Niste prijavljeni

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

41

Petak, 17. Februar 2006

Selam alejkum

Zanima me kako je moguce doci do emisije gde je Muftija nastupao kao gost? Hoce li emisija biti na internetu ili ne?

Wassalam.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

42

Petak, 17. Februar 2006

Jedan momak radi na tome da emisiju postavi na internet. Ako uspije javicu ako Bog da.

Druga mogucnost je da ti posaljem DVD postom. Nadam se da ce biti spreman za dan-dva.

Evo malo detalja iz emisije:

http://www.dijaspora.org/index.php?optio…d=251&Itemid=47
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

43

Petak, 17. Februar 2006

Sinoc je na Regionalnoj televiziji emitovana repriza emisije "Klopka", tako da pretpostavljam da se kod njih moze nabaviti DVD ili neshto slichno, ali s obzirom da je Ibn Masud iz New Jersey-ja, ne verujem da mu to puno koristi.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

44

Petak, 17. Februar 2006

Gledao sam u sredu samo poslednji 15 minuta emisije "Klopka" pa cu se samo osvrnuti na ono sto ste ovde primetili a da je iz tog je dela emisije. Primecujem vasu zajednicku izjavu tj. saglasnost u negativnom stav prema onom beogradskog studenta koji je postavi poslednje pitanje.

Mene nimalo ne cudi jer mi je sasvim normalno ocekivati da on kako pripadnik druge vere razmislja vrednosno drugacije o vremenu vladavine turaka od nas samih.
Ocigledno je bilo, a to se dalo primetiti u njegovom samom glasu i nacinu postavljanja pitanja, da on zeli slavodobitno pozvati se na istoriske "cinjenice" iz knjiga i time unezgoditi poziciju muftije.
Bas zbog te namere da stavi muftiju u tesku situaciju smatram da tom studentu muftija treba biti zahvalan jer mu je pruzuo priliku, za pravo, da demonstrira svoju smirenost koja je neophodna u takvim pitanjima i kao drugo odreaguje negodovanjem tj da na uvid stav IZ na sve ono sto je taj izlozio u svojoj konstataciji. Mislim da je muftija oboje besprekorno ucinio i da je veleumno reagovao, smatram da je upravo tu najvise poentirao.

A to znam po mojem babu jer je on tu dao odushka svom odusevljenju i poceo je da mu aplaudira :D

I jos nesto sam primetio, a mozda mi se to eto samo cini, jer sudim na osnovu odgovora na poslednje "klopka pitanje" da se onaj bash iz bozluk, posto posle zavrsene medrese vise ne zna gde pripada strucno, ali se zove Ejub ne srodi prvo sa pitanjem prije nego sto odgovora jer ono sto daje za odgovor nema nikakve veze sa postavljenim pitanjem.

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

45

Petak, 17. Februar 2006

Selam alejkum

Ed, hvala puno informaciji i bas mi je drago videti da i na nasim prostorima ima takvih dijaloga u vezi islama, kriscanstva, zapada i tako dalje. Inace mi se svidja izjava da je nas Muftija sandžački 'naglasio da ne postoji sukob civilizacija i da je taj termin apsurdan i teoretski neodrživ i da u praksi nikada do toga ni dolazilo nije. Odbio je prihvatiti neke tvrdnje da su se u historiji vodili vjerski ratovi i da takvi ratovi uopšte postoje ali je rekao da postoje ratovi koji se vode u ime vjere kao što postoje i ratovi koji se vode u ime nafte'.

Ovo je interesantno jer bas prije neki dan jedan Rabin u nasem casu je prezentirao i sumirao jednu knjigu od Richard Bulliet-a 'The Case for Islamo-Christian Civilization' gde autor argumentira da nema nikakvog sukoba medju civilizacijama i da je to mit. Takodje je spomenuo da treba transformirati neke pretezne istorijske naracije koje su pogresne i stetne (u Kriscanskom zapadu i Islamskom svijetu). Autor takodje prikazuje neke paralele izmedju razvoja Islama i Kriscanstva i jos nekih stvari. Kako mi je Rabin objasnio da je ova knjiga bila ustvari odgovor na knjigu poznatog politickog naucnika Samuel Huntington-a 'The Clash of Civilizations' ili na nasem 'Sukob Civilizacija'. Naravno, Rabinu se jedino nije svidelo sto je autor iskljucio jevreje i njihovu ispovijest i odjednom je uzviknuo u sred casa 'Pa dobro, gde su ovde jevreji?' Dok smo se mi muslimani i kriscani slatko nasmejali....

Inace Ed, gde si ti brate? Nismo se odavno culi. Sta ima novo???

Wassalam

kaleks

Učenik

(10)

• »kaleks« je muško

Datum registracije: 18.02.2006

• Poruku poslati

46

Subota, 18. Februar 2006

Za Muftiju sve naravno sve naj. Nedostaju mi njegova predavanja koja bi ranije odrzavao u pazarskim dzamijama.
Mnogi ljudi bi voleli da slusaju njegov ders narocito sad kad je pokazao snagu svoje reci u javnim glasilima.

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

47

Subota, 18. Februar 2006

Los gest italijana...

Jedan od funkcionera u vladi Italije se u javnosti pojavljivao u majici sa karikaturama ...

U Bengaziju policija je pokušala da suzavcem i pucanjem razbije proteste ispred italijanske ambasade, koja je zapaljena. Demonstrante je isprovociralo ponašanje italijanskog ministra Roberta Kalderolija, koji je nosio majice sa odštampanim karikaturama. Premijer Silvio Berluskoni zatražio je zbog toga njegovu ostavku.

Najmanje deset osoba je poginulo u metežu koji je nastao tokom protesta ispred italijanskog konzulata u Bengaziju, koji su sinoć organizovali muslimanski vernici, ogorčeni gestom italijanskog ministra.

Italijanski ministar za reforme Roberto Kalderoli podneo je ostavku posle nemira u Libiji koji su izbili zbog karikatura proroka Muhameda koje je on nosio na majici. "Podneo sam ostavku", rekao je Kalderoli, a prenela je italijanska agencija Ansa.

Kalderoli je bio pod velikim pritiskom da podnese ostavku, pošto je u javnosti nosio majicu sa karikaturama Muhameda, što je izazvalo proteste ispred italijanskog konzulza u Bengaziju u kojima je deset osoba poginulo.

Fondacija Gadafi, na čijem je čelu jedan od sinova libijskog predsednika Moamera Gadafija, zatražila je danas od Rima da preuzme hitne mere protiv ministra punog mržnje i rasizma i upozorila da bi u suprotnom, interesi Italije i odnosi sa Libijom prešli u delikatnu fazu i da bili bi razmotreni.

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

48

Subota, 18. Februar 2006

za tog muftiju svaka cast kad je pametan i skolovan.
interesuje me od ovih sto izginuse koliko njih se zapitalo kakva bi bila muhamedova reakcija na sve to

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

49

Nedjelja, 19. Februar 2006

Била опет реприза са Ефендијом Зукорлићем..... (o) (o) (o)

Као и претходна тако и ова,гледала се са великом пажњом.
" Bilen alemlere rahmettir "

seeker

Početnik

(10)

Datum registracije: 18.01.2006

• Poruku poslati

50

Ponedjeljak, 20. Februar 2006

... da se vratimo na temu.

Vidje Ahmeda Ebu Džehl i reče:
"Lošeg li lika od Hašimija izraste!"
Reče Ahmed njemu smjerno:
"Istinu reče, premda si kvaran!"
Vidje ga Siddik, reče:"O Sunce,
ni istočno, ni zapadno, zasjaj!"
Reče Ahmed: "Istinu reče, dragi."
Prisutni zboriše žustro Ahmedu:
"Reci pravo: Zašto potvrdi oba govora ova?"
Reče: "Ja ogledalo sam srca vaših,
Turčin i Indijac u meni vide ono što jesu!"

(Mesnevija)

Također se prenosi da je Isa a.s. na riječi slične Ebu Džehlovim dao komentar da čovjek od sebe ne može ponuditi ništa do onoga što je već u njemu. Ni bolje, ni gore.

Mevlana kaže da svaki čovjek vidi onako kakav i sam jeste i čuje onako kakav jeste. Čovjekovo ponašanje posljedica je njegova morala. Ukoliko mu je moral lijep, vidjet će djela drugih ljudi lijepim. Ukoliko pak bude imao loš moral, i djela drugih ljudi će vidjeti lošim. Čovjek, dakle, uvijek gleda u svijet, ljude i stvorenja te ih na osnovu svoje duše doživljava.

Poslanici su ogledalo drugim ljudima.

Ovo su riječi koje su mi najviše umirile i razgalile srce.
Ali zašto nema ni jednog imama ili bilo koga drugog iz IZ koji bi se sjetio ovih riječi i prenio nam ih. Zašto sam to morao čuti od čovjeka koji ima "samo" osnovnu školu.
Ovo je Turska, Muamere!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

51

Citirano

Orginalno od sans
Voditelj, Olivera je svakako bila na visini zadatka, i stvar je individualne percepcije šta se pod njenim zadatkom smatra i šta se očekuje od nje.

Pa nije bas stvar individualne percepcije šta se pod njenim zadatkom smatra i šta se ocekuje od nje. Na sajtu BK tlevizije je definisano:

Аутор и водитељ емисије Оливера Ковачевић труди се да уз помоћ одабраних гостију омогући гледаоцима да се информишу о тренутним дешавањима [U]али и да се забаве[/U].

Procitavsi ovo bi mi jasno zasto mi je Olivera isla na zivce. Pokusala je da ispuni i drugi dio svog zadatka, tj. da zabavi publiku (valjda otuda cesta prekidanja sagovornika) sto se u jednoj emisiji sa jako ozbiljnom temom ipak pretvorilo u iritiranje. Ni ja nisam ocekivao da ona gostima postavlja pitanja koja im odgovaraju ali sam ocekivao i prizeljkivao pitanja koja meni pokraj malog ekrana odgovraraju, tj. prizeljkivao sam provokativna pitanja koja pogadjaju u centar. To se u dobrom dijelu emisije i desilo ali, da ponovim, cesta izvankontekstualna upadanja u rijec su mi donekle pokvarila merak.

Citirano

Oliver Potezica je ostavio daleko najsnažniji utisak na mene, jer je govorio onda kad treba, ono što treba i u okvirima onog što zna i za šta ima vremena. U par navrata upravo on je pomogao Muftiji da se "iščupa" iz situacija u koje je zapao "ne svojom voljom ali svojevoljno".

Mahsus sacekah reprizu jer su mi ova 'cupanja' promakla u direktnom prenosu. Osim sto je pomogao muftiji u pronalazenju naziva knjige Francisa Fukojame ja vise niti jedno drugo 'cupanje' od strane odlicnog Potezice ne primjetih. A jeste se nadovezivao na neke odgovore sto je uostalom cinio svako svakom u studiju. E sad, mozda se htjelo naci smisao tvrdnji da muftijin nastup svakako nije bio "Crno bez imalo belog".

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
Zanima me kako je moguce doci do emisije gde je Muftija nastupao kao gost? Hoce li emisija biti na internetu ili ne?
....
Inace Ed, gde si ti brate? Nismo se odavno culi. Sta ima novo???

Ibn Masude hvala na interesovanju, tu sam. Isto bih mogao i ja tebe da pitam, pa gdje si ti :) . Nedostaju mi tvoji upisi. Eno na dzemat.org-u je postavljen link pa mozes pogledati emisiju. Urednik tamosnjeg sajta se potrudio da je ucini dostupnom potrosacima interneta.

A juce su u Turskoj odrzane demonstracije i koliko sam mogao zakljuciti na osnovu kratkog izvjestaja izgleda da su protekle u najboljem redu.

• »brat-turcin« je muško

Datum registracije: 16.09.2003

• Poruku poslati

52

esselamu alejkum
selam za sve clanove i goste foruma.nemam puno vremena pa nisam uspeo da pratim u potpunosti sva desavanja u vezi karikatura.drago mi je sto sam danas procitao vase komentare u vezi karikatura..ovdje u turskoj se svi zalazu za diplomatsko resenje koje je po mom misljenju nemoguce jer u srzi cele ove stvari lezi mrznja prema muslimanima..sa kojim prvom se trazi od muslimanski vodja da se uzdrze od reakcija kad je dotknuto ono sto je najsvetije..sa kojim pravom danski predsednik trazi pomoc od turskog prmijera za diplomatsko resenje krize a nijem mu i nije palo na pamet da se javno izvini za ono sto je ucenjeno pejgamberu 1.4 milijrde ljudi.. ;( ..nisam za nasilje i osudjujem ga..ali tesko je suzdrzati se..nisam video karikture i hvala dragom ALLAHUdz. sto nisam ali i sama pomisao na to podize mi adrenalin u krvi i tera me da mrzim ljude i drzavu u kojoj se toboze postuje sloboda stampe..da je nekim slucajem dotaknut ISAa.s. pitam se da li bi tada bila vazeca sloboda stampe.. :( ..ljudi koji zive na zapadu sticu pogresnu sliku o islamu MUHAMMEDUs.a.v.s. i muslimanima cak se i cude i ne mogu da veruju da deci dajemo imena ISA i MUSA..bez sumnje ce one koji su odgovorni za ovo stici kazna a to je dzehenem u kojem ce gorivo biti ljudi i kamenje a siguran sam da ce i na ovom svetu zazaliti za ovim sto su ucinili
DA NAM DRAGI ALLAHdz. POMOGNE DA U OVIM TESKIM TRENUCIMA IZADJEMO KAO POBJEDNICI
esselmu alejkum

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

53

DANI: Suđeni ste i odrobijali svoje stavove, zato Vas pitam: ko ima pravo postaviti granice slobode mišljenja i govora?

SPAHIĆ: Sloboda mišljenja, govora i pisanja je svojstvo svakog Božijeg poslanika i vjerovjesnika i baština svih religija, jer nema Božijeg poslanika kome nisu prijetili kamenjem i smrću kada je nastupao sa slobodom. Jedini prostor vjere jeste sloboda. Pitanje vjere kao određenja čovjeka iznutra i pitanje slobode kao zavičaja u kojem vjera živi je pitanje svih pitanja. Sloboda je zrak za vjeru. Ne može nijedno biće postojati bez zraka. Ljudi ne mogu vjerovati bez slobode. Sloboda je onaj vlastiti moralni imperativ iznutra. Sa stajališta vjere, granica ljudske, pojedinačne, posebne i opće odgovornosti je granica slobode, a granica dužnosti je granica mogućnosti. Izvan slobode ne mogu postojati vjernici, mogu postojati samo dresirana bića u ime vjere, a vjera daje sadržaj, cilj i smisao ljudskog života dok je sloboda jedini zrak, jedini prostor u kojem vjera može živjeti. Riječi vjera, sloboda, odgovornost, dužnosti i pravo su blizanci koji se ne mogu rastavljati.

Preporucujem citanje cijelog intervjua kojeg je Mujki Spahic dao Danima u povodu karikatura i demonstracija.

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

54

Utorak, 28. Februar 2006

Islamska zajednica poziva na bojkot danskih proizvoda

CRNOGORSKI MUSLIMANI SE PRIDRUŽILI OŠTROJ OSUDI OBJAVLjIVANjA KARIKATURA PROROKA MUHAMEDA

~Rifat Fejzić kaže da se Islamska zajednica na taj način pridružila svim muslimanima u svijetu koji su izrazili negodovanje vezano za ono što je objavio danski list

Odbor Islamske zajednice Podgorice preko svog oficijelnog veb sajta već nekoliko dana poziva na bojkot proizvoda koji stižu iz Danske. Na taj način vjerska organizacija muslimana u Crnoj Gori podržala je odluku većine islamskih zemalja koje su uvele bojkot danskih proizvoda zbog činjenice da su najprije u ovoj državi, a kasnije i u drugim skandinavskim zemljama, objavljene karikature koje proroka Muhameda predstavljaju kao teroristu. Reis Islamske zajednice Crne Gore Rifat Fejzić kaže da se Islamska zajednica na taj način pridružila svim muslimanima u svijetu koji su izrazili negodovanje vezano za ono što je objavio danski list i s obzirom na ustrajnost vlade Danske da se ni pokoju cijenu neće izviniti zbog toga.
- Muslimani Crne Gore nijesu imali proteste nakon objavljivanja karikatura uvredljive sadržine, ali su svoje nezadovoljstvo izrazili na taj način, naravno kulturno, bez paljenja zastava i bez vrijeđanja bilo čijih nacionalnih, vjerskih ili nekih drugih simbola. Imamo slučaj hrvatskog “Nacionala” koji je objavio te karikature. Odmah nakon toga hrvatska vlada, Sabor i predsjednik Republike Hrvatske su se izvinili. Muslimani su očekivali to isto i od danske vlade - rekao je reis Rifat Fejzić.
Upadljivo istaknuti link “Bojkot danskih proizvoda” na sajtu Odbora Islamske zajednice Podgorice vodi do dokumenta JPG formata na kome su prikazani zaštitni znaci 33 danske robne marke. Tu se, između ostalih, nalazi logo popularnih konditorskih proizvoda “Kinder”, kao i brendova “Lego”, “Riberhus”, “Klover”, “Yoggi yangster” i drugih. Bojkot danskih proizvoda koji sprovode mnoge bliskoistočne zemlje doveo je do toga da su već nekolike kompanije iz te zemlje najavile otpuštanje zaposlenih.
Karikature Muhameda, čiji je autor Danac Kurt Vestergard, objavljene su prošlog septembra u danskoj dnevnoj štampi. Burna reakcija muslimanskog svijeta, koja se ogledala u nasilnim protestima širom islamskih zemalja, počela je tek prije dvadesetak dana kada je tamošnja javnost upoznata sa njihovim postojanjem. U talasu nasilja u Nigeriji ubijeno je 45 hrišćana i spaljeno 11 crkava, dok je u Turskoj ubijen jedan rimokatolički sveštenik. Mrtvih je bilo i u Libiji, Avganistanu i Somaliji. Život karikaturiste Kurta Vestergarda ucijenjen je na milion dolara.
Zemlje kao što su Iran, Irak, Liban, Sirija, Egipat i Pakistan prekinule su diplomatske odnose sa Danskom. U Iranu i Pakistanu čak su zapaljene kancelarije danske ambasade, a paljene su i zastave Danske i drugih skandinavskih zemalja. Protesti muslimana nisu zaobišli ni evropske prestonice, a najmasovniji su bili u Londonu.
Srpska pravoslavna crkva osudila je objavljivanje karikatura proroka Muhameda uz ocjenu da one predstavljaju ruganje osnivaču islamske vjere, duhovno nasilje i uvredu.

http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika=Eko…27&clanak=48963

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

55

Utorak, 28. Februar 2006

Jedan, rekao bih nes(p)retan potez "Preporoda" imao je za posljedicu da Amila Omersoftić reaguje (a sto prenose "Dani") i zatrazi ni manje ni vise nego ostavku Reisa i glavnog urednika "Preporoda". O cemu se radi. "Preporod" je objavio karikaturu u kojoj se ukazuje na dvostruke standarde u zapadnim medijima. Na toj karikaturi urednik jednih zapadnih novina staje u odbranu zabrane rasistickih i antisemitskih karikatura ali dozvoljava stampanje karikature Muhammeda a.s. pod izgovorom da se radi o slobodi stampe. I sve bi bilo u najboljem redu da redakcija "Preporoda", valjda u zelji da bude sto transparentnija, nije uradila isto ono zbog cega su proteklih dana gorjele zastave sirom svijeta. Objavljujuci pomenutu karikaturu posredno su objavili i karikature Poslanika a.s.!!!

Na ovom linku mozete procitati clanak novinarke Vedrane Seksan u kojem se pominju dijelovi pisma Amile Omersoftić .

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

56

Utorak, 28. Februar 2006

Citirano

Orginalno od PASHA

Odbor Islamske zajednice Podgorice preko svog oficijelnog veb sajta već nekoliko dana poziva na bojkot proizvoda koji stižu iz Danske.

Bojkot danskih proizvoda koji sprovode mnoge bliskoistočne zemlje doveo je do toga da su već nekolike kompanije iz te zemlje najavile otpuštanje zaposlenih.

http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika=Eko…27&clanak=48963

Shala nije Crna Gora :D
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

57

Srijeda, 01. Mart 2006

Citirano

Orginalno od ed
I sve bi bilo u najboljem redu da redakcija "Preporoda", valjda u zelji da bude sto transparentnija, nije uradila isto ono zbog cega su proteklih dana gorjele zastave sirom svijeta. Objavljujuci pomenutu karikaturu posredno su objavili i karikature Poslanika a.s.!!!

Da ima ***** urednik Preporoda bi sam dao ostavku. Ovo je greska koja se ne moze oprostiti.
Veliki minus za Rijaset. xx(

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

58

Utorak, 14. Mart 2006

Nije vezano za karikature ali u sustini problem je isti.

Ime Allaha dz.s. se ovih dana valja po podu djecijih soba i po mnogim fudbalskim terenima. Mozda i ovo izazove neke reakcije. Ja nasu loptu prefarbah ;)

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

59

Utorak, 14. Mart 2006

muftijino gostovanje u Klopci

Citirano

Orginalno od ed
Jedan momak radi na tome da emisiju postavi na internet. Ako uspije javicu ako Bog da.

Ede, je li taj momak uradio to? Ako nije, znaš li kako mogu nabaviti snimak za neke prijatelje iz Bosne?
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 16. Mart 2006

U mom cetvrtom postu iznad ovoga imas pri dnu link sa kojeg se moze skinuti emisija.

Social bookmarks