Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Manager1959« je muško

Datum registracije: 09.04.2012

• Poruku poslati

21

Ponedjeljak, 09. April 2012

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 10. April 2012

Niko narod da pomjene.Hajmo malo da sagledamo perspektivu bavljenja Muftije politikom i kandidaturom za predsjednika Srbije.Da li ce IZ dobiti ili izgubiti?Ed se ufatio ustava IZ. a, sta ako ce narod zivjeti bolje od Muftijinog bavljenja politikom.

Kako niko, pa ja sve sto rekoh ovdje rekoh bas zbog tog naroda. A za narod je najvaznije da se uspostave civilizacijske norme, pravila po kojima ce se organizovati zivot u zajednici. Kada to uradis onda si siguran da narod nece niko uzjahati. Pa sta drugo rade ovi arapski diktatori nego su sebe stavili iznad zakona. Kako bi se inace odrzali ovako dugo na vlasti. I onda godinama ispiraju mozak narodu i plase ih uspostavom reda kao sejtanom. Da ti odgovorim direkno na to hipoteticko pitanje: Mozda ce narodu biti bolje ako se muftija bude bavio politikom. Mozda hoce, mozda nece. A moze im biti bolje samo pod jednim uslovom: on MORA bezuslovno i bez odlaganja da podnese ostavku na sve funkcije u IZ. Ne moze se do halala preko harama! On ne moze da bude iznad zakona i svi oni koji mu pomazu u tome ili sute o tome su direktni saucesnici i bice suodgovorni za urusavanje ugleda IZ-e, za gubljenje povjerenja u nju i za produbljavanje krize koja po mom misljenju slijedi. U prvoj liniji mislim na sve hodze koje su se uhljebile u IZ a onda i na sve aktiviste koji iz Bog zna kojih razloga pruzaju podrsku muftiji u njegovom politickom hodu. A najveci krivci za ovaj hal u koji smo upali su bosnjacki intelektualci.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »ed« (10. April 2012, 00:45)

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

23

Utorak, 10. April 2012

Najveci krivac je vlast u Srbiji koja je pokusala da razbije IZ na celu sa Muftijom.Poredjenja sa arapskim diktatorima ti nije u redu jer su arapski diktatori imali drzavu i njene aparate (vojsku,policiju i tajne sluzbe) uza sebe a, Muftija ih ima protiv sebe.Kandidatura za presjednika drzave je u ovoj situaciji mudar potez koji se ne kosi sa ustavom IZ.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

24

Utorak, 10. April 2012

Poredjenja sa arapskim diktatorima ti nije u redu jer su arapski diktatori imali drzavu i njene aparate (vojsku,policiju i tajne sluzbe) uza sebe a, Muftija ih ima protiv sebe.

Da se razumijemo, ne poredim ja nikoga sa arapskim diktatorima. Ja govorim o toj devijaciji u zajednici. To je bolest drustva, pojedincima davati privilegiju da uzivaju imunitet u odnosu na principe, pravila i zakone. Naveo sam te diktatore kao primjer za to. Ali to ne mora da bude na nivou drzave. Mozete imati pojedince koji su se izdigli iznad zakona ili principa u porodici, u partiji, u firmi, u vjerskoj zajednici ... U principu, stvar je ista. Ako danas muftiji dozvolimo da krsi odluke koje je donio rijaset a koje jos vaze, moracemo to uvijek da mu dozvoljavamo. I ne samo njemu, moracemo to i ubuduce da dozvoljavamo i njegovim nasljednicima. Dokle? Gdje je kraj? Gdje je tu pravda, gdje je tu islam? Ne, nema gledanja kroz prste nikome!

A jeste li primjetili da se muftija u dosadasnjim nastupima ni jednom nije osvrnuo na te odluke rijaseta iz 2002. Uvijek govori o Ustavu gdje se provlaci kroz iglene usi. Tamo gdje je ocigledno da je presao granicu, to ne spominje.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

25

Utorak, 10. April 2012

Ja sam misljenja da se pitanje IZ moze rijesiti samo politicki.I ne samo pitanje jedinstva IZ, vec i ptanje BNV,akreditacija Internacionalnog Univerziteta, kao i vracanje vjeroucitelja u skole.Kad vec napisah ovo sve, Ed sta mislis jel' krsenje zakona i ustava od strane vlasti u Srbiji ovo sto sam prethodno nabrojao.Voleo bih kad bi mogao neko da mi kaze gdje je linija izmedju vjere i politike.Jel' linija tamo gdje je rekao Ugljanin da "Mesihat vise ne postoji" ili je tamo gdje je rekao bivsi ministar vjera Radulovic kako prvi put cuje da ce neko da proba da osnuje jos jednu IZ a, onda nakon 3.mjeseca registruje jos jednu IZ.20.godina Ljajica i Ugljanina na poltickoj sceni Sandzaka je mnogo brate, nek idu u penziju nek puste mladje i pametnije i postenije i sposobnije od njih jer takvih imamo.

Datum registracije: 12.12.2010

• Poruku poslati

26

Utorak, 10. April 2012

ed: Kakva zbrka, kakvo sirenje neistina samo da bi se odbranilo ono sto se odbraniti ne moze. Apsolutna je laz da su svi sultani u osmanskom carstvu bili i politicki i vjerski poglavari. Evo ko ne voli da cita knjige moze da pogleda seriju o sultan Sulejmanu gdje se vidi da on ima politicku vlast dok je u poslovima vjere vrhovni autoritet sejhul-islam.
Aha znaci ti tvoje znanje ed skupljas po takvim izmisljenim serijama i sapunicama? Nema sta ovim da dodam sam si se diskvalificirao.

Stotinjak turskih demonstranata okupilo se ispred zgrade jedne televizijske kuće u Istanbulu prosvjedujući zbog nove serije u kojoj je sultan Sulejman Prvi, iz vremena Otomanskog carstva, prikazan kako pije alkohol i udvara se ženama.
On je, također, prikazan kako pije alkohol, koji islam zabranjuje. Sultani u Otomanskom carstvu bili su ujedno i kalifi, ili islamski lideri, dok teokratija nije zbačena sa vlasti. Sekularna turska republika potpuno je ukinula kalifat 1924. godine. Demonstranti kažu da je sultan Sulejman Veličanstveni bio moralna i ispravna povijesna ličnost u svakom pogledu i da je ružno prikazivati ga kao nekoga tko je pio alkohol i uživao u odnosima sa ženama.

http://www.poskok.info/index.php?option=…ijet&Itemid=221
Allah dž. neće izmjeniti jedan narod, dok taj narod ne izmjeni sebe.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

27

Srijeda, 11. April 2012

Aha znaci ti tvoje znanje ed skupljas po takvim izmisljenim serijama i sapunicama? Nema sta ovim da dodam sam si se diskvalificirao.

Izvini ali tvoji komentari ne zasluzuju ni jedno jedino slovo reakcije. Ali uvijek kada pomislim da ignorisem upitam se, obzirom da je ovo javna diskusija, koliko njih je nasjelo na tu pricu i osjetim se duznim da odgovorim. Lijepo ti napisem da ko ne voli da cita kjnige ... Dakle, nisu sapunice izvor vec knjige. A sapunica je pomenuta u ovom slucaju jer je jako puno gledana a i pokazuje jedan detalj koji je tacan i koji demantuje tvoju pricu. U osmanskom carstvu sultani su imali politicku i vojnu moc dok je za pitanja vjere bio zaduzen sejhul-islam. I taj sejhul-islam nije pretendovao na politicku vlast jer da jeste ne bi mu glava na ramenima ostala. Sto se tice halifa, narocito onih prvih generacija, oni su imali politicku vlast a ujedno su kao ashabi imali i vjerski autoritet. Ali to je bio prirodan slijed dogadjaja i odnosa nakon poslanickog perioda. Vremenom, taj model postaje neprimjenjiv i on, nakon cetrnaest vijekova sa Islamskom zajednicom danas i sa muftijom ima veze kao sto Carli Caplin ima veze sa iPhonom. Na zalost, nepismena omladina danas siri gluposti i prosipa suplju pricu o tome kako se Islamska zajednica mora mijesati u poitiku jer u islamu nema odvojenosti politike od vjere. Pri tome pokazuju da nemaju pojma ni o politici ni o vjeri. Vec sam pojasnio ali fakat treba stalno ponavljati. Ono na sta muslimani ne bi smjeli nikada pristati je da odvoje islamske vrijednosti od politike, de sekularizuju svoj pristup politici i da pri bavljenju politikom zaborave da su muslimani, da zanemare etiku jer politika bez etike je politika koja radja zlocin. E to je jedna stvar. A sasvim druga stvar su hodze, Islamska zajednica i njihova uloga u svemu ovome. Oni Imaju misiju sirenja islamske rijeci, morala i tewhida. Dakle, oni rade na ispunjenju islamskog ideala: jedinstva umeta. I moram li sada da nacrtam kako bi shvatili da svako petljanje sa politikom, politickim partijama, nacionalnim i politickim projektima i te kako ugrozava ove ciljeve i Islamska zajednica umjesto da bude neko ko nam rjesava problem postaje i sama problem. Svako petljanje IZ u politiku prijeti da pocijepa dzemat i unosi razdor medju muslimane. Ko to ne vidi sa njim ne vrijedi o ovome ni diskutovati.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško
  • »Nihad« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

28

Četvrtak, 12. April 2012

Krik upozorenja državi

Muftija Muamer Zukorlić, nezavisni kandidat za predsednika Srbije, u predizbornom razgovoru za Danas

RAZGOVOR
AUTOR: SLAĐANA NOVOSEL

Novi Pazar - Moj osnovni motiv za predsedničku kandidaturu je da ono u šta verujem i što smatram ispravnim za spas države i društva učinim dostupnim javnosti. Ne postoji bolji način da se to ponudi svim građanima Srbije od kandidature za predsednika Republike. Na ovu odluku uticalo je i moje uverenje da je ovo način da nagomilane probleme u Sandžaku, probleme s kojima se suočavaju bošnjački narod i manjinske zajednice u Srbiji i svi oni koji se osećaju ugroženim, pokušamo da rešimo novim pristupom celovitosti, a ne partikularnosti - objašnjava muftija Muamer Zukorlić u razgovoru za Danas motive svoje kandidature za predsednika Srbije.

Prethodnih meseci građanima Sandžaka ste nudili opredeljenje između dve opcije - sandžačke i probeogradske. Šta je novo u vašoj ponudi građanima Srbije?

- To važi kada su u pitanju lokalni i parlamentarni izbori i tu se ništa nije promenilo. U dosadašnjoj praksi smo imali da građani izaberu svoje predstavnike na osnovu političkih ponuda i obećanja, a nakon toga oni zaborave na osnovu čega su dobili te izbore i počnu da predstavljaju samo lične i političke interese ili interese pozicija vlasti ovde u Sandžaku ili Beogradu. Ovi izbori na lokalnom i parlamentarnom nivou biće rasplet između te dve varijante i kraj tog snishodljivog i poltronskog odnosa prema režimu.
Predsednički izbori su nešto drugo. Tu kandidat mora da ponudi program i za one koji će glasati za njega i za one koji to neće. To je još jedan od razloga što svoju kandidaturu nisam doživeo kao par ekselans politički akt, pogotovo ne partijski, jer je uloga predsednika države mnogo više od dnevne politike. Zbog toga tvrdim da je moj program najkvalitetniji, uprkos svim predrasudama. Izborom mene za predsednika, Srbija će dobiti jedan potpuno novi zamah, novi preporod unutar nje i potpuno novu energiju u međunarodnim odnosima. To će biti briljantna poruka Zapadu da Srbija ima kapaciteta da nekoga koga doživljava kao drugačijeg ima na svom čelu. Svi beogradski režimi su se do sada vezivali za totalitarne sisteme u islamskom svetu i sada nakon odlaska Sadama, Mubaraka, Gadafija i na ivici sirijskog režima, Srbija je ostala bez prijatelja. Jedini način da brzo popravi te odnose jeste da izabere mene za predsednika.

Da li ste prekršili Ustav Islamske zajednice BiH, u čijem sistemu je IZ u Srbiji, i Odluku o zabrani imamima i verskim službenicima da se bave politikom, koju su doneli i Rijaset IZ BiH i Mešihat IZ u Srbiji?

- Ne postoji takva odredba u Ustavu i to je još jedna neistina izgovorena protiv mene. Prvi smo na Balkanu doneli odluku da imami i verski službenici ne mogu da se bave politikom. Tako će i biti. Svi koji su se u IZ odlučili da se angažuju partijski morali su da se povuku sa svojih verskih pozicija. Ostaćemo dosledni i verski objekti će biti zaštićeni od kampanje. Moja kandidatura za predsednika Srbije nije stranačka aktivnost i, definitivno, biću nezavisni kandidat. Sebe i svoj program nudim građanima kao šansu. Svi znaju da je moja infrastruktura za delovanje mnogo veća nego što je to služba u Islamskoj zajednici. Formirao sam izborni štab sa pet timova i već sam imao sastanak sa timom za logistiku, u kojem je jedanaest poslovnih ljudi i nijedan nije iz IZ. Svoju snagu, automobile, infrastrukturu i novac stavili su na raspolaganje. Neozbiljna je i nedorasla bilo kakva osuda moje kandidature sa pokušajem da se nađe pravna, moralna ili neka druga pozadina.

Da li ste verski poglavar svih muslimana u Srbiji ili samo Bošnjaka, jer poslednjih godina ističete samo njihove probleme?

- Glavni muftija IZ u Srbiji po Ustavu je poglavar svih muslimana. S obzirom da su vera i pripadnost Zajednici dobrovoljna stvar, ne mogu biti poglavar onima koji me ne prihvataju. I dok nismo imali otpadništvo u IZ, postojali su ljudi koji nisu mene poštovali kao autoritet. Činjenica je da poslednjih godina imam pojačanu retoriku po pitanju položaja Bošnjaka, ali to je posledica onoga što se dešavalo u vezi s Bošnjačkim nacionalnim većem, Internacionalnim univerzitetom, nacionalnom dimenzijom diskriminacije. Ali, to ne ugrožava moju versku poziciju u odnosu na Albance u Preševu, Rome širom Srbije i druge muslimanske zajednice širom područja IZ. Oni to dobro razumeju.

Da li bi vam bilo lagodnije da ste ostali samo vrhovni verski poglavar svih muslimana?

- Bilo bi mi lagodnije, ali da bih bio poglavar svih muslimana i da mi režim ne bi proizvodio paralelizam u IZ, bilo je potrebno da kleknem tom režimu i da se zadovoljim samo motivom lagodnosti. U tom slučaju, bio bih samo simbolični poglavar svih muslimana i morao bih kod vladara po pamet. E, to nisam, niti moje opredeljenje ostavlja ikakvu mogućnost za to. U našoj islamskoj tradiciji se kaže „Blago ulemi na čijim pragovima se nalaze vladari, a teško ulemi koja se nalazi na pragovima vladara“. S druge strane, za ovih devetnaest godina motiv lagodnosti mi nikada nije bio presudan. Onaj ko želi da učini neki pomak, dobro za sve ljude, ne može da se rukovodi lagodnošću.

Zbog vaše retorike poslednjih meseci (pozivi na građansku neposlušnost, autonomija Sandžaka, diskriminacija Bošnjaka) mnogi građani Srbije vas doživljavaju kao nekog ko ovu državu ne smatra svojom. U predsedničkoj kampanji na koje birače računate?

- Nisam pozivao na građansku neposlušnost, već na činjenicu da se državni organi, pre svega inspekcijske službe, tužilaštvo, pravosuđe i neki delovi policije, zloupotrebljavaju radi političkog pritiska na birače. Nikada nisam optužio državu za diskriminaciju, nego vlast. Nažalost, država je paravan iza kojeg loša vlast uvek želi da se sakrije, pa za sve što njoj kažete optuži vas da ste protiv države. Ta moja retorika je krik upozorenja da je to zlo za samu državu. Država ne može biti stabilna ukoliko se ugrožavaju kategorije koje predstavljaju njenu komponentu. I moja kandidatura je potvrda mog odnosa prema država. Sada su nervozni svi koji su pravili silne planove moje satanizacije kroz medijske projekcije i širenja laži o meni i mom neprijateljstvu prema Srbiji, o mojoj navodno secesionističkoj orijentaciji.
Ahmedija deo integriteta

Da li ćete u izbornu kampanju ići sa ahmedijom (verskom kapom) ili bez nje?

- U kampanji ću biti onako kako su ljudi navikli da me vide u zvaničnoj javnosti. Sa svojom ahmedijom na glavi želim da doprinesem razbijanju predrasuda. Kapa na glavi ima svoje simbolike. Ona jeste bitna, ali je mnogo bitnije ono što je pod kapom. Društvo ne može da napreduje ukoliko robuje tabuima i proizvodi nove. Svako ko želi da komentariše ovu temu, mora da bude principijelan i da se osvrne na ono što beleži Evropa i drugi delovi sveta. Aktuelni predsednik Nemačke je protestantski sveštenik, a i Kipar je imao Makariosa, koji je sa svojim obeležjima arhiepiskopa, izabran za predsednika. Primera je puno. Moj nastup je sastavni deo mog integriteta i niko ne može da mi kaže hoću li s kapom ili bez nje gde god želim.

Izvor: danas.rs
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

29

Četvrtak, 12. April 2012

Ovaj intervju "Danasu" je najzesci udarac Islamskoj zajednici i samar svim vjernicima do danas.

Citirano

Da li ste prekršili Ustav Islamske zajednice BiH, u čijem sistemu je IZ u Srbiji, i Odluku o zabrani imamima i verskim službenicima da se bave politikom, koju su doneli i Rijaset IZ BiH i Mešihat IZ u Srbiji?

- Ne postoji takva odredba u Ustavu i to je još jedna neistina izgovorena protiv mene. Prvi smo na Balkanu doneli odluku da imami i verski službenici ne mogu da se bave politikom. Tako će i biti. Svi koji su se u IZ odlučili da se angažuju partijski morali su da se povuku sa svojih verskih pozicija. Ostaćemo dosledni i verski objekti će biti zaštićeni od kampanje. Moja kandidatura za predsednika Srbije nije stranačka aktivnost i, definitivno, biću nezavisni kandidat. Sebe i svoj program nudim građanima kao šansu. Svi znaju da je moja infrastruktura za delovanje mnogo veća nego što je to služba u Islamskoj zajednici. Formirao sam izborni štab sa pet timova i već sam imao sastanak sa timom za logistiku, u kojem je jedanaest poslovnih ljudi i nijedan nije iz IZ. Svoju snagu, automobile, infrastrukturu i novac stavili su na raspolaganje. Neozbiljna je i nedorasla bilo kakva osuda moje kandidature sa pokušajem da se nađe pravna, moralna ili neka druga pozadina.

Ustav je najvisi pravni akt Islamske zajednice ali NIJE JEDINI! Odluke koje su 19.04.2002 donijete u Sarajevu na sjednici Rijaseta a ciji clan je i muftija Zukorlic vaze i dan danas. Te odluke jasno i nedvosmisleno kazu da "Islamska zajednica ne promovira ni jednu političku stranku, a nosioci vjerskog autoriteta u Islamskoj zajednici ne mogu obnašati nikakvu političku funkciju", da se "prostori Islamske zajednice i javni vjerski skupovi ne mogu se koristiti za promociju bilo koje političke stranke" te da "u vjerskom obraćanju muslimanima, naročito sa minbera za vrijeme džume-namaza, hatibi ne mogu imenovati [u]ni jednu stranku niti političku ličnost, bilo u pozitivnom, bilo u negativnom smislu[/u]."

Muftija Zukorlic je osnovao Bosnjacku demokratsku zajednicu, neformalno je na njenom celu, istu partiju promovise i nagovara muslimane da glasaju za nju. Istovremeno napada sve druge politicke partije koje se ne prikljuce njegovoj BDZ i napada sve politicare koji mu se u ovom politickom marsu nisu prikljucili i dali podrsku. Dok vrsi politicku agitaciju ne skida ahmediju i dzube te je potpuno irelevantno da li se nalazi na minberu ili na ulici. Ko zna da cita ipise, jasno mu je da su odluke Rijaseta brutalno pogazene. Za to vrijeme jedino se predsjednik Sabora IZuBiH gospodin Softic odvazio da ukaze na ovaj problem dok reis, rijaset te Sabor u Sarajevu za sada sute. Dragi muftija, osuda tvoje kandidature i tvog politickog djelovanja niti je neozbiljna niti nedorasla. Kritika tvog politickog angazmana i kandidature sa pozicija muftije je minimum sto jedan musliman moze i treba da uradi u ovom trenutku. Prosto je nevjerovatno kako su clanovi mesihata i Sabora IZuS pristali da budu saucesnici u ovako brutalnom gazenju sopstvenih normativnih akata.

Citirano

Da li ćete u izbornu kampanju ići sa ahmedijom (verskom kapom) ili bez nje?

- U kampanji ću biti onako kako su ljudi navikli da me vide u zvaničnoj javnosti. Sa svojom ahmedijom na glavi želim da doprinesem razbijanju predrasuda. Kapa na glavi ima svoje simbolike. Ona jeste bitna, ali je mnogo bitnije ono što je pod kapom. Društvo ne može da napreduje ukoliko robuje tabuima i proizvodi nove. Svako ko želi da komentariše ovu temu, mora da bude principijelan i da se osvrne na ono što beleži Evropa i drugi delovi sveta. Aktuelni predsednik Nemačke je protestantski sveštenik, a i Kipar je imao Makariosa, koji je sa svojim obeležjima arhiepiskopa, izabran za predsednika. Primera je puno. Moj nastup je sastavni deo mog integriteta i niko ne može da mi kaže hoću li s kapom ili bez nje gde god želim.

Istine radi, njemacki predsjednik Joachim Gauck nije protestantski svestenik vec je nekada davno bio protestantski svestenik. Jos od 1990-te nema nista sa Crkvom i profesionalno je bio angazovan na sasvim drugim poslovima koji nemaju veze sa Crkvom. Kiparski predsjednik Makarios jeste kao svestenik bio predsjednik. No, ako se uzme u obzir da je bio prvi kiparski predsjednik i da je dosao na vlast poslije dugogodisnje britanske okupacije Kipra i da su se trojica episkopa digla protiv Makariosa a ovaj ih smijenio sa polozaja i smanjio ovlasti novoizabranim episkopima stvar postaje nesto jasnija. No, sve i da je muftija u pravu sto se uporedjuje sa njima, ovdje se muftijina kandidatura ne kritikuje sa pozicija odbrane Ustava Republike Srbije vec sa pozicija odbrane normativnih akata Islamske zajednice. A tu ne pomaze ni Makarios.

Usput i jedan tekst Fahrudina Kladnicanina objavljen u Pescaniku.

Muftija predsjednik

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

30

Četvrtak, 12. April 2012

Mozes li da mi kazes koju to politicku funkciju obavlja Muftija, i kad si cuo Imama sa minbera da poziva da se glasa za ovog ili onog?Isto da pojasnis sta znaci to "nagovara muslimane da glasaju za nju".Jel' gospodin Softic iznio zvanican stav Rijaseta ili svoje licno misljenje?Zacudo ovaj put nisi pomenuo "uvazenog, cenjenog" profesora Sacira Filandru.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

31

Četvrtak, 12. April 2012

Mozes li da mi kazes koju to politicku funkciju obavlja Muftija,

Neformalni je predsjednik Bosnjacke demokratske zajednice. Zapravo je mnogo vise od neformalnog predsjednika BDZ-a. On je zadnja rijec u toj partiji. No, ti si u pravu, zabrana se odnosi samo na formalne funkcije. I sta cemo sada? Da zazmurimo pred istinom koja nam je svima dobro poznata. To je izigravanje, ruganje i ponizavanje na koje ja ne pristajem.

Citirano

i kad si cuo Imama sa minbera da poziva da se glasa za ovog ili onog?

Zasto imama? Nije rijec o imamu. Rijec je o muftiji. Muftija poziva da se glasa odnosno ne glasa imenujuci i partije i politicare. Ne koristi mimber i dzamiju jer u dzamiji nema dovoljno birackog tijela. Koristi medije i javne skupove i koristi ahmediju i dzube. A svako obracanje u ahmediji u dzubetu je vjersko obracanje. Sjeti se jednog gostovanja na televiziji kada ga novinarka upita o Izraelu a on izbegnu odgovor kao eto to je politicko pitanje, ne moze on u dzubetu i ahmediji o politici, morao bi se presvuci itd. Zakljucak sam izvuci.

Citirano

Isto da pojasnis sta znaci to "nagovara muslimane da glasaju za nju".

Dok glorifikuje BDZ stigmatizira druge partije i politicare. Kako jedan musliman moze da dozivi takvu retoriku svoga muftije?

Citirano

Jel' gospodin Softic iznio zvanican stav Rijaseta ili svoje licno misljenje?

Nije iznio zvanican stav rijaseta. Nece ga ni iznijeti jer on nije clan rijaseta. On je predsjednik Sabora IZuBiH. Iznio je svoje misljenje i misljenje da IZ treba da zauzme stav po ovom pitanju.

Kako rece ovaj novinar Kladnicanin, dzamije pripadaju svima nama. Islamska zajednica pripada svima nama. Otkuda muftiji pravo da svojim autoritetom stavi Islamsku zajednicu u sluzbu jedne partije. Bio sam zestoki protivnik mijesanja SDA u stvari Islamske zajednice, osudio sam izjave gospodina Ugljanina o nepostojanju mesihata i nepostojanju muftije. Kako sam god tada branio principe branim ih i sada. Niko, ama bas niko, pa ni reis niti muftija nemaju pravo da od Islamske zajednice pravi servis bilo kojoj partiji. Ovo je ispit za sve muslimane. Vidjeli smo, clanovi mesihata i sabora IZuS su ponavljali ispit. Vidjet cemo kako ce na ispitu proci muslimani.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 12. April 2012

Ipak Hoce Sa Konja Na Magarca

Zvaničn
o:
Rođen je 15. februara 1970. u selu Orlje, opština
Tutin. Osnovnu školu je završio u selu Ribariće, a Medresu "Gazi
Husrev-beg" u Sarajevu. Islamski fakultet, odsek za šerijatsko pravo,
završio je 1993. godine u Konstantini (Alžir), nakon čega je postao
profesor Medrese u Novom Pazaru. Za postdiplomske studije odabrao je
Liban. Čim je osnovan Mešihat Islamske zajednice Sandžaka, 1993. godine,
izabran je za njenog predsednika – zahvaljujući Sulejmanu Ugljaninu,
tvrde upućeni, ali to se ne navodi u zvaničnoj biografiji. Za
predsednika i glavnog muftiju Mešihata Islamske zajednice u Srbiji
izabran je 27. marta 2007.

Beogradski režim: Optužuje za "nasilje, torturu, licemerstvo i
tiraniju nad Bošnjacima" i u tom smislu očekuje obeštećenje od 100
miliona evra od "Blica", od Srbije autonomiju za Sandžak, od Ketrin
Ešton međunarodne posmatrače, a od Bošnjaka u matici i dijaspori – po
jedan procenat ličnih prihoda za "finansiranje projekata od nacionalnog
značaja".

Prostor za delovanje: Oslobodili su mu ga i otvorili Rasim Ljajić
i Sulejman Ugljanin, nekadašnji sandžački protivnici, sada u
kohabitaciji pod plaštom vladajuće koalicije, ali i međunarodni
zvaničnici koji godinama nisu propuštali priliku da se sretnu s njim i
dodatno mu pothrane ambicije.

Igranje s vatrom: "Igranje Sandžakom znači poigravanje sa ovim
delom Srbije... Ukoliko većinski stanari odluče da zapale jedan stan,
rizikuju da se upali cela zgrada." Ne kaže kakav je rizik ako manjinski
stanari zapale zgradu.

Plan i program: Drugo poluvreme "borbe za opstanak Bošnjaka"
održaće se na izborima 6. maja. Cilj je autonomija Sandžaka pri čemu se,
po objašnjenjima, "misli na celovitu teritoriju u njenim istorijskim
granicama, što podrazumeva deo teritorije koji se nalazi u Crnoj Gori".

Najmlađe dete: Muftija Zukorlić Sarajevo smatra duhovnim centrom
muslimana na Balkanu, a reis-ul-ulemu Mustafu Cerića vrhovnim
poglavarom. Osim toga: "Mi Tursku doživljavamo kao svoju majku koja je
pre sto godina, zato što je morala, ostavila svoju decu. Sada dolazi da
ih vidi, Bosnu kao najstarije dete, ovo albansko što je ojačalo i nas u
Sandžaku, kao najmanje i najmlađe dete, koje se najviše voli. Kad imate
takvu braću i ojačale roditelje, to je predivan osećaj."

Neće u politiku (1): "Ne ulazim u politiku, želim uticati na svoj život i Islamsku zajednicu."

Neće u politiku (2): "Ovo što ja radim je mnogo skuplje od
politike, jer predstavlja vođenje celokupnog pokreta i sa ove pozicije
mi je lakše da se bavim politikom, ali i naukom i kulturom, sportom..."
Ulazak u politiku značio bi za Zukorlića "pasti s konja na magarca".

Hoće na magarca: Prošle nedelje saopšteno je da su potpisi za
predsedničku kandidaturu Muamera Zukorlića spremni i da će u Republičku
izbornu komisiju stići do kraja nedelje. Lider Islamske zajednice u
Srbiji tako će postati prvi verski poglavar koji "izlazi na crtu
političarima" i bio bi jedini u svetu da nije Irana i tamošnje vladavine
ajatolaha. Formalno Zukorlićevo pravo da se kao muftija kandiduje nije
sporno, ali je iskorak iz dosadašnje prakse muslimana da se pri ulasku
na politički teren odreknu verskih funkcija.

Izvor: VREME
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 12. April 2012

Kad ti se konj razboli moras na magarca. :D

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

34

Petak, 13. April 2012

- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

35

Petak, 13. April 2012

Ovi muftijini odgovori zasluzuju komentar.

Citirano

M.Z.: Svako potenciranje da moja vjerska pozicija jeste problematicna u pogledu mog pasivnog birackog prava je ili nepismen ili tendeciozan.

Pasivno biracko pravo? Sta je to? Da moze slobodno da izadje na izbore i da bira? Ti niko i nikada nije dovodio u pitanje. Ko je nepismen i tendeciozan?

Citirano

M.Z.: Pitanje odvojenosti politike i vjere nije pitanje koje se tice ko se kandiduje, ko se bira i ko bira, vec je to pitanje uredjenosti drzave i njenih zakona.

Apsolutno u pravu. Samo sto to nije problem. Problem je krsenje normativnih akata Islamske zajednice.

Citirano

M.Z.: Ja se formalno nisam obratio Islamskoj zajednici u Bosni da bih trazio takvu podrsku ali nikakvu sumnju nemam da je apsolutno vecinsko misljenje na svim nivoima u Islamskoj zajednici u BiH da sam napravio pravi potez cak sam ucinio nesto sto je duhovna, moralna i civilizacijska obaveza.

Ako smo se u prethodnom pitanju osvrnuli na uredjenost drzave i njene zakone sada ne mozemo zaobilaziti uredjenost Islamske zajednice i njene zakone i pozivati se na vecinsko misljenje u njoj. Valjda je to moralna i civilizacijska obaveza! Koga je briga za vecinsko misljenje kada postoje zakoni. A oni jasno zabranjuju ono sto muftija radi. A sve nesto manje se nadam da ce iz te Bosne doci kakav zvanican, legitiman i legalan haber jer je i sam reis poznat po krsenju normativnih akata Islamske zajednice. Barem nama u dijaspori je to dokazao nekoliko puta. A Bosanci su inace pokazali da ne razmisljaju racionalno kada smo mi u Sandzaku u pitanju. Sjetite se kako su navijali da se Crna Gora odvoji od Srbije. Nisu se mnogo sekirali sto ce Bosnjaci i Sandzak ostati pocijepani na dvije drzave.

Mujki Spahic je sve u pravu osim sto je upitna nuznost pominjanja Bosnjacke akademije nauka i umjestonosti. U ovom trenutku slabo koga zanima kakve implikacije muftijina kandidatura i politicki pohod imaju na BANU jer ista jos uvijek nije afirmisana kod Bosnjaka a pitanje je hoce li biti.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

36

Petak, 13. April 2012

FTV je vise antiIslamskih, antiReisovskh negativnih reportaza napravila od tv republike krmske.Sto se tice "uvazenog i cijenjenog" profesora Spahica on je jedan od tridesetak profesora u Begovoj Mederesi.Sto ne pitaju ostalih 30. sta misle o Muftiji.Jos jednom za sve koji tvrde da krsi zakon:Kandidovao se kao kandidat grupe gradjana.Nadjite mi koji zakon zabranjuje vjerskom licu da se kandiduje za predsjednika drzave.

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

37

Petak, 13. April 2012

Aktivisti organiziraju Narodno veselje: Prikupljeni potpisi za Muftijinu kandidaturu

Novi Pazar – Povodom uspješno okončane akcije prikupljanja
popisa za predsjedničku kandidaturu Muftije Zukorlića u znak zahvalnosti
svim građanima aktivisti Vas pozivaju na narodno veselje večeras na
Trgu Gazi Isa-bega Ishakovića sa početkom u 19:30h.

Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

38

Petak, 13. April 2012

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

39

Petak, 13. April 2012

Citirano

M.Z.: Ja svakako očekujem da budem u drugom krugu. Pretpostavka, pa i želja je da se u drugom krugu suočim sa Tomislavom Nikolićem, a u tom slučaju bih zatražio podršku Borisa Tadića[u] koga sam ja podržao dva puta na proteklim izborima[/u]

Izvor

Gazi, gazi, samo gazi ... propise:

"U vjerskom obraćanju muslimanima, naročito sa minbera za vrijeme džume-namaza, hatibi [u]ne mogu imenovati ni jednu stranku niti političku ličnost, bilo u pozitivnom, bilo u negativnom smislu[/u]"

.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

40

Petak, 13. April 2012

Ja mislim da ce Ed podrzati Muftiju u prvom krugu. :D

Social bookmarks