Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško
  • »Nihad« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 20. Mart 2012

Gostovanje glavnog muftije IZ u Srbiji na B92

B92 - 20.03.2012 - Emisija "Izmedju dve vatre" - Voditelj: Jugoslav Cosic<br><br>

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 21. Mart 2012

Muftija Zukorlic:
"Tacno je da sam ja blizak toj partiji, da cu je podrzati na naredim izborima i da cu glasati za tu partiju."

Zvanican stav Rijaseta IZuBiH koji proistice iz Odluke (prve tri tacke) od 28.08.2002. [vidi: Glasnik, br. 9-10/2002, str. 1078 ­- 1079]) glasi:

1) Islamska zajednica ne promovira ni jednu političku stranku, a nosioci vjerskog autoriteta u Islamskoj zajednici ne mogu obnašati nikakvu političku funkciju;
2) Prostori Islamske zajednice i javni vjerski skupovi ne mogu se koristiti za promociju bilo koje političke stranke;
3) U vjerskom obraćanju muslimanima, naročito sa minbera za vrijeme džume-namaza, hatibi ne mogu imenovati ni jednu stranku niti političku ličnost, bilo u pozitivnom, bilo u negativnom smislu;

Ima li ziva insana da muftiju podsjeti na ove odluke Rijaseta ciji je i sam clan?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

3

Srijeda, 21. Mart 2012

A sta bi mu ti savjetovao da se drzi odluke Rijaseta i da "Izdrzi do kraja".
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

4

Srijeda, 21. Mart 2012

Ne bih mu savjetovao nista, on od mene ne trazi savjet. Ali trazim od njega da postuje odluke Institucije ciji je sluzbenik. To mu je obaveza.

Tako cemo svi izdrzati do kraja.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

5

Srijeda, 21. Mart 2012

24 minuta i 12 sekundi je trajala emisija, iznijeto mnostvo argumenata a ti se ufatio za Ustav IZ predji malo sa muhe na pcelu.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

6

Srijeda, 21. Mart 2012

Cisto formalno gledano, muftija po mom misljenju nista nije rekao sto je u suprotnosti sa odredbama i ustavom islamske zajednice.
Covek je izneo svoj licni stav, a pravila koja si ti naveo se odnose na instituciju.

U cemu ti vidis problem?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

7

Srijeda, 21. Mart 2012

Ako se kaze da Islamska zajednica ne promovira ni jednu političku stranku a i pored toga muftija kaze da ce podrzati BDZ, ja onda ne znam sta je to nego krsenje propisa. Kazes, odnosi se na instituciju. Pa sta je to institucija? Ko predstavlja instituciju ako ne njen prvi covjek? Naravno da je ovo brutalno gazenje propisa koje je Rijaset u Sarajevu donio. I ovo je sasvim dovoljno, cak ne moramo ni pominjati kao argument ono sto svi dobro znamo da je Emir Elfic samo formalno predsjednik BDZ i da zapravo pravu kontrolu nad tom partijom ima upravo muftija a sto je takodje zabranjeno onim odlukama. Stvar je toliko ocigledna da se ja prosto cudim da ovdje ima bilo sta nejasno.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 22. Mart 2012

To sto ti kazes formalno ne pije vodu. Ti poistovecujes pojedinca i instituciju. Mufija u recenici koju si citirao kaze "Ja" a ne "Islamska zajednica" i samim tim sve sto si napisao pada u vodu. Ako je po tebi pojedinac isto sto i institucija onda se po tom pitanju ne slazemo. Muftija kao i svaki drugi covek ima pravo na svoje licno misljenje i u jednom demokratskom drustvu mu niko ne moze zabraniti da to svoje misljenje javno iznese.

Muftija je vrlo precizan u izrazavanju i sigurno poznaje ustav, pravila i odredbe institucije koju predvodi mnogo bolje od nas obojice. Ako pokusas da osporis bilo sta sto on iznosi u javnosti sa formalne strane, gubis vrijeme kao i svi renomirani novinari koji ispadaju smijesni u verbalnim duelima sa njim.

U drustvu i vremenu u kojem zivimo uzimajuci u obzir sve okolnosti, ne postoji po mom misljenju covjek koji vise i bolje radi na resavanju nacionalnog pitanja Bosnjaka u Srbiji od muftije.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 22. Mart 2012

To njegovo "ja" moze da koristi kada se odrekne ahmedije. Ali sve dok ima ahmediju na glavi i dok ga kamere snimaju u njoj onda nema nikakvog "ja". Pogotovu nema kod ovako delikatnih pitanja. Neka fino izadje u javnost kao gradjanin Zukorlic pa onda moze ovo ja.

Sto se tice tvoje tvrdnje da odluke Rijaseta nisu obavezujuce za pojedince vec za instituciju, ma sta to znacilo, zamisli da se sada jave i drugi slubenici IZ i da javno podrze neke druge politicke partije. Hoces li i dalje tvrditi da oni samo iznose svoj licni stav i da to nije u suprotnosti sa odlukama Rijaseta? Je li takav odnos sluzbenika IZ prema politickim partijama zdrav i po zajednicu koristan? Moze li poslije toga sve biti u redu u IZ? Moze li poslije toga sve biti u redu u dzematima? Je li ovakav stav doprinos jedinstvu Islamske zajednice ili je jos vise dovodi u krizu?

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 22. Mart 2012

To njegovo "ja" moze da koristi kada se odrekne ahmedije. Ali sve dok ima ahmediju na glavi i dok ga kamere snimaju u njoj onda nema nikakvog "ja". Pogotovu nema kod ovako delikatnih pitanja. Neka fino izadje u javnost kao gradjanin Zukorlic pa onda moze ovo ja.

U ovom slucaju je on ovo "ja" koristio u svojstvu tvorca i predvodnika nacionalnog pokreta. Da li bi po tebi u trenutku kada je hteo da izgovori recenicu koju si ti citirao trebao da zamoli voditelja da zaustavi kamere, da bi se on presvukao, pa da nastavi?

Pokusaj da razumes da nas glavni muftija Zukorlic nije obicni hodza, nije obicni sluzbenik IZ, nije obicni muftija. Covek je osnivac prvog univerziteta u Sandzaku, duhovni predvodnik bosnjackog nacionalnog pokreta, glavni muftija IZ.

Sto se tice tvoje tvrdnje da odluke Rijaseta nisu obavezujuce za pojedince vec za instituciju, ma sta to znacilo, zamisli da se sada jave i drugi slubenici IZ i da javno podrze neke druge politicke partije.

Jeste da je bilo kasno kad si pisao prilog, ali gde sam ja iznosio tvrdnje o kojima pises?

Ti su u svom prvom prilogu izneo 3 odredbe Rijaseta i pokusao da dokazes da glavni muftija te odredbe svojom izjavom u postavljenom video snimku krsi. Ja sam ti dovoljno ocigledno i jasno dokazao da sa formalne strane muftija te odredbe nije prekrsio i tvoje optuzbe ne drze vodu.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 22. Mart 2012

Na inicijativu Muftije Zukorlica naknadno je ubaceno u ustav IZ negde 1997. da se zabrani Imamima politicko djelovanje (politicko djelovanje i mijesanje u politiku su dva razlicita pojma), a sve zbog toga sto su pojedini Imami bili kao odbornici na listi sda (Adem Zilkic,Hasib Suljevic i dr.) i tad nastaje sukob sa Ugljanin Sulejmanom koji je uzgred osnovao srpsku IZ sa njegovim bivsim odbornicima-hodzama kao odgovor na nemogucnost kontrolisanja IZ i Muftije Zukorlica.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 22. Mart 2012

Sto se tice tvoje tvrdnje da odluke Rijaseta nisu obavezujuce za pojedince vec za instituciju, ma sta to znacilo, zamisli da se sada jave i drugi slubenici IZ i da javno podrze neke druge politicke partije.

Jeste da je bilo kasno kad si pisao prilog, ali gde sam ja iznosio tvrdnje o kojima pises?

Rekao si: "Covek je izneo svoj licni stav, a pravila koja si ti naveo se odnose na instituciju." Dakle, tvrdis da odluke Rijaseta nisu obavezujuce za njega vec za instituciju. Ili?

Nisi mi odgovorio na pitanje, da li se slazes da i drugi sluzbenici IZ imaju pravo iznositi svoje licne stavove kojima ce podrzavati neke druge partije. Da li se slazes da i drugi sluzbenici imaju pravo preko svoje rodbine osnivati politicke partije i preko njih ucestvovati na politickim izborima. Ako je odgovor negativan zasto je negativan. Ako je odgovor pozitivan onda pitanje: Je li takvo ponasanje sluzbenika IZ jaca tu instituciju ili je unistava? Je li takvo ponasanje sluzbenika IZ jaca jedinstvo muslimana i Bosnjaka ili raspiruje vatru u medjubosnjackim odnosima. Kako se u dzamijama pored simpatizera BDZ-a osjecaju one dzematlije koje podrzavaju neku drugu partiju? Kako se osjecaju kada im se iz vrha Islamske zajednice porucuje za koga ce da glasaju. Nije li Mesihat IZ Sandzaka nekako u isto vrijeme kada su donesene i one odluke na Rijasetu, donio slicne odluke kojima se zabranuje politicka aktivnost imama. Direktan povod za takvu odluku je bio politicki angazman i stavljanje na listu SDA tadasnjeg imama Altun-Alem dzamije. Tada sam podrzavao takav stav IZ i muftiju. A sada treba da aplaudiram BDZ-u.

Citirano

Pokusaj da razumes da nas glavni muftija Zukorlic nije obicni hodza, nije obicni sluzbenik IZ, nije obicni muftija. Covek je osnivac prvog univerziteta u Sandzaku, duhovni predvodnik bosnjackog nacionalnog pokreta, glavni muftija IZ.

Ako je on duhovni predvodnik, ko je onda politicki predvodnik? Dalje, kakvog smisla ima govoriti o pokretu kada imas slobodne demokratske izbore? Kakvog smisla ima govoriti o pokretu kada se ogromna vecina naroda ne odazove pozivu za bojkot popisa? Da bi se nesto nazvalo pokretom mora imati koncenzus u narodu. Mora imati koncenzus u svim strukturama. Mora imati podrsku ogromne vecine. Sjeti se pocetka devedesetih i pokreta na cije celo je stala SDA. Nije vazno u sta se ta partija danas pretvorila. Bitan je taj pokret. Nisi mogao naci intelektualca koji je bio protiv. A tek izasli iz komunisticke vladavine. Ni jedan komunista nije bio protiv. Naprotiv, mnogi su javno a mnogi i tajno podrzali taj pokret. A danas? Danas toga nema. Danas otimamo odborike sa druge liste da bi napravili vecinu. Hoce li se ovo sve pretvoriti u pravi pokret, ostaje da vidimo. Za sada, bojim se da je sve ovo samo jedan eksperiment. I to veoma skup eksperiment.

Edit: Evo da dopunim komentar jer se u medjuvremenu javio golubardzija.

Citirano

Na inicijativu Muftije Zukorlica naknadno je ubaceno u ustav IZ negde 1997. da se zabrani Imamima politicko djelovanje (politicko djelovanje i mijesanje u politiku su dva razlicita pojma), a sve zbog toga sto su pojedini Imami bili kao odbornici na listi sda (Adem Zilkic,Hasib Suljevic i dr.) i tad nastaje sukob sa Ugljanin Sulejmanom koji je uzgred osnovao srpsku IZ sa njegovim bivsim odbornicima-hodzama kao odgovor na nemogucnost kontrolisanja IZ i Muftije Zukorlica.

Upravo tako, bas sam ovo pomenuo u svom komentaru. Mada mislim da nije u pitanju dopuna Ustava vec samo zakljucci mesihata. Mozda grijesim aliu sustini stvar se ne mijenja.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 22. Mart 2012

Diskusije koje nemaju izgleda da dovedu do usaglasavanja stavova prestao sam jos davno da vodim iz dva razloga.

Prvo, takve diskusije postaju vrlo brzo dosadne.

Drugo, beskorisno se trosi vrijeme.

U ovoj nasoj diskusiji ne vidim da moze doci do bilo kakvog usaglasavanja stavova, zato bih prepustio prostor drugim posetiocima za dalje komentare.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

14

Petak, 23. Mart 2012

Pisanje malo krenu nezeljenim tokom od strane naseg uvazenog Ed-a, ali mislim da ni on ne moze negirati Muftijinu inteligenciju u suceljavanju stavova (i odbrani istih) sa jednim od najboljih novinara na podrucju Balkana.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 23. Mart 2012

Ja nisam ni pokusao negirati muftijinu inteligenciju. Ona je ocigledna. Kao i njegova ostroumnost i rjecitost. No, to sto je neko inteligentan ne oslobadja ga obaveze da se pridrzava pravila i propisa. To je najveci motiv mog javljanja. I ja nisam shvatio ovu temu kao namjeru da se mjeri njegova inteligencija ili da se mjeri ko je koga vise nadmudrio, on novinara ili novinar njega. Shvatio sam pokretanje ove teme kao zelju da se govori o onome o cemu je bilo govora u toj emisiji.

Na primjer ono pismo iza kojeg navodno stoje imami koji ne smiju da se potpisu. Muftija je tu u pravu i ono pitanje nije trebalo ni postaviti. Pismo koje nije potpisano ne zasluzuje nikakav komentar. Ko god da je napisao ono pismo zasluzuje zaljenje ili osudu. Ako su ga zaista imami napisali onda zasluzuju zaljenje sto su kukavice jer ne smiju da se potpisu. Ako je neko drugi napisao onda zasluzuje osudu sto se lazno potpisuje i sto podmece imamima ono sto nije njihovo.

Ono oko BDZ-a i muftijine podrske sam vec komentarisao. Da dodam samo da muftijina usporedba svog slucaja sa slucajem Amfilohija Radovica i Vojislava Kostunice uopste ne pije vodu. Amfilohije Radovic nije osnovao DSS niti upravlja njome iz sjenke. U medijima ne postoji ni trunka spekulacije o tome. Zato nikome od novinara porodicna veza Amfilohija i Kostunice nije interesantna. Sa druge strane, niko ozbiljan i ne sumnja da istinski predsjednik BDZ-a nije gospodin Elfic vec upravo muftija. Kako je ovaj dio diskusije dozivljen kod publike i kakav su utisak ponijeli zavisi od sposobnosti muftije, sposobnosti novinara te perceptivnih mogucnosti gledaoca. Uostalom, cio intervju je takav. Zato se mogu cuti ocjene kako je ovaj razbio onog i sl. A zapravo, ozbiljnom gledaocu ne bi trebalo biti vazno ko je koga razbio. Ozbiljom gledaocu bi trebalo biti vazno da on ne bude razbijen.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 25. Mart 2012

Cosic: Nacin na koji govorite ostavlja veoma malo prostora za ozbiljan dijalog, ne znam, neke ministre iz srpske vlade nazivate arkanovcima ...
Muftija: Koga sam nazvao arkanovcima?
Cosic: Ljajica.
Muftija: Ne.
Cosic: Da se ponasa kao Arkan.
Muftija: Boze sacuvaj.
Cosic: Neko iz vaseg okruzenja.
Muftija: Pa ne znam zaista, ako je neko onda citirajte tog nekog.

Posto Cosic ne zna, hajde da citiramo ovdje na forumu.
BDZ uporedila Rasima sa Arkanom

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 25. Mart 2012

Kako ti jednom rece kad nema kise dobar je i grad.Iz Muftijinih usta nisam cuo da je Rasima nazvao Arkanom, ma kolko se trudio da mu to natovaris.

Ovo si ti napisao:

Cosic: Nacin na koji govorite ostavlja veoma malo prostora za ozbiljan dijalog, ne znam, neke ministre iz srpske vlade nazivate arkanovcima ...
Muftija: Koga sam nazvao arkanovcima?
Cosic: Ljajica.
Muftija: Ne.
Cosic: Da se ponasa kao Arkan.
Muftija: Boze sacuvaj.
Cosic: Neko iz vaseg okruzenja.
Muftija: Pa ne znam zaista, ako je neko onda citirajte tog nekog.

a razgovor je ovako tekao:

Cosic:Nacin na koji govorite ponekad ostavlja utisak da ima jako malo prostora za ozbiljan dijalog ako, ne znam neke ministre u srpskoj vladi

nazivate arkanovcima ako....

Muftija:Koga sam nazvao arkanovcima?

Cosic:Pa recimo ministra Ljajica, da se ponasa kao arkan.

Muftija:Ne.Ja rekao?Molim, nemojte molim vas.

Cosic:Niste.

Muftija:Ma ne,Boze sacuvaj.Mislim, pazi nije on prvo lik koji bi uopste bio sa arkanom ...

Cosic:Ili neko iz vaseg okruzenja?

Muftija:Pa ne znam zaista ako je neko vi citirajte toga ja cu komentirati ili ne.

Pitanje moje retorike je pitanje koje treba izmjeriti na adekvatnosti stanja....

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 25. Mart 2012

Boze dragi koji je ovaj ED demagog! Pa covek je lijepo kaze da to nije on rekao i neka pitaju onoga ko je to ucinio a ti sad uhvatio toga kao pijan plota. Bolje ti je pogledaj sta je tvoj Suljo pricao nekad a sta prica sad. Muftija barem ne menja retoriku iz dana u dan u odnosu na njega.
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

19

Nedjelja, 25. Mart 2012

Kako ti jednom rece kad nema kise dobar je i grad.Iz Muftijinih usta nisam cuo da je Rasima nazvao Arkanom, ma kolko se trudio da mu to natovaris.

Eh dobro te naslo :) Ma ne tovarim ja nikome nista.
Pa nisam ni rekao da je muftija nazvao Ljajica Arkanom vec sam samo pomogao Cosicu da se sjeti o cemu se radi. Ocigledno, muftija je zbunio Cosica koji nije mogao da se sjeti ko je taj neko ko je Ljajica uporedio sa Arkanom pa sam ja dao link iz kojeg se vidi da je to uradila BDZ u svom saopstenju. Naravno, siguran sam da muftija nema nikakve veze sa tim saopstenjem :)

Ovaj post je već 2 puta uređen, zadnji put od »ed« (25. Mart 2012, 18:05)

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

20

Nedjelja, 25. Mart 2012

Aaaaa, ti pomazes Cosicu :thumbdown: protiv Muftije.

Nisam te odmah skonto sta ti je nijet. :D .

Social bookmarks