Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško
  • »Giovanni« je autor ove teme

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 13. Juli 2004

Gnusanje na psovke - lazni moral ili neizostavna potrepstina?

Mozda je ova tema trebala zavrsit' u Kulturi i Umjetnosti ali fakat je da je nisam mogao uvaliti tamo.

Evo u proslu subotu je poznata punk-pop grupa Sum 41 imala koncert u Kalgariju na tradicionalnoj godisnjoj manifestaciji Calgary Stampede koja se ovih dana odrzava u olimpijskom gradu(VISE O STAMPEDE-u ) i bijah jedan od vinovnika koncerta koji je poceo s psovkom (Well, f.ck you too) sto se za one koji prate rad ove grupe moglo i ocekivati (posebice kad je rijec o tome kako se broj 41, narocito 1 pokazuje prstima). Grupa je u nekom folu buntovnika i tokom koncerta bilo je adresiranja predsjednika Bush-a psovkama i metaforama i koliko primjetih da ljudi koji su se okupili nisu nesto marili za nepristojan nacin izrazavanja vec samo za ziku koja je moram priznati bila na nivou (za one koji vole malo tvrdji zvuk).

E sad, organizatori Stampede-a na jucerasnjoj konferenciji za stampu su izasli s obavijescu da je bend kaznjen novcano zbog nedolicnog ponasanja (citaj psovanja) a u cilju ocuvanja "porodicnog duha" koji se vezuje za Stampede. Jos tvrde da su upozorili bend da se ponasaju u skladu sa normama ponasanja kulturnog covjeka, a evo sad njihova djeca moraju slusati prostakluke ne samo preko ekrana vec i uzivo...

S jedne strane podrzavam kulturu govora ali s druge stane ne mogu shvatiti zasto pozivati "problematican" bend na jednu takvu manifestaciju, pa i progutati poneku psovku i izdati kriticko saopstenje, ako ne zbog profita da ne budem vulgaran para...
Po meni lazni moral u svom najcrnjem obliku, u stilu mi smo fini i ne psujemo a vidis njih primitivaca koji nam truju djecu uz neizostavno pokazivanje prstima na iste...

Moje pitanje Vama je kako gledate na psovke koje cujete od drugih a kako na one koje sami izreknete pa bilo to i u afektu. Cijenim da su rijetki ljudi koji nisu nikad opsovali u zivotu (bilo mehko ili socno) i volio bih cuti samo iskrene komentare.

Kao pokretac teme reci cu da nastojim izbjeci situacije u kojima dolazi do vulgarnosti ali cesce primjecujem da u saobracaju prilikom preticanja osobe koja mili u lijevoj traci i nece da se pomjeri u desno znam opsovati i biti iznerviran, narocito u zurbi 8)

Sad da cujem Vas.

Zivili
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

2

Utorak, 13. Juli 2004

Najiskrenije od mene : Nikad ne psujem i nikako ne podnosim psovke!

Smatram da normalnom i iole kulturnom coveku nisu potrebne psovke kako bi izrazio trenutno misljenje ili stav ili sta god vec. Svaki jezik poseduje dovoljan broj reci, i to onih manje vulgarnih reci, koje ljudi mogu upotrebiti u svim situacijama. Dakle bez psovki.

Izbegavam mesta i ljude medju kojima se cesto mogu cuti psovke. Kada primetim da se nalazim u takvom okruzenju odmah sagovorinike i prisutne zamolim za malo obzira i izbegavanja psovki ( ruznih reci ).

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

3

Utorak, 13. Juli 2004

Ne podnosim psovke i prezirem psovace!

Ranije je vazilo da psovka izlazi iz usta pijanih ljudi. Sad je, na sramotu, slucaj da ljudi psuju trijezni i, moze se reci, u svako doba i svugde.
Ima i takvih koji cesto puta ne znaju da psuju, pa, analogno tome, nisu ni svesni da time mogu nekog uvrijediti. Ljudi danas psuju sve sto im na usta dolazi od beznacajnih stvari do najvecih svetinja. Oni psuju svakom ko im se na bilo koji nacin suprostavi, s kim se ne slazu, ko im na bilo koji nacin smeta.
Psovaci ne bi trebali nikad zaboraviti da svaka psovka uopste, a teska posebno ponizava ne samo one kojima je upucena, nego i njih same .
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

4

Srijeda, 14. Juli 2004

Izbegavam koristiti vulgarne psovke ili psovke svetinja i prezirem one, koji ih koriste u mom prisustvu. Lagala bi kad bi rekla da nisam nikad opsovala, jesam :O

Jeli shit/Scheisse/sranje za vas isto psovka, koju ne koristite?

Mislim da to jako zavisi od drustva u kome se nalazimo.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

5

Srijeda, 14. Juli 2004

Pa iskreno, zaista se trudim da ne psujem. Dakle, nije u pitanju lazni moral vec jednostavno ne zelim da takve rijeci izlaze iz mojih usta. Ruku na srce, moram priznati da u trenucima kad se iznerviram ili se nesto neprijatno desi, izleti mi i poneka psovka ali u svakom slucaju trudim se da ih svedem na sto manju meru narocito kad sam u zenskom drustvu.
Sit Hungry Doesn't Believe

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

6

Srijeda, 14. Juli 2004

Ne psujem nikada, apsolutno i prezirem psovace. Mislim da psovka nije adekvatan nacin da se ispolji bilo kakvo raspolozenje. Kad se naljutim viknem "subhanallah!" "Allahu ekber!" i usput dodam ( u zavisnosi od situacije) "jesil normalna?!, "Sta radis to?! sta pricas?! " i slicno.

Zalosno je sto dijete cim se rodi, prvo sto nauci je psovka, a njegovi roditeji se zadovoljno smijese sto je njihovo malo djetence tako "pametno" pa je uspjelo to da pogodi. o| o| o|

Allah da pomogne... :rolleyes:
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 15. Juli 2004

Zacudjujuce je koliko drustvo i sredina mogu uticati, i to ne samo na razvoj deteta, vec i na ponasanje odraslog coveka. Ne psujem, i trudim se da ne izgovaram ruzne reci ali ispricacu vam nesto.
Naime, nedavno sam provela nedelju dana sa jos 14 devojaka na klinici, spavale smo sve u istoj sobi, nismo se razdvajale... posle par dana vec su nam se ponasanja toliko izmesala da sam cula da vecina devojaka (i one koje nikad nisu) izgovara neke lascivne reci, cak sam i sebe uhvatila "na delu" :O.

Cenim lepo ponasanje i trudim se da u svom okruzenju imam ljude sa finim manirima.
Naravno, naidju neke situcije koje nam mogu biti dobar test, koje nam pomazu da preispitamo sebe, da vidimo da li se teorija i praksa poklapaju, i tada je samo vazno biti svestan sebe i ne dozvoliti da afekat bude jaci od racia. ;)
Pazi koju igru igras.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško
  • »Giovanni« je autor ove teme

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 15. Juli 2004

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78

Jeli shit/Scheisse/sranje za vas isto psovka, koju ne koristite?

HaNuMa_78 ta ti je najgora moguca 8)

Zanimljivi komentari moram priznati...

Evo da malo uoblicim temu i prosirim je na sve ruzne rijeci sa kojima se svakodnevno susrecemo a koje u originalu zvuce "benigno". Recimo rijeci ovco, kravo, konju, majmune i da ne nabrajam dalje.

Sad pitanje(a) za "psovace" i "nepsovace" glasi(e):
Da li je realno za ocekivat' da ovakve rijeci nestanu iz uporabe time i vokabulara jedne osobe i na sta bi zivot licio bez njih? Da li i u kojim situacijama ove rijeci izgovorene mogu biti pravilno usmjerene i shvacene?

Cinjenica je da cete u danasnje vrijeme rijetko pogledati film (a da nije iz Indije tj Bollywood-a) koji sobom ne nosi sijaset psovki, ruznih rijeci uopste, i probajte zamisliti da li bi film bio dovoljno realan u situaciji kad se desi neko "grosse scheisse" a glavni glumac kaze "Vidis, bas sam nesrecan-na i stavi prst na celo i slicno" umjesto da kaze znate vec sta i da uradi znate vec sta.

Ja zaista ne mogu zamisliti scenu filma Variola Vera u kojoj Rade Serbedzija (mladi doktor) upucuje kritiku Radetu Markovicu (koji glumi nacelnika klinike uplasenog za svoj zivot i bez volje da pomogne drugima za nesto sto je njegova primarna duznost) na jedan veoma suptilan nacin uz koriscenje ruznih rijeci a da sobom izazove isti efekat kod publike a to je gnusanje na nesto nesvojstveno ljudskom ponasanju u kriticnim situacijama. Napisao bih citat ali se bojim da bi isti vrlo brzo zavrsio u kosarici, a cijenim da ga vecina zna.

Ajmo malo o ovome sad...

Zivili
Giovanni

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 15. Juli 2004

Prva asocijacija na ovu temu mi je bila epizoda iz Nadrealista, kad su sinhronizovali utakmicu Yu-Norveska (mislim) iz 1989., kad je Bazdarevic iskljucen i kaznjen godinu dana neigranja zbog toga sto je pljunuo u pravcu sudije (da je bio Englez ili Italijan, verovatno bi dobio tri tekme maximum X( )

Elem, Nadrealisti su napravili navodnu sinhornizaciju tog dijaloga, gde Mesha kaze sudiji:

'Gospodine sudija, ja se najljepse izvinjavam, da li biste bili ljubazni da obratite paznju na njegove startove ...'

Na sta sudija kaze:

'Evo tebi jarane crveni karton, pa ti vidi sta ces sad'

8)

Fakat, zamislite kako bi bilo neprirodno kad bi na utakmicima zavladao bonton :)) :)) :)) :))
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

10

Utorak, 20. Juli 2004

Selam alejkum

psovati ili ne... ?

ja sam protiv, kao sto je vec receno ima i drugih nacina da se izraze svoje emocije ;)

ja kad se nesto desi obicno kazem "la ilahe ilallah" ... isto sta volim radiiti- to je da kukam :O :D ... hehe tj. kad se nesto uplasim omakne mi nekad... "kukuuuuuuu" a moja mama hoce da me strelja :D ?( :P
ona to uopste ne voli da cuje, jer kako kaze da ne bi dzabe slutili zlu :D
ona isto kad je pomalo ljuta kune nesto ovako " da Bog da te dobro naslo" ili "da Bog da se usrecila" 8) :D

a sto se tice psovke... odavno sam nesto (meni) slatko
procitala...
ide ovako.. bila dva coveka i razgovarala.. i ovaj jedan je poceo drugog da psuje (valjda se nisu slagali po nekom pitanju) i sad ovaj umesto njemu da uzvrati tj i njega da opsuje on kaze "Allah dz.s. ti dao svako dobro i smilovao ti se"... i to tako islo nekoliko minuta.. i kad je bio pitan zbog cega to radi, odgovorio je "svako daje od onoga od cega ima viska" 8)

Citirano

Fakat, zamislite kako bi bilo neprirodno kad bi na utakmicima zavladao bonton

ja mislim da bi i to nekako preziveli :P :D

selam alejkum
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

11

Srijeda, 29. Septembar 2004

Zapazila sam da kad muskarac je u drustvu devojaka valjda zbog toga sto mu se neka od njih svidja da bi privukao paznju ili mozda da se pokaze koliki je "mafijas" i tako privuce na pogresan nacin na sebe paznju umesto kako je on mislimo da mu se mi divimo( a nezam na cemu ) :D dobije ono sto je zasluzio da bnde odbacen iz drustva tj. sedecom prilikom izbegavan da stupi sa nam u kontakt.
Meni se vise dopadju srameljivi muskarci siptaticno mi je kad pocrvene u mojem prisustvu
:D

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

12

Srijeda, 29. Septembar 2004

Šta te više privlači: "On je jedan vrlo fin muštarac." ili " Opasan tip. Čuvaj se!"? Al' iskreno.

Da ne bude da sam se udaljio od teme, psovači i oni drugi mogu da se nađu u opisima iz prve rečenice.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

13

Petak, 28. Januar 2005

Ja ne psujem (orange ti shuti!) sad, ali prije je to bila svakodnevnica pa nisam ni znala da psujem.

Jedan sasvim "normalni" dijalog bi bio:
A: dje si do sad **bo te?
B: Ma **bi ga, onaj **beni revizor kontrolisao karte, pa sam morao izachi iz traJvana.
A: ***ka mu materina, shto ga nisi shtocem, ***ac bi mu ja pokazao?
B: Ma **baji ga, nechu ga vishe vidjeti.

Ja kad sam ovamo doshla, niko ne psuje, pa se i ja pochela odvikavati, mada ruku na srce, nisam nikad vulgarna bila, ali opet shit, mi je bila skoro svaka druga rijech.
Odem ja na odmor i sa svih me strana srechu dijalozi kao onaj gore, ja kad nisam u bandak pala i tek onda skuzih stare ljude kad kazu da "okruzenje utiche na chovjeka.

Helem, ne psujem (orange shuti) i trudim se i birati okruzenje koje se pristojno izrazava.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

14

Petak, 28. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Giovanni

Sad pitanje(a) za "psovace" i "nepsovace" glasi(e):
Da li je realno za ocekivat' da ovakve rijeci nestanu iz uporabe time i vokabulara jedne osobe i na sta bi zivot licio bez njih? Da li i u kojim situacijama ove rijeci izgovorene mogu biti pravilno usmjerene i shvacene?

Realno je, zašto da ne. Dokaz za to su mnogi jezici u kojima ne postoje psovke ( bar ne hardcore poput onih u našem jeziku ), pa ne vidim razlog da bi i naš jezik bio izuzetak po tom pitanju.

A omakne se, što jest - jest... :O

Mediji i okruženje su čudo jedno, ali je pojedinac još više za čuđenje! X(

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

orange

Učenik

(10)

• »orange« je žensko

Datum registracije: 19.01.2005

• Poruku poslati

15

Petak, 28. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Utopljena u Casi
Ja ne psujem (orange ti shuti!) sad, ali prije je to bila svakodnevnica pa nisam ni znala da psujem.

Helem, ne psujem (orange shuti) i trudim se i birati okruzenje koje se pristojno izrazava.

Sjooo kud mi rece da sutim, a tako bi slatko sad ispricala jednu epizodu sa jednom vamo mojom prijateljicom i njenim modemom 8) cmook

Ima ljudi koji psuju u svom standardnom, "normalnom" govoru, kao sto je utopljena navela i koji jednostavno ne registruju da psuju, to mi je pravo ruzno, pogotovo kad se radi o zenskoj osobi.

Ruku na srce, meni licno se omakne da "osujem" ali kad me nesto praaaaavo naljuti ili iznervira, kao sto je to jutros uradio tip, posla na ispit onako vesela, raspolozena, naspavana :rolleyes: a lola nagario tik kraj mene i naravno zapljusne me bljuzgom i blatom ...namjerno, bilo momcini mrsko da prebaci desnu nozicu na kocnicu i da malo uspori svoj bolid... e njega sam poslala odakle je i dosho. inace jednako mrzim odvratne psovke tipa: neuzubillah Boga, majke, oca itd... kao i zakletve istog tipa (kad cujem dijete od 13-14 godina kako se kune: hljeba mi jesam juce dobru koku vidio... ja bi mu odma usi na masnu izvukla)

kad me nesto praaavo iznervira, obicno je prvo sto mi izleti: a idi u vraga ili tako slicno..trudim se da je i be ne sastavljam... mada i toga podjahkad bude :O
...Najgore je biti stranac u svome plemenu...

jenix

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.09.2002

• Poruku poslati

16

Petak, 28. Januar 2005

:)

ma nisam nikada nesto previse psovala...nekad mozda u nekoj fazi dokazivanja pred rajom..

ali kasnije kad se insan izgradi skonta..da je bas ruzno cuti..

danas opsujem,ako mi bas dodjeeeeeeeeeee...ono skrozzzzzzzz... X(

a i bitno je sa kime se druzis..ako svi u drustvu psuju..izleti i tebi..

stoga ja vazda opominjem u svom drustvu..jer ruzan govor nije preporucen aposolutno nigdje i treba ga izbjegavati..

al'sto je najgore..musko se izvini i pazi sta ce reci..ali zensko..jok..nego ko kocijas.. o|

kod mene..se ustalilo..u rijecniku..jaraaaaane...i jaraaaaniceeeee..i sad me seka stalno zeza za to..sanerka :P

uzrecice subhanAllah i Allahu ekber..i to nekako ne lici na mene..sve ima svoje..cemu mjesto tome i vakat..(jos ce me proglasiti za chafirku...pu..pu...pu gluhoooo bilo..)

:)

What doesn't kill you, it makes you stronger!!!
;)

Social bookmarks