Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Adzo Omer

Početnik

(10)

• »Adzo Omer« je muško
  • »Adzo Omer« je autor ove teme

Datum registracije: 22.06.2010

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 22. Juli 2010

Govor clanova foruma

Es-selamu Alejkum,
zdravi i veseli bili,rahat i serbez
po zemlji hodili!

Postovani,

Od kad sam na Forumu a,nijesam dugo,procitao sam mnogo zanimljivih tema,inventivnih,mudrih,vaznih za nas Bosnjake,za ovaj drevni grad.Forum je,po meni, jedan otvoreni pendzer u nas svijet i svijet oko nas,ponekad zaviruje i u licne stvari pojedinaca,ali ako,nije to minus vec je plus,da saznamo sto vise o sebi.
Ono sto bi me jako obradovali jeste,da se malo vise pazi na jezik i izrazavanje pojedinaca.To,vjerujte mi nije tesko,treba govoriti naski s tim se slazem,ali se treba i sjetiti da postoje,ipak,neka pravila pisanja.Meni u pseudonimu stoji "adzo",i svakome je to jasnoo sta znaci,pa poslusajte adza i pisite jezicki sto ispravnije.Nadam se da ce mi se halaliti sto ovo rekoh u najljep{oj namjeri o boljem izrazavanju,ne toliko zbog nas koliko zbog drugih koji posjecuju Forum. Selam mahsuz svima!

buco

Učenik

(10)

• »buco« je muško

Datum registracije: 06.07.2008

• Poruku poslati

2

Petak, 23. Juli 2010

Lijepo Adžo od tebe, misli da ljudi pišu onako kako znaju. Slažem se da treba težiti da se piše pravopisnim Bosanskim jezikom (ah koliko ga dobro poznajemo), ali jezik je živa materija, uvijek se nadograđuje, teše, osvježava. Ja se poželim našeg "arhajičnog" jezika, koga još možeš čuti samo u pojedimim seoskim područjima našeg lijepog Sandžaka. Mislim da se je bosanski jezik posebno očuvao u izvornom obliku na područjima "tromeđe", dijelovi opštine Sjenica, Prijepolje, Bijelo Polje, Priboj, Pljevlja. Veliki uticaj i gušenje bosanskog jezika je od srpskog jezika u Novom Pazaru, a u Tutinu od strane Albanskog jezika.
Nadamo se da će ova tema, bosanski jezik, biti aktuelna našim predstavnicim u Bošnjačkom nacionalnom vijeću, koje je nedavno konstituisano u Novom Pazaru.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

3

Petak, 23. Juli 2010

ve alejkumusselam ve rahmetullah, zdravi vi nama i živi bili Adžo Omere (Turkoviću) ako me osećaj, intuicija, ili kako bih to nešto u prsima već nazvao ne vara, ali pretpostavljam da ste to vi. Možda se varam, ali po stilu pisanja i tom nekom čaršijskom držanju koje se oseća čak i kroz ovaj virtuelni svijet naslućujem vaš identitet. Nejse. Lijepo od vas što ste nam skrenuli pažnju. Dugo nisam pisao, a baš prije neki dan pročitah jedan svoj stari post na forumu od prije par godina i baš se slatko nasmijah svojoj žustrini ondašnjoj, ne pravdam sebe zbog godina, iako mi je danas (neki bi rekli tek) 22, to čemu sam se smijao napisao sam sa možda 16, ali šta je tu je, čovek se menja iz dana u dan, menja mišljenja, stavove. Bitna je suština onog što je napisano, mislim naravno da je važno i kako je napisano, ali sam pravopis svakako ne menja suštinu onog što je napisano odnosno rečeno, bilo na ovom jeziku ili na onom.

Ja se svakako deklarišem kao Bošnjak, ali što kaže Buco, kao Pazarcu najbliža mi je neka mešavina izmedju srpskog i bosanskog kojom se često služimo u onoj svakodnevnoj neformalnoj komunikaciji.

Adzo Omer

Početnik

(10)

• »Adzo Omer« je muško
  • »Adzo Omer« je autor ove teme

Datum registracije: 22.06.2010

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 26. Juli 2010

Jezik nas nasusni

Selam prije svega,

Ili jednostavnije, merhaba djeco Simke i Buco! Vase rijeci su me lijepo obradovale i,neka su vala,jer se ja duze vrijeme ama bas nicemu ne radujem,neki ljudi to znaju zasto ... i ne vjerujem da cu se vise ikada bas ono od srca obradovati.Ali,moram da govorim to mi je jos ostalo kao
posljednji mehlem.
{to se,pak,tice jezika,velika je to muamela,helje nejsne.No,mi Bosnjaci smo citav vijek bili pod utjecajem drugih jezika,zna se kojih,jacih i naveliko poznatih u svijetu preko knjiga,kako drugacije.Nas bosnjacki jezik je nekako zivio i preturao preko glave sve jade koje jedan jezik mogu zadesiti do prije Drugog svjetskog rata.Poceo se knjizevno obnavljati do unazad dvije decenije pa i sad lijeci svoje rane.Znam ja veoma dobro kako se govori u seher Pazaru,ali pokusavam da se vrtatim izvornom pradjedovskom jeziku,to mi nadam se niko nece zamjerioti.Aki, dragi moji,tek ovih dana se iz tunela sjajnula malehna iskra.Ako Bog milostivi dade ta ce iskra naveliko sjajnuti,a to ce biti ondar kad nas jezik bude obavezan predmet u svim skolama u Sandzaku.Svi mi,pa i vi mladi,sto se tice naseg jezika necemo ga nikada pravilno govoriti,to ce moci ubuduce nasa bosnjacka djeca,od kojih sve pocinje i, pravo je tako.Selam mahsuz tebi Simke i tebi Buco,ali i svim clanovima Otvorenog foruma.

Social bookmarks