Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 15. Januar 2009

Hafiz Bugari

Znam da ovakvo otvaranje teme nije prema statutu foruma dozvoljeno, ali kako je jedna tema sa ovakvim nazivom na RELIGIJI zatvorena, a istovremeno primjecujem da na ovom podfurumu postoji jedna tema za fanove Petra Pere Lukovica, te se nadam da za administraciju nije problem da se baš ovdje otvori jedan tred za one koji vole da slušaju i citaju Hafiza Bugarija.

Intervju Hafiza Bugarija za BH Dane

alBazari je dodao ovaj fajl:

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

2

Srijeda, 04. Februar 2009

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

3

Srijeda, 04. Februar 2009

hairli insan i pozivač Allahu,i s te strane mu se ne smije ništa zameriti,ali s druge strane čovek 'sumnjive' akide.
malo naginje više ka sufizmu,ali nemam ništa protiv njega,uveo je mnoge ljude njegovim sebebom u islam.

hitko

Početnik

(10)

• »hitko« je muško

Datum registracije: 03.02.2009

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 08. Februar 2009

veliki alim i covjek koji zna sta radi, najveci autoritet u sarajeva, a i sire.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

5

Srijeda, 03. Juni 2009

Druženje sa hfz. Sulejmanom Bugarijem – Radio BIR – 4 emisije (mp3)

Emisija “Druženje sa hfz. Sulejmanom Bugarijem” sa radija BIR u kojoj urednik i voditelj Meho Šljivo razgovara sa dragim i uvijek rado slušanim hfz. Sulejmanom Bugarijem. U emisiji se na lahak i razumljiv način pojašnjava autentično islamsko učenje i kroz praktične životne primjere nudi uvid u ljepotu islama i njegove blagodati. Ovdje možete poslušati sve četiri prve emisije.

Hfz. Sulejman Bugari rođen je 5. oktobra 1966. godine u Orahovcu – Prizren. Srednju školu, Medresu, završio je u Sarajevu. Sa treće godine Teološkog fakulteta u Sarajevu, današnji Fakultet islamskih nauka, odlazi u Medinu, na Univerzitet islamskih nauka, gdje, 1998. godine, diplomira na Odsjeku Kur’an i tefsir. Već slijedeće godine biva angažiran kao imam u Baščaršijskoj džamiji u Sarajevu, a od 2003. godine radi i djeluje u džematu Bijele džamije na Vratniku te kao kordinator svih centara za borbu protiv ovisnosti od droga ispred Rijaseta islamske zajednice BiH. Do sada je objavio dvije knjige – zbirku više od pedeset hutbi – pod naslovom Vratimo se Gospodaru i zbirku medijskih nastupa – pod naslovom Mi smo jedan drugome najbolji poklon.

Sve četiri emisije možete downloadovati u jednom paketu
http://rapidshare.com/files/213864857/Dr…m_Bugarijem.rar

http://bosnamuslimmedia.com/2009/03/26/d…-4-emisije-mp3/

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 04. Juni 2009

@AlBazari, da te Allah nagradi. Bugari je pravo osvezenje u svakom trenutku!
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

• »Sandzak Beg« je muško

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 04. Juni 2009

Srdačno hvala na napomeni. Usput još.

Radio BIR

http://www.bir.ba/

4. Juni 15,00 časova , Hafiz Sulejman Bugari, Tema Iluzije.
"...Allah ändert ja nicht, was mit einem Volk ist, bis sie ändern, was mit ihnen selbst ist..." (Koran: Sure 13, Vers 11)"

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 04. Juni 2009

Ne bih da politizujem temu, ali imam pitanje. Zasto hafiz Bugari nikada ne gostuje u Sandzaku?

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

• Poruku poslati

9

Subota, 06. Juni 2009

Toliko ljudi pise na ovom forumu, toliko znanja se prosipa itd, a da niko nece da mi odgovori na moje zadnje postavljano pitanje oko hafiza?

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

10

Subota, 06. Juni 2009

Citirano

Orginalno od scout
Toliko ljudi pise na ovom forumu, toliko znanja se prosipa itd, a da niko nece da mi odgovori na moje zadnje postavljano pitanje oko hafiza?

Hafiz Bugari je zaista jedan od najvecih misionara danasnjice u BiH, a sigurno i sire.

To da je cijenjen i postovan govori i podatak da je ucio asere na dzenazi rahmetli Alije Izetbegovica, a i Reis Ceric uvazava njegove stavove i misljenja tako ga je zvao i pitao za misljenje pred samu posjetu Sandzaku (mislim na poslednju Reisovu posjetu).

Hafiz je u Sandzak dolazio ranije u privatne posjete, da li je dolazio u neku sluzbenu posjetu zaista se ne sjecam. Poslednja njegova posjeta, ono sto se zna, je bila vezana za dovu rahmeti Hamzine (vlasnik firme EXIT) bijace, koja je bila uprilicena u restoranu SAZ. Isto vece i u istom terminu je bilo predavanje Muftije Zukorlica u dzamiji na Paricama. Ja nisam bio ni na jednom skupu, ali kazu da je u SAZ-u bilo preko dvjesta ljudi.

Da li je naredni dan ili prilikom neke druge Hafizove posjete Sandzaku, nisam siguran, uglavnom je pouzdano tacno, Muftija Zukorlic ga je pozvao na razgovor. Sastali su se na Univerzitetu i razgovor je trajao skoro 2 sata. Posle nekoliko dana objavljen je onaj clanak u BLIC-u i od tada koliko ja znam Hafiz vise nije dolazio. Detalje razgovora, iako imam pristup tim informacijama, nisam saznao. Hafiz je to izgleda, u stilu pravog daije, ili zadrzao za sebe ili podijelio sa najintimnijim prijateljima.

Inace njegovo misljenje za rjesenje problema u Islamskoj zajednici u Sandzaku je samo neka treca opcija, to je i Cericu prenio kada ga je pitao za misljenej.
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

Datum registracije: 28.02.2009

• Poruku poslati

11

Subota, 06. Juni 2009

Citirano

Orginalno od sanjin-020

Citirano

Orginalno od scout

Inace njegovo misljenje za rjesenje problema u Islamskoj zajednici u Sandzaku je samo neka treca opcija, to je i Cericu prenio kada ga je pitao za misljenej.

Jel tebi ovo Hafiz rekao? Ili ti je rekao Ceric? Ja znam Hafizovo misljenje o Zukorlicu, i licno sam ga od njega cuo, ali necu ga ovdje preneti da ne bi neki rekli 'Hafiz mlati praznu slamu', a i jer ne zelim da prenosim njegove rijeci jer nisu bile namenjene forumu vec onima koji su ga tu i tada slusali. Iz istog te razloga pitam od kud znas sta je rekao Cericu, i imas li dozvolu da to prenosis ovdje?

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

12

Subota, 06. Juni 2009

Citirano

Orginalno od reja

Citirano

Orginalno od sanjin-020

Citirano

Orginalno od scout

Jel tebi ovo Hafiz rekao? Ili ti je rekao Ceric? Ja znam Hafizovo misljenje o Zukorlicu, i licno sam ga od njega cuo, ali necu ga ovdje preneti da ne bi neki rekli 'Hafiz mlati praznu slamu', a i jer ne zelim da prenosim njegove rijeci jer nisu bile namenjene forumu vec onima koji su ga tu i tada slusali. Iz istog te razloga pitam od kud znas sta je rekao Cericu, i imas li dozvolu da to prenosis ovdje?

Ne znas ti nista. Ti samo umisljas da nesto znas. Hafiza treba slusati izmedju redova, Hafiz je jedna velicina kakva se rijetko radja, prije njega je to bio na ovim prostorima Faruk Demic, rahmetullahi 'alejhi, ako znas o kome govorim, i jeste, meni je licno Hafiz rekao sta je njegovo misljenje o resenju stanja u Sandzaku, a ovo za Cerica, zini da ti kazem odakle mi informacija.
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Subota, 06. Juni 2009

Allah da te nagradi na lijepom govoru koji lici na pravog muslimana. Eto zinuo sam, haj sad kazi? A pitah te lijepo dal bi Hafiz Bugari bio srecan da se njegove rijeci prenose. Dal ja znam ili ne, to je pitanje mimo ove diskusije. Znam da ti je potpis lijep, i lijepo zvuci, ali i da je molitva koja se pripisuje katolickom sveceniku... Znam i njegovo ime, a po njemu ta molitva nosi i ime. Ukucaj serenity prayer pa ces i sam vidjeti.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

14

Subota, 06. Juni 2009

Citirano

Orginalno od reja
Allah da te nagradi na lijepom govoru koji lici na pravog muslimana. Eto zinuo sam, haj sad kazi? A pitah te lijepo dal bi Hafiz Bugari bio srecan da se njegove rijeci prenose. Dal ja znam ili ne, to je pitanje mimo ove diskusije. Znam da ti je potpis lijep, i lijepo zvuci, ali i da je molitva koja se pripisuje katolickom sveceniku... Znam i njegovo ime, a po njemu ta molitva nosi i ime. Ukucaj serenity prayer pa ces i sam vidjeti.

Prijasnji tvoji postovi mi nesto ne govore da si me "lijepio pitao" pa eto, izgubih malo kontrolu. Sejtanski posao, ali insan je to. I sto se kacis malo malo pa za moj potpis. Vrlo vazno od koga je. Dova je dova.

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Subota, 06. Juni 2009

Aha, vidim da jos ne halalis sto rekoh da si pogrijesio u onom odnosu 7:1. I sam si prinzao gresku, a ipak se ojecas napadnutim, iako nista od toga nema veze sa tobom, vec jednostavno sa brojevima koje si u startu prvo branio. Ovdje se radi o drugom, a to je o prenosenju privatnih rijeci Hafizovih, sto mislim da nije posteno, no u drugu ruku mislim da je on i sam bio svjestan takve mogucnosti tako da... i ja bespotrebno pitam. Sad skontah da ja to sto sam od njega u drustvu cuo ne cuvam da bih njega sacuvao, vec osjecam da je meni duznost da ne prenosim da bih sebe sacuvao. A korist sebi od tudjih rijeci, i za tudje interese, ne zelim. Eto toliko. Allahimanet i halali.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

16

Subota, 06. Juni 2009

Citirano

Orginalno od reja
... i licno sam ga od njega cuo, ali necu ga ovdje preneti da ne bi neki rekli 'Hafiz mlati praznu slamu' ...

Ove rijeci se podudaraju sa onim sto sam rekao jednom prlikom za izjave hafiza Aziza Alilija. Koliko u toj podudarnosti ima slucajnosti a koliko namjere ne znam no nije ni bitno. Iskoristicu ovu temu (jer je tema na kojoj sam to rekao zatvorena) da objasnim svoj komentar.

Priznajem, izjava mi nije ni malo diplomatska ali u tom trenutku nije ni mogla biti. Naime, mene od situacije u Sandzaku trenutno vise zanima situacija u Njemackoj u IZ Bosnjaka a ona nije ni malo dobra. Stavovi i ponasanje mnogih hodza u Njemackoj je porazavajuce i pod tim utiscima naletio sam na one izjave hafiza Alilija. One zapravo otkrivaju jednu gorku istinu a to je da ako je neko odabrao da u zivotu bude ucitelj (hodza) te je zavrsio islamske skole, pa cak i kada neko ima u glavi cijelu Allahovu knjigu ne znaci automatski da razumije vjeru a pogotovu ne znaci da razumije politiku. No, to nije najgore. Gore od toga je kada on to ne vidi a daje sebi za pravo da nastupa kao da vidi. Konkretno, hafiz Alili je izvalio dva bisera zbog kojih je izmamio moj komentar. Najprije, on kaze kako su i Muamer ef. Zukorlic i Sulejman Ugljanin dobri muslimani. Da nije zalosno bilo bi smijesno. Ko je njega ovlastio da ocjenjuje stepen imana ove dvojice. To je pogresno. Nama je Allah dao priliku da posmatramo ljude oko nas i da na osnovu njihovog ponasanja, rada i govora donosimo sud u pogledu njegove kulture, odgoja, karaktera ili znanja (ko je za to kvalifikovan). Zato ima smisla reci za nekoga da je odgojen, da je kulturan, da posjeduje znanje ... jer to su vidljive stvari koje se mogu ocenjivati. Isto tako, Allah nam kaze da kada vidimo ljude da idu u dzamiju i da placaju zekat da posvjedocimo da su muslimani. Jer, i to se vidi. No, to je jedna stvar a druga je stvar ocjenjivati to muslimanstvo kvalitativno. To je ono sto je sakriveno u grudima vjernika i sto samo Allah poznaje. Suditi o tome ko je kakav musliman je u najmnaju ruku gubljenje vremena. Da ne govorimo koliko je to opasno obzirom da se zalazi u ingerencije Stvoritelja.

Drugi biser je poziv na razgovor. Principijelno, treba razgovarati. Ali, veliki broj medjusobnih susreta i razgovora ove dvojice nije dao nikakve rezultate i zato je to nakon svega sto se desilo potpuno pogresno polaziste za rjesavanje problema. Mi smo na zalost zajednica koja istinu prepoznaje po ljudima a ne prepoznaje ljude po istini. Zato su Bosnjaci toliko podijeljeni da su spremni jedni druge ubijati. A zaboravili smo da postoje i zakoni. Pa kada razgovor ne daje rezultate onda suoci strane sa zakonom. Ali mi kao narod nismo dostigli taj stepen, pa da razmisljamo na taj nacin. Neka mi neko objasni, zasto bi se do u beskonacnost insistiralo da njih dvojica razgovaraju ako postoji zakon? Je li to neko nekoga treba da ubijedi da postuje zakon? Ili mozda zakoni nisu bitni vec je bitno ono sto oni misle. Pa onda uspjeh tih razgovora zavisi od njihove dobre volje, od toga kako su raspolozeni, na koju nogu su tog dana ustali, da li ih je neko kod kuce ili na poslu iznervirao … i tako dok nas smrt ne rastavi od dunjalka. Da se razumijemo, nisam protiv razgovora ali oni imaju smisla samo do odredjene granice. No, tu nije kraj problema. Drugi korak je da se onaj ko je zaduzen za sprovodjenje zakona natjera da radi svoj posao. Inace ova moja prica nema nikakvog smisla. Na zalost, drzava vec ko zna koji put dokazuje da smo mi gradjani drugog reda. Tako da se nesto mnogo i ne sekiraju i ne zure da sprovode zakon kada smo mi u pitanju. Valjda su i oni sretni da su u namjeri da nam dohakaju nasli mnogo efikasniju metodu od onih u vrijeme Milosevica kada su nas prebijali po SUP-u i kada su prijetili tenkovima sa okolnih brda Novog Pazara.

Nazad na temu - hafiz Bugari. Zanimljivo, i ja sam ga upitao za misljenje o situaciji u Sandzaku. Odgovor je bio povrsan i diplomatski. Nesto konkretniji je hafiz bio u svom intervjuu BH Danima kojeg je prilozio alBazari u uvodu.

Jos jedan komentar u vezi sa pomenutim intervjuom. Ne znam da li ste primjetili, ja jesam. BH Dani koji donose zanimljive tekstove ali koji znaju da djeluju i destruktivno su intervju naslovili sa: "Sulejman Bugari - Ja sam alternativa Islamskoj zajednici". Mene ovo pravo iznenadi jer mi je poznato koliko hafiz Bugari vodi racuna o tim stvarima i koliko postuje kucni red institucije u kojoj radi. Medjutim, citajuci intervju nisam naisao na nista sto bi navelo autora da intervju naslovi ovako. A hafiz je zapravo na primjedbu novinara da u IZ postoje neki negativni trendovi ciji nosioci su imami rekao: "...i ja sam jedan od radnika Islamske zajednice, dakle, ja nastojim da nas udaljim od toga. Ja sam alternativa. Ja istinski želim svakom imamu da radi ono što ja radim, da komunicira..." Dakle, hafiz je alternativa kada su u pitanju neki imami ali ne i IZ. Ali BH Danima je ljepse ono sto su oni napisali …
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 07. Juni 2009

A sto gospodinu Zukurlicu neodgovara da Hafiz dolazi u Sandzak? Da nas ne pomiri? he he eh eh eh

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

Datum registracije: 22.04.2009

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 07. Juni 2009

Citirano

Orginalno od scout
A sto gospodinu Zukurlicu neodgovara da Hafiz dolazi u Sandzak? Da nas ne pomiri? he he eh eh eh

Hahahahhahahahahahahahaha,pa sigurno.....

kalbi

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.12.2009

• Poruku poslati

19

Srijeda, 06. Januar 2010

Selam

Citirano

Orginalno od scout
Hafiz Bugari je dolazio u Pazar 2003-ce,ili2004-te god,i drzao predavanje u Arap dzamiji.Steta sto vise ne dolazi,pogotovo za nas mlade,jer smo ga svi sa odusevljenjem slusali.On nasu veru prezentuje u pravom svetlu,i pravo je zadovoljstvo slusati ga.

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

20

Subota, 09. Januar 2010

kalbi: Eto ti ga u Bosnu pa ga slushaj, nema potrebe ovdje u Sandzaku da dolazi, dosta nam je tih sufijskih, dervishkih, shi'skih, pravaca, da bi i to da nestane, InshAllah!

... chush ti njega, "shteta je shto ne dolazi", eh jesi i ti...

Social bookmarks