Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

121

Ponedjeljak, 25. Oktobar 2004

Muhammed a.s. je sjedio sa Ebu Bekrom. Dok su razgovarali, plemeniti Ebu Bekr rekne:
"Allahov Poslanice, ti si najljepsi covjek, ti si kruna ovog svijeta!" - "Istinu si rekao",
odgovori mu Poslanik. Uto naidje Ebu Leheb. Mrzovoljan zbog Muhammedovog stava
prema zenskoj djeci, u lice rekne Poslaniku: "Ti si najruznije stvorenje na svijetu!"
- "Istinu si rekao", odgovori mu Poslanik. Ebu Bekr je sutio iznenadjen, i kada je onaj
bestidnik zamakao, upita Poslanika: "Allahov Poslanice, kako si mogao i njemu reci da
istinu govori? - "Tako", odgovori Muhammed a.s.
"Ja sam kao ogledalo: ko god dodje ogleda se u meni i - vidi sebe"

(Usudio sam se postaviti ovaj Hadis jer sam ga pronasao u jednom tekstu
Dzemaludina Latica objavljenom u listu Sandzak, 1996.)

Molim clanove foruma kojima je ovaj Hadis poznat, da mi kazu; da li je Hadis sahih,
u kojim hadiskim zbirkama se nalazi i ko su mu prenosioci. Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

122

Utorak, 26. Oktobar 2004

Ako se mozemo osloniti na ovaj tekst radi se samo o hikaji.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

123

Utorak, 26. Oktobar 2004

Hvala, Ed

Vjerujem da je tako, jer inace Latic ne bi izostavio prenosioce. Halalite, mi ovo zalijetanje... :O

Red bi onda bilo da se ovaj moj prethodni post izbrise ili barem prebaci iz ove teme Hadis dana.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

124

Petak, 12. Novembar 2004

Ebu Seid r.a. veli da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao:" Nema nijednog jutra a da u njemu dva meleka ne poviču:" Teško muškarcima zbog žena i teško ženama zbog muškaraca."
( Hadis bilježe Ibn Madže i Hakim)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

125

Utorak, 18. Januar 2005

“Laa hidžrete ba`del feth” – “Nema (istinske) hidžre nakon osvojenja Mekke”.

Kratak ali sadržajan hadis o kome bih rado saznao nešto više.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

126

Utorak, 18. Januar 2005

„Allahov Poslaniče, uputi me na djelo, s kojim ću, ako ga budem uradio, ući u Džennet! On mu odgovori: Da obožavaš Allaha, ne pripisujući mu druga, da obavljaš namaz, da daješ zekjat i da postiš ramazan! Beduin tada reče: Tako mi Onoga u čijoj je ruci moj život, ja na ovo ništa dodati neću! Kada se on okrenuo, Vjerovjesnik, s.a.v.s., je tada rekao: Kome pričinjava zadovoljstvo da gleda u jednog od stanovnika Dženneta, onda neka pogleda u ovoga!!!“

Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

127

Četvrtak, 29. Septembar 2005

Prenosi Selman r.a.: Poslanik s.a.v.s. nam se obratio na kraju mjeseca ša'bana, rekavši:

"Ljudi, dolazi vam veliki mubarek mjesec. U njemu je noć vrijednija od hiljadu mjeseci. Allah dž.š. je u tom mjesecu strogo naredio post, a noćni namaz (teraviju) je učinio dobrovoljnim. Ko se Allahu dž.š., u njemu približi kakvim dobročinstvom, kao da je obavio farz u nekom drugom mjesecu. Ko obavi farz u njemu, kao da je obavio sedamdeset farzova u nekom drugom mjesecu. On je mjesec strpljivosti, a nagrada za nju je džennet. To je mjesec pomaganja i mjesec u kojem se povećava nafaka vjernika. Ko u njemu priredi iftar i nahrani postača, biće mu to uzrokom za oprost grijeha i oslobađanje od vatre, a dobiti će i nagradu postača bez umanjenja nagrade postaču."

Tada ashabi rekoše:

"Poslaniče! Nismo svi u mogućnosti nahraniti postača!?"

Muhammed s.a.v.s. reče:

"Ta nagrada pripada i onome kod koga se postač omrsi hurmom, gutljajem vode ili gutljajem mlijeka. To je mjesec čiji je početak milost, sredina oprost, a kraj oslobađanje od vatre. Ko olakša svome potčinjenom u tom mjesecu, Allah dž.š. će mu oprostiti grijehe i osloboditi ga od vatre. Nastojte u ovom mjesecu činiti četiri stvari; dvije sa kojima ćete steći Allahovo dž.š. zadovoljstvo i dvije koje su vam neophodne. Dvije stvari kojima ćete steći Allahovo dž.š. zadovoljstvo su: šehadet (svjedočenje da nema drugog boga osim Allaha dž.š.) i da od Njega tražite oprost. Dvije druge stvari koje su vam neophodne jesu: da Allaha dž.š. molite za džennet i tražite zaštitu od vatre. Ko napoji postača, Allah dž.š. će ga napojiti sa moga izvora, tako da nakon toga neće ožedniti i kao takav će ući u džennet!"

(Ibn Huzejme)
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

128

Četvrtak, 29. Septembar 2005

Kad su muslimanski borci stigli na Bedr, Poslanik a.s. je odabrao mjesto gdje ce se utaboriti. Habab ibn Munzir ga je upitao:
-Allahov Poslanice, jesi li mjesto odabrao po Allahovoj odredbi ili drzis da je tu najbolje? Ako je po Allahovoj odredbi mi se pokoravamo, ako je po tvom nahodjenju, ja imam bolji prijedlog. Muhammed a.s. mu tada rece:
-Nije po Allahovoj odredbi, nego je to moje uvjerenje, zato iznesi svoj prijedlog.
Habab ibn Munzir tada predlozi da se utabore pored vode, da sve ostale bunareve zatrpaju, tako da ce musrike zedj prisiliti na povlacenje. Posto ga je saslusao, Muhammed a.s. rece:
-U pravu je Habab ibn Munzir, premjestite se pored vode.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

129

Subota, 01. Oktobar 2005

Ebu Surejh, r.a., kaze:
- Zaista je vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao:
"Tako mi Allaha, on ne vjeruje! Tako mi Allaha, on ne vjeruje! Tako mi Allaha, on ne vjeruje!"
Tada je neko upitao: Ko to Allahov Poslanice?
On je odgovorio:
"Onaj ciji susjed nije siguran od njegova zla."

BUHARIJA
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

130

Ponedjeljak, 03. Oktobar 2005

Esselamu alejkum

Ebu Hurejre r.a., prica da je Allahov poslanik, s.a.v.s. rekao:
"Ko ne napusti lazan govor i postupanje po njemu, pred Allahom dz.s. mu nista ne znaci sto ostavlja svoje jelo i svoje pice."

BUHARIJA

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

131

Petak, 07. Oktobar 2005

Esselamu alejkum

Prenosi Ebu Hurejre r.a., da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
"Mome umetu je dato pet stvari u mjesecu Ramazanu, koje nisu date niti jednom narodu prije njih: zadah iz usta postaca bolji je kod Allaha od mirisa miska(dzenetskog mirisa), meleki za njih cine istigfar (traze oprost) sve dok se ne iftare, okivaju se u okove prokleti sejtani pa nisu u mogucnosti da se slobodno krecu (nanose nevolje) kao sto to cine izvan ovog mjeseca, Allah dz.s. uljepsava svaki dan svoj Dzenet i govori mu:
"Samo sto nisu Moji iskreni robovi koje zadesavaju nevolje i teskoce usli u tebe!"
I zadnju noc im se oprastaju grijesi! Neko rece "Jeli to noc Kadra?" Rece: "Ne, jer radnik prima nagradu tek onda kada u potpunosti zavrsi posao!"

AHMED

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

132

Subota, 08. Oktobar 2005

Od Amra b. el-Asa, r.a., se prenosi da je Muhammed, s.a.v.s., rekao: „Razlika između našeg posta i posta židova i kršćana je u ustajanju na sehur“!

Od Sehl b. Sa’da , r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: „Ljudi će biti u dobru sve dok budu žurili sa iftarom“!
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

133

Subota, 08. Oktobar 2005

"Djela se vrednuju samo prema namjerama. Svaka osoba ce biti nagradjena samo za ono sta je namjeravala." (Buhari&Muslim)

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

134

Četvrtak, 13. Oktobar 2005

Esselamu alejkum

Imran ibn Husajn r.a. kaze da je Vjerovjesnik s.a.v.s. rekao:
"Vidio sam Dzennet i primjetio da vecinu njegovih stanovnika cine siromasi , a vidio sam i Dzehennem i primjetio da vecinu njegovih stanovnika cine zene ."

BUHARIJA

Piskota

Početnik

(10)

• »Piskota« je muško
  • »Piskota« je zabranjen

Datum registracije: 13.10.2005

• Poruku poslati

135

Četvrtak, 13. Oktobar 2005

selam!

Svaka čast za temu, medjutim.. znas mozda onaj hadis.. ne znam bas jel hadis, ali.. da se roditelji ne smiju mjesat ako se djete zeli pokriti vec mi je 18 godina.. privoljela sma islam, ali niko mi ne vjeruje...
jer sta ja znam.. prije valjda sto sam svasta radila... :O ali nikad nisam dala svoj ponos i obraz!!!!

Datoteka prilozena uz ovaj post se ni na koji nacin ne moze dovesti u vezu sa temom te je iz tog razloga uklonjena. / ed
On je jedan,Allah najbolje zna a mi znamo samo onoliko koliko je On htio da znamo, ON najbolje poznaje nase duse i ON zna sta je dobro po nas. :klanja:

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

136

Petak, 14. Oktobar 2005

Esselamu alejkum

Prenosi se od Ebu Derdaa,r.a., da je Boziji Poslanik,s.a.v.s., rekao:

"Nema trojice, muslimana, u selu ili pustinji, a ne obavljaju dzematile namaz, a da sejtan njima nije ovladao! Drzite se dzemata, jer vuk jede od stada ono sto je na kraju".

Nesaija

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

137

Petak, 14. Oktobar 2005

Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Allah Uzvišeni je rekao: Svako čovjekovo djelo primada njemu, izuzev posta!
On pripada Meni i Ja posebno za njega nagrađujem
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

138

Nedjelja, 16. Oktobar 2005

Esselamu alejkum

Od Ebu Hurejra, r.a. prenosi se da je Allahov Poslanik rekao:
"Zar se ne boji onaj koji svoju glavu dize prije Imama( u namazu) da mu Allah ne ucini glavu, glavom magarca, ili da mu njegov lik ne ucini magarecim likom?!

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

• Poruku poslati

139

Srijeda, 19. Oktobar 2005

EBU MUSA EL-EŠARI

prenosi od Vjerovjesnika, s.a.v.s., da je rekao: "Zaista, Uzvišeni Allah pruža Svoju ruku noću da bi se pokajao onaj koji je zgriješio po danu, a pruža Svoju ruku po danu da bi se pokajao onaj koji je zgriješio noću, sve dok sunce ne izađe sa zapada (do Kijametskog dana)."

(MUSLIM, Sahih)
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

• Poruku poslati

140

Subota, 22. Oktobar 2005

Abdullah b. Abbas, r.a., je rekao:
Allahov Poslanik, s.a.v.s., je bio najdarežljiviji među ljudima, a najdarežljiviji je bio u ramazanu, kada se Džibril sastajao s njim. Džibril se sastajao s njim svaku noć tokom ramazana kada je zajedno s njim učio Kur'an. Allahov Poslanik, s.a.v.s., kada bi se s njim sastao, bio je darežljiviji od vjetra koji donosi plodonosnu kišu!

Social bookmarks