, od tjeskobe, ustrašenosti, pa do panike, povezanog s različitim predmetima, situacijama obično bez realne podloge i povoda. Povremeno se fobije mogu javiti i kod zdravih osoba, no kod neurotika one se javljaju u obliku prisile koja im se nameće, gotovo uvijek u vezi s nekom situacijom: zatvoreni prostor, otvoreni prostor, strah od crvenjenja itd.

Češće fobije
Moguće je imati fobiju za bilo što, ali najčešće su fobije:
-odlazak zubaru
-letenje
-krv
-socijalne fobije
-agorafobije (strah od otvorenog prostora)
-klaustrofobije (strah od zatvorenog prostora)
-strah pred crvenjenjem (eritrofobija)
strah pred strahovima (fobofobija)

Kako je čest ovaj poremećaj?
Neke su fobije češće od drugih. Čak do 10% ljudi osjeti fobiju zbog letenja, odlaska zubaru, ili prizora krvi godišnje. Takve reakcije se opisuju kao jednostavne fobije. Socijalne fobije su rjeđe, 25/1000 osoba će ih iskusiti tijekom godine. Agorafobiju će imati 30/1000 ljudi, a češća je kod žena otprilike za duplo. Napadi panike nastupit će kod 10-30/1000 ljudi tijekom godine, otprilike dva puta češće kod žena.

malo za promenu

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

2

Najvise me strah da odem kod zubara 8o . Kad se nakanim pa odem i onda stignem, e tad me vise nije mnogo strah. :(

Mozda da pocnem ovako da lijecim zube, ha hadalju?
o| o| o| o| o| o| o| o| o|

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

3

Nedavno na msnu naleteh na grupu od preko desetak clanova i rekoh da imam strah od ljudi, :D , ali ne homofobiju nego agorafobiju.
Agorafobija je ne samo strah od otvorenog prostora, nego i od mase ljudi, guzve, trgova, prelaska ulice, putovanja vozom, autobusom, avionom...

U poslednje vreme sam primetila da nekako stalno izbegavam te velike skupove, guzve, diskoteke, pune prodavnice. Pre nekoliko dana se nadjoh u jednoj mega-robnoj kuci, rasprodaja, snizenje robe i naravno sve vrvi od ljudi. Mesaju se razni mirisi, muzika se cuje, glasovi na sve strane, a u mojoj glavi ludnica, vrtoglavica, tahikardija, klecanje nogu i preznojavanje i sve to skopcano sa neverovatnim strahom da cu kolabirati. :O

Ja se nadam da ovo sto mi se desilo nije prava fobija, mozda je samo moj organizam tada bio u nekom senzibilnom stanju i reagovao na taj nacin, ali ako se bude ponavljalo onda... necu doci na sledece okupljanje forumlija. :D
Bio je jedan film, ne mogu se setiti kako se zove, u kom je odlicno predstavljena agorafobija, koja je bila toliko izrazena da osoba uopste nije smela izaci napolje.

Jedno vreme sam imala zelju da pobedim svoj strah postavljanja pitanja u amfiteatru punom studenata, kasnije sam saznala da taj strah, zapravo znaci strah da ce se pokazati mrznja koja se oseca prema auditorijumu. :D :D
Pazi koju igru igras.

4

Ja mislim da imam strah od malih skucenih zatvorenih prostorija (klaustofobiju). Nisam nesto bas tragala za nacinima lecenja, a ne bi bilo lose da se postaram o tome. Dosad sam, koliko sam god bila u mogucnosti, izbegavala ovakve prostorije, no ne uspe se uvek izbeci...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 01. Novembar 2004

Klaustrofobija se leci tako sto postepeno ulazis, ili zamisljas da ulazis, u sve manje i manje prostorije i tako se suocavas sa strahom i prevazilazis ga. :D

Uopste, pitanje prostora- unutra i spolja- simbolicki odrazava licnost osobe i njene odnose u smislu stava prema sopstvenom subjektu (unutra) i sava prema drugim licnostima (spolja). :D
Pazi koju igru igras.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

6

Originalno od Kiki

Citirano

U poslednje vreme sam primetila da nekako stalno izbegavam te velike skupove, guzve, diskoteke, pune prodavnice. Pre nekoliko dana se nadjoh u jednoj mega-robnoj kuci, rasprodaja, snizenje robe i naravno sve vrvi od ljudi. Mesaju se razni mirisi, muzika se cuje, glasovi na sve strane, a u mojoj glavi ludnica, vrtoglavica, tahikardija, klecanje nogu i preznojavanje i sve to skopcano sa neverovatnim strahom da cu kolabirati.

Ja počinjem da verujem u to, da vreme koje provedemo sami, dok učimo, studiramo, "zatvoreni" u svoj radni prostor doista utiče na to da u situacijama kada se nadjemo u masi, ili u skupini ljudi, reagujemo, prevelikom dozom uzbudjenja ( kao rekaicja na neki obični stres ), oslobadjanjem Kateholamina ( Adrenalina i Noradrenalina ), koji po meni prestavljaju inicijatore ovakve reakcije koju ti navodiš, preznojavanje, tahikardiju, nedostatak vazduha, osećaj da ćeš da kolabiraš ( jer Simpatikus u tom momentu "luduje", a on je kao što verovatno znaš i najjači odbrambeni mehanizam čovečjeg organizma, mada nekada može i da pretera ;) )
Mislim da je predominacija Vagusa znatno bolja u sadašnjim trendovima života, prepunog stresom, tako da treba potencirati one sipatične vežbice relaksacije, joge, i tome slično, radi opuštanja i dozvoljavanja da Vagus preovlada i na taj način ( jeste malo nelogično ) ali tog našeg velikog zaštitnika-Sipatikusa, zameni...

P.S.
Možda je malo komplikovano, ali pre svega namenjeno Kiki, koja ove stvari razume, a da se uprosti treba dosta vremena i bar malo predznanja... :)

Izvinjavam se unapred... :O

Pozdrav

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

7

Ma kakva joga, sad dodjoh sa aerobika, zena je luda skroz shizofrenicna, mi popadasmo mrtve tamo. :D

Pazi koju igru igras.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

8

Utorak, 02. Novembar 2004

Citirano

Orginalno od kiki
Ma kakva joga, sad dodjoh sa aerobika, zena je luda skroz shizofrenicna, mi popadasmo mrtve tamo. :D

Ok, ne kažem da to nije zdravo, ali zamisli koliki Adrenalin se izlučio za to vreme... ;) (o) 8o

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

9

Petak, 11. Novembar 2005

Da li neko zna kako se zove fobija strah od pauka?
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

meryma

Učenik

(10)

• »meryma« je žensko

Datum registracije: 24.01.2005

• Poruku poslati

10

Petak, 11. Novembar 2005

ARAHNOFOBIJA-strah od pauka!!

NEKE OD FOBIJA:

ABLUTOFOBIJA- strah od pranja i kupanja

AKROFOBIJA-strah od visina

PATOFOBIJA-strah od bolesti

MONOFOBIJA-strah od samoce

GLOSOFOBIJA-strah od obracanja javnosti

ALGOFOBIJA-strah od boli

AKLUOFOBIJA-strah od mraka

PENTERAFOBIJA-strah od punice

AVIOFOBIJA-strah od letenja

ARITMOFOBIJA-strah od brojeva

ARAHNOFOBIJA-strah od pauka

FOBOFOBIJA-strah od fobija

@galaksija:Sto,jel to imas fobiju od pauka?;)
Zivotna shansa je poput shibice-samo se jednom moze iskoristiti.Pa ti gledaj kako ces da zapalish....

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

11

Petak, 11. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od meryma

NEKE OD FOBIJA:

ALGOFOBIJA-strah od boli

A kako se zove strah od straha od fobija ;)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

12

Petak, 11. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od meryma

NEKE OD FOBIJA:

ALGOFOBIJA-strah od boli

Znaci ja imama arahnofobiju!Ajme meni o|

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

faCHo

Učenik

(10)

• »faCHo« je muško

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

13

Subota, 12. Novembar 2005

Dobra tema, ali ja ne znam kako se leci
osim kod doktora pa gde te posalje!
Ukljucih se u temu jer imam kolegu koji
" umire kad treba da leti"!!!
Kad je ove godine trebo da leti za Tursku
na odmor, 2 dana nije spavao, a nekoliko dana
pre polaska bilo je 5 padova aviona
Ja nisam mogao da verujem da covek moze da ima toliki strah.
Ne drzi ga mesto, ponekad se zamisli
verovatno zamislja kako pada njegov avion!
Posle nam je pricao da ni u avionu nije mogao da spava!

14

Meni klaustofobija i akrofobija nisu nimalo strane. :(
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

15

Tezka je svaka fobija ali posebno je tesko ovim sto se boje od insekata jer njih ima skoro suvda pa su takve osobe sa tim stahom pod stalnim oprezom. Imam jednom druga sa tim strahom. Bio sam pre nekoliko dana kod njega u stanu. Sedimo mi tako i razgovaramao kad od jednom pocinje on da bledi u licu jer je video jednu buvu koji na velikoj udaljenosti od nas seta. :) Ja nisam znao pre da ima tu fobiju pa mi bilo cudno njegovo ponasanje. Ali jos cudnije mi je bilo kad je on odjednom trceci pobegao iz sobe da bi se malo kasnije "leteci" vratio ponovo u nju sa nekim sprejom sa kojim je vec od vrata poceo da prska :D Tek kad je video buvu nepomicnu na plocicam je prestao. Sad zamislite kakva je soba posle isprskonog pola spreja, :D toliko zagusljiva da nisamo mogli vise da sedimo u nju. A obojicu nas je zbog ovog nenormalnog rasipanja spreja posle boleo jos stomak. Kako mi se samo gadilo, nikad gore kao tad xx(
Rekao sam kod onog budalastog nikad vise ne svracam. :D
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

16

Taj tvoj drug je super,ali ja ne smijem da ubijem pauka koliko ih se plasim.Jednostavno ne smijem da mu pridjem. :(

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

17

Citirano

Orginalno od galaksija
Taj tvoj drug je super,ali ja ne smijem da ubijem pauka koliko ih se plasim.Jednostavno ne smijem da mu pridjem. :(

:D Ne brini galaksijo kod devojaka to je razumno i donekle simpaticno. Tebi je barem lako tebe ce neko stiti ali on je musko od kog da ocekuje pomoc :D
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

meryma

Učenik

(10)

• »meryma« je žensko

Datum registracije: 24.01.2005

• Poruku poslati

18

@Phikret:Pa verovatno FOBOFOBOFOBIJA;);)
To mi je nekako logicno!
Zivotna shansa je poput shibice-samo se jednom moze iskoristiti.Pa ti gledaj kako ces da zapalish....

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

19

@Galaksija: Ja u svojoj sobi imam tri - cetiri pauka. To su mi drugovi i nikad nisam sam. Ne diram ja njih, ne diraju ni oni mene, a pravimo drustvo jedni drugima :).
Jednog jutra sam bio duboko uvrijedjen kad sam mog pauka (najveceg) video u cimerovoj sobi. Nije mi bilo krivo na cimera koliko na pauka :(.

Mog kolegu je mnogo strah og golubova i ostalih pernatih zivotinja. Kad god se vracamo sa fakulteta on bezi na suprotnu stranu ulice u kojoj stalno golubovi kljucaju na jednom delu trotoara.

Pitao sam ga je li ga strah od lifta, a on rece da jeste pa dodjoh na genijalnu ideju :evil: ;) ... Sta mislite koju? ;)

20

Citirano

Orginalno od Phikret
Pitao sam ga je li ga strah od lifta, a on rece da jeste pa dodjoh na genijalnu ideju :evil: ;) ... Sta mislite koju? ;)

Da mu kupis sok "Lift"? :D

Social bookmarks