Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 04. August 2003

HADIS DANA

Omer ibnul Hattab veli da je Muhammed a.s. rekao:
"Djela se cijene i nagradjuju samo sa namjerama. Svakom covjeku pripada samo ono sto je namjeravao. Pa cija je hidzra u ime Allaha i Allahovog Poslanika, imace sevab od Allaha dz.s. A cija je hidzra zbog ovosvjetskog interesa kojeg hoce da postigne, ili zbog zene s kojom zeli da se ozeni, njegova hidzra je radi onoga zbog cega je ucinio, i za takvu hidzru nece kod Allaha dz.s. na drugom svijetu imati nagrade."

Hadis je Muttefekun alejh
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

2

Utorak, 05. August 2003

Veli Omer ibnul-Hattab: "Jednog dana sjedasmo mi kod Bozijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kad se pomoli prema nama covjek u sasvim bijelu odijelu, sasvim crne kose, ne vidi se na njemu trag putovanja i ne pozna ga niko od nas; dok sjede do Bozijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i prisloni svoja koljena uz njegova, a stavi svoje ruke na njegova stegna i rece: "Muhammede, izvijesti me sta je Islam." Rece Boziji Poslanik: "Islam je da svjedocis da nema dugog boga osim Allaha i da je Muhammed boziji Poslanik; da obavljas molitvu (namaz), da dajes zekjat, da postis ramazan, i da hadzdz cinis kucu (Kabu), ako mognes do nje doci." Onda rece onaj nepoznati covjek: "Istinu velis" Kaze Omer: "Mi mu se zacudismo, pita ga a onda mu veli: "Istinu govoris" (kao da zna). Iza toga rece taj covjek: "Izvijesti me sta je iman." Rece Boziji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Iman je da vjerujes u Boga, Bozije meleke, u Sudnji zadnji dan, i sudbinu dobra i zla." Veli nepoznati covjek "Istinu govoris. Izvijesti me sta je dobrocinstvo." Rece Boziji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Dobrocinstvo je da robujes Bogu kao da Ga vidis, jer ako ti Njega ne vidis On tebe vidi." "Istinu velis" - rece nepoznati covjek i rece: "Izvijesti me kada ce Zadnji cas (ovom svijetu)." Rece Boziji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Onaj koga pitas o Zadnjem casu nije mu vise o njemu poznato nego tebi koji pitas." Rece nepoznati covjek: "Pa izvijesti me o predznacima Zadnjeg casa." Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rece: "Predznaci Sudnjeg dana su da robinja rodi svoju gospodaricu i da vidis gole, bose, siromasne cobane da se nadmecu u gradnji zgrada." Veli Omer: "Zatim ode nepoznati covjek, a nakon toga rece mi Boziji Poslanik: "Omere, znas li onoga sto me je zapitkivao?" Ja rekoh: "Bog i Boziji Poslanik najbolje znaju" Onda rece Boziji Poslanik: "Ovo je Dzibril, dosao vam je da vas poduci vasoj vjeri."

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

3

Srijeda, 06. August 2003

Poslanik a.s. je rekao: "Allah, uistinu, ne gleda u vasa tijela niti u vas izgled, nego gleda u vasa srca." (biljezi Muslim)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 07. August 2003

Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: «Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka ne uznemirava svoga komšiju, ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka ugosti svoga gosta, ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka govori što je dobro ili neka šuti!»

[Hadis prenosi Ebu Hurejre radijallahu anhu]

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

5

Petak, 08. August 2003

"Hoćete li da vas izvijestim o najvećim od velikih grijeha?' 'Svakako, Allahov Poslaniče!' 'Allahu nekoga ravnim smatrati i biti nepokoran roditeljima.' Bijaše naslonjen, sjede, pa reče: 'Da, i govorenje laži.' Zadnje riječi je dugo ponavljao, dotle da smo u sebi počeli govoriti: 'Da hoće ušutjeti!"

[Hadis prenosi Ebu Bekrete radijallahu anhu]

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

6

Subota, 09. August 2003

"'Šta mislite, kada bi pred vratima nekoga od vas bila rijeka, pa se on u njoj kupao pet puta na dan, da li bi na njemu ostalo prljavštine?' Rekoše: 'Ne bi ostavilo prljavštine.' 'Tome je slično pet dnevnih namaza, njima Allah briše grijehe!'"

[Hadis prenosi Ebu Hurejre radijallahu anhu]

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 11. August 2003

"Svaki napitak koji opija je haram."

[Hadis prenosi Aiša radijallahu anha]

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

8

Utorak, 12. August 2003

Jednom su rekli: «'Allahov Poslaniče, čiji je islam najbolji?', a on je rekao: 'Onoga od čijeg jezika i ruke su sigurni muslimani.'»[1]

[Hadis prenosi Ebu Musa radijallahu anhu]

[SIZE=1][1] Riječ iSLaM i glagol koji označava sigurnost SeLiMe su kao što se vizualno da primjetiti, istog korijena, što ukazuje na njihovu međuzavisnost. Od riječi muslimana moraju biti mirni drugi muslimani (i riječ SeLaM – mir je istog korijena!)[/SIZE]

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

9

Srijeda, 13. August 2003

"Mu'min je prijatan i on pomiruje, a nema dobra u onom ko ne miri i zblizuje i u cijem drustvu nije prijatno." (Ahmed)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 14. August 2003

Kada se rukuju dva muslimana, ruke im se nece odvojiti prije nego im se oproste grijesi. (Taberani - sahih)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

11

Petak, 15. August 2003

"Ne uhodite jedni druge, ne spijunirajte, ne prekidajte odnose i ne zavadajte se, nego, Allahovi robovi, budite braca." (Buharija i Muslim)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 17. August 2003

"Ko napusti raspravu kad nije u pravu, bude mu napravljena kuca u dzennetskoj mahali, a ko ostavi raspravu kad je u pravu, bude mu izgradena kuca u najodabranijem dijelu dzenneta." (Ibn Madze i Tirmizi)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 18. August 2003

"Nece uci u dzennet klevetnik (onaj koji ogovara)." (Buharija)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

14

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci. Izvanredno Efendija moj. Tema je super i nastavi ovako. Ja eto nebih da navodim Hadise jer ti to vech radish. Samo bih te zamolio da nadjesh Hadisa oko zena i njihove garderobe i o strahotama golotinje i o ljepotama pokrivenosti. Jer mozda su mnoge muslimanke na ovom Forumu prezauzete shkolovanjem i poslovima pa nestizu chitati Hadise, pa deder napishi koji i da te Allah dz.s. nagradi za tvoj trud. Allahimanet
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

15

I nadji koji da pokazes bratu da se skolovanjem nikad ne moze biti prezauzet. Kad mislis da znas trebao bi da znas.. (a najgore su lose preptostavke i negativni pristupi prema braci i sestrama, i prvo trazenje mahana pa posle lijepoga).
Sandzak ujedno i pohvala za tebe za dobru temu. Samo nastavi dalje oprosti za upadanje.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

16

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci. Fala brate dragi na savjetu. Divota, je imati brachu. Koji ti bijashe ono IQ zaboravio sam. Tebi prepushtam da ispadnesh dobar jer ja nevolim da ispadam dobar, pa da zavrshish postom u kojem prekidash ovo iz namjere da ne upropastish zapochetu temu. Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

17

"Muslimanu nije dozvoljeno da prekine odnose sa svojim bratom preko tri dana, i kada se sretnu da okrenu lice jedan od drugog, a bolji je onaj, od njih dvojice, koji prvi nazove selam." (Buharija i Muslim)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

18

Utorak, 19. August 2003

"Tri su znaka licemjera (munafika): kada govori - laze, kada obeca - ne ispuni, i kada mu se nesto povjeri - povjerenje iznevjeri." (Buharija i Muslim)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

19

Srijeda, 20. August 2003

"O skupe, ima onih koji su priznali vjerovanje jezikom, ali iman im jos nije usao u srce! Ne ogovarajte muslimane i ne istrazujte njihove negativnosti, jer onaj ko bude istrazivao mahane brata muslimana, Allah ce istrazivati njegove, a kome Allah bude istrazivao mahane razotkrit ce ga i osramotiti makar i u njegovoj kuci." (Tirmizi i Ebu Dawud)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 21. August 2003

Ako te uvrijedi covjek sa onim sto zna o tebi, ti ga nemoj uvrijediti sa onim sto znas o njemu. Time ces dobiti nagradu, a on grijeh. (Ibn Meni'a - sahih)

Social bookmarks