Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

41

Petak, 24. Oktobar 2003

[SIZE=3]"Prvo za sto ce covjek na Sudnjem danu racun polagati je namaz. Pa ukoliko mu namaz bude dobar, dobra su mu i ostala djela, a ukoliko mu namaz bude los, losa su mu i ostala djela". (Taberani )[/SIZE]
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

42

Petak, 24. Oktobar 2003

Omer ibnul Hattab veli da je Muhammed a.s. rekao:
"Djela se cijene i nagradjuju samo sa namjerama. Svakom covjeku pripada samo ono sto je namjeravao. Pa cija je hidzra u ime Allaha i Allahovog Poslanika, imace sevab od Allaha dz.s. A cija je hidzra zbog ovosvjetskog interesa kojeg hoce da postigne, ili zbog zene s kojom zeli da se ozeni, njegova hidzra je radi onoga zbog cega je ucinio, i za takvu hidzru nece kod Allaha dz.s. na drugom svijetu imati nagrade."
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

43

Petak, 24. Oktobar 2003

Sa'd veli da je Muhammed a.s. rekao:
"Ono sto opija u velikoj kolicini, zabranjujem vam i u najmanjoj."

Biljezi Nesai Hadis je Sahih :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja:
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

44

Petak, 24. Oktobar 2003

Ebu Zerr veli da je Muhammed a.s. rekao:
"Preporucujem ti bogobojaznost od Uzvisenog Allaha, jer to je zaista vrhunac svakog posla, i duznost ti je ucenje Kur'ana i spominjanje Allaha - zikr, pa zaista taj zikr je tebi svjetlo i na nebu i na zemlji. Dugo i mnogo suti, osim kada se radi o dobru, pa zaista sutnja odgoni sejtana od tebe i pomaze ti u stvarima tvoje vjere. Cuvaj se pretjeranog smijeha, jer smijeh umrtvljuje srce i odstranjuje svjetlo tvoga lica (stid). Duznost ti je dzihad - borba na Allahovom putu, a to je zaista mnostvo mojih sljedbenika. Voli siromasne i sjedi s njima. Gledaj u onoga ko je slabijeg imovnog stanja od tebe, a ne gledaj u onoga ko je nad tobom, pa zaista je bolje za tebe da ne omalovazis blagodati Allaha koje ti je dao. Postuj svoju rodbinu iako oni tebe napuste. Reci istinu iako je gorka. Ne plasi se na Allahovom putu nikakva koritelja. Tvoje mahane i nedostatci koje znas da imas kod sebe, neka budu tvoja glavna briga da ih ispravis, i to neka te sprijeci od ljudi i njihovih mahana, i ne budi revnosan (preozbiljan ili ljut) na njih u onome sto cinis. Covjeku je dosta mahana da ima osobine: da primjecuje kod ljudi ono sto ne primjecuje kod sebe, da se stidi samo ljudi zbog ruznog djela u koje je zapao, i da uznemiruje svoga druga s kojim sjedi.
O Ebu Zerre! (Ebu Zerr je jedan od poznatih drugova Muhammeda a.s. i jedan od prvih muslimana uopste). Nema pameti kao sto je promisljenost, i nema suzdrzljivosti (tj. cuvanja od zabranjenih stvari iz bogobojaznosti) kao sto je odustajanje od istih, i nema casti kao sto je ljepota ponasanja."

:klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja:
Biljezi Taberani i Abd ibnu Humejd u svom tefsiru Hadis je Hasen

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

45

Ponedjeljak, 27. Oktobar 2003

Ako covjek pojede koliko je dirhem kamate svjesno, gore je nego da ucini trideset i sest puta blud. (Ahmed i Taberani - sahih)
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

46

"Oni bi jedva docekali da i vi budete nevjernici kao sto su oni nevjernici, pa da budete jednaki..."

(En-Nisa', 89)

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

47

Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik asllallahu alejhi ve sellem, rekao:

Doci ce ljudima vrijeme da covjek nece voditi racuna kako je zaradijo novac, na halal ili na haram nacin.

(prenosi ga Davud, En-Nesai, Ahmed, El-Bejheki i El-Hakim).

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

48

Mjesec posta je mjesec svakovrsnih ibadeta, iz kojih se izdvaja dnevni ibadet - post, i nocni - klanjanje teravih - namaza te ucenje Kur'ana, a.s. Poslanik, a.s., rekao je:

Allah, dz.s., propisao vam je posta ramazana kao strogu obavezu, a nocno klanjanje vam je sunnet. Ko ga isposti i iskljanja s imanom, iskreno trazeci i zeleci Allahovo zadovoljstvo i nagradu, izaci ce iz ramazana cist od grijeha kao na dan kada ga je majka rodila.

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

• Poruku poslati

49

[SIZE=2]"Mnogo li je postaca koji od svog posta nece imati nista osim gladi; i mnogo li je klanjaca koji od svog namaza nece imati nista osim bdijenja." (Nesai i Ibn Madze) [/SIZE]

[SIZE=2]Muhammed a.s. je rekao:
”Radite za ovaj svijet onoliko koliko cete zivjeti na njemu, radite za onaj svijet onoliko koliko cete ostati tamo, a za Allaha dz.s. koliko vam je potreban, za vatru onoliko koliko je mozete trpiti.”
[/SIZE]
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

50

Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu aljehi ve sellem, u jednom hadisu rekao:

Izbacice zemlja najvrijednije dijelove svoje utrobe u obliku zlata i srebra, pa ce doci ubica i reci: "Zbog ovoga sam ja ubijao". Zatim ce doci onaj koji je prekidao rodbinske veze i reci: "Zbog ovoga sam kidao rodbinske veze," te ce doci kradljivac i reci: "Zbog ovoga mi je odsjecena ruka."
Zatim ce svi to blago ostaviti ne uzevsi nista od toga
.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

51

Prenosi ga Muslim

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

• Poruku poslati

52

Utorak, 28. Oktobar 2003

[SIZE=2]"Kada dodje prva noc ramazana, sejtani i buntovni dzini se sputaju, sva vrata Dzehennema se pozatvaraju, sva vrata Dzenneta se pootvaraju i pozove se: O, ti koji cinis dobro pristupi, a ti koji cinis zlo, prodji se..." (Tirmizi)

"Postacevo spavanje je ibadet, njegova sutnja je tesbih, njegovo djelo se udvostrucava, njegova dova se prima, a grijesi mu se oprastaju". (Taberani)[/SIZE]

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

53

Utorak, 28. Oktobar 2003

[SIZE=2]Među robovima Mojim ima onih koji su osvanuli kao vjernici i kao nevjernici. Vjernik je onaj koji je rekao: kiša je padala iz Allahove dobrote i milosti - poričući tako moć zvijezda; a onaj koji je rekao: kiša je padala zbog uticaja te i te zvijezde, taj ne vjeruje u mene, nego vjeruje u zvijezde!\\\" [/SIZE]

:klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja:

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

54

Utorak, 28. Oktobar 2003

Na Sudnjem danu će prvo biti presuđeno čovjeku koji je poginuo kao šehid na Allahovom putu. Allah će mu pokazati sve svoje blagodati i čovjek će ih priznati, pa će ga Allah zapitati:

- Šta si učinio sa blagodatima?

- Borio sam se na Tvom putu dok nisam poginuo - odgovoriće.

- Lažeš, borio si se da ti ljudi kažu: kako je hrabar! - i eto, hvalili su te! - a zatim će narediti da ga naglavačke bace u vatru Džehenema.

I čovjeku učenjaku koji je podučavao druge i mnogo učio Kur'an. Allah će ga podsjetiti na svoje blagodati, on će ih priznati, a Allah će ga zapitati:

- Učio sam Kur'an i podučavao druge u Tvoje ime.

- Lažeš, učio si da ti drugi kažu: kako je učen! - i učio si Kur'an da ti kažu: mnogo uči! - i eto, hvalili su te! A zatim će narediti da ga naglavačke bace u vatru Džehenema.

I čovjeku kome je Allah dao obilan i raznovrstan imetak. Allah će ga podsjetiti na Svoje blagodati, on će ih priznati, pa će ga Allah zapitati:

- Dijelio sam imetak na svaki način za koji sam znao da si Ti zadovoljan - odgovoriće.

- Lažeš, dijelio si imetak da ti drugi kažu: kako je darežljiv! - i eto, govorili su!, a zatim će Allah narediti da ga naglavačke bace u vatru Džehenema."

:klanja: :klanja: :klanja: :klanja:

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

• Poruku poslati

55

Četvrtak, 30. Oktobar 2003

[SIZE=2]Muhammed a.s. je rekao:
"Bankrotirao je od mog Ummeta onaj koji dodje na Sudnji dan s' namazom, zekatom i postom, ali je nekoga uvrijedio, oklevetao, ostetio ga u imetku, udario ili krv prolio, i od svojih dobrih djela namiri ovim ostecenim osobama, a kad mu nestane dobrih djela, njihovi grijesi ce njemu biti pridodati, a zatim ce biti smjesten u Dzehennem". (Muslim)[/SIZE]

• »NP in Sarajevo« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

56

Prenosi Umejje Es-Sa'bani: 'Dosao sam kod Ebu Sa'lebe El-Husenija, pa sam mu rekao: 'Kako tumacis ovaj ajet?' Rece: 'Koji ajet?' Rekoh: 'O vjernici, brinite se o sebi! Nece vam naskoditi onaj ko je na krivom putu ako ste upuceni!' Rece: 'Tako mi Allaha, za njega sam pitao upucenog o njemu. Pitao sam Poslanika s.a.v.s., pa mi je rekao: 'Naredjujte dobro i sprijecavajte zlo, pa kada vidis pokornog skrticu, strast koja se slijedi, dunjaluk kojem ce se ljudi prepustiti i kada se svakom bude svidjalo samo njegovo misljenje – onda pazi na sebe i ostavi masu! Poslije vas ce doci vrijeme sabura, u kojem ce oni koji se budu drzali (islama), biti kao da drze zeravicu. Onaj ko bude u to vrijeme radio za islam, imace nagradu pedeset ljudi koji rade kao vi.' (Tirmizija)
Im not a complete idiot! Some part are mising...

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

57

Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ve sellem, rekao:
Kad se izgubi poverenje iscekuj Sudnji dan !
A kako se to gubi poverenje Allahov Poslanice? upitase.
Kada se poslovi prepuste onima koji nisu za to sposobni, iscekuj Sudnji dan - odgovori Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.

--------------------------
Prenosi ga El-Buhari

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

58

Petak, 31. Oktobar 2003

[SIZE=3]Ne zaboravi na svoje roditelje kojima moras dobrocinstvo ciniti; sa njima lijepo postupaj i lijepim im se govorom obracaj; budi im pokorna u dobru, a ako te ugone u zlo, onda im otkazi poslusnost. [/SIZE]

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

59

Petak, 31. Oktobar 2003

[SIZE=3]Ako si majka, onda dobro obrati paznju na vaspitanje svoje djece; navikavaj ih na istinu, cistocu, na izvrsavanje dobrih djela, lijep ahlak; kada napune sedam godina, naredi im da obavljaju namaz, a sa navrsenih deset godina ako odbiju da obavljaju namaz, onda primjeni silu. Takodjer, ako su djeca razlicite spoli, u toj dobi treba ih u postelji razdvojiti. [/SIZE]

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

60

Petak, 31. Oktobar 2003

[SIZE=3] Puno spominji Allaha i udjeljuj sadaku; iskrena sadaka ce tebe i tvoju porodicu sacuvati od zla (Allahovom dozvolom).
Ako se budes ovih savjeta pridrzavala, dunjaluk ces, insallah, napustiti sretna i zadovoljna.
Priredio:
Ebu Bekr Dzabir El-Dzezairi
(Hilal br.16[/SIZE]

Social bookmarks