Niste prijavljeni

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

141

Ponedjeljak, 24. Oktobar 2005

Hadisi kudsi

Uzvišeni Allah je odredio šta je dobro, a šta je zlo, i objasnio: ko naumi da učini dobro djelo, pa ga ne učini, Allah mu ga upiše kao da ga je i učinio; a ko naumi da učini dobro i učini ga, Allah mu upiše nagradu od deset do sedam stotina puta, ili još mnogo veću. Ko naumi da učini loše djelo, pa ga ne učini, Allah mu to upiše kao dobro djelo; a ko naumi da učini loše djelo i učini ga, Allah mu upiše samo jedno loše djelo.
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

142

Petak, 02. Decembar 2005

Esselamu alejkum

Prenosi Ebu Musa El-Ensari: Rekao sam Ummi Selemi: "O majko mu'mina, koju je dovu najvise ucio Poslanik s.a.v.s. kada je boravio kod tebe"?
Rece: "Najvise je ucio": "O Ti koji okreces srca, ucvrsti moje srce u Tvojoj vjeri"! Pa sam rekala: " O Allahov Poslanice, zog cega najvise ucis- O Ti koji okreces srca, ucvrsti moje srce u Tvojoj vjeri"? Rece " O Ummu Selema, nema niti jrdnog covjeka cije srce nije izmedju prstiju Allahovih, pa koga hoce On ga ispravi, a ako hoce iskrivi ga"! Pa smo proucili, utjecuci se: " Gospodaru, ne zavedi nasa srca, nakon sto si nas uputio"!!! (TIRMIZI)
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

143

Subota, 21. Januar 2006

Selam

Prenosi El-Mugire ibn Šu'be r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao: "Upitao je Musa svog Gospodara: "Ko je u džennetu počašćen najslabijim prebivalištem?" Reče: "To je onaj koji će biti čovjek koji će doći nakon što su džennetlije ušle u džennet, pa će mu biti rečeno: “Uđi u džennet!” Pa će reći: "Kako moj Gospodaru? Svi su se ljudi smjestili u svoje kuće i uzeli ono što im pripada.” Reći će mu se: "Da li bi bio zadovoljan da dobiješ posjed kakav je imao neki od vladara na dunjaluku?" On će odgovoriti: "Bio bih zadovoljan Gospodaru." Pa će mu biti rečeno: "Daće ti se toliko, i još toliko, i još toliko, i još toliko, pa kad je peti put rečeno rekao je: "Zadovoljan sam Gospodaru." A On će mu reći: "Uzmi toliko i još deset puta više. Uzmi još sve što ti duša poželi i što ti za oko zapadne." A on će reći: "Zadovoljan sam Gospodaru." Upitaće (Musa a.s.): "Gospodaru, pa koje je onda najuzvišenije mjesto u džennetu?" On odgovori: "To je mjesto onih koje sam Ja odabrao i kojima sam svojom rukom počasti dodijelio i svojim pečatom ih zapečatio. Takve blagodati oko nije vidjelo, uho o njima nije slušalo, niti ih je čovjek ikada mogao zamisliti." A dokaz za to imamo u Allahovoj dž.š. Knjizi: "I niko ne zna kakve ih, kao nagrada za ono što su činili, skrivene radosti čekaju." (Suretu Es-Sedžde: 17) (Muslim)
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

144

Petak, 24. Februar 2006

Selam

Jedan od najboljih vrsta dzihada/borbe je borba sa samim sobom i svojim prohtjevima u ime Allaha. (Ebu Nu'ajm i Dejlemi - sahih)

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

145

Subota, 25. Februar 2006

UKBET IBN EL-HARIS

je rekao: "Klanjao sam za Allahovim Poslanikom, s.a.v.s. Ikindiju u Medini pa predade selam, a zatim žurno ustade, pa između svijeta ode u sobu jedne od njegovih žena. Ljudi su se prepali zbog njegove žurbe. Pošto on izade, primijeti da su se ljudi začudili njegovoj žurbi i reče: 'Sjetio sam se da imam nešto zlata kod kuće, pa nisam želio da budem okupiran njime, pa sam požurio da naredim njegovu diobu."' U drugom rivajetu ovaj hadis citira se ovako: "Ostavio sam u kući nešto zlata od sadake, pa no želim da obnoći kod mene."

( Buhari, Sahih )
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

146

Petak, 24. Mart 2006

Selam

Prenosi Enes r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
«Izložene su mi nagrade moga ummeta, pa čak i trunčica koju čovjek skloni iz džamije.»
(Tirmizija)

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks