Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 26. April 2006

Hajjamove Rubaije

Evo od mene zasad samo tri katrena, a kasnije se može malo i prokomentarisat:

Samo jedan hlebac od čiste pšenice,
jedan krčag vina, komad pečenice,
i ja pokraj tebe puste sred ravnice, —
šta su spram te slasti sultanske granice?!

U knjizi života... htedoh svom znamenju doći,
a tad jedan mistik, žarkih grudi, odmah skoči:
»Blago onom što na krilu drži drago biće,
lepo kao mesec, jedne beskraj duge noći!«

O moj saki, spram tvog lica... Džemov pehar nij' divota,
umreti za te je bolje, ah! od večnoga života;
zemlja ispod tvoje noge obasjava moje oči,
svaka praška njena bolja... no sto sunčevih milota!

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 26. April 2006

A što kasnije. Daj komentar odmah. Mislim, objašnjenje. O autoru, o katrenima, o povodima zbog kojih autor piše ...

... ili na ovu temu ne klikam više :)
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

3

Srijeda, 26. April 2006

Citirano

Orginalno od ed
A što kasnije. Daj komentar odmah. Mislim, objašnjenje. O autoru, o katrenima, o povodima zbog kojih autor piše ...

... ili na ovu temu ne klikam više :)

E pa nisam mislio samo na mene kad sam reko da se može malo prokomentarisati, već na sve učesnike foruma.

Evo još jednog katrena:

Zbog ljubavi Tvoje neka me ne plaše,
neiskusni njene snage ne poznaše;
napitak ljubavi, to je za ljude,
neljudi se nisu dotakli te čaše!

Emnid

Učenik

(10)

• »Emnid« je zabranjen

Datum registracije: 24.12.2005

• Poruku poslati

4

Srijeda, 26. April 2006

Po avataru sudeci i kako se izrazava, ova alBazari verovatno nije odavno zirajetio nas kraj . Koliko nisi bio dugo dole,ha ?

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

5

Srijeda, 26. April 2006

Citirano

Orginalno od Emnid
Po avataru sudeci i kako se izrazava, ova alBazari verovatno nije odavno zirajetio nas kraj . Koliko nisi bio dugo dole,ha ?

... ne pamtim kad sam bio.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

6

Petak, 28. April 2006

Rubaije od Hazreti Omera Hajjama r.a. se mogu tumačiti, ali je bolje kada se ne tumače, jer Omer Hajjam k.s. ih je pisao tako da suštinu ne može dokučiti tvrdokorna mozgalica, tj. pametnjaković. Do "soka" njegovih izvanrednih stihova može doći samo onaj koji je istinski zaljubljenik, ašik. A ašici među ljudima djeluju kao nekakvi ljuđaci jer ne brigaju o tome kako će ih neko drugi vidjeti i kako će neko o njima mišljenje imati. On samo o svojoj voljenoj pjeva, misli, sanja, govori. Svaki momenat koji on potroši a da to nije zbog drage, sjećanje na voljenu on smatra propašću, vatrom džehennemskom.

A i zašto bi on brigu o sebi vodio, kad ima Onaj koji o svemu brigu vodi. Jedno je sigurno, ašik nikada na zemlji red ne zavodi. On je uvijek tužan zbog perdi koje ga odvajaju od dragane njegove i sanja o času kada će se sa dragom sastati. Kada među njima perde neće imati.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

sirri

Početnik

(10)

• »sirri« je muško

Datum registracije: 30.03.2006

• Poruku poslati

7

Petak, 28. April 2006

Aferim SPAIN (o)

Samo pravi asici mogu razumjeti asika 8)

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 30. April 2006

Ja stvarno ne znam kakav to ashik moze shvatit ovog Hajjama u sljedecim stihovima, osim da je izaso iz islama sa tim stihovima, sumnjajuci u prozivljenje, i dostavljenost poslanice i izigravanje sa vjerom (a mozda i postoji drugo objasnjenje, ja bih volio da ga nego dadne):

...
Mudraci i sveci uzalud se trude
o Raju i Paklu da nauče ljude.
Kada im prah vječni zatvorio usta
odbačeni leže k'o proročke lude.
...
Pođi sa Hajjamom, pusti mudre priče
sigurno je samo da život promiče.
Jedno je istina, ostalo je tek laž:
Cvijet kad jednom uvehne, više ne niče.
...
Pitanja su mnoga, a koje je preče:
ko smo, kud idemo – to niko ne reče.
Da l' smo kao vjetar što nasumce duva
ili kao rijeka što bez cilja teče.
...
Kad zavlada tama i opasnost vreba
koje svjetlo Sudbe slediti nam treba?
I ja Nebo pitah šta je izlaz tada.
„Slijepo verovanje!” – odgovor je Neba.
...

Primakav' krčag usnama dvijema
pitah se šta mi sudbina sprema.
Čuh: usna usni šaptaše tiho –
„Pij, jer kad umreš – povratka nema!“
...

Pij! Što da se žalim uzvišenom Bogu
što vrijeme protiče ispod naših nogu!
Za „sutra“ nerođen, a za „juče“ mrtav,
uživam za „danas“ – to jedino mogu.
...
Obraca se Allahu Uzvisenom na drzak nacin:

Znajuć' tvoje zamke i vatreni mijeh
da l' opasnom stazom lutati ja smijeh?
Ti me nećeš, ipak, Sudbom oboriti,
želeći da pad moj pretvoriš u grijeh.

Ti što čovjeka stvori od zemne grude,
zmiju Raju zavješta i kazni ljude,
za sve grijehove što nas zajedno kriviš
– oprosti, da Tebi oprošteno bude.

Koji covjek nije nikad prekrsi Tvoj zavjet, reci?
Zivot bez grijeha kakav ukus ima, reci?
Ako zlim kaznjavas zlo koje pocinih,
Kakva je razlika izmedju Tebe i mene, reci?

Boze ja grijesnik, gdje je Tvoja blagost i dobrota?
Dusa mi je crna, gdje je tvoja svjetlost i cistota?
Ako raj ti nama za poslusnost i pokornost dajes,
to je onda pazar, gdje je Tvoja milost i dobrota?

Ako je samo Tvorac odredio sastav ljudi,
zasto bi ih onda na kvar i raspad osudio?
Ako je sastav dobar, cemu ga rastavljati,
a ako nije dobar, kome se onda sudi?

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 30. April 2006

evo mogul ja da probam da to objasnim nekako od prilike i ukratko.izgleda kao da se on obraca bogu ali se ustvari obraca nekima koji su se izgubili ili zastali u tom bozem putu i klanjaju se nekom za koga oni misle da je bog i da bi ih otrgo iz te zablude on ukazuje na to sto ih ustvari koci i okrece ih protiv toga,a to sto koristi sredstvo rec bog ili isto izokola to je zato sto bira najbolji moguci nacin da sprovede to sto hoce,a sta on hoce znace oni koji ga prate.a mozda je on izgubljen slucaj.nikad se ne zna.a mozda sam i ja sto se prtljam u ovo

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 30. April 2006

Ne znam nikakav dokaz koji bi podrzao tumacenje kakvo ti spominjes. Ima jedno pravilo iz tefsira: Ono sto se napise, njime se misli osnovno znacenje koje porucuju te rijeci, osim ako ima dokaz da je to osnovno znacenje koje bi inace te rijeci porucivale - nemoguce, te da se prebaci na sljedece, manje moguce, sekundarno znacenje (ali uz dokaz). to je te'wil. Malo da pojasnim na primjeru. Tako na primjer znacenje ajeta u Kur'anu gdje Allah dz.s. kaze da oni koji su bili slijepi na dunjaluku bice slijepi i na ahiretu slijepi. Osnovno znacenje ovog ajeta na arapskom jeziku jeste da se to odnosi na sljepocu fizickih ociju, jer to je primarna uloga rijeci slijep koja se tu koristi. Medjutim, to je nemoguce znacenje, jer postoji dokaz da se mora prebaciti na sekundarno znacenje tog ajeta, a to je da se time misli na sljepocu srca, tj. sljepoca da se vidi istina. Dokaz da je nemoguce primarno znacenje i da se time podrazumijeva ovo drugo jesu ajeti koji govore da je Allah Uzviseni Pravedan i da nikom nepravdu nece nanijeti, a covjek koji je slijepih ociju na ovome svijetu nije kriv sto je slijep i bilo bi nepravedno kad bi zbog toga bio kaznjen. Zbog toga, dolazi u obzir samo sekundarno znacenje, a to je da se time misli na drugu vrstu sljepoce, sljepocu ociju srca, koja je apstraktna.
E sad, kako da primijenimo to pravilo na Hajjamove rubaijje? Koji je dokaz da se ne misli na to primarno znacenje vec na sekundarno ili neko jos dublje?

Jeste da samo ashik razumije ashika, ali koji nam je dokaz da je on ashik a ne kjafir? Na osnovu cega mu trazimo opravdanje? Imamo li se za ista uhvatit kao dokaz da mu trazimo opravdanje u vezi ovih stihova? Sta je dokaz da se misli na neko sekundarno znacenje (ako ga ovdje uopste i ima)?

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 30. April 2006

pogani su ljudi najbolji duhovni ucitelji.nikad ne pokazuju utepkane staze kojima mi hajemo da se krecemo,jer im je cilj duhovni rast ucenika.kad bi ja sad objasnio sta je on hteo ovom pesmom ne da kaze vec da uradi to bi upropastilo njegov rad i trud i to sto je napisao bi izgubilo svoj sustinski znacaj.a mozda je on covek u zabludi pa mi treba da naucimo da ne budemo kao on.

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 30. April 2006

jes, mozda bi to mogli da kazemo i za Selmana Rushdija i njegove satanske stihove, kad bismo htjeli da ga opravdamo.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 02. Maj 2006

Pogani su ljudi najbolji duhovni ucitelji

Citirano

Orginalno od alBazari

E pa nisam mislio samo na mene kad sam reko da se može malo prokomentarisati, već na sve učesnike foruma.

Trazili ste - gledajte. :D

Citirano

Orginalno od IQ
Ima jedno pravilo iz tefsira: Ono sto se napise, njime se misli osnovno znacenje koje porucuju te rijeci, osim ako ima dokaz da je to osnovno znacenje koje bi inace te rijeci porucivale - nemoguce, te da se prebaci na sljedece, manje moguce, sekundarno znacenje (ali uz dokaz). to je te'wil.

Hoces da kazes da se pravila tefsira primjenjuju i na svakodnevnu komunikaciju, na pjesnistvo ... ?

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

14

Utorak, 02. Maj 2006

Sto se tice Omera Hajjama, ja samo trazim neku nit, neki dokaz, za koji se mogu uhvatiti da nije mislio to sto se osnovnim znacenjem njegovih stihova podrazumijeva vec nesto drugo, i dokaz za to sta je konkretno mislio. Mi bismo svojim proizvoljnim tumacenjem mogli sve zivo opravdat, i bibliju i selmana rushdija i sve ostalo sto je iskrivljeno ili negativno i neprijateljski napisano. Zato trebamo iz rada i djela ili govora odredjene osobe, imati neku osnovu za to drugacije, sekundarno, tumacenje, a ne tek onako "ada nije to tako nego ovako", bez ikakve osnove.
Da bismo bili pravedni, mislim da bi trebali primjenjivat to i jos sva pravila koja se primijenit mogu na ljudski govor pri tumacenju, tako bismo izbjegli mnogo napadanja, pristrasnosti i nesporazuma. Na primjer ono sto je nejasno tumaciti jasnim, ono sto je ukratko spomenuto na jednom mjestu tumaciti obrazlozenjem istog na drugom mjestu (ili u drugoj prilici), itd... Kad bismo tako radili izbjegli bismo mnogo nesporazuma, a pogotovo u danasnjem vremenu zastupljenog - napadanja uleme. Ako omer hajjam nije mislio to sto pise, a sto je cisti kufr, treba nam neko opravdanje za njega, neko drugacije tumacenje nego ono sto se odmah pojavi kod citaoca njegovih stihova, opravdanje sa dokazom, a ne sa sujbektivnim misljenjem. Ako nema, onda je ko dan jasno da je kjafir, jer ako to sto pise u navedenim stihovima nije kufr, onda kufra nema nigdje na svjetu, niti ga je imalo kod nichea, niti sad kod busha niti kod tita. A izigravanje sa vjerom je gore nego otvoreno suprotstavljanje njoj, jer je ovo prvo mnogo potuljnije i osobina je najgorih osoba na svijetu, munafika, koji su gori od otvorenih nevjernika. Allah je rekao da su kjafiri oni ljudi koji su ucestvovali u bici na uhudu, zato sto su se izigravali sa ashabima (e, a borili se uz poslanika protiv mushrika) govoreci da su ashabi debeli i lijeni i kukavice, iz shale, pa poslanik s.a.w.s. im nije primio izgovor, vec im je citirao ajet: "Qad kefertum ba'de imanikum" , uznevjerovali ste poslije vjerovanja vaseg. Kako je tek sa onim koji se sa Allahom izigrava i Njegovim zakonima (pogotovo jos u akaidu)?!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 08. Maj 2006

Citirano

Orginalno od Spain
Rubaije od Hazreti Omera Hajjama r.a. se mogu tumačiti, ali je bolje kada se ne tumače, jer Omer Hajjam k.s. ih je pisao tako da suštinu ne može dokučiti tvrdokorna mozgalica, tj. pametnjaković.

Ja nemam pojam ko je i kakav je prof. dr. Mahmoud Zakzouk, predsednik asocijacije filozofa Egipta i profesor sa al-Azhara ali sudeci po onome sto pise i on spada u te "tvrdokorne mozgalice" tj "pametnjakovice". Evo sta pise u svojoj knjizi Ghazalijeva filozofija u usporedbi s Descartesom na str. 24:

Sazeto treba reci da je zbog duhovno i religijski nezadovoljavajucih naucavanja savremene teologije i filozofije kao i ostalih svjetonazornih grupa , Ghazalijevo doba u znatnoj mjeri obiljezeno skeptickim i ateistickim nazorima.

Medju skepticima su postala poznatijim prije svega dva imena. Skeptik svjetonazorno-pjesnickog zanra bijase Abu-l-Ala koji je umro otprilike godinu dana prije Ghazalijevog rodjenja. A poznat je prije svega Ghazalijev suvremenik, Umar el-Hayyam (umro 1132) koji je u svojim cuvenim cetverostihovima (rubaijama) naucavao skepticki, [U]hereticki[/U] svjetonazor.

Prije svega su prethodno spomenuti glavni pravci doprinijeli religijskoj i cudorednoj propasti doba. (Munqid, str 147 i naredne, prim M.Z.).

Izgleda da ni Ghazali nije bio odusevljen sa Hajjamom. Pametnjakovic :D

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Pa hmmm, mislim da da. :) Mene si matirao, samo još AlBazarija i predlažem da se tema zatvori, jer se ne slažem sa njenim pokretanjem. :)

A Hajjam? :D Hajjamu je već odavno sve jasno.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

17

Najiskrenije, halali ako se osjecas matiranim, nije bila namjera. Htjelo se nesto sasvim drugo ...

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

18

E to je već nešto. Naime, mnogo je važnije da mi izgradimo svoj odnos sa Gospodarom ispravno i da uspostavimo međubratske odnose na temelju ljubavi, jer za to ćemo biti pitani. A za Hajjama, ma... :)

Hajjam je sporan? Odmah ga sklonimo, daj da razrađujemo nešto oko čeka se neće šejtan prokleti umiješati i uz pomoć naših mahana nas zamajati oko nekih bespotrebnih stvari.

Kada čovjek sebe sredi, vanjski i nutrinom, onda će mu istina biti jasno otkrivena, Allah dž.š. će ga počastiti Svojim Tajnama tanahnim i onda će mu biti jasan svaki čovjek na svijetu, pa i Hajjam. Šta je htio, ko je bio, i šta je radio. :)

Stoga bismo se mi trebali više baviti konkretnim znanjima.

Stoga je Imami Gazalija k.s. jedan Autoritet oko kojeg bi se mogli svi muslimani svijeta okupiti i sve stvari srediti i sva nesredjena pitanja srediti.

U svakom slučaju ti si Ed moj brat i veoma si mi drag, samo eto da znaš. :)

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

19

Citirano

Orginalno od Spain

U svakom slučaju ti si Ed moja brat i veoma si mi drag, samo eto da znaš. :)

Nije mi drago sto sam tvoja brat, vise bih volio da sam tvoj brat :)

Naravno, salim se. Drago mi je da si me shvatio :)

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

20

Posto je Omer Hajjam perzijanac, kopiro sam nesto o njemu sa zvanicnog sajta iranske ambasade u bg-u.

Omer Hajjam (1048_1123), rođen je u Nišapuru, u provinciji Horasan, u severoistočnoj Persiji. Pripada ličnostima klasičnog perioda (koji je trajao od desetog do petnaestog veka), koje su se istakle ne samo u poeziji već i u brojnim naukama. Na Zapadu poznat kao autor slavnih "Rubaija", Hajjam je, takođe, bio i astronom i istaknuti naučnik.
Hajjamovo pesničko nasleđe izazvalo je daleko širu polemiku nego stvaralaštvo bilo kog drugog pesnika. O njemu je napisano preko dve hiljade knjiga, studija, eseja i članaka, ali je Hajjam kao pesnik ostao nedovoljno osvetljen do naših dana. Interesovanje za Hajjamovo delo beleži krajnje izuzetnu pojavnost. U Evropi se razvila čitava grana nauke o orijentalnoj književnosti, koja istražuje delo ovog velikana reči, nauka o jednom stvaraocu, a poznata je kao hajamologija.
Slavnog pesnika katrena, matematičara i filozofa zapadnom svetu prvi je predstavio Edvard Ficdžerald, preko prevoda na engleski jezik, a kasnije se kao prevodilac Hajjamovih dela pojavio i Robert Grejvs. Čitalačka publika srpskog govornog područja ima sreću da proslavljene "Rubaije" čita u direktnom prevodu sa persijskog jezika, koji je rad pokojnog profesora dr Fehima Bajraktarevića.
Jedna od Hajjamovih mistično-pobožnih rubaija, u prevodu na srpski, glasi:
"Ah! Kako je život taj uludo projurio;
grešan svaki zalogaj, svaki dah se prozlio,
crni spisak dužnosti koje sam propustio,
celo brdo zabrana koje sam prekršio!"

A imam i Glasnike od prije 30 godina, gdje je Hisein Djozo davo fetve, pa cu prekucat njegovu fetvu o Omeru Hajjamu, a koja je odgovor na sljedece pitanje jedne citateljke:

"Pitanje:
B.DJ. citateljka iz Mostara pise:
Dragi urednice
Raspravljajuci se sa svojim sinom o poeziji perzijskog pjesnika i naucnika Omera Hajjama, nisam mome sinu mogla dati pravi odgovor na dva stiha koje mi je izrecitirao, te vas molim da mi u Glasniku Islamske zajednice, ciji sam ja redovni pretplatnik i citatelj, odgovorite na sljedece Hajjamove stihove koji od prilike glase ovako:

1)
Boze ja grijesnik, gdje je Tvoja blagost i dobrota?
Dusa mi je crna, gdje je tvoja svjetlost i cistota?
Ako raj ti nama dajes za poslusnost i pokornost,
to je onda pazar, gdje je Tvoja milost i dobrota?

2)
Ako je samo Tvorac odredio sastav ljudi,
zasto bi ih onda na kvar i raspad osudio?
Ako je sastav dobar, cemu ga rastavljati,
a ako nije dobar, kome se onda sudi?

Unaprijed zahvalna s postovanjem."

Moracu da podijelim tu fetvu na nekoliko dijelova, jer je dosta dugacka. Al dobro pazite, mislim da ce da bude pravo zanimljivo :]

Social bookmarks