Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

61

Petak, 31. Oktobar 2003

Namaz dva covjeka zajedno, kada jedan predvodi drugog, vrijedniji je kod Allaha od cetiri od kojih svako za sebe klanja. (Taberani i Bejhaqi - hasen hadis)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

62

Petak, 31. Oktobar 2003

Imam Ahmed u Sahihu bilježi slijedeći hadis:

Prenosi Abdullah ibn Amr ibn As, da je Poslanik a.s.v.s. rekao: «Imaju dvije vrste hidžre, da napustiš činjenje ružnih djela i da učiniš hidžru Allahu i Njegovu Poslaniku s.a.v.s., a hidžra se neće prekinuti sve dok tevba bude primana, a tevba će biti primana sve dok se ne pojavi Sunce sa Zapada, a kada se Sunce pojavi sa Zapada, biće zapečaćeno u svakom srcu ono što se u tom momentu bude nalazilo, te će ljudima njihova djela (koja su do tada učinili) biti dovoljna!”
(Ahmed)

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

63

Petak, 31. Oktobar 2003

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:
Uzvišeni Allah kaže:
”Covjek Me porice, a to mu nije dozvoljeno, covjek Me vrijeda, a to mu nije dozvoljeno! Porice Me kada govori: Allah me nece ponovno stvoriti kao što me je prvi puta stvorio! A prvo stvaranje nije ni malo lakše od ponovnog proživljenja! Vrijeda Me kada govori: Allah ima sina! A ja sam Jedan, utocište svakome! Nisam rodio niti sam roden, i niko Mi nije ravan!”

------------------------------
Bilježe Buhari i Nesai.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

64

Subota, 01. Novembar 2003

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je cuo Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada kaže:

"Na Sudnjem danu ce prvo biti presudeno covjeku koji je poginuo kao šehid na Allahovom putu. Allah ce mu pokazati sve Svoje Blagodati i covjek ce ih priznati, pa ce ga Allah zapitati:

Šta si ucinio sa blagodatima?
Borio sam se na Tvome putu dok nisam poginuo – odgovorit ce.
Lažeš, borio si se da ti ljudi kažu: kako je hrabar! – i eto, hvalili su te! – a zatim ce narediti da ga naglavacke bace u vatru Džehennema.

Onda ce biti sudeno ucenjaku koji je poducavao druge i mnogo ucio Kur’an. Allah ce ga podsjetiti na Svoje Blagodati, on ce ih priznati, a Allah ce ga zapitati:

Ucio sam Kur’an i poducavao druge u Tvoje Ime. Lažeš, ucio si da ti ljudi kažu: kako je ucen! – i ucio si Kur’an da ti kažu: mnogo uci! – i eto, hvalili su te! A zatim ce narediti da ga naglavacke bace u vatru Džehennema.

Pa ce suditi se covjeku kome je Allah dao obilan i raznovrstan imetak. Allah ce ga podsjetiti na svoje blagodati, on ce ih priznati, pa ce ga Allah zapitati:

Dijelio sam imetak na svaki nacin za koji sam znao da si Ti zadovoljan – odgovorit ce.
Lažeš, djelio si imetak da ti ljudi kažu: kako je darežljiv! – i eto, govorili su! – a zatim ce Allah narediti da ga naglavacke bace u vatru Džehennema. "

----------------------------------
Bilježe Muslim (Tirmizi i Nesai)

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

65

Subota, 01. Novembar 2003

Ebu Hurejre, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:

Allah kaže: Ljudi psuju vrijeme, a Ja sam vrijeme, u Mojoj Ruci su noc i dan.

----------------------------
Bilježe Buhari i Muslim

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

66

Utorak, 04. Novembar 2003

Ako vam dodje onaj ko vam odgovara po izgledu i vladanju, sa zeljom da se ozeni od vas, ozenite ga. Ako to ne budete cinili, dolazice do smutnje na Zemlji i poroka sirokih razmjera.

----------------------------
Ibn Kutejbe, Tirmizi

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

67

Utorak, 04. Novembar 2003

"Želiš li da ti srce omekša (bude blago) i da ostvariš svoje potrebe? Budi milostiv prema siročetu, pomiluj ga po glavi i nahrani ga onim čime se ti hraniš, srce će ti postati blago i ostvarit ćeš svoje potrebe."
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

68

Srijeda, 05. Novembar 2003

[SIZE=3]"Na Dan suda bice pozvano:"Neka ustanu oni koje ce Allah nagraditi i neka udju u Dzennet: A to su oni koji prastaju ljudima". (Taberani)[/SIZE]
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

69

Uzvišeni Allah je rekao: -Svako čovjekovo djelo pripada njemu, osnim posta; on pripada Meni i Ja za njega (posebno) nagrađujem. Post je štit (od vatre i grijeha), pa kada neko od vas posti, neka ne govori ružne riječi i neka ne viče, a ako ga neko opsuje ili napadne, neka kaže: -Ja postim. Tako mi Onoga, u čijoj je ruci Muhammedova duša, zada iz usta postača je bolji kod Allaha od mirisa miska. Postač ima dvije radosti: kada iftari, raduje se svome iftaru, a kada susreten svoga Gospodara, obradovaće se svome postu. (Buhari)
SaNdZak je dodao/la ovu sliku:
  • ramazan.jpg
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

70

Ebu Zerr el-Gifari r.a. kazuje da je Allahov Poslanik s.a.v.s. prenosi da Uzvišeni Allah kaže:

Robovi Moji, Ja sam Sebi zabranio nasilje, i vama ga ucinio zabranjenim, pa ne cinite jedni drugima nepravdu. Robovi Moji, svi ste vi zalutali osim onoga koga Ja uputim, pa tražite da vas uputim i Ja cu vas uputiti.
Robovi Moji, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim, pa tražite da vas nahranim i Ja cu vas nahraniti.
Robovi Moji, svi ste vi neodjeveni osim onoga koga Ja odjenem, pa tražite da vas odjenem i Ja cu vas odjenuti. Robovi Moji, vi griješite i nocu i danju, a Ja sve grijehe opraštam, pa tražite da vam oprostim. Robovi Moji, vi nikada ne možete doci do onoga što bi meni koristilo pa da Mi koristite.
Robovi Moji, kada bi svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, imali srce najpobožnijeg covjeka, to ništa ne bi povecalo Moju vlast.
Robovi Moji, kada bi svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, imali srce najveceg griješnika, to ništa ne bi umanjilo Moju vlast.
Robovi Moji, kada biste se svi vi, i prvi i zadnji i ljudi i džini, sakupili na jedno mjesto, pa Mi svi uputili molbe i Ja udovoljio svacijoj molbi, to ne bi umanjilo Moju vlast ni koliko se umanji more kada se u njega zamoci igla.
Robovi Moji, sve je do vaših djela koje vam Ja zapisujem, a potom cu vam za njih dati odgovarajucu naknadu. Pa ko zatekne dobro neka zahvali Allahu, a ko zatekne loše neka kori samoga sebe.

------------------------------------------------
Bilježe Muslim (Tirmizi i Ibn Madždže).

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

71

Četvrtak, 06. Novembar 2003

Muhammed s.a.w.s. kaze da je Allah dz.s. rekao:

"O, moji robovi, vi nikad ne mozete doci do onog cime biste Meni stetu nanijeli pa da mi je nanesete, niti ikad mozete doci do onoga sto ce meni korist doprinijeti, pa da Mi je doprinesete. O, Moji robovi, kada biste vi svi, i prvi i posljednji, i ljudi i dzini, imali srce najpoboznijeg covjeka, to nista ne bi moje imanje povecalo. O, moji robovi kada biste vi svi, i prvi i posljednji i ljudi i dzini, stali na na jedno mjesto pa Meni svoje molbe i zelje uputili, te ja udovoljio svacijoj molbi i zelji, to ne bi umanjilo ono sto Ja imam ni onoliko koliko oduzme od mora igla kada se u njega zamoci. O, Moji robovi sve stalo do vasih poslova, koji su kod Mene sacuvani i prebrojani, a za koje cu Ja vama dati zaslugu. Ko nadje nagradu i dobro, nek Allahu zahvali, a ko opet kaznu i zlo, nek ne kori nikog osim sama sebe".
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

72

Petak, 07. Novembar 2003

Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, kaze: "Trazenje znanja je obavezna duznost svakog muslimana (muslimanke) "

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

73

Srijeda, 12. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

"Na Sudnjem Danu će Allah reći: Gdje su oni što su se voljeli u ime Moje uzvišenosti? Danas ću ih uvesti u Moj hlad, kada nema drugog hlada osim Moga!"
Hadis (Buhari)

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

74

Četvrtak, 13. Novembar 2003

Abdullah b. Abbas, r.a., je rekao: Allahov Poslanik, s.a.v.s., je bio najdarežljiviji među ljudima, a najdarežljiviji je bio u ramazanu, kada se Džibril sastajao s njim. Džibril se sastajao s njim svaku noć tokom ramazana kada je zajedno s njim učio Kur'an. Allahov Poslanik, s.a.v.s., kada bi se s njim sastao, bio je darežljiviji od vjetra koji donosi plodonosnu kišu!
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

75

Četvrtak, 13. Novembar 2003

Ebu Se'id r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:

Neka niko sam sebe ne ponižava.
Allahov Poslanice, kako može neko sebe ponižavati? Kada nešto što se Allaha tice vidi, a što može sprijeciti, pa ne sprijeci, na Kijametskom Danu Uzvišeni Allah ce ga zapitati:
Šta te sprijecilo da govoriš o tome i tome?
Bojao sam se ljudi – odgovorit ce.
Zar nije bilo prece da se Mene bojiš? reci ce On.

----------------------------------------
Bilježi Ibn Madždže, hadis sahih.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

76

Petak, 14. Novembar 2003

Seddad, sin Evsa r.a. prenosi od Vjerovjesnika, pomilovao ga Allah i spasio, da je rekao: Gospodin svih nacina trazenja oprosta je to da reknes ovo: "Allahu. Ti si Gospodar moj. Nema drugog bozanstva osim Tebe. Stvorio si me i ja sam Tvoj rob. Tebi sam obavezu i obecanje dao u granicama mogucnosti svojih. Tebi se uticem od zla djela koja pocinih. Priznajem Tvoje blagodati prema meni, kao sto priznajem svoje grijehe. Zato, molim Te, oprosti mi, jer grijehe ne prasta niko drugi osim Ti." Rekao je (poslanik): I ko izgovori SEJJIDUL ISTIGFAR u danu uvjerivsi se u nju, pa umre toga dana prije nego omrkne, pa on je od stanovnika dzenneta. A ko izgovori SEJJIDUL ISTIGFAR nocu, a on je uvjeren u nju, pa umre prije nego osvane, pa on od stanovnika dzenneta

-- Sahihul Buhari, dzuz VII

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

77

Petak, 14. Novembar 2003

Džundub r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:

Jedan covjek se zaklinjao: Tako mi Allaha, Allah nece oprostiti tom i tom covjeku! – pa mu je Uzvišeni Allah odgovorio: Ko je taj što se Mojim Imenom zaklinje da nece biti oprošteno? Njemu sam vec oprostio, a tebi djela poništio!"
________
(Muslim)

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

78

Nedjelja, 16. Novembar 2003

Enes r.a. prenosi da je cuo Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada je rekao:

Uzvišeni Allah kaže: Covjece, opraštat cu ti grijehe ne obaziruci se na njih sve dok Me budeš dozivao i molio. Covjece, kada bi imao grijeha koliko do neba pa Me zamolio za oprost, oprostio bih ti. Covjece, kada bi Mi došao sa grijesima velikim kao Zemlja i susreo Me bez truna širka, obasuo bih te sa isto toliko oprosta!

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

79

Nedjelja, 16. Novembar 2003

"Poucavajte, olaksajte, a ne otezajte, obradujte, a ne rastjerujte, ako se neko od vas rasrdi neka se strpi."

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

80

Utorak, 18. Novembar 2003

Hazreti Aisa prica:

Pitala sam Allahova Poslanika kome zena najvise duguje svoju poslusnost, a on mi rece: Muzu.
A kome covjek najvise duguje? Majci – odgovori mi Allahov Poslanik.

----------------------
(Ahmed, Nesai)

Social bookmarks