Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

81

Srijeda, 19. Novembar 2003

Ebu Se'id el Hudri r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:

Prepirali su se Džennet i Džehennem.
Džehennem rece: U meni su silnici i oholi!
U meni su nemocni i siromašni – odgovori Džennet.
Tada im Allah presudi: Ti Džennete, si Moja milost kojom cu se smilovati onome kome hocu; a ti, Džehenneme, si Moja kazna kojom cu kazniti onoga koga hocu, a na Meni je da vas oba napunim.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

82

Subota, 22. Novembar 2003

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:

Uzvišeni Allah kaže: Post je Moj i Ja za njega nagradujem. Postac ostavlja strast, jelo i pice zarad Mene. Post je štit. Postac ima dvije radosti: radost kada iftari i radost kad se susretne sa Gospodarom svojim. Zadah iz usta postaca draži je Allahu od mirisa miska.

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:

Allah kaže: Covjece, dijeli pa cu i Ja tebi udijeliti!

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

83

Srijeda, 03. Decembar 2003

Ko bude odbranio cast brata muslimana u njegovom odsustvu, Allah dz. s. ce ga spasiti dzehennemske vatre. (Ahmed i Taberani-sahih)
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

84

Utorak, 16. Decembar 2003

[SIZE=3]"Postuj Allaha dz.s. pa ce ti uvijek biti zastitnik! Znaj za Allaha u blagostanju pa ce On znati za tebe u teskoci! Znaj da sve sto te je mimoislo nije te moglo zadesiti, a sve sto te je zadesilo nije te moglo mimoici. I znaj da uspjeh dolazi poslije strpljivosti, radost poslije zalosti, a olaksica poslije teskoce". (Tirmizi) [/SIZE]
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

• Poruku poslati

85

Subota, 27. Decembar 2003

[SIZE=3]"Trazite od Allahove dobrote, jer On voli da se od Njega trazi, a najvredniji ibadet je iscekivanje radosti nakon tuge". (Tirmizi)[/SIZE]
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

• Poruku poslati

86

Ponedjeljak, 12. Januar 2004

[SIZE=2]"Za dva velika grijeha, jos na ovom svijetu stici ce Allahova kazna onoga koji ih cini: za nasilje i neposlusnost prema roditeljima." (Hakim)[/SIZE]

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

87

Utorak, 20. Januar 2004

Od Zejnebe se prenosi da je:

Poslanik a.s. ustao iz sna sa rumenim licem i rekao, "Niko nema pravo da bude obozavan sem Allaha. Tesko ga Arapima, od Velikog zla (zlocina) koje im ubrzo nailazi. Danas se pojavila pukotina na zidu koji je razdvajao Je'dzudz i Me'dzudz poput ovoga (pa je Sufijan r.a. ilustrirao formirajuci svojim prstima krug poput broja 90). Zatim je upitano, "Hocemo li biti unistavani i dok medju nama ima pravovjernih (poboznih)?" Poslanik a.s. rece, "da, ako se namnozi loseg (medju vama)." (Buhari V 9, 88, 181)
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

88

Ponedjeljak, 29. Mart 2004

Hadisi Allahovog POslanika s.a.w.s.

[SIZE=4]O izgledu Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem [/SIZE] -

Hadis br. 1

Enes ibn Malik r.a. kaže: "Allahov Poslanik s.a.v.s. nije bio ni visok ni nizak, ni izrazito bijel ni crnoput, ni kovrđave ni ravne kose. Allah ga je odabrao za Poslanika kada je imao 40 godina. Proveo je u Mekki 13, a u Medini 10 godina. Umro je u 63-oj godini, a u kosi i u bradi nije imao ni 20 bijelih dlaka."

Hadis br. 2

Berra' ibn Azib r.a. prenosi: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je bio srednjeg rasta, širokih pleća, kosa mu je padala preko ušiju, u crvenom ogrtaču. Nikada nisam vidio nikoga ljepšeg od njega."

Hadis br. 4

Kada bi Alija r.a. opisivao Allahovog Poslanika s.a.v.s. govorio bi: "Nije bio ni previsok ni prenizak, nego srednjeg rasta. Nije bio ni kovrđave ni ravne kose, nego blago valovite. Nije bio ni debeo ni okruglog lica, nego blago zaobljenog. Rumen, crnih očiju, dugih trepavica, krupnih ramena, širokih pleća, dugih dlaka na prsima, krupnih šaka i stopala, kada bi išao išao bi žustro, kao da silazi niz brdo, kada bi se okretao okretao bi se čitavim tijelom. Među plećima je imao poslanički pečat, a on sam je bio pečat svih poslanika. Bijaše najvelikodušniji, najiskreniji, najblaže ćudi, najugodnijeg druženja. Ko bi ga iznenada ugledao osjetio bi strahopoštovanje, a ko bi ga dobro upoznao zavolio bi ga. Kada bi ga neko opisivao rekao bi: 'Nikada, ni prije ni poslije, nisam mu vidio nekoga sličnog.'"

Hadis br. 5

Hasan ibn 'Ali kazuje: Moj dajdža Hind ibn Ebi Hale je znao slikovito pričati, pa sam ga zamolio da mi opiše Allahovog Poslanika s.a.v.s., i on započe: "Allahov Poslanik s.a.v.s. bijaše krupan, veličanstvenog izgleda, lice mu je sijalo kao puni mjesec, malo visočiji od čovjeka srednjeg rasta, a niži od visokog čovjeka, velikog tjemena, blago valovite kose. Ako mu se kosa razdijeli napravio bi razdjeljak, a inače kosa mu nije prelazila ušne resice kada bi bila duga, bjelkaste puti, širokog čela, punih obrva u obliku poluluka koje se nisu spajale, između njih bi se pojavila nabrekla vena kada se naljuti, malo povijenog nosa, iz njega je izbijao mir, ko ga ne poznaje pomislio bi da je gord. Bio je čovjek guste brade, ravnih obraza, punih usta, malo razmaknutih zuba, nježnih dlaka na prsima, vrat mu je blještao kao srebro, srednjeg stasa, krupnog čvrstog tijela, izravnatog stomaka sa širokim prsima, širokih ramena, krupnih kostiju, od vrata do stomaka izrasle su mu mehke dlake, kosmatih ruku, ramena i gornjeg dijela prsa, dugih podlaktica, širokih dlanova, krupnih šaka i stopala, dugih ruku i nogu, udubljenih tabana, oblih stopala sa kojih se voda brzo slijevala, koračao je čvrsto i išao smireno. Kada bi išao išao bi žustro, kao da silazi niz brdo, kada bi se okretao okretao bi se čitavim tijelom, oborenog pogleda, pogled u zemlju mu je bio duži od pogleda u nebo, kada bi gledao gledao bi kratko. Išao je iza ashaba, i prvi je nazivao selam onome koga susretne."

Hadis br. 6

Džabir ibn Semure r.a. pripovijeda: "Jedne svijetle noći ugledao sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. u crvenom ogrtaču. Zagledao sam se u njega pa u mjesec, i izgledao mi je ljepši od mjeseca."

Hadis br. 7

Ebu Hurejre r.a. prenosi: "Allahov Poslanik bijaše bijele puti kao da je stvoren od srebra, blago valovite kose."

Hadis br. 8

Džabir r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Pokazani su mi poslanici, i vidio sam Musa a.s. kao da je iz plemena Šenue, a najsličniji Isa a.s. bijaše Urve ibn Mes'ud. Ibrahimu a.s. najviše sam ličio ja, a Džibrilu a.s. najsličniji bijaše Dihja."

Hadis br. 9

Seid Džeriri prenosi da je čuo Ebu Tufejla r.a. kada je rekao: "Ja sam vidio Allahovog Poslanika s.a.v.s. i od svih koji su ga vidjeli jedino sam ja živ. - Opiši mi ga-rekoh mu. - Bio je lijep, bijele puti i srednjeg rasta."

Hadis br. 10

Ibn Abbas r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je imao razmaknute sjekutiće. Kada bi govorio vidjelo bi se kao da svjetlo izlazi između njih."

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

89

Utorak, 30. Mart 2004

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Poslanik a.s. rekao:" Zaista Allah ne gleda u vaša tijela niti vaše likove, nego gleda u vaša srca." (Buhari)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

90

Petak, 02. April 2004

O Poslanièkom peèatu - Hadisi od 11-15

Hadis br. 11

Saib ibn Jezid r.a. pripovijeda: "Tetka me je odvela Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i rekla mu: - Allahov Poslanièe, moj sestriæ je bolestan! Allahov Poslanik me pomilova po glavi, zamoli Allaha da me blagoslovi, a zatim uze abdest. Ja sam se napio vode kojom je uzeo abdest, stao iza njega i poèeo gledati u poslanièki peèat meðu pleæima, koji bijaše kao jaje prepelice."

Hadis br. 12

Rumejsa r.a. kazuje: "Èula sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. i bila sam tako blizu njega, da sam htjela poljubiti poslanièki peèat meðu njegovim pleæima, poljubila bih. Kada je Sa'd ibn Muaz umro rekao je: Zbog njegove smrti potresao se Allahov 'Arš."

Hadis br. 13

Ebu Zejd el-Ensari r.a. prenosi: "Allahov Poslanik s.a.v.s. reèe mi jednom prilikom: Ebu Zejde, približi se i stavi ruku na moja leða. Kada sam mu stavio ruku na leða osjetio sam pod prstima poslanièki peèat. Upitah: - A kako je izgledao peèat? - Nekoliko sakupljenih dlaka, odgovori."

Hadis br. 14

Ebu Burejde r.a. pripovijeda: "Kada je Selman Farisi stigao u Medinu, donio je svježe hurme i stavio ih pred Allahovog Poslanika s.a.v.s. On ga upita: -Selmane, šta je ovo? - Sadaka tebi i tvojim drugovima. - Digni to, jer mi ne jedemo sadaku. Naredni dan Selman ponovo donese svježe hurme i stavi ih ispred Allahovog Poslanika s.a.v.s. - Šta je ovo Selmane? - Poklon tebi - odgovori Selman. - Jedite - reèe Allahov Poslanik s.a.v.s. svojim drugovima. Tada Selman ugleda peèat na leðima Allahovog Poslanika s.a.v.s. i primi islam. Selman je bio rob jednog Jevreja, od kojeg ga je zbog primanja islama Allahov Poslanik s.a.v.s. otkupio. Jevrej postavi uslov da Selman zasadi palme i radi u palmoviku sve dok palme ne daju plod, od tada postaje slobodan. Umjesto Selmana Allahov Poslanik s.a.v.s. zasadi sve, izuzev jedne koju je zasadio Omer. Iduæe godine rodiše sve palme osim jedne, zbog èega Vjerovjesnik s.a.v.s. upita: - Šta je sa ovom palmom? - Allahov Poslanièe, ja sam je zasadio - reèe Omer. Allahov Poslanik s.a.v.s. išèupa palmu, ponovo je zasadi, i palma rodi iste godine. [Ovaj dogaðaj se ubraja u mu'džize Poslanika s.a.v.s., jer najbolje i najcjenjenija vrsta palmi raða tek nakon tri godine.]

Hadis br. 15

Abdullah ibn Serdžis r.a. kazuje: "Jednom prilikom sam došao Allahovom Poslaniku s.a.v.s., dok je sjedio s ashabima i stao mu iza leða. On prozre moju namjeru i skide ogrtaè s ramena. Tada ugledah poslanièki peèat meðu pleæima, izgledao je kao prišt oko kojeg su bile crne taèkice. Zatim sam stao pred njega i rekao mu: - Allah ti oprostio, Allahov Poslanièe! - I tebi - odgovori mi. - Je li ti Allahov Poslanik molio za oprost? - upitaše prisutni Abdullaha. - Da, i vama je, i Abdullah prouèi ajet: 'Moli oprosta za svoje grijehe, i za vjernike i vjernice.' Muhammed 19."

Kakva je bila kosa Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem? - hadisi od 16-18

Hadis br. 16

Enes ibn Malik r.a. prenosi: "Kosa Allahovog Poslanika s.a.v.s. je padala do pola ušiju."

Hadis br. 17

Aiša r.a. prenosi: "Kupala sam se sa Allahovim Poslanikom s.a.v.s. iz jedne posude, a njegova kosa nije bila ni kratka ni duga."

Hadis br. 18

Ibn Abbas r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je imao dužu kosu. Mušrici su pravili razdjeljak na sredini glave, a sljedbenici Knjige (židovi i kršæani) su puštali kosu da slobodno pada. Poslanik jevolio slijediti sljedbenike Knjige u onome u èemu mu ništa nije nareðeno, a kasnije je poèeo praviti razdjeljak."

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

91

Subota, 03. April 2004

Kako je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem èešljao kosu? - hadisi od 19-20

Hadis br. 19

Aiša r.a. kazuje: "Èešljala sam kosu Allahovog Poslanika s.a.v.s. i kada sam imala mjeseèno pranje."

Hadis br. 20

Aiša r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je u svemu volio desnu stranu: prilikom pranja, prilikom èešljanja i prilikom obuvanja obuæe."

O sijedim vlasima u kosi allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 21-25

Hadis br. 21

Upitan je Enes ibn Malik r.a.: - Je li Allahov Poslanik s.a.v.s. knio kosu? - Nije mu bilo potrebno, imao je nekoliko sijedih vlasi na sljepoènicama, ali je Ebu Bekr r.a. knio.

Hadis br. 22

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda: "Nisam nabrojao u kosi i bradi Allahovog Poslanika s.a.v.s. više od èetrnaest bijelih dlaka."

Hadis br. 23

Džabir ibn Semure r.a. kazuje: "Kada bi Allahov Poslanik s.a.v.s. namazao kosu, ne bi se vidjele bijele vlasi, a ukazale bi se kada to ne bi èinio."

Hadis br. 24

Ibn Abbas r.a. pripovijeda: "Ebu Bekr jednom prilikom upita: - Allahov Poslanièe, vidim da si osijedio? - Osijedile su me sure Hud, Vaki'a, Murselat, Amme i Izeš-šemsu kuvviret."

Hadis br. 25

Džabir ibn Semure r.a. kazuje: "U razdjeljku na kosi Allahovog Poslanika s.a.v.s. bilo je nekoliko sijedih vlasi, koje bi prekrilo ulje kada bi kosu namazao uljem."

Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je knio kosu - hadisi od 26-27

Hadis br. 26

Ebu Rimse r.a. kazivaše: "Jednom prilikom kada sam doveo sina Poslaniku s.a.v.s., upita me: - Je li to tvoj sin? - Da - odgovorih. - Neæe snositi tvoj teret, niti æeš ti snositi njegov - reèe mi. Tada sam mu vidio vlasi crvene boje."

Hadis br. 27

Džehzema, žena Hasasije ibn Ka'ba r.a. pripovijeda: "Vidjela sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada je izlazio iz kuæe, kosa mu je bila mokra i oknivena knom."

o surmi Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - hadis 28

Hadis br. 28

Ibn Abbas r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Podvlaèite surmu ismidom [Vrsta kamena od kojeg se pravi najbolja vrsta surme.], jer on izoštrava vid i ojaèava trepavice." Ibn Abbas r.a. nastavlja: Poslanik s.a.v.s. je imao surmedan iz kojeg je svaku noæ podvlaèio surmu tri puta."

O izgledu Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 1-10

Hadis br. 29

Ummu Selema r.a. je kazivala: "Košulja je bila najdraža odjeæa Allahovom Poslaniku s.a.v.s." [Prije dodira islamske civilizacije s Evropom, nošnja naroda Arapskog poluotoka se bitno razlikovala, košulja o kojoj govori hadis bila je duga dosta slièna sudanskoj nošnji.]

Hadis br. 30

Esma bint Jezid r.a. pripovijeda: "Rukavi košulje Allahovog Poslanika s.a.v.s. padali su po zglobovima šaka."

Hadis br. 31

Muavija ibn Kurre r.a. prenosi da mu je njegov otac pripovijedao: "Došao sam predstavnicima plemena Muzejne da se Allahovom Poslaniku s.a.v.s. zakunemo na vjernost. Pošto mu je košulja bila otkopèana, zavukao sam ruku i opipao poslanièki peèat."

Hadis br. 32

Enes ibn Malik r.a. prenosi. "Allahov Poslanik s.a.v.s. ušao je u džamiju oslanjajuæi se Usamu ibn Zejda. Bio je ogrnut pamuènim ogrtaèem iz Jemena, a potom nam je klanjao namaz."

Hadis br. 33

Ebu Seid El-Hudri r.a. kazuje: "Kada bi oblaèio novu odjeæu ('imamu-turban, košulju ili ogrtaè) Allahov Poslanik s.a.v.s. bi prouèio: - Gospodaru moj! Tebi hvala što Si me obukao. Molim Te za dobro ove odjeæe i dobro za koje je šivena, a utjeèem Ti se od njenog zla i zla za koje je šivena."

Hadis br. 34

Enes ibn Malik r.a. nam pripovijeda: "Najdraža odjeæa Allahovom Poslaniku s.a.v.s. bio je jemenski ogrtaè."

Hadis br. 35

Ebu Rimse r.a kazuje: "Vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s., na sebi je imao dva zelena ogrtaèa (burde)."

Hadis br. 36

Ibn Abbas r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Nosite bijelu odjeæu. Neka je oblaèe živi, i u nju zamotavajte mrtve, jer nam je to najbolja odjeæa."

Hadis br. 37

Aiša r.a. pripovijeda: "Kada je izašao jednog jutra, Allahov Poslanik s.a.v.s., imao je na sebi ogrtaè od crne kostrijeti."

Hadis br. 38

Mugire ibn Šu'be r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je jednom prilikom obukao vizantijsko džube tijesnih rukava."

o mestvama Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - hadisi od 39-40

Hadis br. 39

Burejde r.a. pripovijeda: "Kada je Nedžašija poklonio Allahovom Poslaniku s.a.v.s. potpuno crne mestve, on ih je obukao i uzimajuæi abdest potrao po njima (uèinio mesh)."

Hadis br. 40

Mugire ibn Šu'be r.a. kazuje: "Dihja je poklonio Allahovom Poslaniku s.a.v.s. mestve i džube. Poslanik s.a.v.s. ih je nosio dok se nisu poderale, a da nije znao jesu li mestve od životinje zaklane u Allahovo ime ili ne."

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

92

Ponedjeljak, 05. April 2004

Usame ibn Zejd ibn Harise r.a.veli:"Cuo sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. da je rekao:"Na Sudnjem danu ce se dovesti covjek i baciti u vatru, pa ce mu crijeva iz stomaka ispasti, te ce se oko njega obmotavati dok se bude okretao kao sto se uze obmotava kada magarac kruzi u mlinskoj okretaljci. Stanovnici Dzehennema ce se oko njega okupiti i reci mu:"Sta to bi s tobom, covjece? Zar nisi naredjivao dobro a odvracao od zla?" On ce im tada odgovoriti:"Jesam, naredjivao sam dobro, a sam ga nisam cinio, i odvracao sam od zla, a sam sam ga cinio."(Muttefekun alejh)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

realista

Početnik

(10)

• »realista« je muško

Datum registracije: 17.03.2004

• Poruku poslati

93

www.edo.eu.tc

ima ovdje dosta toga pogledajte ili direktno na ovaj link (nemojte zamjeriti tek treci dan je danas kako radim sajt :O

www.geocities.com/club_meto/islam.swf

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

94

O obuæi Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 41-47

Hadis br. 41

Ibn Abbas r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je imao papuèe sa dva unakrsna kaiša."

Hadis br. 42

Ubejd ibn Džurejdž kazuje da je upitao Ibn Omera r.a.: "Vidim da oblaciš sandale od uštavljene kože, bez dlaka? - Vidio sam da je Allahov Poslanik s.a.v.s. oblaèio sandale bez dlaka i u njima uzimao abdest, zato i ja volim da ih oblaèim, odgovorio je."

Hadis br. 43

Amr ibn Hurejs r.a. kazuje: "Vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kako klanja u zakrpljenoj odjeæi"

Hadis br. 44

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Nemojte hodati jedne obuvene noge. Obucite obuæu na obadvije noge, ili je sa obadvije skinite."

Hadis br. 45

Džabir r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je zabranio da se jede lijevom rukom i da se hoda obuvene jedne noge."

Hadis br. 46

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Kada obuvate obuæu, obucite prvo desnu nogu, a kada je izuvate izujte je prvo sa lijeve. Neka desna noga bude prva koju obuvate, a zadnja sa koje izuvate."

Hadis br. 47

Aiša r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je u svemu volio desnu stranu, prilikom èešljanja, obuvanja obuæe i prilikom uzimanja abdesta."

O prstenu allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 48-52

Hadis br. 48

Enes ibn Malik r.a. kazuje: "Prsten Allahovog Poslanika s.a.v.s. je bio od srebra, a njegov kamen iz Abesinije."

Hadis br. 49

Enes ibn Malik r.a. kazuje: "Na prstenu Allahovog Poslanika s.a.v.s. pisalo je: "MUHAMMEDUN RESULULLAH (MUHAMMED ALLAHOV POSLANIK)."

Hadis br. 50

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda: "Kada su po naredbi Allahovog Poslanika s.a.v.s. napisana pisma caru Perzije, Vizantije i Abesinije, reèeno mu je: - Carevi ne primaju pisma bez peèata. Tada mu je napravljen prsten od srebra na kojem je pisalo "MUHAMMEDUN RESULULLAH (MUHAMMED ALLAHOV POSLANIK)."

Hadis br. 51

Enes r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. bi skinuo prsten kada bi vršio nuždu."

Hadis br. 52

Ibn Omer r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je nosio srebreni prsten, zatim ga je naslijedio Ebu Bekr, pa Omer. Kada ga je naslijedio Osman spao mu je s ruke u bunar Eris. Na prstenu je pisalo "MUHAMMEDUN RESULULLAH (MUHAMMED ALLAHOV POSLANIK)."

allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je nosio prsten na desnoj ruci - Hadisi od 53-56

Hadis br. 53

Alija ibn Ebi Talib r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je nosio prsten na desnoj ruci."

Hadis br. 54

Ibn Omer r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je prvo nosio zlatni prsten, pa su i drugi ljudi poèeli nositi prstenove od zlata. Tada je Poslanik s.a.v.s. rekao: - Više ga nikada neæu nositi na ruci! - i bacio je prsten, pa su i drugi ljudi bacili svoje prstenove."

Hadis br. 55

Enes r.a. pripovijeda: "Jabuka (balèak) drške na sablji Allahovog Poslanika s.a.v.s. je bila od srebra."

Hadis br. 56

Talib ibn Hudžejr r.a. prenosi od svoga djeda Mezjeda r.a. da je prièao: "Kada je, na dan osloboðenja, Allahov Poslanik s.a.v.s. ušao u Mekku, njegova sablja je bila ukrašena zlatom i srebrom. Talib kaže: Upitao sam djeda: Šta je bilo od srebra? - Jabuka na dršci sablje - odgovorio mi je."

o oklopu Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - hadis 57

Hadis br. 57

Zubejr ibn Avvam r.a. kazuje: "Na dan uhudske bitke Allahov Poslanik s.a.v.s. obukao je dva oklopa. Kada je pokušao da se popne na jednu stijenu, nije mogao. Oslonio se je na Talhu i popeo na stijenu. Tada sam ga èuo da je rekao. Talha je zaslužio džennet."

o kacigi Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - hadis 58

Hadis br. 58

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda: "Kada je, na dan osloboðenja Mekke, Allahov Poslanik s.a.v.s. ulazio u Mekku, na glavi je imao kacigu. Neko mu je rekao: - Evo Ibn Hatala, uhvatio se za prekrivaè Kabe! - Ubijte ga - naredi Poslanik s.a.v.s." [Ibn Hatal se zvao Abduluzza. Nakon primanja islama predio je ime u Abdullah i pisao je objavljene Kur'anske ajete. Ubio je svog slugu muslimana, odmetnuo se od islama i pobjegao u Mekku, gdje je iznajmio dvije pjevaèice koje su pjevale rugalice o Poslaniku s.a.v.s. i muslimanima. Zbog toga su Ibn Hatal i još troje ljudi bili izuzeti iz opšteg pomilovanja. Ibn Hatal potražio je utoèište u Kabi i uhvatio se za prekrivaè. Tu ga je našao Ebu Berze r.a. i ubio izmeðu Hadžerul esveda i Mekami Ibrahima.]

o saruku allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 59-61

Hadis br. 59

Džabir r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je ušao u Mekku sa crnim sarukom na glavi."

Hadis br. 60

Ibn Omer r.a. kazuje: "Kada bi Allahov Poslanik s.a.v.s. pravio saruk, pustio bi jedan kraj da pada niz leða."

Hadis br. 61

Ibn Abbas r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je držao hutbu u zamaštenom saruku na glavi."

o ogrtaèu allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 62-63

Hadis br. 121

Ebu Musa El-Eš'ari r.a. pripovijeda: "Aiša nam je pokazala krutu haljinku i ogrtaè od grube tkanine i rekla: Allahov Poslanik s.a.v.s. je ispustio dušu u ovoj odjeæi."

Hadis br. 122

[SIZE=4]Ubejd ibn Halid r.a. pripovijeda: "Kada sam jedanput išao kroz Medinu, cuh glas covjeka iza sebe: 'Podigni odjecu, tako ceš biti bogobojazniji i cišci!' Ugledah Allahovog Poslanika s.a.v.s. i odgovorih mu: 'Obukao sam ovaj dugi ogrtac?' 'Zar ti ja nisam uzor?' - upita me. Tada vidjeh da mu je odjeca bila iznad nožnih clanaka."[/SIZE]

eto sto "Vehabije" nose iznad clanaka odecu.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

95

Utorak, 06. April 2004

Ovo za one koji misle da Aisa r.a. i ostale Poslanikove a.s. zene ne pripadaju ehli bejtu.

[SIZE=4]Aiša r.a. pripovijeda: "Mi, porodica Allahovog Poslanika s.a.v.s. (Ehli bejt) provodili smo mjesec dana, a da ne zapalimo vatru. Živjeli smo od hurmi i vode."[/SIZE]

[SIZE=4]o hodu allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 64-65
[/SIZE]

Hadis br. 64

Ebu Hurejre r.a. pripovijeda: "Nisam nikoga ljepšeg vidio od Allahovog Poslanika s.a.v.s., kao da mu je lice uvijek bilo obasjano suncem. I nisam nikoga vidio žustrijeg hoda, kao da je pred njim nestajalo zemlje. Mi smo ga sa mukom stizali, a on se nije ni obazirao."

Hadis br. 65

Ibrahim ibn Muhammed r.a. jedan od Alijinih r.a. potomaka prièa: "Kada bi Alija opisivao Allahovog Poslanika s.a.v.s. rekao bi: - Išao je žustro, kao da silazi niz brdo."

[SIZE=3]Kako je sjedio Allahov Poslanik s.a.w.s.[/SIZE]

Hadis br. 66

Kajla r.a. pripovijeda: "Vidjela sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. u džamiji kako sjedi priljubljenih stegana uz prsa i obavijenih ruku oko nogu. Kada sam vidjela kako ponizno sjedi zadrhtala sam od straha."

Hadis br. 67

Abdullah ibn Jezid r.a. kazuje: "Vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kako leži u džamiji stavivši nogu preko noge."

Hadis br. 68

Ebu Seid Hudri r.a. kazuje: "Kada bi sjedio u džamiji, Allahov Poslanik s.a.v.s. bi rukama priljubio koljena uz prsa."

[SIZE=3]kako je allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem sjedio naslonjen? - Hadisi od 69-72[/SIZE]

Hadis br. 69

Džabir ibn Semure r.a. pripovijeda: "Vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kako sjedi naslonjen na jastuk sa lijeve strane."

Hadis br. 70

Ebu Bekre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Hoæete li da vam kažem koji je grijeh najveæi? - Hoæemo, Allahov Poslanièe - odgovoriše. Pripisivanje Allahu druga, neposlušnost roditeljima! (Ebu Bekre kaže: Poslanik s.a.v.s. je bio naslonjen, pa se uspravi i reèe): I lažno svjedoèenje! I lažno svjedoèenje!" Allahov Poslanik s.a.v.s. je toliko puta ponovio zadnje rijeèi, da smo pomislili: Da hoæe ušutjeti!

Hadis br. 71

Ebu Džuhajfe r.a. prièa da je Allahov Poslanik s.a.v.s. govorio: "Ja ne jedem naslonjen."

Hadis br. 72

Fadl ibn Abbas r.a. pripovijeda: Došao sam da posjetim Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada je bolovao smrtnu bolest. Glava mu je bila povezana žutom mahramom. Nazvah mu selam i on me zovnu: - Fadle! - Odazivam ti se Allahov Poslanièe - rekoh. - Pritegni mi ovu mahramu na glavi. Kada sam pritegao mahramu, on mi stavi ruku na rame i zatim izaðosmo u džamiju."

[SIZE=3]kakO je živio Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem? - Hadisi od 73-82[/SIZE]

Hadis br. 73

Muhammed ibn Sirin pripovijeda: "Kada smo jednom prilikom sjedili kod Ebu Hurejre r.a. on bijaše ogrnut sa dva lanena obojena ogrtaèa. Useknu se jednim od njih, a zatim primijeti: Vidi, vidi! - Ebu Hurejre se useknu u laneni ogrtaè. Zaista ja sam padao u nesvijest u prostoru izmeðu mimbera Allahovog Poslanika s.a.v.s. i Aišine r.a. sobe. Tada bi neko prišao i stavio mi nogu na moj vrat misleæi da sam poludio. No, mene nije spopadalo ludilo nego je to bila samo glad." [Površno gledano, ovaj hadis nema ništa zajednièko sa naslovom poglavlja. Meðutim, Allahov Poslanik s.a.v.s. je znao za sluèaj Ebu Hurejre r.a. i drugih ashaba koji su pripadali grupi poznatoj kao Ehlu suffe, ali nije imao èime da ih pomogne, što jasno govori kako je i sam Allahov Poslanik s.a.v.s. živio skromno.]

Hadis br. 74

Malik ibn Dinar r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. se nikada nije najeo hljeba i mesa, izuzev kada bi nekoga ugostio."

Hadis br. 75

Nu'man ibn Bešir r.a. je govorio prijateljima: "Zar ne jedete i ne pijete šta zaželite? Znam da Allahov Poslanik s.a.v.s. nije imao ni najlošijih hurmi da napuni stomak."

Hadis br. 76

Aiša r.a. pripovijeda: "Mi, porodica Allahovog Poslanika s.a.v.s. provodili smo mjesec dana, a da ne zapalimo vatru. Živjeli smo od hurmi i vode."

Hadis br. 77

Ebu Talha r.a. prièa: "Požalili smo se Allahovom Poslaniku s.a.v.s. na glad i pokazali smo mu kamen kojim smo pritisnuli stomak. On nam pokaza svoj stomak i ugledasmo dva kamena."

Hadis br. 78

Ebu Hurejre r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je izašao iz kuæe u vrijeme u koje ga obièno niko ne bi susretao. Ebu Bekr r.a. ga sustiže, i on ga upita: 'Ebu Bekre, zašto si izašao?' 'Izašao sam da se susretnem sa Allahovim Poslanikom, i da mu pogledam u lice i nazovem selam.' Ubrzo doðe i Omer r.a. 'Zašto si izašao Omere?' - upita ga Allahov Poslanik s.a.v.s. 'Zbog gladi Allahov Poslanièe' - odgovori Omer r.a. 'I ja sam osjetio glad' - reèe Allahov Poslanik s.a.v.s. Krenuše skupa prema kuæi Ebul Hejsema Ensarije koji je imao mnogo palmi i ovaca. Pošto ga ne zatekoše kod kuæe, Allahov Poslanik s.a.v.s. zapita ženu: 'Gdje ti je èovjek?' 'Otišao je da nam donese pitke vode' - odgovori. U to stiže i Ebul Hejsem sa velikom mješinom punom vode. On spusti mješinu, nazva selam i zagrli Allahovog Poslanika s.a.v.s., a zatim im prostrije hasuru u polumraku. Ubrzo donese grozd hurmi i stavi ga pred Allahovog Poslanika s.a.v.s. 'Zar nam neæeš izabrati svježih hurmi?' - upita ga Allahov Poslanik s.a.v.s. 'Allahov Poslanièe, ja želim da vi sami izaberete, svježih ili zrelih hurmi. Kada su pojeli hurme i napili se vode, Allahov Poslanik s.a.v.s. reèe: 'Tako mi Allaha, ovo je blagodat za koju æete biti pitani na Sudnjem danu! Hladovina, ukusne svježe hurme i hladna voda!' Ebul Hejsem ustade da pripremi ruèak. Allahov Poslanik s.a.v.s. mu reèe: 'Nemoj klati ovcu koja daje mlijeka.' Ebul Hejsem zakla jagnje, ispeèe ga i stavi pred njih. Kada su završili s jelom Allahov Poslanik s.a.v.s ga ga upita: 'Imaš li slugu?' 'Nemam' - odgovori.' Kada stigne roblje doði.' Ubrzo nakon toga, Allahovom Poslaniku s.a.v.s. su dovedena samo dva roba i odmah pozva Ebul Hejsema. 'Odaberi kojeg hoæeš' - reèe mu. 'Allahov Poslanièe, ti mi odaberi.' 'Savjetniku je ukazano povjerenje' - reèe Allahov Poslanik s.a.v.s. 'Uzmi ovog, jer sam ga vidio kako klanja i postupaj lijepo s njim.' Kada je Ebul Hejsem stigao kuæi i isprièao ženi šta mu je rekao Allahov Poslanik s.a.v.s., ona mu reèe: 'Oporuku Allahovog Poslanika s.a.v.s. možeš izvršiti samo ako ga oslobodiš.' 'Slobodan je od sada' - odgovori Ebul Hejsem. Na to Allahov Poslanik s.a.v.s. reèe: 'Svakom poslaniku i svakom vladaru Allah s.v.t je dao dvije vrste prijatelja: prijatelje koji mu nareðuju dobro, a sprjeèavaju ga od zla i prijatelje koji mu samo propast žele. Koga Allah saèuva loših prijatelja saèuvan je!'"

Hadis br. 79

Kajs ibn Ebi Hazim r.a. kazuje: "Èuo sam Sa'd ibn Ebi Vekkasa r.a. kada je rekao: 'Ja sam prvi èovjek koji je prolio krv na Allahovom putu i prvi èovjek koji je na Allahovom putu gaðao strijelom. Bio sam sa vojskom Allahovog Poslanika s.a.v.s. u borbi gdje nam je jedina hrana bilo lišæe drveæa i trnja od èega su nam usne bile povrijeðene. Stoga su se zaista neki od nas naprezali pri vršenju nužde poput ovce kad se janji ili deve kada se devi. A danas me Benu Esed uèi vjeri! Ako je tako, onda sam propao i propala su mi djela!'"

Hadis br. 80

Halid ibn Umejr i Ebu Rukad r.a. je poslao Utbeta ibn GAzvana na èelu vojske, i rekao mu: 'Kreni s vojskom prema granici arapskih plemena sa nearapima.' Kada je vojska stigla blizu Basre, ugledavši bjelkasti mehki kamen zapitaše: 'Šta je ovo?' 'Basra' odgovoriše i krenuše dok ne stigoše do jednog malog mosta. Neko reèe: 'Odreðeno nam je da ovdje stignemo' i tu se ulogoriše. Utbe ibn Gazvan im se obrati: 'Sjeæam se kada nas je bilo sedam uz Allahovog Poslanika s.a.v.s., jedina hrana nam je bilo lišæe sa drveæa, od kojeg su nam se usta pretvorila u rane. Raspolovio sam ogrtaè sa Sa'd ibn Ebi Vekkasom. A danas smo sva sedmorica vladari u nekoj pokrajini. Doæi æe vrijeme kada æete poslije nas i vi biti vladari."

Hadis br. 81

Enes r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Bio sam prestrašivan na Allahovom putu kao što nije niko, i bio sam na Allahovom putu proganjan kao što nije niko. Trideset dana smo proveli ja i Bilal, a jedina hrana koju živ èovjek može jesti bilo nam je nešto što je Bilal nosio ispod pazuha."

Hadis br. 82

Nevel ibn Ijas r.a. pripovijeda: "Èesto nam je bio sagovornik Abdurrahman ibn Avf, a kako je bio divan sagovornik! Jedanput nas je pozvao svojoj kuæi, i kada smo ušli on uze abdest. Zatim donese tepsiju sa hljebom i mesom. On je spusti pred nas i poèe plakati. 'Šta te je rasplakalo?' - zapitasmo ga. 'Allahov Poslanik s.a.v.s. je preselio na ahiret, a da se on i njegova porodica nikada nisu zasitili ni jeèmenog hljeba! Èini mi se da nam nema dobra u ovakvom životu poslije njih!"

[SIZE=3]Kako je jeo Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem? - hadisi od 83-85[/SIZE]

Hadis br. 83

Ka'b ibn Malik r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. bi oblizao prste tri puta."

Hadis br. 84

Ka'b ibn Malik r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je jeo sa tri prsta, a poslije bi ih oblizao."

Hadis br. 85

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda: "Neko je donio hurme Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i vidio ga kako od gladi jede sjedeæi na petama i podavijenih prstiju."

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

96

Četvrtak, 08. April 2004

[SIZE=3]kakav hljeb je jeO Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem? - Hadisi od 86-91
[/SIZE]

Hadis br. 86

Aiša r.a. prièa: "Sve dok Allahov Poslanik s.a.v.s. nije preselio na ahiret, njegova porodica nije imala jeèmenog hljeba dva uzastopna dana."

Hadis br. 87

Ibn Abbas r.a. prièa: "Porodica Allahovog Poslanika s.a.v.s. noæima nije imala šta veèerati, a najèešæe su jeli jeèmeni hljeb."

Hadis br. 88

Neko zapita Sehl ibn Sa'da r.a.: "Je li Allahov Poslanik s.a.v.s. jeo hljeb od bijelog brašna? - Allahov Poslanik s.a.v.s. nije ni vidio bijelo brašno sve dok nije preselio na ahiret - odgovori Sehl. - A jeste li imali sita? - Ne, nismo imali. - A kako ste sijali brašno? - Puhnuli bi u brašno i onda bi ga zakuhali.

Hadis br. 89

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. nikada nije jeo na stolu ili na siniji, niti je jeo mehkog hljeba. - Na èemu su jeli? - neko upita. - Na soframa."

Hadis br. 90

Mesruk r.a pripovijeda: "Posjetio sam jedanput Aišu r.a. i ona naredi da mi se donese hrana i reèe: - Nikada se ne najedem, a da ne zaplaèem. - Zašto? - upitah je. - Prisjetim se kako je Allahov Poslnik s.a.v.s. preselio sa ovog svijeta. Tako mi Allaha, nikada se dva puta dnevno nije zasitio hljeba i mesa!"

Hadis br. 91

Aiša r.a. kazuje: "Za cijelog života Allahov Poslanik s.a.v.s. nije bio sit dva uzastopna dana."

O hrani i zaèinima Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 92-111

Hadis br. 92

Džabir r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Divan li je zaèin siræe!"

Hadis br. 93

Zehdem Džermi r.a. pripovijeda: "Kada smo jednom prilikom bili u posjeti kod Ebu Musa El-Eš'arije i on pred nas iznese peèenu kokoš. Jedan èovjek se izmaknu. - Šta ti je? - zapita ga Ebu Musa. - Vidio sam kokoš kako jede nešto neèisto, i zakleo sam se da neæu jesti. - Primakni se, - reèe mu Ebu Musa - vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kako jede kokošije meso."

Hadis br. 94

Ebu Esid r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Jedite maslinovo ulje i njime mažite kosu, jer je ono od blagoslovljenog drveta."

Hadis br. 95

Enes ibn Malik r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. volio je tikvice. Kada nam je donešeno jelo, uzimao sam tikvice i stavljao ih pred njega, jer sam znao da ih voli."

Hadis br. 96

Džabir ibn Tarik r.a. pripovijeda: "Kada sam ušao u kuæu Allahovog Poslanika s.a.v.s. vidio sam izrezane tikvice i zapitao: - Šta je ovo? - Hoæemo da bude što više hrane - odgovori on."

Hadis br. 97

Enes ibn Malik r.a. kazuje: "Jedan krojaè je pozvao Allahovog Poslanika s.a.v.s. na ruèak, na koji je poveo i mene. Kada je spustio pred Allahovog Poslanika s.a.v.s. jeèmeni hljeb i èorbu s tikvicama i osušenim mesom, vidio sam da on izabire tikvice iz posude. Od tada ja volim tikvice."

Hadis br. 98

Aiša r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je volio slatka jela i med."

Hadis br. 99

Ummu Seleme r.a. pripovijeda: "Stavila sam pred Allahovog Poslanika s.a.v.s. komad peèenog mesa. On je jeo, i potom otišao u džamiju ne uzimajuæi drugi abdest."

Hadis br. 100

Abdullah ibn Haris r.a. kazuje: "Jeli smo sa Allahovim Poslanikom s.a.v.s. peèeno meso u džamiji."

Hadis br. 101

Ibn Mes'ud r.a. pripovijeda: "Allahovom Poslaniku s.a.v.s. je bila najdraža pleæka. Židovi su mu stavili otrov u meso sa pleæke." [Ovo se desilo prilikom bitke na Hajberu. Bilo je to 6. g. po hidžri priliko osvojenja židovskog naselja Hajbera. Ženu koja je to uèinila, po imenu Zejneb, kada je primila islam, Allahov Poslanik s.a.v.s. upita: - Zašto si to uradila? - Ako si poslanik neæe ti otrov naškoditi, a ako nisi riješiæemo te se, - odgovorila je.]

Hadis br. 102

Ebu Ubejd r.a. kazuje: "Skuhao sam meso u loncu i pozvao Allahovog Poslanika s.a.v.s. Pošto je volio pleæku, dao sam mu je. - Daj mi pleæku - reèe mi, i ja mu dadoh i drugu. - Daj mi pleæku - reèe mi ponovo. Allahov Poslanièe, - upitah ga: 'Koliko ovca ima pleæki?' - Tako mi Allaha, da si šutio dodavao bi mi pleæke sve dok bih ti tražio."

Hadis br. 103

Abdullah ibn Dža'fer r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s rekao: "Najukusnije meso je meso sa leða."

Hadis br. 104

Ebu Musa El-Eš'ari r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Aiša je odlikovana nad drugim ženama kao što je popara odlikovana nad drugom hranom."

Hadis br. 105

Enes ibn Malik r.a. kazuje: "Za svadbenu gozbu prilikom ženidbe sa Safijom, Allahov Poslanik s.a.v.s. je donio hurme i jelo od finog brašna."

Hadis br. 106

Ubejdullah ibn 'Ali r.a. pripovijeda da su Hasan ibn 'Ali, Ibn 'Abbas i Ibn Dža'fer r.a., posjetili njegovu nanu Selmu i rekli joj: Napravi nam hranu koja se dopadala Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i koju je volio jesti. - Sinovi moji, vi danas ne volite takvu hranu - reèe im. Volimo - odgovoriše - skuhaj nam je. Ona zamijesi tijesto od jeèmenog brašna, stavi ga u lonac, posu uljem, istuèe biber i posu tijesto sa još drugim zaèinima. MAlo zatim donese im jelo i reèe: - Evo, ovo je jelo koje se dopadalo Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i koje je volio jesti."

Hadis br. 107

Džabir r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. me je poveo kod jedne ensarijke. Ona nam donese peèenog ovèijeg mesa, a zatim svježih hurmi. Allahov Poslanik s.a.v.s. jede, uze abdest i ode da klanja podne namaz. Kada se ponovo vratio, žena mu donese ostatak peèenog mesa i on nastavi jesti. Poslije je otišao da klanja ikindiju, ne obnovivši abdest."

Hadis br. 108

Ummul-Munzir r.a. kazuje da su je posjetili, Allahov Poslanik s.a.v.s. i Alija r.a. U kuæi su bili obješeni grozdovi sa svježim hurmama. Oni poèeše jesti hurme i Allahov Poslanik s.a.v.s. reèe Aliji r.a.: - Polahko, tek si ozdravio. Zatim su sjeli i nastavili jesti sjedeæi. Napravila sam im jelo od jeèmenog brašna i povræa i donijela. - Jedi ovo, ovo ti je zdravije - reèe mu Allahov Poslanik s.a.v.s.

Hadis br. 109

Aiša r.a. pripovijeda: "Ponekad kada bi ušao u kuæu, Allahov Poslanik s.a.v.s. bi zapitao: - Ima li išta za ruèak? - Nema - odgovorila bih. - Ja postim - rekao bi tada. Kada je jednog dana ušao, rekoh mu: - Donesen nam je poklon. -Kakav poklon? - upita me. - Hurme zakuhane s brašnom, odgovrila sam. - Danas sam zapostio, reèe on. A potom bi jeo, izjavila je ona."

Hadis br. 110

Abdullah ibn Selam r.a. pripovijeda: "Vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada je uzeo komad, jeèmenog hljeba, na njega stavio hurmu i rekao: - Ovo je zaèin, a ovo jelo."

Hadis br. 111

Enes r.a. prièa: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je volio jesti ostatak hrane."

Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je prao ruke prije i poslije jela - hadisi od 112-113

Hadis br. 112

Ibn Abbas r.a. pripovijeda: "Kada se Allahov Poslanik s.a.v.s. vratio poslije obavljene nužde, donesoše mu hranu i upitaše ga: - Hoæemo li ti donijeti vodu za abdest? - Nareðeno mi je da uzimam abdest kada hoæu da klanjam."

Hadis br. 113

Selman r.a. kazuje: "Proèitao sam u Tevratu da je bereket u hrani kada se poslije jela operu ruke, i upitao sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. o tome. On mi odgovori: - Bereket je u hrani kada se ruke operu prije i poslije jela."

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

97

Subota, 10. April 2004

šta je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem uèio prije i poslije jela?- Hadisi od 114-120

Hadis br. 114

Ebu Ejjub El-Ensari pripovijeda: "Bili smo jedanput kod Allahovog Poslanika s.a.v.s., kada nam je doneseno jelo. Nikada nisam vidio beriæetnije jelo kada smo poèeli jesti, a manje beriæetno kada smo završili sa jelom. - Kako to Allahov Poslanièe? - upitasmo. - Kada smo poèeli jesti prouèili smo Bismillu, zatim je neko sjeo ne prouèivši Bismillu i sa njim je jeo šejtan."

Hadis br. 115

Aiša r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Kada neko zaboravi da prije jela spomene Allahovo ime, kada se sjeti neka onda kaže: Bismillahi evvelehu ve ahirehu - U ime Allaha - na poèetku i na kraju."

Hadis br. 116

Omer ibn Ebi Seleme r.a. pripovijeda da je došao Allahovom Poslaniku s.a.v.s. upravo kada je jeo. - Sjedi sinko - reèe mi - prouèi bismillu, jedi desnom rukom i jedi ispred sebe."

Hadis br. 117

Ebu Seid El-Hudri r.a. kazuje: "Kada bi Allahov Poslanik s.a.v.s. završio sa jelom, rekao bi: 'Hvala Allahu koji nas je nahranio i napojio, i uèinio muslimanima.'"

Hadis br. 118

Ebu Umame r.a. pripovijeda: "Kada bi se uklonila sofra ispred Allahovog Poslanika s.a.v.s., rekao bi: 'Hvala Allahu zahvalom velikom, savršenom, blagoslovljenom, neprekidnom, zahvalom onoga ko o Njemu ovisi! On je naš Gospodar!'"

Hadis br. 119

Aiša r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je jeo sa šestoricom ashaba, kada doðe jedan beduin, sjede i pojede hranu u dva zalogaja. Allahov Poslanik s.a.v.s. reèe: - Da je prouèio Bismillu bilo bi nam dovoljno hrane."

Hadis br. 120

Enes ibn Malik r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Allah je zadovoljan Svojim robom kada pojede zalogaj hrane ili popije gutljaj vode i na tome zahvali Allahu."

Kakva je bila èaša Allahovog Poslanika s.a.v.s.? - Hadisi od 121-122

Hadis br. 121

Sabit r.a.pripovijeda: "Enes ibn Malik r.a., nam je pokazao jednu grubu drvenu èašu, okovanu gvožðem i rekao: 'Sabite, ovo je, èaša Allahovog Poslanika s.a.v.s."

Hadis br. 122

U drugoj predaji Enes r.a kaže Sabitu: "Iz ove èaše sam pojio Allahovog Poslanika s.a.v.s., vodom, kompotom od grožða, medovinom i mlijekom."

O voæu koje je jeo allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 123-126

Hadis br. 123

Abdullah ibn Dža'fer r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je jeo krastavice sa svježim hurmama."

Hadis br. 124

Aiša r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je jeo lubenicu sa svježim hurmama."

Hadis br. 125

Ebu Hurejre r.a. pripovijeda: "Kada bi voæe poèelo dozrijevati, ljudi bi prve plodove donosili Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i on bi prouèio: 'Gospodaru naš, blagoslovi nam plodove, blagoslovi nam Medinu, i blagoslovi nam oku i tereziju. Gospodaru naš, Tvoj rob, prijatelj i poslanik Ibrahim Te je molio za blagoslov Mekke, i ja sam Tvoj rob i Poslanik. Ja Te molim da blagosloviš Medinu dvostrukim blagoslovom kojim si blagoslovio Mekku! Zatim bi pozvao najmanje dijete koje bi ugledao, i dao mu voæe."

Hadis br. 126

Rubej' bint Mu'aviz r.a. kazuje: "Muaz me je poslao Allahovom Poslaniku s.a.v.s. sa posudom punom svježih hurmi i mladih krastavica, a on je volio krastavice. Kada sam ušla u kuæu, ugledala sam nakit koji mu je bio donesen iz Bahrejna. Ja spustih posudu i on mi dade punu pregršt nakita."

O voæu koje je jeo allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem - Hadisi od 123-126

Hadis br. 123

Abdullah ibn Dža'fer r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je jeo krastavice sa svježim hurmama."

Hadis br. 124

Aiša r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je jeo lubenicu sa svježim hurmama."

Hadis br. 125

Ebu Hurejre r.a. pripovijeda: "Kada bi voæe poèelo dozrijevati, ljudi bi prve plodove donosili Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i on bi prouèio: 'Gospodaru naš, blagoslovi nam plodove, blagoslovi nam Medinu, i blagoslovi nam oku i tereziju. Gospodaru naš, Tvoj rob, prijatelj i poslanik Ibrahim Te je molio za blagoslov Mekke, i ja sam Tvoj rob i Poslanik. Ja Te molim da blagosloviš Medinu dvostrukim blagoslovom kojim si blagoslovio Mekku! Zatim bi pozvao najmanje dijete koje bi ugledao, i dao mu voæe."

Hadis br. 126

Rubej' bint Mu'aviz r.a. kazuje: "Muaz me je poslao Allahovom Poslaniku s.a.v.s. sa posudom punom svježih hurmi i mladih krastavica, a on je volio krastavice. Kada sam ušla u kuæu, ugledala sam nakit koji mu je bio donesen iz Bahrejna. Ja spustih posudu i on mi dade punu pregršt nakita."

Kakvo je piæe pio Allahov Poslanik s.a.v.s.? - Hadisi od 127-128

Hadis br. 127

Aiša r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je najviše volio piti slatko i hladno šerbe."

Hadis br. 128

Ibn Abbas r.a. kazuje: "Kada smo jedanput došli Halid ibn Velid i ja kod Mejmune, žene Allahovog Poslanika s.a.v.s. ona nam donese mlijeko. Halid je sjeo sa lijeve, a ja sa desne strane Allahovog Poslanika s.a.v.s. Allahov Poslanik s.a.v.s se napi mlijeka i reèe mi: 'Red je da ti piješ, a ako hoæeš daæu Halidu da pije prije tebe. Nikome ne dam svoje pravo da pijem poslije tebe - odgovorih. Zatim je doneseno jelo i Allahov Poslanik s.a.v.s. reèe: 'Koga Allah nahrani neka kaže: 'Gospodaru moj, blagoslovi nam ovo jelo, i daj nam jelo bolje od ovog!' A koga Allah napoji mlijekom neka kaže: 'Gospodaru moj, blagoslovi nam ovo piæe i poveæaj nam ga!. Jedino mlijeko može zamijeniti hranu i piæe."

Kako je pio Allahov Poslanik s.a.v.s.? - Hadisi od 129-133

Hadis br. 129

Ibn Abbas r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je stojeæi pio Zemzem."

Hadis br. 130

Abdullah ibn Amr r.a. pripovijeda: "Vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kako pije stojeæi i sjedeæi."

Hadis br. 131

Nezzal ibn Sebre r.a. pripovijeda: "Kada je bio u Rehabi (kod Kufe), Aliji r.a. je donesen lonac vode. On zahvati vodu rukom, ispra usta, nos, opra lice i ruke do laktova, napi se vode stojeæi, i reèe: 'Ovako se èisti onaj ko nije izgubio abdest. Vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada je ovako uradio."

Hadis br. 132

Enes ibn Malik r.a. kazuje: "Kada bi pio vodu, Allahov Poslanik s.a.v.s. bi prekidao pijenje da tri puta udahne vazduh, a potom bi rekao: 'Ovako je prijatnije i bolje se gasi žeð."

Hadis br. 133

Kebše r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je ušao u moju kuæu i napio se vode iz mješine obješene na zid. Ustala sam i odrezala dio otvora na koji je pio (zarad blagoslova - bereketa)."

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

98

Petak, 16. April 2004

Allahov Poslanik s.a.v.s. je volio miris - Hadisi od 134-137

Hadis br. 134

Sumame ibn Abdullah r.a. prièa: "Enes ibn Malik nikada nije odbijao ponuðeni miris. Govorio bi: 'Ni Allahov Poslanik s.a.v.s. nikada nije odbijao miris.'"

Hadis br. 135

Ibn Omer r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Tri ponuðene stvari nije lijepo odbijati: jastuk, miris i mlijeko."

Hadis br. 136

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Za muškarce je miris èija se boja ne vidi, a miris osjeti, a za žene onaj èija se boja vidi, a miris ne osjeti."

Hadis br. 137

Džerir ibn Abdullah r.a. pripovijeda: "Prošao sam pored Omera r.a. i zbacio ogrtaè s leða. Omer mi reèe: 'Uzmi svoj ogrtaè!' - a zatim se obrati prisutnim: 'Nisam vidio èovjeka ljepšeg izgleda od Džerira, osim što se kazuje za ljepotu Jusufa a.s.'" [Poznato je da je Jusuf a.s. bio najljepši èovjek svog vremena, o èemu govore ajeti sure Jusuf. Nakon što se žena uglednog èovjeka iz starog Egipta zaljubila u Jusufa a.s. i pokušala ga navesti na grijeh, žene u gradu su joj poèele prigovarati: 'Upravnikova žena navraæa momka svog na grijeh, u njega se ludo zagledala! Mislimo da jako griješi.' Kad ona èu za njihova ogovaranja posla po njih, te im pripremi divane, dade svakoj po nož i reèe mu: 'Izaði pred njih!' A kad ga one ugledaše, zadiviše se njegovoj ljepoti, po rukama se porezaše i povikaše: 'Bože, Bože! Ovo nije èovjek, ovo je plemeniti melek!'" Jusuf 30-31]

kako se šalio Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem? - Hadisi od 145-150

Hadis br. 145

Enes ibn Malik r.a. prenosi da mu je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao u šali: "O ti sa dva uha!"

Hadis br. 146

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda: "Allahov Poslanik s.a.v.s. se družio i sa djecom. Jedanput je rekao mom malom bratu: 'Omerica, šta uradi vrapèiæ?' Djeèak je imao vrapèiæa u rukama, sa kojim se igrao i koji mu je uginuo.

Hadis br. 147

Ebu Hurejre r.a. kazuje da su rekli Allahovom Poslaniku s.a.v.s.: 'Allahov Poslanièe, ti se s nama šališ?' Da, ali ja govorim samo istinu - odgovori im on.'

Hadis br. 148

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda da je jedan èovjek zatražio od Allahovog Poslanika s.a.v.s. jahaæu devu, na što mu je on odgovorio: 'Dat æu ti devino mladunèe.' 'Šta mi koristi devino mladunèe?' - upita èovjek. 'A šta deva raða osim deve?' - reèe mu Allahov Poslanik s.a.v.s.

Hadis br. 149

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda da je jedan beduin, po imenu Zahir, slao Allahovom Poslaniku s.a.v.s. poklon iz pustinje, za što bi ga on zauzvrat nagradio kada bi krenuo kuæi. Zahir je bio ružnog izgleda, ali ga je Allahov Poslanik s.a.v.s. volio i govorio bi mu: 'Zahir je naša pustinja, a mi njegov grad.' Jedanput dok je Zahir prodavao nešto na pijaci, Allahov Poslanik s.a.v.s. mu je neopaženo prišao s leða i obuhvatio ga rukama. 'Ko je to?' - povika: 'Pusti me!' Kada se okrenu ugleda da mu je Allahov Poslanik s.a.v.s. prislonio prsa na leða. 'Ko æe kupiti ovog roba?' - uzviknu Allahov Poslanik s.a.v.s. 'Allahov Poslanièe, tako mi Allaha bit æu jeftin.' 'Ali ti si kod Alalha skup' - odgovori mu.

Hadis br. 150

Hasan Basri r.a. kazuje da je jedna starica rekla Allahovom Poslaniku s.a.v.s.: "'Allahov Poslanièe, moli Allaha da me uvede u džennet!' 'U džennet ne ulaze starice' - odgovori joj. Žena se okrenu i poèe plakati. 'Recite joj' - povika Poslanik s.a.v.s. da u džennet neæe uæi kao starica, jer Uzvišeni Allah kaže: 'Mi æemo hurije iznova stvoriti, i djevicama ih uèiniti, milim muževima njihovim, i godina istih.' Vaki'a 35-37.

kako je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem govorio poeziju? - Hadisi od 151-158

Hadis br. 151

Aišu r.a. je neko upitao: "'Je li ikada Allahov Poslanik s.a.v.s. govorio stihove?' 'Da, recitovao je poeziju Abdullaha ibn Revahe, i to stih: 'Vijesti æe ti donijeti onaj koga ti ne obavijesti.'"

Hadis br. 152

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Najistinitiji stih koji je pjesnik kazao je stih Lebida: 'Sve mimo Allaha je ništavno.' A Muejje Ebi Salt samo što nije primio islam."

Hadis br. 153

Džundub ibn Sufjan r.a. kazuje: "Jedan kamen je pao na prst Allahovog Poslanika s.a.v.s., i okrvario ga, na šta on reèe: 'Ti si samo prst krvavi na Allahovom putu što podnosiš.'"

Hadis br. 154

Neko upita Bera'a ibn Aziba r.a.: "'Jeste li ostavili Allahovog Poslanika s.a.v.s. samog na Hunejnu?' 'Ne, nismo, nego su se razbježali prvi redovi koje je pleme Hevazin doèekalo stijelama. Allahov Poslanik s.a.v.s. je jahahao na mazgi, a držao ju je Ebu Sufjan. Allahov Poslanik s.a.v.s. je tada govorio: 'Ja sam Poslanik, nema laži, ja sam sin Abdulmuttaliba.'"

Hadis br. 155

Enes ibn Malik r.a. pripovijeda: "'Allahov Poslanik s.a.v.s., je ušao u Mekku da obavi umru, a ispred njega je išao Abdullah ibn Revvaha i recitovao: 'Uklonite sram kufra Poslaniku sa puta da na vas udarimo, tako zapovijedi slovo Kitaba, da sabljom udarimo što glave od ramena rastavlja i prijateljstvo u oèima prijatelja gasi!' Omer r.a. ga prekori: 'Abdullahu, zar pred Allahovim Poslanikom i u Allahovom haremu recituješ stihove?' 'Neka Omere - odgovori Allahov Poslanik s.a.v.s. - stihovi ih više bole od strijela.'"

Hadis br. 156

Džabir ibn Semure r.a. prièa: "Sjedio sam u društvu Allahovog Poslanika s.a.v.s. više od stotinu puta. ashabi su nekada recitovali stihove i govorili o neèemu iz džahilijjeta, a on je šutio. Ponekad bi se samo nasmiješio."

Hadis br. 157

Šerid r.a. pripovijeda: "'Jedanput, dok sam jahao iza Allahovog Poslanika s.a.v.s., izrecitovao sam mu stotinu stihova od Umejje ibn Ebi Salta. Kada god bi izrecitovao stih, on bi progovorio: 'Iih! Nakon stotog stiha kaza: 'Skoro da je bio primio islam.'" [Umejje ibn Ebi Salt je poznati pjesnik iz predislamskog doba i doba poèetka širenja islama, u èijoj se poeziji susreæu mnogi elementi uzeti iz islamskog vjerovanja. Umro je, ne prihvativši islam, prilikom opsade grada Taifa, neposredno po osvojenju Mekke. Za njega Allahov Poslanik s.a.v.s. kaže: 'Poezija mu je primila islam, ali srce nije.']

Hadis br. 158

Aiša r.a. kazuje: "Allahov Poslanik s.a.v.s. je naredio da se u džamiji postavi mimber Hassanu ibn Sabitu sa kojeg je Hassan stihovima branio èast Poslanika s.a.v.s. Poslanik s.a.v.s. je govorio: 'Allah æe melekom Džibrilom pomagati Hassana sve dok bude branio Allahovog Poslanika.'"

Kako je Allahov Poslanik s.a.v.s. govorio na sijelu? - Hadis 159

Hadis br. 159

Aiša r.a. pripovijeda: "Jedne noæi je Allahov Poslanik s.a.v.s. prièao svojim ženama, kada je jedna rekla: 'Kao da je ova prièa prièa hurafe (bajka).' 'A znate li šta su prièe hurafe? - zapita ih Poslanik s.a.v.s.' 'Hurafe je bio jedan èovjek iz plemena 'Uzre, kojeg su uhvatili džinni još prije islama i zadržali ga dugo vremena, a zatim ga vratili njegovom plemenu. Hurafe im je prièao o èudima koje je vidio kod džinna, i zato su ljudi te prièe nazvali hurafe price (bajke).'"

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

• Poruku poslati

99

Četvrtak, 22. April 2004

Resulullah, s.a.w.s. je rekao:

“Kada vidis da Allah daje robu od dunjaluka ono sto on voli i pored toga sto mu je nepokoran, pa to je postepeno vodjenje u propast.”

“Allah daje dunjaluk i onima koje voli i onima koje ne voli. Ali din (vjeru pravu / islam) ne daje nikom osim onome koga voli”.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

100

Subota, 08. Maj 2004

Nije pravi musliman onaj koji legne da spava sit, a zna da mu je komsija gladan...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Social bookmarks