Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško
  • »Phikret« je autor ove teme

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 13. Juni 2003

Hamam

Ja, kao i neki članovi ovog foruma se dobro sećamo, naših prvih istraživačkih pohoda.. Jedan od njih je bio i Hamam. ''Pamtim to kao da je bilo danas... '' Secam se tog leta kad smo se nekako ušunjali unutra sa svećama u ruci i proveli punih dva sata, a i kad smo stigli kući svi nikakvi , prljavi, crni u licima, što od sveća, što od prašine....
Mislim da bi bio red da se Hamam, koji je dosta dobro očuvan, restaurira i od njega napravi turistička atrakcija. Ne zaboravite da takav hamam imamo samo mi u Pazaru i ljudi u Prizrenu. Razlika je u tome što je hamam u prizrenu jako dobro održavan svih ovih godina kojih mi nismo ni mislili na naš.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 13. Juni 2003

U ovoj čaršiji kojoj sve više pristaje epitet "tijesna" onoliki neiskorišćen prostor je stvarno tragedija. Da tragedija bude još veća, sigurno je da bi adekvatnom restauracijom Hamama Novi Pazar dobio još jedan objekat primamljiv kako turistima, tako i ulagačima, tj. investitorima. Siguran sam da bi svoj smisao u svemu tome našli mnogi, pa čak i strani investitori. Pri tome, prilikom uređenja tog prostora, trebalo bi se voditi računa o arhitektonskoj i istoriskoj vrednosti samog objekta, pa prostor urediti adekvatno tome. To bi bio odličan izazov za nekog mladog arhitektu, a verujem da bi se na eventualno raspisani konkurs javilo mnogo takvih. Najbolji rad bi bio nagradjen adekvatno, a fond nagrada bi mogao biti i širi. Hamam bi , nakon rekonstrukcije ubrzo sve uloženo u njega vratio bar petostruko...

Pa ko voli nek izvoli...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 13. Juni 2003

Iako sam u inostranstvu, zainteresovana sam na razvitak mog rodnog mesta. Trenutno nisam u stanju da finansijki pomognem renoviranje hamama ali mislim da je sad zasad dobra reklama Novog Pazara u inostranstvu dovoljna :]
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 15. Juni 2003

potrudicu se da obretnem slike hamama na forumu ....

....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 15. Juni 2003

Citirano

Orginalno od sans
To bi bio odličan izazov za nekog mladog arhitektu, a verujem da bi se na eventualno raspisani konkurs javilo mnogo takvih. Najbolji rad bi bio nagradjen adekvatno, a fond nagrada bi mogao biti i širi. Hamam bi , nakon rekonstrukcije ubrzo sve uloženo u njega vratio bar petostruko...

Ideja je svakako dobra.
Prostorom hamama su se već bavili arhitekti. Sećam se jednog projekta za mali zanatski centar sa starim zanatima od pre 10-15 godina.
Postojalaje i ideja o oživljavanju kupatila u prvobitnoj nameni uz kozmetičare, masere i slične sadržaje.

Pitanje je i ko je vlasnik hamama? Ako me ne vara sećanje nekada je to bio Sandžaktrans(nemam pojma kako) a sada je valjda Mešihat.(Nemojte me držati za reč) Ono što je bitno je da vlasnik pokrene nešto a da se svakako uključi Zavod za zaštitu spomenika da ne bi došlo do uništavanja ili trajnog oštećenja objekta(što se u praksi često dešava).

Problem je za investitora to što revitalizacija ovakvog objekta košta po kvadratu sigurno dva, tri puta više nego izgradnja novog a još si uslovljen strogim zaštitarskim propisima.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 16. Juni 2003

kako to rade drugi...

Citirano

Hamam, sagrađen sredinom 16. stoljeća, jedna je od najljepših građevina turskog doba u Bosni i Hercegovini, i predstavlja potpuno sačuvani tip starih čuvenih turskih kupatila.

Posredstvom zdanja hamama ostvario se historijski susret dva vakufa. Jedan Gazi Husrev-begov, nastao u vrijeme kada su islamska kultura, obrazovanje i učenost doživljavali svoj osvit u Bosni i Hercegovini, i drugi vakuf, Adil-begov, koji će Bošnjacima pomoći da očuvaju svoju samobitnost kako danas tako i u budućnosti.

Izvanrednom restauracijom je na jedinstven način postignut spoj orijentalne arhitekture sa modernim uređenjem, stvarajući prelijep i ugodan ambijent u kojem se razvija i njeguje živa kulturna aktivnost. Hamam ima šest manjih prostorija i dvije veće. U manjim prostorijama su izloženi razni eksponati iz zbirki Bošnjačkog instituta, poput tipične bosanske sobe, zatim predmeta i namještaja u drvetu sa sedefom sirijske izrade, i slično, dok je prostor Hamama u kojem su veće sale predviđen za galeriju – « Galerija Adil-beg » i salu za raznovrsne kulturne programe - « Gazi Husrev-begova sala ».

preuzeto sa sajta bošnjačkog instituta

Eto, u sarajevu je obnovljen Gazi Husrev-begov hamam, za opštu dobrobit svih.

P.S. Ne bih imao ništa protiv kada bi se unutar našeg hamama napravio recimo jedan zatvoreni bazen, sa par sauna i pratećim sadržajem.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

7

Petak, 20. Juni 2003

Mislim da je phikretova ideja odlicna , jer i taj objekat ne bi trebao biti tako lako zaboravljen
-Pitanje je samo da li u opstini postoji para i ako postoji, da li postoji volja da se to i uradi?
-to bi pitanje trebalo postaviti funkcionerima nase opstine ili bar im reci da malo "skoknu" na forum, jer i ovde ima pametnih ljudi
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 06. Juli 2003

RESTAURACIJA HAMAMA

U ovo danasnje vrijeme ,u kojem se sve nekako,htjeli to priznati ili ne ,vise i vise udaljujemo od onih simbola nase lijepe proslosti,nasih obicaja delimicno ,i itekako vaznog faktora u tom cjelokupnom mozaiku NAS IZ PROSLOSTI,nase vrlo karakteristicne prelijepe stare arhitekture,ja sam misljenja DA BI TO BILO OD VELIKOG ZNACAJA KAKO ZA CARSIJU,MJESTANE,TAKO I ZA CIJELI SANDZAK.
Kao sto i primjecujem vecina nas sa foruma,na ovaj ili na onaj nacin ,zainteresovani su za to,pa i podrzavaju prijedlog ,i svima bi bila zelja da se taj projekat realizuje .

----------------

M.S. meSSko
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 14. Juli 2003

Da....

... ocigledno da je najBrze reshenje da se Hammam restaurira.... da....

Dati nekom pod zakup i on sve obavi... ili skoro sve, ili samo nacne. Npr: Bezistan ? Bedem ?
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

• Poruku poslati

10

Utorak, 15. Juli 2003

da da Babbha bravo uz naknadu Institutu za zastitu spomenkia kraljevo moze i hamam da se izkomercijalizuje sa Plavim neonkama i sarenim suncobranima ili tako nesto ......

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Utorak, 15. Juli 2003

Dok se mi dogovaramo....

... neki ce havijezni sve to pretvoriti u suhu korist... ja samo velim da ce biti tako, nisam reko KO....
Can't Rain All The Time

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

12

Srijeda, 16. Juli 2003

Citirano

Orginalno od hobbes

Pitanje je i ko je vlasnik hamama? Ako me ne vara sećanje nekada je to bio Sandžaktrans(nemam pojma kako) a sada je valjda Mešihat.

Ovo je kljucno pitanje. Hamam je nekada bio vlasnistvo IZ-e koja ga je prodala 'Lipi' (veoma neodgovorno jer vakufi se ne prodaju) da bi ga 'Lipa' prodala 'Sandzaktransu'. Nova garnitura na celu IZ-e je prosle godine (cini mi se) kupovinom od Sandzaktransa povratila hamam u svoje vlasnistvo.

Zato, da ne bi diskusija bila bez smisla (pominjanje opstine i Kraljeva) trebao bi neko ko je blizak krugovima IZ-e isceprkati informaciju sta se sa istim namjerava pa onda diskutovati.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 17. Juli 2003

Nema logike...

kako MEsihat moze biti Vlasnik ? To nije verski objekat ?

Opet, ni Sandzaktrans ne moze biti vlasnik... ?(
Can't Rain All The Time

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 17. Juli 2003

Može može...
Ovo ,što je napisao ed je sigurno tačno.
Može kulturno-istorijski spomenik da pripada nekome ali mu taj vlasnički odnos ne omogućava da takav objekat sruši ili devastira nestručnim zahvatima.
Takvi objekte možeš koristiti, renovirati, revitalizovati ali samo uz saglasnost republičkog zavoda za zaštitu spomenika.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 17. Juli 2003

:)

Kulturno-Istorijski spomenici ne mogu pripadati Organizacijama ili Udruzenjima Nikako! Mogu biti jedino u takvom kontekstvu u formi "odrzavati, renovirati..." a PRIPADA, haj vidi mozel... madji mi to nedje u zakonu pa da te castim koliko kazesh :)
Can't Rain All The Time

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 17. Juli 2003

Logicno je da ima logike

Citirano

Orginalno od Babbha
kako MEsihat moze biti Vlasnik ? To nije verski objekat ?

Islamskoj zajednici po Zakonu o vjerskim zajednicama uopste nije uskraceno pravo da posjeduje bilo kakav objekat. Tako osim dzamija IZ-a moze biti vlasnik i cevabdzinica, spicara, stolarskih radionica, sportskih dvorana ili ti hotela.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 17. Juli 2003

Ili ti crno na bijelo

Zbog nagomilanih problema imovinsko-pravne prirode i pokusaja mnogih faktora da ionako umanjenu i zapustenu vakufsku imovinu, jos vise uzurpiraju, u maju '97. godine formirana je Pravna sluzba Mesihata. Obaveza ove sluzbe je da, u saradnji sa odgovornima iz Medzlisa IZ-e Sandzaka i sluzbenicima opstinskih organa, popise i registruje svu vakufsku imovinu na podrucju Islamske zajednice Sandzaka, prikupi potrebnu dokumentaciju i pokrene proceduru povracaja nacionalizovane i eksproprijisane vakufske imovine, kao i postupke iseljenja nezakonito useljenih lica i porodica u vakufske stambene objekte.
Vakufska sluzba je imala najvise aktivnosti na podrucju Medzlisa IZ-e Novi Pazar, koji je i najbogatiji vakufskom imovinom od svih sandzackih medzlisa, gdje su ostvareni odredjeni rezultati, kada se uzme u obzir zateceno stanje na terenu i pasivnost zakonske regulative prema ovom problemu. Najveci od svih uspjeha je povracaj Gazi-Isabegovog hamama u centru grada koji je ponovo uknjizen kao vlasnistvo Islamske zajednice , kao i zamjena ugovora o zakupu novopazarskih vakufskih stambenih objekata sa neodredjenog na odredjeno vrijeme od godinu dana, sa mogucnoscu produzenja za isti period.

Opsirnije ...

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 17. Juli 2003

...onda sam prije za varijantu kraljeva ..... Po pitanju restauracije opet Kraljevchanin sigurno nece dat da se tu prave lokalii ka ispred Lejlek dzamije.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Petak, 18. Juli 2003

:)

Najfer predlog je dao SANS. Poshtujem :)

Lepo Konkurs i Ciao...

Lova takodje i Ciao....

Neznam, nek se radi shta god i ciji god da je HAMAM :) al gradski je svakako... samo nek se promijeni ona havljijet-rushevina :)

Ono nishta od objekta i tako dalje... onaj Gradski WC (shteta)....

Kad sam kod gradskog Cw-a wech :) Ono na keju shta lji je sade ? Ono shto bi WC pa Mozart pa neshto... nemogu zar da se otaraksu bazdiluka :)

Can't Rain All The Time

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

20

Petak, 12. Decembar 2003

vala sto rece dado ako ce biti neonke i suncobrani ko na bedemu onda bolje da ga i ne renoviraju. mada cini mi se da je svima prece praviti lokale nego obnoviti hamam,koji sluzi kao sramota onde u centru grada. pored lejlek dzamije nije moglo proci bez lokala.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Social bookmarks