Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško
  • »@ef« je autor ove teme

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

1

Petak, 22. Septembar 2006

GPS navigacija

Jeste li je koristili i kakva su vasa iskustva? Koje ste programe i uredjaje koristili? Da li ste zadovoljni?
Sto se tice Srbije ovde ima jako malo kalibrisanih mapa :( Vredna pomena je mapa za Garnim uredjaje koju ja nisam koristio, ali sam cuo da nije losa. Ima cak i detaljnu mapu Novog Pazara. Ali problem predstavlja firma koja je predstavnik Garmina za Srbiju, jer preteravaju sa cenama. Ima jos jedna, povoljnija opcija. To je TomTom mapa Istocne Evrope + glavni putevi Evrope za Symbian telefone i PDA uredjaje. Mapa je beta verzija, ali sasvim solidno uradjena i upotrebljiva je. Ja sam je koristio sa Nokiom 6600 i Nokiom N70 plus Asusov GPS prijemnik. Ovde na otvorenom putu hvata 8-9 satelita, dok u gradu nesto manje. Sam TomTom program je ekstra uradjen. Mislim da sa opcijama ne zaostaje za navigacijom u automobilima. Lak je za koriscenje, najkomplikovanije rute racuna veoma brzo, ima mogucnost glasovne navigacije na mnogim jezicima (ukljucijuci i bosanski), puno POI sa brojevima telefona aerodroma, restorana, parkinga, hotela i jos mnogo cega. Ukoliko promasite neko skretanje program veoma brzo pravi novu rutu u skladu sa novonastalom situacijom. Mapa je uradjena na zadovoljavajucem nivou detalja. Veci gradovi su uradjeni do detalja, dok su za Pazar uradjene samo glavne ulice, ali ni to nije lose.
Imam jos i mapu Istocne Evrope za Route 66, ali u nju nije ukljucena Srbija, pa nisam imao prilike da testiram ovaj program. Ali ne deluje lose ni Route 66.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 22. Septembar 2006

Ja koristim Thyphoon My Guide 3500 Go. Ima i puno boljih uredjaja za navigaciju ali za moje potrebe i ovaj je dovoljan. Doduse, program Falk koji je bio originalno instaliran sam izbrisao i instalirao sam Medion. Da sam mogao oba da ih iskombinujem bilo bi najbolje. Jedan ima sta drugi nema i obrnuto. Sve u svemu zadovoljan. Nema vise lutanja i dugih trazenja odredjenih adresa po velegradovima. Simpaticna stvar. Nije samo navigacija vec i dzepni kompjuter. Puno nekakvih programa na njemu. Ja vjerujem da nece proci puno vrmena i da ce i nasi krajevi biti pokriveni navigacionim sistemom. Cujem da evropljeni pripremaju sistem Galileo koji bi trebao da zamijeni americki GPS. Ne znam dokle se stiglo.

Uredjaj kojeg koristim je kostao 300€. Star je godinu dana. Sada su valjda jeftiniji.

ed je dodao/la ovu sliku:
  • typhoon.gif
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 01. Oktobar 2006

Od pre neki dan imam mogucnost da koristim novu verziju TomTom 6 sa novim i aktuelnim kartama. Ne vidim neku veliku razliku od verzije 5 osim da su karte aktuelnije, program stabilniji i brzi.

Novina je to, da se jedna zajednicka karta svih zemalja zapadne evrope (20 drzava) moze snimiti na memorijsku karticu od 1GB, tako da moguce isplanirati rutu od bilo koje do bilo koje tacke u zapadnoj evropi, te vise nije neophodno menjanje karti kada se putuje kroz vise drzava.

Oko 1,5GB zauzima karta zapadne i centralne evrope, te je za ovu svrhu potrebna memorijska karta od 2 GB.

Naravno postoje i pojedinacne karte odredjenih zemalja kao i grupa zemalja.

Jedna stvar koja mi nedostaje kod nove verzije a bila je vrlo omiljena u verziji 5 je mogucnost da se prikaz u TT podesi za vodoravni polozaj PDA uredjaja, sto daje nesto bolji prikaz.

Naravno kod vecine novijih PDA uredjaja sa Windovs Mobile 5 postoji mogucnost da se vodoravni (landscape) prikaz podesi direktno u sistemu.

Prikaz funkcija je vrlo pregledan i krajnje jednostavan za upotrebu.

Zanimljivo je da se TT u verziji 6 prodaje sa vec instaliranim upozorenjima svih staticnih radarskih kontrola u zapadnoj evropi. Ukoliko PDA raspolaze i GPRS-om ili UMTS-om moguce je dobijati aktuelne informacije o svim zastojima na putu, radarskim kontrolama, vremenskim uslovima itd. Ove dodatne funkcije spadaju u plus paket koji se ekstra placa.

Sve u svemu, TT je jos jednom pokazao da je najbolji program ove vrste na trzistu.

TomTom 6
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • TT6.jpg
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 01. Oktobar 2006

Izgleda da nema neke velike razlike izmedju TomTom-a 6 i TomTom-a 5.2, osim nedostatka u novoj verziji TomTom-a koji si pomenuo. Ja imam i Route66 sa mapom Istocne Evrope, ali nisam imao prilike da ga koristim, jer u tu mapu nije ukljucena Srbija (Hrvatske jeste). Na prvi pogled mogu da kazem da ni Route66 ne izgleda uopste lose. Zanimljivo je da nova verzija TomTom-a nije uopste skupa: 99 evra sa mapom. A koliko sam cuo uskoro bi trebala da izadje i nova mapa Istocne Evrope za TomTom.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 02. Oktobar 2006

Citirano

Originalno od PaZaRaC

Planiram sad da uzmem Garmin Edge 305, ali ne za navigaciju u autu, vec na biciklu,

TT6 vidim ima opciju za planiranje rute iskljucivo za bicikliste kao i za pesake.

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od Administrator

Citirano

Originalno od PaZaRaC

Planiram sad da uzmem Garmin Edge 305, ali ne za navigaciju u autu, vec na biciklu,

TT6 vidim ima opciju za planiranje rute iskljucivo za bicikliste kao i za pesake.

Imas li Link o tome ? Ne mogu na TT stranici nista da nadjem.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

7

Nemam link, nego vidoh kod mene da mogu izabrati koju vrstu route hocu:

P.S: Ja ti greskom izbrisah prilog iz ove teme. ?(
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • PDAScreenshot.jpg

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

8

Nema veze za prilog :)

Ipak nije to ta funkcija koja meni treba. Ta opcija koristi za bicikliste koji voze ulicom, znaci TT automatski izbegava autoputeve i kraftstrassen. Meni je vise potreban uredjaj sa kojim mogu naprimer da importiram mape od google earth ili ostale mape na kojima su ucrtani sumski putevi ...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 03. Februar 2008

Danas sam u Novom Pazaru isprobao Garmin mapu za SCG.
Iako sam je isprobavao oko 1.5 sati (u kolima) mogu da dam neke prve utiske:

Detaljnost: mapa Novog Pazara je uradjena dosta detaljno, a ulice su pravilno nacrtane. Unesene su sve ulice sa imenima, pa cak i neki neasfaltirani putici iza kuca koji ni ne predstavljaju ulice.

Preciznost: mapa je dosta precizna i u 90% slucajeva greska u pozicioniranju nije bila veca od par metara.

Mane: iako se mapa reklamira kao mapa u kojoj je do detalja uradjena jednosmernost ulica u 27 gradova (medju kojima je i Novi Pazar) to ipak nije slucaj. Mapa jeste detaljna, ali jednosmernost ulica u Novom Pazaru nije ni dotaknuta.
Detaljnost mape u voznji kolima u pojedinim situacijama pravi probleme.Naime, vec sam rekao da su u mapi uneti i neki putici kojima ne idu automobili. Medjutim, to u samoj mapi nije naznaceno, pa kada program racuna rutu cesto se desi da ta ruta ide preko putica kojim mogu da idu samo pesaci.

Zbog gore pomenutih problema cesto se desi da ruta ide preko jednosmernih ili za kola uskih ulica, ali program brzo izracuna novu rutu kada mimoidjete problematicne delove. Zbog toga sam do odredista putovao malo duze nego sto bi trebalo, ali program me je ipak svaki put doveo do pravog mesta.

Opsti utisak: Garminova mapa je jedina upotrebljiva mapa za podrucje Srbije i od mene dobija prelaznu ocenu. Mapa Novog Pazara je uradjena na zadovoljavajucem nivou, ali mesta za napredak ima prilicno. S obzirom na to mapu radi Garminov predstavnik za Srbiju (Infoteam) to garanutuje poboljsanje mape, jer su za njenu izradu zaduzeni ljudi koji su iz Srbije i koji zive u Srbiji. Ovo je vec 6-ta (prva verzija je izasla Jula 2006) verzija mape, a ljudi iz Infoteam-a najavljuju nova poboljsanja.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

10

Srijeda, 26. Mart 2008

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
Ipak nije to ta funkcija koja meni treba. Ta opcija koristi za bicikliste koji voze ulicom, znaci TT automatski izbegava autoputeve i kraftstrassen. Meni je vise potreban uredjaj sa kojim mogu naprimer da importiram mape od google earth ili ostale mape na kojima su ucrtani sumski putevi ...

Jesi li nasao ovo sto si trazio? Koliko se secam u prilogu koji ti je greskom izbrisan si pitao da li postoji nacin da importujes mape sa sumskim putevima u mobilni telefon. Ili sam nesto presefio?

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 27. Mart 2008

Naso sam bio resenje, al mi posle vise nije trebalo pa se nisam dalje informiso kako i sta.

u svakom slucaju je potrebno nekoliko programa da bi se sve to realiziralo, karte treba da se skeniraju pa da se sa posebnim programima kalibriraju itd ...

TTQV i FUGAWI su jedni od najpoznatijih koji se koriste naprimer na trkama Paris Dakar i sl. preko googleta ces nac puno informacija o ovim programima ...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 27. Mart 2008

Ne treba meni, vec sam mislio da ako ti nisi nasao ovo sto si trazio da te uputim gde da trazis. Pozdrav.

Social bookmarks