Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško
  • »björn« je autor ove teme

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 20. Oktobar 2004

Francuska i zabrana vjerskih simbola

PARIS - Two Muslim girls who refused to remove their head scarves in class have been expelled from school, and two more risked the same fate Wednesday as officials began punishing those who defy a new French law banning conspicuous religious symbols in public schools.

Two girls, ages 12 and 13, were expelled from a school in the eastern city of Mulhouse on Tuesday night — the first expulsions under the new law, the Education Ministry said.

Two 17-year-old girls risk the same fate when their schools convene disciplinary hearings Wednesday, said Gilles-Jean Klein, spokesman for the Academy of Strasbourg, which oversees schools in the area....
--------
Prevod:
Pariz- Dve muslimanske devojcice koje su odbile da skinu svoje mahrame u razredu iskljucene su iz skole, a jos dve riskiraju istu sudbinu u sredu dok zvanicnici pocinju da spovode zakon o zabrani nosenja vjerskih simbola u skolama-...
---
Kakav je vas stav? Isterati devojcice iz skole zbog mahrame na glavi?Cini mi se da Francuska moze sa demokratijom da se pozdravi od ove jeseni...
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 20. Oktobar 2004

Bjorn, dobro bi bilo, bolje receno neophodno bi bilo, prevesti ovu vest na Bosanski ili Srpski jezik, da bi mogao da ocekujes neki odziv.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

KZK

Početnik

(10)

• »KZK« je muško
  • »KZK« je zabranjen

Datum registracije: 06.10.2004

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 21. Oktobar 2004

Ma konta vechina ovdje o chemu se radi. Prichalo se puno po medijima o ovom. Francuzi su dokazali po ko zna koji put da su jedni od vechih neprijatelja i slugu amerike. Sad mi je posebno drago shto su im oni majmuni torcidashki onda na utakmici hajduk-marsej(ili neki drugi francuski tim, ne sjecham se sad bash najbolje) zaklali onog "bengalskog" pijetla prije utakmice :)) :)) :))
"Svi oni koji su nas izbacili iz ustava neka dobro znaju da mi sa ove zemlje ne idemo nikuda, od istih smo minerala sachinjeni kao i ona i samo su nam njeni plodovi slatki. Mi chemo ovu drzhavu i ovaj ustav poshtovati onoliko koliko i oni nas poshtuju"

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

4

Mislim da je Francuska ovim otisla najdalje od svih zemalja EU i pokazala da od demokratije tu mnogo fajde nema.Daleko nije ni Njemacka u kojoj su u nekim pokrajinama zabranili pokrivenim muslimankama da rade u skolama.
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

5

Citirano

Orginalno od KZK
Francuzi su dokazali po ko zna koji put da su jedni od vechih neprijatelja i slugu amerike.

Ma cudno je sve to. I ja sam u pocetku mislio slicno ko i ti, no da bi se doneo neki objektivan zakljucak treba bolje pogledati situaciju u ovoj zemlji. Naime Francuska je jedna od prvih zemalja u kome je ustanovljen princip laiciteta i odvojena crkva od drzave (ovo je vec posebna tema). Po tom principu religijska pripadnost ostaje u licnom posedu pojedinca i kao takva trebala bi ostati diskretna. Ovo i nije tako lose jer kad u zemlji imate sve postojece religije i stotine nacionalnosti, pa uz to i sukobi koji se desavaju sirom sveta se prenose u zivot gradjana te zemlje, onda vam ostaje samo da religijska ubedjenja ostavite za sebe. Ovde se svi oni koji zive nazivaju Francuzima pa tako ukoliko jedan Francuz musliman il jevrej bude napadnut od drugog Muslimana il Jevreja onda to je drzavni problem jer niko ne bi trebao biti zlostavljan zbog tih licnih religijskih ubedjenja.

Ovaj zakon naravno nije donet mozda u pravom momentu i nije dovoljno bilo dijaloga na pravi nacin da bi kako tako svatila situacija i njegova neophodnost. U francuskoj posebno dolazi do izrazaja religijski ekstremizam, dolazio on od strane Islama Judeizma il Kriscanstva. Da bi malo razumeli o cemu se radi, evo vam primer naseg foruma. Zamislite u jednoj nasoj veri kakve se diskusije ovde vode sa koliko vatre i pristrasnosti. Sta bi onda bilo da je vise religija, da onda oni koji se osecaju ugrozenima postaju agresivni i idu do toga da ugrozavaju ostale. U nasem primeru neko je ovde ugrozen i cak pri toj ugrozenosti postaje nesnosljiv i za nas Neutralne. U Francuskom slucaju, posle 11.9. pojavilo se par ekstremnih struja Islama, koji ne samo da su bili aktivni u svojim zajednicama vec se problem preneo i na skolu, tako da dvojke koje nisu bile do tad pokrivene dolaze sa maramama u skole i propovedaju i ostalima da se pokriju jer je samo tako ispravno. U ovom slucaju drza va je ugrozena jer njen princip laiciteta vise ne vazi, jer onaj koji svoj licni religijski stav pokusava da nametne drugima izlazi iz zakonskih osnova. Da bi se to resilo Francuska poteze za ekstremnim resenjem tako sto zabranjuje bilo koji religijski znak u skolama. Nesto kao nasi moderatori koji jednostavno zatvore teme i podele opomene.

Naravno ovo resenje nikako ne nalazi moju podrsku, mada sam svestan da je problem postojao i da se morao resiti, no cini mi se da postoje i drugi nacini. Kao sto neko rece bolje da tu decu naucimo da zive zajedno i da repektuju razlicitosti, a ne da im jednostavno zabranjujemo da budu razliciti. Trbalo je puno stalozenosti i dobronamernosti, ali sa obe strane, a mozda jos vise sa one nase, Islamske, jer ipak je drzava sila, i ona moze kako hoce, pa eto na kraju onako kako je najgore.

Ne znam, videce mo sta ce bit od svega, no stvarno je steta za one koji su istinski religiozni i kojima nije do politike vec samo do svog licnog pokoravalju Allahu, jer oni su najvise izgubili.
malo za promenu

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

6

Ovo im nije trebalo jer pocinju po tome da lice na nacistisku Njemacku...nemoze jevreji u skole nemoze cigani i slicne stvari od kojih se pocinjalo...Insallah da se ovo ukine, kad tad.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

7

Pa nije bas tako, a interesantno je na primer da i u turskoj postoji ista stvar jos mnogo pre nego ovde
malo za promenu

Kajs

Početnik

(10)

• »Kajs« je muško

Datum registracije: 22.10.2004

• Poruku poslati

8

Petak, 22. Oktobar 2004

Selam alejkum Boshnjacima-Muslimanima!
Ochigleno je da je Islam mnogima u svijetu trn u oku.Mnogi to vide,ali neznaju razlog te problematike koja je uzela maha.Razlichiti se zakljuchci izvode po pitanju tog problema,neki istiniti,a neki prividni,neki chak i netachni.Vecina osudjuje Muslimane nazivajuci ih fundamentalistima i extremistima,a u stvari ne vide prauzroke njihove reakcije.Istina je da mnogi muslimani vishe ne pitaju za cijenu da bi doshli do slobode izjashnjavanja i djelovanja u normalnim zhivotima.Islam je neodvojiv od Politike,politika je ta koja je sistem,drzhach i temelj u izgradnji jednog drushtva.Mi se moramo ukljuchiti u Politiku ma koliko nam to bilo neprijatno,naravno da naglasim ako zhelimo da nam drugi ne kroji kapu.Islam je Vjera koja trazhi od Chovjeka da izgradjuje Moralne vrijednosti kod sebe,a to se kosi sa danashnjim komunizmom i kapitalizmom presvuchenim u demokratiju.Nije lahko danas bit musliman,sachuvat svoj Moral i Dostojanstvo pred tajfunom zvanim amerika i njenim koalicionim partnerima.Mi Muslimani smo prinudjeni da se branimo svim raspolozhivim sredstvima od perfidnog americhkog nasilja.Citiracu nasheg predsjednika Aliju Izetbegovica rahmetli-"Velikim Bogom se kunem robovi bit necemo"...i necemo sigurno.Chovjek bez vjere,bez zakona kojem je priklonjen je zvjer,shta njega kochi da s`jednim emotivnim pogledom na jedan narod koji mu se ne poklanja izvrshi nasilje.Francuska je marioneta u americhkim rukama i ne samo francuska vec` i sve druge manje zemlje koje imaju jaku zhelju za podanishtvom pred mocnicima.Niko nije zheljan extremizma,nikom nije drago opasat se bombom i uletet u neki dragstor,a iza sebe ostavit rodbinu i prijatelje.Chovjek kojem je vjera zakon kreiran na temeljima ljudskih nagona i zhelje za vlashcu je fundamentalizam i extremizam,a ne ono shto jedan slabashni narod radi da bi sachuvao to shto mu je Bog dao u emanet-Dostojanstvo!Onaj ko nema Vjere,ne mozhe mu se vjerovat,taj je sklon svemu,neznash shta te mozhe snac` od njega,njegovo lichno raspolozhenje ti diktira kakav ce tvoj zhivot bit,ili hocesh li zhivjet uopshte.Svijet je postao tijesan za razlichitosti,vlada jednoumlje kojem cemo se il` poklonit il` cemo se branit ko sa chime raspolazhe.
Trebali bismo makar znat da ovaj zhivot ima odredjeno vrijeme.Otici cemo odavde,a kako i gdje?O tome onaj ko ima razuma treba razmislit!
Mlado drvo shto tek pupa,svako ima snage da ischupa,kad se jednom ukorjeni,njega niko ne promjeni!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

9

Petak, 22. Oktobar 2004

Po cemu nije?Samo se ne koristi fizicko nasilje vec zakoni. Isto kao sto komunisti nisu dozvoljavali da se u skolama pominje Bog.Jel to bila demokratija? Ovo je na slican princip jer zeli da unisti ono najvrednije a to je mogucnost na skolovanje mladih muslimanki i tako unazadi cio muslimanski narod u Francuskoj.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

10

Petak, 22. Oktobar 2004

I ja mislim da se radi o gruboj povredi demokratskih tekovina. Ne mislim da je doslo do radikalizacije islama u Francuskoj. Mislim da su evropljani malo zateceni islamskim preporodom koji je u osnovi miroljubivog karaktera te da su zakoni koje donose prije svega politicki motivisani. Barem je u Njemackoj tako a ne vidim da razloga da u Francuskoj bude drugacije.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

11

Petak, 22. Oktobar 2004

Ne slazhem se s’tim da je francuska neprijatelj muslimana, da je uz ameriku itd …

Francuska je evropska zemlja u kojoj najvishe ima muslimana, upravo i ja sam protiv bila shamije u shkoli … ne rade oni to protiv Islama, nema tog pochetka Ramazana, il' slavljena Bajrama da francuska ne chestita Muslimanskim svjetom shto zhivi u njihivoj zemlji !!

Nisu samo zabranili Muslimanima da nose maramu, vech jevrejima kapicu, katolicima krst oko vrata itd … sad shto se prvi sluchaj desio muslimanskim curama to je drugo … ja se pitam shto muslimani ne otvore njihove shkole, normalno uchitelji kao u druge shkole, al' dje mogu bit zabradjene cure, dje se mozhe klanjat itd … u parizu ima vishe jevrejski i katolicki shkoli u kojim idu deca koja nose znak’ pripadnosti vere, roditelji hi shalju u te shkole …

Ne treba to svatit odmah kao napad protiv Islama, neznate vi kol’ko je dobro shto su to zabranili jer tako nema napada po shkolama medju verama, nema razlike ! Kad se vech ide u shkoli ide se da bi se neshto nauchilo, a ne da bi se razlikovali !!

Francuska je laiciska zemlja, laiciske shkole, svi smo jednaki … nek ostane tako …
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 22. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od björn
Ovo je na slican princip jer zeli da unisti ono najvrednije a to je mogucnost na skolovanje mladih muslimanki i tako unazadi cio muslimanski narod u Francuskoj.

Bjorn, ne verujem a i ne zelim da verujem da je tako kao sto ti mislis. Prvo ja bar koji sam ovde nemam taj osecaj da se sa namerom neko moze okomiti na muslimanski narod i to sam iz jednog razloga sto su Muslimani. To se desavalo u istoriji, ali ti bolesni periodi su srecom nestali, bar ja tako smatram i zelim svim srcem da verujem u to. Da nije tako davno bi otisao iz ove zemlje.

Naravno reko da je ovaj zakon donet sa mnogo trapavosti, ali u principu pre da bi se zastitili principi na kojima se zasniva ova drzava. Sigurno je da je Evropa zatecena Islamom, no Francuska ima duze iskustvo sa tim jer mnoge njene nekadasnje kolonije su bile Islamske, tako da im Islam nije toliko stran, veruj mi mnogo manje nego na primer nekom Srbinu iz Sumadije, il iz Raske ako vec hoj.

Jeste da smo mi svi poskakali u odbranu demojratije, jeste da je ova zemlje neka kolefka toga, i neki evropski vodic u tom smislu. No ako vec hoces, te demokratije takve savrsene nema u puno drugih zemalja. Svaka zemlja pokusava da zadrzi one tradicionalne vrednosti i ako se svet menja. Evo sto se niko ne pobuni na primer sto se u Saudijskoj Arabiji ne postuje demokratija, te se zene obavezuju da nose maramu i ako nisu na primer Muslimanke. Trebalo bi se gledat u nekom globalnom pogledu, i pokusati razumet i sagledat situaciju.

Veruj mi da ni ja sam da sam na mestu ovoga koji je donio zakon ne znam sta bi radio. Sto se tice komentara da nije doslo do radikalizacije Islama, pa to je naravno tacno, jer je Islam lijep i put sredine i ljubavi i ne moze biti radikalan. No dolazi do radikalizacije nekih grupacija koje se prestavljaju u ime Islama i koji cine stvari koje ni Islam ne odobrava, pa onda ni onaj koji je neupucen ne zna kako reagovati na to, vec poseze za agresivnim merama.

Slicna je stvar na nasem forumu, kad neko dodje i u ime Islama iznosi koje kakve lazi i prestavlja ih kao istinite i radikalizuje situaciju e onda takvima jednostavno Moderator udari ban, es sad da nekim slucajem Moderator nije bas upucen te ne zna da prebere onda bi on svima koji lice na onoga prvog udario banove, kao sto Francuska banova sve ove devojke koje se pokrise. No u tom slucaju ja ne bi optuzio moderatora za neki tajni plan da se istrebe svi ovi, no prije bi ukazao na gresku koju cini iz ne znanja. No naravno ona strana banovana i ode uvek optuzi Moderatora i celu Administraciju pa i nas Neutralne za neke smisnjene i organizovane podvale.

Ko hoce nek veruje u to, ja ne mogu, al eto volio bi da bar u ovoj ovde zemlji bude vise tolerancije i dobronamernosti, sa obe strane.
malo za promenu

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

13

Subota, 23. Oktobar 2004

Srce i Andric

"Najsladje sam - nastavlja Andric- godine 1945. stavio svoj potpis na predlog Zakona o skidanju zara i feredza; pokrivanje je unizavalo zenu"

(SA IVOM ANDRICEM - Ljubo Jandric, Srpska knjizevna zadruga, Beograd ,1977, strana 125.)

Francuska, pa da... oni su napravili KIP Slobode

KZK

Početnik

(10)

• »KZK« je muško
  • »KZK« je zabranjen

Datum registracije: 06.10.2004

• Poruku poslati

14

Subota, 23. Oktobar 2004

Ma francuska ima svoja groblja u srbiji i oni su ko nekakav njihov saveznik. Shta ochekivati drugo od srpskog saveznika u vechini ratova(pa i ovim posljednjim) ?( X(
"Svi oni koji su nas izbacili iz ustava neka dobro znaju da mi sa ove zemlje ne idemo nikuda, od istih smo minerala sachinjeni kao i ona i samo su nam njeni plodovi slatki. Mi chemo ovu drzhavu i ovaj ustav poshtovati onoliko koliko i oni nas poshtuju"

Social bookmarks